İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

1344
isbasi egitim programi nedir
İşbaşı Eğitim Programı

İşbaşı eğitim programı(İEP) yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi. Bu durum işbaşı eğitim programı’nı İŞKUR kursları arasında en çok tercih edilen program haline getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda asgari ücretin bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırken bu program ile bir iş yerinde çalışırsanız hem asgari ücret kadar işkur maaşı hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız. Bu yazımızda İŞKUR işbaşı eğitim programı nedir, nasıl başvurulur, ne kadar maaş ödenir, maaş sorgulaması nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ?

işbaşı eğitim
İşbaşı eğitim programı nedir nasıl faydalanılır?

Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça bu kurs programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı(İEP) belli yaş aralıklarında (15 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programıgiriyor.

Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İŞKUR’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır. Tabi şartlarınız uyuyorsa…

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Şartları

İşbaşı eğitim programı başvuru şartları
İşbaşı eğitim programına kimler katılabilir?

İEP’e katılabilmenin ve bu programdan işveren olarak faydalanabilmenin bazı şartları vardır. İlk olarak kursiyerlerin şartlarına bir bakalım;

İş arayanlar için Başvuru Şartları;

 • Son 1 ay işsiz olmak
 • Bu programla çalışmak istediğiniz iş yerinde en az 3 ay çalışmamış olmak
 • En az 15 yaşınını doldurmuş olmak
 • İş kurumuna kayıtlı olmak
 • İşverenin 1. veya 2. dereceden kan hısımı veya eşi olmamak
 • Emekli olmamak

İşverenlerde Aranılan Şartlar;

 • En az 2 Sigortalı çalışanınız olması dışında işverenlerden bir şart aranmaz.

Programdan faydalanan işverenlerin yerine getirmesi yükümlülükler

İEP programından faydalanan işverenler aşağıda sıralanan yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenler işkur faaliyetlerinden 1 yıl boyunca yasaklanırlar.

 1. Programa katılan katılımcıların en az %50 sini program fiili süresi kadar 30 gün içinde istihdam etmek zorunludur.
 2. Program başladığı tarihteki sigortalı eleman sayısı kaç ise programın bittiği tarihteki sigortalı eleman sayısına eşit yada büyük olmalıdır.
 3. Program başladığı aydan sonraki ve program bittikten sonraki ayın 23 ünde hizmet listeleri kurs yöneticisine iletilmelidir.
 4. İşverenler programdan en fazla çalışan elemanlarının %30’u kadar yararlanabilirler.

>>> Programın genel şartları ve hazırlamanız gereken evraklar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

>>> İEP hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır; İEP ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 saat çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Kadar?

İşbaşı eğitim programı maaşı asgeri ücrete yapılan zamla beraber 6 ayda bir güncellenmektedir. Programa katılacaklar için maaş konusunda bilmeleri gereken noktalardan birincisi öğrenciyseniz(açık öğretim dahil) veya işsizlik maaşı alıyorsanız maaşınızda belli oranlarda kesinti olur. Aşağıda bir tablo halinde güncel işbaşı eğitim programı maaşının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Diğer tüm kursiyer ücretlerini İşkur Kursiyer Maaşları sayfamızda bulabilirsiniz.

İş Arayanlar Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alanlar Bulut Bilişim, Kodlama ve Oyun Geliştirme uz.
2019 77,07 TL 58,27 TL 38,85 TL 75 TL
2020 89,4 TL 67,05 TL 44,7 TL 100 TL
Kreş Yardımı 2- 5 yaş çocuklu anneler için aylık +400 TL

Önemli Not: 2 – 5 yaş arası çocuğunu kreşe gönderen anneler maaşlarına ek en fazla 1 çocuğu için bu yardımı programa katıldıkları her ay için alırlar.

1 aylık süre içinde  haftanın 1 günü tatil olarak ayda 4 gün tatiliniz vardır tatil olan günlerde size cep harçlığı ödenmez. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs gibi resmi tatiller de tatil günlerine dahildir. Bu günler devam olarak hesaplanmadığı için ay içerisinde bu günlere denk gelirseniz bu günlerde de para alamazsınız. Kurumun size vereceği devam föyün’de bu günleri çarpı yada üstü çizili olarak göreceksiniz

Program Süresi Kaç Aydır? Nasıl Hesaplanır?

Katılacağınız kurs programına göre İEP’in süresi değişmektedir. Kurs süresi son yapılan düzenlemelerle maksimum 3 ay olarak belirlendi. Fakat Ağır ve tehlikeli işler sınıfında ve Bulut Bilişim Oyun geliştirme uzmanı ve kodlama mesleklerinde kurs süreleri uzatıldı.

Ağır ve tehlikeli işlerde: Kursiyerin yapacağı iş ağır ve tehlikeli işler sınıfında ise Halk Eğitim Modülündeki işin öğrenilmesi için gereken süre baz alınarak İEP’in  süresi belirlenecektir. Örneğin torna tesviye için halk eğitim modülündeki süre 6 ay ise iş başı eğitim programının süresi de 6 ay olmak zorundadır.

Bilişim ve İmalat Sektöründe: Bunun Yanında 2018‘de getirilen düzenlemeyle Bilişim ve İmlat sektörlerindeki mesleklerde programa katılan kursiyer için program süresi 6 ay olarak düzenleneceği kararı alınmıştır.

Bulut Bilişim Oyun geliştirme uzmanu ve kodlama: Geleceğin meslekleri olan bu mesleklere yönelik açılacak İEP süresi ise Maksimum 9 ay olacaktır. Ayrıca bu mesleklerde İEP programına katılanlara ödenecek ücret yukarıda verdiğimiz tablodaki gibi daha yüksektir.

Programın süresini etkileyen diğer faktörler ise:

  • İşverenin geçmiş işbaşı eğitim programında kursiyerlerini istihdam edip etmediğine
  • Kaç ay istihdam ettiğine
  • Geçmiş programlarda programlarda sıkıntılı işlemler olup olmadığına (Devam çizelgelerini zamanında göndermek, denetim sırasında kursiyerlerin sıklıkla işyerinde olmaması, İstenilen evrakları zamanında kuruma iletmemesi, kursiyerlerini sözleşmede geçen saat aralıkları dışında çalıştırması)
 • Geçmiş programlarda istihdam artışı olup olmadığına( Kimi işverenin programdan faydalanmak adına geçiçi eleman alıp kurs süreci içerisinde elemanlarını işten çıkarması gibi)

İşbaşı Eğitim Programı Kursa Katılacaklara Ne Gibi Fayda Sağlar?

  • Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) ve asgari ücet oranında günlük cep harçlığı
  • Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
  • Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
  • Ağır ve tehlikeli(aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
  • Kurs bitiminde işverenin sizi kurs süresi kadar işe alma zorunluluğu. Bu sayede kurs süresi kadar sigortalı olarak çalışma fırsatı.

-Sertifika sahibi olmanın önemi 2016 yılından sonra daha da ön plana çıkacaktır. Nedeni ise 2016 yılından itibaren iş yerlerinde sertifikası olmayan eleman çalıştırılması yasaklanacaktır. Bu nedenle çalışırken bir sertifika sahibi olup zamandan ve paradan kazanmış olacaksınız.

-Kurs süresince genel sağlık sigortanız İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bunun dışında herhangi bir sigorta priminiz ödenmez.

DİKKAT: Kurs süresince prime dayalı, emekliliği etkileyen sigorta priminiz  ödenmez!!!

>>İlgili Yazı: Güncel iş fikirlerini incelemek için tıklayın

İşbaşı Eğitim Programın İşverenlere Faydaları

 • Nitelikli eleman yetiştirmekte kullanılan maddi kaybı azaltmakta.
 • Programın işveren için eleman değerlendirmesi yaparken işe alacağı personelin kurs süresince değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirme sonucunda istediği eleman olup olmadığı kanaatine varmasına yardımcı olur.
 • İşverenlere hiç bir yükümlülüğü olmayan İEP’in işverene faydalarını detaylı olarak   İşbaşı Eğitim Programının İşverene Faydaları başlığı altında topladık.

  >> İlgili Yazı: İşverenler için Güncel İstihdam Teşvikleri

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle https://goo.gl/ZIaaHV bu adreste belirttiğimiz  temel şartları taşımalısınız. Bu programa katılmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş kursiyer olarak çalışacağınız iş yerini tespit etmek olmalıdır. Eğer bu iş yerini siz bulamıyorsanız kurum yetkililerine danışıp portföylerinde programı iş yerlerinde uygulamak isteyen iş yerleri varsa sizi o iş yerlerine yönlendireceklerdir.

İş yerini tespit ettikten sonra kurum yetkilisi size ve iş yerinize hazırlamanız için bir evrak listesi verecektir. Bu listeyi tamamladıktan sonra. Sözleşme imzalanır ve kursunuz başlamış olur. Program başvurusunda hazırlamanız gereken evrak listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrak listesi değişebilen yönetmeliğe göre farklılık gösterebilir. Kesin başvuru listesini kurumunuzdan istemenizde fayda vardır.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Ödenir ?

İşbaşı eğitim programının emekli maaşı ya da diğer devletin vermiş olduğu maaşlar gibi belli bir yatırılma süresi belirlenmemiştir. Nedeni ise maaş işlemlerinin sizin devam föyünü kuruma iletmenizle başlamasıdır. Maaşlar ne zaman yatar maaş sorgulaması yapılabilecek bir yer var mıdır sorunuza ise ancak şöyle bir cevap verilebilir; Ay sonunda imzaladığınız devam föyün’ün kuruma iletilme süresine ve kurumun yoğunluğuna göre maaşlarınız her ayın 10’u ile 20’si arasında hesabınıza aktarılır. Fakat dediğimiz gibi bu süre kesin değildir kurumun yoğunluğuna ve sizin devam föyü’nü kuruma iletme sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Devam föyü’nüzü ne kadar erken ulaştırırsanız işleminiz o kadar hızlı başlar. Tabi aksilikler olmadığı sürece.

Maaşım yattı mı, işkur maaş sorgulamamı nasıl yabilirim surularına ise Halkbankta adınıza açılan hesaba bankanın size verdiği kartı kullanarak, ATM lerden yada hesabınızı internet ortamına açarak cep telefonuza indireceğiniz uygulama ile interternet şubesini kullanarak öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz cevabını verebiliriz.

Devam Föyü Nasıl Doldurulur ?

devam föyü
İşbaşı eğitim programı devam föyü örneği

Devam föyü nasıl doldurulur diye soranlar için yukarıda size örnek bir devam föyü verdik. Öncelikle mavi tükenmez kalem kullanmaya özen gösterin. Çarpı olan yerlere imzamızı atmıyoruz bu yerler bizim tatil günlerimizdir. Kursiyer imzası olan yere imzaları kursiyerimiz yani örnek olarak verdiğimiz devam föyü’ndeki Ali her gün giriş ve çıkış için imza atacak. Aliden sorumlu olan eğitici Fadıl ise sorumlunun kontrol imzası bölümüne imzasını her gün atacak. Bu şekilde imzaların hepsi tamamlandıktan sonra maaşınızın ödenmesi için devam föyünü kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca yanlış attığınız imzalar için dakstil kullanmayınız.

İşverenlerden gelen sorular

 • İşyerimde kaç kursiyer çalıştırabilirim?

2 ile 10 kişi çalışanınız varsa 1, 11 ve üzeri çalışanınız varsa personel sayınızın 10 da 1 i oranında kursiyer çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında kursiyerlerinizin %50 sini istihdam edeceğini taahüt etmeniz durumunda çalışan sayınızın %30 u kadar kursiyer çalıştırabilirsiniz.

 • Kurs programında kursun bitişindeki sayım başlangıçtaki sayımdan düşük olursa ne olur ?

Bu durumun tespit tarihi itibariyle size 1 ay süre tanınır. 1 aylık süre içerisinde sizden kurs başlangıç ve bitiş tarihindeki personel sayısındaki fark kadar kişiyi en az 60 gün istihdam etmeniz ve istihdam ettiğinize dair işe giriş bildirgelerini 1 aylık süre bitiminden itibaren en geç 5 gün içerisinde kuruma ibraz etmeniz istenir.  Eğer bunu yapmazsanız 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden faydalanamazsınız işverene maddi yaptırım uygulanmaz.

 • Üniversite öğrencileri de Zorunlu Stajlarını İşbaşı Eğitim Programı ile Yapabilirler mi ?

Üniversite öğrencileri de artık zorunlu stajlarını işbaşı eğitim programı ile yapabilmektedirler. Bu sayede ücret almadan staj yapan öğrencilerin staj dönemi içinde kendilerine 1404 lira kadar gelir oluşturmuş olacaklar. 

  >>İlgili Yazı: KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği ile Lisans Mezunlarının Maaşlarının Yarısını Ödüyor!

 • Sözleşmelerimi %20 veya %50 istihdam taahüdü ile imzalar ve kurs sonunda bu oranlarda istihdam etmezsem bana ne gibi bir yaptırım uygulanır ?

