Ana Sayfa / Genel / İşkur Maaşları | Nasıl Alınır – Ne Zaman Ödenir

İşkur Maaşları | Nasıl Alınır – Ne Zaman Ödenir

Paylaş:
Share
İşkur maaşı
İşkur maaşının nasıl başvurulduğu ne kadar olduğu hakkında bilgiler verilmiştir.

İşkur maaşları Türkiye İşkurumu tarafından düzenlenen programlara ve işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişilere ödenen ücretlerdir. İŞKUR dan maaş almaya hak kazanan kişlere ödenen ücretler işsizlik sigortası fonundan karşılanmaktadır. Bu fon Türkiye’nin en büyük para fonu olup İŞKUR’u da en zengin kurum haline getirmiştir.

Bu yazımızda işkur maaşlarının ne kadadar olduğundan, başvurunun nasıl yapılabildiğinden, kimlerin alabileceğinden ve bu programlar hakkında özel bilgiler vereceğiz. Yazımızı okuduktan işkurdan maaş almak isteye biriyseniz bu konu hakkında faydalı bilgiler edinmiş olacaksınız.

İşkur Maaşları Hangi Programlar İçin Ödenir?

İşkur programlarına katılan bir çok katılımcıya ve ayrıca işsizlik maaşı almaya hak kazanan kişiye maaş ödemesi yapılmaktadır. Kurumun ödeme yaptığı programları sıralmak istersek;

  1. İşsizlik Maaşı
  2. İşbaşı eğitim programı
  3. İşkur Kursları
  4. Toplum Yararına Çalışma Programı

Bu programları biraz inceleyelim;

1-) İŞSİZLİK MAAŞI

İşsizlik maaşı çalışırken işini kaybeden işsizlere ödenen bir maaştır. İşsizlik maaşından faydalanmanın 3 temel şartı var bunlardan;

  1.  Son 3 yılda 600 sigortalı çalışmış olmak
  2. son 120 gün kesintisiz çalışmış olmak
  3. İşinizden istifa etmeden uygun bir kod ile ayrılmış olmak

Yukarıda belirtilen şartları aynı anda taşıyorsanız son 4 ay aldığınız maaşın bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırsınız. (Max alabileceğiniz maaş asgari ücret bürütünün %80’ini geçemez.) Aşağıda bir tablo oluşturarak işsizlik maaşının ne kadar olduğunu açıkladık. İşsizlik maaşı hakkında daha detaylı bilgileri işsizlik maaşı şartları yazımızda bulabilirsiniz. Ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplamak için ise işsizlik maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yıl 1.Altıncı Ay 2.Altıncı Ay
En Düşük En Yüksek En Düşük En Yüksek
2017 710 TL 1421 TL

2- ) İşbaşı Eğitim Programı

işbaşı eğitim programı işkurun en yüksek maaş verdiği programlardan biridir. Programa katılanlara asgari ücret oranında maaş verilmektedir. Programın amacı, kendine yeni bir meslek sahibi edinmek yada  yeni bir işte deneyim kazanılmasıdır. Programa katılabilmek için tek şart son 30 gün işsiz olmaktır. Program hakkında daha detaylı bilgiyi İşbaşı eğitim programı yazımızda bulabilirsiniz.

İş Arayanlar Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alanlar
2017 İlk 6 Ay Ücreti 54 TL 40,5 TL 27 TL
Son 6 Ay Ücreti
2018 İlk 6 Ay Ücreti
Son 6 Ay Ücreti

3-) İşkur Kursları

İŞKUR’un sınıf ortamında açmış olduğu kurslardır. Bu kurslara katılanlara günlük ücret ödenmektedir. Kursa katılabilmenin şartı 17 yaşından büyük olmak, emekli olmamak ve işsiz olmaktır. Maaşlar konusunda detaylı bilgiyi İşkur kurs ücretleri yazımızda da bulabilirsiniz.

4-) Toplum Yararına Çalışma Programı

Toplum yararına çalışma programı bir kurs programı olmayıp kişilerin 6 – 9 ay gibi belirli sürelerle belediye, okul, hastane, orman ve kamu binalarında temizlik gibi işlerde çalıştırıldıkları bir programdır. Bu programa başvuru yapabilmenin tek şartı işsiz olmaktır. Bu programa katılanlar haftanın 5 günü çalışmakta olup asgari ücret oranında maaş almaktadırlar. Program hakkında daha detaylı bilgi için Toplum Yararına Çalışma başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

İşkur kurslarına ve diğer programlara katılanlara ödenen işkur maaşları’nın tamamı yukarıda sıraladığımız başlıklar altında ödenmektadir. Tüm bu programların başvuru şartları ve programlar hakkında detaylı bilgiyi İŞKUR kategorimizden de bulabilirsiniz.


Benzer Yazı

isbasi egitim programi nedir

İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

İşbaşı eğitim programı yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs …Bunlarada GözatınBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share