2020 İşsizlik Maaşı Hesaplama

Basit Hesapla Detaylı Hesapla

Son 4 Ay, Aylık bürüt maaşınızı giriniz

1. Ay

2. Ay

3. Ay

4. Ay

Son 3 yılda toplam kaç gün çalıştınız ?Son 120 gün kesintisiz çalıştınız mı ?İşten çıkış kodunuzu seçiniz


Not: Sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgi için işsizlik maaşı şartları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşsizlik maaşı hesaplama programı kullanımı

İş yerinizden memnun değilsiniz veya işyerinizden ayrılmak için bazı nedenleriniz var. İş yerimden ayrıldıktan sonra İşsizlik maaşına başvurursam işsizlik maaşı alabilir miyim ? İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür veya alacağım işsizlik maaşını hesaplayabileceğim bir program var mıdır? Bunun gibi sorularınızın cevabı için size bu sayfadan yardımcı olmaya çalışacağız.

Yukarıda güncel verileri kullanarak işsizlik maaşı hesaplama programı oluşturduk, bu program ile işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağınızı eğer hak kazandıysanız ne kadar süreyle ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayan başarılı bir program hazırladık. Programın kullanımı ile ilgili incelileri aşağıda başlıklar altında yazdık dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

issizlik maasi sartlari ve hesaplamasi
İşsizlik maaşı hesaplama programı

Son 4 ay ödenen pirim miktarı kısmı nasıl doldurulmalıdır ?

Aşağıdaki resim herkesin E-Devlet’ in sitesine girip hizmet dökümünü alabileceği hizmet dökümünü göstermektedir. Sizde E-devlet’e girip aşağıdaki gibi hizmet dökümünüzü çıkarabilirsiniz. E-devlet ten aldığınız bu hizmet dökümünden on 3 yılda ödenen prim miktarınızı, son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığınızı ve işsizlik maaşı hesaplama programımızda kullanacağınız son 4 ayın prim miktarını buradan öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki örnekte mavi olarak yazılan 1,2,3 ve 4. aydaki priminizi yukardaki programımızda belirtilen yere girerek daha doğru bir hesaplama yapmış olacaksınız.

issizlik maasi hesaplama
Bu tablo E-Devlet’e giriş yapılarak 4 A hizmet dökümü bölümünden alınmıştır.

Resimdeki harfler;

A. Kişinin işten çıkış tarihini; Kişinin işten çıkış tarihini belirtir.

B. Kişinin priminin neden eksik yattığının kod değeri; Kişinin ay içerisinde devamsızlık yapması rapor alması veya ücretsiz izin alması gibi durumlarda primi işveren tarafından ödenmez. Ödenmeyen bu günlerin nedenleri sayısal kodlarla belirtilir.

C. Son ay ödenen prim miktarını

D. Eksik günde ödenen prim miktarını ifade eder.

Önemli: Eksik gün nedeniniz Ücretsiz izin, Sağlık durumu gibi nedenlerle olmalıdır aksi taktirde  son 120 gününüz bozulur ve işsizlik maaşı alamazsınız.

Önemli: SGK hizmet dökümü bize bürüt maaşı verir ve biz programımıza hizmed dökümündeki bürüt maaşımızı yazmamız gerekir.

Son 3 yıldaki çalışma süreniz ne anlama gelir ?

Son 3 yıldaki toplam pirim süreniz işsizlik maaşını kaç ay almaya hakkazandığınızda kullanılır. Bu süre

600 günden az ise işsizlik maaşı alamazsınız !

600 – 899   gün arasındaysa 6 Ay

900 – 1079  gün arasındaysa 8 Ay

1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız

Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı ne anlama gelir ?

İşsizlik maaşı hesaplanırken işten ayrılma tarihinden itibaren son 4 ay yani120 gün kesintisiz çalışma şartı aranır. Eğer son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hakkazınırsınız. Son 120 çalışmanın bazı istisnai durumları vardır. Bunlardan biri sağlık raporu dur. Son 120 gün içerisinde raporlu güçirdiğiniz eksik günler varsa raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşıalmanız için engel olmaz bu durumda diğer şartlarınız da uyuyorsa işsizlik maaşı almaya hakkazanırsınız.

İşten çıkış kodu ne anlama gelir ?

İşten çıkış kodu sizin bir işyerilden ayrılırken işverenini tarafından SGK ya ne sebeple işten ayrıldığınızı bildiren koddur. Yaklaşık 30 adet çıkış kodu bulunmaktadır. Bu kodların bazılarında örneğn evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda diğer tüm koşulları sağlasanızda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesap tablomuzda hangi kodlarda işsizlik maaşı alacağınız işlenmiş bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru süresi kaç gün dür ?

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkışınız verdiği tarih itibari ile 1 ay yani 30 gün dür. İşten ayrıldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru süresini geçirirseniz 1 aylık süreyi geçirdiğiniz her gün toplamda kazandığınız işsizlik maaşınızın süresinden düşülür.Örneklersek;

6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız ve siz işten ayrıldıktan 45 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yaparsanız, bu durumda 15 gün geç başvuruda bulunduğunuz için 6 Ay değil 5 ay 15 gün gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı ve programla ilgili kafanıza takılan soruları sayfanın sonundaki veya işsizlik maaşı şartları makalemzin altındaki yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz.

287 YORUMLAR

 1. merhaba

  24 şubatta 2020 de 4 yıldır çalıştığım işyerinden çıkarıldım.tazminatımı aldım.1 mart 2020 de aynı işyerime girişim oldu.fakat bir ay sonra tekrar çıkışım yapıldı.işsizlik alabilirmiyim.bu arada 24 martta işkura bildirim yaptım.teşekkür ederim

  • Son 120 gün yani 4 ay priminin tam ve kesintisiz olması gerekir. Edevletten hizmet dökümüne bakabilirsin.

 2. merhaba son 3 yılda gün sayımı tamamlıyorum ancak işe giriş çıkışlarım var , arada boşluklarım var. Yani 600 günü hep aynı iş yerinde geçirmedim.
  Yinede hak kazanabiliyor muyum.

  • Son 3 yılınızı aynı iş yerinde tamamlamak zorunda değilsiniz. Son 120 gününüz kesintisiz olduğu sürece diğer günlerde arada boşluklar olması işsizlik maaşı almanıza engel oluşturmaz.

 3. Merhabalar, benim biraz karışık bir sorum var. Son 3 ay tek iş yerinden 30 gün ve 4500 tl yatırıldı ve 4. Ay ise 2 farklı işlerinden toplam 35 gün (4500+500) 5000 tl yatırıldı. İşkura göre 4. Ay gün sayısı fazla olduğu için işsizlik maaşı düşük hesapladılar. Bu durumda hesap nasıl olur yardımcı olur musunuz

  • Mert kardeşim senin soru biraz karmaşık geldi bana. Bence 170 i ara bir dilekçe oluştur ve hesaplamanın nasıl yapıldığını öğren.

  • Teşekkür ederim 170 ile görüştüm maaşı düzelttiler. Daha öncesinde maaşı 8 ay hesaplamışlardı zar zor tekrar hesaplayın diyip 10 aya düzeltmişlerdi. Size tavsiyem maaş hakedenler iyi hesaplasın.

 4. merhaba,
  2019 – 60 gün ay sonu çıkışım
  2018 – 361 gün
  2017 – 74 gün
  2016 – 366 gün
  2015 – 345 gün,
  işsizlik maaşı alabiliyor muyum ???
  not:2017 ‘de boşluğum var o yüzden kafama takıldı biraz…

  • Son 120 gün hariç son 3 yıl içinde boşluk olması önemli değil. Görünene göre son 3 yılınız 600 günü geçiyor. Diğer şartlarınız da uygunsa işsizlik maaşı alabilirsiniz gibi görünüyor

  • 2019 58 gun
   2018 354 gun
   2017 150 gun
   2016 kasım ayı gırısım 45 gun
   ıssızlık ıcın 2016 yılı kasım ayı sayılıyor mu

  • Son 3 yılınızı yeterli değil gibi görünüyor ama siz yineden başvuru yapın. Sonucu 1 ay içide telefona geliyor zaten

 5. merhabalar,
  özel sektörde 6 yıldır ön muhasebeci olarak çalışmaktayım 1 yıllık evliyim. ve pomemi kazanırsam 4-5 aylık bir eğitime alacaklar eğitim sonunda polis memuru olacağız Allahın izniyle. sorum şu : evliyim ve haliyle masraflarımız oluyor. eğitimdeyken işsizlik maaşından yararlanma imkanım var mı? var ise hangi yolu izlemeliyim.?

  cevaplar için teşekkür ederim.

 6. Merhabalar. Ilk sigortam 2012yilinin haziran ayında staj nedeniyle başlamıştı. 2016 mart ayında ilk işime başladım. Sonrasında farklı yerlere girdim çıktım. Son çalıştığım yerde 10ay çalıştım ve 08.02.2019da çıkarıldm. Toplam günüm 650 falan. Şimdi ben işsizlik maaşı hakedemiyor muyum

 7. Merhaba 650 gün çalıştım ve işsizlik maaşımı aldım. Şimdi yeniden işe başladım ama aksi bir durumda yine işsiz kalırsam 600 gün daha doldurmam mı gerekiyor faydalanabilmem için yoksa 120 gün mü orayı anlayamadım cevaplarsanız sevinirim.

  • Anladığım kadarıyla tüm işsizlik maaşı hakkını almışsın. Yeniden işsizlik maaşı alabilmem için ne kadar çalışmama gerekli diye soruyorsun.

   Yeniden işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmek için son 3 yılda yeniden 600 gün prim olması gerekir. Yanlız son 3 yıla işsizlik maaşınızın bağlandığı dönemden önceki günleri dahil etmemelisin. Umarım anlatabilmişimdir:)

 8. Selamın aleyküm 31.12.2018 aralık ta çıkışım verildi 1300 gün sigortalı günüm var 805 tl işsizlik maaşı 05.02.2019 Şubat’ın 5 inde aldım kaç ay daha işsizlik maaşı alma hakım var ve askeri ücret e malum zam geldi ama işsizlik maaşı 805 tl işsizlik maaşı 1015 tl oldu ama bize 805 tl neden veriliyor…? Bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  • Merhaba Asgar ücretin artmasına rğmen maaşım neden artmadı sorusunun cevabını yazar arkadaş şu linklteki https://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-ne-zaman-zamlanir/ yazıda çok iyi açıklamış. Ne kadar daha işsizlik maaşı alırım işkur sitesinde ONLİNE İŞLEMLER>İŞSİZLİK SİGORTASI>İKT/İÖ/KÇÖ Bildirgesi>ÖDEMEPLANI SORGULA adımlarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

 9. Sigortalı görünüyorum ancak sigorta primim yatırılmadığı takdirde de işsizlik maaşı alabilir miyim ? Sonuçta bu işverenin sorumluluğunda işçinin değil doğru mudur ?

 10. merhaba arkadaşlar benim sgk pirim hesaplamam son 3 yıl içinde 640 gün çalıştıgım işten hariç sgk pirimim var toplam pirimim 840 beni 2019 11 ocakda işden çıkartılar ve işsizlik maşı almaya hak kazana bilirmiyim

  • Merhaba
   Son 120 gününden bahsetmemişsiz. Son 120 günün de kesintisiz işse alanda bir engel yok gibi görünüyor.

 11. Merhaba ,
  verilen ihbar bildirimine göre 10 şubat 2019 tarihinde çıkışım yapılacak. Çıkışım yapıldığı gün son 3 yılda ödenmiş 602 günlük süreyi doldurmuş olacağım ama o ayın primi daha ödenmediği için e devletten bakıldığında 602 olarak görünmeyecek.Bu durumda işkura hemen başvuru yapabilecek miyim yoksa beklemem mi gerekecek ?
  Şimdiden teşekkür ederim

  • Bora hocam Merhaba;
   SGK primlerinin işveren tarafından son ödenme tarihi her ayın 23’ü dür. Çalıştığınız günlerin bu tarihten önce hizmet dökümünde görünmesi düşük bir ihtimaldir.
   Sorunuza gecek olursak; Siz sigora priminizin işlenip işlenmediğini dikkate almadan çıkışınız verildikten hemen sonra işsizlik maaşı başvurunuzu yapın. Beklemeyin. İşkur zaten bu prim gününün yattığını görmeden işleminizi onaylamayacaktır.

  • Merhaba serdar;

   2019 işsizlik maaşından son 4 ayı 2019 yılında olan kişiler faydalanabilecek bu nedenle sizin maaşınızda bir değişiklik olmayacak

 12. Merhabalar 4 ocak 2019 da işten çıkarıldım. 120 gün yani son 4 ay sigorta ödeneğim tam fakat son 3 yıl geçmişime baķtığimda aşağıda ki gibi ;
  2018 = 360
  2017 = 129
  2016 = 0 (1 sene işsizdim)
  2015 = 212
  işsizlik maaşından yararlanabilirmiyim ?

 13. Yurtdışında yaşıyorum.turkiyede 4 aydır sigortalayım. Sigorta başlangicim 2003 yılı.fakat aon 13 yıldır turkiyede sigortam yatmadı.son 4 aydır düzenli sigortalayım. Istan ayrılmam durumunda işsizlik maaşı alabilir miyim?

  • Bildiğim kadarıyla işsizlik maaşı alabilmeniz için Türkiyede çalışıyor olmanız gerekmekte. Yurtdışında çalıştığınız günler için Türkiye’nin işsizlik sigortası fonuna bir kesinti yapılmamıştır. Bu nedenle mümkün görünmüyor ama siz yine de Size en yakın olan bir İŞKUR a danışın derim

 14. Merhaba, öncelikle kolay gelsin
  ** SORUMU HEMEN CEVAPLAYABİLİR MİSİNİZ? Çok önemli **
  Bugün işten ayrıldım. Gün üzerinden hesaplama yaptığımda son 3 yılda toplam 585 gün sigorta primim var. Son 3 yıl içerinde 1 yıl askerlik yaptım. İşsizlik maaşı alabilir miyim?
  Soru 2: İşe başladığımda ilk 3 ay sigortamı yapmadılar. Geriye dönük düzeltme yapabilir mi? Eğer yapamazlarsa bu 3 ay sigortasız çalıştığımı sskya bildirip şikayet edersem işsizlik maaşından yararlanabilir miyim?

  • Dostum sorunu ben yanıtlıyayım,
   1. Sorun için askerde geçirdiğin günleri son 3 yıl hesabına katmamlısın.
   2. Sorun için sigortasız çalıştığın günler varsa bunu işverenden talep edebilirsin işveren talebini karşılamazsa şikayet etmen gerekir. Yalnız işveren ciddi bir ceza iyebilir bunun da altını çizeyim.

   Bu şartlarda işsizlik maaşı alabilir miyim soruna cevap vermek burdan mümkün değildir. E-devletten hizmet dökümüne bakarak günleri doğru sayman ve diğer şertleri yerine getirmiş olman gerekir.

  • Raporlu olmak son 120 şartını bozmamakta. 700 gün işsizlik maaşı için yeterli olacaktır. İşten çıkarıldım demişsiniz. anladığım kadarıyla çıkış kodunuz da uygun. İşsizlik maaşı almanız için bir engel yok gibi.

 15. Mrb 🙂
  2016 Yılı İçin : 74
  2017 Yılı İçin : 191
  2018 Yılı İçin İse : 330 Gün Boyunca, Toplam 595 Gün Sigorta Primlerim Yatırıldı.

  2018 Aralık Ayı Sonu ile İş Akdime İşveren Tarafından Son Verilecek.
  Ve Aralık Ayı Prim Ücreti 2019 Ocak Ayında Yatırılacağı İçin;Son 3 Yıla Ait 600 Gün Koşulunu Sağlamış Olurmuyum? Yoksa 2019 Yılına Girildiğinde 2016 Gün Sayılarım Silinecek Mi?

  • Kendi isteğinizle ayrılışınız istifa kodu ile bildirilmiş ise işsizlik maaşı alamazsınız. Siz her ihtimale karşı başvurunuzu yapın

 16. Merhaba 29 kasımda işten çıkarıldım işkur bildirim yaptım fakat işten çıkışım gözükmediğini belirttiler işszlik ödeneğini yapıorum dedı 1 hafta içersinde mesaj gelir diye söylendi fakat halen mesaj gelmedi napabilrm

  • Sedat Bey Merhaba, Son 120 gününüz de kesintisiz ise işsizlik maaşı almanıza bir engel görünmüyor. İyi günler diliyorum…

 17. Merhaba Sayın admin 27,10,2018 işden cıkışım yapıldı son son ay 27 ğün calişdım yani bundan geriye dönük ful 30 gün işsizlikten yararlanabilirmiyim. Teşekkürler

  • Merhaba mesur bey işsizlik maaşınız bağlandıysa son işten çıktığınız tarihten itibaren maaş alabilirsiniz. Yani ekim ayı için 2 günlük maaş alırsınız

 18. Merhaba
  1080 gün 10 ay işsizlik maaşı gerektirir fakat 2016 yılında 2 gün raporlu olduğumdan işkur işsizlik ödeneği i 8 ay olarak hesaplanmış. Bu durumda itiraz hakkım bulunmaktamıdır
  Teşekkür ediyorum

  • Merhaba Sevilay Hanım;

   Üzülerek söylemeliyim İŞKUR maaş hesaplamanızı doğru yapmış. Raporlu olduğunuz günler için işveren prim ödemesi yapmaz. Bu nedenle raporlu olduğunuz günler hizmet listenizde eksik gün olarak ifade edilir.

  • bu durum bende de oldu ,fakat 4a hizmet dökümünde prim ödemeleri 30 gün uzerinden görünüyor.isveren raporlu olduğum gündede 30 gün primi ödemiş bu durumda itiraz halkımız yok mu?

 19. Merhaba,
  Simdiki isyerimden istifa edecegim ve hemen ertesi gun baska bir yerde baslayacagim. Yeni isyerinde belirsiz sureli is sozlesmesi imzalarken deneme suresi ibaresi koymayacagiz. 1 ay icinde beni isten cikartirsa kanunda gizli olan deneme suresi gibi bisi varmi , o koddan (1) cikarabilir mi ? Yada kod 4 den cikarirsa kanun hayir kof 1 yazacaksin der mi ?

  • Tesekkur ederim, benim sormak istedigim deneme suresi koduna takilmak, bunu nasil onleyebilirim. Sozlesmeye deneme suresi yazdirmamak yeterli olur mu?

  • İşveren dilerse size sizi istediğiniz kod ile işten çıkaracaktır ama öncesinde bu konuyu kendisiyle görüşmenizde fayda var. Deneme süresi max 2 aydır 2 aydan sora işveren sizi deneme kodu ile işten çıkaramaz. Fakat siz yinede deneme kısmını sözleşmenizden çıkarın.

  • Cok tesekkur ederim, isveren 4 kodundan cikaracak ve sozlesmeye deneme suresi yazmiyoruz. Umarim issizlik basvurusu yaptigimda kurum kodu kabul eder. Neden kod 1 den cikarilmadin , ne karistiriyorsun demez :))

  • Merak etmeyin kabul etmeme diye bir durum olamaz. Sayfamızı facebook yada twitter hesabınızda paylaşarak teşekkürünüzü taçlandırırsanız bizleri de memnun edersiniz;)

 20. 4 YIL ÇALIŞTIM SON 4 AY 120 GÜN RAPORLUYDUM ÇALIŞTIĞIM BİRİM KAPANDI ÇIKIŞ ALDIM İŞSİZLİK MAAŞA MÜRACAT ETTİM RED CEVABI GELDİ NE YAPMALIYIM

  • Erdal bey normal şartlarda işsizlik maaşı almanızda bir mani yok. Size en yakın İŞKUR birimine giderek red cevabının ayrıntısını öğrenebilirsiniz.

 21. 2016 subat ayinda isten ayrildim issizlik aldim. Yine 2016 kasim ayında ise girdim 1.5 yil sonra dogum iznine ayrıldım. Doğum sonrası çıkış vericekler 15.09.2018 toplam 560 günüm var bu işyerinden. 170 aradım 2015 eylül ayından itibaren hesap yapabilirsiniz dedi. Şimdi doğumdan dolayı prim ödenmediği isin işsizlik alırmıyım veya bir önceki 2015.2016 primler bu hesaba katilirmj

 22. 31/08/2018 de işveren çıkış verdiğinde hangi tarihten başlayarak gun sayılır
  Yani 2015 ağustosun pirimi başlangıç mi olur.
  Birde prim günü 890 gun ise kac ay alınır 6 mi yoksa 7 ay gibi bi seçenek var mi

 23. Merhaba 01.08.2018 cıkısım oldu temmuzda 15 gun agustosta 1 gun ucretsız ızınlı gosterıldım 96 yılından berı bu sırkette calısıyorum kesıntısız 8 ay işsizliğim baglandı 10 ay olmadı nasıl duzeltme yaptırabılırım tşk

  • Burcu hanım maaş hesaplamanızda bir hata yok. Son 3 yılınızda ücretsiz izin veya raporlu olduğunuz gün varsa eksik olan bu günler işsizlik maaşı hesaplamasına dahil olmaz. Bu nedenle 8 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız. Ayrıntılı bilgi için https://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-sartlari/ linkteki sayfamızı inceleyiniz.

 24. sayın admın oncelıkle kolay gelsın bir sorum olucak cevaplarsanız cok sevınırım bu konuda beni aydınlatırsanız.şimdi benim sorum su 600 gun olayı.son işyeriimde sigorta konusunda sıkıntı yok. 10/10/2018 de çıkışım işveren tarafından verilirse geriye donuk olan bu 3 yıl nasıl olucak.

  bu durumda 2018 yılında ekım 10 dahıl 280 gün
  2017 yılında 46 gün
  2016 yılında 276 gün
  toplamda 602 gün eder bu hesapla.fakat yıl hesabı degilde ay hesabı yapılıyor deniliyor çogu yerde.e bu durumda o zaman 2018 ekimden 2017 ekime 1 yıl 2017 ekimden 2016 ekime 2 yıl 2016 ekimden 2015 yılı ekime 3 yıl şeklinde olmazmı.kafam karısştı gerçekten.yukardaki hesaba göre 2018 den 2017 ye 1 2017 den 2016 ya 2 yıl olur 3 olmazki.benim hesabıma göre ben hakedıyorum ama sizdende cevap bekliyorum lütfen.2015 yılındada toplam 29 günüm var aralık ayına ait.

  • Onur bey hesabınızı gün bazlı yapmalısınız 10.10.2018 de işten ayrılacaksanız, 10.10.2015 – 10.10.2018 tarihleri arasında en az 600 gün priminiz olmalıdır.

 25. Ben 120 gün kuralıyla maaşı alamadım 900 günüm var şimdi bi işte 5 ay full sigortalı çalışmış olursam yeniden başvuru yapıp maaşı alabilirmiyim cvp

  • Evet yeniden minumum 4 ay çalışırsanız maaş alabilirsiniz. Yanlız hesaplamanızı yaparken 4 ay sonraki son 3 yılınızda kaç gün olacak hesaplayın. ayrıca uygun bir çıkış koduyla işten ayrılmanız gerektiğini de hatırlatalım.

 26. Merhabalar ayni isyerinde 6 yıl calismama ragmen isverenin sigortamda yapmış oldugu girdi çıktıdan dolayi gun sayım 1080 den aşagi kaldığı için 8 ay maaş alıyorum.benden 2 sene sonra ise giren ve ayni gun iş çıkışımız verilen kişi 10 ay maaş hakkediyor.Ben nasıl bir yol izlemeliyim.hakkim olani almalıyım

  • Sevgi hanım iyi günler;

   10 ay işsizlik maaşı alabilmek için son 3 yıl kesintisiz çalışmış olmanız gerekir. İşvereninizin yapmış olduğu hatayı sadece işvereniniz düzeltebilir. Bunun için SGK eksik olan günlerinizi ödemesi gerekir. Fakat ciddi bir ceza ödemesi gerekeceği için bunu yapacağını düşünmüyorum.

 27. merabalar kolay gelsin ben 2016 1
  ayinda isten ciktim ve issiz lik maasina yazildim 7 aylik baglandi ve 4 ay aldim sonra is buldum 1yil calistim ve isten ciktim issizlik maasima kaldigim yerden devam ettim 2017 9 ayinda son ayligimi aldim ama eskisini devam ettirdim simdi isten cikarildim burdada 13 ay calistim iskura basvursam yine issizlik maasi alabilirmiyim acaba

  • Erkan bey merhaba;
   İşsizlik maaşı alan birinin yeniden işsizlik maaşı alabilmesi için işsizlik maaşının bağlandığı tarihe kadar olan süredeki 3 yılında 600 gün priminin olması ve işsizlik maaşı almanın diğer şartlarını aynı anda taşıyor olması gerekir.

 28. Merhaba arkadaşlar 1080 gun üstü sigortalıyım anlaşmalı cıkıp aynı gun için de başka iş yerinde 1 günlük sigorta yaptırsam oradan da attılsam işsizlik maaşi alabilir miyim

 29. Merhabai ben yakın zamanda işten ayrıldım. İstifa dilekçesinde gerekçe olarak işin niteliklerine uygun şartları kaybetmesi ve düzensiz maaş ödemesi durumu olduğunu belirttim.İstifa yazısı kabul edildi ve maaşım ile iznim hesabıma farklı çatı şirket hesabından yattı. Buna dair ihbar süresi kullandırılması iki tarafta buna ilişkin bir işlem yapmadı. Yasal çerçevede, kıdem tazminatı, ihbar talebimin karşılanacağını düşünmekteyim. Henüz dava konusu etmedim. İşkura başvurdum ama sanırım kod olarak istifa olarak belirteceklerdir. Kodda değişiklik yapacaklarını zannetmiyorum. Çalışma sürem 1 buçuk yıldır. Öncesinde de sgk farklı firmadan yattı arada sadece 1 hafta var. Bu hususta nasıl yol alınabilinir ve hangi durumlarla karşılaşırım?

  • Sertan bey iyi günler istifa durumunda işsizlik maaşı almanız mümkün değildir. İşveren sizi istifa olarak sgk ya bildirmiş ise bunu 10 gün içerisinde ceza almadan değiştirebilir. İşkur sizin dilekçede yazdığınız istifa nedenlerini dikkate almaz işkur sadece sgk daki çıkış kodunuzu dikkate alır. Bahsettiğiniz durumlarda dava yoluna gide ve davayı kazanırsanız( çıkış kodunun değiştirilmesi yönünde) şu anki şartlarınız işsizlik maaşı almaya uygunsa maaşınız bağlanır.

 30. MERHABA

  2015 YILI 150 GÜN
  2016 YILI 360 GÜN
  2017 YILI 360 GÜN
  2018 YILI 213 GÜN

  YUKARIDAKİ BİLGİLERE GÖRE KAÇ AY MAAŞ ALABİLİRİM. HESABIMI YIL HESABIMI YAPILIYOR. TEŞEKKÜRLER.

  • Merhaba Serkan bey;
   Son 3 yıl hesabı yapılırkenyıl değil gün aralığı dikkate alınır. vermiş olduğunuz bilgilerle Kesin bir süre vermek ne yazıkki mümkün değil. Son işten çıktığınız tarihtren geriye doğru 3 yıl gidin bu tarihler arasındaki primlerinizi toplayın. 600 – 899 gün arasındaysa 6 ay, 900 – 1079 gün arasındaysa 8 ay 1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız.

 31. Merhaba son 3 yıldaki 600 günle ilgili sorum olacak.2016 yılında 360 gün, 2017 de 45 gün primim var.2017 şubat 15 de Doğum iznine ayrıldım,Nisa’nda ücretsiz Doğum iznine ayrıldım 9 ay kullandım.06.03.2018 de ücretsiz iznim bitti ve 1 ay senelik iznimi kullandım.07.04.2018 de 3600 den işten çıktım.2018 36 gün primim var .Mayıs 2018 de tekrar işe başladım. Ağustos 2018 de tekrar Doğum iznine ayrılacağım 120 gün primim doluyor.doğum izninden sonra işveren çıkışımı verse işsizlik maaşı alırmıyım?doğum iznine çıkana kadar toplam 556 günüm oluyor,Doğum izni 112 gün 556 güne ekleniyor mu?

  • Hanife hanım iyi günler;
   Anladığım kadarıyla son 3 yılda 556 gün priminiz var. Ne yazıkki doğum izininde olduğunuz günler prim hesaplamansına eklenmezler. Siz yinedede her ihtimale karşı başvurunuzu yapın

 32. Merhaba ben efe bir özel is yerinden çıkartıldı bana 9 aylık tazminat değilde bir diğer ödeme var ya adini çıkartamadım onu ödediler 1550 TL ve benimde 3 yıl içinde 788 gün var işsizlik maşı ala bilirmiyim

  • İşten ayrılış kodunuz uygun ve son 120 gününüz kesintisiz ise alabilirsiniz Eyüp Bey.

 33. Merhabalar kolay gelsin,
  30 mart 2018 de iskura issizlik odemesi basvurusu yaptim. Onaylandi. Bana bir mesaj geldi. Birdahaki ayin 5inde odemenizi alabilirsiniz diye. Yani ben nisan 5 te odeme alabilecekmiyim?

  • peki ne kadar alacak son uc sene olayi sondanmi basliyor yoksa ciktigin gunden geriyemi gidiyor banada 8 ay baglanmis e devletten bakinca ama 10 ay olmasi gerekirdi bu senede 3.ay calismisligim varki

  • 10 ay işsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrıldığınız günden itibaren 1080 gün kesintisiz prim ödemeniz olması gerekir. Son 3 yılınızda raporlu yada ücretsiz izinli olduğunuz günler varsa bu günler için prim ödenmez. Prim bilginizi görmeden bir yorum yapmak yamlış olur Ozi bey.

 34. Merhaba, 2buçuk ay önce iş değişikliği yaptım, gün kaybım yok önceki şirketimde 4 yıl çalışmıştım. Evlilik olduğundan şirket ayrılırken tazminatımı ödedi istifa dilekçesi doldurdu. Yeni çalıştığım iş yerinde ise sağlık nedenlerimden dolayı geçen hafta çıkışımı verdiler. Şubat ayında 2 günlük sağlık raporum var. Mart ayında yok. İşsizlik maaşından faydalanabilir miyim? Mart 11 da çıkartıldım işten. Ne zamana kadar başvurmalıyım.

  • Merhaba Ela hanım sağlık raporunuz son 120 şartınızı bozmaz. Başvurunuzu 30 gün içerisinde yaparsanız gün kaybı olmadan maaş alabilirsiniz

  • Son 4 aylık bürüt maaşınızı yukarıdaki işsizik maaşı hesaplama programımıza yazarak ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz

 35. Ben 0404 2015yılında sigorta girişim var . Ve okuldan dolayı eksik 465 günüm olmuş şuan. O tarihle bu zamana kadar 600 gün doldursam hak edebilirmiyim? 3 yıl mi yoksa 4 yıl olarak mi baz alınır..

  • Merhaba Soner Bey hesaplamanızı işten ayrıldığınız günden itibaren 3 yıl olarak yapmalısınız. Uygun bir kod ile işten çıkar, Son 120 gün kesintisiz çalışır ve son 3 yılınızda 600 gün sigortanız varsa işsizlik maaşı lalabilirsiniz.

 36. Merhaba. Ilk ise giris tarihim 2015 ekim. Mart 2018 itibari ile prim gunum 658 gün oluyor. Suan calismaktayim ama sağlık nedeniyle işten ayrılmayı düşünüyorum. Son işe giriş tarihim eylül 2017. Kasım ayında ameliyat geçirdiğim icin 1 ay raporluydum prim yatmadı ama çıkışım da yapılmadı. Bu şartlar altında sağlık sorunları nedeniyle işten ayrılsam işsizlik maaşı alabiliyor muyum? Birde sağlık sorunu nedeniyle çıkış isteyeceğim için resmi belge (doktor raporu) sunmam gerekiyor mu? Cevaplarsanız tesekkur ederim

  • Emine hanım merhaba Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda tüm şartları yerine getirdiğinizi görüyorum. Sağlık nedeniyle işten ayrılacaksanız işvereniniz sizi 24 koduyla işten çıkarmalıdır. Bunun için herhangi bir belge yada rapor sunmanıza gere yoktur.

  • Herhangi bir rapora gerek olmadığına emin misiniz? Ona göre bugün dilekçemi vereceğim. Iskurdan falan rapor istemezler değil mi.

 37. merhaba, iyi çalışmalar, öğrenmek istediğim konu şu, işsizlik maşı alırken adliyede bilirkişi yada uzlaştırmacı olarak dosya karşılığı gelir elde etmek işsizlik maaşı kesilmesine sebepmi ? bir de kira geliri elde etmek işsizlik maaşının kesilmesine sebep mi ? çok teşekkürler. sayg.

  • Merhaba aydın bey;

   Sorunuzu Önce kira geliri için cevaplayalım. Kira geliriniz bir vergi mükellefliği(bağkur) doğuruyorsa evet işsizlik maaşınız kesilir kesilmez ise sizin kestirmeniz gerekir. Fakat vergi mükellefliği doğurmuyorsa işsizlik maaşı almaya devam edebilirsiniz.
   Diğer sorunuza gelecek olursak: adliyedeki işiniz sırasında adınıza sigorta yatırılıyor mu? Eğer sigortanız yatıyorsa işsizlik maaşınız durdurulur yada sizin durdurmanız gerekir. Yatırılmıyorsa maaşınız ödenmeye devam eder.
   Dipnot olarak ekleyelim: Sigortasız çalışma ile gelir elde ettiğiniz bir şekilde anlaşılırsa(sgk denetmenleri tarafından vs.) işsizlik maaşınız kesilir ve varsa o döneme ait size ödenen işsizlik ödeneği sizden faiziyle geri alınır.

 38. merhaba 120 gün şartı aynı iş yerindemi olması lazım yanı ayın 31 inde işten çıktım ve 1 inde başka bir işe başladım sonra 10 gün sonra oradan çıkartıldım. ama eksik gün olmadı. bu geçerli olurmu?

  • Merhaba Damla Hanım;
   120 gün şartı aynı işyerinde olmak zorunda değildir. Bahsettiğiniz yöntemle işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 39. Ben 08.11.2017 de ise girdim 22 gunluk sigortam yatmis kesinti olarak 1 gun istrahat oldugunu goruyorum ve 05.03.2018 tarihinde 14 gunluk ihbarimin son gunuyle beraber cikisim verildi yani cikis tarihim 05.03.2018 dir bu nedenle 120 gun doldurmusmuyum tesekkurler

  • Metin kardeşim merhaba sana tavsiyem e devlete girip sgk dökümü aşıp günlerini tek tek hesaplaman dır. İstrihatli olduğun günler son 120 gün kuralını bozmaz ama son 120 gün’ e dahil edilmez.

 40. Merhaba ben 31.10.2017 tarihinde işe başladım. 28.02.2018 tarihinde işten çıkarılacağım. Firmanın bir şantiyesinde çalışıyordum o şantiye için işyeri açılışı yapılmıştı, işe giriş tarihinden 24 ocak 2018 tarihine kadar sigortam şantiye işyerinde görünüyor. 24 ocak tarihinde şantiye kapanışı yapıldı, yine aynı firmanın merkez ofisinde çalışmaya devam ediyorum. 24 ocaktan sonraki sigorta primleri yine aynı firmanın merkez ofisinde görünecek. Edevletten baktığımda 24 ocak çıkış tarihi olarak görünüyor ancak o işyeri kapandığı için diğer sigorta günleri merkez ofiste görünecek. 31.10.2017 tarihinden 28.02.2018 tarihleri arası eksik prim günüm olmayacaktır. İşsizlik maaşı alabilir miyim? Son üç yıl sigorta prim günüm 600 günün üzerindedir.

 41. Isten çıkarılma tabinden önce 120 gün primim var yalnız son 3 yıl içinde is göremezlik raporum var 10 gün üç yılda toplam gün prim 1070 prim gunu yapıyor raporlu oldum dönem prim gününe dahil edilir mi

  • İiyi günler raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşı almanıza engel olmaz fakat raporlu olduğunuz bu günler prim hesaplamasında dikkate alınmazlar. Bu nedenle 1070 günden 8 ay işsizlik maaşı alabilirsiniz

 42. Merhabalar
  31.12.2017 itibari ile işyerinin kapanması ile işime son verildi.4 yıldır çalışıyor idim.10.01.2018 günü İşsizlik maaşına başvurdum,kabul edildi. İşsizlik maaşı da her ayın 5nde ptt’ye yatırılıyormuş.01.02.2018 itibari ile yeni iş bulmuş olsam 05.02.2018 de ptt’den işsizlik maaşımı alabilir miyim? Tam 1 ayım dolmuş oluyor.Sevgiler

  • Merhaba ezgi hanım işsiz kaldığınız günlerin maaşını alabilirsiniz. işe giriş yaptığınız gün maaşınız durdurulur. Yeni başladığınız işyerinden istifa ederek te ayrılsanız size bağlanan işsizlik maaşını kaldığı yerden almaya devam edebilirsiniz.

 43. Merhabalar;

  Ben iş akdimin feshedilmesinden ötürü 15 aralık 2017 tarihinde işten ayrılmak durumunda kaldım. İşkura işsizlik maaşı için başvurduğumda son 3 yıldaki çalışma gün sayımın 1065 olduğunu bu yüzden 8 ay işsizlik maaşı alabileceğim söylendi, oysaki ben 5 yıldan fazla aralıksız hizmet vermiştim fakat geçen yıl rahatsızlığım sebebiyle rapor almak durumunda kalmıştım. Bu raporlu süre çalıştığım gün sayısından düşülmüş ama mecburi bir durum ve elimde rapor var sonuçta. Eğer 1080 gün olsaydı malumunuz 10 ay işsizlik maaşı alabilecektim. Bu konuyla ilgili yapabileceğim bir şey varmı acaba?
  Yanıtınız için şimdiden teşekkürler.

  Saygılar.

 44. Iyi gunler ben saglik nedenlerimden dolayi dr. raporuyla is yerine ihtar cekerek isten ayrildim analk izninden doneli 1 ay oldu ve yarim calismadan faydalandim issizlik odenegi alabilirmiyim

 45. Öncelikle yanıtınız için teşekkürler . 30 gün dolmadı işten ayrıldım askere gittim . Dündükten 2 hafta sonra başvurdum ertesi gün cevap geldi ve ödeme tablosu 5 aylık itiraz etmelimiyim ?

  • Size en yakın işkura giderek neden 5 ay aldığınızı öğrenebilirsiniz. İyi günler diliyorum

 46. Öncelikle merhaba 1 sorum olucaktı .
  Ben programı kullanarak eksiksiz giriş yaptım sonuç olarak 6 ay 1042 ₺ olarak hesaplama yaptı. Ben başvurumu yaptım ve ödeme planım 5 aylık çıktı ve ilk ödemem 19 günlük hesaplanıp 659 ₺ yazılmış .6 aylık ödeme neden yok ve neden 659 ₺ ilk ödeme yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler .

  Not : Şirketimden askerlik için ayrıldım kesintisiz ve toplam 8 sene 10 ay .

  • İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yaptıysanız 6 aydan az maaş bağlanmaz. Bu arada maşınız işten ayrıldığınız gün başlar geri kalan 11 günü 6 . Atda alabaksınız.

 47. Merhaba kolay gelsin işsizlik maaşı almak için olan gün sayısı diyelim ki iki farklı işyerinde de sigortam yatıyor mesleğim ile alakalı olduğu için işsizlik 600 gün sayınca son iki ay iki işyerinden yattı ayda 60 gün kabul olur mu yoksa sadece 30 gün mü kabul olur

  • Merhaba mehmet bey ne kadar yazıkki bahsettiğiniz gibi olmuyor. Hesaplamanızı tek iş yerinden yatıyormuş gibi yane 30 gün olarak yapmalısınız

 48. Merhaba ben 12.12.2017 de işten ayrıldım. İşsizlik maaşı için başvuru yapıcam. 2017 asgari ücretine göre mi 2018 asgari ücretine göre mi işsizlik maaşı alırım acaba?

  • Son 4 ayınız 2017 tarihlerimarasında oluğundn son 4 ay yatan bürüyünüz üzerinden hesaplamalısınız

 49. Iyi gunler bir sorum olacaktı suanki çalıştığım isyeri aralik ayinin sonlarinda cikaracak beni ben basvurumu ocak ayinda yapabiliyormuyum issizlik maasi cikarmi bana yildegisikligi oluyor ama sıkıntı olurmu bana.
  3 yilda 790 gunum var ve son 4 ayimda kesinti yok 120 gunum dolu hani benim 30 gun icinde basvurma hakkim var o hakkimi aralikta degilde ocakta kullanirsam olurmu cunku cikisim o ay 2017 aralik sonlari 2018 ocak ayi baslari demek istedigim hakkim olurmu 30 gun basvurudan dolayi. Net bir bilgi verirmisiniz birde aralikta ciktigim icin yeni yilda başvuru yapiyorum zamlimi olur yoksa aralikta cikmissiniz deyip 2017 yilindanmi verirler teşekkürler

  • 30 aşvurusu sireniz vardır bu konuda endişelenmeyin. işsizlik maaşı hesaplaması son 4 ayınızın prim ortalamasının %40’ı olarak hesaplanır. Bu nedenle zamdan etkilenmeniz sözkonusu değildir.

 50. Merhaba
  2016 yılının 10.ayında işten çıkarıldım ve 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Çalıştığım yerde ozaman asgari ücret 1300 tl di.Brütrümde 1647 tl.di ona göre bana 653 tl işsizlik maaşı verildi lakin 2 ay aldım 3, ay işe girdiğim için doğal olarak kesildi.Şimdi ise 2 mayıs 2017,de başladığım ama 24 ekim 2017,de işime sonverildiği için işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Lakin zaten sorunda burda başlıyor.Benim burda aldığım brüt maaşım 3077 tl hesaplamalara göre 1200 tl civarı almam gerekirken bana yine 653 tl yi uygun görmüşler.Burda hakkım yenmiş olmuyormu.itiraz ettim ama nafile yasa öyleymiş.Biönceki maaşım olan 653 tl yi sadece 2 ay aldığım ve bitirmediğim için onun üzerinden devam ediyormuşum.Ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum.Sonuçta evliyim ve 2 çoçuk babasıyım ev kira v.s ne zaman iş bulurum onuda bilmiyorum resmen madur edildim.
  Saygılarımla.

  • Size yapılan işlemin ne yazıkki doğru olduğunu söyeyebilirim. İşsizlik maaşı alan kişilerin yeni bir işsizlik maaşı alabilmeleri için eski işsizlik maaşlarının bağlandığı tarihten itibaren son yılında 600 gün prim ödenmiş olması gerekir. Şu an sizin için bu süre tamamlanmadığı için eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edersiniz. Ortada sizin için ne yazıkki bir maduriyet bulunmamakta.

  • 3600 den işyten ayrılanlar işsizlik maaşı lamazlar. İşsizlik maaşı işinden haklı bir nedenle ayrılıp yeni bir işe hazır olanlara verilmektedir. Siz emeklilik nedeniyle işten ayrılmaktasınız.

 51. Merhabalar.
  Mevsimlik işci olduğumdan dolayı her yıl iş akdine yani askıya alınıyordum. 5 yıl sonra, bir daha çalışmayı düşünmediğimi bildirdim ve onlarda çıkışımı verdiler.
  Fakat Daha önceden işsizlik maaşı için 170 nolu telefonu aradım. 600 günü doldurup doldurmadığımı primlerimi herseyi öğrendim. fakat 45 gün eksiğim olduğunu söyledi telefondaki beyfendi. sonrasında 2 gün önce
  yine aradığımda 700 gün gözüküyor sistemde dendi. bende dün işkur’a giderek başvurumu yaptım. fakat aklıma takılan bir soru var. hangisine inanmalıyım 1. aramada söylenenlermi yoksa 2. mi ? Aklım karıştı. yardım ederseniz sevinirim.

  • En doğru cevabı e devletten ada SGK ya giderek hizmet dökümü alıp son 3 yılınızı hesaplayarak bulabilirsiniz. İŞKUR’a başvurunuzu yaptıysanız 10 – 15 gün içerisinde sonucu telefonunuza gelecektir.

 52. Merhaba,
  Ben 2016 yılında doğum yaptım ve toplam prim gün sayısı 249 gün görünüyor. (Doğum raporu süresi boyunca ödenmeyen prim gün sayısı 110 gün hariç)
  Şuan da 32 haftalık gebeyim ve doğum iznine 31.10.2017 tarihinde çıkacağım. Doğum tarihi kesin belli olmadığı için doğum rapor bitiş tarihine 28 Şubat 2018 diyebiliriz. 2017 yılı doğum iznine çıkacağım tarihe kadar ödenen prim 300 gün.
  2015 yılı prim gün toplamı 357
  Doğum raporu bitişi sonrası işten ayrılıyorum şirket tasfiye ile kapanıyor. Bu nedenle benim öğrenmek istediğim;
  Doğum izni öncesi 120 gün kesintisiz prim ödemem var (120 gün içerisinde doğum halilik nedeni ile istirahat raporlarım bulunuyor)
  Ancak 6, 8 veya 10 ay işsizlik parası hesaplaması yaparken doğum izni sebebi ile 4 aylık (120 gün) yatırılmayan prim gün sayısını da son 3 yıla dahil ediyor muyuz?

  • Sema Hanım merhaba Sorunuza kısaca cevap vermemiziisteseniz;

   Son 3 yıl içerisine ücretsiz izinli, raporlu veya doğum izinli olduğunuz günler de dahildir.

  • Çok teşekkürler..
   Yani son 3 yıl sgk sistemine baktığımda prim yatırılmış günlere istirahatli olduğum ve doğum sebebi ile aldığım rapor günlerini de ekleyip buna göre işsizlik maaşının kaç ay boyunca alabileceğimi hesaplayabilirim.

 53. Merhaba ben son 4 yıldır çalıştığım iş yerinden sağlık problemiyle çıkartmıyorum. Son 3 yılda bakarsak 1100 günden fazla ödemem var lakin son 2 ayda (01.09.2017/01.11.2017) tarihleri arasında sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 10 günlük bir iş gorememezlik raporum var. Sizce nasıl bir işsizlik maaşı alırım. Şimdiden teşekkürler.. .

  • Merhaba Fazıl Bey;

   Son 120 gün içinde raporlu olmanız işsizlik maaşı almanıza engel değildir. Son 3 yılınızda sadece 10 günlük bir rapor kullandıysanız muhtemelen 8 ay işsizlik maaşı alacaksınız. Yukarıdaki işsilik maaşı hesaplama bölümünden ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 54. Merhaba ben 3bucuk ay once dogum yaptim dogumdan once 604 gunum var. 16 hafta rapordan sonra isveren beni isten cikartti. Bu durumda issizlik maasi alabiliyor muyum? Son 120 gun kesintisiz calismis sayiliyor muyum? Raporlu oldugum icin soruyorum

  • Raporlu olduğunuz günler son 120 gün şartınızı bozmaz. Bu nedenle işsizlik maaşı almanıza bir engel görmüyorum.

 55. Merhaba Kasım 2004-Nisan 2014 arası çalıştım istifa ettim.Tekrar şubat 2016da ise başladım ve ağustos sonu itibariyle çıkarılacağım.Işsizlik maaşı alabilir miyim?Yani,son 3 yıl kriterinin bana gore hesaplanacagi başlangıç tarihi nedir?

  • Haseplamanızı 31 Ağustos 2017 ,ile 31 Ağustos 2015 arasında yapmalısınız bu tarihler arasında 600 gün priminiz varsa son 3 yılda 600 gün prim şartını taşımış olursunuz. Verdiğiniz bilgilere göre maaş almanız mümkün değil. Her okurumuza dediğimiz gibi siz yinede başvurunuzu yapınız.

 56. Merhaba doğum iznine ayrılmadanr 112 günlük prim ödemem var yani 112günlük çalışmışlığım sonrasında doğum iznine ayrıldım iznini bitince işten çıkarıldım işsizlik alabilirmiyim 3 Yılda 600 günüm mevcut

  • Anladığım kadarıyla son iş yerinizde 112 gün çalışıp doğum iznine ayrılmışsınız. Bir önceki işyerinizden ayrılırdığınızda arada boşluk burakamışsanız işsizlik maaşı alamzasınız eğer burakmadan son işyerinizde işe başlamışsanız maaş alabilirsiniz. Raporlu olunan günler son 120 gün şartını etkilemez. Raporlu olduğunuz günler hiç yokmuş gibi düşünüp son 120 gününüzde kesintisiz çalışmışmısınız onu inceleyin. Her ihtimale karşı başvurunuzu yapmayı da unutmayın. özden kaçırmış olduğunuz noktalar olabilir.

 57. Merhaba ben 30.06.2017 tarihinde işten ayrıldım ve işsizlik maaşına başvurdum onaylandı ama 24.07.2017 tarihinde işe başlayacağım bu 23 günlük parayı alabilirmiyim yoksa alamazmıyım

  • İşe başladığınız gün maaşınız durdurulur. Bu sürede işsiz kaldığınız günlerin parasını alırsınız.

 58. MERHABA,
  Ben son işe girdiğim yerde 4 ay 2 gün sigortalı oldum ve 1777,50 tl üzerinden hesaplandı.
  İşsizlik maaşım hesaplanırken son ayıma 2 günün brütü mü baz alınacak yoksa hepsi 30 gün olarak mı baza alınacak?
  Diğer türlü işsizlik maaşım 706 olacakken 500 küsür çıkıyor iki günün brütünü alırsam. Nasıl olur acaba cevap verebilir misiniz?
  teşekkürler..

 59. iyigunler 5 sene calistigim isyerinden saglik nedenleri ile 12.06.2017 gunu tazminatimi alarak isyerinden cikisimi aldim.5inci aydan hastaneden 5gunluk raporum vardi.10 ay baglanmasi gerekirken 8ay maas baglandi.yani rapor almak maas baglanma suresini dusuruyor mu itirqz etsem 10 ay maas baglanir mi. kanunda rapor almak etkilemez dior NoTttt Bazı istisnalar dışında, yalnızca sürekli çalışmanın gerçekleştirildiği bir süreç içerisinde, belli sayıda prim ödemek, şarttır.
  3 No.lu İşsizlik Sigortası Tebliği’nde yer verilen hüküm ile (m.2/son), 120 günün hesabında kesintilerin dikkate alınmayacağı durumlar sınırlı şekilde sayılmıştır.
  (4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğ No: 3
  (Resmi Gazete 30.1.2002, Sayı: 24656)
  Buna göre, hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte, “hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi” halinde, prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmayacaktır.

  • Erkan bey maaş süreniz doğru hesaplanmış siz iki şaartı birbirine karıştırmışsınız. Son 120 gün şartına göre son 120 gününüzde kesintisiz olmaniz gerekir fakat son 120 günde raporlu olmak bu şartı bozmaz.

   10 ay maaş alabilmeniz için son 3 yılınızda 1080 gün prim ödenmiş olması gerekir. Eğer son 3 yılınızda rapor yada ücretsiz izin alırsanız bu günler için işveren prim ödemez. Bu durumda son 3 yılızda 1080 gün priminiz olmadığı için 10 ay maaş alamazsınız. E devletten hizmet listenizi incelerseniz raporlu olduğunuz ayların 30 ar günden ödenmediğini görürsünüz. Umarım anlatabilmişimdir.

  • İşsizlik maaşı alabilmeniz işvereninizin iş çıkışınızı verirken SGK ya bildirdiği koda bağlıdır. Uygun kodlardan biriyle çıkışınız verilirse maaş alabilirsiniz. İşvereniniz iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışa denk gelen (29) koduyla çıkışınız verirse ne yazık ki maaş alamazsınız.

 60. Merhaba iş verenim iş çıkış kodumu isitifa diye vermiş.
  Fakat ben isitfa etmedim imza da atmadım. Uyarılarıma rağmen düzeltmiyor.
  işkur sgk ve maliye ye şikayete gittim. kimse yol gösteremedi.
  mahkemeye ver deyip savusturuyorlar. daha hızlı kolay bi merci yokmudur derdimizi anlatmaya

  • 170’i arayarak bir şikayet oluşturun. Daha sonrasında onlar yapmanız gerekenleri size bildirecektir. Şunu da belirtelim işveren kodu değiştirmemekte ısrar ediyorsa bunu sadece mahkeme yoluyla düzelttirebilirsiniz.

 61. merhabalar 12.06.2017 de isten cikarildim.10 ay baglanmasi gerekirken 8 ay bagladilar ve 60 lira dusuk hesaplanmis.son 4 ay uzerinden uzerinden hesaplamada isyerinden ayrildigim tarihten mi yoksa onceki aydan geriye 4 ay mi hesaplanior

  • 10 ay maaş alabilmeniz için son 3 yılınızda 1080 gün çalışmış olmanız gerekir. son 3 yılınızda ücretsiz izin yada rapor aldıysanız 10 ay almanız mümkün olmaz. Çünkü bu günleriniz için prim ödenmez. Son 3 yılınızı SGK ya bizzat başvurarak yada E-Devletten inceleyebilirsiniz. Son 4 ayınız işyerinden ayrıldığınız yane çıkışınızın verildiği günden itibaren hesaplamalısınız. Ay ay değil.

 62. Merhabalar, ben iş değişikliğim nedeni ile 7 haziran 2017 de istifa ettim. 8 haziran itibarıyla yeni iş yerim arada boşluk olmadan sigortamı giriş yapmış. bu hafta başında 19 haziran’da işi alamadıkları için beni işten çıkarttılar. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? İşsizlik maaşına hak kazanabilir muyum? Yoksa bir önceki işimden istifa ettiğim için alamıyor muyum? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Bir önceki işinizden ayrılırken son 120 gün şartını bozmadığınız görünüyor. Son işinizden işvereninizin işten çıkardığı için bu şartı da taşıyorsunuz. Geriye son 3 yılda 600 gün çalışma şartı kalıyor, eğer bu şartı da taşıyorsanız işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur.

 63. merhaba
  Ayın 10 nunda işten cıkarıldım ve işssizliğe başvurdum.
  Muhtemelen en üst limitten maaşı hakedeceğim.
  Sormak istediğim bu ay sonunda maaşı alırken 20 günlükmü alacağım yoksa ay gelmeden maaşı önce verildiği için 50 günlükmü alacağım.

  • Maşınız bu ay onaylanırsa 20 günlük, gelecek aya onaylanırsa 50 günlük alacaksınız

  • Çıkış kodunuz 03 yani istifa olarak verilirse işsizlik maaşı alamazsınız

 64. Merhabalar ..Benim size bir sorum olacak ağustos 1962 doğumlyum nisan 2003 den bu yana emekliyim sadece 2012 yılında 5 aylık gibi bir çalışmamışlığım var.2013 den bu yana sigortam devam ediyordu ama bu ay çıkşım oldu .Ben yaştan emekli olacağım eğere işszlik maaşına baş vurursam diyelimki 8 ay işsizlik maaşı aldım bu benim emeklilik süremi uzatırmı yani etkilermi yoksa yine 58 yaşında yaşdan emekli olabilirmiyim..? karışık oldu galiba teşekkürler.

 65. NORMAL 2016 – 06 27 927.97 177.88 30.06.2016 23.02.201 NORMAL 2016 – 07 30 1031.07 197.64 31.07.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 08 30 1031.07 197.64 31.08.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 09 22 756.12 144.94 30.09.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 10 11 378.06 72.47 31.10.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 11 30 1031.07 197.64 30.11.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 12 11 378.06 72.47 31.12.2016 23.02.2017
  . . . NORMAL 2017 – 01 3 103.11 21.33 31.01.2017 23.02.2017
  NORMAL 2017 – 02 5 171.85 35.55 28.02.2017 23.02.2017

  Merhaba bu ödeme tablosunda eksik ödemeler var bu eksik ödemelerin nedeni sizce ne ola bilir tahminler nedir teşekkürler mail atmanızı Ayrıca rica ederim ozkan-algz@hotmail.com

 66. Merhabalar bişey soracaktım benim 10.01.2017 de iş çıkışım 20 koduyla verilmiş ben bunu bilmiyordum işsizliik ödeneğine başvuru yaptım fakat hak kazanamadım . Durumu patrona anlattım kodun 17 ile düzeltilmesini istedim(ki zaten iş yeri ceza aldı kapattı patron ) henüz yeni ikna edebildim bunu 170 i arayarak anlattım. Yarın dilekçe verip düzelttirecez bu arada 30 gün olan başvuru süresi geçmiş oldu. ben tekrardan işsizlik ödeneğine başvurup hak kazanabilir miyim? Bunu işkura sordum bir kez reddedildiğin için mahkeme yoluyla yada patronun tazminat öderse sadece alabilirsin dediler. Fakat 170 e anlattığımda bana bu düzeltmeden dolayı tekrar başvuru yapıp hak kazanabilirsin dediler. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkür ederim

  • SGK çıkış kodunu SGK nın sisteminden düzeltirebilirsen(değiştirirsen) işsizlik maaşını alabilirsin. İlk başvurun 30 gün içerisinde olduğu için hakkaybınız olmaz.

 67. Merhaba .ben bişey sormak istiyorum. 2015 hazirannında işe basladm. 24 aralık 2016 işten ayrıldım. Simdi son 3 yıl diyorsunuzyaa. Dediğim tarihleri baz alarak kac yılından itibaren olması gerekiyor bu 600 gunun.yani 2013 dahil mii ???lutfeen acill cvp

 68. İşveren zorunlu mesai yaptırıp ve bunun karşılığnı ücret olarak değil de izin olarak veriyorsa , bunu şikayeten istifa edip işkura başvurulursa dikkate alınıp maaş bağlanabilinir mi ?

 69. MERHABA ŞUANA KADAR TOPLAM PRİM GÜN SAYIM 723 VE ACAK 10DA İŞTEN AYRILIYORUM 733 GÜN OLARAKTAN OCAK AYINDA 10GÜNLÜK SİGORTAM YATACAĞINDAN İŞSİZLİK MAAŞIMDA DÜŞÜŞ MÜ OLACAK? NE KDR ALACAĞIM

 70. Merhaba, ben kasım ayından bu yana işsizlik maaşı alıyorum, asgari ücretin artmasıyla işsizlik ödeneklerine de zam geldi. Önümüzdeki aylarda zamlı ücret mi alırım yoksa belirlenen ücret mi devam ediyor, bununla ilgili hiç bir yerde bilgi bulamadm bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Ali;

   Asgari ücretteki artış; Sadece tavandan işsizlik maaşı alanları ve son 4 ayı yeni asgari ücret (1777 TL) ile ödenen kişileri etkileyecektir.

 71. Acemi
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?
  Öncelikle iyi akşamlar dilerim

  Birazcık araştırma yaptıktan sonra sizlere de danışmak ve bilgi almak istedim cevap verebilirseniz çok sevinirim

  02.11.2012 yılında özel bir kurumda çalışmaya başladım. Kasım 2015 yılında çalıştığım kuruma yeni bir sorumlu alındı ve şubede en eski çalışan ben olduğum ve işleri genel anlamda bilmem sebebiyle sürekli doğru şekilde yönlendirmelerle kendisine yardımcı olmaya çalıştım.. ancak ilerleyen zamanda 2016 mart ayında sosyolog başka bir bayan arkadaşım daha işe başlayarak toplamda 3 kişi görev yapmaya başladık ben halkla ilişkiler pozisyonunda görev yapmaktaydım… ilerleyen sürede söz konusu sorumlu bayan çalıştığımız ve muhattap olduğumuz insanlarla özel münasebetler gerçekleştirerek şahsımla ilgili kendisini üzdüğümü idda etmiş ve bu konuda bu insanların kendilerine yardımcı olmalarını buna bir çözüm bulmaları konusunda desteklerini hem vatsap mesajları hem de facebook mesajları ile dile getirmiştir… Bunların dışında sözel olarak da pozisyonumu zedeleyici olarak yine irtibatta olduğumuz insanlara aslında benim hiç bir yetkim olmadığını tek yetkili ve sorumlu kişinin kendisi olduğunu her fırsatta belirtmiş.. Ayrıca diğer çalışma arkadaşıma da hem sözel hem fiziklsel bazı zorlamalarda bulunmuş aynı zamanda diğer bayan çalışma arkadaşımızla aramızda duygusal yakınlaşma olduğuna dair asılsız dedikodular çıkararak çalışma hayatımızdaki huzurumuzu kaçırarak insanlara şahsımla ilgili güvensizlik oluşturmuştur… tüm bunları bir üst amirimize haziran ayından beri sözel olarak aktardığımızda kendilerinin igileneceklerini söyleyerek kalıcı olmayan çözümler bulunmaya çalışılarak huzursuzluk tırmandırılmıştır… 07.12.2016 tarihinde bayan çalışma arkadaşım yaşanan fiziksel baskılar sebebi ile haklı olarak noterden iş akdini mobbinge uğradığı ile ilgili fesh etmiştir.. aynı nedenle ben de 14.12.2016 tarihinde aynı şekilde iş akdimi ihbar tazminatımı isteyerek fesh ettim… 16.12.2016 tarihinde yaklaşık 14 günlük çalışma ücretim yatırılmış ancak onun dışında ödeme yapılmadı ve iş çıkışım sgk üzerinden işlenmiştir… 20.12.2016 tarihinde fesih ihbarnameme kurum cevap vererek bazı bahaneler üreterek işe geri dönmemi talep etmiştir.

  . 26.12.2016 tarihinde işsizlik maaşı için başvuruda bulundum size sorum çıkış işlemim 25.madde üzerinden yapılmış bu madde ile işsizlik ödeneğini hak ediyor muyum (diğer tüm şartları taşıyorum son 3 yıl vs vs sgk pirim ödemelerini) bir de tekrar ihbar tazminatımı talep edeceğim alma ihtimalim nedir bu iki soruma yanıt verebilirseniz çok sevinirim

  İyi çalışmalar dilerim…

  • Deniz bey merhaba;
   25 çıkış kodu hesaplama robotumuzdan da anlayacağınız gibi işsizlik maaşı almak için uygun bir kod dur. Kodun açılımı; ”İŞÇİ TARAFINDAN, İŞVERENİN İYİ NİYET VE AHLAK KURALLARINA AYKIRI DAVRANIŞI NEDENİ İLE FESİH” dir. Diğer şartlarınız da işsizlik maaşı almak için uygunsa maaş almanızda sakınca yoktur.

   Alacağınız ihbar veye kıdem tazminatınız var ve bunları alamıyorsanız öncelikle 170′ i aramanızı ve buradan bir şikayet oluşturmanızı öneririm. işveren ödememekte ısrar ederse. Mahkeme yolunu seçmelisiniz. Mahkeme biraz uzun sürebilir ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız paranızın tümünü alırsınız.

 72. Merhaba 3 yıl aynı iş yerinde çalıştım ve işten çıktığım gün başka işyerinde çalışmaya başladım ve 15 gün sonra çıkarıldıkları işsizlik maaşı alabilir miyim?

 73. Selam ben işsizlik ödeneği aldığım 2 ay daha sonra bir işte çalışmaya başladım fakat onlarda deneme süresinde performans beğenmedik diyerek işten çıkarıldım ben simdi tekrar işsizlik ödeneği alabilir miyim ve gene sağlıktan yararlana bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Recai bey merhaba

   Yeni bir işe başladığınız için işsizlik maaşınız durdurulmuş. Yeniden başvuru yaparak işsizlik maaşı almaya ve genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam edebilirsiniz.
   Ayrıca şunu belirtiyim; Yeni bir işe başlama gibi nedenlerle işsizlik maaşınız dudurulur ve yeniden işten ayrılırsanız maaşınız siz yeniden başvuru yaptığınız tarihte başlar bu nedenle en kısa zamanda başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

   Başvurunuzu internet üzerinden iskur.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz.

  • Teşekkür ederim peki eski almış olduğum ücretmi geçerli yoksa yeniden mi hesaplanır ve ne kadar daha alırım önceki issizlik maaşı 8 ay çıkmıştı 2 almış ve 6 ay kalmıştı tesekkurler

  • Rica ederim;
   Evet eski almış olduğunuz ücret geçerlidir. Aynı ücretin kalan süresini işsiz olduğunuz dönem için almaya devam edersiniz. Dediğiniz gibi 8 ayın 2 ayını kullandıysanız geriye kalan 6 ay lık maaşı alacaksınız.

 74. Ben aynı işyerinden 10/08/2016 da çıkış yaptım 12/08/2016 da aynı işyerine giriş yaptım son 4 aylık almaya hak kazaniomus ben alabiliiyim acaba bilgi verirseniz sevinirim

  • 12.08.2016 da giriş yaptığınıza göre o tarihten itibaren 4 ayınızın aynı işyerinde dolması gerekir. Yani eğer 12.12.2016 tarihinden sonra o işyerinden çıkarsanız ve diğer şartlarınız uygunsa alabilirsiniz.

 75. Merhabalar ben 8 sene değişik işlerde sigortalı olarak çalıştım sonrasında bir şirkette 6 senedir kesintisiz olarak çalışmaktayım ilk 2 sene SSK sonrasında şirket ortağı olarak görülüyorum.(Bağkurluyum) Ama sağlık sebebi ile işten ayrılmak zorundayım.İşsizlik maaşına başvuru yapabilir miyim?

  • Kemal bey merhaba;

   İşsizlik maaşınız hesaplanırken son 3 yılda işvereniniz tarafından ödenen sigorta primi dikkate alınır. Sizin son 3 yılınıza baktığımızda BAĞKUR lu olduğunuzu belirtmektesiniz. BAĞKUR’lu olan kişilerden sigorta işsizlik maaşı fon kesintisi yapmadığı için bu kişilere işsizlik maaşı vermemektedir. Bu durumda maaş almanız söz konusu değildir

 76. Merhaba benim sorumu da cevaplayacaginizi ümit ederek şimdiden teşekkür ederim.ben şuan daha önce ise girdiğimden dolayı yarım kalan maasimi almaktayim,son 1 maasim kaldı.benim öğrenmek istediğim,bu yarım kalan bittikten sonra, 630 prim gunumun işsizliğin de alabilecek miyim? Bunun için tekrar başvuru yapmam gerekiyor mu?

  • Merhaba Neşe;

   Yeniden işsizlik maaşı alabilmen için en son aldığın işsizlik maaşının bağlanma tarihine kadar, son 3 yılında 600 ve üzeri sigorta girişinin olması gerekir. Bu şart ve diğer şartları da taşıyorsan yeniden işsizlik maaşı alabilirsin.

 77. Merhaba Bilal Bey;

  Bu gün ( 23.10.2016 ) tarihinde işten ayrıldığınızı düşündüğümüzde son 3 yılınız 23.10.2014 tarihine tekamül eder. Bu tarihler arasında 600 günlük sigortanız var ve diğer şartlarınız tamamsa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 78. Merhaba 2013 marta kadar sigortam vardı ve şuanda bugün işten çıktım 120 gün primimde tam doldu 2013 marta kadar olan sigortayı sayarlarmi

 79. öncelıkle cvpladıgınız ıcın cok tsk edıyorum 6 yıldır özel guvenlık gorevlısı olarak calısıyorum sıvılde ısledıgım bır suc nedenıyle guvenlık sube tarafından guvenlık belgem ıptal oldu..belgem ıptal oldugu ıcın sırketım artık guvenlık gorevlısı olarak calıstıralamıyacagıı için haklı sebebten sözlesmemı feshetti ben işsizlik maası alabılırmıyım cvp larsanız cok memnun olurum

  • Merhaba Muhammed;

   İşten çıkış kodun yukardaki uygun kodlar arasında ve diğer şartların da tamam ise yaşadıkların işsizlik maaşı almanda bir engel oluşturmaz

 80. Merhaba serdar;

  Öncelikle kısmi süreli çalışmış olman işsizlik maaşı almana engel değildir. Son 3 yılda 610 günün var bu şartı da taşıyorsun. Son 120 günümde 07 kodu ile puantaj kaydım var demişsin. Son 120 gündeki eksik günler ile ilgili https://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-sartlari/ linkteli yazımızda bir bölüm bulunmakta bu bölümü de incelediğinde puantaj kaydının son 120 gün şartını bozmadığını bu nedenle işsizlik maaşı almanda bir engel olmadığını görürsün.

 81. Merhaba son 3 yıllık toplam sigortam 610 gün. Son üç aydır da sigortam kesintisiz yattı. Fakat sgk dökümünde puantaj kayıtları yani kısmi süreli çalışan olarak görünüyorum. Sigortam sürekli son 3 yıldır 17 gün üzerinden yattı. Issizlik maaşı alabilirmiyim.

 82. Merhaba aralık 2014 yılında işten ayrılıp 8 aylık işsizlik ödeneği Hakkı kazandım.2015 yılında 102 gün sigortalı çalışıp işsizlik maaşımın tamamını aldım.2016 yılı 270 günlük sigortalı çalışıyorum.bu ay sonu ile işten çıkarılmam durumunda tekrar hak kaZanıyormuyum?

 83. Merhaba ben 2013 yılı ocak ayına kadar (10 ay) işsizlik maaşı aldım. Şimdi bugün 16.09.2016’da işten çıkarılırsam tekrar işsizlik maaşı alır mıyım?

  • Merhaba ;
   Daha Önce işsizlik maaşı aldım yeniden işsizlik maaşı almak istesem nasıl alabilirim demişsiniz.
   İşsizlik maaşınızın bağlandığı tarihe kadarki son 3 yılda yine 600 gün priminiz var ve diğer şartlarınız da uygunsa yeniden işsizlik maaşı alabilirsiniz

 84. Merhabalar ben fırat. İlk işsizlk maaşımı bugün aldım ama bir sorum olucakdı.benim 4 yıl kesintisiz olarak sigortam ödendi.sigortam asgeri maaş üzerinden yatıyordu.ağustos başında işden çıktım ve ağustos 12 de işsizlik sigortam kabul oldu.ilk maaşımı bugün aldım 457 tl verdiler.ama internet üzerinden baktıgımda ise hep 516 gösterior.yani bana 19 günün parasını mı verdiler ?

  • Merhaba Fırat;

   İşten ayrışından sonra ki 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurduysan. İşsizlik maaşın işten ayrıldığın gün dikkate alınarak her ayın sonunda ödenir. İşten çıkış tarihin Ağustos ayının 6 sı ise sana 24 günlük maaş ödemesi yapılır. Bu nedenle ilk ay eksik alırsın ama sonraki aylarda bu düzelir.

 85. Merhabalar, Ben bu şartların hepsini sagliyorum ve işten ciktim issizlik maasina basvurdurm ve kazandim diyelim. Bu tarihte 01.09.2016 olsun ben hesabima göre 8 ay işsizlik parasi alcam. Peki işsizlik parasi alirken 3. ayda iş buldum bu durumda ne olacak? geriye kalan 5 ayin parasi yanacak mi yada tekrar işsiz kaldigimda alabiliyor muyum?

  • Merhaba Engin;

   Öncelikle güzel bir soru sorduğunu söyleyebilirim.
   Sorunuzun cevabı ise; İşsizlik maaşı aldığınız sırada sigortalı bir işe başladığınız için işsizlik maaşınız işe başladığınız gün itibariyle durdurulur. Geriye kalan işsizlik maaşım ne olur derseniz. Geriye kalan maaşınız; son işinizden çıkarılsanız da istifa etseniz de İŞKUR a yeniden işsizlik maaşı başvurusu yaparak maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edersiniz.

 86. merhaba ben işyerimden 16,07,2016 tarihinde çıkarıldım mahkemelik olduk bana zorla ve döverek senet imzalattırtılar şu an cumhuriyet başsavcılığında soruşturma devam ediyor ama sgk ya henüz çıkışım bildirilmemiş bana ihbar çektiler yakalşık 1 ay önce işe gelmediğim için bende cevap ihbarı gönderdim bana zorla senet imzalttınız parayı getirmeden işe gelme dediniz ve işe gelmiyorum diye ihbar çektiniz gibisinden tazminatımıda istedim bu durumda işsizlik maaşı alabilirmiyim

 87. Meraba isyerim kapandigi icin isten cikartildim ve cikarilmdn bi kacgun once nikahm oldu issizlige basvurdugumda kimligim degismemisti ve onaylanis msj geldi suan esimn soyadini aldim maasim kesildimi ilk kez bu ay alacaktim maasi

  • Özlem Merhaba;
   İşkur maaş alacakların listesini her ayın sonlarına doğru 25′ i gibi PTT’ ye bildirir. Kimliğini değiştirdiysen eski soyadınla PTT memuru maaş ödemeni yapmayacaktır. Budurumu nasıl düzeltebilirim dersen İŞKUR sistemi üzerinden soyadını güncellemen gerekir. Bu güncellemeyi sana en yakın işkur’a birimine giderek yaptırabilirsin.

 88. Merhabalar 01.11.2011 tarihinden beri bir isyerinde calisiyorum dogum yaptim ucretli izinlerim+yillik izinlerim bittikten sonra istifa ettim.isten ayrildigim tarihte baska bir yere basladim 1 ay calistim ve cikisim verildi.2011 den bu yana raporum ve ucretli dogum izinlerim hariç hicbirseyim yok.basvursam işsizlik alabilirmiyim?teşekkürler

  • İstifa ettiğim tarihte başka bir işyerinde çalışmaya başladım demişsiniz bu 120 şartını bozmuyor burada sıkıntı yok. Raporlu yada ücretli izinli olmanız önemli değil yeter ki son 3 yılda 600 gün prim şartını yerine getirin. Görünürde işsizlik maaşı almanıza bir engel yok. Şartları daha detaylı incelemek istiyorsanız ”İşsizlik Maşşı Şartları” başlılı yazımızı okumanızı tavsiye edebiliriz

 89. merhaba, işyerinden tüm haklarımı alarak yani anlaşmalı olarak istifa ettim son 3 aydır başka bir işyerinde çalışıyorum. bu işyeri beni işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim.

 90. Merhabalar
  Son 4 aylik brut maasdan hesaplanan işsizlik maasinda kafama takilan bir soru var. Is yerim kidem tazminatini verecegini soyledi ve ihbar suremi baslatti. Ihbar surem agustos ayinin 5 inde bitiyor yani son ayda 5 gunluk primim yatacak hesaplamaya buda dahil oluyor mu ayrica kidem tazminati miktarını ayin 5 inde cikmam etkiler mi cunku son ayin primi 5 gunluk olacak. Son olarak kidem tazminati alacagim miktari bana ne zaman bildirecek. Bu konularda yardimci olursaniz sevinirim.

 91. Merhaba gamze aslında işsizlik maaşı şartları yazımızda aradığın soruların tamamını bulabilirsin. Fakat ben yineden verdiğin bilgiler doğrultusunda sana yardımcı olmaya çalışacağım;
  Öncelikle şunu belirteyim şimdi yapacağım hesap tahmini olacak bu nedenle sadece fikir edinmen amacıyla sana yardımcı olacağım.

  Son 3 yılını hesapladığımızda 2014 ‘te 72 gün, 2015’ te 285 gün, 2016 ‘nın 7. ayının sonun da çıktığını düşünürsek 210 gün primin olduğunu bunların toplamının ise 567 gün yaptığını görürüz. Bu durumda 33 gün daha çalışırsan işsizlik maaşı alabilirsin. ( Kesin bilgiler için size tavsiyem e-devletten hizmet dökümü almanız ve tek tek hesaplamanız olur. Benim yaptığım hesaplama tahminidir. )

  Son 120 gün de kesintisiz şartını taşıyor ve uygun bir kodla işten ayrılır ve yukarıdaki gibi bir durumunuz varsa işsizlik maaşı almanızda bir engel olmaz.

 92. Merhaba. 18.10.2014de ise basladim. 2015in 5 ve 6.ayi boş 7. Ayinin 15 günlük primim var. Hala isime devam etmekteyim. Fakat beni isten cikarmalari soz konusu. Ben issizlik maaşı alabilir miyim. Yardimci.olun lutfen. Gitmedigim yer kalmadi..

 93. MERHABA BENİM SİGORTAM
  25.10.2014 AYDA BAŞLADI VE Uzun Vade Gün Sayısı 603 İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR MİYİM İLK DEFA ALACAĞIM SON 4 AYDA 1.647,00TL DEN YATMIŞ BULUNMAKTA ?

  • Merhaba Buse;
   Son 120 gün kesintisiz çalışıp ve istifa etmeden uygun bir kodla işine son verilirse işsizlik maaşı almaman için bir neden yok. İşten çıkış kodlarını yukarda bulunan maaş hesaplama programından inceleyebilirsin.

 94. Kafan karışmasın;
  Senden son 120 günden kesintisiz çalışmanı istemekteler bu şartı yerine getirmelisin ama bunu maaş hesaplaması ile karıştırma maaş hesaplaması ayrı. Maaş hesaplaması yapılırken son ayına Ay Ay bakarlar gün olarak değil.Son 4 ayda çalıştığın günlerin prim ortalamasının %40 ı kadar maaş alırsın. Hesaplanan bu %40 lık miktar asgari ücretin %80 ini geçemez yüksek maaş alanlar için bunu da belirtelim.

 95. Merhabalar,
  Haklarimi talep ederek isyerinden ayriliyorum isveren haklarimi veriyor fakat isyerinden kendim ayrildigim icin issizlik maasi alabilirmiyim. Bilgi: Is yerindeki tum haklarimin tarafima verilerek cikisimi talep ediyorum diye yazdim ve gonderdim.

 96. Merhaba Fatih;
  Verdiğin bilgilere göre son 120 gününde bir sorun yok ne kadar işsizlik maaşı alırım diye sorarsan Şu hesabı yapmalısın 6-5-4 ve 3. cü ayları dikkate alarak bu aylardaki çalıştığın prim günlerini saymalısın bu da 105 yapar. Daha sonra bu aylardaki primlerini toplamalı çıkan sonucu 105/4 e bölüp % 40’ını hesaplarsan ne kadar işsizlik maaşı alacağını bulmuş olursun.

  • Merhaba
   Burada bir hata yok mu? 105 gün üzerinden hesaplama 120 gün kuralını bozmaz mı? Ayın değil günün önemi olması gerekmez mi 120 günde ödenen prim tutarını toplayıp 4e bölüp 40ını almam gerekli olmaz mı?
   İşkur bunu 105 gün üzerinden kayda alır mı
   Teşekkürler

  • Hayır fatih hesaplama bu şekilde yapılıyor. Yazdığım hesaplama da bir hata yok. Hesaplamanda son 4 ay olan 6 -5-4 ve 3. üncü ayları dikkate almalısın bu aylarda çalıştığın günleri ve primleri dikkate almalısın. Son 120 gün kuralının hesaplamayla bir ilgisi yok.

  • Merhaba
   O zaman 3 4 5 6.aylarda 105 gün üzerinden hesaplama yaptığımda aklıma takılan şu oldu bu aylarda ki çalışmalarım 105 gün bunun 120 mi olması gerekiyor çok kafam karıştı ben çıkış gününden itibaren geriye doğru 120 saydım ve 120 günde ödenen prim tutarlarını hesapladım

 97. Merhaba İşsizlik maaşı başvurusu için işten çıkışınızdan itibaren 1 ay lık süre tanınmıştır bu süreyi aşarsanız her geçen gün hak ettiğiniz işsizlik maaşı süresinden düşer. Örneğin 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmış ve işten çıktıktan 40 gün sonra başvuru yapmışsanız 5 ay 20 gün işsizlik maaşı alısınız.

 98. Merhaba
  2.ay 18 gün=2196 tl prim
  3.ay 30 gün 2743 tl
  4.ay 30 gün 2625 tl
  5.ay da 2 işyeri var 15 gün 1312 tl
  15 gün 823 tl 5.ay 30 gün prim
  6.ay 15 gün 823.50
  123 gün yapıyor toplam diğer işe geçişimde boşluk yok 15.05 çıkış 16.05 yeni işe giriş
  Bu şartlarda işsizlik maaşı alabilirmiyim?
  Son 3 yılımda 1153 gün primim var nasıl hesaplayacağım işsizlik maaşını?
  Birde 2.aydan önce 27 gün boşluk var bu önemli mi?

 99. Merhaba,

  Mayıs basında işten cıkarıldım sanırım işşizlik maası alabılmem ıcın 1 ay ıcın de basvuru yapmam gerekıyormus ben hazıran sonunda yaptım yınede alabılır mıyım?

  Teekkurler

 100. Merhaba; Raporlu olduğunuz günler son 120 gün kesintisiz çalışma şartınız bozmaz. Eğer eşinizin diğer şartları da uygunsa işsizlik maşı alabilir bu arada doğum yapan bayanlar için YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİ adı altında yeni bir düzenleme getirildi bu konuda bili almak istiyorsanız buraya tıklayın.

  • merhab son 16 hafta raporlu olması nedeni ile sigorta primi yatmıycak asgari ücret üzerinden maaş almak ta ne kadar işsizlik maaşı bağlanır teşekkürler..

  • Son aylarda raporluysanız geriye doğru gidip raporlu olmadığınız günleri dikkate alarak son 4 ay da size ödenen primleri dikkate alarak hesap yapmalısınız. Raporlu olduğum günler hariç son 3 yılda 600 gün primim var, raporlu olmadan önce son 120 gün kesintisiz çalıştım ve uygun bir kod ile işten ayrılıyorum diyorsan. Maaş alabilirsiniz. Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız alacağınız ücret yaklaşık 654 lira olacaktır.

 101. Ali Merhaba;
  İşsizlik maaşı alma şartlarından biri son 120 gün kesintisiz çalışmaktır. Fakat verdiğin son 4 ay da arada boşluk olduğu görünüyor eğer durumun bu şekildeyse şu anki işsizlik maaşı yasası ile maaş alamazsın. Fakat tüm okurlarımıza dediğim gibi siz yinede başvurunuzu yapın.

 102. Merhaba
  2013 eylül ayının sonunda iş çıkışım yapıldı. O zaman ki şartlarda 800 tl ve 8 ay hak kazandım ve 2 ay gibi bir süre işsizlik maaşı aldım. Ancak 06/12/2013 aralık başında tekrar işe başladım 30/04/2016 iş bitimi nedeni ile çıkışımız verildi. Başka bir işyerine başladım 10/05/2016 tarihi itibari ile başka bir yere başladım ordaki şantiyenin de kapanmasından dolayı çıkışımız verildi 30/06/2016 olarak. Bu durumda nasıl bir hak kazanıyorum. Saygılarımla iyi çalışmalar dilerim.

 103. merhaba eşim 7 yıldır aynı yerde çalışıyor şimdi hamile doğum raporu alıcak 16 hafta raporu bittikten sonra iş veren tarafından çıkış gösterilip ayrılıcak raporlu olduğu için pirimi ödenmiyor sanırım işsizlik maaşı hak kazanırmı

 104. merhabalar, 15 temmuzda işten çıkarılacağım. son 3 yılda 600 gün ve son 120 gün prim ödenmesi şartlarını karşılıyorum ancak 28 temmuzda yurt dışına çıkacağım. İşsizlik maaşım bu süre içinde sonuçlanır mı? Ay sonunu beklemeden paramı alabilir miyim? yurt dışına çıktıktan sonra maaşımı erteleyebilir miyim? teşekkürler.

  • Merhaba ensar;
   İşsizlik maaşı alan kişilerin yurt dışına çıkmaları durumunda işsizlik maaşları kesilir. Yurt dışın da geçirdiğiniz süre boyunca size maaş ödemesi yapılmaz bunu yurd dışına çıkmadan önce kuruma bir dilekçeyle iletmelisiniz. Temmuz 28 de yurdışına çıkacağınız için bu tarihe kadar ki maaşınızı Temmuzun sonunda PTT den alabilirsiniz. Yanlız PTT ye aktarılan para adınıza yattığı için bir başkası paranızı çekemeyecektir.
   Yurt dışından döndüğünüzde halen işsizseniz kuruma yeniden başvuru yapıp işsizlik maaşınızı kaldığı yerden alabilirsiniz.

 105. Merhabalar ben 2015 mart ayında işi sağlık sorunlarım yüzünden bırakmak zorunda kaldım boynumda fıtık ve distoni has çıktı dr mesleğini bırakman gerekiyor dedi tekstil olduğu için bende 3600 den bıraktım işi kıdemi aldım ama işsizliğimi vermediler şu an tedavi gördüğüm için çalışmıyorum
  Şu anda işsizlik alabilirmiyim

 106. Merhaba,
  2015 Mart ayında askerlik sebebiyle işten ayrıldım. Verilen bilgilere göre terhis olduktan sonra başvursam bile işkur başvurusu kabul edilir bilgisi verildi ve buna istinaden terhis 2016 nisan ayında terhis oldum ve başvuru yaptım. sitede onaya girmiş ibaresi varken mesajda hak kazanamadınız diyor. bunun sebebi nedir ? askere gitmeden önce aynı şirkette son 3 yılda 972 gün primim mevcuttur.

  • Sitede gördüğün onaya girmiş’ in anlamı işlemin İŞKUR tarafından değerlendirilebilecek durumda olduğu anlamına gelir. Asker dönüşü işsizlik maaşı alabilmeniz için. İşten çıkış kodu 12 yane askerlik nedeni ile ayrılış olmalıdır. Bunun yanında Askere gitmeden önce son 120 gün kesintisiz çalışmalı ve son 3 yılda 600 gün priminizin de olması gerekir. Peki işveren sizin 12 çıkış koduyla işten çıkarmamışsa ne yapabilirsiniz ? Bu durumda işinizden ayrılırken işverene verdiğiniz askerlik nedeniyle ayrıldığınızı bildiren dilekçeyi İŞKURA ibraz etmelisiniz. İşkur bu dilekçeyi kabul ederse işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 107. Daha önce aldığın bir maaşın var ve onun devamını alıyorsan eski maaş üzerinden işsizlik maaşı alırsın. Daha önce almadım diyorsan maaş hesaplaması yapışırken son 4 ay işverenin sigortaya ödediği primin ortalaması alınarak maaşın hesaplanır. Asgari ücretle çalışıyorsan çalıştığın sürenin yarısı 2015 yılı içerinde kaldığı için bu kısmı 2015 maaşına göre değerlendirilir bu nedenle düşük almış ta olabilirsin.

 108. selam 20.01.2016 işten çıkarıldım 02.02.2016 başvurum onaylandı 6 ay para alıcam ama aldığım para 532 tl zam yapıldı denildi ama düşük değil mi nasıl itiraz edebilirim, en düşük yani 680 tl olucaktı

 109. Son 120 günde boşluk olmaması koşuluyla 3 yıl içinde giriş çıkış yapılması işsizlik maaşını almanıza engel değildir. İşveren belli bir süre işçinin maaşını ödemeiyor veya eksik ödüyorsa kişi noter ile işverene ihtar çekerek işi burakmalıdır. Bunun bir kodu yoktur değerlendirmeyi İŞKUR sizin notere çektiğiniz ihtar’a göre yapar.

 110. Merhaba,
  3 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. İşsizlik maaşı şartlarından, kesintisiz son 120 gün şartını sağlıyorum. Son 3 yılda en az 600 gün şartı na kafam takıldı. 3 yıl Pirim ödenmiş yalnız 4a hizmet dökülmüne baktığımda her yılın sonunda işten çıkarılmışım ve yılbaşında da işe tekrar girilmiş gözüküyor ama son yıl 31.12.2015 çıkış yapılmış, 11.01.2016 tekrar giriş yapılmış. Bu durumlar işsizlik maaşı almama engel olur mu? Bi diğer sorum işveren işçiye maaşını vermiyorsa (bu işten çıkış kodunda hangi kod) bu nedenle işçi kendi işten çıkılması durumu işsizlik maaşı alabilir mi? Teşekkürler

 111. Merhaba sigortalı iken devlete atama gerçekleştiği takdirde kıdem ve ihbar tazminatı alınır mı? Tercih öncesinde çıkartılırsam/çıkarsam işsizlik maaşı alabilir miyim?

  • İhbar ve kıdem tazminatı şartlarını taşıyorsanız bu sizin hakkınızdır ve alırsınız. Kamu kurumuna atanmanız bunları almanıza engel değildir. İşten kendi isteğinizle istifa ederek ayrılırsanız işsizlik maaşı kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi haklarınızı alamazsınız. İşveren tarafından çıkarılır yada hesaplama aracımızdaki uygun olan kodlardan biriyle çıkarılmanız durumunda ise şartlarınız da bunları almaya uygunsa tümünü alabilirsiniz

 112. Nezahat Hanım Merhaba;
  işsizlik maaşına başvuru yapabilmeniz için İŞKUR’a kimliğinizle giderek yada internet üzerinden iskur.gov.tr adresine giriş yaparak yapabilirsiniz. İşsizlik maaşı başvurunuz için sizden herhangi bir evrak istenmez.

 113. Merhaba, Ben 2014 yılında işsizlik maaşı aldım.
  Tekrar 600 günüm dolmak üzere ve 565 gündür aynı işyerinde çalışıyorum. İşten çıktığım takdirde 2. Kez işsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Teşekkürler ..

  • Merhaba elif;
   Bir önce aldığın işsizlik maaşını almaya başladığın tarihten kadar ki son 3 yılda 600 gün primin oluştuysa ve diğer şartların da tutuyorsa alabilirsin.

 114. Merhaba
  Son çalıştığım işyerinde 3 yil 13 gün çalışmaktayim. Son 1 yıldır da tedavi gördüğüm için raporlu idim. Bu sure boyunca da sigortam ödendi. Raporum bitip is başı verildiginde sirketimde çalıştığım santiyedeki inşaat bittiği için işime son verileceği söylendi.
  Üzerime icra olduğu için sirketim tarafından tazminatımi elden almam gerekiyor fakat elden alırsam işsizlik maaşı alamayacağım belirtildi. Benim hem tazminatımı elden alıp hem issizlik sigortası alabilmem için ne yapmam gerekiyor acaba
  Bu tazminat bebegimiz olacağı ve hasta olduğum için benim için önemli issizlik sigortasi da ayni şekilde. Konu hakkinda bilgilerinizi rica ederim

  • Merhaba Kerim;
   İşkur sisin işsizlik maaşı başvuru değerlendirmenizi yaparken kıdem yada ihbar tazminatı alıp almadığınıza bakmaz. İŞKUR un baktığı 3 şart vardır.
   1. si Son 3 yılda 600 gün prim
   2. si Son 120 Gün kesintisiz çalışman(raporlu olmak bu şartı bozmaz)
   3. sü İşvereninizin SGK ya sizin çıkış nedeninizi bildirdiği kod.
   Sizin 3. madde ile ilgili bir tereddüdünüz var ama dediğim gibi İŞKUR başvurunuzu değerlendirirken çıkış kodunuzu dikkate alır. Eğer işvereniniz işsizlik maaşı hesaplama programımız içindeki ”İşten Çıkış Kodunuzu Seçin” sekmesindeki uygun kodlardan biriyle işinize son verirse işsizlik maaşı almanızda bir engel olmaz.

  • Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
   Çalışırken maaşımın 1/4 i icradan dolayı kesiliyordu. Tazminatımı alırken sorun yaşar mıyım acaba tazminatimi alirken de 1/4 ü kesilir mi acaba

  • Şirketime icra yazısı gelmiş
   Şirketim de bu yazidan dolayı tazminatimdan icra kadar kısmını icraya ödemek durumunda olduklarını belirttiler şimdi şirketim bana hem tazminatımi odeyip hem de sgk dan issizlik maaşımi alacak sekilde çıkışımı yapmasi mümkün değil midir acaba

 115. Merhaba;
  İşsizlik maaşı hesaplama programımızı incelediyseniz 23. Kod olan ” işçi tarafından zorunlu nedenlerle fesih” maddesi vardır. Eğer işvereniniz sizi bu kod ile işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 116. merhaba, eşimin 2 yıldır başka bir ilde çalışması nediyle , işten ayrılmam gerekiyor , şuanki işyerimde 6 aydır çalışıyorum , eşimin yanına gideceğim ve çocuğumun okul kaydının eşimin çalıştığı il de yapılmasından dolayı çıkış talep etsem , işsizlik maaşı alabilirmiyim ? yine şirketi beni çıkarması mı gerekli ?

 117. Merhaba ayın 30 işten kendi isteğimle çıktım ayın 1 de başka bir işyerinde çalışmaya başladım 1 ay sonra ordan işveren tarafınfan işten çıkartuldım son 3 yılda 800 gün var iki işyeri arasında boşluk olmadan 120 günü dolduruyorum issizlik maaşı alabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

 118. Yukarda bulunan maaş hesaplama programımızda ” İşten çıkış kodunuzu seçin” sekmesinde 23. kod olan ”işçi tarafından zorunlu nedenlerle fesih” maddesi ile işten ayrılırsanız işsizlik maaşı almaya hak kazanacağınız görünüyor. Evet bu kodla işten ayrılırsanız işsizlik maaşı lavilirsiniz.

 119. MERHABA 30 HAZİRANDA ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİNDE ANLAŞMALI OLARAK ÇIKARILICAM TÜM ŞARTLARI DOLDURUYORUM VE 8 AYLIK İŞSİZLİK MAAŞINI ALMAYA HAK KAZANIYORUM. BU İŞYERİMDEN ÇIKINCA BAŞKA BİRİŞE BAŞLIYICAM O İŞ YERİ BENİ İŞ KUR STAJERİ OLARAK ALICAK BU DURUMDA HEM İŞSİZLİK MAAŞI HEMDE STAJER MAAŞI ALABİLİYORMUYUM YOKSA İŞSİZLİK MAAŞIM KESİLİR Mİ ?

  • Merhaba Çağatay bahsettiğin kurs programının adı muhtemelen işbaşı eğitim programı. İşsizlik maaşı alırken programa katılmak istiyorum işsizlik maaşım kesilir mi diye soruyorsun. Hayır her iki maaşı da almaya devam edersin işbaşı eğitim programına katıldığın için işsizlik maaşın durdurulmaz. İşbaşı eğitim programı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın

 120. Merhaba;
  Doğum nedeniyle işi burakırsanız işsizlik maaşı alamıyorsunuz. Ama eğer yarım gün çalışmanız mümkünde devlet maaşınızın diğer yarısını (en fazla asgari ücret kadar kadarını) karşılıyor. Yarım çalışma ödeneği ile ilgili yazımızı okumak için için tıklayın

 121. Mrb ben işten özel nedenlerden(doğum yaptım ve bebeğime bakacak kimse olmadigindan) dolayı çıkmak zorunda kaldım.prim günüm çalışma günüm hepsi tam bu durumda işsizlik maaşı alabiliyor muyum.teşekkür ederim

 122. Merhaba Hakan;
  İşsizlik maaşının alınmasına yada durdurulmasına engel olunan şey kişinin gelir getirici bir işte çalışmasıdır. Okuman işsizlik maaşına engel değildir. Okurken işsizlik maaşı alabilirsin.

 123. unıversıte okumayı dusunuyorum ısyerımden ısıme son verılmesını talep edıp onlar tarafından cıkarılarak yanı ıssızlık maası alabılecek sekılde okula baslasam ıssızlık maasını almama engel bır durum varmıdır tesekkurler

  • Bu şart son 120 gün için dikate alınmalıdır. 120 gün şartında arada 1 gün dahi boşluk olmaması gerekir. Örneğin 10 unda işten ayrıldıysanız yeni işe girişiniz 10 unda yada 11’inde olmalı.

 124. Merhaba
  600 gün dolumu yıl bazında mı hesaplanıyor yoksa bugünden 3 yıl öncesi olarak mı
  yani ; bugün için dersek 27.05.2013 ten bu yana 600 gün olması mı gerekli

  • Evet Onur Bu günden geriye doğru 3 yıl öncesine gidip o tarihler arasında sigortalı olarak çalıştığın günleri saymalısın. Geriye doğru 3 yılın toplam sigortalılık süresi 600 ve üstüyse prim ödeme şartını taşımış oluyorsun.

  • Son 4 ayınız da sigortanızın kesintisiz olarak ödenmiş olması gerekir. 3,5 ay önce eski işyerinizden ayrılır ayrılmaz şu an ki işyerinize giriş yaptıysanız ( iki işyeri arasında boşluk olmadan çalıştıysanız ) son 120 gün şartınızı sağlamış olursunuz. Ama arada boşluk varsa 3,5 ay yeterli olmayacak ve ne yazıkki işsizlik maaşı alamayacaksınız.

  • Merhaba Busra
   İşsizlik maaşın işe başladığın günden itibaren kesilir. Örneğin işsizlik maaşı alırken Mayıs 19 da yeni bir işe girişin yapıldıysa 19 günlük maaş alırsın. Bu 19 günlük maaşın Mayıs sonunda hesabına aktarılır

  • Merhaba 15 06 2001 den berı sıgortalı calıstıgım işyerımde patron iş yerini kapatacagını söyledı bizi devamlı iflas vericem diye korkutu bunun sonucundada myvesini aldı benden 35 bın tl tazmınatım vardı belkı daha fazla bılmıyorum bu benım hesabım tam 15 senem gectı ve bunun 13 senesını asgari ücretten yatırmış biz abi kardeşiz dedi maas bordrolarını sekreter toptan getirip imzalatıyodu bizde güvendik son 2 seneye kadar 170 ı aradım geldıler mufettısler maasımı tam soledım 1500 tl alıodum brutum 2000 den yatmaya basladı daha sonra 25 bıne fıt ol sana ıssızlık maasıda baglarız senıde sıgortasız 10 ay calıstırırım dedı cok zor durumda oldugum ıcın kabul ettım ve patronum iş yerini bize devretmişken kalkıp baskasına daha yuksek fıyata verdıgını acıkladı sok olduk arkadasımın tazmınatını hepsını odedı bende kalan 10 bını ıstedım bana sen ımzayı attın benden bısey alamzsın dedı sorum net olarak su bu sütü bozuk insana dava acsam ne elde edebilirim kazancım kaybım ne olur bankaya sadece 15 bınlırasını yatırdı diğeri elden dava acarsam benı sıgortasız calıstırdgı ıcın ceza yermı ayrıca bende ıssızlık maası aldıgım halde yanında calısmaya devam etıgım ıcın ceza yermıyım ayrıca tam 13 senedır asgarı ucretten gösterdiği için ve su anda aynı iş uzerinden fırma ısmı değişik yıne faalıyette olan dukkanı var yardımcı olursanız cok sevınırım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz