3D Yazıcılar Bir Çağ Başlattı!

0
3 boyutlu yazıcılar
3 boyutlu yazıcılar

Üç boyutlu yazıcı günümüzde 3D Printer olarak d bilinen ve geçmişi 1984 yılına kadar dayanan yazıcılardan oluşuyor. Günümüzde çok kullanışlı bir ürün olarak kullanılan bu yazıcılar aslında insanların hayatını kolaylaştıracak pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. 3D Printer nedir, ne iş yapar gibi sorular sizin de aklınızda şekillenmeye başladıysa hemen anlatalım. Eskiden bilgisayar üzerinden hazırladığımız ya da tasarladığımız ürünler kâğıtlar üzerinde çıkıyorlardı. Hatta bilgisayarlarda, fotoğraflarda bu sistemi kullanıyorduk. Daha sonra 3D teknolojisinin hayatımıza girmesi ile yazıcı çıktısı diyebileceğimiz ürünlerde kâğıt olmaktan çıktı. Vereceğiniz malzemeye göre bilgisayarınızda hazırladığınız tasarımlar artık 3 boyutlu olarak çıkabiliyor.

3D Yazıcı Sistemi Nasıl İşliyor?

3D yazıcılar 3 aşamadan meydana gelen çalışmalar sonucu ürünlerini ortaya çıkarıyor. Bu aşamaların başında ürünlerin bilgisayar ortamından tasarlanması geliyor. Hazırlanacak olan ürün bilgisayar ortamında bulunan özel programlar eşliğinde hazırlanıyor. Bütün boyut ayarlamaları, renkleri ayarlanan bu ürün için bir ham madde seçilmesi gerekiyor. Bu madde kimi zaman demir kimi zaman ise çamur, plastik gibi maddeler olabiliyor.

İkinci aşamada ise 3D yazıcılara kullanılacak olan hammadde ekleniyor. Eklenen ham maddenin şekil almasını sağlayacak olan ayarlamalar yapılıyor. Bütün ayarlar bittikten sonra 3. aşama diyebileceğimiz kademede bilgisayardaki ürünün üç boyutlu çıktısının alınması için düğmeye basılıyor ve istenen ürün 3 boyutlu yazıcıdan kısa sürede bilgisayardaki tasarımla birebir örtüşen şekillerde çıkıyor.

3-boyutlu-yazıcı
3-boyutlu-yazıcı

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Üretim Yapıyor?

Bilgisayardaki tasarımların birkaç işlemle somut hale dönüşmesini sağlayan 3D Printer sisteminde ilk olarak malzeme makine içerisinde bulunan ortama aktarılıyor. Buraya aktarılırken ise ham madde yoğun bir güçle eritme bölmesine çekiliyor. Ardından ise sıkma ve püskürtme gibi yöntemler kullanılarak malzemeye şekil veriliyor. Ayrıca şekil vermeye yarayan uçlar sayesinde hazırlanacak olan maddeye daha detaylı şekiller veriliyor. Bütün şekillendirme işlemleri tamamlandıktan sonra kalıp şeklinde soğuyan tasarımlar eni boyu ve yüksekliği olan tasarımlar olarak kişilere sunuluyor.

Peki, 3D Yazıcılar Ne İşe Yarıyor?

Üç boyutlu yazıcılar pek çok alanda kullanılabilir ürünler sunuyorlar. Bu özelliklerinden dolayı da her sektörde işlevsel bir yapıya sahipler. 3D yazıcılar ne işe yarıyor, hangi alanlarda kullanılıyor diyorsanız işte alanları:

Medikal- Sağlık

Üç boyutlu yazıcılar genellikle medikal cihazların üretiminde ve protez yapılar dediğimiz el, kol, parmak gibi organların protezleri üretilebiliyor. Sağlık alanında büyük bir yenilik olan bu çalışma sayesinde bilgisayar ortamında tasarlanmış olan protez organlar kullanıcılarına sunuluyor.

Üretim Sanayisi

Üç boyutlu yazıcılar genellikle üretim sanayisi dediğimiz alanlarda kullanılıyor. Mesela takılar için hazırlanan mücevherlerden tutunda bisikletlere, sandalyelere kadar oldukça geniş bir alanda yazıcıların rolünü görebiliyoruz.

Otomotiv

3d yazıcı
3d yazıcı

Yedek parça üretimlerinde ve ana parçaların üretilmesinde 3D yazıcıların rolü oldukça büyük. Sadece otomotiv değil havacılık- uzay gibi farklı teknolojilerde de bu üretimi görmek mümkün.

3D Yazıcıların Avantajları

3D yazıcılar kullanıcıların yanlarında bir numune taşımak yerine sadece tasarımlarını taşımasını sağlayacak bir işleve sahip. Bunun yanında oldukça maliyetli üretimlerde de maliyeti düşüren tarafları bulunuyor. Birebir aynı üretimi yapıyor olmasından dolayı da oldukça faydalı bir cihaz olarak görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz