Satış Ortaklığı Nedir ve Nasıl Yapılır? | Affiliate marketing

0
Sitenizden satış ortaklığı yapmak
Satış ortaklığı yapmak isteyenler ne yapmalıdır

Satış  ortaklığı (Affiliate marketing ), günümüzde ineternetten para kazanmak için en yaygın şekilde kullanılan yöntemdir. Affiliate marketing en kısa tanımıyla, başkalarının ürününü internet üzerinden pazarlayarak, satış başına önceden belirlenmiş komisyonu haketmek demektir.

Günümüzün değişen şartları, iş yaşamındaki zorluklar gibi nedenlerle birçok insan, yeni gelir kapısı arar duruma gelmiştir. Bu yüzden birçok kişi “İnternetten nasıl kazanç sağlanır?” düşüncesiyle arayışa başlamıştır. İnternetten para kazanabilmek için birden fazla seçenek mevcuttur. Bunlardan bazıları; Makale yazarak para kazanmak, blog yazarak para kazanmak, internet üzerinden kendi ürünlerinizi satarak kazanmak ve anket doldurarak para kazanmaktır. Bizim ele alacağımız konu ise Affiliate  Marketing yani Satış Ortaklığı’dır.

Affiliate Marketing ile para kazanmak için ihtiyacınız olan şeyler bilgisayar, internet, çalışma ve sabırdır. İnternetten para kazanma yollarının hiçbirinde olmadığı gibi Affiliate Marketing sisteminde de evde oturarak, hiçbir şey yapmadan para kazanmak mümkün değildir. Bu yüzden hiçbir şey yapmadan, evde oturduk yerden para kazanma vaatlerinde bulunanlara itibar etmemenizi öneririm.

Satış Ortaklığı Nedir?

Affiliate marketig sisteminde 4 temel unsur bulunmaktadır;

1) Sağlayıcı: Dijital ya da fiziksel ürün sağlayan kişi-firma,
2) Satıcı: Ürünü pazarlayan kişi veya firma,
3) Ürün: Fiziksel ürün, dijital ürün veya hizmet,
4) Müşteri: Ürün  yada hizmet satın alan kişiler.

Burada ürün sağlayan kişi (sağlayıcı), satışlarını arttırmak amacıyla, kendi ürünlerini pazarlayan ve satışını yapan kişilere satış başına belirlenmiş komisyonu öder. Böylece hem sağlayıcı hemde satıcı bu işten kar elde etmiş olur.

satis ortakligi
Satış ortaklığı sistemi affialiate marketing hakkında merak ettikleriniz

Konuyu biraz daha açmak gerekirse, ürün sağlayan kişi hem mağazalarda hemde kendilerine ait internet sitelerinde ürünlerini satmaya devam ederler. Bazı firma yada kişiler sadece internet mağazacılığı yoluyla ürünlerini satarlar. Satışlarını arttırmak için ise kişilere (satıcı) satış ortaklığı imkanı sunarlar ve ne kadar komisyon vereceklerini belirtirler.

Ürüne satış ortaklığı yapmak isteyen kişiler, kendilerine ait websitesi veya blogta tanıtım yazısı yazarak yada ürün sağlayıcısı firmanın reklamlarını kendi sitesinde yayınlayarak ürünün reklamını yapar. Yaptığı reklam yönlendirmesi sonucu ürün satıldığı taktirde belirtilmiş olan komisyon kendisine ödenir.

Satış Ortaklığı Sisteminin İşleyiş Şekli Nasıldır?

Ürün satışını arttırmak isteyen sağlayıcılar ve ürünlere satış ortaklığı yaparak para kazanmak isteyen satıcılar ortak bir platformda buluşurlar. Bu platforma bir örnek verecek olursak Xticaret.com sitesi ürün sağlayıcılar ve satıcıları kendi bünyesinde buluşturmuştur. Burada ürün sağlayıcılar ürünlerini, satış şartlarını ve ne kadar komisyon vereceklerini belirtirler. Satıcılar ise satış ortaklığı yapmak istedikleri ürünün satış ortağı olmak için yine bu site bünyesinde firmaya satış ortağı olurlar ve kendilerine bir link verilir. Reklam ve satış yapacak olan kişi tanıtım yazılarında ve reklam bannerlarında bu linki kullanır. Böylece kişinin yönlendirdiği müşteri ve yapılan alışveriş takip edilir. Satış gerçekleştiği zaman, belirlenen komisyon satıcının hesabına işlenir ve belirli aralıklarla ödeme yapılır. Hem ürün sağlayıcının hem de satıcının mağdur olmaması için affiliate marketing sistemi Xticaret.com gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilir.

Neden Affiliate Marketing?
satış ortaklığı
Satış ortaklığı sistemi ile para nasıl kazanılır

Affiliate marketing sisteminin tercih edilmesinin bir sebebi belli bir süre sonra size otomatik gelir sağlamasıdır. Diğer sistemlerde siz çalıştıkça para kazanırsınız. Örneğin, makale yazdıkça veya anket cevapladığınız sürece para kazanırsınız. Affiliate marketing sisteminde ise ilk başta tabiki çok çalışıp sistemi oturtmanız gerekir. Mesela bir blog veya websitesi üzerinden yada bir forumda yazdığınız tanıtım yazısından ve verdiğiniz linkten yıllar sonra bile para kazanabilirsiniz. İçeriği sağlam ve okuyucu kitlesi geniş ve güncel bir blog yada websitesi sistemi oluşturduğunuz zaman ise çalışmadığınız saatler içerisinde de sitenizi veya tanıtım yazınızı ziyaret eden kişiler sayesinde satış gerçekleştirip internetten para kazanabilirsiniz.

Bir  diğer  sebep  ise  sizin  müşteriyle  ilgili  yada  ürünlerle  ilgili  olabiliecek  sorunlarla  ilgilenmemenizdir.  Siz  tanıtımınızı  yapar,  müşteriyi  yönlendirir  ve  satış  gerçekleştiği  zaman  komisyonunuzu  alırsınız.  Ürünün  kargolanması,  faturalandırılması,  müşteri  ilişkileri  ürün  sağlayıcısı  tarafından  gerçekleştirilir.

Bu  yüzden  affiliate  marketing,  internet üzerinden  para  kazanma  seçenekleri  arasında  en  çok  tercih  edilen  sistemdir.  Düzenli  çalışma  sonucunda  hatırı  sayılır  bir  gelir  elde  etmeye  başlayabilir  ve  bu  geliri  zamanla  arttırabilirsiniz.  Hatta  bir  süre  sonra  başka  bir  yerde  çalışmaya  ihtiyacınız  kalmadan  sadece  affiliate  marketing  sisteminden  kazandığınız  parayla  yaşamınızı  sürdürebilirsiniz.  Affiliate  marketing  demek  kendi  işinizi  kurmak  demektir. Ben bu işi kirabından öğrenmek istiyorum diyorsanız size GOMASS eğitim kitabını önerebilirim. Herkese bol kazançlı günler…

Önceki İçerikYıllarca Modası Geçmeyecek Olan 14 Parça
Sonraki İçerikKuzey Kore Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz