İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

0
İşsizlik maaşı başvurusu nereye nasıl yapılır
İşsizlik maaşı başvuru

İşsizlik maaşı başvurularının nereye nasıl ve ne sürede yapılması gerektiği merak edilen soruların başında gelmektedir. İşsizlik maaşı hakkında bilmeniz gereken bu yazımızı sıkılmadan okuyacağınızı düşünüyoruz…

İşsizlik Maaşı başvurusu yapmak için 4 farkı yöntem vardır. Bu yöntemleri kısaca açıklayalım.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nereye Yapılabilir?

1 – İşkur’a Giderek: Size en yakın İŞKUR birimi yada hizmet noktasına kimliğinizle beraber giderek.

2 – İnternet Üzerinden: iskur.gov.tr adresine girdikten sonra internet şubesi bölümüne giriş yaparak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu bölümde kaydınız yoksa yeni bir kayıt oluşturmanız gereklidir. Yeni kaydınız da meslek ve öğrenim bilgisi girme zorunluluğunuz vardır. Aksi takdirde sistem başvurunuzu kabul etmeyecektir.

3 – E- Devlet Üzerinden: Edevlet şifreniz varsa giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/issizlik-odenegi-basvurusu linkine tıklayarak işsizlik ödeneği başvurusu yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız İŞKUR kaydınızı iskur.gov.tr adresinden yapmış olmanız gerekmektedir. Eğer kaydınız varsa Kaydınızın AKTİF satatüde olması gerekir. Aksi taktirde başvurunuz kabul edilmeyecektir.

4 – Hizmet Merkezleri üzerinden: İŞKUR daha ulaşılabilir olmak için bazı kamu kurumlarıyla protokol imzalar. Bu kurumlar genelde iliniz yada ilçenizdeki Kaymakamlık, Esnaf odaları, Belediyeler olabilir. Bu hizmet merkezlerine kimliğinizle giderek işsizlik ödeneği başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. Hizmet merkezlerinde ayrıca iş arama, kayıt yenileme, iş başvurusu işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Size en yakın hizmet merkezini öğrenmek istiyorsanız ilinizdeki İŞKUR birimini aramanız yeterlidir.

En Geç Kaç Gün İçinde Başvurulmalıdır?

İşsizlik maaşı başvurusu kişinin hizmet akdinin sonlandırılmasından yani feshedilmesinden sonraki 30 gün içinde yapılmalıdır. 30 günü geçmeniz durumunda işsizlik maaşı alacağınız süre geç kaldığınız süre kadar azalacaktır.

 İşsizlik Maaşı Almanın Şartları

a. ) İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen kişiler öncelikle ilk şart olarak işten çıkartılmış olmalıdır. Kişi kendi isteği ile iş akdini sonlandırırsa işsizlik maaşına başvuru yapamaz.

b. ) İşsizlik maaşı alma şartlarından bir diğeri ise kişinin işten ayrılmadan önceki 4 ay yani 120 günün kesintisiz (aralıksız çalışma) olması gerekir.

c. ) Ayrıca çalışan kişinin son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinin yatırılmış olması da gerekmektedir.

İşsizlik maaşı alma ile ilgili tüm şartları taşıyorsanız işsizlik maaşı başvuru işlemlerine başlayabilirsiniz.

Şartlar hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız işsizlik maaşı şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Verilir?

Kişinin çalışma süresine durumuna göre işsizlik maaşı 6, 8 ve 10 aya kadar verilmektedir.

Son 3 yılınızda: en az 600 prim varsa 6 ay,
en az 900 gün prim varsa 8 ay,
1080 gün prim varsa 10 ay işsizlik maaşı alırsınız.

 İŞSİZLİK MAAŞININ MİKTARININ BELİRLENMESİ

İşsizlik maaşının miktarı günlük işsizlik ödeneği olarak hesaplanır. Bu ödeneğe göre sigortalının son dört aylık primi dikkate alınır ve esas kazanç üzerinden günlük ortalama brüt kazanç hesaplanır. Ortalama brüt kazancın da %40’ı işsizlik maaşı ödeneği olarak yansıtılır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik maaşının miktarı aylık asgari ücretin toplam brüt tutarının %80’ini geçmemesi de gerekir.

İşsizlik maaşınızı hesaplamak için buraya,
En yüksek ve en düşük güncel işsizlik maaşını öğrenmek için buraya tıklayınız.

İşsizlik maaşı nereden alınır?

İşsizlik maaşı belirlenerek, onaylanan kişi bu maaşı her ayın 5 inde PTT aracılığı ile alabilir. İşsizlik maaşını almaya hak kazanan kişiler T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu nüfus cüzdanları ile PTT şubelerine giderek maaşlarını belirlenen gün içerisinde alabilirler.

İşsizlik maaşı başvurusu kaç Günde Sonuçlanır?

İşsizlik maaşın sonuçlanması için kesin bir süre belirlenmemiştir. Ne zaman sonuçlanacağı hakkında fikir edinebilmeniz için işsizlik başvurum ne zaman sonuçlanır başlıklı yazımızı öneririz.

Önceki İçerikSimit Satmak Para Kazandırır Mı? | Karlı İşler
Sonraki İçerikİnternetten Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz