İsrail Kulaklık ile Bizi Dinliyor Olabilir

0
İsrail casusluk
İsrail kulalığı mirofona dönüştürüp bizi dinliyor

İsrail’deki Ben Gurion University araştırmacıları, takılı olan kulaklıkları mikrofona dönüştürebilen bir malware (kötü amaçlı yazılım) üretmeyi başarmış durumdalar.

Eğer daha önceden eski kulaklıkları standart girişe bağladıysanız, kulaklıkların temel olarak küçük mikrofonlar olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak bu malware biraz daha farklı çalışmakta. “Speake(a)r” adlı bu yazılım, aynı şeyi yapsa da bunu yazılım aracılığı ile yapmakta.

Wired’ın açıkladığına göre bu malware, RealTek ses codec çiplerinde bulunan ancak az bilinen bir özelliği kullanarak, sessiz bir şekilde bilgisayarın çıkış kanalını giriş kanalı olarak değiştiriyor ve bu da mikrofon girişinde hiçbir şey olmasa da, kulaklık girişi aracılığı ile ses kaydı yapılabilmesine imkan tanıyor. Araştırmacılar, RealTek çiplerinin yaygınlığı da bu saldırının neredeyse tüm masaüstü bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarların büyük bir kısmında işe yaraması anlamına gelmekte.

Wired’ın söylediği, Ben Gurion araştırmacıları herhangi bir kulaklığı kullanarak 6 metreye kadar mesafelerden sesleri sorunsuz kaydedebilmektelerdi. Görünene göre, kayıtlar sıkıştırılıp internet üzerinden gönderildikten sonra bile kayıt içerisinde sesler ayırt edilebilmektelerdi. Dahası, araştırmacıların kullandıkları çip özelliği amacına uygun bir şekilde çalıştığından dolayı – girişleri ve çıkışları değiştirmek – bu tür bir saldırıya karşı korunmak oldukça zor gözükmekte.

Fikrin kesinlikle ilginç olduğu söylenebilir ancak dinlenmeniz için en kolay yöntem olduğu söylenemez. Eğer evinizde herhangi bir nesnelerin-interneticihazınız bulunuyorsa – kameralar, ışıklar, ev otomatikleştirme merkezleri ve benzeri – bunlar da casusluk için kullanılabilmekte. Tabi ki hemen herkesin cebinde taşıdığı ve batarya durumunun bile konumu ele verebildiği küçük casus bilgisayarları da unutmamak gerekiyor…

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster