En Yeni İçerikler

Bitcoin Haberleri – BTC Anlık Gelişmeler

21.07.2021 (Olumlu Haber)

Katıldığı bir panelde Elon MUSK Bitcoin ve Kripto paralar hakkında görüşlerini paylaştı. Crypto Council for Innovation’ın düzenlediği konferansta Elon:”Ben şahsi olarak Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin biriktiriyorum. Fakat benim şirketlerim SpaceX ve Tesla, Bitcoin yatırımcısı. Bu durum da böyle kalacak. Biz Bitcoin satmıyoruz ve ben de kişisel olarak hiçbir şey satmıyorum. Bitcoin’in başarılı olmasını isterim” dedi.

Mart ayında Çin devletinin Bitcoin hakkında yaptığı olumsuz yorum ve düzenlemeler bitcoin in yüksek oranda değer kaybetmisine neden olmuştu. Bu olumsuz açıklamaların Elon MUSK’ ta dahil olmuş ve Bitcoin’in temiz enerjiye geçene kadar Tesla satışlarını bitcoin üzerinden durduracağını açıklamıştı.

Altın Neden Bu Kadar Değerli ?

Altının binlerce yıl süren bu denli değerli ve sürekli değer kazanan bir maden olabilmesinin takdir edersiniz ki birden çok sebebi vardır. İnsanların sarı renkli göze hoş gelen görünüşü ile kendine çekmesi ilk göze gelen veya göze çarpan nedenler arasında dikkate alınabilen, kısıtlı yani az sayıda olması da, altına ulaşabilmenin diğerlerinde oranla zorluğu finansal bir karşılığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Saf altının, işlenebilen madenler içerisinde en hassas ve kolay şekil verilebilir olması, çok az reaksiyona geçirerek, karartı, pas tutma ve donuklaşabilme yapmaması kıymet ve değerini daha da artıran temel nedenler arasında gösterilebilir. Sonuç olarak uzun müddetle deforme geçirmeden saklanabilir olabilmesi önemli bir karakter özelliğidir. Başka bir açıdan altın çok önemli sağlam bir iletken ve asitlere karşı güç gösteren önemli bir madendir. Bu özellikleri de göz önüne alırsak altının, servet saklayıcı ve bir kazançlı birikim aracı olabilmesine yıllara meydan okumasına şaşırmamak gerekmektedir.

İnsanların kazançlarının harcamadıkları kısmını yani birikimlerini, ya da var olan maddi varlıklarını altına yatırım yaparak kazançlı çıkmak istemeleri, altının birikim aracı olma özelliğini ön plana çıkarmaktayken, Türk insanının, “yastık altı” diye tabir ettikleri altın saklama yöntemini de en net bir şekilde ortaya koyan işaretler arasındadır.

Dünya coğrafi haritası üzerinde yüzyıllar boyunca birçok gelenek ve göreneklerde çok eski bir yeri olan altın, düğünler, dini törenler ve özel günler gibi daha birçok etkinliğin de tamamlayıcısı olma niteliğinde olmaktadır. İnsanlık geçmişinin neredeyse her yerinde var olmayı başarabilmiş bu sarı maden, belirli dönemlerde son derece önemli rol üstlenmiş ve dünya üzerindeki değişimlerin gidişatına yön ve şekil vermeyi başarabilmiştir.

Altın Fiyatları Acaba Neyden Etkilenmektedir?

Günümüz şartlarında uluslararası piyasalarda genel itibariyle, küresel yatırım yapmak isteyen yatırımcılara sarı maden kadar güven verebilmiş olan ABD Dolar’ı ile söz konusu kıymetli maden alınıp elden çıkarılabilmektedir yani satılabilmektedir. Bu nedenle Dolar’ın fiyatındaki değişiklikler genelde sarı maden üzerinde de etki gösterebilmektedir. Dünya Altın Konseyi’nin Ekim 2013 yılında açıkladıkları bir raporda ise, enflasyona karşı korunabilme ve bellli olmayan durumlara karşı güvende hissetme isteği ile beraber sarı madenin yani altın fiyatları 7 temel sayılan önemli nedenden etkilenmektedir.

Kurların sert değişiklik gösterdiği ülkelerde paranın korunması amacıyla talep edilen altının, altın standardı terk edilmesine rağmen halen para gibi algılanması ilk en önemli faktör olarak göze çarparken, Konsey’in hazırladığı raporda satın alma gücünün azalacağı yani enflasyonun beklentisinin de etkili olabildiğinin altı çizilmektedir. Faiz oranları ise nakit paranın getirisi olarak gösterilip sarı madenin değerinde etki ederken, faizlerin yüksek olması kıymetli madenin fiyatını düşürebilen bir etkisi olmaktadır. Tüketici insanların harcamaları ve gelirlerin yükselmesi, hem mücevher hem de tasarrufa yönelim bakış açısı ile fiyat değişikliklerinde etki gösterebilmektedir. Öngörülemeyen şok değişimler karşısında kolayca ve hızlıca nakite çevrilebilmesi, Sarı madenin talebine olan etkisi sebebi ile etkili öğeler arasında gösterebilmektedir. İnsanların altın fiyatlarına ilişkin kitle iletişim araçlarında çıkan konuyla ilgili gelişmelerden etkilenmesi ve arz kısmındaki değişimler ise altın piyasasındaki değişimlerde etki doğurabilen diğer önemli nedenler arasında gösterebilmektedir.

Altın Fiyatlarındaki Değişiklikler

Altınınn özellikle son yıllardaki fiyat değişimleri, finans gündemi içerisinde en çok takip edilen başlıklar arasında ön plana çıkmaktadır. Özellikle göze çarpan 2007 ve 2008 senelerinde başlayan altın fiyatlarındaki gözle görülebilir yükseliş eğrisi, 2011 yılının ikinci yarısında ons başına 1920 Dolar seviyesine kadar çıkmayı başarabilmiştir. Peş peşe tarihi rekorlar kıran değerli madende daha sonra başlayan kayıplarla beraber Nisan 2013’deki düşüşler ise yeni bir görünüm getirmiştir.

2008 Mortgage krizinin ortaya çıkması sonucunda Amerika Merkez Bankası’nın (FED) uygulamaya başladığı parasal büyüme programının yüksek olan enflasyon endişelerini ve küresel finansal belirsizlikleri etkilemesi, değerli yüksek madenin daha önce hiç görülmemiş fiyat seviyelerine çıkmasına sebep olmuştur. 2011 senesinde ise gördüğü tarihi noktalarda kayıplar gören altında, 2013 senesinde de büyük kayıplar gözlemlenmiştir. Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının politikalarının genişleme yönündeki para politikaları olmasına rağmen enflasyonda düşüş eğrilerinin ortaya çıkması ve altının para ve servet koruma aracı olma özelliğini yitireceği düşünceleri söz konusu değer kayıpların en başta gelen faktörleri arasında gösterilirken, sarı madendeki fiyat değişikliklerinin tarihine bir bakıldığında söz konusu kıymetli madenin halen daha değerli olduğu görülebilmektedir.

Gelecekte Altında Nasıl Değişimler Olacak?

Son seneler içerisinde sarı maden fiyatlarının yitirilenler ve kazançlar arasındaki sert dalgalar arasında geçen yönelimleri, birikim sahibi yatırımcıları tedirgin eden bir o kadar da korkutan unsurlar arasında gösterilmiştir. Fakat finansal, politika ve siyasi faktörlerin gündemden düşmediği ve küresel çatışmaların ve gerginlik ve küresel salgınların yükseldiği süreçler içerisinde ‘güvenli liman sarı maden talebinde yükselişler görülmektedir.

Para birimlerinin birlikte olduğu ve insanoğlunun ortaya çıkardığı hiçbir maddi aracın yeryüzünden silinme riskinin sıfıra indirilememesi, insanlık tarihinden daha eski olan altının her şart durumunda malvarlığı olarak geçerliliğini sürdüreceği fikrinden güç kazanmaktadır. Altının daha önce bahsettiğimiz belli başlı önemli kimyasal ve finansal değerine ilişkin karakteri varlığının asıl dayanağını oluşturmaktadır.

NOT: Yatırım Tavsiyesi İçermez

FAST ödeme sistemi nedir? | 7/24 para transferi

0

Merkez Bankasının (TCMB) 18 Aralık’ta Pilot uygulama olarak başlattığı FAST bugün itibariyle 11 bankada kullanıma sunuldu. Birçok insanın merakla beklediği bu sistem artık kullanımda.

Birçok banka 18 Aralık tarihinden beri bu yeni ödeme sistemini müşterileri üzerinden test ediyordu. Bu ilk etapta 11 bankadan oluşmaktaydı. Zamanla ise bu bütün bankaları kapsayacak ve finansal teknoloji şirketleri de bu ödeme sistemini kendi şirketlerinde kullanacak.

Blomberg’e konuşan bankalar bu sistemin bugünden itibaren 50 TL limit ile başlayacağını daha sonra 250 TL’ye eğer yeni ödeme sistemi işe yararsa 1000 TL’ye bile çıkaracaklarını söylediler. Bankalar eğer bu yeni sistemi birçok müşteri kullanırsa Merkez bankasının üst limiti daha da arttıracaklarının altını çizdi.

FAST Nedir?

Peki, bu yeni ödeme sistemi olan FAST nedir? FAST müşterilerin 7/24 başka kişilere ya da kendi hesabına para gönderebilmesine olanak veren bir ödeme SİSTEMİDİR. Bu sistem şuan için belirli bankalarda kullanılıyor ama çok kısa sürede bütün bankalar bu ödeme sistemine geçecek.

Ayrıca FAST sistemi sayesinde IBAN ya da hesap numarası olmadan parayı alacak kişinin telefon numarasını, e-posta adresini veya Kimlik numarasını kullanarak da transfer yapmaya olanak veriyor. Bunun yanında Kolay adresleme sistemi sayesinde bir kullanıcıyı telefon numarası veya e-posta adresini yazarak kaydettiğinizde istediğiniz zaman ona para transferi gerçekleştirebiliyor. Aynı işlemleri daima yapmanıza gerek kalmıyor.

FAST sadece para transferi yapılabilen bir sitem değil aynı zamanda bu ödeme sistemini kullanarak da ödemelerinizi gerçekleştiren bir sistem. Bu sayede insanlara para göndermenin yanında bir ürün satın alacağınız zaman da FAST’i kullanabiliyorsunuz.

FAST sistemi nasıl kullanılır?

FAST sisteminin kullanımı da diğer sistemleri kullanımı ile aynı aslında. Yapmanız gereken tek şey hangi bankayı veya ödeme kuruluşunu kullanıyorsanız onun internet sitesine ya da mobil sitesine gidip FAST bölümünü açmak. Göndereceğiniz kişinin bilgilerini girip miktarı da girdikten sonra para transferini gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gerekenlerin hepsi bu kadar.

Peki, insanlara bu kadar yararı olacak bir sistemin transfer süresi ne kadar? İsterseniz birde buna bakalım.

FAST İle Para Transfer Süresi Ne Kadar?

FAST’in transfer süresi 45 saniye. Bir kullanıcıdan diğer bir kullanıcıya para transferi gerçekleştirdiğinizde bunu sadece 45 saniyede yapabiliyor. Bu gerçekten çok kısa bir süre.

Bankacılar bu sürenin sadece ilk aşamada olduğunu söylediler. İlerleyen zamanlarda bu süreyi Merkez Bankasının 2-3 saniyeye düşüreceğini düşünüyorlar.

FAST İle Para Transferi yapabilen Bankalar

 • 1-) Akbank
 • 2-) Alternatifbank
 • 3-) Anadolubank
 • 4-) Arap Türk Bankası
 • 5-) Bank Ekspress
 • 6-) Bayındır Bank
 • 7-) Citibank
 • 😎 Credit Suisse FB.
 • 9-) Denizbank
 • 10-) Diler Yatırım Bankası
 • 11-) Dışbank
 • 12-) Finans Bank
 • 13-) Takas ve Saklama Bankası
 • 14-) İnterbank
 • 15-) Kentbank
 • 16-) Koçbank
 • 17-) MNG Bank
 • 18-) Nurol Yatırım Bankası
 • 19-) Oyak Bank
 • 20-) Pamukbank
 • 21-) Park Yatırım Bankası
 • 22-) Sınai Yatırım Bankası
 • 23-) Şekerbank
 • 24-) Tekfen Bank
 • 25-) ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • 26-) The Chase Manhattan Bank
 • 27-) Turkish Bank
 • 28-) Türk Dışbank
 • 29-) Türk Ekonomi Bankası
 • 30-) Türk Eximbank
 • 31-) Türkbank
 • 32-) Türk Ticaret Bankası
 • 33-) Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası
 • 34-) TC Ziraat Bankası
 • 35-) Türkiye Emlak Bankası
 • 36-) Türkiye Garanti Bankası
 • 37-) Türkiye Halk Bankası
 • 38-) Türkiye İş Bankası
 • 39-) Türkiye Kalkınma Bankası
 • 40-) Türkiye Sınai Kalkınma Bankası
 • 41-) Yaşarbank
 • 42-) Vakıflar Bankası
 • 43-) Yapı ve Kredi Bankası
 • 44-) Enpara

Bitcoin Madenciliği Yapmak Halen Mantıklı Mı?

0
Bitcoin madencilik
Bitcoin madencilik mantıklı mı?

Kripto para lideri son günlerde değerini arttırmaya devam ederken Bitcoin madenciliği yapmak halen mantıklı mı sorusu akılları kurcalamaya başlamış durumda. Özellikle Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda madencilik ekipmanları çok daha ucuz bir şekilde alınabiliyordu. Ancak şu anda kazanç sağlayabilecek madencilik ekipmanlarını edinmek bütçeleri zorlayabilecek nitelikte.

Ülkemizdeki döviz kurlarını da hesaba katınca bu durumun içinden çıkmanın zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu da sorumuzun daha da merak edilmesini ve araştırılmasını sağlayan etmenlerin başında geliyor. Eğer sizler de kripto para madenciliğine sıfırdan başlamak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Madencilik Ekipmanlarına Ayrılması Gereken Bütçe Nedir?

Günümüzde sürekli olarak yeni madencilik ekipmanları üretilmektedir. Her bir yeni nesil cihaz da önceki nesle göre çok daha ekonomik ve verimli çalıştığı için yeni başlayan bir kişinin buna göre bir bütçe belirlemesi yararına olacaktır. Bu işten gerçekten para kazanmak isteniyorsa güncel nesilde bir cihaz alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için de sizlere önerimiz en azından Bitmain S15 veya S17 modelleri ayarında bir cihaz almanızdır. Bu sayede elektrik masraflarının ardından her ay belirli bir miktarda Bitcoin kazanabilirsiniz. Şu anda Bitcoin hatırı sayılır bir değere sahip olduğu için de kazancınızın düşük olmayacağını söylemek mümkündür.

Bitmain S17 pro

Yazımızda örnek verdiğimiz Bitmain S17 modelinin 37 Th gücündeki bir cihazının günümüz dolar kuru ile birlikte fiyatı ortalama 12.750 TL’ye denk gelmekte. Bu cihazı çalıştırmaya başladığınızda ise şu anki madencilik zorluğuyla birlikte size getirisi aylık ortalama 1.250 TL gibi bir sayıya denk geliyor. Kendisini ortalama 10 ay gibi bir sürede amorti etmeyi başaran bu cihaz bölgenin elektrik maliyetine göre bu süreyi daha aza da çekebilir.

Bulut Madencilik;

Ülkemizde kripto paralar daha çok al sat yapılarak bir kazanç kapısına çevrilmekte. Bitcoin madenciliği ise buna oranla hiç gelişmemiş durumda. Buna sebep olarak ise ülkemizdeki elektrik maliyetleri ve cihazların alış fiyatları gösterilebilir. Bu cihazlar yurt dışında üretilip ülkemize getirildiği için ek vergilere tabi tutulmakta.

Bu durum da cihazların fiyatlarında büyük bir artışa sebep olduğu için kimse Bitcoin madenciliğine yönelememekte. Ancak bu durumu umursamayacak bir birikime sahipseniz bile çoğu zaman ülkemiz sınırları içerisinde Bitcoin madenciliği yapmanın size fazla getirisi olmayacaktır. Bunun yerine fiziksel bir cihaz almadan bulut madencilik denilen yöntemle kazanç elde etmeyi deneyebilirsiniz.

bulut bitcoin
Bulut madencilik

Bu yöntemde firmalar sizin yerinize madencilik cihazını çalıştırır ve kendi kesintilerini düştükten sonra kalan tutarı hesabınıza tanımlar. Çok daha zahmetsiz ve ek masraflardan uzak bir yöntem olduğu için evinize veya ofisinize bir madencilik cihazı koymaktan karlı olacaktır.

Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

Kredi kartlarınızdan kesilen aidatları geri almak istediğinizde, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak durumu bildirebilirsiniz. Kredi kartlarından aidat alan bütün bankaların müşteri temsilcileri, size olumsuz bir geri dönüş sağlayabilirler. Bu durumda bankanızın genel merkezine telefon edebilirsiniz ya da kredi kartı aidatının geri ödenmesi için, bankanızın genel merkezine iadeli taahhütlü bir yazı gönderebilirsiniz.

Kredi kartı aidatı iadesi almak
Kredi Kartı aidatı nasıl alınır?

Kredi kartlarından son 10 yıl içinde kesilen aidatları geri almanız için göndereceğiniz bu yazı da olumsuz cevaplandırılırsa ne yapacaksınız?

Son yıllarda herkes kredi kartlarından yapılan aidat kesintilerinin, kendilerine ödenmesi için talepte bulunduğu için bir yoğunluk söz konusu oldu. Çözüm olarak da 2004 yılından bu yana aidatların geri ödenmesi için farklı, son 10 yılda yapılan kesintilerin geri alınması için farklı yollar var.

Yapacağınız işlemlerin 1. aşaması bankanızı arayarak bu talebinizi bildirmeniz. Talebinizi oluşturduktan sonra banka size olumlu yada olumsuz bir dönüş yapacaktır. Eğer olumsuz bir dönüş alırsanız 2. aşamaya geçmelisiniz.

Bankanın genel merkezine iadeli taahütlü bir dilekçe ile talebinizi bildirmelisiniz. Başvurunuz yine olumsuz ise 3. aşamaya geçmelisiniz.

Bankanızın genel merkezine iadeli taahhütlü bir yazı gönderdiğiniz halde, olumlu bir yanıt alamasanız ne yapacaksınız? Bu durumda tüketici mahkemelerine başvurma hakkınız var. Başvurularınızı yapmadan önce, Türk borçlar kanununun 146 maddesini ve bu konu ile ilgili usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliği de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak

Bankaların sizden aldığı kredi kartı aidatı ya da yıllık aidat ücretini, bankalardan geri alabilirsiniz. Tüketici mahkemesine başvuru yapmanız halinde, ödediğiniz bu paralar hesabınıza geri yatırılacaktır. Bazı müşteriler, kredi kartı aidatı ödememek isterler. Ödeyip geri almak yerine hiç ödememenin yolunu ararlar. Ancak kredi kartı alırken uzatılan uzun sözleşme içeriğini imzaladığınızda kredi kartı aidatını de ödediğinizi kabul ediyorsunuz. Dayanak da kredi kartı sözleşmesidir.

Kanunlarda da böyle bir düzenleme yok ama siz sözleşme imzaladığınız için, kredi kartı aidatını ödemeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için tüketicinin korunması kanunu ( 4 ve 5.madde) incelenmelidir. Banka ile sözleşme yaptığınızda o sözleşmenin bir nüshasını da talep edin. Bu belge, aidatların geri alınması aşamasında tüketici mahkemesine başvurduğunuzda kullanacağınız bir belde olarak da işleri hızlandıracak.

Sonuç olarak kredi kartı aidatını bankanızdan geri almak için, müşteri temsilcileri ile ve/veya genel merkez ile diyaloğa girdiğinizde olumsuz yanıt alırsanız, tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Dolar alınır mı? 2021 dolar tahminleri

Önemli Not: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Geçtiğimiz yıllardan beri Türk lirası dolar karşısında değer kaybetmeye devam ediyor. Covid-19 Salgını sonrasında tüm dünyada dolar ve euro değer kazanmaya devam etti. Ülkemizde hali hazırda Euro ve Dolar karşısında eriyen para birimimiz enflasyon ve pandemi nedeniyle daha da erir hale geldi.

2020 ocak başında 5.8 Türk lirası olan dolar , Ekim ayına geldiğimizde 7.80 Türk lirasına kadar yükseldi. Dolar bu şekilde artışı sadece Türk lirası karşısında değil dünya genelinde pandemiden oluşan süreçler yüzünden insanlarda doların güvenilir gelmeside var..

Euro 10 tl yi buldu peki en çok konuşulan dolar ne olacak ?

Euro 9.20 Türk lirası seviyesindeyken kısa sürede 10 tl bulacağı tahmin ediliyor. Yıl sonuna kadar ise dolarda TL bazında 10 tl seviyesinde olmasa dahi 9 TL bandlarına gelmesi bekleniyor.

Merkez bankası çözümü nedir ?

Merkez bankası geçtiğimiz yıllarda ve 2020 yılında doların euronun birden artışı karşısında Türk lirasını koruyabilmek adına mevcut rezervelerini satmış ve duruma hakim olmak adına bir kaç hamlesi olmuştu. Fakat bu hamleyi hali hazırda gideri olan bir ailenin geçimini Babadan deden kalan toprağı satmak gibi düşünebilriz. O sattığımız arsa parasıyla herhangi bir yatırım yapmaz günlük erzak için kullanırsak gün sonunda yine paramız bitecektir..

Merkez bankası rezervesi eksilerde

Türk lirasını yükseltmeye çalışmak için çok rezerve harcayan Merkez bankası artık eksi rezerveye ulaştı. 2001 ekonomik krizde bile eksi rezerveye ulaşmayan merkez bankası şuanda eksi durumda olduğu için artık Dolar euro yükselişine müdahele edemiyor.

Dolar Euro almak doğru mu ?

Dolar euro artışı sürekli devam ediyor ve çok az düşüşe geçse dahi diğer günler yükselişini sürdürüyor, peki ileride bu süreç nasıl devam edecek ? Artış giderek artacak pandemi süresince oluşan sıkıntılar 2020 yılı ile bitmeyecek 2021 de benzer sıkıntıları yaşayacağız , 2021 ortalarında artık dolar euro artışı durması bekleniyor..

Dolar euro yatırım için en iyisi mi ?

Şuanda Türk liranızı bankaya faize yatırsanız dahi , faizli birlikte aldığınızda paranızın dolar cinsinden karşılığını korumakta zorlanıyor olacaksınız. Bu nedenle sadece ülkemizde değil gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları yatırımlarını global para birimleri olan dolar ,euro gibi para türlerine dönüştürerek kendi para birimlerinin zararını yaşamak istemiyorlar..

Pandemininde büyük etkisiyle dolar euro artışı bir süre daha bu kadar hızlı olmasada süreceği aşikar , zamanında 3-4 tl iken kimse 7 tl ön görülmüyordu şimdi ise 10 tl olması gündeme geldiğinde yine benzer şekilde çoğumuz yok 10 tl olmaz diyebiliriz ancak Türk lirasının değerinin kaybetmesi yaşadığımız pandemi nedeniyle daha kötü geçmesi çok doğal. Bu nedenle yatırımlarınızı yaparken dikkat etmeli ve bufaktörün ortada olduğunu asla unutmamalısınız.

Miras Reddedildiğinde Emekli Maaşına ne Olur?

Miras bilindiği gibi, tereke yani ölümü resmi olarak gerçekleşen kişinin bıraktığı tüm mal ve borçları kapsar. Miras bırakan kişi, emekli maaşını alan biri ise, evlenmemiş olan kızlarının da bu maaşta hakları vardır. Miras reddedilirse emekli maaşı devam eder.Ancak bu kişinin bıraktığı malların, borçlarından daha az olması nedeni ile, mirasın reddedilmesi gündeme gelmektedir.

Mirasın reddi, ölüm tarihini takip eden 3 ayın içinde sulh hukuk mahkemesine gidilerek yazılı veya sözlü olarak yapılmaktadır. Bu süre geçtikten sonra mirası reddetmek mümkün değildir. Mahkemeye, ölüm olayındı geç duyduğunuzu ispat etmeniz durumunda bu hak süresi uzayabilir.

Mirası Reddettim Emekli Maaşını Alabilir Miyim?

Konumuz, miras reddedildiğinde emekli maaşına ne olur sorusunun cevabını vermek olduğuna göre, bu konuyu aydınlatalım. Diyelim ki bir kişi emekli maaşını alıyorken, yüklü borç altında ölmüştür. Ölen kişinin evi ve tüm malları borcu karşılayamamaktadır. Bu durumda emekli maaşı da haczedilemediği için, mal ve borçlar, o kişinin çocuklarına kalır. Çocuklar, bu durumda mirası reddetmeyi seçerse dahi, ölen kişinin, evli olmayan kız çocukları emekli maaşını almaya devam edebilir.

Çünkü emekli maaşı, miras kalan mallardan sayılmaz. Bu konu bir çok insanın uykularını kaçırmaktadır. Çok yüklü borç altında ölen babalarından kalan maaştan olmamak için, mirası da kabul etmeleri gerektiğini düşündüklerinde, kabuslar daha da büyür. Ancak hukuk alanında biraz araştırma yapılırsa, kabuslara yol açan korkuların yersiz olduğu görülecektir.

Emekli Maaşını Ölenin Bekar kızları Almaya Devam Eder

Ölen kişinin bekar kızları bu maaşı almaya (pay edilerek) devam ederler. Ölen kişinin hanımı da sağ ise o da bu maaştan pay alabilir. Emekli maaşının hukuken mirasa dahil olmaması nedeni ile bu hak devam eder.

Şimdi de olası örneklerle yazımıza devam edelim;

Örnek 1: Pekiyi alacaklı kişi, ölen kişiyi icraya vermişse ne olacak? O borç varlık yönetim şirketinin üstlendiği bir alacak ise, 20 yıla kadar zaman aşımı süreci vardır. Emekli maaşına haciz konulamayacağına göre ve kızlar da mirası reddettiklerine göre, borç işlemeye devam eder ve alt soya geçer. Bir adamın sadece 2 kızı varsa ve hanımı da ölmüşse, bu durumda 2 bekar kız maaşı almaya devam ederler ve mirası reddettikleri için, onlardan borç tahsil edilemez.

Örnek 2: Ölen emeklinin 2 kızı ve bir dairesi varsa ne olacak? Bu durumda kızlar, mirası reddettikleri için, o ev haczedilip satışa çıkabilir. Mirası reddetmezlerse, o dairede oturuyorlarsa eve gelen haciz konusu biraz karmaşık hale gelir. Anneleri ile beraber yaşayan 2 kız, mirası reddetmişse, anne sağ ve mirası reddetmemişse, yine o ev haciz yolu ile satıldığında, alacaklılar paylarını almadan önce, borçlunun korunması kapsamında, bu aileye münasip bir daire aldıktan sonra borçlarını tahsil edebiliyorlar.

Haline münasip ev kavramını daha önce duymadıysanız, bu konuyu araştırmanızı öneriyoruz. Bir emeklinin tek bir dairesi varsa, bakmakla yükümlü olduğu çocukları ve hanımı varsa, borcu ne kadar çok olursa olsun, o daireye haciz geldiğinde, kendisine bir haline münasip ev alınmak şartı ile ev satışa çıkabilir.Borçlunun da alacaklının da mağdur edilmemesi esastır. Ama emeklinin dairesini alıp onu sokağa atma hakkı, alacaklıya tanınmamıştır.

Diyelim ki emekli adamın 300 bin lira borcu icralık olmuştur. Dairesi de 600 bin lira rayiç bedeli ile değerlendirilmiş olsun. Bu durumda rayiç bedelin yüzde 60’ı oranında yani 360 bin liraya satışa çıkartılırsa, alacaklı 300 bin lirasını alıp, emekliye 60 bin lira bırakamaz. Emekliye, aile fertlerinin yaşayabileceği kadar büyüklükte ve oturduğu muhite yakın bir “haline münasip ev “almak zorundadır. Kalan 60 bin lira ile ev alınamayacağına göre, haciz edilen ev satışı yapılamaz.

Ancak adamın dairesi 1.2 milyon TL tutarında olsun ve borcu da 300 bin lira olsun. Bu durumda rayiç bedelin yüzde 60’ı oranında 720 bin liraya ev satılır, 300 bin lira alacaklıya verilir, sonra kalan 420 bin lira, emekliye ev alınmak için kullanılıp, arta kalan para yeni ev ile beraber emekliye verilir. Bu yüzden tek evin haczedilmesi konusu hakkında araştırmalarınızı derinleştirerek hakkınızı arayabilirsiniz.

İcra iflas kanununun 82. Maddesinde sayılan mallara haciz konamaz. Borçlunun barınmasını sağlayan “haline münasip ev” haciz yolu ile satışa çıkarılamaz. Buna rağmen, eve haciz gelmişse, vakit kaybetmeden, haczi kaldırmak için icra hukuk mahkemesine başvurmanız yeterli olacaktır.

Haline Münasip Evin Haczedilmesi

Evinize haciz geldiğinde, eviniz, mütevazi tek daire ise, evde kalanların sayısı (emeklinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler esas alınarak) belirlenir. Sonra bilir kişi, mahkeme tarafından atanarak dairenizi inceler fiyatını belirler. Evinizin bedeli 300 bin lira çıkarsa ve ev 300 bin liraya satılırsa, bu para emekli olarak 300 bin lira borcunuzu karşılar ama size yeni bir daire alacak para kalmaz.

Bu durumda bilir kişi, o çevredeki haline münasip ev tutarını araştırır ve belirler. Oturabileceğiniz bir evin 150 bin lira rayiç bedelini ortaya çıkarır. Sizin evinizin satışından elde edilen 300 bin liradan, 150 bin lirası devlet tarafından ayrılarak size ev alınmak için kullanılır, diğer 150 bin lira borçlarınızı ödemek için ayrılabilir. Ne olursa olsun, böyle bir satış ( haciz yolu ile ) gerçekleştirilirse, hemen o muhitteki icra hukuk mahkemesine 7 gün dolmadan giderek itiraz etmeniz yararınıza olacaktır.

Sonuç olarak miras reddedilirse emekli maaşına ne olur sorusunun cevabı; maaş aynen hak sahipleri tarafından alınmaya devam eder. Emeklinin bakmakla yükümlü olduğu hanımı ve bekar kızları, 18 yaş altı erkek-kız çocukları o maaşı almaya devam eder. Kızlar için 18 yaş şartı yoktur, onlar evlenince bu hakları sona erer. Ancak kızlar 18 yaşından sonra evlenmemişlerse babalarından- annelerinden kalan emekli maaşını almaya devam ederler.

NOT: Bu makalede yer alan bilgiler, sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır, bu yazıdan kaynaklanabilecek mağduriyetlerin sorumluluğu okuyucuya aittir. Hukuki sorunlarınız için ilgili avukatlara başvurmanızda yarar vardır.

iPhone 12 Pro Max ile Huawei Mate 40 Pro karşılaştırması

0

Akıllı telefonlar yeni teknolojilerin bulunması ile çok farklı özellikler kazandı. Birçok akıllı telefon markası bu özellikleri telefonlarında kullanarak kullanıcılara daha güzel bir deneyim sunmak istiyor. Bizde bu yazımızda daha yeni tanıtılan 2 telefonun özelliklerini karşılaştıracağız. Bunlar iPhone 12 Pro Max ile Huawei Mate 40 Pro. İsterseniz başlayalım. Keyifli okumalar.

iPhone 12 Pro Max ve Huawei Mate 40 Pro arasındaki fark

İlk başta ağırlıklarına bakacak olursak Huawei Mate 40 Pro 212 gram. Apple markasının son telefonu olan 12 Pro Max’in ise 228 gram.

Pro Max karşımıza 6.7 inç Full HD Plus ekran teknolojisi ile çıkıyor. Ekran yenileme hızı ise 60 Hz. Huawei’in yeni canavarına baktığımızda ise 6.76 inç ekran boyutu bulunuyor. Full HD Plus olan ekran teknolojisinin ekran yenileme hızı ise 90 Hz.

İşlemciye baktığımızda her iki telefonunda işlemcisinin 5nm fabrikasyon ile üretildiğini görüyoruz. Sadece üretilen işlemcinin isimleri farklı. Pro Max, A14 Bionic işlemciyi kullanırken Huawei, Kirin 9000 işlemciyi kullanıyor.

Ram ve depolama seçeneklerine geldiğimizde Pro Max’in 6 GB Ram’a sahip olduğunu görüyoruz. Huawei ise 8 GB Ram’a ile bizi karşılıyor. Pro Max’te 128 GB depolama alanı seçeneği bulunurken Mate 40 Pro’da bu seçenek yer almıyor.

Batarya özelliklerine baktığımızda Mate 40 Pro’nun rakibini geride bıraktığını görüyoruz. Telefon 4.400 mAh bataryaya sahip. 66W Kablosuz şarj özelliği sayesinde telefonunuzu çok çabuk dolduruyor. Pro Max’te ise 3.687 mAh batarya bulunuyor ve 15W’lık bir kablosuz şarj etme imkanı sunuyor.

Son olarak geldik kameraya bu özelliği sizlere tablo üzerinden göstermenin daha yararlı olacağını düşünüyoruz.

 Ana Kamera2. Arka Kamera3. Arka Kamera4. Arka KameraÖn Kamera2. Ön Kamera
Apple 12 Pro Max12 MP (f1.6)12 MP (F2.2)12MP (F2.4)Bulunmuyor12MP (F.2.2)Bulunmuyor
Huawei Mate 40 Pro50MP (F1.9)20MP (F1.8)12MP (F3.4)Laser Auto Focus13MP F(2.4)TOF (Time of Flight) 3D

Hangi Bankaya faiz konusunda güvenilmelidir?

Hayatımızın en temel ihtiyacı olan su için bile biliyorsunuz ki paraya ihtiyacımız var. Evet, evet cebinizde paranız yoksa belki Türkiye’de olma ihtimali çok düşük olsa da dünya üstünde bir bardak su bile vermeyecek çok insan olduğuna emin olabilirsiniz. Para kazanmak içinde biliyorsunuz mutlaka bir şeyler yapmak zorundayız. Çalışmalıyız, içerik üretmeliyiz vb. hayatımıza yön verecek şeyler yapmalıyız.

 İş Nerede?

İşte size altın bir bilgi. İş aslında şu an da her yerde. İnternette özellikle, yazılan bir makalede, çekilen bir videoda, dinlenilen bir müzikte, üretilen bir içerikte sadece doğru yolu izleyip değişen genel kültür hayatımıza ayak uydurmamız gerekiyor. Hepimiz başlarken çok karamsarız ama bu o kadar da zor değil. Denemeye başlamak gerektiğine inanıyorum.

 İşler Yolunda Gitti, Para Kazanmaya Başladık Şimdi Ne Yapmalı?

Tek kelime “birikim.” Biriktirmek zorundayız, az çok demeden, 1 lira – 5 lira demeden mutlaka kenara para koymak zorundayız. Çünkü hayat uzun, yol çetrefilli, pandemi malum, kendimizi mutlaka garanti altında tutmak gerekmekte diye düşünüyorum. Bunun için yapılacak güzel şeyler var. Mesela bankalar bu konuda güzel imkanlar sağlıyor. Hele bir de maaş müşterisiyseniz neredeyse bankayı üzerinize yapacaklar hissi de cabası.

 Hangi Banka Ne Veriyor?

Gelelim en sevdiğim konuya; bankalar rengarenk ve çeşit çeşit, ben birçok bankayla çalışma şansı yakalamış bir müşteriyim. Örneğin; Garanti, Yapı kredi, İş bankası, Qnb Finansbank (en para) vb. Bunlar bence Türkiye’deki iyi bankalardan birkaçı.

İş bankası, maaş müşterisi iseniz; sizi başının üstünde taşıyacak bazı konularda. Banka kartı için aidat almaz (belki de hiçbir banka almıyordur.) her türlü ödemede kolaylık sağlar. Kira ödeyecekseniz hangi bankaya para gönderdiğinizin bir önemi yok asla ücret almaz. Kolay bir internet uygulaması ile iyi bir banka.

Garanti; yine kolay ara yüzü ve güvenli kullanımıyla iyi bir banka. İnternet uygulamasında sorun yaşamazsın, işlerini kolay yaparsın.

Yapı kredi; neredeyse bankayı üstümüze yapacak. Kredi çekerken ucu bucağı yok eğer iyi bir geliriniz varsa ama öderken de çok yüksek faizle maalesef geri ödemeyi kabul etmiş oluyorsunuz hem de öyle 50.000 lira gibi bankaya gitmenize bile gerek yok hatta çağrı merkezi arıyor, sizi ikna ediyor ve o an hesabınızda. Ama size öyle bir internet bankacılığı söyleyeceğim ki gerçekten çalışmıyorsanız pişman olacaksınız.

En Para; Qnb Finansbank bünyesi altında tamamen İnternette hizmet veren en para. Şimdi benim kurduğumu düşünebilirsiniz ama hayır. Ben 11 aydır çalışıyorum bu bankayla ama böyle bir rahatlık, faiz oranı hiçbir yerde görmedim. Bir kere müşteri olmak için internetten başvuru yapıyorsunuz, müşteri asistanları evinize kadar gelip, üyeliğinizi başlatıyor.

İsimsiz kartınızı da size teslim ediyorlar, uygulamayı da telefonunuza kurup bu rahatlığı yaşamaya başlıyorsunuz. Müşteri hizmetlerini arayı isterseniz temassız, adınızın yazılı olduğu kartınızı talep ediyorsunuz, 1 hafta da kapınızda. Herhangi bir sorun oldu mu, çözmek sadece 5 dakika bu bankada.

Eft veya havale için ister 1 lira ister 1 milyon lira gönder asla ücret ödemiyorsun. Faiz oranı bence en güzeli 92 gün parana ellemezsen belli bir miktarın üzerinde tam %14,5 veriyor bu rüya gibi bir rakam bence. Sizlere tavsiyem bu bankayı arayın, hayatınızı buraya taşıyın ve rahat edin. En iyi faizi veren banka Qnb Finansbank alt yapısındaki en para internet bankacılığıdır.

Evde Çalışarak Para Kazanabileceğiniz İşler

İçinde bulunduğumuz şu yıllarda aslında en çok sorulan soru bu oluyor. Birçok kişi evden çıkmadan para kazanma arayışında. Bu arayışın bu dönemde daha çok artmasının sebebi malumunuz Covid-19 virüsüdür. Özellikle ev hanımları çocukları evde olduğu için dışarıya çıkamıyor ve dışarı çıkmadan iş yapmak istiyor. İnsanlar ailelerini ve kendilerini virüsten korumak, çocuklarının yanında olmak, bakmakla yükümlü oldukları yaşlıların olması, dışarının güvenli olmaması vb. birçok sebepten ötürü dışarı çıkmak istememektedir.

Bunun dışımda virüsten dolayı getirilen yasaklar, sokağa çıkma yasağı, sınırlamalar ve bu sınırlamalardan dolayı zayıflayan sektörler işçilerin maaşlarını karşılayamamak da ve işsizlik olmaktadır. Haliyle insanların da aradıkları iş standartları değişmiştir. Ek gelir olsun diyen ev hanımları da aile ekonomisine katkı sağlayabilmek amacıyla çeşitli işler aramaktadırlar. İnsanların bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu konu iş ve çalışma alanı bulmaktır. Bu konuda size yardımcı fikirler vereceğim.

Evde kışlık yiyecek içecek hazırlamaktır

Bu dönem de birçok insan doğala yöneldi. Öyle ki ekmeği bile birçok insan evinde yapmaya başladı. Haliyle doğal salçalar, konserveler, turşular, pekmezler yapılıp satılır oldu. Bu işin sizin de aile ekonominize hele ki bu dönemde çok katkısı olacağına inanıyoruz. Buna ev yemeklerini de ekleyebiliriz. Sarma börek vb. pastanelere de alım satıp yapabilirsiniz.

El yapımı takı yapıp satmak

İncik boncuk işlerini seviyorsanız bu iş tam size göre. Boncukların toptan alımda maliyetleri azdır. Bu yüzden ürünleri maliyeti aza getirip üstüne kazanmak istediğiniz fiyatı ekleyip satış yapabilirsiniz. Böylelikle kendi işinizin patronu olursunuz. Kim bilir belki ileride kendi takı markanızı bile kurabilirsiniz.

El işi yapmak

Çeyiz bizim en önemli adetlerimizden biridir. Haliyle insanlar bunu bu kadar önemserken alımda çok olacaktır. İğne oyaları, şallar, eşarp oyaları, havlu kenarları, lifler, yelekler, peçete, masa örtüsü, mutfak önlüğü, nevresim takımı, pike örtüsü, yastık kılıfı, çeyiz bohçası, seccade, ranır, bebek yelekleri, patikler, namaz örtüsünden tespihine kadar aklınıza gelebilecek birçok seçenek var.

Hediyelik sabun yapmak

İnsanların nişanlarda, mevlitlerde, özel günlerde hem şekil olarak hem koku olarak tercih ettikleri bir ürün olmuştur. Hediyelik sabunlara olan bu ilgi giderek artmaktadır. Biliyorsunuz ki bulunduğumuz dönemden ötürü de temizliğe ciddi bir eğilim olduğu için sabun satışlarının yoğun olmaması da olanaksızdır. Eşe, dosta konuya komşuya verilecek en güzel hediye kokulu sabunlar olacaktır. Hem siz hem karşı taraf kazanacaktır. Sabun yapımı o kadarda zor olmayan bir iş olduğu için severek yapacağınızı düşünüyorum.

Nikah şekeri ve kına paketlemek  

Düğünlerde gelenek haline gelen bu hediyeleşme sizin için bir avantajdır. Özellikle yaz mevsimlerinde yoğunlaşan düğünler bu ürünlere olan ihtiyacı bir hayli arttırır olmuştur.

Evden makyaj malzemesi satmak

Siz de biliyorsunuz ki birçok bu iş için insan toplayan markalar var. Örneğin; Farmasi, Orifilame, Avon vb. dir. Bunların adlarını illaki duymuşsunuzdur. Yapmanız gerek kayıt olup katalog istemek ve bu katalog da ki ürünleri satmanız. Alıcı katalogda ki fiyata göre alacak fakat siz çalışan olduğunuz için indirimli getireceksiniz yani aradaki farklar size kalacak.

Video çekerek para kazanmak

Youtube artık para kazanmanın en kolay yolu olmuş durumdadır. Siz hayatınızı bile çekseniz izleyiciniz ve takipçinize var ise youtube size para verecek. Bu demek oluyor ki ne kadar video o kadar para. Fakat dikkat edilmesi gerek nokta izleyici kitlesi ve onun izlemeyi sevdiği videolar yapmak. Yani ihtiyaca göre programlar hazırlamak gerekiyor. En çok izlenenler yemek videoları, ders videoları, dekorasyon, kendin yap ürünleri, ev düzenleme videoları, cilt balkım videoları, elişi videoları ve oyun videolarıdır.

İkinci el ürün satarak para kazanmak

Giymediğimiz bize dar gelen ya da büyük gelen beğenmediğimiz halde dolabımızda duran onca kıyafet yığını var. Giymediğimiz kıyafetleri koleksiyon yapmakta üstümüze yok. Birçoğuna kıyamadığımız için atamıyoruz zaten atmayalım da ya birine verelim ya da bize katkı sağlaması için bunları satalım. Böylelikle dolabınızda da yeni ürünler için yer açılacaktır. Bu satışlar üzerine kurulmuş gayet güzel ve güvenilir uygulamalar var.

İkinci el kitapları satmak

Okumadığımız ya da artık yeni kitaplara yer açmak için bazı kitaplarımızı satarak fedakârlık yapabiliriz diye düşünüyorum.

Makrome ürünler yapma

Çanta, salıncak, ayna, anahtarlık, saksılık, bebek yeleği, su şişesi kılıfı, Pazar çantası vb birçok ürün yapılabilir. Bu ürünler özellikle ev dekorasyonlarında en çok tercih edilenler listesinde yerini alırlar.

Mum yapmak

İnsanlar dekorasyon olarak ya da hediye amacıyla tercih etmektedirler. Mum yapmak sanıldığı kadar da zor bir şey değildir.

Makale yazmak

İnsanların en çok tercih ettikleri hem bilgilerini paylaştıkları hem de kendilerini geliştirdikleri aynı zamanda da para kazandıkları bir yoldur. Birçok insan çeşitli makale sitelerinde makale yazıp satarak kendilerine kaynak oluşturmaktadır. Makalelerin kelime sayısına göre uygulamalar size belli ücretler verecektir. Birçok insanın tercih ettiği yollardan biride makale yazarlığı yapmaktır.

Anket doldurmak

Aslında yapılması gereken çok basit anket yaptıran sitelere üye olduktan sonra yüklenen anketleri doldurmak her anketin farklı bir fiyatı vardır. Ne kadar anket doldurursanız o kadar çok kazanırsınız. Hem de bunu oturduğunuz yerden yapacağınız için hiç de zorlanmayacaksınız. Anketlere gidecek süre başta bellidir. İsteğinize göre doldurmaya da bilirsiniz. Anket dolduruyorum diye bana neden para verecekler ki dediğinizi duyar gibiyim. Sebebi şu anket dolduracak kişilere ulaşmanın zahmetli olması ve ankete kimsenin vakit ayırmak istememesidir. Hem böyle daha çok kişiye kısa zamanda ulaşıp anket doldurulmuş olacak hem de paralı olduğu için anketi dolduracak kişi sayısı da fazla olacaktır.

Online ücretli öğretmenlik

Aslında evde oturduğun yerden kamera karşısında ders anlatacaksın. Hem de tek bir öğrenciye ders anlatacaksın ve karşılığında para alacaksın. Karlı ve kolay bir iş aslında. Kendi bilgilerini hem de evden hiç çıkmadan anlatacaksın. Bence denemeye değer.

Nişan tepsisi, nişan çiçeği ve gelin çiçeği hazırlamak

Kulağa hoş gelen bu iş yukarıda da bahsettiğimiz birçok işinde asıl gelir kaynağıdır. Düğün alayları olmasa ne yapardık. İşte sizin için arz talep dengesine göre bir iş daha karşınızda. Çiçek süslemek aslında küçük bir ayrıntı gibi ama ne paralar kazanıldığını bir bilseniz elinizi bu işten çekmezsiniz. El yeteneğiniz ve beceriniz varsa bu işi sakın kaçırmayın derim.

Çeviri yapmak

Eğer bir diliniz varsa bunu neden avantajınıza kullanmıyorsunuz. Birçok öğrenci tez araştırmalarında ve ödevlerinde çeviri alıyor ve bunu ücretli bir başkasına yaptırıyor. Ya da birçok şirket yurt dışı maillerini çevirtmek için uzaktan yarı zamanlı çalışan arıyor. Bir şirkette çalıyorsunuz ama uzaktan işe gitmeden, evinizde çalışıp para kazanıyorsunuz. Bunu bir düşünün derim.

Şarkı sözü yazarlığı

Böyle güzel yetenekleriniz varsa birçok şarkı yazıp satabilirsiniz. Hem eserleriniz ve adınız ölümsüzleşir. Hem de maddi olarak size çok faydası olur.