Malulen Emeklilik Nedir ve Kimler Faydalanır?

0
malulen emeklilik
Malulen emeklilik ve şartları

Malulen emeklilik konusu, kanunlar çerçevesi içerisinde açıklamaya kalkıldığında, sayfalarca kanun maddesi içeren akademik bir yazı çıkar karşımıza. Kanunlarda belirtilen maddelerin bir çoğu, çok uzun şerhler, anlaşılması çok zor uzun cümleler ve anlamının tam olarak belli olmadığı ve tevile muhtaç hükümlerden oluşmaktadır. Bundan dolayı bu konuyu kanunların ışığında daha temel bilgilerle anlatmaya çalışırsak…

Malulen Emeklilik Nedir?

Malul kelime anlamı olarak sakat, hasta, engelli gibi manalara gelir. İş dünyasındaki malul olmak, çalışmaya engel olan bedensel ve ruhsal bir özrünün olması demektir. Bedensel ve ruhsal hastalıklar, iş kazası sonucu olabilir, meslek hastalığı olabilir veya iş dışında herhangi bir nedenle oluşmuş olabilir. Bu durumlarda çalışanlar malul olur.

Malulen emeklilik, malullük şartlarını karşılayanlar için değil, malulen emeklilik şartlarını karşılayanlar için kullanılan bir tabirdir. Yani her malul olan, malulen emekli olacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Malulen emekli olmak için, malullük oranı ve başka şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Malulen emekli olmanın şartıları

  • Malullük derecesinin %60 olması.
  • Malullük şartlarının oluştuğu tarihten itibaren geriye dönük 10 yıllık sigortanızın olması.
  • 10 yıllık sigorta süresince 1800 gün sigorta priminin yatmış olması.

gibi şartların sağlanması gerekiyor. Ayrıca, başkasının yardımına muhtaç olacak kadar bir maluliyet durumu varsa, 10 yıllık sigorta süresinin dolmasına gerek yoktur. Sadece 1800 günlük sigorta priminin yatırılmış olması yeterlidir.

Malulen Emekli Olanların Maaşı 

Malulen emekli olanların maaşı ile normal çalışanların maaşları aynı hesaplanır. Maaşı etkileyen faktörlerden birisi, adınıza yatırmış olduğunuz sigorta prim miktarıdır. Malulen emekli olan birisi, normal çalışandan daha az çalışmış olacağından maaşı da ona göre olacaktır. Bu demek değildir ki daha az alacaktır. Sigorta primi miktarı da maaşı etkiler. Mesela, malulen emekli olan birisi 1800 günprimini 5 bin TL maaş üzerinden ödemiştir, normal çalışan ise asgari ücret üzerinden ödemiştir. Bu durumda, malulen emekli olan, normal çalışandan daha fazla emekli maaşı alabilir. Yani malulen emekli olan kesinlikle daha az alır diye bir durum söz konusu değildir.

Malullük Çeşitleri

Adi Malullük : Vazifesi dışında oluşan malullük durumlarıdır.
Vazife Malullüğü : Vazife başında işini yaparken oluşan malullük durumlarıdır.
Harp Malullüğü : Polis, asker gibi güvenlik güçlerinin, operasyon, savaş, harekat gibi vazife başında iken maruz kaldıkları malullük halleridir.

Adi malullük durumlarında, malulen emekli olabilmek için yukarıda bahsettiğimiz şartların sağlanmış olması gerekiyor.

Vazife malullüğü durumlarında, yukarıda bahsedilen şartların sağlanmasıyla, hem malulen emeklimaaşı hem de sürekli iş göremezlik maaşı alabilir. Yani iki maaş birden alabilir. Tabi şöyle bir ayrıntı var, fazla olanın tamamı az olanın ise yarısını alabilir.

Harp malullüğü durumlarında ise tamamen ilgili kurumların şartları geçerlidir. Yani askerler için Türk Silahlı Kuvvetleri, polisler için ise Emniyet Müdürlüğünün şartları geçerlidir.

Malulen Emekli Sayılabilecek Hastalıklar

40 yıldır hiç değişmeyen malulen emeklilik şartları değiştirilerek, kapsamı genişletilmiş ve bazı hastalıklar malulen emeklilik şartlarına eklenmiştir. Bu hastalıklardan bazıları şöyle;

Epilepsi, Multiple Skleroz, Demans, astım, KOAH, MS, Parkinson, Alzheimer, psikolojik hastalıklar, göz hastalıkları, lenfoma, kemik iliği, lösemi, akciğer hastalıkları gibi hastalıklar yeni kanuna göre malulen emekli olma şartlarına eklenmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here