Windows 10 Nasıl İndirilir? | Adım Adım Kurulum

0

Win 10 İndirme ve Kurulum İşlemi Nasıl Yapılır?

Microsoft firması Windows kendi sitesi üzerinden ürünlerinin indirilip kullanılmasına izin veren bir şirkettir.

Win 10 İndirme İşlemi (Download)

Bilgisayarımız için yâda başka bir bilgisayar için Windows işletim sistemi indirmek istediğimiz takdirde arama motoruna ”Microsoft Windows 10” yazarsak karşımıza direkt olarak indirme sayfası en üstte yer alacak şekilde gelecektir. Siteye giriş yapıyoruz. Sayfada biraz aşağı doğru indiğimizde Aracı şimdi indirin diye bir buton göreceğiz. Bu buton bizim Windows 10 İSO dosyalarını indirmemizi sağlayacak olan ara bir programdır. Bu programın adı ise Media Creation Tool dur.

Windows 10 Adım Adım Kurulum

a – ) İndirdiğimiz dosyaya çift tıkladığımızda ise karşımıza bir pencere gelecektir. Karşımıza gelen pencerede ilk olarak lisans koşullarını kabul ediyoruz. Artık program Windows 10 dosyalarını indirmek için hazırlık yapmaya başlayacaktır. Dosyaların inmeye başlamasından önce bize program iki tane seçenek gelecektir. Bunlardan birincisi bilgisayarı yükseltip yükseltmeyeceğimizdir. Diğeri ise başka bir bilgisayara kurulum için ISO dosyası oluşturmaktır.

İSO’nun anlamı ise disk görüntüsü demektir. CD veya DVD içeriklerini birebir barından dosya anlamına gelmektedir.

b – ) Eğer bilgisayarımızda Windows programımız mevcut ise ve programı yükseltmek istiyorsak ilk seçeneği seçmemiz yeterli olacaktır. Ama başka bir bilgisayar için yâda bilgisayarımızın başına bir durum gelmişse örneğin sistem dosyalarımız silinmişse, harddiskimiz bozulmuş ve yerine yeni bir harddisk takmışsak ve bilgisayarımıza yeniden Windows 10 kurmak istiyorsak ikinci seçeneği seçmemiz gereklidir.

İkinci seçeneğimizi seçmemizin ardından bizden bazı seçimler yapmamızı isteyen bir ekran gelecektir. Bu ekranda yapacağımız ayarlar Media Creater programının bizim için indireceği Windows 10 dosyalarını şekillendirmesini sağlayacaktır.

Bu sayfada Dil Sürüm ve Mimari olarak 3 farklı seçeneğimiz bulunmaktadır. Eğerki yeni kurulacak Windows programını İngilizce olarak yâda başka bir dilde kullanmak istiyorsak bu seçenekten hangi dili istiyorsak onu seçmemiz gereklidir. Bu sayede yeni kurulacak olan Windows 10 programının kullanım dilini belirlemiş olacağız.

İkinci seçeneğimiz ise sürüm seçeneğidir. Biz hâlihazır vaziyette Windows 10 indirmesi yaptığımız için bize başka bir sürüm seçimi yaptırmayacaktır.

c – ) Ve son olarak ise Mimari seçeneği karşımıza geliyor. Bizden mimari seçmemizi isterken aslında yeni indirilecek olan Windows 10 programının hangi işlemciye sahip olan bilgisayara kurulacağını seçmemizi istemesidir. Eğer ki bilgisayarımız 64 bitlik işlemciye sahipse bu seçenekten 64 bit(x64) seçeneğini seçmemiz gereklidir. Eğer ki kurulum yapacağımız bilgisayar 32 bit işlemciye sahip ise bu seçenekten 32 bit(x86) seçeneğini seçmemiz gereklidir.

Eğer ki dosyayı yani Windows 10 programını indirdiğimiz bilgisayar ile Windows 10’u kuracağımız bilgisayarın işletim sistemleri aynı ise tüm bu seçimlerle uğraşmamıza gerek kalmadan “Bu bilgisayar için önerilen ayarları kullan” dediğimizde indirme işlemini yaptığımız bilgisayarın özelliklerine sahip Windows 10 programını indirmeye başlayacaktır. İleri butonuna basıyoruz ve karşımıza başka bir sayfa daha geliyor. Bu sayfada ise program bizden dosyaların nereye indirilmesini istediğimizi seçmemizi istiyor.

Bu sayfada karşımızda iki tane seçeneğimiz var birincisi “USB flash sürücü” diğeri ise “ISO Dosyası”dır.

Flash bellek seçeneğini seçersek Media Creater programını flash belleğimizin içerisine Windows 10 dosyalarını kuruluma hazır halde olacak şekilde indiriyor.

Eğer ISO dosyası seçeneğini seçersek Media Creater programı bize bir ISO dosyası indirecektir. İnen bu ISO dosyasını da Flash belleğe yâda bir CD ye yazdırdığımızda yeni bir Windows 10 için kurulumumuz hazır hale gelmektedir.

İndirme işlemi biraz uzun sürmektedir. İndirme işlemi bittikten sonra ise son butonuna basıyoruz ve programımız indirme işlemini tamamlamış oluyor.

Önceki İçerikE-Devlet Kredi Notu Sorgulama | Ücretsiz
Sonraki İçerikMalul Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz