2022 İşkur Maaşları Ne Kadar Oldu? – Tüm Programlar

30
İşkur maaşı ne zaman ödenir?
İşkur maaşı ne kadar?

İşkur maaşları Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen programlara(İşbaşı Eğitim Programı, TYP, Kurslar vs.) ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler dir. İŞKUR dan maaş almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretler işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu fon Türkiye’nin en büyük para fonu olup İŞKUR’u da en zengin kurum haline getirmiştir.

Bu yazımızda İŞKUR maaşlarının ne kadar olduğundan, İşkur maaşlarının ne zaman yattığından, programlara başvuruların nasıl yapılabildiğinden, kimlerin faydalanabileceğinden ve bu programlar hakkında özel bilgilerden bahsedeceğiz. Yazımızı okuduktan sonra İŞKUR’ dan maaş almak isteye biriyseniz bu konu hakkında da faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız.

İşkur Maaşı Hangi Programlar İçin Ödenir?

İşkur programlarına katılan bir çok katılımcıya ve ayrıca işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiye maaş ödemesi yapılmaktadır. Kurumun ödeme yaptığı programları sıralmak istersek;

  1. İşbaşı eğitim programı
  2. İşsizlik Maaşı 
  3. İşkur Kursları
  4. Toplum Yararına Çalışma Programı

Bu programları biraz inceleyelim;

1- ) 2022 İşbaşı Eğitim Programı Maaşı

İşbaşı eğitim programı İŞKUR’un en yüksek maaş verdiği programlardan biridir. Programa katılanlara asgari ücret oranında maaş verilmektedir. Programın amacı, kendine yeni bir meslek sahibi edinmek yada  yeni bir işte deneyim kazanılmasıdır. Programa katılabilmek için tek şart son 30 gün işsiz olmaktır. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İşbaşı eğitim programı yazımızda bulabilirsiniz.

Programa Katılanlar için Günlük Ödenen Maaşlar Aşağıdadır

İş arayanlar: 163,59 TL

Öğrenciler: 122,69 TL

İşsizlik maaşı alanlar: 81,80 TL

İşbaşı Eğitim Programı Türleri ve Süreleri

Basın Sektörü: Basınla ilgili 8 meslekte 9 aya kadar düzenlenebilmektedir.

İmalat Sektörü: İmalat sektöründeki (nace kodu:10-33 arası) işyerlerinde imalat mesleklerinde 6 aya kadar düzenlenebilir.

Bilişim Sektörü: Bilişim sektöründeki (nace kodu:62-63) işyerlerinde bilişim mesleklerinde 6 aya kadar düzenlenebilir.

Diğer Sektörler: Vasıf gerektirmeyen meslekler hariç 3 aya kadar düzenlenebilir.

Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sektörler: İEP süresi hayat boyu öğrenme modülü yada üniversiteler tarafından yazılan modül süresi dikkate alınarak hesaplanır.

İşe İlk Adım Projesi: Yüksekokul veya fakültelerden mezun olan 18-29 yaş aralığındaki gençler  işbaşı eğitim programlarına dahil edilerek mesleki deneyim ve tecrübe kazanması sağlanacaktır. Zorunlu istihdam sürecinde ödenecek ücretin net asgari ücretin %50’sine karşılık gelen tutarı ve zorunlu istihdam sürecinden sonra işveren tarafından on iki ay süreyle  istihdam etmeye devam edeceğine dair taahhüt verilmesi ve il müdürlüğü ile yeni bir sözleşme imzalanması durumunda istihdam edilecek bu kişiler için on iki ay süresince net asgari ücretin %25’i işsizlik sigortası fonundan karşılanmaya devam edilecektir.

Geleceğin Meslekleri: En az 2 sigortalı çalışanı olan teknopark bünyesinde faaliyet gösteren işyerleri, ar-ge merkezleri,teknoloji merkezleri,tasarım merkezleri ve bilgi ve iletişim sektöründe faaliyet gösteren en az 20 çalışanı olan işyerleri 29 meslekde yararlanabilmektedir.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Program maaşının belli bir ödenme günü yoktur. Maaş ödenme günüyle ilgili bu yazımızda bilgi alabilirsiniz: İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?

İşkur maaşı
İşkur maaşının nasıl başvurulduğu ne kadar olduğu hakkında bilgiler verilmiştir.

2-) 2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı çalışırken işini kaybeden işsizlere ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşından faydalanmanın 3 temel şartı var bunlardan;

  1. Son 3 yılda 600 sigortalı çalışmış olmak
  2. Son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak
  3. İşinizden istifa etmeden uygun bir kod ile ayrılmış olmak

Yukarıda belirtilen şartları aynı anda taşıyorsanız son 4 ay aldığınız maaşın bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırsınız. (Max alabileceğiniz maaş asgari ücret bürütünün %80’ini geçemez.) Aşağıda bir tablo oluşturarak işsizlik maaşının ne kadar olduğunu açıkladık. İşsizlik maaşı hakkında daha detaylı bilgileri işsizlik maaşı şartları yazımızda bulabilirsiniz. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yılİşsizlik Maaşı Ücret Tablosu
 En DüşükEn Yüksek
20222.130.00 TL4.260,00 TL

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Yatar

İşsizlik maaşı son yapılan düzenlemeyle her ayın 5’inde ödenmektedir. Maaşınızı Çekebilmek için Kimliğinizle herhangi bir PTT şubesine başvurmanız yeterlidir

3-) İşkur Kursları

İŞKUR’un sınıf ortamında açmış olduğu kurslardır. Bu kurslara katılanlara günlük ücret ödenmektedir. Kursa katılabilmenin şartı 17 yaşından büyük olmak, emekli olmamak ve işsiz olmaktır. Maaşlar konusunda detaylı bilgiyi İşkur kurs ücretleri yazımızda da bulabilirsiniz.

İşkur Kursiyer Maaşları Ne zaman Yatar?

İşbaşı eğitim programı için belirtilen aşamalar bezer olarak sınıf ortamında düzenlenen kurs katılımcıları için de geçerlidir. Kurs öğretmeniniz devam çizelgelerinizi kuruma ne kadar erken iletirse ödeme işlemleriniz o kadar erken başlar. İşbaşı eğitim programında belirttiğimiz gibi kurumun yoğunluğu ve bankanın işini erken yapması işkur maaşları ne zaman yatar sorusu için en büyük yanıttır.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

4-) Toplum Yararına Çalışma Programı

Toplum yararına çalışma programı bir kurs programı olmayıp kişilerin 6 – 9 ay gibi belirli sürelerle belediye, okul, hastane, orman ve kamu binalarında temizlik gibi işlerde çalıştırıldıkları bir programdır. Bu programa başvuru yapabilmenin tek şartı işsiz olmaktır. Bu programa katılanlar haftanın 5 günü çalışmakta olup asgari ücret oranında maaş almaktadırlar. Program hakkında daha detaylı bilgi için Toplum Yararına Çalışma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşkur kurslarına ve diğer programlara katılanlara ödenen işkur maaşları’nın tamamı yukarıda sıraladığımız başlıklar altında ödenmektadir. Tüm bu programların başvuru şartları ve programlar hakkında detaylı bilgiyi İŞKUR kategorimizden de bulabilirsiniz.

Toplum Yararına Program Maaşları Ne Zaman Yatar

TYP programına katılanların maaşları iki aşamada gerçekleşen işlemler sonucunda ödenmektedir. Bu nedenle TYP çalışanlarının maaşları belli bir tarihte ödenmez. Toplum Yararına Program maaşları ne zaman ödenir sorusuna kesin olmamakla birlikte  her ayın 5 ila 15’i arasında ödenmektedir yanıtını verebiliriz. Olası gecikmelerin sebebi çalıştığınız kurumun evrakları İŞKUR’ a geç iletmesi veya İŞKUR’ un bir nedenden dolayı ödeme işlemlerini geciktirmesidir.

Maaşın Yattığı Banka: Halk Bankası dır.

5 – Sosyal Çalışma Programı

Sosyal programı üniversite öğrencilerine özel düzenlenmiş bir programdır. Bu programdan faydalanmak istiyorsanız yüksek öğretim öğrencisi olmanız şarttır. Program hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayınız.

Program çalışanlarına ne kadar ödenir?

SYP çalışanlarına 2020 yılı için günlük yaklaşık 71 TL ödeme yapılır.

Sosyal Çalışma Programı Maaşı Ne zaman Ödenir?

Sosyal çalışma programında maaş ödemeleri TYP’ de olduğu gibidir. Çalıştığınız kurum ödeme evraklarını ne kadar kısa zamanda İŞKUR’ a iletirse ödemeleriniz o kadar kısa zamanda yapılır. Yaklaşık bir zaman isterseniz her ayın 5′ i ile 15 arası diyebiliriz.

6 – Kısa Çalışma Ödeneği

Ön görülemeyen doğal afet, ekonomik kriz, salgın hastalıklar gibi nedenlerden dolayı işverenin başvurusu üzerine çalışanlarına ödenen 3 aylık maaşa kısa çalışma ödeneği denir.

Kısa Çalışma ödeneğinde son 12 aylık bürüt ortalamasının %60′ ı kadar işçilere ödeme yapılır. Maaşlar işsizlik maaşında olduğu gibi her ayın 5 inde PTT yada İBAN istenmişse İBAN numaranıza yapılır.

Kısa Çalışma Ödeneği Sorgulama nasıl yapılır öğrenmek için buraya,

Kısa çalışma işveren başvurusu ne zaman sonuçlanır öğrenmek için buraya basınız

İlgili Yazılar:
İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?
İŞKUR Kursiyer Ücretleri(Maaşları) Ne Kadar Oldu?

Önceki İçerikİşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?
Sonraki İçerikİşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak | İstifa Etmek

30 YORUMLAR

    • Türkiyede bir işçi haftada en fazla 45 saat çalışmalıdır. Haftada 6 gün çalışıyorsan bu da günde yaklaşık 7,5 saat yapar. Programa katılırsan asgari ücret + işverenin vereceği ekstra maaşı alabilirsin. Bunda bir engel yoktur. Tabi işveren vermek isterse…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz