Android Telefonlara Format Atma | Sıfırlama

Cep Telefona format nasıl atılır ?

0

Akıllı Telefonlarınıza Neden Kendiniz Format Atmıyorsunuz ?

Hepimizin bildiği gibi çağ teknoloji çağı.Hepimizin elinde genç , yaşlı demeden akıllı telefonlar var.Gündelik hayatta elimizden düşürmediğimiz bu akıllı cihazların elbette bir sınırı var.Bu sınır kullanım sıklığına göre gecikir veya yakınlaşır.Akıllı telefonunuz veya tabletiniz bir süre sonra elbette ki yavaşlamaya başlar.Bu yavaşlama çok sinir bozucu bir düzeyde olabilir bu çok normal bir durumdur.Eğer akıllı cihazınızın performansı oldukça düşmüş isteklerinize geç yanıt vermeye başlamış bir durumda ise artık formatlanma zamanı gelmiş demektir.

TELEFONA FORMAT NASIL ATILIR ?

Akıllı cihazınıza (telefon/tablet) format atabilmek için iki yol var.Bunlardan biri gayet basit ve güvenli olan yöntemdir.Diğer yöntem ise biraz karışık fazla hataya yer olmayan yöntemdir.

YÖNTEM-1

Cep telefonunuzun veya tabletinizin ayarlar/kullanıcı hesapları/fabrika ayarlarına dön Yolunu izleyerek dakikalar içerisinde gerçekleştirebileceğiniz basit ama etkili bir yöntemdir.Bu aşamalar sonunda telefonunuz kutudan ilk çıkarmışçasına çalışmaya başlayacaktır.

Aşşağıda örnek olarak LG G3 telefon formatlama işlemini anlattık.Android telefonların bir çoğu benzer menüye sahip olduğu için sizin için bir yol gösterici olacağını düşünüyoru. Resmi büyütmek için resme tıklayınız.

Telefon sıfırlama
Lg G3 telefona format nasıl atılır – BÜYÜTMEK ÇİN TIKLAYIN

YÖNTEM-2

Bu yöntemimiz biraz daha karışık olmakla beraber daha temiz bir format imkanı sunuyor biz akıllı cihaz kullanıcılarında.Ben bu aşamayı bir cihaz (galaxy S3 mini) üzerinden anlatacağım.Bu yöntem bütün akıllı cihazlarda rahatlıkla uygulanabilir.

telefona nasıl format atılır
Android telefonlara format atma
  1. Güç tuşu ve ses açma tuşu ve ana ekran düğmesine (home tuşu) (üçüne aynı anda) S3 mini yazısı gelene kadar basılı tutup yazı gelince ellerinizi çekmelisiniz.Farklı bir ekran gelecek lütfen endişelenmeyin.
  2. Gelen ekranda dokunmatik çalışmaz.Aşağı yukarı inmek için ses tuşları , seçim yapmak için home tuşunu kullanmalısınız.
  3. Bu ekranda wipe data factory reset kısmına ses açma tuşları ile geliyoruz.Home tuşu ile seçimimi yapıyoruz.Karşınıza bir çok no yazısı ile beraber bir de yes seçeneği gelecek.Burada ses tuşları ile aşağı iniyoruz ve yes seçeneğini home tuşu ile seçiyoruz.
  4. Birkaç dakika bekliyoruz.İlk gelen ekrana geri döndüğümüz zaman format işlemi tamamlanmış demektir.Bu ekranda reboot system seçeneğini işaretleyerek cihazımıza açılış komutunu vermiş oluyoruz.
  5. Cihazınız bu açılışta biraz geç açılabilir.Bu çok normaldir.Cihazınız açılıp kurulum menüsü gelince kutudan yeni çıkarmışçasına kurulumu yapabilir ve gönül rahatlığıyla tekrar yavaşladığında bu yöntemi güvenle uygulayabilirsiniz.

Yukarıda anlarrığımız format atma yöntemi Android cihazlar için geçerlidir. Önemli bir ayrıntıyı da söylemeden geçmek istemiyorum. Sıfırlamak istediğiniz telefonunuzun Format atmadan önce mutlaka yedeğini almayı unutmayın. Aksi taktirde resim,müzik ve bunun gibi tüm kişisel dosyalarınız silinecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz