Steam Ayarları Nasıl Yapılır?

0
Steam ayarları
Steam oyun ayarları nasıl yapılır?

Steam üzerinde işinize yarıyabilecek birçok ayar yapılabiliyor.Fakat bu ayarları bilen kişi sayısı azdır.Bu ayarlara steam uygulamasına giriş yaptıktan sonra sol üst köşede bulunan Steam butonuna basınız oradan sonra ise Oyun Yedekle-Geri Yükle ve Ayarlar kısmıdır.

Oyun Yedekle-Geri Yükle:

Bilgisayarınıza yüklü olan oyunları yedekleyebilir ve yedeklediğiniz oyunları tekrar oynanabilecek şekilde aktif edebilirsiniz.Mesela bilgisayarınıza format atıcaksınız.Format atarken bütün oyunlar silinecek.Tekrardan yüklenmesi daha

uzun vakit alabilir.Oyunu tekrardan indirmek yerine oyununuzu yedekleyip herhangi bir hard disk veya usb belleğe aktabilirsiniz.Format attıktan sonrada bilgisayara aktarıp oyunları hızlı bir şekilde kurabilirsiniz.

Ayarlar:
Hesap:
Burada hesabınız ile ilgilere ulaşabilirsiniz.Parola değişikliği ve e-posta değişikliği sistemine ulaşabilirsiniz.Steam Guard(Steam Koruması) ayarlarına ulaşabalirsiniz.

Arkadaşlar:
Bu bölümde ise profil adınızı değiştirebilirsiniz.
Steam başladığında Arkadaşlar ağına bağlan seçeneği ise steamı açtığınızda çevrimiçi olmak isterseniz  kutucuğu işaretleyebilir veya çevrimdışı başlmak isterseniz kutucuğu boş bırakabilirsiniz.
Sohbet günlüğü zaman damgalarını göster seçeneği ise arkadaşlarınız ile mesajlaştığında mesajların yanlarında mesajların hangi gün,hangi saatte gönderildiğini gösterir.
Her zaman sekme yerine yeni sohbet pençeresi aç ayarı ise arkadaşlarınız ile mesajlaşırken çıkan pencere ile ilgili bir ayardır.Mesela 3 arkadaşınızla yazışırken tek bir pencere üzerinden 3 sekme açılarak açılarak konuşursunuz.Bu kutucuğu işaretlerseniz her arkadaşınızın mesajı için ayrı pencere açılır.

Herhangi bir Arkadaş oyuna girdiğinde normalde bildirim gösterir eğer isterseniz bunu değiştirip sesli uyarıda alabilirsiniz.
İleti aldığınızda bunu bildirim olarak gösteriyor ve sesli uyarı yapıyor bunları buradan kaldırabilirsiniz.
Herhangi bir arkadaşınız steamde çevrim içi olduğunda bildirim alabilir veya sesli uyarı alabilirsiniz.
Son seçenek ise size mesaj geldiğinde ekran parlatılsınmı gibi bir seçenek sunmuşlar.

Steam oyun ayarları
Steam oyun profili nasıl ayarlanır

Aile:
Bu bölümde de ailenize eklediğiniz kişiler sizin sahip olduğunuz oyunların oynamasına izin verebilir ve arkadaşlarınızla iletişim kurabilirsiniz.

Oyun İçi:

Oyun İçin Steam Arayüzünü Etkinleştir: Bu seçenek oyun içerisinde iken shift+tab yaparak gelen ekranın açılmasını isterseniz işaretleyebilirsiniz.

Arayüz Kısayol Tuşları: Atadığınız tuş ile oyun içerisindeyken steam arayüzünü açabilirsiniz.
Ekran Görüntüsü Kısayol Tuşları: Oyun içerisinde ekran görüntüsü almak istediğiniz tuşu atayabilirsiniz ve ekran görüntüsünün olduğu klasöre erişebilirsiniz.
Oyun içi fps: Oyun içerisinde aldığınız fpsi görmek isterseniz.Orada bulunan seçeneklerden birini seçebilirsiniz.
Bir Ekran Görünütüsü Alındığında: Ekran görüntüsü aldıktan sonra yapılabilecek işlemler.

Oyun İçi Sunucu Tarayıcısı, Azami Ping/Dakika: Online olarak oynadığınız oyunda en fazla ne kadar ping almak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Ev İçi yayın:

Burada Lan üzerinden bağlı olan bilgisayarlara yayın yapabilirsiniz.

Arayüz:

Kullanmak istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Steam açtığınızda direk olarak karşınıza gelmesini istediğiniz ekranı seçebiliyorsunuz.

Kullanmak İstediğiniz Görünümü Seçin:

İnternet üzerinden indirdiğiniz herhangi bir steam arayüzünü buradan aktif edebilir ve kullanabilirsiniz.Görünümle alakalı yerleri kendinize göre ayarlıyabilirsiniz.

Steam ayarı
Steam oyun profil ayarları.

İndirmeler:

İçerik Kütüphanesi: Yüklenen oyunları gösterir.

İndirme Bölgesi: Oyun indirirken hangi ülkenin sunucusunden indirmek istediğinizi seçebilirsiniz.Kendi ülkenizden başka bir ülkeyi seçerseniz daha yavaş indirirsiniz.

İndirme Kısıtlamaları:
Buradan indirme hızını kısıtlayabilirsiniz.
Oyun oynarken otomatik olarak indirme duraklatılır.Bunun nedeni buradaki ayardır.Buradaki kutucuğu işaretlerseniz oyun oynarken indirme yapabilirsiniz.
Yayın yaparkende bu indirmeyi sınırlayabilirsiniz.
İndirme hızını saniyede bit cinsinden gösterme seçeneği ise indirme hızını bit cinsinden gösterir.

İndirme Önbelleğini Temizle:
Steam içerisinde indirme yaparken,oyunlarla ilgili sorunların kayıt edildiği yeri temizleyebilirsiniz.

Cloud:

Burası steamın size verdiği bir sunucudur.Burada oyun kayıtlanırınız ve ekran görüntüleriniz saklanır.Mesela bilgisayarınıza format attınız.Format attıktan sonra kayıt dosyalarını yedeklemediyseniz oyuna sıfırdan başlamanız gerekir.Eğer

sunucuya yüklediyseniz sistem otomatik olarak kayıt dosyalarını indirir ve oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.Bu sistem her oyun için desteklenmemektedir.

İletişim:

Burada ise kullandığınız ses kayıt aygıtını seçebilirsiniz.
Mikrofon sesi ve alınan seslerin ayarlarını yapabilirsiniz.
Sesli sohbet yaparken direk konuştuğunuzda sesin gitmesini mi yoksa bas konuş sistemini mi kullanmak istediğiniz soruluyor ve bas konuş tuşu atayabiliyorsunuz.

Müzik:

Burası ise müzik dinlemeniz için oluşturulan alandır.Bilgisayar üzerinde bulunan müzik klasörünü seçip steam üzerinden müzik dinleyebilirsiniz.
Veritabanında bulunan müzikleri dinlenmizi sağlar.Eğer Başlanıçta Tara’yı seçerseniz steam açıldığında steame eklenen yeni müzikleri dinleyebilirsiniz.
Müziğin ses ayarını yapabilirsiniz.
En altta da müziğin hangi durumlarda çalmasını ve hangi durumlarda duraklatılması gerektiğini seçebilirsiniz.

Yayıncılık:

Youtube,Twitch gibi yayın siteleri tarzında bir uygulamadır.Sadece steam üzerinden yayın yapılır ve izlenebilir.
Yayın yaparken kimler tarafından izlenebileceğinizi kısıtlayabilirsiniz.
Ayarları ise bilgisayarınızın ve internetinizin hızına göre ayarlayabilirsiniz.

İnternet Tarayıcı:

Oyun içerisinde iken alt+tab yapmadan kullanabileceğiniz bir tarayıcıdır.
Oyun içerisinde iken shift+tab yaparak açılan steam arayüzü tarafından internet tarayıcısını açıp istediğiniz herhangi bir siteye erişebilirsiniz.
İnternet tarayıcısının anasayfasını belirleyebilirsiniz.
Tarayıcının önbelleğini ve çerezlerinide buradan temizleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz