Google Adsense Nedir?

0

Google Adsense Nedir?

adsense
Adsense nedir?

Google Adsense bir reklam firmasıdır. Site sahipleri için Google tarafından oluşturulan bir reklam ağıdır da diyebiliriz. Google Gelirinin büyük bir kısmını reklamlardan sağladığı gibi reklamlarını yayımlayan kullanıcılarına da çok iyi bir gelir oluşturmaktadır. Google Adsense reklamcılık hizmeti ile bir çok siteyi bünyesine toplamıştır ve dünyada reklam mantığını ortaya koymuş dünyanın reklam pastasından en büyük payı almıştır. Google yayıncısı olarak sitenizdeki reklamlara gelen tıklamalardan veya gösterimden kazanç sağlayabilirsiniz. Nasıl mı? Okumaya devam edin…

Adsense Çalışma Mantığı Nedir?

Google Adsense reklam verenden alıp yayıncıya dağıtan reklamcılık hizmetidir. Sade bir şekilde anlatmak gerekirse, reklam vermek isteyen kişiler veya kuruluşlar google’nin ADWORDS sitesinde kayıt oluşturduktan sonra reklam veremeye başlarlar. (Reklam veren siz de olabilirsiniz bunun için bir işletmeniz olması gerekmiyor. Evinizde yaptığınız takı veya tokanın da reklamını yapabilirsiniz ) Adsense ise bu reklamları yayıncılarına, yani site sahiplerinin sitelerinde reklam olarak yayınlar. Bu şekilde sistem çalışmaya devam eder.

Adsense Başvuru Süreci

İlk olarak Adsense’ye başvuru kaydı oluşturmanız gerekiyor.Kaydı tamamladıktan sonra Google ekibi talebinizi incelemeye alır. Yapılan bu  incelemede adınıza başka hesap olup olmadığı, sitenizin daha önceden ceza alıp almadığı incelenir uygun görülürse Google tarafından talebiniz onaylanır. Google onayını aldıktan sonra kazanmaya başlamak için sitenize reklam kodlarını yerleştirmeniz gerekir. Yerleşimi yaptıktan sonra google sizi bir kere daha incelemeye alır. Reklamlarınızı bu süre zarfında sitenizde göremezsiniz. Ne zaman reklamlarınız sistemde gözükmeye başlar ise o zaman siteniz onaylanmış demektir. Siteniz ikinci sefer onay aldığında artık sizin de Google Adsense hesabınız var demektir.

Adsenseden Onay Almak

Adsenseden onay almak oldukça zordur. Sitenizin öncelikle özgün olması gerekir. Kopya yazılarla dolu bir siteye adsense alamazsınız. Sitenizin güncel olarak paylaşımda bulunması gerekir. Bunların yanında +18 cinsel içeriklerin olmadığı, tamamen yasal siteler google tarafından kabul edilmektedir. Sitenizi yeni açtıysanız ilk ay Adsenseye başvurmamanızı öneririm. Alamazsınız demiyorum ama tecrübeli biri olarak işinizi biraz daha garantiye almanızı öneriyorum.

Adsensede Ne Tür Reklamlar Çıkıyor?

Adsense reklam kodlarını sitenize eklerseniz, sitenizde görünecek reklamlar sitenizin içeriği ile alakalı reklamlar olacaktır. Sitenizin içeriğine uygun reklamları göreceksiniz. Dilerseniz istemediğini reklamları Adsense engellemeye izin veriyor. İstemediğiniz reklamları engelleyerek sitenizde çıkmamasını sağlayabilirsiniz. Google bunun için filitre oluşturmuştur.Filitreyi kullanmak için Adsense sitesinden kontrol panelini kullanmanız gerekmektedir.

Ne Kadar Para Kazandırır?

Google reklamları ile para kazanma
Adsense ne kadar para kazandırır?

Adsenseden para kazanmak için sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde bulunan adsense reklamlarına tıklamaları gerekmektedir. Reklamlarınıza nekadar çok tıklama olursa bu oranda para kazanırsınız. Çünkü google tıklama başına size belli bir komisyon ödemektedir.Adsense reklam verenden parayı alır bu paradan kendine komisyon alır geri  kalanını siz yayımcılara verir. Tıklama başı ne kadar para alacağınızı bilemezsiniz bu değer sabirt değildir. Bu reklamın içeriğine, reklam verene ve tıklayan kişiye göre değişiklik gösterir.Sitenizde yayımlanan Reklam Google’da rekabeti olan bir anahtar kelimeyi içeriyorsa, sizde o kelimeden tıklama almışsanız tatmin edici değerleri gözle görebilirsiniz.Özellikle Yurtdışından gelen tıklamalarda da yine bu artışı görebileceksiniz.

Ne Kadar Tıklama Alırım?

Reklamlarınıza yapılan Tıklama sayısı sitenizin görüntülenme sayısına göre değişir. Yani çoğul hite göre oranlayacak olursak %2-3 arasında bir TO iyi sayılabilecek bir orandır.

TO Tıklanma oranı demektir. Kısacası 100 sayfa görüntülenmeniz varsa en az 2 tık almalısınız. Bu değer reklam yerleşimine, reklam boyutuna, sitenizin içeriğine göre oldukça değişkendir.

Reklama Teşvik Etmeyin!

Adsense reklama teşvik konusunda çok serttir. Reklam bannerinizin yanında, köşesinde, üstünde reklamlara tıklayınız gibi sözlerde bulunmayın. Aksi taktirde biri şikayet ettiğinde hesabınız sonsuza kadar kapalı kalabilir. Adsenseden ban yememek için reklama teşvik etmemelisiniz.

Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Adsense reklam yerleşimi
Adsense reklam yerleşimi nasıl olmalıdır? En çok tıklama konumları

Reklam yerleşiminiz sitenizin temasına göre değişiklik gösterebilir. Fakat belirli bir kaç mekanizma vardır. Bunları dikkate almanızı öneririm;

İlk olarak headerde (üst kısım) yatay bir reklamınız mutlaka bulunsun. Daha sonra temanıza göre sağ yada sol tarafta kare reklam kullanabilirsiniz. Bunun dışında birde konu içi reklam kullanabilirsiniz. Bu yerleşimi birazda kendinize, temanıza göre düzenleyebilirsiniz. Adsense her sayfa için 3 reklamı öngörür daha fazlasına izin vermez. Buna göre düzenleme yapmaya özen göstermenizde fayda vardır.

Ayrıca wordpress kullanıyorsanız eklentiler kısmından adsende plugin ini indirerek reklamlarınızı sitenize otomatik yerleştirebilirsiniz. size ciddi bir kolaylık sağlayacaktır.

Anlattıklarımı okuduysanız Adsense hakkında ilk adımda bilmeniz gereken bir çok bilgiyi öğrenmiş olacaksınız. Bu bilgiler etrafında sitenize adsense alabilir veya adsense gelirinizi arttırabilirsiniz. Anlatılanlara dikkat etmenizi öneriyorum. Sizler için yararlı olabilmesi için elimden geldiğince doğru bilgilerle sizi aydınlatmaya çalıştım. Hepinize bol kazançlar diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz