İşsizlik Maaşı Ne Zaman Zamlanır?

0
Asgari ücret artarsa işsizlik maaşı
İşsizlik maaşına zam olacak mı?

Yıl sonlarında merak edilen konulardan birkaçı işsizlik maaşı ne zaman zamlanır ve asgari ücret artarsa işsizlik maaşı artar mı soruları dır. Bu sorunun yanıtını vermeden önce işsizlik maaşı nasıl hesaplanır bilmemiz gerekir.

İşsizlik maaşı hesaplamasında şu formül kullanılır; İşten çıktıktan sonra, son 4 aydaki bürüt maaşınız toplanır ve 4 e bölünür. Çıkan sonucun %40’ı sizin alacağınız işsizlik maaşınızın miktarını verir. Tabi bu miktar asgari ücret bürütünün %80’nin de geçemez.

Hesaplamanızı e – devlet’teki 4A hizmet dökümü bölümüne bakıp işsizlik maaşı hesaplama sayfamızdan da hesaplayabilirsiniz

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Zamlı Alınır?

Yukarıdaki formülden de anlaşılacağı gibi işsizlik maaşına zam yapılabilmesi için asgari ücretin artması gerekmektedir. Fakat tek başına bu yeterli değildir. Zamlı işsizlik maaşı alabilmeniz için son 4 aydaki çalışmanız zam yapıldıktan sonraki zaman aralığına denk gelmelidir.

Şimdi gelelim diğer merak ettiklerinize;

1.Soru: İşsizlik maaşı alıyorum, yeni yılda işsizlik maaşına zam yapıldı. Benim maaşım da artacak mı?

Cevap: Bu sorunun yanıtı hayır dır. Nedenini bir örnekle açıklayalım;

2018 yılının aralık ayının sonunda işten çıktığımızı ve asgari ücretle çalıştığımızı düşünelim. Asgari ücretle çalıştığınız için işveren bürüt maaşınızı SGK ya şu şekilde bildirecektir;

Eylül : 2029,50

Ekim: 2029,50

Kasım: 2029.50

Aralık: 2029.50

Son 4 Ay’ınızın ortalaması 2029.50 olacağından ve bürüt maaşınızın %40’ını alabileceğinizden. 2019 yılında asgari ücrete zam yapılmış olsa da sizin maaşınız artmayacaktır. Çünkü maaş hesaplamanız 2018 yılının bürüt asgari ücreti üzerinden değerlendirilmiştir. Yani bu sorunun yanıtı hayır dır?

2. Soru: İşsizlik maaşımı zamlı alabilmem için ne yapmalıyım?

Cevap: Yukarıdaki örnekte de belirttiğimiz gibi işsizlik maaşınızı zamlı alabilmeniz için son 4 ayınızı asgari ücrete yapılan zamdan sonraki tarih aralığına denk getirmelisiniz. Örneğim 2020 asgari ücrete zam yapıldıysa, işten çıktığınız tarih 30 Nisan 2020 olmalıdır. Bu sayede zamlı işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Sonuç Olarak:

1 – İşsizlik maaşı alırken asgari ücrete zam yapılırsa maaşınız artmayacaktır.

2 – Eğer asgari ücrette zam yapıldıktan sonra (4 ay) işten ayrılırsanız işsizlik maaşınız artacaktır.

Maaş hesaplamasında son 4 ay ne kadar bürüt maaş aldığınız önemlidir. Bürüt maaşınız artarsa alacağınız işsizlik maaşı da artacaktır.

Not: İşsizlik maaşı hakkında merak ettiklerinizi İşsizlik maaşı şartlarında ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Önceki İçerikOns Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikReprezantlık Yapabileceğiniz Firmalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz