Hibe Nedir? Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

0
Hibe nasıl alınır
Hibe nasıl alınır? Hibe Kredi nedir?

Bağışlamak, tamamen başka birine yardım olarak vermek anlamına gelen hibe günümüzde orijinal bir fikri hayata geçirmek için alınan karşılıksız krediye verilen isimdir. Çoğu kurum ve kuruluş girişimci ruha sahip olan insanların iş fikirlerini değerlendirmeleri için karşılıksız olan hibe desteğini vermektedir. Hibe desteği kişilerin fikirlerini hayat geçirmelerini sağlamak amacıyla kredi şeklinde verilmektedir. Fikirlerini ortaya koymak ve yeni iş fikirlerini hayat geçirmek amacıyla alınacak olan hibe kredisi için kişilerin belirli şartları taşıması gerekir.

Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

Pek çok girişimci fikirlerini hayata geçirmek için yeterli desteği bulamamaktan yakınır. Ancak hibe kredileri girişimcilere belirli şartları taşıdıklarında ve gerekli işlemleri yaptıklarında karşılıksız destek vermektedir. Hibe kredisi kalkınmayı sağlayan ve yeni iş fikirleri ile hali hazırda var olan çalışmaları desteklemek için kişilere verilen bir destektir. Ülkemize de her yıl düzenli olarak hibe kredisi verilmektedir.

h

Hibe, karşılıksız yani geri ödemesiz olarak verilen 10.000 TL ile 70.000 TL arası olan tutarlardır. Kredi ise geri ödemeli olan ve 5 yıl sonra ödemeye başlanan 10.000 TL ve daha üzeri miktarlardır. Hibe kredisinden yararlanmak için kişilerin şu şartları taşıması gerekir:

Hibe İçin Aranan Şartlar!

  • 18 yaşını geçmiş olmak,
  • İşsiz olup İŞKUR’a başvurmuş olmak,
  • En az ilkokul mezunu olmak.
  • KOSGEB tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna katılarak 70 saatlik bir eğitimden geçmeniz gerekiyor.

h1

KOSGEB Başvurusu Yaparak İşe Başlayın!

KOSGEB başvurusu hibe almanın birinci şartıdır. Hibe kredisinden yararlanmak isteyen kimselerin KOSGEB üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor ancak bu başvuruda kesinlikle ciddi olmaları ve gereksiz bir şekilde formu doldurmamaları gerekiyor. KOSGEB geniş bir veri tabanına sahiptir ve yanlış bilgilerin verildiği ve ya ciddi şekilde doldurulmamış olan başvuru formlarını kabul etmez. KOSGEB’e başvuru yaparken doğru bilgiler kadar sunacağınız projeyi de tam anlamıyla sunmanız gerekiyor.

h3

Kosgeb Hibe ve Kredi Desteklerine Başvurma Detaylı Bilgi İçin Tıklayın…

KOSGEB Sonrası Hibe Nasıl Alınır?

KOSGEB-Logo-küçük

KOSGEB’e göndermiş olduğunuz proje başarılı görüldüğünde KOSGEB çalışmanız için onay veriyor ve sizde işinizle ilgili çalışmalara başlıyorsunuz. Açacağınız işletmeyi, işçileri, alacağınız eşyaların tek tek ayarlıyor ve her fişi, faturayı saklıyorsunuz. Hazırlamış olduğunuz iş ortamını incelemeye gelen KOSGEB görevlileri sizler için bir belge hazırlıyor ve bu belgede başlamış olduğunuz işe ödeme yapılıp yapılmayacağı belirtiliyor. KOSGEB başvurunuzu, açmış olduğunuz iş yerini ya da yürüttüğünüz projeyi inceledikten sonra olumlu bir tutanak hazırlarsa sizlere %60’lık bir hibe kredisi veriyor. Kadınlara ve engelli olanlara ise %70 oranında hibe veriyor. Bu sayede çalışmalarınız başlamış oluyor ve hibeniz verildiği için çok az bir harcama ile işinizi kurmuş oluyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz