Borsa Nasıl Oynanır? | Borsa’da Nelere Dikkat Edilmelidir?

0

Günümüzde kazanç elde etmenin etkin yollarından birisi de Borsa da işlem yapmaktır. Bu yazımızda borsanın nasıl oynanacağından ve borsa oynamak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğinden bahsedeceğiz buyurun okuyalım…

Borsa; dünya çapında işlem yapabileceğiniz, şirketlerin hisselerinin dijital olarak alınıp satıldığı, ülke paralarının alınıp satılarak alım satım makas farklarından kazanç elde edildiği tahvillerin alınıp satıldığı,  değerli kağıt ve çeşitli emtiaların işlem gördüğü dijital bir dünyadır.  Borsanın nasıl oynanacağı hakkında bilgi sahibi değilseniz kazanç elde edemeyeceğiniz gibi varlıklarınızı kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.  Bu nedenle Borsa dünyasına nasıl katılacağınızı ve nasıl borsa oynayacağınızı bilmeniz gerekir.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa nasil oynanir
Borsa da işlem nasıl yapılır

Borsa da işlem yapabilmenin iki farklı yolu vardır.

Bu yollardan birincisi borsa hakkında tecrübesi ve bilgisi çok fazla olan borsa uzmanından( broker ) yardım almaktır. Broker yardımı ile borsa da hangi işlemleri yapacağınız veya hangi hisse senedini alacağınız, satacağınız kararını vererek  borsa da işlem yapabilirsiniz. Borsa da broker yardımı ile işlem yapabilmeniz için  borsa aracı kurumlarından birinden , bankaların birinden  bir yatırım hesabı açmanız gereklidir. Yatırım hesabınızı bankadan açtığınızda sizden yapılan kesinti işlem hacminin 1000 de 2 si kadarken borsa aracı firmasının yaptığı kesinti 1000 de 8 olmaktadır. Bu nedenle bankadan yatırım hesabı açmanız  daha avantajlı olacaktır.

Yatırım hesabınızı açtıktan sonra bankanın sunmuş olduğu hizmetleri kullanarak bankanın internet sitesinden borsa sayfasında yer alan tüm alım satım işlemlerini yaparak borsa oynamış olursunuz. Günümüzde bir bankanın internet sayfasından dünya genelinde işlem yapabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

Borsa oynamanın bir diğer yolu ise borsa aracı firmalarından birinde bir yatırım hesabı açmak ve borsa şirketinde çalışan size danışman olarak atanan brokera vekalet vererek sizin adınıza işlem yapmasını sağlamaktır. Bu yolla siz hiç uğraşmadan danışmanınız olan broker sizin adınıza borsayı ve hisse senetlerini takip edecek, sizin adınıza alım satım yaparak hem size kazandıracak hem de şirkete kazanç sağlayacaktır. Bu iki yolla borsa oynayabilir ve borsayı takip edebilirsiniz.

Borsa Oynamak İsteyenler Nelere Dikkat Etmelidir ?

borsa oynama yöntemleri
Borsa da işlem yaparak para kazanmak

Borsa oldukça karmaşık bir dünya olduğu için borsa oynamak isteyenler öncelikle borsa dünyasını iyi tanımalıdır. Borsa da yapılan işlemleri ve teknik terimleri  öğrenmeli, borsa hakkında yatırım uzmanlarından bilgi edinmeli ve borsa da işlem gören firmaların üretim, ithalat, ihracat ve mevcut durumları hakkında bilgi edinmelidir. Bu sayede hangi firmanın değerinin artacağını veya azalacağını önceden tahmin edebilirsiniz. Ayrıca borsa oynamanın püf noktalarından birisi de dikkatli yatırımlar yapmaktır. Yatırım miktarları  kazanç ve kayıp miktarlarını doğrudan etkileyeceği için tek bir kağıda ve tek bir firmanın hisselerine yatırım yapılmamalıdır.

Borsa da kazanç elde etmek için belirli sayıda işlem yapmanız ve alım satım makas farkından dolayı sürekli kayıp yaşamamanız avantajınıza olacaktır. Aracı firma yaptığınız işlemlerde sizden kesinti yapacağı için olabildiğince az ve öz işlemler yaparak kayıplarınızı ve kesintilerinizi en aza indirmelisiniz.

borsa oynamak
Borsa nasıl oynanır

Alım yaptığınız değerli kağıdın veya menkulun değeri sizi kar edebileceğiniz bir konuma getirdiğinde hızlı bir şekilde satış pozisyonuna geçmeniz avantajınıza olacaktır. Borsa da işlemler çok hızlı bir şekilde yapıldığı için anlık düşüşler sizin kazancınızı kayıp haline getirecektir. Bu nedenle karlı pozisyona ulaştığınızda satış yapmanız kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Borsa da vergi ayı olarak bilinen nisan ayında likitide de sıkışıklık yaşanacağı için euro ve doların değeri düşecek Türk lirasının değeri yükselecektir. Bu durumda yapılması gereken vergi ayına girilmeden önce Türk lirasına yatırım yapmak ve kazanç elde etmektir.

borsa nasıl oynanır
Borsa oynamak istiyorum ne yapmalıyım

Borsa oyunlarında spekülatörere ve borsa simsarlarına dikkat etmeniz gereklidir. Bu kişiler kendi kazançlarını artırmak için size ve diğer oyunculara yanlış ve eksik bilgiler aşılayarak yanlış hisselere ve değerli kağıtlara oynamanızı sağlayıp elinizdeki değerli kağıtların veya değerlenecek kağıtların  satışını yapmanızı sağlayacaklardır. Bu yolla elde edeceğiniz kazanç azalacağı gibi yapacağınız işlemlerden dolayı kayıplarınızda artacaktır. Bu önemli noktalara dikkat ederek  borsa da sürekli kazanç elde edebilirsiniz.  Aksi durumda kayıp yaşamanız ve varlıklarınızı batırmanız çok kolay olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz