Ana Sayfa / İşsizlik Maaşı Hesaplama | Kaç Ay ve Ne Kadar Maaş Alırım?

İşsizlik Maaşı Hesaplama | Kaç Ay ve Ne Kadar Maaş Alırım?

Basit Hesaplama Detaylı Hesaplama


Son 4 Ay, Aylık bürüt maaşınızı giriniz

1. Ay
2. Ay
3. Ay
4. Ay

Son 3 yılda toplam kaç gün çalıştınız ?Son 120 gün kesintisiz çalıştınız mı ?İşten çıkış kodunuzu seçiniz

Not: Hesaplama ve işsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden çekinmeden sorabilir ve ayrıca işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler içeren işsizlik maaşı şartları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Programı Nasıl kullanılır ?

İş yerinizden memnun değilsiniz veya işyerinizden ayrılmak için bazı nedenleriniz var. İş yerimden ayrıldıktan sonra İşsizlik maaşına başvurursam işsizlik maaşı alabilir miyim ? İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür veya alacağım işsizlik maaşını hesaplayabileceğim bir program var mıdır? Bunun gibi sorularınızın cevabı için size bu sayfadan yardımcı olmaya çalışacağız. Yukarıda güncel verileri kullanarak işsizlik maaşı hesaplama programı oluşturduk, bu program ile işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağınızı eğer hak kazandıysanız ne kadar süreyle ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayan başarılı bir program hazırladık. Programın kullanımı ile ilgili incelileri aşağıda başlıklar altında yazdık dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

issizlik maasi sartlari ve hesaplamasi
2016 İşsizlik maaşı hesaplama programı

Son 4 ay ödenen pirim miktarı kısmı nasıl doldurulmalıdır ?

Aşağıdaki resim herkesin E-Devlet’ in sitesine girip hizmet dökümünü alabileceği hizmet dökümünü göstermektedir. Sizde E-devlet’e girip aşağıdaki gibi hizmet dökümünüzü çıkarabilirsiniz. E-devlet ten aldığınız bu hizmet dökümünden on 3 yılda ödenen prim miktarınızı, son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığınızı ve işsizlik maaşı hesaplama programımızda kullanacağınız son 4 ayın prim miktarını buradan öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki örnekte mavi olarak yazılan 1,2,3 ve 4. aydaki priminizi yukardaki programımızda belirtilen yere girerek daha doğru bir hesaplama yapmış olacaksınız.

issizlik maasi hesaplama
Bu tablo E-Devlet’e giriş yapılarak 4 A hizmet dökümü bölümünden alınmıştır.

Resimdeki harfler;

A. Kişinin işten çıkış tarihini; Kişinin işten çıkış tarihini belirtir.

B. Kişinin priminin neden eksik yattığının kod değeri; Kişinin ay içerisinde devamsızlık yapması rapor alması veya ücretsiz izin alması gibi durumlarda primi işveren tarafından ödenmez. Ödenmeyen bu günlerin nedenleri sayısal kodlarla belirtilir.

C. Son ay ödenen prim miktarını

D. Eksik günde ödenen prim miktarını ifade eder.

Önemli: Eksik gün nedeniniz Ücretsiz izin, Sağlık durumu gibi nedenlerle olmalıdır aksi taktirde  son 120 gününüz bozulur ve işsizlik maaşı alamazsınız.

Önemli: SGK hizmet dökümü bize bürüt maaşı verir ve biz programımıza hizmed dökümündeki bürüt maaşımızı yazmamız gerekir.

Son 3 yıldaki çalışma süreniz ne anlama gelir ?

Son 3 yıldaki toplam pirim süreniz işsizlik maaşını kaç ay almaya hakkazandığınızda kullanılır. Bu süre

600 günden az ise işsizlik maaşı alamazsınız !

600 – 899   gün arasındaysa 6 Ay

900 – 1079  gün arasındaysa 8 Ay

1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız

Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı ne anlama gelir ?

İşsizlik maaşı hesaplanırken işten ayrılma tarihinden itibaren son 4 ay yani120 gün kesintisiz çalışma şartı aranır. Eğer son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hakkazınırsınız. Son 120 çalışmanın bazı istisnai durumları vardır. Bunlardan biri sağlık raporu dur. Son 120 gün içerisinde raporlu güçirdiğiniz eksik günler varsa raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşıalmanız için engel olmaz bu durumda diğer şartlarınız da uyuyorsa işsizlik maaşı almaya hakkazanırsınız.

İşten çıkış kodu ne anlama gelir ?

İşten çıkış kodu sizin bir işyerilden ayrılırken işverenini tarafından SGK ya ne sebeple işten ayrıldığınızı bildiren koddur. Yaklaşık 30 adet çıkış kodu bulunmaktadır. Bu kodların bazılarında örneğn evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda diğer tüm koşulları sağlasanızda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesap tablomuzda hangi kodlarda işsizlik maaşı alacağınız işlenmiş bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru süresi kaç gün dür ?

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkışınız verdiği tarih itibari ile 1 ay yani 30 gün dür. İşten ayrıldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru süresini geçirirseniz 1 aylık süreyi geçirdiğiniz her gün toplamda kazandığınız işsizlik maaşınızın süresinden düşülür.Örneklersek;

6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız ve siz işten ayrıldıktan 45 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yaparsanız, bu durumda 15 gün geç başvuruda bulunduğunuz için 6 Ay değil 5 ay 15 gün gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı ve programla ilgili kafanıza takılan soruları sayfanın sonundaki veya işsizlik maaşı şartları makalemzin altındaki yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz.

Paylaş:

210
Soru Sor / Yorum Yap

avatar
118 Comment threads
92 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
100 Comment authors
Piyasa AnketiSevgierkanNihat demirKök Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Sevgi
Ziyaretçi
Sevgi

Merhabalar ayni isyerinde 6 yıl calismama ragmen isverenin sigortamda yapmış oldugu girdi çıktıdan dolayi gun sayım 1080 den aşagi kaldığı için 8 ay maaş alıyorum.benden 2 sene sonra ise giren ve ayni gun iş çıkışımız verilen kişi 10 ay maaş hakkediyor.Ben nasıl bir yol izlemeliyim.hakkim olani almalıyım

erkan
Ziyaretçi
erkan

merabalar kolay gelsin ben 2016 1
ayinda isten ciktim ve issiz lik maasina yazildim 7 aylik baglandi ve 4 ay aldim sonra is buldum 1yil calistim ve isten ciktim issizlik maasima kaldigim yerden devam ettim 2017 9 ayinda son ayligimi aldim ama eskisini devam ettirdim simdi isten cikarildim burdada 13 ay calistim iskura basvursam yine issizlik maasi alabilirmiyim acaba

Nihat demir
Ziyaretçi
Nihat demir

Slam 20 gün oldu issizlik ödeneğin hala bağlanmadı ne zaman sonuçlanır 18 05 başvuru yaptIm

Kök
Ziyaretçi
Kök

Merhaba arkadaşlar 1080 gun üstü sigortalıyım anlaşmalı cıkıp aynı gun için de başka iş yerinde 1 günlük sigorta yaptırsam oradan da attılsam işsizlik maaşi alabilir miyim

S1974RT
Ziyaretçi
S1974RT

Merhaba,
İşkur işyerini arayIp bilgi alır mı?

Sertan
Ziyaretçi
Sertan

Merhabai ben yakın zamanda işten ayrıldım. İstifa dilekçesinde gerekçe olarak işin niteliklerine uygun şartları kaybetmesi ve düzensiz maaş ödemesi durumu olduğunu belirttim.İstifa yazısı kabul edildi ve maaşım ile iznim hesabıma farklı çatı şirket hesabından yattı. Buna dair ihbar süresi kullandırılması iki tarafta buna ilişkin bir işlem yapmadı. Yasal çerçevede, kıdem tazminatı, ihbar talebimin karşılanacağını düşünmekteyim. Henüz dava konusu etmedim. İşkura başvurdum ama sanırım kod olarak istifa olarak belirteceklerdir. Kodda değişiklik yapacaklarını zannetmiyorum. Çalışma sürem 1 buçuk yıldır. Öncesinde de sgk farklı firmadan yattı arada sadece 1 hafta var. Bu hususta nasıl yol alınabilinir ve hangi durumlarla karşılaşırım?

SERKAN
Ziyaretçi
SERKAN

MERHABA

2015 YILI 150 GÜN
2016 YILI 360 GÜN
2017 YILI 360 GÜN
2018 YILI 213 GÜN

YUKARIDAKİ BİLGİLERE GÖRE KAÇ AY MAAŞ ALABİLİRİM. HESABIMI YIL HESABIMI YAPILIYOR. TEŞEKKÜRLER.

Hanife
Ziyaretçi
Hanife

Merhaba son 3 yıldaki 600 günle ilgili sorum olacak.2016 yılında 360 gün, 2017 de 45 gün primim var.2017 şubat 15 de Doğum iznine ayrıldım,Nisa’nda ücretsiz Doğum iznine ayrıldım 9 ay kullandım.06.03.2018 de ücretsiz iznim bitti ve 1 ay senelik iznimi kullandım.07.04.2018 de 3600 den işten çıktım.2018 36 gün primim var .Mayıs 2018 de tekrar işe başladım. Ağustos 2018 de tekrar Doğum iznine ayrılacağım 120 gün primim doluyor.doğum izninden sonra işveren çıkışımı verse işsizlik maaşı alırmıyım?doğum iznine çıkana kadar toplam 556 günüm oluyor,Doğum izni 112 gün 556 güne ekleniyor mu?

Eyup
Ziyaretçi

Merhaba ben efe bir özel is yerinden çıkartıldı bana 9 aylık tazminat değilde bir diğer ödeme var ya adini çıkartamadım onu ödediler 1550 TL ve benimde 3 yıl içinde 788 gün var işsizlik maşı ala bilirmiyim

Batuhan
Ziyaretçi
Batuhan

Merhabalar kolay gelsin,
30 mart 2018 de iskura issizlik odemesi basvurusu yaptim. Onaylandi. Bana bir mesaj geldi. Birdahaki ayin 5inde odemenizi alabilirsiniz diye. Yani ben nisan 5 te odeme alabilecekmiyim?

ozi
Ziyaretçi
ozi

peki ne kadar alacak son uc sene olayi sondanmi basliyor yoksa ciktigin gunden geriyemi gidiyor banada 8 ay baglanmis e devletten bakinca ama 10 ay olmasi gerekirdi bu senede 3.ay calismisligim varki

Ela yılmaz
Ziyaretçi
Ela yılmaz

Merhaba, 2buçuk ay önce iş değişikliği yaptım, gün kaybım yok önceki şirketimde 4 yıl çalışmıştım. Evlilik olduğundan şirket ayrılırken tazminatımı ödedi istifa dilekçesi doldurdu. Yeni çalıştığım iş yerinde ise sağlık nedenlerimden dolayı geçen hafta çıkışımı verdiler. Şubat ayında 2 günlük sağlık raporum var. Mart ayında yok. İşsizlik maaşından faydalanabilir miyim? Mart 11 da çıkartıldım işten. Ne zamana kadar başvurmalıyım.

Soner
Ziyaretçi
Soner

Ben 0404 2015yılında sigorta girişim var . Ve okuldan dolayı eksik 465 günüm olmuş şuan. O tarihle bu zamana kadar 600 gün doldursam hak edebilirmiyim? 3 yıl mi yoksa 4 yıl olarak mi baz alınır..

Emine Nur 06
Ziyaretçi
Emine Nur 06

Merhaba. Ilk ise giris tarihim 2015 ekim. Mart 2018 itibari ile prim gunum 658 gün oluyor. Suan calismaktayim ama sağlık nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum. Son işe giriş tarihim eylül 2017. Kasım ayında ameliyat geçirdiğim icin 1 ay raporluydum prim yatmadı ama çıkışım da yapılmadı. Bu şartlar altında sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılsam işsizlik maaşı alabiliyor muyum? Birde sağlık sorunu nedeniyle çıkış isteyeceğim için resmi belge (doktor raporu) sunmam gerekiyor mu? Cevaplarsanız tesekkur ederim

Emine Nur 06
Ziyaretçi
Emine Nur 06

Herhangi bir rapora gerek olmadığına emin misiniz? Ona göre bugün dilekçemi vereceğim. Iskurdan falan rapor istemezler değil mi.

aydin81
Üye
aydin81

merhaba, iyi çalışmalar, öğrenmek istediğim konu şu, işsizlik maşı alırken adliyede bilirkişi yada uzlaştırmacı olarak dosya karşılığı gelir elde etmek işsizlik maaşı kesilmesine sebepmi ? bir de kira geliri elde etmek işsizlik maaşının kesilmesine sebep mi ? çok teşekkürler. sayg.

damla
Ziyaretçi
damla

merhaba 120 gün şartı aynı iş yerindemi olması lazım yanı ayın 31 inde işten çıktım ve 1 inde başka bir işe başladım sonra 10 gün sonra oradan çıkartıldım. ama eksik gün olmadı. bu geçerli olurmu?

Metin
Ziyaretçi
Metin

Ben 08.11.2017 de ise girdim 22 gunluk sigortam yatmis kesinti olarak 1 gun istrahat oldugunu goruyorum ve 05.03.2018 tarihinde 14 gunluk ihbarimin son gunuyle beraber cikisim verildi yani cikis tarihim 05.03.2018 dir bu nedenle 120 gun doldurmusmuyum tesekkurler

Metin
Ziyaretçi
Metin

Yanit verecekmisin?

Merter
Ziyaretçi
Merter

Metin kardeşim merhaba sana tavsiyem e devlete girip sgk dökümü aşıp günlerini tek tek hesaplaman dır. İstrihatli olduğun günler son 120 gün kuralını bozmaz ama son 120 gün’ e dahil edilmez.

gökhan
Ziyaretçi
gökhan

Merhaba ben 31.10.2017 tarihinde işe başladım. 28.02.2018 tarihinde işten çıkarılacağım. Firmanın bir şantiyesinde çalışıyordum o şantiye için işyeri açılışı yapılmıştı, işe giriş tarihinden 24 ocak 2018 tarihine kadar sigortam şantiye işyerinde görünüyor. 24 ocak tarihinde şantiye kapanışı yapıldı, yine aynı firmanın merkez ofisinde çalışmaya devam ediyorum. 24 ocaktan sonraki sigorta primleri yine aynı firmanın merkez ofisinde görünecek. Edevletten baktığımda 24 ocak çıkış tarihi olarak görünüyor ancak o işyeri kapandığı için diğer sigorta günleri merkez ofiste görünecek. 31.10.2017 tarihinden 28.02.2018 tarihleri arası eksik prim günüm olmayacaktır. İşsizlik maaşı alabilir miyim? Son üç yıl sigorta prim günüm 600 günün üzerindedir.

Ahleri
Ziyaretçi
Ahleri

Isten çıkarılma tabinden önce 120 gün primim var yalnız son 3 yıl içinde is göremezlik raporum var 10 gün üç yılda toplam gün prim 1070 prim gunu yapıyor raporlu oldum dönem prim gününe dahil edilir mi

Ezgi
Ziyaretçi
Ezgi

Merhabalar
31.12.2017 itibari ile işyerinin kapanması ile işime son verildi.4 yıldır çalışıyor idim.10.01.2018 günü İşsizlik maaşına başvurdum,kabul edildi. İşsizlik maaşı da her ayın 5nde ptt’ye yatırılıyormuş.01.02.2018 itibari ile yeni iş bulmuş olsam 05.02.2018 de ptt’den işsizlik maaşımı alabilir miyim? Tam 1 ayım dolmuş oluyor.Sevgiler

Mahir
Ziyaretçi
Mahir

Merhabalar;

Ben iş akdimin feshedilmesinden ötürü 15 aralık 2017 tarihinde işten ayrılmak durumunda kaldım. İşkura işsizlik maaşı için başvurduğumda son 3 yıldaki çalışma gün sayımın 1065 olduğunu bu yüzden 8 ay işsizlik maaşı alabileceğim söylendi, oysaki ben 5 yıldan fazla aralıksız hizmet vermiştim fakat geçen yıl rahatsızlığım sebebiyle rapor almak durumunda kalmıştım. Bu raporlu süre çalıştığım gün sayısından düşülmüş ama mecburi bir durum ve elimde rapor var sonuçta. Eğer 1080 gün olsaydı malumunuz 10 ay işsizlik maaşı alabilecektim. Bu konuyla ilgili yapabileceğim bir şey varmı acaba?
Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.