Bu durumda taahüt yerine getirilmezse varsa devam eden programlar sonlandırılır ve bu programlar için kursiyerlere yapılan ödemeler işverenden  yasal faiziyle tahsil edilir. Ayrıca işveren 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden men edilir.

 • Kursiyerlerin devamsızlık yapması ve sağlık raporu alması kaç günle sınırlıdır ?

Kursiyerler programın fiili süresinin %10 u kadar devamsızlık yapabilirler ve en fazla 5 gün sağlık raporu alabilirler. Bu sürelerin geçmesi durumunda devamsızlıktan kalırlar ve kurs iptal edilir.

 • İşbaşı eğitim programı bitince çalışanın sigortası hemen başlatılmalı mı yoksa bir 2 ay sonra başlatılsa da olur mu ?

İstihdam taahüdü verdiyseniz kursiyerinizi kurs bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde istihdam etmeniz gerekir. 30 günü geçerseniz 1 yıl yasaklı  duruma düşersiniz.

 >>> Belediyeler, okullar ve diğer kamu kurumlarında düzenlenen toplum yararına çalışma programı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kursiyerlerden Gelen Sorular

Soru 1: İşbaşı eğitim programına daha önce işkur kurslarından birine katılmış olanlar  katılabilir mi?

Cevap: İşkur’un açmış olduğu herhangi bir kursa yeniden katılmak için geçmesi gereken süresi en son katılmış olduğunuz kursun bitiş tarihinden 3 ay sonrasıdır. 3 ay sonra yeni bir kursa yani İEP’e katılabilirsiniz.

Soru 2: Merhaba ben eşimin abisinin yanında ön muhasebeci olarak işe girmek istiyorum staj programından yararlanabilir miyim ?

Cevap: İşverenle veya vekili ile 1. ve 2. derece kan hısımın yoksa çalışabilirsin. Sorun olmaz(Birinci derece kan hısımı  işverenin ve işveren vekilinin annesi, babası ve çocuklarıdır. ikinci derece kan hısımı ise kişinin kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabasını kapsamaktadır.)

Soru 3: İşbaşı eğitim programına 15 yaşını doldurmuş Lise öğrencileri katılabiliyor mu eğer katılabiliyorsa yaz tatili boyunca çalışıp ardından işten ayrılınca bir yükümlülük var mı?

Cevap: 15 yaşını doldurmuş isen katılabilirsin. İşverenin imzalayacağı sözleşmeye göre değişir 3 tür sözleşme mevcut bu imzalanacak sözleşmeye göre bir yükümlülük doğar yada doğmaz. Bu sözleşmeden makalemizde yakın zamanda bahsetmiş olacağım.

Soru 4: Ben Haziran ayında işbasi eğitim programından yararlanmaya başladım Kasım ayının başlarında program süresi bitti ve çalıştığım yer bana 2 aylık sigorta yaptı ben işbaşi eğitim programından tekrar yararlanabilir miyim tekrar yararlanma gibi bir şansım var ise ayni işyerinde mi yoksa farklı bir işyerinden mi yararlanabilirim ?

Cevap: Eğer  Programın bittiyse aynı işyerinde çalışabilmen için 3 ay beklemen gerekir 3 ay sonra bu program ile çalışabilirsin.

Soru 5: Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programı uygulayabilir miyim?

Cevap: İlk okul mezunu olsan da profesör olsan da bahsettiğin programlarda işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin. Bir sorun olmaz.

Soru 6: Merhaba işkur görevlileri ne zaman denetime geliyor acaba ?

Cevap: İşkur denetiminin belli bir süresi yoktur öyle ki adı üstünde bu bir denetleme.

Soru 7: İşsizlik maaşı alanlar İEP ‘e başvuru yapabilirler mi. Başvursalar bile işsizlik maaşları kesilir mi ?

Cevap: İşsizlik maaşı alıyorsanız İEP ‘e de başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız da kesilme olmaz aynı anda hem işsizlik maaşı hem de işbaşı eğitim programı maaşı alabilirsin.  Yeni gelen düzenleme ile işsizlik maaşı alanların İEP’e katılmaları durumunda maaşlarında bir kesinte olmamakta. Fakat bu kişilerin İEP maaşları %50 oranında az ödenmektedir. Detaylı bilgi için İŞKUR Kursiyer Ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru 8: Öğrenciyim işbaşı eğitim programına katılırsam maaşım ne kadar olur?

Cevap: Örgün eğitim yada açık öğretim öğrencisi iseniz işbaşı eğitim maaşınız yokarıda belirttiğimiz gibi yaklaşık 4’te 1 lik oranında kesintiye uğrar.

>>> İEP hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için buraya tıklayınız

1344 YORUMLAR

 1. iskur kursiyeri olarak calisiyorum ama iskur soyledigi gibi calisma saatleri ve haftalik izinlerim hic uymuyor.isyeri vardiyali calustiriyo isyeri kendi kafasina gore izin veriyorlar bunun icin ne yapmam lazim

  • İskuru arayip sikayet ediceksin teftise gelirler zaten bana geldiklerinde mesaiye kaliyomusun tatilinde calisiyomusun diye sordular.seni oyle calistiramazlar sen iskurun elemani gibisin

 2. Bu bilgi dogrumudur aciktan okusak dahi gunluk 54lira olan gunluk ucrret yerine 40lira alicakmisiz bu bilgi dogrumudur bide odemelerin durduruldugunu ogremdim bunun tespiti icin bilgi verirseniz

 3. Şubatın 1 inde işe başladım martın 13 ünde halkbankasından ödemenizi alabilirsiniz diye mesaj geldi aldım. Mart ayı föyümü nisanın 5 inde elden teslim ettik, halkbankasından hemüz mesaj gelmedi. Bankaya gitmeli miyim? Ne zaman yatar maaşlar

 4. Arkadaslar iep olarak pasta imalatina basladim 5 gun anca calisabildim bildigin köle gibi calistiriyolar iş ogretmeyle alakası yok sakin baslamayin boyle yerlere. 5 gunun ucretini alabilecek miyim nasil alcam yardimci olur musunuz

 5. merhaba ben bir işe girdim daha 2 hafta bile olmadı. ve bu işten çıkıp işkurun işbaşı egitimine katılmak istiyorum şimdi ben sözleşmemi fesh edersem tekrar işkur için işbaşı egitimi yapabilirmiyim. yardımcı olurmusunuz çünkü şartlar arasında 3 ay işsiz olmanız gerekiyo diye bir şart var ona göre bilgi verirseniz sevinirim.

 6. İep olarak bir uretim fabrikasinda caliscam ama daha haber gelmedi işkur onaylamasi gerekiyomus . sorum şu bana hesap acilacak gibi bisey soylenmedi bu nasil olacak ne zaman nasil nereye parayi yatiriyorlar gercekten hic anlamadim

  • MERHABALAR BENİMDE İLK AYIM DOLMAK ÜZERE İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA PARAYI NE ZAMAN YATIRIYORLAR HEMEN YATIRIYORLAR MI YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 7. arkadaşlar bende bu program kapsamında çalışmak istediğim işyerine teklif götürcem ama resmi tatllerde de para kesiyolar falan dediniz o kötü oldu ve birde bu program kaç ay oluyor?daha işverenle konuşmadım ama iyi bir programmı sizce ?ayda net olarak ne kadar maaş yatıyor ?

 8. 2017 İŞKUR MAAŞI İÇİN HALK BANKASINDAN HESAP AÇMAK ŞARTMI YOKSA BANKADAN ELDEN VERİLİYORMU BEN YENİ KAYIT YAPTIRDIM İŞ KURA 1 AYIM DOLMAK ÜZERE YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 9. Merhabalar , işkur tarafindan düzenlenen iş garantisiz kursa katıldım. 10 ocakta bitti. Bu gün yani 29 martta işbaşı egitimi ile bir fabrikaya girecektim.İşkur tarafından 6 ay dolmadığı için işbaşı eğitimi kapsamından yararlanamadım. Benim sorum şu olacak bu süreler hakkında sitede araştırmamda hiç birşey bulamadım. Süreler konusunda yardımcı olurmusunuz.

  • açıkögretim dahi okuyandan maaş düşüşü mü yapılıcak 54 tl yerıne 40tl olucagını duydum bunun tespıtı ıcın maas verımını durdurmuslar. insanlar okumasın kör cahil kalsın dıye elınden gelenı yapıyolar .8 5 çalısarak 6 gun çalısarakögrencılık hayatı kalır mı oda cok ayrı bısey. baska ülkeler okusun diye teşvik verir bızımkıler okuyo dıye maaş dususu yapar .nerde bu dünyanın adaletı

 10. Şubat 1 2017 ‘de iş başı eğitim programıyla iie başladım evrakları göndereli 10günü geçti mart 13 2017 oldu hala maaşdan ne ses var ne soluk var rezil rüsva olduk çok mağduruz halk bankasına yatacak deniyor ama arıyoruz müşteri temsilcisi bey haber bankadan öğrenmek herekiyormuş işden
  fırsat bulupda bankaya da gidemiyoruz ne bok yicez bu nasıl devlet bu nasıl işsizlere sahip çıkmak manyak olduk artık birileri bu işe bi el atsın…

 11. Merhaba bende iskurdan is basi egitim programina katildim. Fakat bana kayit yapılırken halkbankasindan odeme yapilacak dediler. Hesap acacakmiyim diye sorunca hayir hisey yapmiyacaksin tc ile cekeceksin dedi. Bu dogrumi?

 12. Isegitim programına katılmıştım meslek öğrenmek için bir kuaför salonuna nerdeyse 2 yıl oldu o dönemler 6 ay sürüyordu kurs süresi bana çıkan 3 buçuk ay. Şimdi tekrar aynı yere başvurdum daha önce kursa katıldığım için bana çıkmadı. Peki bu haksızlık değilmi o dönem 6 adı şimdi 1 yıl oldu ve ben 3 buçuk ay çalıştığım için kurs açılmıyor bana ben bu işten hiç bişey anlamadım peki ben ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 13. Benim telefonuma mesaj geldi halk bankası tarafından hesabımın açıldığının her hangi bir halk bankasından çeke bileceğim yazıyor ama kafama takılan bi soru var ben Şubat, 15 de başladım 1 de evrakları teslim ettim eksik yatmasından korkuyorum

 14. ben işkur üzerinden bir iş yerinde çalıştım biteli tam 1 sene oldu şimdi aynı iş yerinde işkur üzerinden çalışmak istiyorum ama danışman farklı iş yeri olması lazım aynı iş yeri olmaz diyor nasıl oluyor bu iş? 6 ay çalıştım 143 gün yani

  • artık Halkbankası oldu, en azından bana söylenen o.
   Bende Şubat 1’de başladım Martın 1’inde evrakları teslim ettim 10 gün süresi var maaşların dediler
   Bakalım benimki ne zaman yatacak?, ilk ayın maaşının yatması uzun sürüyor diyolar inşallah bi güzellik yaparlarda erken yatar.

 15. 2016 mayıs ayında iş başı eğitim programım fesh edildi. üzerinden 6-7 ay geçti ve sigortam hiç yatmadı işkur binasına gittim tekrar faydalanmak için üzerinden 2 yıl gecmesi lazım dediler kesin bi bilgisi olan var mı bu konu hakkında kimisi 3 ay kimisi 6 ay kimisi 2 yıl gecmesi lazım diyor yardımcı olursanız sevinirim teşerkkürler..

 16. İşbaşı Eğitim Programı ile çalışmanız işsizlik maaşı almanız için bir hak doğurmaz. Nedeni ise işsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan işçilere verilmesidir. Siz sigortalı değil genel sağlık sigortası ile çalışıyorsunuz

 17. IEP e katilmak isteyen arkadaslar. Iskur sadece saglik sigortanizi karsiliyor ve her ay gittiginiz gun başina 50tl veriyor. Ornegin resmi tatillerde maasiniz kesiliyor. Ilk ay maasiniz bir sonraki ayin 20 ile 25 i hatta belki ay sonunu bile bulabiliyor. Ornegin ocak 1 de basladiniz. Ocak maasiniz subat sonu satiyor. Ziraat banlasindan adiniza bir hesap aciliyor. Maas yattigi zaman cep tlf.unuza mesaj geliyor. Daha sonraki aylar ise maaslar diger ayin 10 ile 15 i arasi yatiyor.

  • Selen Hanım ben şubat 10 da başlıycam bu programa ilk maaş mart sonu mu yatar yani

 18. benim programım martta bitiyor bi senelık olarak yapıldı fakat bu sürenın 2017 sonuna kadar uzatıldığını söyleniyor bu konu hakkında bı bılgısı olan varmı ?

 19. arkadaslar bu İEP olayına katılmayın size sölüyorlar ssg maas işkur tarafından verilcek diye ama işkurun size ödedigi sadece GSS ve MAAS ben budurumu fark etmedim sigorta Pİrim günlerim ÖDENMİYORMUŞ 2 ay icinde fark ettim lakin bu duruma dülşmeyin yani iyi araştırın

 20. BENİM IKI GUN SONRA CUMA GUNU YANI İEP BİTİYOR VE BİRDAHA MI İŞKURA GITMEK KESINLIKLE HAYIR. BU KADAR REZALET OLCCAGINI BENDE BILMIYORSUM NEYSEKI ÖGRENMIS OLDUM..

  AKLINIZ VARSA İEP PROGRAMINA KATILMAK İSTERSENİZ KATILMAYIN TAVSIYE ETMEM..

  • Haklısınız demet hanım iep düşman başına. Siz Ağustos ayı maaşını alabildiniz mi?

 21. iyi günler bende işbaşı eğitiminden yararlanıyorum fakat ağustosta çalıştığım param yatmadı bayramda geçmesine rağmen ne yapmam gerek acaba yardımcı olabilirmisinz

 22. Merhabalar ben işbaşı eğitim programına katılmak istiyorum ama yıl içerisinde haftanın 4 günü okulum var sanırım haftanın 6 günü gitme zorunluluğu oluyormuş katılabilir miyim acaba ? Birde sadece işbaşı eğitim programında mı yoksa normal işkur un eğitim almadan girdiğin stajyer olarak çalıştığın yerlerde de 6 gün çalışmalımıyım

 23. 31 Ağustosta evraklarımı bıraktım İşkura 9 eylül için yatar dediler ve yatan bir şey olmadı üzerine gidip öğrendiğimde ise il müdürlüğünden aldığım cevap bugün saat 2e kadar gelen evrakları ödedik diğerleri ödenmedi oldu ve İŞKUR daki danışmanım ayın 5inde evrakları gönderdiğini söyledi.Saçmalık üstüne saçmalık lanet olsun

 24. merhaba 19.07.2016 itibari ile işbaşı eğitim programımı 2 ay dolmadan feshettik. başka bir şirketle 19.09.2016 itibari ile sözleşme imzalayabilir miyiz ?

 25. merhabalar bu maas konusu nasıl oluyor nerdeyse 1 aydır iş bası egıtımde kursiyer olarak çalısıyorm yemek yol + maaş işkura sordugumda maas odemesi yapıilmıyor deyip işverene pasladı yani işveren maasi karşılıyor dedi bole birsey olabilrmi?

  • İŞ KUR MAASI KARSILIYOR ÇALIŞTIGIN YER KARSILAMIYOR İŞ KUR TARAFINDAN ALINIYOR MAAŞLAR.. ÇALISTIGIN YERLE ALAKASI YOK

 26. ne sacma bir şeybe hep madur bırakılıyoruz agustos maasınız yattı mı ha bırde ben stajerlık yaptıgım yerde patronla konuştum bn stajer değilde sizin işçiniz olarak çalışmak ıstıyorm dedım tam dedı kursu bırakcam.

  • BENCEDE BIRAK EGER TAMAM DEDİYSE NORMAL İŞÇİ OLARAK ÇALIS EN AZINDAN PARANAN OLMAZSIN MAGDUR KALMAZSIN ZAMANINDA PARANI ALIRSIN .. BNIMDE SON AYIM ZATEN DAHADA BOYLE İŞ KUR FALAN BOŞ İŞLER..

 27. iyi günler bugün işbaşı eğitim programına kayıt oldum. Programın aralık ayına biteceği söylendi. Eğer program uzatılırsa aynı işverenle programa devam edebilir miyim?

  • NORMALDE 6 AYLIK EĞİTİM PROG. OLUR SUBATTA BITMESİ GEREKMIYORMU EGER IS YERIDE ONAR VERILIRSE NEDEN OLMASIN..

  • 9 GUN TATIL DEGIL 4 GUNUN UCRETI KESILECEK IMZA FOYUNDE BAYRAM AYINDA NE KADAR CIZGI VARSA O KADAR KESILECEKTIR YANİ 4 GUNUN UCRETİ KESILECEK ..

 28. Arkadaşlar merhaba.7 aylık bir işkur işbaşı programında çalışmaktayım.3’te 1’lik süreyi geçtim ama ben ayrılmak istiyorum.İnternette yönetmeliğe baktığımda ödenen paralar faiziyle katılımcıdan geri alınır diyor.Ama yorumlarda bu belirtilmemekte.Mazeretsiz ayrılmak istiyorum.Bu konu hakkında net bilgisi olan varmı acaba.

 29. İnsanları Mağdur Bırakmaktan Başka Yaptıkları Bişey Yok Daha Temmuz Maaşını Almadık Ağustos Ayı Bitti Arıyorum İşkuru Bu ay Sonuna Kadar Kesin Yatar Diyo Ama Bole Olmaz

 30. Bizim fabrikada adamların bazilarina yattı maaş daha bana yatmadi bü nasıl is ya adamın 2 gün önce maaşı yatmış aynı yerde çalışıyoruz bide

 31. temmuz ayının kacında aldıysan o zman kadar cunku tam 1 ay olmus oluyor o zaman hesaplamaya göre tabı bu 🙂 gec yattıgı ıcın hep alıstık zaten hep

 32. arkadaşlar bu hergün imzaladığımız formu ay başında teslim edildikten sonra maaşlar hesaplanıyor . Bu Programdan yararlanan kaç bin insan var. Herkesin ki hesaplandıktan sonra yatırılıyor bu da 1.5 2 haftaya kadar oluyor benim bu ay bitti. en erken 8 de almıştım maaşı boşuna beklemeyin

  • EVET CIKARILIYOR. BEN CIKTIM MESELE BIR HAFTA OLDU BITELI SIMDI İEP PROGRAMINDAN İŞ BAKMIYORUM GEREKSIZ CUNKU SIGORTA YOK PRIM OLARAK SAYILMIYOR YANI

  • 6 ay sonra tekrardan iep programından yararlanabılırsın tabı ıs yerı hala alırsa iep program uzerınden

 33. Ben programa istanbuldan 18 temmuzda katıldım. Devam çizelgesini de 1’inde doldurup verdik. Temmuz maaşı ne zaman yatar ya da ağustos ile birlikte mi yatırılır, bilgisi olan var mı ?

  • agustosa doğru anca yatar ılk gırenlerın bır sı-onrakı ay maas aalbılıyorlar. ayrıca iep programı gercekten gereksız sıgortan yok maas gec yatırılıyor aklın varsa en kısa zamanda cık sıgortalı bır ıste calıs tabı yınede sen bılırsın..

  • ayın 9 unda tabi bi aksilik olmazsa…ilk girişlerde ay sonu yatar sadece sonra düzene girer..

 34. bana yattı çok şükür adanada yasıyorum mesaj da geld kontrol ettim yatmıs darısı size merak etmeyin yatacak iskur binasına gittim yoğunluk var dediler

 35. arkadaslar sizce parayı yerler mi ? parayı bizim verdiğimiz hesaba mı yatırıyorlar yoksa kenidler mi hesap açıp yatırıyorlar bide ben haziranda katıldım internet üzerinden devam çizelgesini doldurmadım bı sıkıntı olur mu danısmanım bişi olmaz dedi lütfen yardım

  • Iş başı egitim programinda ise başlayacağım. Ve geçen hafta gittik bir hafta sıra dönüş yaparız dediler kimse dönüş yapmadı sizene zaman bilgi verildi

 36. AYDIN henüz yatmamış, bu zamana kadar en geç ayın 19 unda yatmıştı. En erken ise ayın 8 inde yatmıştı. Odemelerimiz gecikti mağdur olduk ayrıca bayramı da parasiz geçirdik

 37. Sevgili dostlar istanbuldan maaşlar yattımı bilgisi olanlar yada editörler yöneticiler biri cevap verebilirmi banka baya uzak her gün iş çıkışı ve iş girişi git gel ızdırap lütfen bilgisi olanlar bilgilendirsin şimdiden teşekkür

 38. iş kurun internet sayfasından yapılacakmış devamsızlıklar arkadaşlar ondan yatırmadılar benım maaşı ve bana bı bılgide verlmedi bu konuda son anda yapabildim ve cuma sondu bu ay cıkmış daha sizinde oylemii??

  • bana öyle denildi bu ay çıkmış zaten diğer aylar yoktu ve son anda haber verdiler banada iş kuru arayıp sorabilirsiniz arkadaşlar..

  • BU ZAMANA KADAR HİÇ BÖYLE BİŞEY YAPMADIK AMA MAAŞLARIMIZI ALDIK İŞKURDAN BÖYLE Bİ BİLGİDE GELMEDİ ZTN İLK DEFA DUYUYORUM

 39. Arkadaşlar gözünüzü seveyim bu Haziran maaşları ne zaman yatacak ayın 18 i oldu işkuru aradım bankaya verdik dedi paralarınızı lakin bankaya gidiyorum herkez maaş alıyor bana gelince yatmamış diyorlar işkurda yattı diyor napıyım ben

  • Bana artık iskur ödemelerini göremiyoruz iskur istanbul merkez bankadan hepinize hesap aciyo dediler herkes başka bişey söylüyo ayrıca istanbulda iskurla ra ulaşmak imkansız bütün gün telefonlari meşgul çaldı bilerek telefonlara bakmıyolar resmen rezilligin en üst seviyesini yaşıyoruz

 40. ARKADAŞLAR GEÇEN AY YANI MAYIS MAAŞLARI TC İLE YATMIŞTI ELDEN ALIP YENİ HESAP TANIMLADIYSANIZ HAZİRAN AYI MAAŞLARI HESABA YATAR. BENİM MAAŞIM ŞİMDİ YATMIŞ İZMİRDE İKAMET EDİYORUM GÜN İÇİNDE 2 -3 SAATE BİR HESAPLARINIZI KONTROL EDİN.

 41. Arkadaşlar bilmem doğru bilmem yalan , aradım iskur ü ödemeler bugün yapılıyor suan banyaya ödemeler yapılıyor dedi kadın eğer doğruysa bu aksam cekebilirsiniz en gec yarın

  • Banada aynısı dendi bugun paraları banka ya yolladık filan dedi işkurda kadın 🙁

 42. İŞKUR GERÇEKTEN NE YAPTIĞINI BİLMİYOR ARIYORUM SORUYUM BANKADAN TC İLE ALICAKASIN DİYOLAR BANKAYA GİDİYORUM HESAP ACIYOLAR ARTIK DİYOLAR NEDİR BU ARKADAŞIM AYIN KACI OLMUŞ HESAP FALANDA YOK ORTADA YETER ARTIK VALLA SÖZLEŞMEM YARIN BİTİYO ZTN NE HESABI BU NE TÜR Bİ SAÇMALIK

 43. lanet olsun böyle sisteme de kurala da bu nedir arkadaş ya bizi mağdur duruma düşürmeye ne hakkınız var borçlarımız var evimin kirasını veremedim gecikti sizin yüzünüzden Allah’ınızdan bulun. işbaşı eğitimine girdiğim güne lanet olsun bide haberlerde veriyorlar utanmadan bu kadar insanın bizim emeklerimiz boşa gidiyo resmen

 44. Arkadaşlar ben dün ankara için aradım işkuru ayın sonlarına dogru yatar dedıler gırdıgıme gırecegıme bın pişman oldum baba özel sektörden almıyoruz kı maaşı koskoca devletsın ulan sen benı ac bıraktıysan ıstersen ayın 30 da yatır 500000 tl evlı barklı ınsanlarız bu nasıl bır ınsanlıktır anlayamadım gıttı Allaha havale edıyorum

 45. Daha maaşler yatmamış Şimdi baktım geldim . Ben maaş günüme göre bi söz veremiycem herhalde. İşkur dedikleri şey bedava elaman çalıştırmak Şua çalıştım mağaza kendi bünyesine alıyor direk bizi işkurdan aldılar hayırdır !

 46. arkadaşlar şimdi bankadan geldim banka işkur artık hesaplarınıza atıcak maaşı dedi işkuru aradım hayır öyle bişey yok tc ile bankadan alıcaksınız dedi bunlar napıyolar neyin kafası bu

  • BENIM HESABIMA YATTI PARA NORMALDE BANKADAN GIDIP ALIYORDUM. HESABA YATINCA ZATEN MESAJ GELIYOR SIZE YATIRILDI DIYE

 47. İşkurdan giren kafama sıksınlar.Sırf saçmalık SİGORTA yok ırgat gibi çalışıyorsun zaten.İŞKURlu oldun için ayrı bi ayrımcılık.Bide boktan sözleşmeleri.Çok kurallara uyuyormuş gibi herkez Bayramda para alırken bize baş.Bayramı parasız geçirdik.Bide bayramdan sonrada halen yatırmadılar.Zaten yasal olan tatillerde’de çalışıyoruz ne bi müfettiş geliyor ne bi bok . Adam akıllı bi işi becerseler şaşarım. Ölelimmi len sigara öğle yemeği gün içerisndeki harcamalar pazar harcamaları Biz size göremi hareket edicez. Maaş gününe göremi ? Girdime binpişmanım Zaten normalde yaptım işti AVEA’dan çıkıp Vodafona Geçtim Keşke yapmasaydım..İŞKUR PİŞMANLIKTIR… !!!

  • AYNEN ÖYLE PİŞMANLIK AYRICA SIGORTASIZ OLDUGUNU ÖGRNINCE DAHA KÖTU OLDU 6 AYIM DOLSUN BIRDAHA MI TÖVBE İŞ KUR FALAN..

 48. ARKADASLAR ISKUR GALIBA KENDI ADIMIZA HESAP AÇMIŞLAR. BANA MESAJ GONDERDILER IBAN NUMARASINDAN CEKILEBILIR DIYE AYRICAA TEMMUZ AYININ MAASIDA YATTIGI SOYLENIYOR İŞ CIKISI GIDIP BI BAKICAM.. SIZE DONUS YAPARIM BURADAN HABER VERIRIM ..

  • İskur size hesap actirmadı mı ziraat bankasından, actirmadiysa kimlikle gidip sorun bankaya actirdiysa kağıdı iskura verdiyseniz hesaba yatar

  • Hayır yanlış biliyorsunuz benim kartımda var hesabımda ama mesela atmden bakıyorum hesap 0 içeri giriyorum havuz hesaptaki paramı hesabıma aktarılmasını talep ediyorum kadında hemen atıyor hesaba sonra çıkıp atmden çekiyorum anlatmaya çalıştığım atm ye bakıp yatmamış denilmesi içeri girilip paranın hesaba aktarılması

  • Yalnız Kurt yok kardeşim bak bizim fabrikada 15 kişi var yorumun uzerine onlara da sordum 6 aydır ben hiç öyle bişey duymadim diyo adam ama şubenin yatırma şekli öyle olabilir onu bilemem

 49. Bugün iep için yozgat şubesine başvuru yaptım fakat ödenek bittiği için alım yapamıyoruz artık dediler bu ödenek nedir ? Ve tekrar bu program başlarmı üniversite öğrencisiyim ve mesleğimle ilgili bi işde hem çalışmak hemde para kazanmak istiyorum nasıl olacak ?

 50. İYİ GÜNLER 4 AYDIR SİGORTAM YOK AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ ÖĞRENCİSİYİM ACABA İEP PROGRAMLARINA KATILABİLİRMİYİM MAAŞ DURUMLARI NASIL OLUR EĞER KATILABİLİRSEM İSTEDİĞİM HER PROGRAMA KATILABİLİRMİYİM İŞKUR CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM İYİ GÜNLER

  • İSTEDİĞİNİZ KURSA KATILABILIYORSUNUZ ÖZEL GÜNLERDE BAYRAMLARDA ÜCRET ÖDENMIYOR.. İŞ KUR ÜZERINDENDE SİGORTA YOK İEP PROGRAMI OLDUGU ICIN BENCE SIGORTALI BIR İŞE GIRSEN DAHA IYI OLUR .. İEP PROGRAMINDAN MEMNUN DEGILIM ACIKCASI .. TABI YINEDE SIZ BILIRSINIZ ..

 51. Merhabalar, ben işbaşı eğitim programına geçen ay kaydoldum ve Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum. ama bu yaz için bir ECZANEDE 3 aylık iş buldum. dolayısıyla Okuduğum bölümle pek bir alakakası olmayan bu işte çalışabilir miyim diye merak ettim.

 52. Merhaba,size bi sorum olacaktı 16 haziranda programın 4 te 1 lik süresi içinde işveren benim sözleşmemi fesihetmek istedi.Bende altına imzayı attım il müdürlüğüne onların teslim etmesi yeterli mi yoksa ben fesihetmediğim halde bende il müdürlüğüne teslim etmek zorundamıyım.Maaşım hala yatmadı tedirginim o yüzden

 53. merhabalar ben arefe günü resmi tatil diye devam bilgilerine resmi tatil et e işledim
  ama çalıştıysak ücret alabiliyormuşuz şimdi onu değiştirmek istedim değişmedi kağıtta geldi diye göstersem sorun olurmu

 54. Merhaba ben iskur İs basi eğitim programından yararlaniyorum 1hafta önce ayagim kirildi ve şuan 13gunluk bir raporum var calistigim şirketin genel müdürü raporlu gunlerimin maasimdan kesilecegini söyledi bu doğru mudur ya da calisamadigim gunlerin odemesini sigorta bana yapmayacak mi?

  • BENCE HİÇ BULASMA DERIM GİT SIGORTALI BIR ISTE CALIS BENCE AYRICA MAAS KONUSUNDA COK GEC ODENIYOR YINEDE SEN BILIRSIN TABI..

  • İEP GERCEKTEN COK KOTU ALDIGIN APARA BILE DEGMIYOR SIGORTA DESEN ZATEN YOK BENIM 6 AY HAVAYA GITTI ACIKCASI .. AKIL OLAN VARSA İEP PROGRAMINDAN YARARLANMASIN

  • Ayın 13 ü oldu haftaya kaldi heralde artık maaş 1.5 ay oldu gireli daha para alamadim banka arayıp duruyor 2. Ekstre geçti, suriyeli bizden iyi durumda yaşıyor

 55. Kardeşim benim de maaş yatmadı daha anca yatar. ben de bırakmayı düşünüyorum neler yaptın anlatır mısın dilekceye ne yazdın nereye verdin ?

  • Bende bu ay ayrıldım gecen aydan 24 gün alacağım var işkura aradım cumaya kadar yatacak dediler inşallah yatar belkide işveren benim kağıdımı yırttı attı yada hayla arabanın torpidosunda geziyor kim bilir

 56. ACİL.. Ben 4 aydır bu programdan yararlanmaktayım. 20000 TL kredi çekmek istiyorum ama bankalar hizmet dökümü istiyor. Ben kredi çekme hakkım varmı SGK lı olarak ?

  • Bankalar kredi çekebilmen için senden maaş bordrosu isterler fakat bu programların bir maaş bordrosu yoktur bu nedenle kredi çekemeyeceğini düşünüyorum

 57. merhabalar ,
  işkur projesiyle hastanede danışmanlık yapmaktayım 4.ayımın içerisindeyim fakat süreyi tamamlamadan çıkmak istiyorum ,herhangi bi yaptırım yada sıkıntıyla karşılaşırmıyım , duyduğum kadarıyla daha sonra başvurduğumuz işlerde sıkıntı yaratabiliyormuş işkur … cevaplarsanız sevinirim , teşekkürler şimdiden..

  • Kursu geçerli bir neden belirtmeden 4 te 1 lik sürenin sonrasında burakırsanız 1 yıl işkur programlarına yasaklanırsınız. Bu sizin diğer iş başvurularınıza etki etmez.

  • cevapladığınız için teşekkürler , anladığım kadarıyla çıkış yaparsam 1 sene boyunca diğer işbaşı eğitim programlarına katılamayacağım onun haricinde başka sınıktıyla karşılaşmıycağım yani.

  • Merhaba,
   Peki işi bırakmak için ne yapmamız gerekir o gün gidip işkura dilekçe mi verecez yoksa işyerine mi ?

 58. Merhaba , 3 ay iskurluyum ama sabah ve öğlen vardiyasi var .calistigim yerde. çizelgede 9-5 yaziyor hangi saate gore gelmeliyim acil bilgi

 59. Merhabalar
  öncelikle Teşekkürler yardımlarınız için
  ben 16 haziran da iep kapsamında muhasebe bürosunda işe başladım 1 Temmuz da devam föyünü götürdüm.
  Bana ziraat hesabı açın dennmişti ıban vs istenmedi devam föyünü verdiğim zaman sordum bana ilk ay tc ye yatacak denildi
  sizin yorumlarınızda öyle olmadığını söylediğinizi okudum
  eğer öyle değil ise Iban nomu bilmiyorlar nasıl yatıcak
  tc ye yatıp yatmadığını bankaya giderek mi öğrenebilirim
  teşekkür ederim

  • Merhaba
   Kursiyer ücretlerinin ismemi yoksa ibana mı ödeneceği konusunda son zamanlarda bir muamma oluştu bu konuda detaylı bir bilgi alırsam buradan size dönüş yapacağım

  • herkes farklı bişey söylüyo mesela demet hesaba yatmıyor demiş siz yatıyor demişsiniz 🙂 hesap nomu bilmiyorlar nasıl yatırıcaklar orasıda meçhull
   gerçi maaş yatar mı orasıda ayrı 🙂

  • CANIM BENIM YATMIYOR HESAB DIYE BIRSEY ACILMIYOR ZATEN GIDIP TC KIMLIGINLE ZIRAAT BANKASINDAN ALIYORSUN..

  • MESELE HER AYIN 10 İLE 15 ARASI YATIYOR DIYORLAR AMA ÖYLE OLMUYOR BEN HER AYIN 20INDE GIDIYORUM ANCA OYLE ALABILIYORUM … VERDIGI TARIHLER UYMUYOR..

 60. Merhabalar satış odaklı çağrı merkezinde çalışıyorum bir yıl iskur anlaşmalı normalde resmi tatillerde Iskurdan girmesende çalışma olmaz ki iskur lu olduğumuz halde calistirildik ve imza artırmadilar şimdide bağlı olduğumuz birim maaşlı çalışıo biz on kişi Iskurda onlar bayram tatili üç gün Arife bugunde caliisolar bizde çalıştık ve bayram sonu cuma cumartesi calisilacak denilio şimdi resmi tatilmi değilmi lütfen yardımcı olun ilk iki hafta dokuz gün denildi geçtiğimiz hafta iptal öyle bisi yok denildi !!!

 61. Bayramdan önce şu maaşları yatırmadınız böyle saçma şey mi olur be. İnsanları ne diye mağdur ediyorsunuz. Güya destek oluyorsunuz ama mağdur ettiğinizden haberiniz yok. Para ne zaman yatar belli bile olmuyor. Hastalığım var hastanelere tonla para veriyorum. Verdiğiniz paranın çok az kısmını zaten kendim için harcayabiliyorum. Hakedişi yapıyor danışman, sonra muhasebenin keyfinin yetmesini bekliyoruz. Bu ülkenin bütün kademelerine sesleniyorum buradan, hoş görmezler, görselerde bu duruma düşmeden anlamazlar ama yinede söyleyeyim. Siz ne kadar insansanız, sizin ne kadar ihtiyacınız varsa paraya, dinlenmeye, yemeye, içmeye, tatile bizimde o kadar ihtiyacımız var bizlerde o kadar insanız. Bu düzen böyle gitmez ben hem öğrenciyim hem çalışıyorum hem hastayım. hastalığımı maluliyet olarak kabul ediyorsunuz ama sigortam yok diye faydalanamıyorum hiç bir haktan. Ne yapayım çalışacağım diye öleyim mi kardeşim ne diye destek olmuyorsunuz, biz bu ülkenin vatandaşı değil miyiz. Benim gibi binlerce kardeşim var belki artık duyun şu sesimizi. Artık şu ülkenin başındakiler başını aşağıya çevirsin birazda. Sayın Başbakanım, Sayın Cumhurbaşkanım görün şu insanları.

 62. Merhaba ben 3 aydır markette iş başı eğitim programında çalışmaktayım. iş verenim kendi istediği zaman izinlerimizi kullandırmıyor. mesai yaptırıyor zorla. bununla ilgili ne yapmam lazım. marketler vardiyalı. ayrıca 5 şubesi var ve istediği zaman şube değiştirip diğer şubelerde hatta depoda ağır işlerde çalıştırıyor.

 63. ben programdan yararlanıyorum ama bana işletme bayramdan sonra öğlen 13:00den sonra gel 22:00 çıkarsın dediler iş kura nasıl bi dilekçe yazmam gerekir.

 64. Merhaba Çağlar ben de İEP ile çalışıyorum. İş kur ödemelerin ayın 5i ve 15i arasında olacağını söylüyor o yüzden sanmıyorum bayramdan önce yatacağını.

 65. merhaba iş basında eğitim programında ilk ayım daha önce hiç maaş almadım bilgim yok maaş almak için kuruma hangi belgeleri götürmem lazım

  • ÇALISTIGIN YERE BAGLI ASLINDAA MESELA AREFE GÜNÜ ÇALISMIYORUZ BIZ AMA AÇIK ALAN FÖYÜNDE CİZGİ ATICAM GELİNMEDI DIYE NORMALDE CIZGI YOK AYIN 4DE..

 66. Merhaba, temmuz ayı içerisinde iep programına Bolu’da katılmak istiyorum. Ancak bugün Bolu İşkur’u aradığımda programın artık devam etmediğini yaklaşık 20 gün önce genel merkez tarafından durdurulduğunu söylediler. Sizin de bu konuyla alakalı yorumunuz dikkatimi çekti gerçekten böyle bir durdurulma yok mu? Eğer yoksa programa nasıl başlayacağım sonuçta Bolu İşkur durduruldu diyor. Bu konuyla alakalı yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler…

  • Merhaba Sedef;
   Porgram süreci içerisinde bayram tatilleri resmi olarak önceden belirlenen tarihler göz önüne alınarak belirlenir. Bu nedenle arife günü çalışıyorsanız ve devam föyünde bu gününüz kapalı değilse arife günü ücret alırsınız fakat Haziran ayının 5-6-7 sinde bir ücret almazsınız.

 67. Merhaba piyasa anketi ,öncelikle yardımların için çok teşekkürler eğer sen burda bizlere yardımcı olmasaydın ben bugün maaş alamayacaktım neden dersen iş veren bana işi bıraktığım için maaş alamazsın demişti herşey için sağol ALLAH hayatın boyunca seni hiçbir zaman darda koymasın ,saygılarımla ,MESUT

 68. Aynı şekilde benımde 50tl eksık yattı nasıl bırsey anlamıyorum zaten .. ilk ve son zaten bır dahada basvuru yapmam buda bana ders olsun.. AYRICA BU BAYRAM TATILI 9 GUN İEP PROGRAMI GORENLER ICIN GECERLİ Mİ BU KONUDA BILGI ALABILIRMIYIM ??

  • AYNEN BENIMDE ÖYLE YATTI ZATEN DOGRU DUZGUNDE YATTIĞI YOKKI ANLAMADIM HIC BIRSEY PİŞMANIM GIRDIGIME BIR DAHADA OLMAZ ZATEN

  • Merhaba Merve 19 Mayıs resmi tatili girdiği için o günlerde para alamıyorsun o yüzden kesildi.

  • ankarada oturuyorum iep programından yararlanıyorum mayıs ayı maaşımı hazıran ayının 9 da yatırdılar hocam işkur danısmanınızı arayın onlar muhasebeyı arıyorlar

 69. Merhabalar. Ben 6 aylık İEP programındayim bu ay 3. AyıM bitecek bu programı bu ayda bitirsem ceza alirmiyim. Çünkü 3 aylık programda var yardimci olabilir misiniz ?

  • Merhaba Meryem bazı kriterler var: 1.sgk lı işe girmen durumunda anlaşmayı fesh edebilirsin diğer kriter ise ikamet değişikliği durumunda. Eğer bunları da sağlamıyorsan işverenle anlaşmalı bıraktığına dair bir dilekçe verdiğin takdirde bırakabilirsin.

  • Merhaba
   İlk 4 te 1 lik süreyi geçtğiniz için kursu keyfi burakırsanız 1 yıl cezalı olursunuz. Para iadesi sadece kursiyerin iyiniyet ve ahlak kurallarına aykırı davrandığı durumlarda istenir.

 70. Kur süren Sözleşmede belirtilen tarihte son bulur işverenin bu süreyi uzatma gibi bir yetkisi yoktur. Fakat işveren sözleşmede istihdam taahüdü vermişse kurs bittikten sonra sizi en az 60 gün sigortalı çalıştırma zorunluluğu vardır.

 71. Öncelikle kolay gelsin size bir sorum daha olacak çalıştığı yere gidip maaş alabileceğimi söyledim ama obana işi bıraktığın için maaş alamıyorsun sözleşmede böyle yazıyor dedi doğrumudur acaba bilgilendirirseniz memnun olurum teşekkürler.

  • Merhaba Cimbom;
   Çalıştığın günler için imza attın ve işi bırakırken bıraktığın tarihi dilekçe ile bildirdiysen çalıştığın tarihe kadarki maaşını alırsın. Konu hakkında kurumdaki yetkilinle görüş.

 72. Merhaba ben 3.12.2015 de 6 aylık programa başladım ve 160 iş günü olarak söylenmişti. Bugünün dahil 164 iş günü çalışmış oluyorum ve yeni bir sözleşme yapılmadı. iş veren herhangi bi açıklama da yapmıyor. İş verenin 160 günü geçme hakkı var mı

 73. Merhaba Eylem; İş kur 5 ile 20 si arası diyor net bir tarih belirtilmiyor. Son zamanlarda artan yoğunluktan dolayı ödemeler ay sonuna sarkmakta umut ediyorum ki 20’sinde yatsın. 15 günlük çalışmam ödenecek mi demişsin ama paranın yattığı güne kadar olan zaman değil ay baz alınarak ödeme yapıldığı için bu ay sadece mayıs ayında kaç gün çalıştıysan onun parasını alırsın.

 74. TVLERDE SİGORTASIZ ISCI CALISTIRMAYA SON DIYORSUNUZ AMA GERCEKTEN REZİL BİR SİSTEM YAPMISSINIZ HERKEZIN HAKKINI YİYORSUNUZ AMA GERCEKTEN OBUR DUNYADA BUNUN VEBALİNİ SORACAM TEK TEK HEPINIZE KAPILMA DÜNYA ALEMİNE SONRA ÇIKAR ACISI AHESTE AHESTE

 75. Merhabalar, bir cagri merkezine kariyer.net uzerinden basvuru yaptim. Iskur kapsaminda alim yaptiklarini soylediler gunluk 50 tlden 33 gunluk egitim alicaksinz dediler kursa baslama tarihinde uygun olmadigim icin 2 haftalik muhlet verdiler sure doldu bugun cagirildim fakat iskur da degisikliklerin oldugunu gunlugune 20 tl olcagini soylediler. 50 tl icin kurs bitiminde 6 ay sureyle iskur kapsaminda caliacaagimizi ve sertifikanin verilmeyecegini ama simdi sertifikanin verilecegini ve 3 ay islur kapsaminda calistirilacagimiz soylendi. Acab bu 50 tlden 20tl ye dusme olayi ne kadar dogrudur?

 76. Merhaba ; ben 1 nisan 2016 da işe başladım ilk maaşımı 45 günde aldım bu ay yine aynı şekilde 45 gün oldu ama maaş hala yatmadı 15 gün geriden gidiyor benim 15 günlük çalışmam bana ödenecekmi ve bu maaşların neden bir günü yok kira her ay sıkıntı oluyor .. ve diğer ödemeler ..

 77. Merhaba, 13.06.2016 tarihi itibaiyle işbaşı eğitim programım bitti. 14 haziranda işe girişim yapıldı. İşverenin teşvikten faydalanması için işe giriş bildirgesinde İşbaşı Eğitim Programından faydalanmıştı gibi bi sigorta kolu filan mı vardı yoksa aylık SGK bildirgesinde mi belirtiyoruz bu durumu??

 78. hasta olduğumuz günlerde rapor getirdğimiz zaman o günlerin parasını alıyormuyuz yoksa sadece çalışdığımız günlerin parasınıımı alıyoruz ?

 79. merhabalar temmuzda 9 gün resmi tatil var işbaşı eğitim programı kapsamında bizede 9 günlük tatil varmı ve varsa tatil günleri bize ödeme yapılır mı?

 80. merabalar ben iş başı eğitim proğramımdan yararlanma sürem 20 ağustos da bitiyor. 6 ay geçtikten sonra tekrar aynı yerde 6 ay daha çalışabiliyor muyum ?

 81. Iskurun is başı eğitim programı kapsamında otelde çalışıyorum.
  Otel 12 saat calıstırıyorlar
  Ne yapmalıyım
  Şikayet etsem beni işten çıkarma yetkisi varmı otelin??

 82. Merhabalar ben 9 mayısta iş başladım 1haziranda bıraktım iş veren bana maaş alamasın dedi acaba doğrumu bilgi verirseniz memnun olurum eğer alabilirsem ne yapmam lazım teşekkürler

 83. MERHABA BEN LİSE MEZUNUYUM STAJ YAPTIĞIM YERDE İŞE GİRMEK İSTİYORUM YALNIZ İŞKUR GİRİŞLERİ DURDURDUĞU SÖYLENİYOR DOĞRU MU ? (ANTALYA İÇİN )

 84. Merhaba ;
  İEP için bir firmayla anlaştım 2 gün önce.Yeni iş yerine girebilmek için eski iş yerinden istifa etim. Fakat İK yetkilisi şuan çalıştığım için İEP kaydımın yapılamadığını 8 haziranda yönergenin değiştiğini bildirdi.Bununla ilgili resmi bir yazı bulamadım. Bu söylediği konu gerçek midir? Şuan mağdur olmuş durumdayım. Yönergeler böyle bir anda değişiyor mudur ki ? Bilgilendirirseniz sevinirm.

  • Evet onur İEP uygulama yönetmeliğinde 8 hazirandan geçirli olacak şekilde değişiklikler yapıldı. Yorumların üst kısmında bununla ilgili kısa bir açıklama yapmıştım. Bundan sonra başvuru yapacak olan kursiyerlerden 6 ay işsiz olma şartı aranacak.

  • İşte o bundan sonraki kısım 8 hazirandan itibaren mi başlıyor kesin? herhangi bir esnetme uygulanamaz mi ? çünkü bu cuma gunu başlayacaktım çok saçma bir durumun içine düştüm. 1-2 gunle böyle bir şeyi kaçırmak ve işsiz kalmak zoruma gider hele ki yeni istifa etmişken

  • Bu yonergeyle ilgili resmi yazıyı nerede bulabiliim en azından işverene gostereyim bunu. Sonuçta onların hatası bu yönergenin geleceği 2 ay öncesinden bellidir.

  • İşkura verilen belli bir kontenjan sınırlaması var mı bütün şartlarımız tuttuğu halde evrak almadılar üstelik aralık 2015 te başlayan bir kursumuza 6 uzatma süresi vermediler ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

 85. ben normalde işe 9 mayısta başladım ama iş kurda 17 sinde başlamış gözüküyorum. ben iş-kurdan 17 si ve 31 i arası maaş alıcam? iş-kura çizelgeyi 1 haziranda götürdüm ama ayın 7 si oldu hala benim maaşım iş kur tarafından yatırılmadı? benimle birlikte götürenlerin yatmış neden acaba?

 86. merhaba, ayın 3nde devam föyünü teslim ettim. 1inde teslim eden kişiler 3 ünde maaşını almış.. İşkurun sitesinden isverenin doldurması gereken bir liste var.. maaşımızın yatması ona mı bağlı yoksa benim verdiğim föye’mi bağlı teşekkür ederim..

 87. Piyasaanketi takipçileri;
  Bir çok arkadaş İşbaşı eğitim programının bazı şehirlerde durdurulduğunu sürenin kısıtlandığını söylemekte.Ben de bununla ilgili aldığım son bilgileri sizinle paylaşmak istedim;
  Birincisi program süresi artık 1 yıl değil. Maksimum 2016 nın sonuna kadar açılabilecek şartı getirilmiş.
  İkincisi ise programa başvuru şartı biraz ağırlaştırılarak başvuracak kişinin en az 6 ay işsiz olması şartı getirilmiştir.
  Mevcut programlarda herhangi birdeğişiklik olmadan devam edilecek ama bundan sonraki başvurularda yukarda bahsettiğim süre ve şart geçerli olacak.
  Konuyla ilgili detaylı bilgiyi ilerleyen zamanlarda makale içerisinde vereceğim. Herkese iyi çalışmalar.

 88. merhaba benim sorum şu;ben 19 nisansa bi markette işe başladım ayın 2 sine kadar olan maaşımızı iş yeri kendi ödedi ayın 2 sinde biz iş kur bünyesine geçtik fakat ben 10 mayısda iş den ayrıldım 8 günlük maaşım hesabıma yatar mı?yatarsa ne zaman hesabıma geçer?şimdiden teşekkürler?

 89. Arkadaslar ıs kur neden resmi tatilleri kesiyo maasımızdan snucta calısıyoruz odeme yapması lazım onumuZ bayram dort gun kesıntı olacakmı smdi bıze yardım ettıklerını soyluyorlar her tatılı kesıyorlar

  • Özelsektörle ortaklığı olan kamu kurumlarında işbaşı eğitim programı uygulanırken hiç bir ortaklık payı olmayan kamu kurum ve kuruluşlarında işbaşı eğitim programı uygulanmaz bu nedenle. Devlet hastanesinde İEP ile çalışamazsın

 90. merhaba ben nisan ayının 20si gibi işe başladım benim sözleşmem 1 yıllıktı fakat sunada 4 ay olduğunu duydum bende otomatikman 4 aydan faydalanabiliyor muyum bu konuda bilgiye ihtiyacım var

  • Sorunuzu tam anlayamadım. Sözleşmeniz 1 yıllık olarak imzalandı ve çalışmaya başladıysanız 1 yıl olarak devam edersiniz.Ama yeni bir sözleşme imzalayacaksanız işkur bazı durumlarda süre kısıtlaması veya tümden programı kararı aldı.

  • Evet 1 yıllık sözleşme içerisindeyim.Ve 2 ay oldu başlayalı benim isteğim 4 aylık sözleşmeden faydalanmak bu mümkün müdür.?

 91. Ben 6 ay bir hastanede hemşire olarak kursiyer gibi görünüp çalıştım haftasonları çalıştım 24 saat nöbet tuttum 34 saat aralıksız nöbet tuttum karşılığını aldım tabi ama kursiyer görünüyodum . Hastane bana sigorta primimi elden verip 2 ayı kendime sigorta yaptırmamı istedi bende ssk ya gittim görüştüm bu primi yaptırmamın emekliliğime bi katkısı olmadığını söylediler her hâlükarda 65 yaşında emekli olcağımı söylediler bende sigorta primimi yatırmadım 7 ay çalıştıktan sonra orda istifa ettim bana 900 lira borç çıkarttılar sigorta primi ödemesi yaptıkları için . bende ödemek istemedim sonuçta benim sigorta primimdi siz bana 4 ayıda verin ben 6 aylık primimi yatırayım dedim oda işlerine gelmedi sonuç olarak 900 lirayı benim içerdeki son maaşımdan kesinti yaptılar . Haklı olduğumu düşünüyorum

 92. İyi aksamlar ben 1 aydir bu programa kayitliyim ama ayrilmak istiyorum bunun icin ne yapmaliyim. Yaptirim uygulanmasını da istemiyorum verimli olamayacagimı anladim ve ayrilmak istiyorum bunun sonucu ne olur

  • Merhaba, Eğer proğramın ilk %25 lik dilimi içerisindeyseniz herhangi bir sebep olmadan ayrılma hakkınız var. Bilginize

 93. iyi akşamlar iş başı eğitim programı için işverenimle iş kura gittim ..Ellerinde Para kalmadığını programın bittiğini söylediler acaba bu sadece benim bulunduğum ilden mi kaynaklanıyor yoksa yurt genelinde mi böyle bir durum söz konusu. Bide işbaşı eğitim programı gibi bir başka programın açılma durumu var mı? yada bu programı tekrar açarlar mı..şimdiden tşkler..

 94. Merhaba bende iep ile başladım 20 gün oldu ama memnun değilim bırakmak istiyorum kursu ama çalıştığım 20 günün parası nEolacak birakirsam alamayacak miyim param yanar mi

 95. Merhaba.
  Ben MYO Üniversite 1. sınıf öğrencisim ve zorunlu staj kapsamında İEP yapmak istiyorum. İşyeri zorunlu stajı olan kişileri program bitiminde işe almakta zorunlumudur? çünki ben okula gideceğim yaz stajı bitiminde full time çalışmam… Teşekkürler.

 96. MERHABALAR;
  İşbaşı eğitim programı sürecindeyim. 2 ay oldu. işimden ayrılmak istiyorum dolasıyla programım iptalini isteyeceğim. İşkur’un herhangi bir yaptırımı var mıdır ?

 97. merbaha işbaşı eğitim programım 15 gün sonra bitiyor. işverenin beni alması için çalıştırdığı sigortalı kişi sayısı beni alması için yine aynı sayıda mı olması gerekiyr. örneğin ben başiadıgımda 7 kişi vardı şimdi başkasını çıkarıp beni almak istiyor bu sorun teşkil ediyor mu

  • Seni almak için başka birini çıkarması hoş değil ama şart şu; Başlangıçtaki sigortalı sayısı neyse programın bittiği gün ki sigortalı sayısı da o olmalı. Anlayacağın programın bittiği gün 7 sigortalı çalışan olmalı. Programın bittiği gün senin kursunun son günü olduğu için o arkadaşı çıkarıp yerine seni alması olmaz çünkü senin girişin en erken bir sonraki gün olmalı. Bu durumda uygulayacağınız yöntem olmuyor.

  • peki stajım haziran15 gibi bitiyor. patron temmuz-agustos gibi eleman çıkarma durumunda bulunacak. beni haziran 20 gibi alırsa yine o zaman teşvikten yararlanamıyor mu. sonuçta 7 sigorlalı oluyor beni alırken ama 2 ay sonra eleman çıkarırsa yine teşvik iptal oluyor mu

  • Eleman sayısı korunumu için senin kursunun biteceği gün önemli. Senin kursunun bittiği gün eleman sayısı 7 olmalı. Ona göre bir hesaplama yapmalısınız

 98. Merhaba işbaşı eğitim programına dagilim 1martta basladim ve nisan ayi maaşımı alamıyorum iskurt herkesin yatırıldı diyor banka da maaşın yatmamış diyor

 99. merhaba bende İeP başladımişe başlayalı tam 9 gün oldu önümüzdeki 3 gün hastane raporu aldım iş verenin beni işten cıkarma gibi bi lüksü var mı ? Ayrıca bu 3 gün istirahatte iş kur maaşım kesilirmi ? 3*50=150 olarak yani ??? kolay gelsin..

 100. ise mayis in 11 inde basladim halen daha maaslari yatirmadilar . bunalima girmek uzereyim artik . 2 ay olmak uzere iki ayin maasini tek sefer de mi yatiracaklar . bu konuda yardimci olacak bilgisi olan yardimci olabilir mi .

  • Mayıs 11 de ise basladiysan Haziranin 25’ine kadar maaslari yatirirlar. Daha sonraki aylarda ise duzenli olarak 5 ile 15 arasi hesabina tam maaslar yatar. Lakin saglik raporu devamsizlik ve resmi tatil olmadigi sürece eksik yatmaz.

 101. Mayis in 11 de ise girdim henuz maaslar yatmadi hala bunalima girmek uzereyim maaslar ne zaman yatacak iki ayin maasini. Tek seferde mi yatiracaklar acaba 2 ay oldu olacak az kaldi

 102. iyi geceler ben devam fönünü doldurup 2 aydır veriyorum 2 ay maaşım düzenli olarak yattı.bu ayda benle ilgili şahıs internet üzerinden de onaylanması gerekiyo dedi bu ay 20 gün izin yazma ihtimalim var dedi bu konu hakkında biraz bilgi verirmisiniz. teşekkürler

 103. Şimdi çalışıtıgım halde 1 gün rapor kullandım iş veren beni işten çıkışımı vermek istiyor çalıştıgım halde bunu yapması mumkun mu ?

  • İşveren yada sen programı sonlandırabilirsin bunda bir engel yok. Yalniz programin ilk 4 te 1 lik suresidisinda bunu keygi olarak yapamaz. Gecerli bir neden sunmali. Gecerli bir nedeni yoksa isveren 1 yil yasaklanir

  • Peki esra hanim ben resmi ve dini bayramlarda kendi istegime bagli calisiyorum ve tek vardiye calismak istiyorm ornegin 08.00-16.00 bunlar benim istegim dogrultusunda olmalidir degil mi ? Yani ben istemedigim vardiyede calismam ?

  • Evet senin ve işverenin isteğine bağlı yalnız bunu resmileştirmek için Sözleşme imzalanırken bunu ayrıca velirtin

  • Merhaba esra hanım,size bi sorum olacaktı 16 haziranda programın 4 te 1 lik süresi içinde işveren benim sözleşmemi fesihetmek istedi.Bende altına imzayı attım il müdürlüğüne onların teslim etmesi yeterli mi yoksa ben fesihetmediğim halde bende il müdürlüğüne teslim etmek zorundamıyım

  • Merhaba ben iep ye gireli bıgün iki gün oldu ama ayrılmak istiyorum kendimi geliştiricek bi iş olmadıgını anladım ve işkurdan dosyamda daha çıkmadı işten çıksam hemen başka bir yerde iep ile başlasam sorun olur mu?

  • Maaslar parca parca yatmaz. Muhtemelen programa 20 sigibi baslamissindir bu yuzden 9 hunluk maasin odenmistir.

 104. Programın 4 te 1 lik süresi içerisindeysen hiç bir ceza almazsın isteğin an burakabilirsin. Bu süreyi geçtiysen ve keyfen burakmak istiyorsan 1 yıl işkur falıyetlerinden men cezası alırsın. Para cezası falan ödemezsin

 105. merhaba benım bi sorum olucak ben suan iş bası eğitimden yararlanıyorum iş yerimin çıkış saatlerınden sorun yaşıyorum bu yüzden işi bırakmak iştiyorum 1 – 2 ay oldu bununla ilgili bi ceza öder miyim acaba nasıl bıraka bılırım

 106. Merhaba merve sorduğun tüm soruların benzeri diğer arkadaşlarının sorduğu sorular arasında mevcut. Yorumları ve makaleyi gözden geçirmeni tavsiye ederim bu sayede aklına gelmeyen soruların da cevabını alabilirsin

 107. merhaba benim de bir sorum olucak.. yaklaşık bir buçuk ay önce iep ile işe girdim.. çalıştığım mağazada tek boş yer elektronik olduğu için oraya koydular şuan benim istediğim bölümden yani gıda bölümünden yer açıldı oraya geçiş yapabilir miyim bunun için ne yapmam gerekiyo?

 108. Şu maaşlar ne zaman yatacak artık bugün ve yarında yatmazsa perşembe de resmi tatil bıktım artık bankaya git gel yapmaktan.Birisi çektiyse haber versin lütfen.

 109. Merhabalar,

  Ben işbaşı eğitim programına bir işyerinde başlayacağım fakat öğrenmek istediğin şeyler var yardımcı olursanız sevinirim.
  1.sorum;Programı tamamlamadan istediğim zaman bırakabilirmiyim?(hiçbir sorun olmadan ücreti geri ödeme veya işyerinden geri ödenilmmesi istenmesi vs.)
  2.sorum;Çalışacağım yer 10 kişi çalışmakta 2kişi kurs görmek istiyoruz mümkün mü?
  3.sorum;Ben programı tamamlamadan çıktığımda işyeri hemen başka bir kursiyerle çalışabilir mi?

 110. Merhaba ben iep ile 5 ay çalıştım kurs bittikten sonra çalıştığım yer sigortamı başlattı şuan kurs bitiminden sonraki 3.ayımdayım başka yerde iep ile çalışabilirmiyim?

 111. Size verilen çalışma süresinin 4 te 1 lik süresi içerisinde ayrılabilirsiniz, sorun olmaz, ceza almazsınız. Atıyorum size 120 iş günü verildi 30 gün içerisinde çıkarsanız cezası yok lakin 30 günden sonra mazeretsiz çıkış yaptığınızda 1 sene boyunca işkur faaliyetlerinden men edilirsiniz.

 112. merhaba üniversite stajımı gecen yaz belediyede yaptım yaz stajı diye bir para verilmedi şu an bu iş kur işbası eğitim programıyla ilgili dikelçe versem 1 aylık alabiliyor muyum?

 113. Merhabalar,
  Ben de bir firmada bu program ile işe girmeyi düşünüyorum cuma günü iş sözleşmesi imzalamam için çağırdılar.Ancak bulunduğum ilde öğrenciyim okuyorum.1ay kadar çalışmak istiyorum memlekete döneceğim için.Asıl sorum:1 ay sonra istediğim gibi bırakabilir miyim?Sıkıntı çıkar mı ?ilk ay maaşını alabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

 114. Demet hanım merhaba;
  Bende Nisan 1 de başladım fakat henüz benimde yatmamış. Sürekli telefondan kontrol ediyorum. Birkaç yerde okudum. İşkur maaşları bir sonra ki ayın ortalarına doğru yatar diyorlar. Yani ayın 10 undan sonra en geç 15 ine kadar. Bu durum biraz can sıkıcı. İşkur bazı firmalara işçi maaşını geç ödediği için ceza kesmesini biliyor ama kendisine geldiği zaman gecikmeli yatıyor. Nasıl bir sistmedir anlamış değilim. Evli insannın binbir türlü hali olur. Kredi kartı ödemesi icab eder, önemli bir yere para yatırması gerekir, hastalık, sağlık olur. Bunu düşünmüyorlar malesef.

 115. Okul senin için Genel sağlık sigortası ödemesi yapar. İşkur programına katıldığın sırada herhan gi bir yerden genel sağlık sigortası ödemen varsa sana ekstradan ödeme yapılmaz. yane bu durumda okulun genel sağlık sigortasından faydalanırsın. bu durumda katılmana bir engel oluşturmaz

  • Yani staj yapacagım tarihler arasında okulun saglık sigortasından yararlanacam ama o tarihler arasındada egitim programındanda yararlanabilecem çok teşekkür ederim

 116. MERHABA.. ben nisanın 1 ınde başladım yalnız maas yatmadı bır ayıda gecti henuz banyaka gıtmekten yoruldum artık hep böyle duzensız mı yatıyor acaba maas ücreti ayrıca ayın kaçından kacına yatıyor bununla ılgılı bılgı verılmıyor tam olarak üstünden bir hafta gecti hala yatmamıss bu konuyla ılgılı bılgı alabılır mıyım acaba ?

 117. Merhaba ben bu yaz zorunlu stajımı bu program vesilesiyle yapmak istiyorum.Okulum ilk önce staj evraklarını tamamla sonra istedigin programa katıl dedi ama okul staj yapan ögrencilerin sigortasını yapıyor ve ben egitim programına basvururkende sigortam yapılacak 2 tarafın sigorta yaptırması bir sorun çıkarır mı ve ben programa başvurabilirmiyim bu durum karşısında

 118. Danışmanımız maaşların hesaba yatıp yatmama konusunda şöyle bir cevap verdi, ZİRAAT BANKASI İŞKUR MERKEZİ ÖDEME SİSTEMİNDEN TC KİMLİK NUMARALARINI BELİRTEREK ALMAKTADIR. ÖDEMELER KİŞİLERİN TC KİMLİK NUMARALARINA YATMAKTADIR.
  Hesap numaralarına yatmıyormuş paralar şahsa yatıyormuş bu şekilde olduğunda ben paramın yatıp yatmadığını öğrenmem için ziraat şubesine gidip sıra bekleyip yattıysa çekip yatmadıysa boşu boşuna bekleyip geri dönmüş mü olacağım? Maaş durumunu öğrenebileceğimiz başka bir yol yok mudur?

 119. Merhaba ben tokat işkura başvurdum iep ye belgelerimi evrak kayıta sokmuşlar. 2 Mayıs ta başvurdum hala bir haber gelmedi çok uzun sürermi başlamam danışman 15-20 gün sürer dedi yoksa iptal filan olurmu

 120. Mrb iskurla haziran ayinda sozlesme yaptim aralik ayinda sozlesmem bitti 2 ayda bulundugum sirket sigorta li olarak calistirdi ayni isyerinde iskurla ise devam edebilirmiyim

  • Eğer 2 yıl içinde 12 ay işbaşı eğitim programını kullanmadıysan aynı iş yerinde kursun bittikten 3 ay sonra yeniden işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin.

  • Ben sadece 6 ay calistim 08.06.2015 de basladi 21.12.2015 surem doldu 2 ayda isverenim calistrdi sigortali olarak.Bugun gittim iskura sizin verdiginiz cevap I verdim ama ayni isyerinde calismayacagimi farkli isyerindede sadece 6 ay calisacagimi soylediler lutfen yardimci olabilirmisiniz ne yapmam gerekiyor

  • Merhaba size bi sorum olacak işkur maaşları bayramdan önce yatarmi şimdiden teşekkürler ederim

 121. Merhaba Arda;
  Herhangi bir nedenle işi burakman durumunda değil. İşbaşı eğitim programı ile çalıştığın işyerinde iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı bir davranış srgilersen bu durumda sana ödenen para geri alınır. Kafana göre kursu ilk 4 te 1 lik zaman diliminin dışında buratığında ise 1 yıl işkur programlarından yasaklanırsın. Sigortalı bir işe başlaman yada adres değişikliği gibi bir nedenin varsa herhangibir yaptırım uygulanmaz

 122. Almina Merhaba;
  Muhtemelen kursun başlamamıştır. Kursum ne zaman başlar diye soracak olursan. Sözleşme işveren ve senin tarafından imzalanır ve il müdürlüğü tarafından onaylanır. Son aşamadaki onay işleminden sonra kursun başlamış olur. Bu durumda sana bir randevu verilmişse kursun henüz başlamaamıştır ve bu tarihten önce çalıştığın günler için ücret alamazsın.

 123. Merhaba Ersin Haftasonları çalışmıyorsan para almaman normal bir durumdur. Haftada 1 gün zorunlu izinlisin zaten bu durumda senin haftada 2 gün iznin olacak ve paran buna göre hesaplanıp ödenecek.

 124. Merhaba, ben iep kapsamında bir iş yerinde çalışmaya başladım bugün evraklarımı düzenlerken 1 yıl içinde programı kendi isteğimle bırakırsam yasal faizle işkura ceza ödemem gerektiği söylendi. Yönetmeliktede buna benzer bi madde buldum. Herhangi bir devlet kurumunda ya da sigortalı bir iş bulduğumda bunu geri çevirmek istemiyorum. Böyle bir durumda kursu bıraktığımda ceza öder miyim? Şimdiden teşekkürler.

 125. oncelikle herkese merhaba
  benim merak ettiğim iep denetmenleri denetlemeye geldiğinde ofiste bulunma mecburiyetim hakkında.. örneğin denetmen geldiğinde ben iş icabı dışarıda olmam gerekir ise bu herhangi bir sorun teşkil eder mi.. ve bu durum şans eseri bir kaç kez tekrarlanır ise herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım:))))

 126. iyi günler. Ben nisanın 31’inde bu kapsamda bir iş yerine başladım fakat işverenle işkura gittiğimizde mayısın 2.haftasına randevu verdi. Benim bilgilerim orada girilirken başlangıç tarihim işe başladığım gün olarak yazılcak değil mi ? yoksa işkura gittiğim gün mü yazılacak ?

 127. Merhaba, yakın bi tarihte iep ile çalışmaya başlayacağım, günlük 50 lira alındığını duydum. Çalışacağım şirkette hafta sonları mesai olmadığı için cumartesi pazar çalışmış sayılmayacak mıyım? Yani toplamda alacağım fiyat değişiyor mu?

 128. Merhabalar

  3 hafta önce işkurun iş başı eğitim programından yararlanmak için başvurdum. Bir şirket ile anlaşıp o şirkette çalışmak için belgeleri hazırladım. Şirketin danışmanın kontenjanı dolu diye 2 Mayıs’ta bize danışman atayacaklarını söylediler. 2 mayıs günü gittiğimde bana farklı şeyler söyledir. Söyle ki :

  Danışman 3 haftadır yok belki 2 hafta sonra gelecek.
  Ödenek yok dediler.

  Bana bunları söyleyip gönderdiler il müdürlüğünü arayıp durumu izah ettim böyle birşey olmadığını söylediler. İl genel müdürlüğüne ulaştıktan sonra iletişim numarası aldılar sonra şirinevler işkurdan arayıp sadece 3 aylık bir ödenek verbileceklerini söylediler. Başvurduğum yer Bahçelievler İşkur.

  Benim yasal hakkım 320 gün değil mi ?
  Böyle bir yaptırım yapmalarına 3 ay vermelerine hakları var mı ?

  Teşekkür Ederim.

 129. Iyi akşamlar yardımlarının için tesekkurler.isbasi egitimde istifaya verilen dilekçeyi iskura vermek yeterli mi.isverene herhangi istifa vermek zorunda degilim.yanlis mi dusuyorum

 130. Merhaba sibel
  İşkur AGİ ücreti gibi ek ücretler ödemez Kursa katıldığın her gün için şu an için 50 lira cep harçlığı öder. Muhtmelen 100 ek para + AGİ ücretini yatıracaklardır diye düşünüyorum. Kabul edip edememe sana kalmış ben bir yorum yapamıyorum. Ne alırsan kardır diyorum sadece 🙂 Çalışma süresi konusunda daha öncede soran arkadaşlar oldu normalde sözleşmede geçen saate uyulması gerekiyor ama işverenler buna uyamayabiliyorlar ne yazıkki

  • Çok teşekkür ederim cevabınız için.yarın maaşım yatacak.benim umudum agiyi de yatırması.bu hakkım mı değil mi onu bilemiyorum ama haktır deyip isticem sadece 100 tl yatarsa.isteyenin bi yüzü mantığıyla?umarım evdeki bulgurdan olmam?tekrar teşekkürler

 131. Merhaba Namık;
  Opara senin hakkın ve tamamını senin kullanman gerekir. Bu durumda işveren emeğini ve paranı çalıyor. Kartını geri almanı öneririm. Devam çizelgesinde her imza günün için şu an 50 lira ödenir. Bir önceki ay devamsızlık, eksik imzan yada ay başında değilde birkaç günsonra sözleşmen imzalandıysa aldığın para normaldir.

 132. Merhaba.benim de bir sorum var.ben de 11 aylık iep kursiyeri olarak başlatıldım.ama işe başlamadan önce mülakatta bana söylenen 1400tl maaş ve ekimde çıkıştı.sonra iep teklifi ile geldi işveren ve eğer kabul edersem 2017 şubata kadar garanti çalışacağımı söyledi.elbetteki garanti değil,isterse bitirebilir ancak ekimde çıkmaktansa kabul ettim.şimdi sorum şu ki ;bana işkur 1300 tl verecek işveren üstünü biz vereceğiz demişti.+100 + 123 agi mi verecek?insan kaynakları agi yi biz yatıracağız diyor ama bunu bahsekonu 100 tl ye mi sayıyor?saymamalı çünkü evli olduğum için 123 tl agi almalyım.karışık anlattım biliyorum ama 5 gün sonra maaşım yatacak ve ben ne olursa kabul etmeli ne olursa itiraz etmeliyim bilmiyorum.
  Bunun yanısıra 8 saat max süre ama min. 9 saat çalışıyoruz.
  Şimdiden çok çok teşekkürler!

 133. Merhabalar , ben daha önceden çalıstıgım bir işyerinde artık işkurun elemanı olarak çalısmaya devam ediyorum yanlız işverenim benden hesap kartımı istedi ve kendisinin bana elden maaş vereceğini söyledi , ayrıca ben hesap kartına ilk ay baktım 1300 yerine 900 tl yatmş bilgilendirir misiniz , teşekkürler.

 134. Merhaba, ben yaklaşık 1 sene önce bir çağrı merkezi firmasına girmiştim burada ilk bir haftalık eğitim programını iş kur veriyordu bende katıldım hergün imza attım fakat 1 haftanın sonunda işe başlamadım bıraktım. Herhangi bir ücret almadım aklıma da gelmedi acaba bir alacağım var mıdır varsa nereden firmadan mı yoksa işkurdan mı talep edilebilir ?

 135. Merhaba Kimya mezunuyum. Tıp Fakültesi Biyokimyada yüksek lisans yapıyorum. Araştırma hastanesi laboratuvarının Biyokimya bölümünde kendi işimle ilgili staj yapabiliyor muyum?

  • Devletle ortaklık payı olan şirkelerde yada kuruluşlarda çalışabilirsin. Fakat tüm sermayesi devlet tarafından karşılanan kurumlarda bu program ile çalışamazsın

 136. Merhaba Bu olay Meslek sahibi olmak isteyenler ve hiç işi olmayanlar yada staj yapmak isteyenler için Güzel bir şey bence Fakat Mevcut mesleği olanları neden bu işe bulaştırıyorlar anlamadım…!!! Bütün iş yerleri bundan faydalanmak Ve Devleti biraz daha çarpmak için eski personelini işten çıkarıyor ve yerine iş kurdan eleman Talep ediyorlar bu kadar paranın içinde bunu bile düşünüyorlar ayıp yani…Bu yüzden işinden çıkarılan bir sürü işçi var evli,bekar fark etmez bu işten çıkarılan insanların suçu nedir peki ? Turizm bakanlığı Böyle mi diyor ? mevcut olan eski personeliniz çıkarın veya işi bilen elemanları çıkarın yerine biz size işçi mi gönderelim diyor ? Bu işten çıkarılan elemanlar ne olacak ?Bu Nasıl bir vicdandır anlamadım.Şimdi herkes bunun peşinde kimi işten çıkarsam da veya zorlayıp işi bıraktır sam da iş kur dan parasız eleman alsam ın Peşinde.Birileri bu konuyla Bir an önce ilgilensin lütfen…Eğer birilerinin işe ihtiyacı varsa,Meslek öğrenmek istiyorsa iş kur devreye girsin ve Gerçekten meslek öğretmek isteyen işyerleriyle irtibata geçsinler.Kimse kimseyi kandırmasın mevcut olan işçiye de kimse dokunmasın Lütfen…Tekrar ediyorum Bu yüzden işten çıkarılan bir sürü personel var biraz duyarlı olalım…Teşekkürler.

 137. Merhaba bende işkur üzerinden maaş alıyorum ancak ilk başladığımdan beri net bir maaş verilmedi 745 ile başladım ve her ay yükseldi en son aldığım maaş 1050dir bunun nedeni ne olabilir?

 138. Merhaba hocam, bana iep te 150 iş günü tanımlamışlar 4te 1 lik süre içerisinde diyor ya iş günü olarka mı toplam gün olarak mı yani 37 iş günü içerisinde sebepsiz ayrılabiliyorum değil mi?

  • Yatıyor sadece ne zaman yatacağı belli değil her ayın 10 ila -25 i arasında herhangi bi zamand yatıyor

 139. Merhaba bir ise baslicam beni iskurdan faydalandırmak istiyorlar ama ben babamin vefatından dolayi yetim ayligi aliyorum 170 SGK hattini aradigimda maasimin kesilecegini ve sigortamin durdulacagini söylediler doğrumudur acaba birde acikogretmden lisans okuyordum kaydimi döndürdüm başvuru sirasinda bi sorun olur mu

 140. Merhaba.
  Ben de İŞKUR kursiyeri olarak çalışıyorum ve merak ettiğim bir konu var. Ben 12:00-21:00 çalışıyorum ve bütün günüm iş yerinde geçiyor doğal olarakta günüm ölü bir hal alıyor, çalışma saatlerini değiştirme ihtimalimiz var mı?

  • Merhaba;
   Bu konuyu işvereninle çözebileceğini düşünüyorum. Ama sözleşmede de çalışma saatlerimi değiştirmek istiyorum diyorsan İŞKUR daki danışmanınla görüşmelisin

 141. Iyi gunler . Ben bu is programindan ise basladm emeklilikle ilgili sigortayi iskur yatirmiyor peki bu sigortayi calistigim is yeri baslatsa olurmu ?

 142. Merhaba,iep dahilinde çalışıyorum hafta 6 gün pazar günü izinliyim sözleşmemede pazar günü izinlidir yazıyor ancak işveren cumartesi izin yapıp pazar günü çalışacağımı söyledi pazar günü çalışmamda sıkıntı olur mu bir de devam föyünü cumartesiyi boş bırakıp pazar gününü mü imzalamam gerekiyor.

 143. İşbaşı eğitim programına yeni başlamış kişiler henüz maaşınız yatmadıysa maaşınız adınıza yatırılmış olabilir bu bağlamda ziraat şubelerinden kimliğinizle maaşınızı çekebilirsiniz. Hesap bilgileri verildiği halde gidip adıma havuz hesabı tarzında yatırılmış bunu nasıl düzeltebilirim?

 144. Merhaba ben iep ile eczane işçisi olarak işe girdim bu kursun sonunda buradan aldığım sertifika benim resmi olarak çalışabileceğim anlamına gelir mi yoksa 2 yıllık üniversitelere girip bu belgeyi almam mı gerekir?

 145. Iskur üzerinden ise başladım 50 gün oldu maaşım 15inde yatar dediler bugün 18 i hala yatmadi iskur maaşı yatirirmi internette 20 sine kadar ama kesin tarih değil yazıyor lütfen cvp

 146. Merhaba 29şubatta kurumsal bir mağazaya isbasi olarak girdim.ama 22_27 nisan mağaza tadilatta giriyor.personeller diger magazalarda calisacaklarmis.ben kalicakmisim.Bende bunu ispat edip feshedebilir miyim.çok zor koşullarda calistiriliyoruz.devamlı gece vardiyasi.bana en başta söylenmedi vardiyalardiger magazalardaki iskurlulardan.tek iskurlu ben kaldığımı söylediler.teşekkür ederim simdiden

  • Sema merhaba;
   İşbaşı eğitim programı ile çalıştığınız zaman o çalıştığınız işletmede çalışma zorunluluğunuz doğmaz yane stediğiniz zaman kurs programını terk edebilirsiniz. Kursu erken burakman 2 tür sonuç doğurur. Eğer sözleşmede bahsi geçen şartlara uyulmuyorsa haklı sen olursun ve istersen başka bir işletmede bu programdan yararlanabilirsin senin adına hiçbirşey olmaz işveren 1 yıl yasaklanır. 2. Durum: EğerProgram süresinin 1/4 lük süresini aşar ve geçerli bir neden belirtmeden kursu burakırsan sana uygulanacak yatırım 1 yıl işkurun kurslarından ve diğer faliyetlerinden yararlanmamak olur işveren ceza almaz. İşbaşı eğitim programına katılanlarda şöle bir endişe oluşuyor; ”Sözleşmeyi de imzaladım şimdi programı burakırsam ceza yermiyim, benden para alIrlar mı ?” gibi sorular alıyorum. Buna da açıklık getiriyim. Program sürecinde işveren ve kursiyerden para alınan durumlar; Eğer kursiyer ahlak kurallarına aykırı davranmışsa(hırsızlık gibi) işveren şikayeti üzerine tutanak tutulur ve kursiyerin aldığınız ücret kursiyerden yasal faizi ile geri alınır. Eğer işveren kurs başlangıcında personel sayısını yanlış(eksik) beyan edip fazla kursiyer çalıştırırsa kursiyere ödenen para işverenden tahsil edilir ve kurs sonlandırılır. Bu iki durumun dışında sizden hiçbir şekilde para iadesi alınmaz.

  • Bugün ayın 18 neden maaşlar yatmadi ben ayin 1 de imza kagit imi teslim ettaynı iş yerinde çalıştığım arkadaş larımın çoğunun maaş yatmış benim ki neden yatmadı

 147. merhabalar. sormak istediğim ; sözleşme bitiş tarihinden önce, kursiyer olarak çalıştığım şirket beni sigortalı personeli olarak işe alırsa , iep sözleşmesi otomatikman düşüyor mu ? yani aynı anda şirketin çalışanı olup da sözleşme bitiş tarihine kadar da işkurun verdiği iep maaşından yararlanabiliyor muyum?

  • Nereden anlayacaklar ben öyle deyip çıkacağım lakin belki 1 hafta sonra belki 1 ay içinde gireceğim sigortalı bir işe, çünkü çalışmak istemiyorum maaşlar hep geç yatıyor ödemelerim aksıyor kendi işime döneceğim

 148. Slm admin benim durumum birazcik karisik. Ben su an bi fabrikada kursiyer olarak calismaktayim 2.5 ay oldu.bu fabrikada 6 ay lik kursiyer olarak calismaktayim.karsima cok guzel bi yerden bi firsat geldi.birkac gorusmeden sonra oranin da iskurla aldigini ve 12 ay oldugunu soylediler.sizin buradaki vermis oldugunuz cvp larin hepsini okudum gercekten ama benimki gibi bi durum bulamadim
  1- Simdi ben bu fabrikadan sigortali bir iste baslamak kaydiyla ayrilirsam (gecerli neden :)) o sigortali bi iste 2~3 gun calistiktan sonra ayrilip , diger iep kursuna basvuru yapabilirmiyim.
  2- fabrikaya bi yaptirim uygulanirmi.
  3- ben bu islemleri yaparken nelere dikkat etmeliyim sonucta issi kalmakta var. Issiz kalmamak adina.
  4- diyelim 1. Madde de ki gibi oldu benim onume sizce ne engel olabilir.
  Gercekten harika bi site ve mukemmel bi is yapiyorsunuz

  • Merhaba Sinan,
   Öncelikle teşkkür ederim;
   1 – Sorunun cevanı kısmen evet. Sigortalı bir iş bulup kursu terketmen geçerli bir nedendir. Kursu burakabilirsinin ne sen ne de işveren cezalı olmaz. Yalnız 2 -3 gün çalışıp yeniden başlayabilir miyim demişsin 2- 3 gün çalışmanda bir sorun yok ama iki işbaşı eğitim programı arasında bekleme süresi en az 3 aydır. Bu nedenle kursu buraktıktan sonra 3 ay beklemen gerekir.
   2 – 1. Sorunda belirttiğim gibi işveren bir ceza almaz.
   3- İŞKUR kurs terketme nedenini geçerli neden olarak yapmalı buna dikkat et. Başka bir promlemle karşılaşacağını düşünmüyorum.
   4- Herhangi bir engelle karşılaşacagını düşünmüyorum. Bunların yanında işkurdaki danışmanınla da görüşmeni tavsiye ederim. Sana yardımcı olacaktır.

  • Sayin admin ben neden 3 ay beklememe gerek var . Ben bu konuyu iskurla gorustum bana 3 ay beklemne gerek yok dediler bu sekilde olursa dedi ben buna istinaden size sordum.fakt emin olun sizin kadar bilgileri yok. Bana bu konuda yardimci olun lutfen ne yapmaliyim o ise girebilirim bi cikar yol bi rehberlik edin lutfen
   12 Nis 2016 15:21 tarihinde “Disqus” yazdı:

  • İki işbaşı eğitim programı arası bekleme süresi 3 aydır sinan. Benim bilgim bu yönde fakat bunun dışında ayrıcalıklı bir durum var mıdır yok mudur onu bilemiyorum.

  • Merhaba,
   Anladığım kadarıyla yeni iş yeride iep ile alıyor size cazip gelen 12 ay olması. İşbaşı eğitim programları şuanda 12 aydan başlatılıyor süresi uzatıldı. Danışmanınızla görüşüp bir dilekçe ile iep sürenizi uzatabileceğinizi düşünüyorum. Site yöneticileri bu konuda daha iyi yardımcı olacaklardır tabiki ama eğer çalıştğn yerden memnunsan bu yöntemi deneyebilrsin.

  • eğer devam çizelgenizi götürdüyseniz ayın 1-3 arasında 10 u ila 25 i arasında yapılacak ödemeler. Ama maalesef nereyle görüştüysem net tarih vermiyorlar. Böyle uzun bi aralık. Beklemek zorundayız. 25 ine kadar yatmazsa eğer danışmanınıza yada işkura müracaat edebilirsin.

 149. Merhaba İep ödemeleri 10-25 arasında yapılır deniyor ama ortalama ne zaman yatıyor? Yani genelde şu tarihte(örn: ayın 15i) yatar aksilik çıkarsa sarkabilir diyebileceğimiz bi gün var mı?

 150. Merhaba. İşbaşı eğitim programından yararlanıyorum 1 ay kaldı 6 aylık sürenin bitmesine. Ama işten memnun değilim işverenimle ilgili bi problemim yok işten ayrılınca çalıştığım yeri mağdur etmek istemiyorum benim yerime tekrar bu programdan yararlanarak yeni bi eleman alabilirler mi?

  • Merhaba;
   Kursu bitirdikten sonra 2 ay istihdam olmak istemediğinizi söylüyorsunuz sanırım. İş vereninizin yeniden bu programdan yararlanabilmesi için sizin yerinize işkura kayıtlı birini 60 gün aynı meslekte istihdam etmesi durumunda bir problem oluşmaz

 151. Merhaba.
  Bende bu programa katıldım.Lakin bulunduğum şirkettin bazı departmanında çalışan arkadaşlar haftada 5 gün çalışıp net 1300 lira alıyor iken ben ve iki arkadaşım haftada 6 gün çalışıp yine 1300 lira alıyoruz.Farklılık neden kaynaklanıyor.İkinci sormak istediğim yol süreleri de çalışma saatleri içerisinde sayılıyor mu?Çalıştığım yer evime uzak olduğu için gidiş geliş 2 saatim yolda geçiyor.Mesai saatim 09:00/18:00.Cevaplarsanız sevinirim.

  • Merhaba poyraz;
   Bir kursiyer haftada en fazla 6 gün çalışıp günde en fazla 7.5 en az ise 5 saat çalışabilir. Eğer diğer arkadaşların 5 gün çalışıp 6 günlük maaş alıyorlarsa burada bir yanlışlık vardır. Çalışma saatleri ise kesin ve net olamayabiliyor. Bu senin ile işveren arasında olan bir konu durumuna gelmiş. Maaşlar saat üzerinden değil günlük olarak hesaplanıyor

 152. Merhaba, benim kursum 21/12/2015te başladı ve 25/06/2016da bitecek, işveren beni 2 sigortalı çalıştırdıktan sonra tekrar aynı kursa başlatabilirmi ve cevabı hayır ise, 3 ay sonra mı yeniden başlatabilir kurs bitimden sonra? Teşekkür ederim.

 153. Bende işkur tarafından bir fotoğrafçıda çalısıyorm ve bana maaş için hesap kartı çıkarttılar ama ay sonunda patronum kartı benden istedi ve maaşı kendisinin verecegini söyledi verdiği maaşta 900 tl kartı benden alma hakkı varmı ücreti işkur asgari ücret şeklinde yatırmıyor mu ?

  • Merhaba;
   İşverenin biraz akıllılık yapmış, Evet şu an kursiyerlere verilen maaş 1300 liradır ve işverenin böyle bir şey yapmaya hakkı yoktur.

 154. Merhaba stajyer isci olarak calismaktayim.5 ay oldu 1 ay sonra 6 ay dolacak ve benim toplamda 6 gun ücretsiz izin yazdilar ama tek seferde degil raporum hic yok sorum su devamsiZlik hakkimiz toplamda kacgun benim 6 oldu bir sikinti olurmu

 155. Aile sosyal politika bakanlık emekliliğe dayalı primlerin de işbaşı eğitimde ödeneceği söyleniyor bunun la ilgili bilginiz warmı ne Zaman başlar ..

 156. Merhaba iyi günler, bi sorum olacak. Örneğin bu ayın 15inde kurs kaydı yaptırdım. Kesilecek işsizlik maaşının ay sonunda bir kısmını mı alırım, yoksa hiç mi almam?

 157. Merhaba.mart sonunda egitime basladim ve sonra sinda hamile olduğumu ogrendim kasimda da dogumun var iep en fazla 12 ay ise ben 6 olur diye basladim hamilelik surecim cok zor olacak nasil bir yol izlemem gerekiyor tesekkurler

 158. işkur iş başı eğitim programına katıldım bir ay doldu 1 martta imza föyümü teslim ettim fakat maaşım yatmadı oysa ne kadar erken teslim ederseniz okadar çabuk maaş alırsınız demişlerdi.

 159. iş kurumu ile iş başi yaptigimizda maaşimizi iş kur veriyor bunu biliyorum hocam sigorta saglikdan yararlaniyoruz ama işkur araciligi ile iş başi yaptigimda sigorta pirimim yatmiyor diye biliyorum lutfen bilgilendirin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz