Kilo Vermenin Püf Noktaları | Zayıflama

0

Sizler için sıkılmadan baştan sona okuyacağınız bir yazı hazırladık kilo verme, kilo verirken yapılan yanlışlar ve kilo vermenin püf noktalarını sizlerle paylaştık. Bu yazımızda yanlış olan doğrular gibi bir çok şeyi öğreneceksiniz…

Kilo sorunu günümüzün en yaygın problemlerinden biri. İnsanların beslenmesine yeterli zaman ayıramaması nedeniyle hızlı ve trans yağ dolu yiyecekleri tercih etmek zorunda kalması, hızlı yemek yeme alışkanlıkları, kahvaltı yapmama ya da yapmak için vakit bulamama, kahvaltı olarak o kalori ve yağ deposu hamur işlerini tercih etme, gece çok saatte yemek yeme ve abur cuburlardan vazgeçememe, ara öğün olarak küçük bir miktar yenmesi gereken besinlerin hemen yemek sonrasında büyük büyük porsiyonlarla tüketilmesi, yapılan yemeklerde normalde kullanılması gerekenden çok çok daha fazla yağ kullanılması, şekerden vazgeçememe, her yere araç ile gitmek, egzersiz yapmak için zaman bulamama, yoğun stres ve psikolojik sorunlar kilo almanıza neden olan en bilinen problemlerdir.Kilo sorunu günümüzün en yaygın problemlerinden biri. İnsanların beslenmesine yeterli zaman ayıramaması nedeniyle hızlı ve trans yağ dolu yiyecekleri tercih etmek zorunda kalması, hızlı yemek yeme alışkanlıkları, kahvaltı yapmama ya da yapmak için vakit bulamama, kahvaltı olarak o kalori ve yağ deposu hamur işlerini tercih etme, gece çok saatte yemek yeme ve abur cuburlardan vazgeçememe, ara öğün olarak küçük bir miktar yenmesi gereken besinlerin hemen yemek sonrasında büyük büyük porsiyonlarla tüketilmesi, yapılan yemeklerde normalde kullanılması gerekenden çok çok daha fazla yağ kullanılması, şekerden vazgeçememe, her yere araç ile gitmek, egzersiz yapmak için zaman bulamama, yoğun stres ve psikolojik sorunlar kilo almanıza neden olan en bilinen problemlerdir.

Hayatınızdaki küçük ayrıntıları değiştirerek çok kolay kilo verebilirsiniz. Üstelik spor salonlarına yüksek ücretler ve uzun zamanlarınızı harcamadan bunu yapabilirsiniz. Şimdi bu küçük ayrıntılara bir bakalım.

Çalışıyorsanız, öğrenciyseniz yani gün içinde öğün ya da öğünlerinizi dışarıdan yemek zorunda kalıyorsanız bu seçiminizi kesinlikle fast food yiyeceklerden yana kullanmayın. Mümkün olduğunda az yağlı sebze yemekleri ya da ızgara yiyecekleri tercih edin. Bu imkanlarınız yoksa bir öğününüzü salata veya yulaflı bir yoğurtla da değerlendirebilirsiniz. Yemekhane yemeklerinin bol yağ ile yapıldığını hepimiz biliriz. Yemekhanedeki yemeklerden yararlanmak zorunda iseniz, sebze ya da et yemeğini susuz tercih edin. Her yemekten üçer yemek kaşığı kadar alın, ekmeği bırakın ya da en fazla bir dilim tercih edin ve tatlıdan kesinlikle uzak durun.

 

Salata yiyip zayıflayamadığını söyleyen insanlar vardır. Evet bu doğrudur, siz salata yiyorum diyerek içine yüzlerce kalorili malzeme örneğin ekmek, kızartılmış tavuk ya da et parçaları veya bol kalorili salata sosları ile kaşık kaşık yağ eklerseniz salatanın tabii ki size yardımcı olmasını bekleyemezsiniz. En fazla bir kaşık yağ kullanılmış, kalorili salata soslarından uzak ve içeriğinde ızgara et ya da sebze olan salatalar yemeyi deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Gün içerisinde çay ve kahve içme alışkanlığınız varsa, bu seçiminizi şekersiz ve süt tozu olmadan değerlendirebilirseniz yalnızca 1 hafta içinde bile değişimi çok rahat görebilirsiniz. Ayrıca günlük olarak 3 bitki çayı içmeniz durumunda metabolizmanızı daha da hızlandırır, yağ yakma ve toksinlerden arınma özelliği sayesinde zayıflama sürecinizi çok daha hızlandırmış olursunuz.

Sağlıklı Kilo vermenin püf noktaları

sağlıklı kilo verme
Sağlıklı kilo vermenin püf noktaları

Yeşil çayın detoks etkisi ve yağ yakma özelliği vardır. Mate çayı metabolizmayı hızlandırır. Ağır yenmiş bir yemek sonrası içilen kayısı çayı mucize etkiler yaratır. Ayrıca kiraz saplı, mısır püsküllü, acai li çaylar zayıflamanız için bire bir üretilmişlerdir. Bu zayıflama döngüsü içerisinde günlük içeceğiniz 1 fincan adaçayı bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasını sağlar. Ayrıca ada çayının regl döngüsü düzenleme ve östrojen hormonu seviyesini arttırma özellikleri vardır. Rezene çayı da yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirime yardımcıdır.

Kısa alanlarda araç kullanmak yerine bacaklarınızı kullanın. Örneğin otobüsten 1 durak önce inin. Arabanızı biraz daha uzak bir mesafeye park edin ve asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih edin. Bu şekilde tahmin ettiğinizden daha fazla kalori yakabilir, vücudunuzun sıkılaşmasına da yardımcı olabilirsiniz. İş ya da okulunuzdan kalan zamanda yarım saatlik bir yürüyüş ya da bisiklet binme egzersizi hem kilo vermenize yardımcı olur, hem yağ yakar ve sıkılaşma sağlar hem de vücudunuzdaki serotonin denilen mutluluk hormonunun seviyesini arttırarak sahip olduğunuz stresi en aza indirger. Unutmayın ki ağır stres, kilo vermenin olduğu kadar başarılı bir iş veya okul hayatının da en büyük düşmanlarından biridir.

kilo vermek için ne yapmalı
Hızlı ve sağlıklı kilo verme tüyoları

Sabah kalkar kalkmaz mutlaka 1 ya da 2 bardak su için. Suyunuzun içine  küçük miktarlarda limon veya sirke ekleyerek zayıflama sürecini hızlandırabilirsiniz ancak midenizin bu konuda dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Akşam yatmadan önce de su için. Bu gece boyu metabolizmanızın hızlı kalmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde ne kadar çok su içerseniz, o kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olur o kadar hızlı yağ yakarsınız. Ayrıca yemeklerden sonra içilen 1 bardak su, sindirimi kolaylaştıracaktır.

Gece yatağa girdiğinizde ya da girmeden hemen öncesinde 5 ya da 10 dakikalık egzersizler yapın. Bacağınızı kaldırın, kolunuzu indirin bolca hareket edin. Böylelikle tüm gece düşük seviyede enerji harcayan metabolizmanızın sanki tüm gece yürüyüşteymişsiniz gibi kalori yakmasını sağlarsınız. Bunu mutlaka denemelisiniz.

Bol bol yağsız yoğurt tüketin. Yoğurt, özellikle karın bölgesindeki o erimeyen sabitlenmiş yağları yakmada çok etkilidir. Yoğurt yağ yakmanızda en iyi dostunuz olacaktır. Her gün tüketmeyi ihmal etmeyin. Tuzsuz ayran olarak da tüketebilirsiniz.

Beyaz undan uzak durun. Beyaz unla yapılmış yiyecekler örneğin poğaça, ekmek, simit vücudunuzdaki insülin düzeyinin ani artmasına ve ani düşmesine sebep olur. Bu durumda olması gerekenden daha hızlı acıkırsınız ve vücudunuza daha fazla şeker girer. Bunun yerine verdiği enerjiyi tüm güne yayan kepekli ürünler tercih edin. Böylece şeker seviyenizi de kontrol altında tutarsınız.

Kilo verme onerileri
Hızlı ve sağlıklı kilo nasıl verilir. Hızlı kilo verme

Tuz alımınızı kısıtlayın. Gelişme dönemindeki kişilerde dışarıdan tuz alınması iyi sayılabilir. Ancak 22-24 yaşından sonra alınan her ekstra tuz hem toksik etki yapar hem de kilo almada etkilidir. Yiyeceklerin içerisindeki bizim ekstra eklememiş olduğumuz tuz, vücut için yeterlidir.

İşlenmiş gıdalardan ve trans yağ içerenlerden kesinlikle uzak durun. Örneğin patatesi kızartmayın, sosis, sucuk kesinlikle tüketmeyin. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez çikolatalarını söylemeye gerek duymuyorum bile. Asla tüketmemeniz gereken besinler olarak bir yazı bile oluşturabilirsiniz.

Susamdan kesinlikle uzak durun. Susam tam bir yağ deposudur. Ayrıca masum görülen vitamin kaynağı olduğu için içilmesi gerektiği sanılan hazır meyve sularından da uzak durun. Hazır meyve suları tam bir şeker deposudur. Bunun yerine olabildiğince taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

Acı biberi olabildiğince fazla tüketin. Midenize zarar vermeyecek ölçüde yemeklerde mutlaka acı biber tüketin. İster toz biber ister sivri biber olsun acı biberin metabolizmayı hızlandırma ve yağ yakma özelliği vardır. Ancak küçük bir not, kırmızı toz acı biber iştahınızı da arttırabilir.

Dengesiz beslenmeyin. Meyvenizi de yiyin, makarnanızı da. Ama porsiyon aşımına kaçmayın. Vücudun karbonhidrata da ihtiyacı var, yağ alımına da. Ancak yeterli düzeyde almanız için 3 çeşit yemeğin her çeşidinden yalnızca 3 kaşık yemeniz kesinlikle yeterli.

Biraz daha protein ağırlıklı beslenmeyi deneyin. Sabahları yumurta yiyin. Gün içerisinde ızgara et veya tavuğunuzu tüketin. Bu şekilde vücuttaki yağ yakımını ve metabolizmayı hızlandırmış olursunuz.

Zayıflamak için kesinlikle light ürünleri tercih etmeyin. Light ürünler, ileriki dönemde gelişecek kanserlerin nedenleri arasında ilk sırada gelecektir. Ayrıca light ürünler ile vücudunuza yarardan çok zarar verirsiniz.

Kendinizi aç bırakmayın. Aç kaldığınızda zayıflamazsınız. Aksine vücut alarm verir tehlikede ve besinsiz kalacağını düşünür ve bu nedenle normalde harcadığından çok daha az enerji harcamaya başlar. Vücudunuza aldığınız her şeyi de depolamaya çalışır. Bu yüzden aç kalmak, vücuda zarar verdiği gibi kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir.

Şok diyetlerden uzak durur. Şok diyetler ani kilo vermesini sağlayabilir ancak daha sonrasında fazla fazla kilolar olarak size geri dönecektir. Ayrıca şok diyetler bağışıklık sisteminizi mahveder ve hasta olmanız çok daha kolaydır.

Porsiyonlarınızı eskiye göre daha da küçültün ve televizyon başında bir şeyler yemeyin. Televizyon başında olması gerekenden daha fazla yiyecek tüketirsiniz.

Alkolü bırakın. Alkol başlı başına kilo almak için yeterli bir üründür. Hatta eritilmekte çok güçlük çekilen “göbek tipleri” bile vardır.

Uyku düzeninize dikkat edin. Yapılan araştırmalara göre, fazla uyumak ve ışık açık uyumak kilo almaya meyilli bir bedene sahip olmanıza neden olur.

Tüm bunlara dikkat ederek, size en uygun zayıflama şeklini çok daha kolay bulabilir, yalnızca bu yazıdaki söylenenleri uyguladığınızda bile ayda 3 ile 10 kilo verebilirsiniz.Uzun bir yazı oldu umarım sıkılmadan sonuna kadar okumuşsunuzdur. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster