Kripto Para Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır?

0
Bitcoin
Kripto para nedir?

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Hakkında Merak Edilenler

Bugüne kadar yatırım denilince ilk akla gelenler; altın almak, borsaya yatırım yapmak ya da forex’ te işlem yaparak dövizin yükseliş veya düşüşlerinden para kazanmak geldiği söylenebilir. Ancak son dönemlerin en popüler ve takip edilen yatırım enstrümanlarından birisi de kuşkusuz kripto para yatırımı. Bu makalede kripto para nedir ve nasıl yatırım yapılır? konusunu inceleyerek, kripto para yatırımına ışık tutacak bazı bilgiler paylaşılacaktır.

Kripto Para Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto para, internet bağlantısının var olduğu, hiçbir otorite, güce ve merkeze bağlı olmayan fiziki olarak değil kaydı olarak tutulabilen, harcanabilen ve saklanabilen şifreli sanal para birimine verilen isimdir.

Aşağıda daha detaylıca bahsedebileceğimiz üzere sanal paralara alım satım yaparak ve madencilik yaparak iki şekilde yatırım yapılabiliyor.

Kaç Kripto Para Var ve Hangileri Alınmalıdır?

Kripto para biriminin altında, yüzlerce coin incelenebilir. Ancak ilk piyasaya çıkışı, işlem hacmi ve değeri ile kripto paraların babası olarak kabul edilen Bitcoin dir. Yaratıcısının kim olduğu tam olarak belli olmamakla birlikte kaynaklar Satoshi Nakamoto ismini işaret etmektedir. Ancak bu isim bir şahıs mı? Devlet mi ya da bir örgüt mü? Bu hala gizemini koruyan bir konu. Daha detaylı bilgi için ”İlk bitcon nasıl üretildi.” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Şu an kripto para piyasasında en gözde coinler;

1-) Bitcoin

2-) Litecoin

3-) Etherium

4-) Ripple

Bitcoin dışındaki tüm coinler alt coin olarak geçmektedir. Yine de siz yatırım yapmadan önce tüm coinlerin sitesini ziyaret ederek projelerini inceleyebilir. Yatırım kararını daha sonra verebilirsiniz.

Kripto Paraların Avantajları

1-) Hız; Kripto para transferlerinde, bankalar arasında yaptığınız gibi uzunca dakikalar beklemek zorunda değilsiniz transferiniz saniyeler içinde gerçekleşiyor.

2-) Zaman ve Maliyet Avantajı; Kripto paranızı 7 gün 24 saat içerisinde dünya üzerinde istediğiniz noktaya çok küçük maliyetlerle transfer etme şansına sahipsiniz.

3-) Güvenlik Riskini Sıfıra İndirmek; Kripto paralar, fiziki olmadığı için yanınızda taşıma gibi bir durum söz konusu olmayacağından ötürü her türlü güvenlik zafiyeti minimum düzeyde olacaktır.

4-) Bağımsızlık; Herhangi bir otoriteye bağlı olmadığı için, bu otoritenin alacağı ekonomik ve siyasi kararlardan etkilenerek düşüş gösterme riski oldukça az.

Kripto Paraların Dezavantajları

1-) Kullanım Alanı; Kripto paralar geleceğin para birimleri olarak kabul görmüş olsa da şu an için kullanım alanları oldukça dar olup reel paraların işlem gördüğü çok sayıda şirket hala bu para biriminden habersiz.

2-) Bağımsızlık; Yukarıda avantajları içinde saydığımız bağımsızlık konusu aynı zamanda bir dezavantaj. Kripto paralar herhangi bir otoriteye bağlı olmadığı için ilerde yaşanacak bir olumsuzluk durumunda hukuki açıdan hakkınızı aramak şu an için oldukça zor.

3-) Gelenekçi Kesim; Bu enstrümanı bir yatırım aracı olarak görmeyen, şirket ya da devletlerin doğrudan kripto paraları hedef alan açıklamaları ve eylemleri, kripto paraları doğrudan negatif etkileyen konulardan biridir.

4-) Siber Saldırı Riski; Özellikle Uzakdoğu ülkelerinde örneklerini çokça yaşadığımız kripto para borsalarına yapılan siber saldırılar büyük risk teşkil ediyor. Kripto paralar gizlilik ve takip edilememe gibi özeliklerinden ötürü, çalınması durumunda bulunması imkansız ve hukuki olarak şu an hakkınızı aramakta pek mümkün gözükmüyor.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapılır?

Kripto paralarda madencilik ve alım satım işlemleri olmak üzere 2 türlü yatırım yaparak para kazanmanız mümkün.

1-) Alım-Satım

İnternetiniz ve bağlı olduğunuz donanım ( Bilgisayar, tablet ve telefon) ile kripto para borsalarından birine üye olarak istediğiniz kripto parayı satın alabilir ve belli değerlerden satarak aradaki farkı kar olarak kazanabilirsiniz. Son zamanlarda Türkiye’de de açılmaya başlayan en gözde kripto para borsaları; koineks, paribu, koinim.com

2-) Madencilik

Kripto para
Kripto para madenciliği

Alım Satım değil madencilik yaparken kendi coinimi kazmak ve para kazanmak istiyorum diyenlerin izleyeceği yoldur. Burada dikkat edilmesi gereken ise kazılmaya karar verilen enstrümanın projeleri, geleceği ve piyasa değeri olmakla birlikte madencilik için gerekli ekipman maliyeti ve harcanacak olan elektrik bedelinin doğru hesap edilebilmesidir.

Kripto Paralara Yatırım Yapacaklara Sırlar;

1-) Yatırım yapacağınız hangi kripto para birimi olursa olsun bir miktar Bitcoin yatırımı yapın. Çünkü Bitcoin kripto paraların babası olarak bilinir ve diğer alt coinler bitcoin yükseliş ve düşüşlerine eşdeğer olarak hareket eder çoğu kez.

2-) Kripto paralar çoğu kez çok büyük yükselişler yaşadığı gibi çok büyük düşüşlerde gerçekleştirir. Eğer Bticonin yıllık grafiğini incelerseniz. Çoğu kez 1 yıl ve üzeri uzun düşüşler yaşamış ancak her düşüşsün arkasından yeni bir yükeliş ile zirve yapmıştır. 2017 aralık ayında özellikle 80.000 Tl olan bir bitcoin fiyatı sonrası konu haber bültenlerine kadar çıkmış ve birçok kişi, yatırımlarını bitcoine çevirmiş daha sonra gelen büyük düşüş neticesinde şu an bitcoin 20.000 TL civarında seyretmekte ve birçok yatırımcı mağdur olduğunu iddia etmektedir.

Şu unutulmamalıdır ki hiçbir finansal enstrüman sonsuza kadar yükselmez. Ancak şunu da söylemek gerekir ki bu büyük düşüşün ardından 80.000 TL ‘yi de aşacak yeni bir zirve gelecektir. Bunu grafikler söylemektedir. Ancak ne zaman olduğu bilinmemektedir.

3-) kendisini uzman, stratejist, olarak tanıtan kişilerin fikirlerine göre yatırım yapmayın. Siz ilgilendiğiniz kripto parayı tarihine, piyasa değerine, popülerliğine ve projelerine bakarak alım satım yapmaya karar verin.

4-) Şirketlerin veya devletlerin kripto paralarla ilgili alacağı kararları yakından izleyin. Böylece alım satım stratejilerinize yol verebilirsiniz.

Sonuç Olarak:

Kripto Para Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır? İsimli makale ile kripto paraları yakından inceleyerek, nasıl yatırım yapılacağına, avantajlarına ve dezavantjları ile birlikte belirttiğimiz bazı sırlarla, kripto para yatırımına ışık tutmaya çalıştık.

Önceki İçerikBireysel Emeklilik Hakkında Her Şey!
Sonraki İçerikBorsada Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz