Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

0

SOSYAL FOBİ

sosyal fobi
Sosyal Fobi Belirtileri ve Tedavisi

Sosyal anksiyete (kaygı)  bozukluğu olarak bilinen sosyal fobi, günümüz ruhsal hastalıklarından biridir. Bu hastalık sahibi kişiler sosyal ortamlara girmekten kaçınır ve sosyal ortamlarda kendini rahat hissedemez. Utangaçlık duygusu ile seyreden bu hastalık kişileri zor durumda bırakır. Genellikle 10-17 yaşları itibari ile başlar ve en çok kadınlarda görülür. Sosyal fobili kişiler ortamlarda günlük yapılması gereken davranışları yapmakta zorlanır. Toplumda yemek yiyemez, yazı yazamaz ve çalışamaz hep izlenme duygusu içerisindedir. İki çeşidi vardır;

Biri yaygın olan sosyal fobidir ve kişiler her türlü sosyallikten, ortamlardan kaçınma eğilimi gösterir, ikincisi ise yaygın olmayan sosyal fobidir kişiler belli konulardan kaçınma eylemi gösterir örnek olarak toplumda konuşamama veya yemek yiyememe. Sosyal fobi sahipleri korkularının yersiz olduğunu bilir fakat önüne geçemezler. Korkunun anlamsızlığı söz konusu değilse sosyal fobiye girmez.

Örnek verecek olursak, turistlerle hiç İngilizce konuşmayan birinin, ilk konuşması durumunda yaşadığı kaygı sosyal fobi değildir. Bu hastalık sadece korkudan oluşmaz yanında kaçınma eğilimini de getirir.

Sosyal Fobi Oluşum Nedeni

Sosyal fobi birçok sebepten dolayı oluşabilir. Bunları psikolojik, biyolojik ve çevresel olarak üç grupta inceleyebiliriz. Psikolojik olarak utanma duygusu ağır basar. Biyolojik olarak serotonin hormonu etkilidir ve olması gereken seviyede değildir. Çevresel faktör olarak ta alay edilme korkusu en ağır basan sebeplerdendir. Kişilerin maddi durumunun iyi olmaması, utangaç yetiştirilmesi, aile ve çevre baskısı, çok tanıdığının olamaması, hiç evlenmemiş olması, işsiz olması, insan içine çıkmaması, eleştiri ve yargılanma korkusu, utanma duygusu, kalıtsal sebepler ve aşırı korku hissi kişilerde sosyal fobiyi tetikleyen sebeplerdir. Çalışanlar alay edilme, başarısız olma ve takdir edilmeme duygularından dolayı toplantılarda soru sormayabilir veya görüş bildirmeyebilir. Sosyal fobi kişileri birçok konuda geri bırakır ve hayatını olumsuz etkiler. Bu kişilerin çok arkadaşı olmaz ve yalnızdır. Okulda ve işte girişimci olmadıkları için yükselemezler.

Sosyal Fobi Belirtileri Nelerdir?

sosyal fobi
Sosyal Fobi Nasıl tedavi edilir

En başta insanları görmek istememe olarak kendini gösteren bu hastalığın birçok fiziksel belirtisi mevcuttur.  Konuşurken sesin titremesi, nefes almakta güçlük çekme, avuç içi ve bedenin terlemesi, çarpıntı, yüz kızarması ve ağız kuruluğu en belirgin belirtileridir.  Ayrıca bu kişiler göz teması kuramazlar ve toplumdan kaçma eğilimdedir. Unutmamak lazım ki sosyal fobi kader değildir, hastanın istekli olması durumunda tedavisi edilir ve normal insanların üstünde bir performans ile hayata geri döner ve yükselir.

Sosyal Fobi Tedavi Yöntemleri

Bu hastalık psikiyatrik olarak ilaç tedavisiyle, psikoterapi olarak ta psikolog görüşmeleri tedavi edilir. Bazı durumlarda sadece ilaç tedavisi veya sadece psikolog görüşmeleri yeterli iken, bazı durumlar da her ikisi de kullanılır. Genel olarak tedavi başarılı bir şekilde sonuçlanır. Hastaların sosyal fobiyi kabullenmesi ve iyileşmek için istekli olması gerekir.

Önceki İçerikÜcret Garanti Fonu Nedir? | Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikReiki | Evrensel yaşam enerjisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz