İşkur Maaşları | Nasıl Alınır – Ne Zaman Ödenir(Yatar)

23
İşkur maaşı ne zaman ödenir?
İşkur maaşı ne kadar?

İşkur maaşları Türkiye İş kurumu tarafından düzenlenen programlara(İşbaşı Eğitim Programı, TYP, Kurslar vs.) ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler dir. İŞKUR dan maaş almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu fon Türkiye’nin en büyük para fonu olup İŞKUR’u da en zengin kurum haline getirmiştir.

Bu yazımızda İŞKUR maaşlarının ne kadar olduğundan, İşkur maaşlarının ne zaman yattığından, programlara başvuruların nasıl yapılabildiğinden, kimlerin faydalanabileceğinden ve bu programlar hakkında özel bilgilerden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra İŞKUR’ dan maaş almak isteye biriyseniz bu konu hakkında da faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız.

İşkur Maaşı Hangi Programlar İçin Ödenir?

İşkur programlarına katılan bir çok katılımcıya ve ayrıca işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiye maaş ödemesi yapılmaktadır. Kurumun ödeme yaptığı programları sıralmak istersek;

  1. İşsizlik Maaşı
  2. İşbaşı eğitim programı
  3. İşkur Kursları
  4. Toplum Yararına Çalışma Programı

Bu programları biraz inceleyelim;

1-) İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı çalışırken işini kaybeden işsizlere ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşından faydalanmanın 3 temel şartı var bunlardan;

  1.  Son 3 yılda 600 sigortalı çalışmış olmak
  2. son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak
  3. İşinizden istifa etmeden uygun bir kod ile ayrılmış olmak

Yukarıda belirtilen şartları aynı anda taşıyorsanız son 4 ay aldığınız maaşın bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırsınız. (Max alabileceğiniz maaş asgari ücret bürütünün %80’ini geçemez.) Aşağıda bir tablo oluşturarak işsizlik maaşının ne kadar olduğunu açıkladık. İşsizlik maaşı hakkında daha detaylı bilgileri işsizlik maaşı şartları yazımızda bulabilirsiniz. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için ise işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıl İşsizlik Maaşı Ücret Tablosu
  En Düşük En Yüksek
2019 1015,59 TL 2.031,19

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar

İşsizlik maaşı son yapılan düzenlemeyle her ayın 5’inde ödenmektedir. Maaşınızı Çekebilmek için Kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine başvurmanız yeterli olacaktır.

2- ) İşbaşı Eğitim Programı

İşbaşı eğitim programı İŞKUR’un en yüksek maaş verdiği programlardan biridir. Programa katılanlara asgari ücret oranında maaş verilmektedir. Programın amacı, kendine yeni bir meslek sahibi edinmek yada  yeni bir işte deneyim kazanılmasıdır. Programa katılabilmek için tek şart son 30 gün işsiz olmaktır. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İşbaşı eğitim programı yazımızda bulabilirsiniz.

Programa Katılanlar için Günlük Ödenen Maaşlar Aşağıdaki Tablodadır;

2019 İşbaşı Eğitim Programı Maaş Tablosu

İEP TÜRLERİ İŞ ARAYAN ÖĞRENCİ İŞSİZLİK MAAŞI ALAN
Sektör Seçilmez İse: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
İmalat Sektöründe: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
Bilişim Sektörü: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
Basın Sektörü: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Mesleklerde: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
İşe İlk Adım Projesi: 77,7 TL 58,27 TL 38,85 TL
İşte Anne Projesi: 80 TL 80 TL 80 TL
Geleceğin Meslekleri: 85 TL 85 TL 85 TL
Bakım Desteği: 400 TL 400 TL 400 TL

İşbaşı Eğitim Programı Türleri ve Süreleri

Basın Sektörü: Basınla ilgili 8 meslekte 9 aya kadar düzenlenebilmektedir.

İmalat Sektörü: İmalat sektöründeki (nace kodu:10-33 arası) işyerlerinde imalat mesleklerinde 6 aya kadar düzenlenebilir.

Bilişim Sektörü: Bilişim sektöründeki (nace kodu:62-63) işyerlerinde bilişim mesleklerinde 6 aya kadar düzenlenebilir.

Diğer Sektörler: Vasıf gerektirmeyen meslekler hariç 3 aya kadar düzenlenebilir.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sektörler: İEP süresi hayat boyu öğrenme modülü yada üniversiteler tarafından yazılan modül süresi dikkate alınarak hesaplanır.

İşe İlk Adım Projesi: Yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençler  işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek mesleki deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinde ödenecek ücretin net asgari ücretin %50’sine karşılık gelen tutarı ve zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından on iki ay süreyle  istihdam etmeye devam edeceğine dair taahhüt verilmesi ve il müdürlüğü ile yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdam edilecek bu kişiler için on iki ay süresince net asgari ücretin %25’i işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir.

İşte Anne Projesi: 0-14 yaş arası çocuğu olup iep yada istihdam garantili Mesleki Eğitim Kursuna katılan annelere düzenlenebilir.

Geleceğin Meslekleri: En az 2 sigortalı çalışanı olan teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, ar-ge merkezleri,teknoloji merkezleri,tasarım merkezleri ve bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren en az 20 çalışanı olan işyerleri 29 meslekde yararlanabilmektedir.

Bakım Desteği: İmalat sektöründeki iep yada sanayi sektöründeki istihdam garantili Mesleki Eğitim Kurslarına katılan 2-5 yaş arası kreşe giden çocuğu olan annelere düzenlenmektedir. (katıldığı program ücretine ek olarak verilmektedir.)

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?

İşkur maaşı
İşkur maaşının nasıl başvurulduğu ne kadar olduğu hakkında bilgiler verilmiştir.

İŞKUR maaşı ne zaman yatar sorularının başında işbaşı eğitim programı maaşının ne zaman ödendiği gelir. Ne yazık ki işbaşı eğitim programı maaşının yattığı belli bir tarih yoktur. Bazı durumlarda maaşların 30 gün kadar gecikmeli ödendiği bilinen bir gerçektir. Peki neden işbaşı eğitim programı maaşları geç yatıyor? Bu soruyu biraz irdelediğimizde maaş işlemlerinin bir çok aşamadan geçtiğini bu nedenle gecikmelere neden olduğunu görmekteyiz. Bu aşamalar nelerdir maddeler halinde sıralayalım.

1 – Size devam çizelgesi gönderilir ve her gün imzaladığınız bu çizelgeyi kuruma her ayın 1 inde göndermelisiniz.

2 – Kuruma gelen evraklarınız evrak kayıt bölümünde kayda alınır.

3 – Çizelgeniz ilgili personele teslim edilir.

4 – İlgili personel ödeme işleminizi sistemden gerçeleştirilir ve ödemeyle ilgili evrakları hazırlar.

5 – Evraklar kurum şefi ve müdürleri tarafından imzalanır.

6 – İmzalanan evraklar muhasebe yetkilisine gelir burada Banka emri oluşturulur.

7 – İlgili bankaya maaşınızın ödenmesi için bilgi verilir.

8 – Ve maaşınız yatar

Şimdi İşkur maaşı ne zaman yatar sorusu için; Devam çizelgenizi geciktirmeden her ayın birinde kuruma teslim ederseniz, Çizelgenizi imzalarken hatalar yapmadıysanız, evrak kayıt ve ilgili personel çok yoğun değilse, müdürler önlerine gelen imzaları beklemeden atıyorlarsa, muhasebe yetkilisi hızlı işlem yapıyorsa ve ilgili banka İŞKUR’un gönderdiği ödeme emrini zamanında gerçekleştiriyorsa İşbaşı eğitim programı maaşınız her ayın 5 ila 10’u arasında yatar.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

3-) İşkur Kursları

İŞKUR’un sınıf ortamında açmış olduğu kurslardır. Bu kurslara katılanlara günlük ücret ödenmektedir. Kursa katılabilmenin şartı 17 yaşından büyük olmak, emekli olmamak ve işsiz olmaktır. Maaşlar konusunda detaylı bilgiyi İşkur kurs ücretleri yazımızda da bulabilirsiniz.

İşkur Kursiyer Maaşları Ne zaman Yatar?

İşbaşı eğitim programı için belirtilen aşamalar bezer olarak sınıf ortamında düzenlenen kurs katılımcıları için de geçerlidir. Kurs öğretmeniniz devam çizelgelerinizi kuruma ne kadar erken iletirse ödeme işlemleriniz o kadar erken başlar. İşbaşı eğitim programında belirttiğimiz gibi kurumun yoğunluğu ve bankanın işini erken yapması işkur maaşları ne zaman yatar sorusu için en büyük yanıttır.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

4-) Toplum Yararına Çalışma Programı

Toplum yararına çalışma programı bir kurs programı olmayıp kişilerin 6 – 9 ay gibi belirli sürelerle belediye, okul, hastane, orman ve kamu binalarında temizlik gibi işlerde çalıştırıldıkları bir programdır. Bu programa başvuru yapabilmenin tek şartı işsiz olmaktır. Bu programa katılanlar haftanın 5 günü çalışmakta olup asgari ücret oranında maaş almaktadırlar. Program hakkında daha detaylı bilgi için Toplum Yararına Çalışma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşkur kurslarına ve diğer programlara katılanlara ödenen işkur maaşları’nın tamamı yukarıda sıraladığımız başlıklar altında ödenmektadir. Tüm bu programların başvuru şartları ve programlar hakkında detaylı bilgiyi İŞKUR kategorimizden de bulabilirsiniz.

Toplum Yararına Program Maaşları Ne Zaman Yatar

TYP programına katılanların maaşları iki aşamada gerçekleşen işlemler sonucunda ödenmektedir. Bu nedenle TYP çalışanlarının maaşları belli bir tarihte ödenmez. Toplum Yararına Program maaşları ne zaman ödenir sorusuna kesin olmamakla birlikte  her ayın 5 ila 15’i arasında ödenmektedir yanıtını verebiliriz. Olası gecikmelerin sebebi çalıştığınız kurumun evrakları İŞKUR’ a geç iletmesi veya İŞKUR’ un bir nedenden dolayı ödeme işlemlerini geciktirmesidir.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

İlgili Yazılar:

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

İŞKUR Kursiyer Ücretleri(Maaşları) Ne Kadar Oldu?

23
Yorum Yap

avatar
17 Comment threads
6 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
UsakNihatGulayaslanAhmet can Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Ziyaretçi
Usak

Ben iszizlik ödenigi 805 tl Aliyorum isbasi purogramina katilirsam ne kadar alirim

Ziyaretçi
Nihat

işkurdan işe başladım 21.03.2019 aysonunda maaş yatıyormu yoksa 1 ay dolmasınımı beklıyoruz, bana herhangı bı msj gelmedi

Ziyaretçi
Gulay

Maaşlar arttı mı işbaşı programında

Ziyaretçi
aslan

maaşlar niye ayın 20 ve 23 ne geliyor anlamadım mardin midyat

Ziyaretçi
Ahmet can

Maaş yok arkadaşlar iki aya anca veriyorlar

Ziyaretçi
Merve Keskin

İşkurdan çocuk gelişim kursuna gittim 2 ay oldu biteli ama hala ücretlerimiz yatmadı arıyoruz 2 aydır bu hafta takip edin diyorlar ama hala yokk

Ziyaretçi
Güven

Maaşım 8 inde yatacak dendi ama 8 si cumartesiye denk geliyor cuma günü yatar mı maaş yatar mı ? Bilgilendirme mesajı felan gelmesini mi beklemem lazım yoksa ilk maaşımı çekicem hesabım da yok

Ziyaretçi
Mehmet

Haziranın 1 inde ise başladım Temmuz 17 si oldu hala maaş yok gelecek ay yatirilarmi

Ziyaretçi
Tuuba89

21 Mayıs da typ kapsamında ise başladım bayram öncesi 10 günlük parayi verdiler. Haziran ayının maasini hala alamadım. HerGün hesabıma bakmaktan gina geldi artii. Devlet işi diye rahattim halbuki gecikme olmaz diye dusunuyordum ama yanilmisim

Ziyaretçi
Asiye

Ayın 1inde işe başlandıysa maaş yine 1inde mi yatar işkurdan ?

Ziyaretçi
Corina

Bu ay iş kura bağlı olan bir işçi hangi tarihte maaş yatıyor. Mesaj gelmiyor çünkü

Ziyaretçi
Hakan Albayrak

Kolay gelsin ben iş kürdan işe başladım ama bankaya gidip maaşımı alamadım ve telefonuma mesaj gelmişti bana hesabınız yok dedi şimdi hesap açtırdım ama hesap ta para yok o parayı nasıl alırım acaba

Ziyaretçi
yusuf

sen hangi banka’dan hesap açtın ki+

Ziyaretçi

Merhaba bana maaşınızı yattı gibisinden hiç mesaj gelmiyor bunu nereden oluşturacağız ve neden 5 inde yatmıyor

Ziyaretçi
eren

kolay gelsin işkur maaş yattığına dair bilgilendirme mesajı atıyormu işbaşı eğitimcilere paranızı çekebilirsiniz gibisinden ? bir de herhangi halkbankası şubelerinden kimliğimle çekebilirmiyim ?

Ziyaretçi
eren

teşekkürler 09.05.2018 öğlen sonuna doğru mesaj geldi bankadan ödemenizi alabilirsiniz diye 🙂

Ziyaretçi
anıl

Ben şimdi bi bilgisayarcıda işe başlıcam eğitim programı ile 4 ay boyunca iş kur maaş verecekmiş ama bana iş yeri şu kadar maaş alacaksın demedi ben ne kadar alıcam ki ? bu tablo kafamı karıştırdı aylık 70 falan mı alıcam

Ziyaretçi
Sahin Mersinli

işkur işbaşı eğitim proğramında maaşların hangi bankaya yatacağını söylememişsiniz biz nereden bilicez hangisi ilgili banka

Ziyaretçi
Fatma

Ayın 22 sinde işe başladım işbaşı eğitim programından maasım yarım olarak yatar mı ?

Ziyaretçi
Emre

Maasin yarim yatar