Borsada Yatırım Yapabileceğiniz Küçük Hisseler

0

Türkiye’de borsa işlemleri, Borsa İstanbul çatısı altında spk yönetiminde gerçekleştirilmektedir. Borsada yatırım yapabileceğiniz küçük hisseler, döviz ve emtia seçenekleri mevcuttur.

Borsa Nedir?

Borsa, devlet denetimli kurumlar aracılığı altında hizmet veren, çeşitli hisse, tahvil, bono, emtia, döviz ve endekslere yatırım yapabileceğiniz resmi bir kurumdur. Dünya üzerinde her ülke ve metropolüne ait bir borsa bulmanız mümkün. Örneğin Amerika’da Dow Jones, Fransa’da Paris, Almanya’da Dax borsaları bulunmaktadır.

Borsa’da Nasıl İşlem Yapılmaktadır?

Bireysel olarak işlem gerçekleştirebilmenizin mümkün olduğu borsada bir aracı kurum ile tek başınıza işlem gerçekleştirebilirsiniz. Borsa’da işlem yapmanızı sağlayan aracı kurumlar, yatırım firmaları ve bankalardır. En basite indirgemek koşulu ile bu işlemleri bankanızla online olarak mobil uygulamada gerçekleştirilebilir de diyebiliriz. Yapılması gereken tek işlem, banka uygulamanıza girip bir yatırım hesabı açmak ve online olarak bu sözleşmeye onay vermektir.

Borsa’da Ne Türde Yatırım Araçları Mevcuttur?

Borsa bünyesinde yatırım yapabileceğiniz yatırım araçları çeşitlidir. Bu araçlar;

  • Hisse senetleri,
  • Tahvil ve Bonolar
  • Emtia türleri
  • Döviz
  • Borsa endeksleri

Şeklinde sınıflandırılmaktadır. En çok tercih edilen yatırım araçları ise Hisse senetleri ve döviz araçlarıdır. Bu araçları endeksler ve emtialar takip ederler.

Hisse Senedi, Döviz ve Emtia Nedir?

En çok tercih edilen araçların açılımlarını yapmakta fayda var. Eğer bu yatırım araçlarına yatırım yapmak isterseniz anlamlarını ve işlevlerini de bilmeniz gerekiyor.

Hisse Senedi: Yatırımcısına açılan şirketlerin borsada işlem görmek sureti ile arz, talep dengesine göre fiyatlanan ve fiyatlanmaya devam eden hisseleridir. Mantık olarak bakıldığında hisselerini satın alarak şirkete de ortak olmuş sayılabilirsiniz. Hatta öyle ki, büyük yatırımcılar şirket hisselerinin belirli bir oranından fazlasını borsada satın aldıklarında, yönetim kuruluna girmeye dahi hak kazanırlar. Hisse senedi borsada en çok tercih edilen ve en güvenilir yatırım kaynaklarından biridir. Bu sebeple en çok kazandıran ve en çok kaybettiren yatırım aracı da hisse senedidir. Bir şirketin bir mali yıl içerisinde açıkladığı bilanço, yatırım, kârlılık ve zarar gibi tüm gelişmeleri ile hisse senedine olan arz, talep gibi etkenler sayesinde hisse senedi değeri belirlenir.

Döviz: Bir ülkenin para birimidir. Borsa’da döviz yatırımı çok seçeneklidir. Örneğin Amerikan doları, Avrupa Birliği ortak para birimi Euro, İngiliz Sterlini gibi döviz türlerine yatırım yapmanız mümkündür. Döviz/TL karşılığı yapacağınız yatırımlarda al sat yolu izlenerek paranıza TL karşılığı değer kazandırılmaya çalışılır.

EMTIA: Değerli madenlere yapılan yatırımlar karşılığıdır. Altın, platin, gümüş, bakır gibi elementler de borsada işlem görürler. ONS bazında fiyat biçilen ve genellikle dolar ile fiyatlanan bu elementlerin fiyatlarının yükselip alçalması koşulu ile tahmine dayalı yatırım yapabilirsiniz.

Borsa’da Yatırımcısına Kazandırabilen Küçük Hisseler

Borsa hakkında fikir sahibi olmayan kişiler genellikle paralarını küçük meblağlar ile satılan hisse senetlerine yatırabileceklerini düşünürler. Oysa borsada böyle bir zorunluluk yoktur. Hatta Borsa İstanbul’da fiyatlanmış en değerli hisselerin tutar aralığı 1 ila 200 TL arasında değişiyor da denilebilir.

Borsada küçük hisselere yatırım yapıldığında amaçlanan bir diğer durum da küçük hissenin değer artışına daha müsait olduğudur. Yine yanlış bir bilgi olmakla birlikte böyle bir ihtimal göz ardı edilemez. Şunu bilmek gerekir ki Borsa her endeks açılışında bir hisseye yalnızca %20 tavan yapma imkânı verir.

Eğer VIOP piyasasında işlem yapmıyor ve BIST 30, BIST 100 endekslerinde hisse senedi alıp satıyorsanız bu kotayı aşamazsınız. Şüpheli bir ticari hareketi engellemek adına koyulan bu kota ile küçük bir hissenin aynı gün %500 vermesi gibi bir durumun önüne geçilmektedir Aksi durumda her büyük yatırımcı küçük hisselere ani ve yüksek dozda bir yatırım yaparak bu hisseleri katlayabilir, sonra da hisseleri devrederek kar edebilirlerdi.

Küçük hisse satın almak için spor kulüpleri, ufak sermayeli firmalar ve talep doğrultusunda düşük bütçe ile işlem gören hisseleri bulabilirsiniz. Eğer tahmininiz başarılı ise iyi bir hacim görmesi durumunda bu hisselerden para kazanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz