Paylaş:
İşkur maaşı
İşkur maaşının nasıl başvurulduğu ne kadar olduğu hakkında bilgiler verilmiştir.

İşkur maaşları Türkiye İş kurumu tarafından düzenlenen programlara(İşbaşı Eğitim Programı, TYP, Kurslar vs.) ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler dir. İŞKUR dan maaş almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu fon Türkiye’nin en büyük para fonu olup İŞKUR’u da en zengin kurum haline getirmiştir.

Bu yazımızda İŞKUR maaşlarının ne kadar olduğundan, İşkur maaşlarının ne zaman yattığından, programlara başvuruların nasıl yapılabildiğinden, kimlerin faydalanabileceğinden ve bu programlar hakkında özel bilgilerden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra İŞKUR’ dan maaş almak isteye biriyseniz bu konu hakkında da faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız.

İşkur Maaşı Hangi Programlar İçin Ödenir?

İşkur programlarına katılan bir çok katılımcıya ve ayrıca işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiye maaş ödemesi yapılmaktadır. Kurumun ödeme yaptığı programları sıralmak istersek;

  1. İşsizlik Maaşı
  2. İşbaşı eğitim programı
  3. İşkur Kursları
  4. Toplum Yararına Çalışma Programı

Bu programları biraz inceleyelim;

1-) İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı çalışırken işini kaybeden işsizlere ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşından faydalanmanın 3 temel şartı var bunlardan;

  1.  Son 3 yılda 600 sigortalı çalışmış olmak
  2. son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak
  3. İşinizden istifa etmeden uygun bir kod ile ayrılmış olmak

Yukarıda belirtilen şartları aynı anda taşıyorsanız son 4 ay aldığınız maaşın bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırsınız. (Max alabileceğiniz maaş asgari ücret bürütünün %80’ini geçemez.) Aşağıda bir tablo oluşturarak işsizlik maaşının ne kadar olduğunu açıkladık. İşsizlik maaşı hakkında daha detaylı bilgileri işsizlik maaşı şartları yazımızda bulabilirsiniz. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için ise işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıl 1.Altıncı Ay 2.Altıncı Ay
En Düşük En Yüksek En Düşük En Yüksek
2018 805,44 TL  1.610,88 TL  805,44 TL  1.610,88 TL

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar

İşsizlik maaşı son yapılan düzenlemeyle her ayın 5’inde ödenmektedir. Maaşınızı Çekebilmek için Kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine başvurmanız yeterli olacaktır.

2- ) İşbaşı Eğitim Programı

İşbaşı eğitim programı İŞKUR’un en yüksek maaş verdiği programlardan biridir. Programa katılanlara asgari ücret oranında maaş verilmektedir. Programın amacı, kendine yeni bir meslek sahibi edinmek yada  yeni bir işte deneyim kazanılmasıdır. Programa katılabilmek için tek şart son 30 gün işsiz olmaktır. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İşbaşı eğitim programı yazımızda bulabilirsiniz.

Programa Katılanlar için Ödenen Maaşlar Aşağıdaki Tablodadır;

İş Arayanlar Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alanlar Bulut Bilişim, Kodlama ve Oyun Geliştirme uz.
2017 İlk 6 Ay Ücreti 54 TL 40,5 TL 27 TL 27 TL
Son 6 Ay Ücreti  54 TL  40,5 TL  27 TL  27 TL
2018 İlk 6 Ay Ücreti 61,65 TL 46,23 TL  30,82 TL  75 TL
Son 6 Ay Ücreti 61,65 TL 46,23 TL  30,82 TL  75 TL
Kreş Yardımı 2- 5 yaş çocuklu anneler için aylık +400 TL

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?

İŞKUR maaşı ne zaman yatar sorularının başında işbaşı eğitim programı maaşının ne zaman ödendiği gelir. Ne yazık ki işbaşı eğitim programı maaşının yattığı belli bir tarih yoktur. Bazı durumlarda maaşların 30 gün kadar gecikmeli ödendiği bilinen bir gerçektir. Peki neden işbaşı eğitim programı maaşları geç yatıyor? Bu soruyu biraz irdelediğimizde maaş işlemlerinin bir çok aşamadan geçtiğini bu nedenle gecikmelere neden olduğunu görmekteyiz. Bu aşamalar nelerdir maddeler halinde sıralayalım.

İlginizi Çekebilir:  İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak - İstifa Etmek

1 – Size devam çizelgesi gönderilir ve her gün imzaladığınız bu çizelgeyi kuruma her ayın 1 inde göndermelisiniz.

2 – Kuruma gelen evraklarınız evrak kayıt bölümünde kayda alınır.

3 – Çizelgeniz ilgili personele teslim edilir.

4 – İlgili personel ödeme işleminizi sistemden gerçeleştirilir ve ödemeyle ilgili evrakları hazırlar.

5 – Evraklar kurum şefi ve müdürleri tarafından imzalanır.

6 – İmzalanan evraklar muhasebe yetkilisine gelir burada Banka emri oluşturulur.

7 – İlgili bankaya maaşınızın ödenmesi için bilgi verilir.

8 – Ve maaşınız yatar

Şimdi İşkur maaşı ne zaman yatar sorusu için; Devam çizelgenizi geciktirmeden her ayın birinde kuruma teslim ederseniz, Çizelgenizi imzalarken hatalar yapmadıysanız, evrak kayıt ve ilgili personel çok yoğun değilse, müdürler önlerine gelen imzaları beklemeden atıyorlarsa, muhasebe yetkilisi hızlı işlem yapıyorsa ve ilgili banka İŞKUR’un gönderdiği ödeme emrini zamanında gerçekleştiriyorsa İşbaşı eğitim programı maaşınız her ayın 5 ila 10’u arasında yatar.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

3-) İşkur Kursları

İŞKUR’un sınıf ortamında açmış olduğu kurslardır. Bu kurslara katılanlara günlük ücret ödenmektedir. Kursa katılabilmenin şartı 17 yaşından büyük olmak, emekli olmamak ve işsiz olmaktır. Maaşlar konusunda detaylı bilgiyi İşkur kurs ücretleri yazımızda da bulabilirsiniz.

İşkur Kursiyer Maaşları Ne zaman Yatar?

İşbaşı eğitim programı için belirtilen aşamalar bezer olarak sınıf ortamında düzenlenen kurs katılımcıları için de geçerlidir. Kurs öğretmeniniz devam çizelgelerinizi kuruma ne kadar erken iletirse ödeme işlemleriniz o kadar erken başlar. İşbaşı eğitim programında belirttiğimiz gibi kurumun yoğunluğu ve bankanın işini erken yapması işkur maaşları ne zaman yatar sorusu için en büyük yanıttır.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

4-) Toplum Yararına Çalışma Programı

Toplum yararına çalışma programı bir kurs programı olmayıp kişilerin 6 – 9 ay gibi belirli sürelerle belediye, okul, hastane, orman ve kamu binalarında temizlik gibi işlerde çalıştırıldıkları bir programdır. Bu programa başvuru yapabilmenin tek şartı işsiz olmaktır. Bu programa katılanlar haftanın 5 günü çalışmakta olup asgari ücret oranında maaş almaktadırlar. Program hakkında daha detaylı bilgi için Toplum Yararına Çalışma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşkur kurslarına ve diğer programlara katılanlara ödenen işkur maaşları’nın tamamı yukarıda sıraladığımız başlıklar altında ödenmektadir. Tüm bu programların başvuru şartları ve programlar hakkında detaylı bilgiyi İŞKUR kategorimizden de bulabilirsiniz.

Toplum Yararına Program Maaşları Ne Zaman Yatar

TYP programına katılanların maaşları iki aşamada gerçekleşen işlemler sonucunda ödenmektedir. Bu nedenle TYP çalışanlarının maaşları belli bir tarihte ödenmez. Toplum Yararına Program maaşları ne zaman ödenir sorusuna kesin olmamakla birlikte  her ayın 5 ila 15’i arasında ödenmektedir yanıtını verebiliriz. Olası gecikmelerin sebebi çalıştığınız kurumun evrakları İŞKUR’ a geç iletmesi veya İŞKUR’ un bir nedenden dolayı ödeme işlemlerini geciktirmesidir.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.