Evde Kedi Bakımı | Kedier

0
Evde kedi bakımı nasıl yapılır
Evde kedi bakımı nasıl yapılır

Evde Kedi bakımı ilk aşamalarda size zahmetli gibi görünse de bir süre sonra kedi bakımı sizler için bir zevk halini almaktadır. Bizler ile aynı tip kalbi taşıyan, nankör olarak anılan kediler… Kedilerin bakımının köpeklere göre daha kolay olduğu söylenebilir. Çünkü onları hem tuvalete alıştırmak zor değildir hem de köpekler kadar ilgi beklemezler.

İki aylık kedilerden büyüklerinin tuvalet alışkanlığı vardır. Eğer ki evinizde besleyeceğiniz kedi iki aydan büyükse, zaten tuvaletini yalnızca kuma yapacaktır. Eğer ki kediniz daha yavru bir kediyse, özellikle doğar doğmaz annesinden ayrıldıysa ona tuvalet alışkanlığını siz kazandırmalısınız. Yavru kedilerin çişlerini anneleri diliyle ıslatarak yaptırırlar. Sizlerde aynı işlemi ıslak bir pamuk ile yapabilirsiniz. Kuma tuvaletlerini yapmayı kediler yine annelerinden öğrenir. Patileri ile kumu kalmasına yardımcı olarak ona kum alışkanlığını da kazandırabilirsiniz.

Evde kedi bakımı bazı özveriler ister bir kere bir kediniz varsa kesinlikle size gece uykusu haramdır. Her gece hemen aynı saatte kalkarlar ve evin içinde deli gibi koşturur dururlar. Bu onların avlanma iç güdüsünden kaynaklanmaktadır.

kedi bakımı
Kedi bakımı nasıl yapılmalıdır

Çılagın olan diğer davranışları ise kediler aynada kendilerini gördüklerinde ya şaşırırlar ya da kavga ederler. Bu ise aynadaki yansımalarını başka bir kedi sanmalarından kaynaklanmakta. Bir kediniz varsa deneyip sonucu görebilirsiniz:)

Kedilerin suyu sevmedikleri gibi genel bir kanı vardır. Oysa bu durum kediden kediye değişebilir. Yani kendinizi yıkamayı deneyebilirsiniz. Sadece vücut ısıları kolay düştüğünden dikkatli olmalısınız. Suyunuz ne çok sıcak ne çok soğuk olmalı. Hatta ilk denemeyi veteriner kontrolünde yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Kediniz suya alıştıktan sonra su ile oyun oynamak dahi isteyebilir. Elbette kediler dilleriyle kendini temizlemekte. Ancak sonuçta bu bir hayvan. Mutlaka koku oluyor. Suya alıştırmanız kokuya da çözüm olacaktır.

kedi davranışları
Kedilerde tuvalet alışkanlığı

Kedilerin nankör olduğu kanısına gelince; biraz öyleler. Aç ya da susuz olduğu zaman size sürtünen, şebeklikler yapan kediden tok olduğunda eser kalmaz. Sevmek istersiniz kaçarlar. Kedilerin köpeklerden bir farkı da köpekler size göre yaşar ancak kediler size göre yaşamaz, siz kedilere göre yaşarsınız.

Kediler inatçı varlıklardır. Misal onu oturduğu yerden kaldırıp başka bir yere oturtmanız mümkün değil. Ve her kedinin bir karakteri vardır. Bu karakterleri ancak ve ancak onların annesi olarak öğrenebilirsiniz, onlara dost olarak öğrenebilirsiniz.

Hayvanların insanların en iyi arkadaşı, en iyi dert ortağı olduğunu düşünenlerdenim. Çünkü ne kadar içlerinde nankör anılan olsa da, bazı insanlardan daha vefakardırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz