Hangi Vitamin Hangi Besinlerde Bulunur? | Faydaları Nelerdir?

0
Vitaminlerin bulunduğu besinler
Hangi vitamin hangi besinde bulunur

Vitaminler de tıpkı proteinler ve mineraller gibi; insan vücudu ve sağlık için gerekli olan enzimlerden birisidir. Ayrıca vücut içerisinde yapıcı ve onarıcı olarak görev alırlar. Bu nedenle vitaminlerin eksiksiz bir biçimde ve günlük olarak alınmaları gerekir. Vitamin eksikliğinde; kalp ve damar hastalıkları,kemik erimesi,cilt problemleri, böbrek yetmezliği,sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi birçok hastalık ortaya çıkar.

Peki hangi vitamin, hangi besinlerde bulunur ve faydaları nelerdir? İşte vitaminler, bulundukları besinler ve faydaları… 

A Vitamini

Süt,balık yağı,yumurta sarısı, peynirde bulunur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek; vücudun mikroplara karşı direncini arttırır. Ayrıca büyüme,gelişme,üreme,kemik ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur. Avitamini yağda çözülebilen vitaminler gurubunda olduğundan A vitamini içeren besinler tüketmeniz karaciğerinizde A vitamini depolamanızı sağlıyacaktır.

B Vitamini

Süt ürünler,tahıllar ve sebzelerin çoğunda bulunur. Büyüme ve gelişme için gerekli olan bir vitamindir. Özelliklee bebeklik döneminde çocuğunuzda gerileme olduğunu düşünüyorsanız bebeğinizin kan değerlerine baktırmanız faydalı olacaktır.

C Vitamini

Portakal,greyfurt,turunçgiller,limon,kavun,karpuz,soğan,çilek ve koyu yeşil yapraklı tüm sebzelerde bol miktarda bulunur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

D Vitamini

Tereyağı,balık,süt ve yumurtada bulunur. İnce bağırsaklarda kalsiyumun emilmesine yardımcı olur.

E Vitamini

Yeşil yapraklı bitkiler,et,süt ve tahıllarda bulunur. Antioksidan etkisi vardır.

 

K Vitamini

Yeşil yapraklı bitkiler,muz,çilek ve şeftalide bulunur. Kanın pıhtılaşmasında etkin rol oynar.

B1 Vitamini

Buğday,mısır,yulaf gibi birçok tahıl ürününde bulunur. Kalp yetmezliği,eklemlerde meydana gelen şişkinlikler ve sinir sistemi rahatsızlıklarını önlemede etkin rol oynar.

B2 Vitamini

Süt,peynir,yoğurt,tavuk,badem ve açık yeşil renk sebzelerde bol miktarda bulunur. Gözlerde kaşıntı,   saç dökülmesi,ağız ve dudak çevresinde kızarıklık gibi sorunları önlemede yardımcıdır.

b2 vitamini içeren yiyecekler

B3 Vitamini

Karnabahar,brokoli,havuç,yumurta,süt ve peynirde bulunur. Sindirim sisteminin temeli olan asitlerin üretilmesini sağlar.

B5 Vitamini

Dana eti,balık,tavuk,yumurta ve tüm tahıllarda bol miktarda bulunur. Kalp çarpıntısı ve şeker düşmesi problemini önlemeye yardımcı olur.

B6 Vitamini

Tavuk eti,muz,avokado,ıspanak,havuç ve yumurtada bulunur. Anemi,cilt yaraları ve sinir sistemi problemlerini önler.

B12 Vitamini

Karaciğer,et ve yumurtada bol miktarda bulunur. Baş ağrısı, kansızlık ve sinir sistemi rahatsızlıklarının önlenmesinde etkilidir. Depresyon oluşumunda büyük rol alır. Ciddiye alınması gereken vitaminlerden biri olup bu belirtilerin bir yada bir kaçının sizde olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık ocağında kan değerlerinizi ölçtürmenizi öneririz.

b12 bulunan yemekler hangileridir
B12 Vitamini içeren besinler
CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz