Ayakkabılardaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

0

Ayakkabılardaki pis kokuları gidermek için 6 yöntem…

Ayakkabılar; gün içinde en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan ürünlerin başında gelir. Çünkü yolda,sokakta,işte kısacası her yerde bütün gün ayağımızdadır. Ayakkabılar olmadan sokağa çıkılamayacağı için, insanların en önemli aksesuarları arasında yer alır. Sürekli olarak kullandığımız ayakkabılarda çeşitli sebeplerden dolayı bazen kötü kokular oluşabilir. Peki bu kokular nasıl engellenir, ayakkabılardaki kötü kokuları engellemek için neler yapılabilir?

1.Sodyum Bikarbonat: Ev temizliğinde sıkça kullanılan karbonat; ayakkabılarda ki kötü kokuları gidermek için de etkili yöntemlerden birisidir. Ayakkabıların iç tabanına 1 yemek kaşığı karbonat koyup, bir gece boyunca dağılmasını bekleyin. Çok kısa sürede bu işlemin faydasını göreceksiniz.

2. Talk Pudrası: Tıpkı karbonat gibi; talk pudrası da ayakkabılarda ki kötü kokuları engellemede oldukça etkili bir başka yöntem. Ayakkabılarınızın içine talk pudrası döküp, gece boyunca beklettiğinizde ertesi gün, kötü kokunun gittiğini fark edeceksiniz.

3. Bakterileri yok etmek: Ayakkabılarda ki kötü kokulara bazen, mikroplar nedeniyle üreyen bakteriler de sebep olabilir. Bu bakterileri yok etmek için birkaç yaprak ada çayı veya lavanta filizini ayakkabının içine koymak, kötü kokuları önlemeye yardımcı olur.

4. Portakal,limon veya greyfurt: Ayakkabılarda ki kötü kokuları önlemede bir başka etkili yöntem de portakal veya limondur. Portakal veya limon kabuklarını ayakkabının içine koymak, kötü kokuları gidermede etkilidir.

5. Çay ağacı yağı: Dezenfektan özelliği olan yağlar arasında en etkili olanı; çay ağacı yağıdır. Bu nedenle çay ağacı yağını, ayakkabıda ki kötü kokuyu gidermek amacıyla da kullanmak mümkün. Haftada iki kez ayakkabıların iç tabanına birkaç damla çay ağacı yağı damlatmak, kötü kokuların oluşmasını engeller.

6. Kötü kokunun kaynağını bulun: Ayakkabılarda ki kötü kokuların en önemli nedenlerinden birisi de ayakların terlemesidir. Çünkü her ayakkabının iç taban yapısı birbirinden farklıdır ve bu nedenle ter tutma yoğunluğu da ayakkabı tabanına göre değişir. Bunun için yapmanız gereken, ayakkabı alırken terletmemesi konusunda dikkatli olmaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz