Yeni İstihdam ve Sigorta Teşvikleri | İŞKUR ve SGK Destekleri

0
Yeni teşvikler
Yeni SGK ve İŞKUR teşvikleri

Yeni istihdam ve sigorta teşvikleri işverenlere ve çalışanlara çok büyük maddi desteklerle 2018 yılı itibariyle yürürlüğe girmeye başladı. Çalışan kadınlar için çocuk yardımı, İmalat ve bilişim sektöründe sigorta ve maaş desteği ve işbaşı eğitim programı katılım süresinin 6 aya çıkarılmasıyla herkesimden çalışanlar ve işverenler bu teşvik de desteklerden yararlanabilecek.

İŞKUR ve SGK(sigorta) teşvik ve destekleri yazımızın devamında…

1 – ) BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİĞİ

1-3 Çalışanı olan İmalata dayalı iş yerlerinde 2018 de mevcut çalışanlarına ek olarak aldığı 18-25 yaş arasındaki gençlerin ÜCRET – SGK PRİMLERİ VE VERGİLERİ 1 Ay Devletten 1 Ay’ı ise işverenden karşılanacak.

Programdan Yararlanma Şartları ise;

İşveren’de Aranılan Şartlar;

 1. İmalat sektöründe hizmet veriyor olmalıdır. Ve iş verenin ustalık belgesi olmalıdır
 2. İşverenin önceki yılındaki sigortalı çalışan sayısının 1 ila 3 arasında olması gerekmektedir
 3. Aylık prim ve hizmet belgeleri yasal süreç içerisinde ilgili kuruma iletilmelidir
 4. Sigorta primlerinin zamanında ödenmesi gerekmektedir
 5. İşverenin sigorta prim borcu, işsizlik maaşı borcu ve idari para cezası ve buna bağlı olarak gecikme zammı bulunmaması gerekir
 6. İşçilerini sigortasız olarak çalıştırması veya çalışmayan kişileri sigortalı olarak göstermesi gibi herhangi bir tespite sahip olmaması gerekmektedir

İşveren hangi durumda Faydalanamaz

 • 2017 yılı ortala ortalamanıza ek alacağınız 2 kişi için bu teşvikten yararlanabilirsiniz
 • Teşvikten yararlanacak kişinin işverenin 1. veya 2. derecen kanhısmı yada eşi olmaması gerekmektedir.
 • Bu destek yararlanan çalışanlarınız için aynı anda diğer desteklerden yararlanamazsınız
 • Bu destekten yararlanılmayan ayda 5 ve 6 puanlık prim indirimi dışında diğer teşviklerden yararlanamazsınız.
 • 2018 yılında 5510 sayılı kanun kapsamına alınan işyerleri ile daha önce kanun kapsamına alındığı halde 2017 yılında SGK’ya aylık prim ve hizmet belgesi veya muhtasar ve hizmet prim beyannamesi vermeyen işyerleri yararlanamazlar.

Çalışacak Kişide Aranılan Şartlar

 1. 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük olmak
 2. 2018 yılı içerisinde işe alınmış olmak
 3. İşe başlanılan tarihten itibaren Son 3 ayda 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olmak
 4. İşkur’a kayıtlı işsiz olmak
 5. İşverenin 1. derecen kan hısmı veya eşi olmamak. Çalışacak kişide aranılan şartlardır.

Bir Senden Bir Benden Teşviği Ne Kadar?

2018 yılında bir bir senden bir benden teşviğinden faydalanan işverenler bu teşvikten faydalanan her bir çalışanı için Asgari ücret oranında sigorta primi + Asgari Ücret + Vergiler Olmak üzere 2018 Yılı için toplamda her iki ayda bir 2.486,14 TL lirası teşvik alacaklar. Teşviğin ilerleyen yıllarda da uygulanması durumunda aynı oranlar o yıla göre değişiklik gösterecektir.

2 – ) İLAVE İSTİHDAM TEŞVİĞİ

2017 yılında olduğu gibi 2018 – 2019 ve 2020 yıllarında da bir önceki yılın ortalamasının üzerinde aldığınız her bir personel için ilave istihdam teşviğinden faydalanabileceksiniz. Teşvikte sigorta primlerini ve vergiler asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecektir. İmalat ve bilişim sektörlerinde ise bu oran prime esas kazanç üzerinden ödenecektir.

Teşvik tutarı:

a – İmalat ve bilişim sektöründeki işverenler: 2018 yılı için 883,01 TL ile 2.151,45 TL aralığında bu teşvikten faydalanabilecekler. Teşvikten faydalanma miktarınızı şu formülle hesaplayabilirsiniz: ” ilgili döneme ait günlük asgari ücretin sigortalının prim ödeme gün sayısıyla çarpımı sonucu bulunacak tutarık geçmemek üzere” 

b – Diğer tüm sektörlerde: Sigortalı çalışan her bir personeliniz için asgari ücret oranında vergiler dahil sigorta priminin tamamını karşılanacaktır

Destekten yararlanma süresi:

Destek 2020 yılına kadar uzatılmış olup 1.1.2018 – 31.12.2020 tarihleri arasında istihdam ettiğiniz her bir sigortalı elemanınız için 12 dır. İstisnai olarak 18 yaşından büyük 25 yaşından küçük erkek, 18 yaşından büyük kadın veya iş kurumuna kayıtlı engelli kişiler için destek süresi [highlight color=”red”]18 ay[/highlight] olacaktır.

3 – ) İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

Çalışanların maaşı asgari ücret oranında ödendiği işbaşı eğitim programı süresi İmalat ve bilişim sektörü çalışanlarının maaşları ve teşvik süreleri 2018 de arttırılıyor. 2018 yılında bilişim ve imalat sektörlerinde İŞKUR işbaşı eğitim programı katılımcılarının program süreleri 3 aydan 6 aya. Maaşları ise 54 liradan 75 liraya arttırılacaktır. Detaylı bilgiler için İşbaşı eğitim programı yazımızı okuyunuz

4 – ) 2-5 YAŞ ARASI ÇOCUĞU OLAN KADINLARA BAKIM DESTEĞİ

2018 istihdam desteklerinden bir diğeri de çocuklu kadınlar için düzenlendi. İşbaşı eğitim programı ve Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kadınlar için bakmakla yükümlü oldukları 2 ila 5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım desteği verileceği kararlaştırıldı.

Bu destekten yararlanabilmenin şartları ise şu şekilde sıralandı;

 1. 2- 5 yaşında( 2 ve 5 yaş dahildir) olan
 2. en fazla 1 çocuk için detek alınabilecek
 3. Bakım desteği alabilmek için çocuğunuzun Kreş yada gündüz bakım evine gidiyor olması gerekmektedir.
 4. Kurstan sadece kadın kursiyerler yararlanabilecektir.

5 – ) ENGELLİ HİBE DESTEĞİ

Kendi işini kurmak isteyen %40 engeli bulunan engelliler verilen 36.000 liralık hibe teşviği 2018 yılından itibaren 50.000 TL ye yükseltilerek engelli olupta girişimcilik sertifikasına sahip tüm engelliler bu teşvikten yararlanmaya hak kazanabilecekler. Engellilere yönelik İŞKUR’un vermiş olduğu bu teşviğin ayrıntılarını öğrenmek için İŞKUR engelli teşviği yazımızı okuyabilirsiniz.

6 – ) 6111 SAYILI TEŞVİK

Son 6 ay işsiz olan işsiz birini son 6 aylık sigortanıza ilave aldığınız her işçi için, işe alınacak kişinini özelliğine göre 6 aydan 54 aya kadar sigorta işveren payının tamamı devlet tarafından ödenecek. Bu teşvikten faydalananlar teşvik kapsamında aldıkları işçilerin sigortalarının sadece yarısını ödeyecekler. 6111 sayılı teşvik hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Önceki İçerikİnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Sonraki İçerikEN ÇOK TERCİH EDİLEN TELEFON MODELLERİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz