Paylaş:

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) Nedir ? Ne zaman başlar ve nasıl başvurulur ?

Toplum yararına çalışma
Toplum yararına çalışma programı başvuruları

İşkur’un yeni istihdam yaratmak amacıyla oluşturduğu Toplum Yararına Çalışma ( TYP ) programı bir çok resmi kurumdan istek gelmesi üzerine ciddi bir iş alanı oluşturmuş ve istihdam sağlamıştır.  Üç, altı ve dokuz aylık periyotlarda resmi kurularda vasıflarına göre çalışan işsiz kesim bu program sayesinde iş sahibi olmuş ve istihdam edilmiştir.  Toplum yararına programlara belirli şartları taşıyan her birey başvurabiliyor.

TYP Başvuru Şartları Şu Şekildedir:

1 ) Öncelikle 18 yaşını doldurmuş bir olmalı ve İşkur’da bir kaydınız olması gereklidir.  İşkur da yer alan kaydınız program veri tabanında yer almalı ve programa başvurduğunuzda kişisel profiliniz veri tabanından kolaylıkla görülebilmelidir.

 

2 ) İş kur kaydınızın dışında her hangi bir sosyal güvenlik kurumu ile ilişkiniz olmaması gereklidir. İşsiz ve hiç bir resmi kurumdan maaş almıyor olmak gereklidir. Emekli maaşı, dul yetim maaşı, işsizlik maaşı gibi her hangi bir maaş almıyor olmanız şarttır.

toplum yararina program
TYÇP ile çalışma şartları

3 ) İşsiz olduğunuzu belirtmeniz dışında örgün eğitim veren bir eğitim kurumunda öğrenci olmamanız şartını da sağlamanız gereklidir. TYP gönüllü çalışanı olduğunuzda bir kurumda günün belirli bir saatini çalışarak geçirmeniz gereklidir.

TYP Başvuru ve Seçme(Eleme) nasıl yapılır ?

Toplum yararına programlar için İşkur il müdürlüklerine giderek şahsi yada aşağıda resimdeki adımları izleyerek başvurunuzu internet üzerinden yapabilirsiniz. Resimdeki adımları izleyerek ilinizde aktif olan TYP programlarının da takibini yapmış olursunuz.

typ başvuru
Typ internetten başvuru yöntremi

Başvuru süresi sona erdiğinde işkur müdürlüğünde  hiç bir niteliği olmayan hizmetli kontenjanı için noter nezaretinde bir çekiliş yapılır.

Bu çekiliş sonrası kurayı kazananlar evrak teslim ederek çalışmaya başlıyorlar. Belirli özellikler gerektiren kontenjanlar için bu özellikleri ( kaloriferci , elektrikçi )  sağladığını belirten başvurular kontenjandan fazla ise çekilişle az ise doğrudan seçiliyor. Eğer çok özel niteliklere sahip kontenjanlar var ise bu durumda başvuranlar teknik ve mesleki yeterlilikleri çok üst düzey olan bir kurulun karşısında mülakata tabi tutuluyor. Mülakatı geçenler çalışma hakkı elde ediyor.

İlginizi Çekebilir:  İş İlanı Siteleri | İş İlanı Verme Siteleri
Toplum yararina programına kimler başvurabilir
Toplum yararına programına kimler başvurabilir

TYP Çalışanlara Ne Kadar Maaş ödeniyor ?

TYP programları kapsamında vasıfsız işçiler  çalıştıkları süre için asgari ücret almakta, belirli niteliklere sahip gönüllüler ise asgari ücretten  250 lira daha fazla ücret almaktadırlar. Özel güvenlik ve danışmanlık gibi programlar için de çalışacakları resmi kurumların bu kadrolara ödediği maaşları almaktadırlar.

Toplum Yararına Çalışma Programı ile Hangi Kurumlarda çalışabilirsiniz ?

Toplum yararına programlar bir çok resmi kurumu kapsamaktadır. Bu kurumlar içinde;

  • Milli Eğitim Bakanlığı Okul hizmetlileri,
  • çevre düzenleme ve koruma hizmetlileri ,
    Orman Bakanlığı ve belediyelerin orman yangını ve erozyonla mücadele çalışanları,
  • Dere ve vadilerin ıslahı, çevre düzenleme kadroları,
  • Kültür Bakanlığı restorasyon ve kültürel  mirasların korunmasında görev alan kadrolar,
    Kamu binalarının temizlik kadroları gibi resmi kurumları kapsamaktadır.
Typ orman işçisi olma
Toplum yararına ormanda çalışma

Toplum yararına programlar 3 – 6 – 9 aylık programlar olup en uzun çalışma süresi 9 aydır. 9 ay sonunda başvurular en az 3 aylık bir bekleme süresi sonunda yapılabilir. Bu süre sonunda  tekrar işkur müdürlüğüne yapılarak bu program kapsamında istek yapan resmi kurumlara personel gönderilir. ) aylık çalışma süresi boyunca çalışanların sosyal güvenlik primleri tam maaş üzerinden yatırıldığı gibi sağlık hizmetlerinden de eksiksiz bir şekilde yararlanabilirler. Typ programlarında haftalık 40 veya 45 saat çalışma zaruriyeti vardır. Bu süre çalışılan  kuruma göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu süre zarfında çalışanlar toplamda 8 günlük bir izin kullanabilirler.