Ana Sayfa / İşkur / İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Paylaş:
Share
işsizlik maaşı
İşsizlik Maaşının nasıl alınabildiğini ve genel şartlarını araştırdık

İşsizlik maaşı belli bir süre sigortalı olarak çalışan vatandaşların belirtilen şartlar altında işten çıkarılmaları halinde yine belli bir süre için devletten aldıkları maaştır. Tüm resmi işlerde olduğu gibi işsizlik maaşı almak için de bazı şartların tam olarak sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar nelerdir, işsizlik maaşı nasıl alınır ve miktarı nasıl hesaplanır gibi sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İşsizlik Maaşı Almanın Şartları Nelerdir?

 1. T.C. vatandaşı olmak
 2. Sigortalı olarak belli süre çalışmış olmak (En az 600 gün)
 3. İşten çıkarılmış olmak (haksız nedenler hariç)
 4. Belli gün kesintisiz çalışmak

İşsizlik maaşı her işten çıkarılan çalışana verilen bir hak değildir. Bu haktan yararlanabilmek için TC vatandaşı olmanın dışında 3 temel şartı aynı anda yerine getirmek gerekir. Tek bir koşulu sağlamak işsizlik maaşı almak için yeterli değildir. İşsizlik maaşının nasıl alınabileceği konusundaki bu temel şartları inceleyelim.

İşsizlik maaşı alabilmenin;

1. Şartı son üç yıl da en az 600 gün sigortalı çalışmış olmaktır. Bu 600 günü tek bir işyerinde çalışarak doldurmak zorunda değilsiniz. Son 3 yılı hesaplarken işten çıkış tarihinizden geriye doğru 3 yıl geriye gitmeniz yeterlidir.

2. Şartı Son 120 gün kesintisiz çalışmış olmaktır. Kesintisiz çalışmaktan kasıt işten çıkarıldıktan önceki 120 gününüzde devamsızlık yada bir işyerinden başka bir işyerine geçiş yaparken arada boş gün bırakmamanızdır. Bu bakımdan çalışanlara primlerinin düzenli bir şekilde ödenip ödenmediğini kontrol etmeleri tavsiye edilir.

3. Şartı ise çalışanın bir kabahatinden dolayı işten çıkarılmaması yada çalışanın keyfi olarak istifa etmemesidir. İşe zamanında gitmeyen veya çalışma ortamında huzursuzluk yaratan çalışanlar, işveren tarafından haklı nedenler ile işten çıkarılabilir. Bu durumda çalışan, işsizlik maaşı hakkını da kaybeder. Çalışan ve işverenler arasında işe girişte “hizmet akdi” imzalanır. Çalışanın hangi durumlarda işten çıkarılacağı bu belgede yazılıdır. Çalışan bu belgeye imza atarak yazan maddeleri kabul etmiş olur. Eğer hizmet akdini ihlal ederse haklı olarak işten çıkarılır ve maaş alamaz. Bazı istisnai durumlar için dava açılabilir. İşveren işçiyi haksız yere işten çıkarmış veya kendisinde iflas gibi bir durum vuku bulmuşsa ve çalışan prim ödeme sürelerini doldurmuşsa işsizlik maaşı için başvurabilir. İşveren çalışanını 25 farklı şekilde işten çıkarabilir bu çıkış şekillerinin SGK veri tabanında herbiri kodlarla ifade edilir bu çıkış kodlarını incelemek için buraya tıklamanız yeterlidir.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı başvuru
İşsizlik maaşına başvuru nasıl yapılır.

İşsizlik maaşı için çalışanın çıktığı iş yerinden “işten ayrılma belgesi” ve kimliğini alarak 30 gün içerisinde İŞKUR’ un ilgili bölümüne başvuru yapması gerekmektedir. İŞKUR kayıtlarında prim ödeme durumları kayıtlıdır. Bu mevcut şartları uyanlara maaş başka bir işleme gerek kalmadan İŞKUR tarafından bağlanır. Ayrıca İŞKUR internet sayfasından da başvuru yapılabilir. 30 günlük süre doldurulmadan başvuru yapılması maaşın bağlanmasını garantilemek açısından çok önemlidir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşına her yılın ilk(Ocak) ve altıncı ayında(Haziran) zam yapılmaktadır. Güncel işsizlik maaşının ne kadar ödendiğini sizlere tablo halinde sunmak istedik.

Yıl 1.Altıncı Ay 2.Altıncı Ay
En Düşük En Yüksek En Düşük En Yüksek
2017 710 TL 1421 TL

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Ne kadar işsizlik maaşı alabilirim sorunuza küçük bir matematik hesaplaması ile yanıt verebiliriz. Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek güncel işsizlik maaşınızı hesaplayabilirsiniz.

İŞKUR işsizlik maaşının ne kadar verilebileceğini şu şekilde açıklamaktadır;

”İşsizlik Maaşı Son 4 aydaki maaş ortalamanızın %40’ı kadardır. Fakat bu miktar asgari ücretin bürütünün %80’nini geçemez.”

1. Örnek;

Asgari Ücretin bürütü 1600 lira,

Son 4 aydaki ortalama maaşınız bürüt 2000 Lira ise,

2000×40/100= 800 Lira Maaş alırsınız.

2. Örnek

Asgari Ücretin bürütü 1600 Lira,

Son 4 aydaki maaşınızın ortalaması bürüt 4000 Lira ise,

4000×40/100= 1600 maaş alamazsınız çünkü, yukarıda belirttiğimiz gibi bu değer asgari ücretin bürütünün %80 nini geçmektedir. O zaman bu durumda 1600%80/100=1280 Lira maaş alırsınız.

İşsizlik maaşı hesaplama
İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Ödenir?

İşsizlik maaşı çalışılan gün sayısına göre hesaplanır. Çalışanlar çalıştıkları süreyle doğru orantılı olarak artan sürelerde maaş alırlar. Kanunda belirtilen işsizlik maaşı hesaplama şartları aşağıdaki gibidir:

600 iş günü çalışanlar için 180 gün – 6 Ay

900 gün çalışanlar için 240 gün – 8 Ay

1080 gün çalışanlar için 300 gün 10 Ay işsizlik maaşı verilir.

Bu konu biraz daha açılırsa son üç yıl içerisinde 600 iş günü primi ödenmiş ve primi son 120 günü kesintisiz yatan çalışan, işsiz kaldığında devletten 180 iş günü karşılığı maaş alır. İşsizlik maaşını bir kez aldıktan sonra ikinci için tekrar alım koşullarının sağlanması gerekmektedir.

Yazımızı Paylaşarak Bizi Ödüllendirmek İster Misiniz?

Share

Benzer Yazı

İşkur maaşı

İşkur Maaşları | Nasıl Alınır – Ne Zaman Ödenir

İşkur maaşları Türkiye İşkurumu tarafından düzenlenen programlara ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilere ödenen …

4 Yorum

 1. Mrb ben bişey sormak istiyorum simdi ben haziran 2017 de işe başladım uiyani sigartm yattı ben 4 kasım 2017 dede işten ayrıldım işten çıkş kodumda 24 saglık nedenlerinden oldu işkura gittim işsilk maaşı için başvuraya başvurdm çnkü bnm 600 gnlük sigartamda vardı fakt işkurdaki çalışan bana söylediki sizin son dört ayınızda eksik 3 gün gözüküyor 3 gğn için kabul olamaya bilir dedi ama bn ne saglk raporu neden başka bi nedenle izin aşdım ha 1 gn izn aldm onuda maaşımdan kesmşlerdi nese ben e devletten eksik hün nedenime baktım puantaj kayıtları yazıyor ben bu 3 gün için alamıcakmıyım yada bagkuramı gitmem lazım o 3 günü ödesem sistemde sadece puantaj kayıtları yazdıgı için anlamadım sizin söylediğinize göre kod 12 kod 13 ve kod 15nedenleri dişinda alanlrsiniz demştiniz puantaj kayıtlarıda kod 7 alabilirmiym şimdiden tşkler

  • Esra Hanım merhaba

   Esik günnedeniniz puantaj kaydıysa işsizlik maaşı almanıza engel yoktur. İşsizlik maaşı şartları yazımızda da belirttiğimiz gibi son 120 günde ücretsiz izin almanız yada rapor almanız işsizlik maaşı almanıza engel değildir.

 2. Brşy daha sorablrmiyim peki puantaj kaytları ne demek neden öle yapıp günümü eksik girmişler

  • Ücretsiz izin almanız durumunda işveren hizmet dökümüne bunu puantaj kaydı olarak işler. Bu durum işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share