Yoga hakkında ki yanılgılar ve bilgiler

0

Sağlık dediğimiz de aklımıza sadece beslenme yani organ sağlığının gelmesinin çok büyük bir yanlış olduğunu hiç düşündünüz mü? Peki, yataktan kalktığınızda boynunuzun ağrıması veya bütün gün bilgisayar başında çalıştığınız da akşam eve giderken hissettiğiniz o tutulma, fazlasıyla can sıkıcıdır.

Yoga’nın hiç rahatlamak için yapılan bir meditasyondan ziyade aynı zamanda da egzersiz yapma aracı olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde algı olarak yoga; ‘’ohm’’ diyerek, dalgaya alınan her ne kadar tam olarak denilmese de aslında bir spor dalıdır.

Sağlıklı yaşamın sırrı; yoga

Günde sadece 45 dakika ayrılarak yapılacak bir egzersiz, hem gün boyunca yaşadığımız stressi azaltacak, hem de gün boyunca masa başında yaptığımız işin bize vermiş olduğu hareketsizliği yenerek günlük egzersiz limitimizi rahatlıkla dolduracaktır. Yapacağınız bu 45 dakikalık egzersizin size hem rahatlama hem kişisel gelişim hem de esneklik kazandırması tam bir sağlıklı yaşam sırrıdır.

Yüz yogası nasıl yapılır faydaları nelerdir
Yüz yogası nasıl yapılır faydaları nelerdir

Güne olumlu başlamak, zorluklar karşısında sabretmek, vücudun gevşediğine şahit olabilmek, enerji toplamak ve daha fazlası bunlar yoganın kişiye kattığı faydalardan sadece bir kaçı. Bir de gözlemini tam olarak yapamadığımız faydaları var; omurgamız uzar ve esner, kaslar gevşer ve güçlenir, solunum sistemi güçlenir ve hatta organlara masaj yapar. Bu kadar faydaları olan bir sırrı keşfetmeyi neden reddedelim?

Yoga yapmak araştırılınca veya ilk defa denendiğinde zor gelebilir ama zorlanmaktan zevk almasını öğretir. Günümüzde birçok yoga kursu var lakin ayırabileceğimiz bir zaman olamıyor. Bu yüzden internette veya hiçbir zaman yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarımızda bile yoga yapma programları, videoları bulunmakta. Yoga stillerden ve çeşitli türlerden oluştuğu için ufak bir araştırma gereklidir. Kademeler şeklinde yapabileceğimiz yoga, kademe atladıkça süre ve hareket olarak çeşitlilikler gösterir. Basit ve iddaasız bir şekilde yoga yaparken kullanacağımız alet sadece yoga minderi ve uygun bir kıyafetten ibarettir.

Konu sağlığa geldiğinde hiçbir şey dalgaya alınmamalı. Göremiyoruz diye organlarımız, iskeletimiz, kaslarımız göz ardı edilmemeli. Sağlıklı yaşamanın sırrı onların ve ruhumuzun sağlamlığından geçiyor. Uzun ama sağlıklı bir yaşam için yoga atabileceğiniz oldukça küçük bir adımdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz