Ana Sayfa / İşsizlik Maaşı Hesaplama | Kaç Ay ve Ne Kadar Maaş Alırım?

İşsizlik Maaşı Hesaplama | Kaç Ay ve Ne Kadar Maaş Alırım?

2018 İşsizlik Maaşı Hesaplama Programı


Son 4 Ay, Aylık bürüt maaşınızı giriniz

1. Ay
2. Ay
3. Ay
4. Ay

Son 3 yılda toplam kaç gün çalıştınız ?Son 120 gün kesintisiz çalıştınız mı ?İşten çıkış kodunuzu seçiniz


Not: Hesaplama ve işsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden çekinmeden sorabilir ve ayrıca işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler içeren işsizlik maaşı şartları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama Programı Nasıl kullanılır ?

İş yerinizden memnun değilsiniz veya işyerinizden ayrılmak için bazı nedenleriniz var. İş yerimden ayrıldıktan sonra İşsizlik maaşına başvurursam işsizlik maaşı alabilir miyim ? İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür veya alacağım işsizlik maaşını hesaplayabileceğim bir program var mıdır? Bunun gibi sorularınızın cevabı için size bu sayfadan yardımcı olmaya çalışacağız. Yukarıda güncel verileri kullanarak işsizlik maaşı hesaplama programı oluşturduk, bu program ile işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağınızı eğer hak kazandıysanız ne kadar süreyle ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayan başarılı bir program hazırladık. Programın kullanımı ile ilgili incelileri aşağıda başlıklar altında yazdık dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

issizlik maasi sartlari ve hesaplamasi
2016 İşsizlik maaşı hesaplama programı

Son 4 ay ödenen pirim miktarı kısmı nasıl doldurulmalıdır ?

Aşağıdaki resim herkesin E-Devlet’ in sitesine girip hizmet dökümünü alabileceği hizmet dökümünü göstermektedir. Sizde E-devlet’e girip aşağıdaki gibi hizmet dökümünüzü çıkarabilirsiniz. E-devlet ten aldığınız bu hizmet dökümünden on 3 yılda ödenen prim miktarınızı, son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığınızı ve işsizlik maaşı hesaplama programımızda kullanacağınız son 4 ayın prim miktarını buradan öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki örnekte mavi olarak yazılan 1,2,3 ve 4. aydaki priminizi yukardaki programımızda belirtilen yere girerek daha doğru bir hesaplama yapmış olacaksınız.

issizlik maasi hesaplama
Bu tablo E-Devlet’e giriş yapılarak 4 A hizmet dökümü bölümünden alınmıştır.

Resimdeki harfler;

A. Kişinin işten çıkış tarihini; Kişinin işten çıkış tarihini belirtir.

B. Kişinin priminin neden eksik yattığının kod değeri; Kişinin ay içerisinde devamsızlık yapması rapor alması veya ücretsiz izin alması gibi durumlarda primi işveren tarafından ödenmez. Ödenmeyen bu günlerin nedenleri sayısal kodlarla belirtilir.

C. Son ay ödenen prim miktarını

D. Eksik günde ödenen prim miktarını ifade eder.

Önemli: Eksik gün nedeniniz Ücretsiz izin, Sağlık durumu gibi nedenlerle olmalıdır aksi taktirde  son 120 gününüz bozulur ve işsizlik maaşı alamazsınız.

Önemli: SGK hizmet dökümü bize bürüt maaşı verir ve biz programımıza hizmed dökümündeki bürüt maaşımızı yazmamız gerekir.

Son 3 yıldaki çalışma süreniz ne anlama gelir ?

Son 3 yıldaki toplam pirim süreniz işsizlik maaşını kaç ay almaya hakkazandığınızda kullanılır. Bu süre

600 günden az ise işsizlik maaşı alamazsınız !

600 – 899   gün arasındaysa 6 Ay

900 – 1079  gün arasındaysa 8 Ay

1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız

Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı ne anlama gelir ?

İşsizlik maaşı hesaplanırken işten ayrılma tarihinden itibaren son 4 ay yani120 gün kesintisiz çalışma şartı aranır. Eğer son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hakkazınırsınız. Son 120 çalışmanın bazı istisnai durumları vardır. Bunlardan biri sağlık raporu dur. Son 120 gün içerisinde raporlu güçirdiğiniz eksik günler varsa raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşıalmanız için engel olmaz bu durumda diğer şartlarınız da uyuyorsa işsizlik maaşı almaya hakkazanırsınız.

İşten çıkış kodu ne anlama gelir ?

İşten çıkış kodu sizin bir işyerilden ayrılırken işverenini tarafından SGK ya ne sebeple işten ayrıldığınızı bildiren koddur. Yaklaşık 30 adet çıkış kodu bulunmaktadır. Bu kodların bazılarında örneğn evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda diğer tüm koşulları sağlasanızda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesap tablomuzda hangi kodlarda işsizlik maaşı alacağınız işlenmiş bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru süresi kaç gün dür ?

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkışınız verdiği tarih itibari ile 1 ay yani 30 gün dür. İşten ayrıldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru süresini geçirirseniz 1 aylık süreyi geçirdiğiniz her gün toplamda kazandığınız işsizlik maaşınızın süresinden düşülür.Örneklersek;

6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız ve siz işten ayrıldıktan 45 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yaparsanız, bu durumda 15 gün geç başvuruda bulunduğunuz için 6 Ay değil 5 ay 15 gün gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı ve programla ilgili kafanıza takılan soruları sayfanın sonundaki veya işsizlik maaşı şartları makalemzin altındaki yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz.

Paylaş:
Share

Soru Sor / Yorum Yap

181 Yorum - "İşsizlik Maaşı Hesaplama | Kaç Ay ve Ne Kadar Maaş Alırım?"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
damla
Ziyaretçi
damla

merhaba 120 gün şartı aynı iş yerindemi olması lazım yanı ayın 31 inde işten çıktım ve 1 inde başka bir işe başladım sonra 10 gün sonra oradan çıkartıldım. ama eksik gün olmadı. bu geçerli olurmu?

Metin
Ziyaretçi
Metin

Ben 08.11.2017 de ise girdim 22 gunluk sigortam yatmis kesinti olarak 1 gun istrahat oldugunu goruyorum ve 05.03.2018 tarihinde 14 gunluk ihbarimin son gunuyle beraber cikisim verildi yani cikis tarihim 05.03.2018 dir bu nedenle 120 gun doldurmusmuyum tesekkurler

Metin
Ziyaretçi
Metin

Yanit verecekmisin?

Merter
Ziyaretçi
Merter

Metin kardeşim merhaba sana tavsiyem e devlete girip sgk dökümü aşıp günlerini tek tek hesaplaman dır. İstrihatli olduğun günler son 120 gün kuralını bozmaz ama son 120 gün’ e dahil edilmez.

gökhan
Ziyaretçi
gökhan

Merhaba ben 31.10.2017 tarihinde işe başladım. 28.02.2018 tarihinde işten çıkarılacağım. Firmanın bir şantiyesinde çalışıyordum o şantiye için işyeri açılışı yapılmıştı, işe giriş tarihinden 24 ocak 2018 tarihine kadar sigortam şantiye işyerinde görünüyor. 24 ocak tarihinde şantiye kapanışı yapıldı, yine aynı firmanın merkez ofisinde çalışmaya devam ediyorum. 24 ocaktan sonraki sigorta primleri yine aynı firmanın merkez ofisinde görünecek. Edevletten baktığımda 24 ocak çıkış tarihi olarak görünüyor ancak o işyeri kapandığı için diğer sigorta günleri merkez ofiste görünecek. 31.10.2017 tarihinden 28.02.2018 tarihleri arası eksik prim günüm olmayacaktır. İşsizlik maaşı alabilir miyim? Son üç yıl sigorta prim günüm 600 günün üzerindedir.

Ahleri
Ziyaretçi
Ahleri

Isten çıkarılma tabinden önce 120 gün primim var yalnız son 3 yıl içinde is göremezlik raporum var 10 gün üç yılda toplam gün prim 1070 prim gunu yapıyor raporlu oldum dönem prim gününe dahil edilir mi

Ezgi
Ziyaretçi

Merhabalar
31.12.2017 itibari ile işyerinin kapanması ile işime son verildi.4 yıldır çalışıyor idim.10.01.2018 günü İşsizlik maaşına başvurdum,kabul edildi. İşsizlik maaşı da her ayın 5nde ptt’ye yatırılıyormuş.01.02.2018 itibari ile yeni iş bulmuş olsam 05.02.2018 de ptt’den işsizlik maaşımı alabilir miyim? Tam 1 ayım dolmuş oluyor.Sevgiler

Mahir
Ziyaretçi
Mahir

Merhabalar;

Ben iş akdimin feshedilmesinden ötürü 15 aralık 2017 tarihinde işten ayrılmak durumunda kaldım. İşkura işsizlik maaşı için başvurduğumda son 3 yıldaki çalışma gün sayımın 1065 olduğunu bu yüzden 8 ay işsizlik maaşı alabileceğim söylendi, oysaki ben 5 yıldan fazla aralıksız hizmet vermiştim fakat geçen yıl rahatsızlığım sebebiyle rapor almak durumunda kalmıştım. Bu raporlu süre çalıştığım gün sayısından düşülmüş ama mecburi bir durum ve elimde rapor var sonuçta. Eğer 1080 gün olsaydı malumunuz 10 ay işsizlik maaşı alabilecektim. Bu konuyla ilgili yapabileceğim bir şey varmı acaba?
Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar.

Pink
Ziyaretçi

Iyi gunler ben saglik nedenlerimden dolayi dr. raporuyla is yerine ihtar cekerek isten ayrildim analk izninden doneli 1 ay oldu ve yarim calismadan faydalandim issizlik odenegi alabilirmiyim

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Öncelikle yanıtınız için teşekkürler . 30 gün dolmadı işten ayrıldım askere gittim . Dündükten 2 hafta sonra başvurdum ertesi gün cevap geldi ve ödeme tablosu 5 aylık itiraz etmelimiyim ?

Ahmet
Ziyaretçi
Ahmet

Öncelikle merhaba 1 sorum olucaktı .
Ben programı kullanarak eksiksiz giriş yaptım sonuç olarak 6 ay 1042 ₺ olarak hesaplama yaptı. Ben başvurumu yaptım ve ödeme planım 5 aylık çıktı ve ilk ödemem 19 günlük hesaplanıp 659 ₺ yazılmış .6 aylık ödeme neden yok ve neden 659 ₺ ilk ödeme yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler .

Not : Şirketimden askerlik için ayrıldım kesintisiz ve toplam 8 sene 10 ay .

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba kolay gelsin işsizlik maaşı almak için olan gün sayısı diyelim ki iki farklı işyerinde de sigortam yatıyor mesleğim ile alakalı olduğu için işsizlik 600 gün sayınca son iki ay iki işyerinden yattı ayda 60 gün kabul olur mu yoksa sadece 30 gün mü kabul olur

Derya
Ziyaretçi
Derya

Merhaba ben 12.12.2017 de işten ayrıldım. İşsizlik maaşı için başvuru yapıcam. 2017 asgari ücretine göre mi 2018 asgari ücretine göre mi işsizlik maaşı alırım acaba?

Yunus
Ziyaretçi
Yunus

Iyi gunler bir sorum olacaktı suanki çalıştığım isyeri aralik ayinin sonlarinda cikaracak beni ben basvurumu ocak ayinda yapabiliyormuyum issizlik maasi cikarmi bana yildegisikligi oluyor ama sıkıntı olurmu bana.
3 yilda 790 gunum var ve son 4 ayimda kesinti yok 120 gunum dolu hani benim 30 gun icinde basvurma hakkim var o hakkimi aralikta degilde ocakta kullanirsam olurmu cunku cikisim o ay 2017 aralik sonlari 2018 ocak ayi baslari demek istedigim hakkim olurmu 30 gun basvurudan dolayi. Net bir bilgi verirmisiniz birde aralikta ciktigim icin yeni yilda başvuru yapiyorum zamlimi olur yoksa aralikta cikmissiniz deyip 2017 yilindanmi verirler teşekkürler

Mehmet Çiğdem
Ziyaretçi
Mehmet Çiğdem
Merhaba 2016 yılının 10.ayında işten çıkarıldım ve 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Çalıştığım yerde ozaman asgari ücret 1300 tl di.Brütrümde 1647 tl.di ona göre bana 653 tl işsizlik maaşı verildi lakin 2 ay aldım 3, ay işe girdiğim için doğal olarak kesildi.Şimdi ise 2 mayıs 2017,de başladığım ama 24 ekim 2017,de işime sonverildiği için işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Lakin zaten sorunda burda başlıyor.Benim burda aldığım brüt maaşım 3077 tl hesaplamalara göre 1200 tl civarı almam gerekirken bana yine 653 tl yi uygun görmüşler.Burda hakkım yenmiş olmuyormu.itiraz ettim ama nafile yasa öyleymiş.Biönceki maaşım olan 653 tl yi sadece 2 ay… Read more »
H.Şafak Emrahoğlu
Ziyaretçi
H.Şafak Emrahoğlu

MERHABA,3600 GÜN İLE İŞ YERİNDEN AYRILMA SONUCU İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİRMİ?

Serpil
Ziyaretçi
Serpil

Merhabalar.
Mevsimlik işci olduğumdan dolayı her yıl iş akdine yani askıya alınıyordum. 5 yıl sonra, bir daha çalışmayı düşünmediğimi bildirdim ve onlarda çıkışımı verdiler.
Fakat Daha önceden işsizlik maaşı için 170 nolu telefonu aradım. 600 günü doldurup doldurmadığımı primlerimi herseyi öğrendim. fakat 45 gün eksiğim olduğunu söyledi telefondaki beyfendi. sonrasında 2 gün önce
yine aradığımda 700 gün gözüküyor sistemde dendi. bende dün işkur’a giderek başvurumu yaptım. fakat aklıma takılan bir soru var. hangisine inanmalıyım 1. aramada söylenenlermi yoksa 2. mi ? Aklım karıştı. yardım ederseniz sevinirim.

Sema
Ziyaretçi
Merhaba, Ben 2016 yılında doğum yaptım ve toplam prim gün sayısı 249 gün görünüyor. (Doğum raporu süresi boyunca ödenmeyen prim gün sayısı 110 gün hariç) Şuan da 32 haftalık gebeyim ve doğum iznine 31.10.2017 tarihinde çıkacağım. Doğum tarihi kesin belli olmadığı için doğum rapor bitiş tarihine 28 Şubat 2018 diyebiliriz. 2017 yılı doğum iznine çıkacağım tarihe kadar ödenen prim 300 gün. 2015 yılı prim gün toplamı 357 Doğum raporu bitişi sonrası işten ayrılıyorum şirket tasfiye ile kapanıyor. Bu nedenle benim öğrenmek istediğim; Doğum izni öncesi 120 gün kesintisiz prim ödemem var (120 gün içerisinde doğum halilik nedeni ile istirahat raporlarım… Read more »
Sema
Ziyaretçi

Çok teşekkürler..
Yani son 3 yıl sgk sistemine baktığımda prim yatırılmış günlere istirahatli olduğum ve doğum sebebi ile aldığım rapor günlerini de ekleyip buna göre işsizlik maaşının kaç ay boyunca alabileceğimi hesaplayabilirim.

Fazlı
Ziyaretçi
Fazlı

Merhaba ben son 4 yıldır çalıştığım iş yerinden sağlık problemiyle çıkartmıyorum. Son 3 yılda bakarsak 1100 günden fazla ödemem var lakin son 2 ayda (01.09.2017/01.11.2017) tarihleri arasında sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 10 günlük bir iş gorememezlik raporum var. Sizce nasıl bir işsizlik maaşı alırım. Şimdiden teşekkürler.. .

Gülnare Ahmetoğulları
Ziyaretçi
Gülnare Ahmetoğulları

Merhaba ben 3bucuk ay once dogum yaptim dogumdan once 604 gunum var. 16 hafta rapordan sonra isveren beni isten cikartti. Bu durumda issizlik maasi alabiliyor muyum? Son 120 gun kesintisiz calismis sayiliyor muyum? Raporlu oldugum icin soruyorum

yilmaz
Ziyaretçi
yilmaz

Merhaba ben işsizlik maaşı başvurusunda bulundum 12 gündür herhangi bir cevap gelmedi nezaman sonuç beliolur

Selen
Ziyaretçi
Selen

Merhaba Kasım 2004-Nisan 2014 arası çalıştım istifa ettim.Tekrar şubat 2016da ise başladım ve ağustos sonu itibariyle çıkarılacağım.Işsizlik maaşı alabilir miyim?Yani,son 3 yıl kriterinin bana gore hesaplanacagi başlangıç tarihi nedir?

Share