Sosyal Yardımlaşmadan Kimler Faydalanabilir ?

30

Devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yardıma muhtaç  insanlara maddi olarak sağladığı Eğitim yardımı, Sağlık yardımı ve Genel yardımlar vardır bu yardımlardan faydalanmak istiyorsanız okumaya devam edin…

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfından Kimler Yararlanabilir

Ülkemizde;  geçimini idame ettirebilmek için yeterli gelire sahip olmayan, fakir, yoksul kişi ve grupların devlet tarafından maddi olarak destek verilmesi ve yardım yapılma ile sorumlu olan vakıflardır. Başbakanlık sosyal yardımlaşma, il ve ilçe sosyal yardımlaşma vakıfları olarak faaliyet gösteren yardım kuruluşlarıdır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları Görevleri ve görev tanımları 3294 sayılı yasa ile: ‘’ fakru zaruret içinde ve yardıma muhtaç vatandaşlar ile Türk vatandaşlığına kabul edilmiş kişilere yardım etmek, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımını adilane şekilde düzenlenmesini sağlamak ve sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı teşvik etmek. ‘’ şeklinde düzenlenmiştir.

Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları
Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakfı başvuru şartları

Bu yazımızda sadece SYDV ‘nin vermiş olduğu yardımlardan bahsedeceğiz ancak diğer yardım kuruluşları için para yardımı veren kurum ve kuruluşlar yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Bu yasa ile düşkünlerin, ihtiyaç sahiplerinin, geliri olmayanların ve fakirlerin devlet koruması altına alınması planlanmış ve sosyal yardımlaşma olgusunun yaygınlaştırılması amaçlanmıştır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından Devlet yardımı alabilmek için belirli şartları barındırmanız gerekmektedir.

Bu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yardım talep edecek vatandaşın,  Sosyal Güvenlik Kurumlarında hiç bir kaydının bulunmaması gerekmektedir.
 • Muhtardan alacağı fakirlik belgesi olmalı, yardıma muhtaç durumda olmalı ve geçimini idame ettirecek kadar bir gelire sahip olmaması gereklidir. Bu durum sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yetkililerince yapılacak inceleme sonucunda farklı çıkarsa yardım yapılmamaktadır.
 • Yasada belirtildiği gibi muhtaç durumda olmalıdır. Muhtaçlık; kendisine ve bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuklarına bakamama durumudur. Bu durumda olan vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurabilir ve yardım alabilirler.
 • Her hangi bir ssk, bağ-kur veya emekli sandığı ile ilişiğinizin olmaması gereklidir. İsteğe bağlı sigortalılık, tarım bağ-kuru gibi sigorta kayıtları yasa gereği yardım almanızı engeller.
 • Eğitim yardımlarında, ailenin maddi durumunun yetersiz olduğu muhtar tarafından belgelenmelidir. Okul müdürleri tarafından yardıma ihtiyacı olduğu belirlenen öğrencilere ayrıca kırtasiye yardımı yapılmaktadır.
 • Sağlık yardımlarında, kişinin yardıma muhtaç olması, her hangi bir gelirinin olmaması veya gelirinin sağlık giderlerini karşılamaması durumu olmalıdır. Bu durumların dışında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları yardım yapmamaktadır.
 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının şehit ve gazi yakınları için özel bir uygulaması bulunmaktadır. Şehit yakınlarına özel olarak Şehitlik veya gazilik maaşlarının yanında; sağlık yardımı, erzak yardımı ve eğitim yardımları yapılmaktadır.  Şehitlerimizin ve gazilerimizin özel durumlarından dolayı bu yardımlar yapılmaktadır.
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından bakıcı maaşı, özürlü maaşı alabilmek için % 46 derece de özürlü olduğunuzu belirten raporunuz olmalı, bakmakla yükümlü olduğunuz özürlü olan 1. Derece yakınınız olmalıdır. Bu durumda bakıcı maaşı ve özürlü maaşı adı altında yardım alabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları Yardım Türleri

Genel yardımlar:

Genel yardımlar, ihtiyaç sahiplerine, geliri olmayanlara ve geçimini idame ettiremeyenlere  maddi durumlarını belgelemeleri durumunda verilen maddi yardımlar, yakacak yardımları, erzak yardımları ve giyim yardımlarıdır.

Eğitim yardımları:

Eğitim yardımları, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitede eğitimini sürdüren ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere bir defaya mahsus veya aylık periyotlar halinde maddi yardımlar yapılmasıdır.

>>İlgili Yazı: Öğrencilere Burs Veren Kurum ve Kuruluşlar

Sağlık yardımları:

Sağlık yardımları,  bakıma ihtiyaç duyan düşkünlerin, özürlü vatandaşların, kendisine bakamayan yaşlıların talepte bulunmaları veya vatandaşların bildirmeleri üzerine her türlü sağlık hizmetinden yararlanması ve bakıcı parası yardımının yapılmasıdır. Başbakanlık tarafından bütün sağlık kuruluşlarına gönderilen genelge çerçevesinde sosyal yardımlaşma vakfı tarafından yönlendirilen vatandaşların sağlık bakımları ücretsi olarak bakılmaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yaptığı yardımlar ve yardım alabilme şartları bu şekildedir. Bu şartların dışında en önemli şart Türk vatandaşı olmak veya Türk vatandaşlığına kabul edilmiş olmaktır. Eğer  Türk vatandaşı değilseniz hiç bir sosyal yardımlaşma yardımından yararlanamazsınız.

 >>İlgili Yazı: KAYMAKAMLIK YARDIMI NASIL ALINIR?

Önceki İçerikKalıcı ve Sağlıklı Bronzlaşmanın Püf Noktaları
Sonraki İçerikTubitak Hibe, Destek ve Teşvikleri

30 YORUMLAR

 1. Evliydim ayrıldım nafaka alamıyorum anlaşmalı ayrıldım bir işe girene kadar başvuru yapsam yardima ihtiyacım var..ablamon yanında kalıyorum..en azından bir işe girene kadar…

 2. Benim dört çocuğum var sosyal yardıma baş vurdum kendim işsizlik işsizlik maşım alıyorum esimde işsizbulursa çalışıyo sosyal yardimdan geldiler acaba yardım yaparlarmi birsey demediler

 3. iyi günler sosyal yardımlaşmadan nasıl yardımlar alabilirim bana yardımcı olurmusunuz ik kız cocuğum var biri okula gidiyor diyeri 5 yaşında kiracıyım bana yardımcı olurmusunuz

 4. merhaba bizim bir tanıdıgımız eşinden ayrı 2 kızı var biri evli diğeri 18 yasında okuyor ve calısıyor sigortalı işe baslayacak sosyal yardımdan 3 ayda bir maaş alıyor kızı sigortaalı işe baslayacak sosyal yardımdan aldıgı kesilirmi acil cevap yazarmısınız? teşekkür ederim

  • Yardım alan kişilerin sigortalı bir işe başlamaları durumunda aldıkları yardım durdurulur. Fakat kızı gibi bir yakınının işe başlaması yardım alan kişinin maaşının durdurulmasına neden olmaz.

 5. Merhaba ben 23 yaşındayım eşimden ayrildim spinal bifida hastasıyım bu yüzden çalışırken sürekli sıkıntı yaşadığım için uzun süre bir yerde calisamiyorum suan zor durumdayım bir defaligina da olsa yardım yaparlar mi acaba hala is bulamadim

 6. esimden ayrildim birde bebegim var 200 nafaka yatiyo buda yetmiyo ailemin yanindayim durumlarida yok basvuru yapsam degerlendirilir mi bu nafakadan dolayi engel cikar mi

 7. Bir tanıdığım var sosyal yardımdan faydalanıyordu ev değiştirdi kiracı eve bakmaya geleceğiz demiş ler üç aydır gelen yokmuş.800 lr kira veriyor ucuznu bulamadılar.Aylık alamıyor birde sakat çalışamıyor oğlu iş bulursa çalışıyor.orda burda .Devlet Suriyelilere para yetiştirmek için yardımları kesmiş diyorlar.

 8. babam emekli 1000 tl maaşı var evde başka çalışan yok bende askere gideceğim ev kira kira ise 700 tl geriye 300 tl kalıyor doğalgazdı elektirikti suydu maaşı yetmiyor birde kardeşim var okuyor herhangi bi nakit yardımı alabilirmiyim veya annem hasta bakım parası alabilirmi

 9. Merhaba ben Reyhan sivrikaya ben guzellik uzmaniyim.fakat cok agir panikatak.gecordim. yesil recete ile basladim.sonralari ilacim normal receteye dondu 8 yildir kullaniyorum.raporlu sekilde halen devam etmekteyim.fakat bikac yildir calisamiyorum.esim sol bobrek alindiktan sonra ic kanama vs kalp rahatliklari gecirdi tahmini 10 ameliyat oldu yine ameliyati var emekli konut kredisine gidiyor maasi iki oglum var ogrenci onceleri calisirken ben ustleniyordum suan hic bisey yapamiyorum cunku kapali ortam kalabalik ses bana nobet gecirtiyor tanidik es dost yardim ediyor ne ssk ne herhangi bir gelirim yok oncekeri mecburen evlere gidiyordum artik baska evlere gitmek korku olum korkusu geliyor sizden ricam bana maddi manevi saglik olarak yardimci olmaniz ne olur ciddi ye alin beni raporlarimla ispat edebilirim.evden disari cok zor mecbur olmadikca cikamiyorum tesekurler

 10. ben sizden ayriyim ailemle oturuyorum emekli annem oturduğu ev kira gelirim yok çalışamıyorum da çocuklar okula gidiyo biri 6 ANASİNİFİNDA diğeri 7 yaşında 1.sinif para yardımı ve cocuklar icin yardim alabilirmiyim ama eşimle daha boşanamadik mahkeme sürüyor.

 11. Merhaba benim iki cocugum var esim evli ben ikinci esiyim ama bize bakmiyor sigortam yok esimle nikahimda yok kiradayim uzerimde hic bir guvencem yok akraba desteyiyle geciniyorum kucuk cocugum oldugu icinde calisamiyorum biri 4 yasinda biride 8 yasinda bu durumda yardim ala bilirim?

  • maddi yardım, maaş için Kaymakamlık yardım vakfına başvurun.. Gida ve erzak yardımı içinde Belediyeye

 12. Esim 2 aydir calismiyo ben ev hanimiyim ve 1 oglum var 2. Ye hamileyim evim kira hala bosta esim erzak yardimina nasil yazilabilirim alabilir miyim sizce

 13. Meraba benim 4 çocuğum var eşim inşaata çalışıyo inşaatta sigortalı bana ordan çocuk parası gelmiyo çocuk parası yada herhangingi bi yardım alabilirmiyim eşimin aldığı maaş yetmiyor çocuklarım kucuk ben calisamiyorum 5 yaşında bi kızım 4 yaşında bi kızım 1 buçuk yasinda oğlum yeni doğmis bebegim

 14. çiçek merhaba oturdun il ve ilçesine bağlı kaymakamlık binasında aile ve sosyal yardımlaşma derneği vakfı var müraçatını yap forum dolduruluyo 13 15 gün sonra devlet dairesinden eve görevli memur gelip bilgilerini teyit ediyo ardından ankaraya gidiyo bakanlığa heyete gidiyo evraklarını hazırlaki yardımçı olunur sağlıklı esenlikler dilerim

 15. Ben bir ev hanimiyim buraya basvursam bana herhangi bir yardımda bulunabilirler mi ? 3 çocuğum var eşim engelli ama çalışıyor sigortası var yanlız maaş bize yetmiyor 12 yaşında 7 yaşında bide 1 yaşında çocuklarım var baş vursam bana bir destek çıkar mi ?

  • Sosyal yardımlaşmayı bir ve durumunu anlat hertürlü yardımdan faydalanmak istiyorm de utanma sakin durumundan para yardimi çıkmaz ama erzak giyim komur ve benzeri yardımlarla elinden duyacaklardır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz