2021 İşsizlik Maaşı Şartları | İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

355

İşsizlik Maaşı Şartları Nedir ve Nasıl Alınır?

issizlik maasi
İşsizlik şartları nelerdir? | işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik Maaşı; işine son verilen veya geçerli bir nedenden dolayı işinden ayrılmak zorunda kalan çalışırken işsiz kalan işsizlere verilen bir ödenektir. İşsiz kalınan bu süreçte kendinize yeni bir iş bulana kadar maddi ihtiyaçlarınızı karşılamak adına verilen bu ödenekten yararlanabilmek için işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Bu yazımızda işsizlik maaşı nasıl alınır, kimler alabilir yada nasıl hesaplanır gibi sorularınızı cevaplamaya,  şartlarını ise detaylı olarak incelemeye çalışacağız. İŞKUR’un verdiği bu maaş hakkında aklınıza takılanları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı Şartları

Sigortalı bir işte çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işine son verilen ve aşağıda sıralanan 4 temel şartı taşıyan, çalışırken işsiz kalan işsizlere işsizlik maaşı ödenmektedir bu şartlar;

1-  İşinize son verilmeden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olmak (Bu şartın istisnaları da bulunmaktadır bu istisnaları makalemizin devamında bulabilirsiniz.),

2-  Son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı bir işte çalışmış olmak.

3-  Uygun bir çıkış kodu ile işten ayrılmış olmak. (Çıkış kodunuzu işsizlik maaşı hesaplama programımızdan kontrol edebilirsiniz.

4- SGK çıkışınız verildikten sonraki 30 gün içinde (mücbir nedenler hariç) en yakın İŞKUR birimine şahsen veya işkur sitesi üzerinden başvuru yapmış olmak. (Başvuru süresi aşımı durumunda belirli bir hak kaybınız olur. Yazımızın devamında oluşan bu hak kaybı hakkında detaylı bir açıklama yaptık.)

Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Şimdi de bu şartları ayrıntılı olarak inceleyelim;

1. Şart: Son 120 gün kesintisiz çalışmış olma;

İşsizlik maaşı şartlarından ilki işin sona erdiği tarihten itibaren geriye doğru son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmaktır. Bahsi geçen son 120 gün içinde farklı iş yerlerinde çalışmış olabilirsiniz bu önemli değildir. Dikkat etmeniz gereken 120 günlük süre içinde bir işyerinden diğer işyerine geçerken priminizin aynı gün veya bir sonraki gün başlatılmış olmasıdır. Örneğin bir iş yerinden Nisan 15’te çıkarıldıysanız son 120 gün şartını bozmamak için Nisan 15 veya 16 da yeni işinize girişiniz yapılmalıdır.

Son 120 gününüzde boşluk olmasına rağmen işsizlik maaşı almanıza engel olmayan bazı istisnalar da bulunmaktadır. Aşağıda sizin için son 120 gün şartını bozan ve bozmayan tüm kodları sıraladık. Eğer son 120 gününüzde boşluk olduğunu düşünüyorsanız hizmet dökümünüzü incelediğinizde aşağıdaki kodlardan birini görürsünüz. Bu kodlar hizmet dökümünüzde eksik gün nedeni olarak rakamlarla belirtilir.

Eksik Gün Nedeni Nedir?

Çalıştığınız ay içerisinde rapor almanız yada ücretsiz izin almanız gibi durumlarda sigortanız ödenmez. Ödenmeyen bu günler sigorta hizmet dökümünüzün sağ bölümünde eksik gün nedeni olarak kodlarla ifade edilir. SGK toplamda 21 eksik gün nedeni belirlemiştir ve bunlardan sadece 3 tanesi  işsizlik maaşı almanıza engeldir bu kodlar;

Kod Numarası = 12 – Birden fazla neden – Geçerli neden varsa belge sunulmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod numarası = 13 – Diğer – Geçerli neden varsa belge sunmalısınız(sağlık raporu, askerlik vs.)

Kod Numarası = 15 – Devamsızlık – Son 120 gün şartını bozar !!! – Maaş alamazsınız

Bunların dışında hizmet dökümünüzde eksik gün nedeniniz varsa endişelenmenize gerek yoktur.

2. Şart: Son 3 yıl en az 600 gün pirim ödenmiş olması;

Maaş alma şartından diğeri ise son 3 yıl içerisinde toplamda en az 600 gün pirimizin ödenmiş olmasıdır.

Örneğin; İşsizlik sigortası alabilmek için 15 Nisan 2017’da işten ayrıldıysanız, geriye doğru 15 Nisan 2014 tarihine kadar ki süreç içinde toplamda  en az 600 gün priminizin ödenmiş yani sigortalı olarak çalışmış olmanız gerekmektedir.

İşsizlik maaşı şartlarından olan son 3 yıldaki pirim gün sayınız alacağınız maaşın süresini belirler.Süre hesaplaması yazımızın devamındadır.

3. Şart: İşten çıkış kodunuzun uygun olması;

SGK sisteminde sigortalı çalışanların işi bırakma nedenleri numaralarla belirlenmiştir. 1 den başlayıp 24 e kadar devam eden her bir çıkış kodunun bir anlamı vardır. Örneğin işinizden istifa ederek ayrıldıysanız işvereniniz SGK’ ya çıkışınızı 03 kodu ile bildirir. Veya askere gideceksiniz işvereniniz bu sefer 12 kodu yani;Askerlik Nedeniyle olarak SGK ya çıkışınızı bildirir.

Peki ”İşsizlik ödeneği alabilmek için hangi kod ile işten ayrılmalıyım.” diye soruyorsanız, sitemizde bulunan işsizlik maaşı hesaplama programı size bu konuda yardımcı olacaktır. Açılan sayfadaişten çıkış kodunuzu seçin sekmesini tıklarsanız işsizlik ödeneği alabileceğiniz çıkış kodları karşınıza çıkacaktır.

İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İstifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim surusu için hem evet hem de hayır cevabını verebiliriz. Evet alabilirsiniz çünkü almanın bir kaç küçük yolu var. Hayır alamazsınız çünkü istifa kodunuzu değiştiremez yada uyarlayamazsanız işsizlik ödeneği alamazsınız.

Peki istifa durumunda işsizlik ödeneği alabilmek için ne yapılmalı. Bunun cevabını için istifa edenler işsizlik maaşı alabilir yazımızı okumanız yeterli olacaktır.

4. Şart: İşsizlik maaşı son başvuru süresi ve bu sürenin aşımı;

30 Gün içinde işsizlik sigortasına başvurma şartı

Hizmet akdinizin sonlandırılmasından itibaren yani işten ayrıldığınız günden itibaren ki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine veya internet üzerinden iskur.gov.tr adresine girerek başvurunuzu yapmalısınız. (İnternet üzerinden başvuru yapacaksanız ilk olarak İş arayan kaydı yapmalısınız)

İşsizlik ödeneği alırken sigortalı bir işe başlayıp işsizlik maaşını durduranlar için bir başvuru süresi belirtilmemiştir. Bu kişilerin işsizlik maaşları başvuru tarihinden itibaren ödenmeye başlar. Bu tür durumda olan kişilerin işlerinden ayrıldıktan hemen sonra başvurmaları maaşlarının daha erken almalarına neden olacaktır.

30 gün geçmesi durumunda ne olur ?

30 günü geçirmeniz durumunda başvuru yapamazsınız diye bir şey yoktur. Başvuru yapabilirsiniz ama toplam kazandığınız işsizlik ödeneği süresinde hak kaybına uğrarsınız.

Örnekle açıklayalım; Bir aksilik oldu ve işten ayrıldıktan 40 gün sonra başvuru yapmak aklınıza geldi. Bu durumda 10 gün geçirmiş oluyorsunuz. Başvuru yapmanızda herhangi bir problem yoktur. Aynı şekilde internetten veya En yakın İş Kurumu biriminden başvurunuzu yapınız. Başvurunuz sonucunda eğer maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün daha az maaş alırsınız.  6 ay maaş almaya hak kazanmışsanız 10 gün geç başvurduğunuz için 5 ay 20 gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.(size ödenen para günlük olarak hesaplanır)

>>> İşsizlik ödeneği hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır ?

işssizlik maaşı
İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Yukarıda maddeler halinde sıralanan 4 temel şartı taşıyorum peki işsizlik maaşını nasıl alabilirim ? Yapmanız gereken  internet üzerinden veya kuruma bizzat giderek başvuru yapmaktır İnternet üzerinden başvurmak istiyorum diyorsanız kurumun internet sitesine girerek kimlik bilgilerinizle bir kayıt oluşturmalı ve ardından işsizlik ödeneğine başvur butonunu kullanarak başvurunuzu tamamlamalısınız.

İnternet üzerinden işsizlik ödeneğine başvurmak isteyen kişiler genelde  ”başvuruyorum ama başvur dediğimde hata mesajı alıyorum” diye şikayet ettiklerini görmekteyiz. Onlara önerimiz verilen bu hatanın içeriğini dikkatlice okumalarıdır çünkü hatanın ne olduğunu anlayabilirseniz sorunu da çözmüş olursunuz.

Peki en çok karşılaşılan hata nedir derseniz; Kişiler kayıtlarının ilk aşamasını tamamlıyorlar ama bir özgeçmiş oluşturmayı unutuyorlar. Bunun gibi durumlarda İş arayan profiline sahip değilsiniz gibi bir hata alıyorsanız. Bu sorunu çözebilmeniz için profilinizin ana sayfasında bulunan özgeçmiş düzenle yazısına tıklayıp öğrenim bilgilerinizi ve meslek bilgilerinizi sisteme girerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

İkinci yöntem ise İşkur’a kimliğinizle giderek kurumda bulunan danışman arkadaşların yardımıyla işsizlik ödeneği başvurusu yapmak olur.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Ne zaman Sonuçlanır?

“İşsizlik maaşı başvurumu yaptım başvurum ne zaman sonuçlanır?” Ençok surulan sorulardan biridir bu. Bu sürecin belirli bir sonuçlanma süresi olmadığından birçok başvuran için can sıkıcı bir bekleyişe dönüşebilmektedir.

Okurlarımızdan bu yönde çok fazla soru geldiğinden; İşsizlik Maaşı Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır? başlıklı yazımızı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra işsizlik ödeneğinizin ne zaman sonuçlanacağını ve nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

İşsizlik ödeneği başvurunuz sonuçlandıktan sonra profilinize tanımladığınız cep telefonu numaranıza işkur tarafından mesaj gönderilir. Bu mesajda işsizlik maaşı almaya hak kazanıp kazanmadığınız ve eğer hak kazandıysanız kaç ay almaya hak kazandığınız detaylı olarak belirtilir.

İşsizlik Maaşı Hesaba Ne Zaman Yatar?

İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde PTT hesabına yatırılır. Kimlik numaranıza yatırılan bu parayı kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine giderek çekebilirsiniz. Maaşınızı sadece sizin çekebileceğinizin de altını çizelim..

Kaç Ay İşsizlik Maaşı Alabilirim ?

Son 3 yılda,

600 – 899   gün pirim yatması durumunda 6 Ay

900 – 1049 gün pirim yatması durumunda 8 Ay

-1050 gün pirim yatması durumunda 10 Ay    işsizlik ödeneği almaya hak kazanırsınız. 

Ayrıca işsizlik maaşı hesaplama programımız ile kaç ay ve ne kadar alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

işsizlik maaşı şartları
İşsizlik maaşı başvurusu

Ne Kadar İşsizlik Ödeneği Alırım? | Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu işlemi programımız kullanarak yapabileceğiniz gibi bir hesap makinesi yardımıyla da yapabilirsiniz. Ne kadar işsizlik maaşı  alırım diye soranlar için bir örnekle maaş hesabı yapalım; Yine 30 Nisan 2015 tarihinde işten ayrıldığınızı düşünelim.

Nisan ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Mart  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Şubat ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL

Ocak  ayındaki 30 günlük bürüt priminizin 2000 TL      işveren tarafından yatırılmış olduğunu varsayalım.

Maaşınızı hesaplarken Son 4 ayın ortalaması olan 2000 lira’nın %40′ ını hesaplamamız gerekir. 2000 liranın %40’ı  işsizlik maaşınızı verir bunun da  800 TL  yaptığını görürüz.

Dikkat bu miktar asgari ücret brütünün (1777.5 TL)  %80’ini geçemez.

  >> İlgili Yazı: Devletin verdiği diğer teşvik ve yardımları incelemek için tıklayın

Güncel İşsizlik Maaşı Ne Kadar ?

Güncel işsizlik ödeneği asgari ücrete yapılan zamma endeksli olarak değişiklik göstermektedir. En güncel işsizlik ödeneği oranları aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

Yıl İşsizlik Maaşı Ücreti
En Düşük En Yüksek
2021 1420 TL 2.840 TL

İşsizlik Maaşını Kimler Alamaz ?

Yukarıdaki şartlarla beraber sigortasında işsizlik fonu kesintisi yapılan herkes maaş alabilir(Herhangi bir iş yerinde çalışan sigortalı işçiler). Peki işsizlik ödeneğini kimler alamaz. Memurlar, askerler, BAĞKUR lular, tarım sigortası ödeyenler yani dediğimiz gibi sigortasında işsizlik sigortası fonu kesintisi olmayan kişiler işsizlik  ödeneği alamazlar.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim ?

Bu güne kadar popülarite yada isminin basit olmasından dolayı işçi hakkı olarak genellikle işsizlik maaşı yada kıdem tazminatını duymuşuzdur. Fakat çalışan emekçi insanlar olarak kanunen bir çok hakkımızın olduğunu ve bu haklardan ne yazık ki haberdar olmadığımızı görmekteyiz. İşte bu nedenle bilinçli bir çalışan olabilmek adına ”İşinden Kovulan veya Çıkarılan İşçiler ne Yapmalıdır ?” başlıklı bir yazı hazırladık, içerisinde ihbar ve kıdem tazminatının nasıl alınabileceğini anlatan bu yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bunların dışında merak ettiğiniz sorularınız varsa aşağıda bulunan yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz…

İşsizlik Maaşı ile ilgili sizden gelen sorular…

Soru 1: İşsizlik maaşım ne zaman yatar ?

Cevap: İşsizlik ödeneği her ayın 5’inde  ödenmektedir.

Soru 2: Maaşımı hangi bankadan alacağım?

Cevap: İşsizlik ödeneği PTT ile yapılan anlaşma ile adınıza yatırılmaktadır. Kimliğinizle beraber yurt genelindeki  herhangi bir PTT birimine giderek maaşınızı alabilirsiniz.

Soru 3: İşsizlik maaşı başvurusunu kuruma gitmeden internet üzerinden yapabilir miyim?

Cevap: Evet maaş başvurunuzu İŞKUR’a gitmeden iskur.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa iş arayan kaydını yaptıktan sonra İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu bölümünden formu doldurarak başvurunuzu yapmanız yeterli olacaktır.

isizlik maaşı nasıl alabilirim
İşsizlik maaşı alma şartları

Soru 4: İşsizlik maaşı alıyorum. Yeni bir işe başlayacağım başlayacağım yeni işyeri ile anlaşamaz ve istifa edersem şuan almakta olduğum maaşı almaya devam eder miyim ?

Cevap: Bu sorunun kısa cevabı EVET tir. Yeni başlayacağınız iş yerinden istifa da etseniz daha önce almaya hak kazandığınız maaşınızı kaldığınız yerden almaya devam edersiniz.

  >> İlgili Yazı: Ne iş yapabilirim diyor ve yeni iş fikirleri arıyorsanız tıklayın

Soru 5: İşsizlik maaşı alırken İŞKUR un kurslarından faydalanabilir miyim?

Cevap: İşsizlik ödeneği almanız İŞKUR kurslarından faydalanmanıza engel değildir. Hatta İşsizlik ödeneği alırken  İşbaşı Eğitim Programı kursuna katılarak 800 lira cep harçlığı ve minimum 850 Lira işsizlik ödeneği alarak 1650 liraya yakın gelir elde etmiş olursunuz.

Soru 6: Asgari ücrete zam yapılırsa işsizlik maaşımı zamlı olarak mı alırım

Cevap: İşsizlik ödeneği aldığınız sırada asgari ücrete zam yapılırsa sizin maaşınız da bir değişim olmaz nedeni ise. İşsizlik ödeneği hesaplanırken geçmişte ödenen son 4 ayın bürüt maaşın göz önüne alınmasıdır.

issizlik maasi
İşsizlik maaşı başvuru işlemleri ve şartları

Soru 7: Son 5 yıldır çalıştığım işyerin de son üç ay raporluydum. Bu durumda işsizlik maaşımın hesabında bahsi geçen prime esas gün sayısı nasıl olur? Ne kadar işsizlik maaşı alırım?

Soruyu biraz daha karmaşık bir örnekle cevaplayalım ve  son 6 ayınızı düşünelim;

OCAK (15 gün raporlu 1200 TL prim ödenmiş olsun)  1.AY

ARALIK (30 gün raporlu)

KASIM (25 gün raporlu 400 TL Prim ) 2. AY

EKİM(15 GÜN RAPOR 1000 TL prim) 3.AY

EYLÜL (2400 TL Prim) 4.AY

AĞUSTOS (2400 TL Prim)

İşsizlik maaşı hesabında Son 4 ay hesabı yapılırken 1 gün bile prim ödenmiş olsa geriye doğru gidilirken prim ödenen Ay’ı dikkate almanız gerekir. Eğer ful raporlu olduğunuz ay varsa bu Ayı atlamalısınız. Yukarıdaki örnekte Ocak, Kasım Ekim ve Eylül aylarını dikkate almamız gerekir.  Yapacağımız hesap oldukça basit son 4 ayın prim toplamını hesaplayacağız (Aralıkta ödenme yapılmadığı için dikkate almadan Kasım ayına atladık) 1200+400+1000+2400 =4000 Lira Şimdi 15+25+15+30= 85′ günü ay cinsinden hesaplamalıyız bunu da 85’i 30’a bölerek bulacağız bölüm sonucu ise 2,8 yapmakta. 4000/2,8=1428 çıkan sonucun %40’ını alırsak işsizlik maaşımızın 571 Lira olduğunu görürüz.

>>>  İşsizlik Maaşı hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Önceki İçerikAmerika’dan Alışveriş Yapabileceğiniz Güvenilir Siteler
Sonraki İçerikİnternetten Satış Yapabileceğiniz Siteler | Ürün Satış Siteleri

355 YORUMLAR

 1. Merhaba 🙂
  Son 120 günümde 12 kodu (birden fazla) var 4 günlük eksik 2 günü istirahat 2 günüde ücretsiz izin işsizlik maaşı alma peşindeyim açıkçası istifa edeceğim günün ertesi günü (boşluk vermeden)başka bir işe başlayıp oradan da (04 veya 05 kodu ile) işten çıkışım sağlanacak ama bu 12 kodu işsizlik verilmiyor demişsiniz tabi parantez içinde neden olduğu kanıtlanırsa da demişsiniz bana yardımcı olur musunuz ?

  teşekkür ederim şimdiden 🙂

  • Tabiki Kurtbey;

   Size bildiklerimi aktararak yardımcıolayım;
   Son 120 gününüzde 12 kodu varsa bunun anlamı birden fazla nedenle eksik gününüz var demektir. İşkur bu kodu görürse size işsizlik maaşı bağlamaz. Fakat bu nedenleri kuruma ibraz ederseniz(geçerli nedenlerse) diğer şartlarınız tutuyorsa maaşınız baülanır. 12 kodlu günlerinizde rapor veya ücretsiz izin varsa bu günler geçerli nedenlerdir.

   Bahsettiğiniz yöntemle sanıyorum işsizlik maaşı alabilirsiniz

 2. Hocam merhaba,

  10 yıldır bir firmada çalışan ve kendi isteği ile işten ayrılan biri aynı gün yada ara vermeden bir sonraki gün başka bir firmada işe başlasa ve bu firmada 1 ay çalışıp işten ayrılsa işsizlik maaşına hak kazanır mı?

  • Sorunuz son 120 gün şartı için ise evet bu şartı bahsettiğiniz durumun gerçekleşmesi ile kişi bu şartı yerine getirmiş olur.

 3. Hocam Merhabalar, 2 yıldır çalıştığım şirkketten 20 Şubat ta çıkış verip, aynı şahıslara ait olan başka bir işyerine 21 şubat tarihinde geçiş yaptırdılar. bu durumda işsizlik maaşı alabilmem için şubat ayında boşluk bulunmamasına rağmen şubat ayındaki hizmet sürem 28 gün olacağından örneğin nisan ayında işten çıkarsam işsizlik maaşı alırken sorun olurmu. Yada 30 gün olarak dikkate alınırmı. Ne yapmam gerekiyor bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  • Son 120 gün hesabınızı ay olarak değil gün olarak hesaplayın Muratbey. Şubat ayının 28 gün olması işsizlik maaşı almanıza engel olmaz.

 4. Merhaba ben 3 mart tarihimde işten çıkarılacağım,
  Sgk primlerim;
  Kasım 3500 (30 gün)
  Aralık 3500 (30 gün)
  Ocak 3750 (30 gün)
  Şubat 3750 (30 gün)
  Mart 375 (3 gün) 3 mart çıkış
  Buna göre ne kadar işsizlik maaşı alabilirim?
  Şubat sonu işten çıkmış olmak ile 3 mart tarihinde çıkmış olmak arasındaki hesap farkı nedir ?

 5. Merak ettigim soru o zaten efendim yarim çalışma ödeneği alıyorum şuan nisana kadar odenegim bitince isverenim beni işten çıkarmayı düşünüyor bu durumda 120 kesintiz çalışma süresi uygulanmış oluyormu

  • Anlıyorum;

   Fakat hizmet dökümünüzü görmeden ezbere konuşmam yanlış olur. Size şöyle bir yol gösterebilirim; Edevleten yada sgk dan hizmet dökümü alrak son 120 gününüzde boşluk olup olup olmadığına bakabilirsiniz. (son 120 gününüzde raporlu günleriniz varsa işsizlik maaşı almanızda engel olmaz)

  • Merhaba filiz hanım son 120 kesintisiz çalışma ve diğer şartları da yerine getiriyorsanız işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur

 6. Merhaba
  İşsizlik maaşına başvurdum onaylandı ancak ben şimdi yurt dışındayım vekalet ile daha önce alanlar olmuş bende vekalet yolladım ancak şuan işkur sistemin de görünüyor ama PTT sisteminde görünmüyor sorun tam olarak ne olabilir
  Not: yurtdışına eğitim için geldim öğrenciyim yani şimdi.
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler

  • İyi günler herhangi bir nedenden dolayı işsizlik maaşı alırken yurtdışına çıkan kişilerin yurtdışında geçirdikleri süre boyunca maaşları durdurulur. İşsizlik maaşı yeni bir işe girmeye hazır olan kişilere verilir.

 7. Merhaba son çalıştığım iş yerinde 11 ay calistim son 3 yilda ise 600 gun uzeri calisma surem mevcut fakat son 120 gun icerisinde 2 gun ucretsiz izin almistim sisteme ”puantaj kayıtlari” olarak işlenmiş bu durumda işsizlik maasi haklarindan yararlanamazmiyim ?

  • Mwrhaba ücretsi izin almak işsizlik maaşına engel değildir. Maaş alabilirsiniz

  • Sayin admin öncelikle cevap verdiğiniz icin cok teşekkur ederim fakat benim sorum şuki son 120 gunumde sadece
   2 gunluk problemim var.. isveren sgk bildiriminde bu iki gunu 07 kod ”puntaj kayıtları” seklinde bildirmis.. Puantaj kaydi ne demek issizlik maasi almama engelmi lutfen bilgi veriniz 🙁

  • Puantaj kaydı işsizlik maaşı almaya engel değildir sayın noname. Yazımızda eksik gönnedenlerinden işsizlik maaşına engel olanlar belirtilmiştir bunların dışındakiler engel oluşturmazlar

 8. merhaba,

  2 senedir çalıştığım iş yerimden Kasım 2017’de ayrıldım ve Aralık 2018’de başka bir şirkette çalışmaya başladım. Bu şirketten Ocak ayı itibari ile ayrılıyorum. İşsizlik maaşı bağlanır mı?

  teşekkürler

 9. merhaba 31.12.2017 tarihi itibariyle 4 koduyla çıkışım yapıldı. 03.01.2018 tarihinde İŞKUR a internetten başvurdum. İşsizlik ödeneği hesaplanırken 2017 Asgari ücreti mi baz alınacak yoksa 2018 Asgari ücreti mi?
  iyi çalışmalar

  • Merhaba Onur bey işsizlik maaşınız son 4 ayda size ödenen primin %40 ‘ı olarak hesaplanır. Max ise 2018 asgari ücret bürütünün %80’ini alabilirsiniz.

 10. Askerden geldim işsizlik maasinida hakettim. Msjda geldi 23 günlük parada yattı gözüküyor iskur un sitesinde profilimde. Fakat ilk maaşım olaçağı için direk kimlikle ptt ye mi gitmeliyim yoksa ilk iskura mi gitmeliyim? Teşekkürler

 11. İşsizlik sigortası almaya devam ederken yeni bir işe giren ve bunu İŞKUR a bildirmeyen sigortasız çalışmaya devam eden kişinin alacağı ceza nedir. Ve bu durumdan işveren ve muhasebeci etkilenir mi

  • İŞKUR’un işsizlik maaşı alanların sigortalı bir işte çalışıp çalışmadığını denetleyen bir servisi yoktur. Fakat SGK denetmenleri tarafından sigortasız çalıştığınız tespit edilir ve bu durum işkur a intikal ederse maaşınız durdurulur ve sigortasız çalıştığınız dönemde size ödenen işsizlik maaşı sizden yasal faiziyle geri alınır. İşvereniniz ise sigortasız işçi çalıştırılmaktan dolayı para cezası alır.

 12. İyi günler,

  Örneğin; ben bir iş yerinde 2,5 yıldır sürekli çalışıyorum. İş çalışma sürem 900 gün geçti.firmamdan ayrılmak istiyorum. İstifa edeceğim için işsizlik maaşından yararlanamayacağım. Ancak şöyle birşey duydum: Doğruluğu nedir acaba?

  Diyelimki ben bu işyerinden istifa ederek 02.01.2018 tarihinde ayrıldım. Başka bir firmada 02.01.2018 yada 03.01.2018 tarihinde(arada gün boşluğu bırakmadan) işe başlar ve yeni firmadan da 1 ay içerisinde normal işten çıkarma yaparlarsa issizlik maaşını almam mümkün müdür? Mümkünse en kısa kaç gün çalışmam gerekir yeni firmada?

  Teşekkürler şimdiden vereceğiniz bilgiler için.

  • Selçuk bey duyduğunuz şey doğru. En az çalışma diye bir şey de yok 3 – 5 gün çalışmanız yeterli olacaktır. Bu yöntemi çoğu kişi bilmez altını da çizelim 😉

  • Red başka bir nedenden de olmuş olabilir. Arkadaşınız red nedenini kurumu arayarak öğrenebilir

  • Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subay 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorsunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

  • Anladığım kadarıyla kişi Subay yani devlet memeuru. Devlet memurlarının sigorta primleriden işsizlik sigortası kesintisi yapılmaz. Bu nedenle işsizlik maaşı alamazlar.

  • hayir subay degil subat tlf çevirmiş kusura bakmayin Başka bir sebeb ne olabilir 11 yıllık çalışmış şubat 6 da kendi çıkmış olarak istifa imzalıyor 7 dinde başka bir işe başlıyor ve subat 21 ‘de 4 kodla çıkış yapılıyor işsizlik alirsin demişler fakat issizlik hakedemiyorunuz msj gelmis sizin yazınızı okuyunca bilgi almak istedim

  • Bu konuda 170 i aramanızı önerebilirim. Yada başta dediğim gibi kurumla iletişe geçmesi uygun olacaktır.

 13. Merhaba ben Denizlide bir eğitim kurumunda fen bilimleri öğretmeni olarak görev yaptım.sgk 01.09.2016 girişli ve 31.08.2017 çıkış işlemlerim yapıldı.Kurumumda haziranın sonunda muhasebeciyle görüşüp işsizlik maaşından yararlanabileceğimi ve zaten okulun anlaşmayı yenilemek istemediğini ona göre çıkışımın sağlanmasını istememe rağmen çıkış kodumu 3 olarak girmiş. 5 koduyla giriş yapması gereken haklı durumumda 3 koduyla giriş yapması işsizlik maaşı alma başvurusu yapmamı engelledi.Araya bayram girdiği için şimdi işkur ile görüştüm işverenin tekrar dilekçe ile düzeltmesi gerekiyor diyor bunu arayıp anlattığımda yapamıyacaklarını iletiyor.bu durumda ben ne yapmalıyım.Sonuçta benden kaynaklı olmayan haklı almam gereken işsizlik maaşıma ket vurmuş oluyorlar ne olur yardımcı olur musunuz

  • Emine hanım merhaba;

   Normal şartlarda işverenin 10 gün içerisinde SGK ya bildirdiği kodu değiştirme hakkı vardır. Fakat sanıyorum siz bu süreyi aşmışsınız. İşkur daki personel aslında size ne yapmanız gerektiğini söylemiş. İşveren işkura iletilmek üzere ”Emine BAYIK ın çıkış kodunu hatalı yaptık, asıl çıkış kodu 5 olmalıdır” diye bir dilekçe yazarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Dilekçenizin ekine hak kazandıysanız kıdem ve ihbar tazminatlarının bortdrolarınını ve deontları da eklemelisiniz. Yapmanız gereken tek şey budur. Bunun dışında sabırlıysanız dava açarak ta hakkınızı arayabilirsiniz.

 14. hocam iyi ben işten yeni ayrıldım işssiz maasım baglandı ve şimdi üniversiteye gitme ihtimalim var normal olarak acıkdan değil bu arada evliyim hanı babamın ustune gecıcem mı yıne kesılir mi işsizlik onu sorucakdım donersenız sevinirim

 15. Merhabalar
  Bu gün itibariyle işten 04 koduyla ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilmem için son 3 yıl hangi yılları kapsıyor. Benim hesabıma göre 07/04/2017 – 07/04/2016 = 1 YIL
  07/04/2016 – 07/04/2015 = 2 YIL
  07/04/2015 – 07/04/2014 = 3 YIL
  Bu hesaplamalarda bir yanlışım varsa düzeltin lütfen, o kadar farklı yorum varki
  Sizden cevap bekliyorum. Teşekkürler…….

 16. Merhabalar
  04.04.2014 ilk işe giriş tarihim 31.03.2017 tarihinde işten çıkartılacağım. Fakat son 3 yıl olmamış oluyor ilk sigorta girişim 04.04.2014 olduğu için son 3 yıl olması gerekli mi 600 gün primim doldu çünkü teşekkürler.

 17. merhabalar toplam uzun vadede gün sayım 633 fakat bazı aylar çift yerden yatmıs sigortam bu gunu hesaplarken her ay maximum 30 mu alıyoruz

 18. Merhabalar ben aktiv olarak işsizlik maaşı alıyorum.onumuzdeki günlerde 1 haftalığına yurt dışına cıkacağım işsizlik kurumu bunu nasıl farkedebilir eğer ben bildirmezsem

 19. Merhaba iyi gunler. Benim sorum su yonde olacak lutfen yardimci olursaniz sevinirim. 6.5 yildir araliksiz çalistigim isyeri kapandi yarin cikisimiz verilecek. Ben pazartesi gunu hemen iskura gitmeyi dusunuyorm issizlik maasi basvurusu icin. Peki ben basvurdum diyelim fakat onaylanmasi uzun surdu ben de bu surecte is buldum 1 hafta gecmeden mesela. Hemen ise basladim. İssizlik maasi basvurumu dondurabilirmiyim.ilerde kendim de bu basladigim isten olurda istifa edip cikarsam issizlik maasi alabilirmiyim. Basvuru sonucunu beklemem mi gerekiyor yani bunun icin. Yardimci olursaniz sevinirim.

  • Başvurunu işinden ayrıldıktan 30 gün içerisinde yaparsan SGK daki işi bırakma tarihi itibariyle işsizlik maaşı almaya başlarsın. Başvuru yaptın, sonucu sana gelmedi ve bu süreç içerisinde başka bir işe başladıysan yeni bir işe başlama tarihine kadarki maaşını ay sonunda postaneden alırsın. Yeni işe girişini ise işe başlayıp sigorta girişin yapıldıktan sonra, 170 i arayarak yada kuruma bir dilekçe yazarak bildirmeli, maaşının durdurulmasını talep etmelisin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz