Ana Sayfa / iş Hayatı / 2018 İstihdam Teşvikleri | Yeni İŞKUR ve SGK Teşvikleri Hangileri?

2018 İstihdam Teşvikleri | Yeni İŞKUR ve SGK Teşvikleri Hangileri?

Paylaş:
Share
Yeni teşvikler
Yeni SGK ve İŞKUR teşvikleri

Yeni istihdam teşvikleri işverenlere ve çalışanlara çok büyük maddi desteklerle 2018 yılı itibariyle yürürlüğe girmeye başladı. Çalışan kadınlar için çocuk yardımı, İmalat ve bilişim sektöründe sigorta ve maaş desteği ve işbaşı eğitim programı katılım süresinin 6 aya çıkarılmasıyla herkesimden çalışanlar ve işverenler bu teşvik de desteklerden yararlanabilecek. İŞKUR ve SGK teşvik ve destekleri yazımızın devamında…

1 – ) BİR SENDEN BİR BENDEN TEŞVİĞİ

1-3 Çalışanı olan İmalata dayalı iş yerlerinde 2018 de mevcut çalışanlarına ek olarak aldığı 18-25 yaş arasındaki gençlerin ÜCRET – SGK PRİMLERİ VE VERGİLERİ 1 Ay Devletten 1 Ay’ı ise işverenden karşılanacak.

2 – ) 687 SAYILI TEŞVİK

2017 yılında olduğu gibi 2018 dede ilave istihdamda sigorta primlerini ve vergileri asgari ücret üzerinden ödenmeye devam edilecek. İmalat ve bilişim sektörlerinde ise bu oran prime esas kazanç üzerinden ödenecektir. Detaylı bilgi için 687 sigorta teşviği yazımızı okuyabilirsiniz.

3 – ) ÖZEL POLİTİKA GEREKTİREN GRUPLARA YÖNELİK TEŞVİK

18-25 yaş arası gençler, kadın ve engellilere 18 ay boyunca sigorta desteği verilecek. İşverenler Böylelikle 18 ay boyunca bu şekilde çalışanlaarın sigorta primlerini 18 ay boyunca ödemeyecekler.

4 – ) İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

Çalışanların maaşı asgari ücret oranında ödendiği işbaşı eğitim programı süresi İmalat ve bilişim sektörü çalışanlarının maaşları ve teşvik süreleri 2018 de arttırılıyor. 2018 yılında bilişim ve imalat sektörlerinde İŞKUR işbaşı eğitim programı katılımcılarının program süreleri 3 aydan 6 aya. Maaşları ise 54 liradan 75 liraya arttırılacaktır. Detaylı bilgiler için İşbaşı eğitim programı yazımızı okuyunuz

5- ) 2-5 YAŞ ARASI ÇOCUĞU OLAN KADINLARA BAKIM DESTEĞİ

2018 istihdam desteklerinden bir diğeri de çocuklu kadınlar için düzenlendi. Sanayi sektörü mesleklerinde düzenlenecek  işbaşı eğitim programı ve Mesleki Eğitim Kurslarına katılan kadınlar için bakmakla yükümlü oldukları 2 ila 5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım desteği verileceği kararlaştırıldı.

6 – ) ENGELLİ HİBE DESTEĞİ

Kendi işini kurmak isteyen %40 engeli bulunan engelliler verilen 36.000 liralık hibe teşviği 2018 yılından itibaren 50.000 TL ye yükseltilerek engelli olupta girişimcilik sertifikasına sahip tüm engelliler bu teşvikten yararlanmaya hak kazanabilecekler. Engellilere yönelik İŞKUR’un vermiş olduğu bu teşviğin ayrıntılarını öğrenmek için İŞKUR engelli teşviği yazımızı okuyabilirsiniz.

7 – ) 6111 SAYILI TEŞVİK

Son 6 ay işsiz olan işsiz birini son 6 aylık sigortanıza ilave aldığınız her işçi için, işe alınacak kişinini özelliğine göre 6 aydan 54 aya kadar sigorta işveren payının tamamı devlet tarafından ödenecek. Bu teşvikten faydalananlar teşvik kapsamında aldıkları işçilerin sigortalarının sadece yarısını ödeyecekler. 6111 sayılı teşvik hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

YAZIYI PAYLAŞ:

Share

Benzer Yazı

Dul ve yetim aylığı

Dul ve Yetim Aylığı Nasıl Alınır ve Nasıl Hesaplanır?

Belli dönemlerde gündemi meşgul eden dul ve yetim aylıkları, toplum içinde herkesin merak ettiği konulardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share