2021 İşsizlik Maaşı Hesaplama

Basit Hesapla Detaylı Hesapla

Son 4 Ay, Aylık bürüt maaşınızı giriniz

1. Ay

2. Ay

3. Ay

4. Ay

Son 3 yılda toplam kaç gün çalıştınız ?Son 120 gün kesintisiz çalıştınız mı ?İşten çıkış kodunuzu seçiniz


Not: Sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden çekinmeden sorabilirsiniz. işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgi için işsizlik maaşı şartları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşsizlik maaşı hesaplama programı kullanımı

İş yerinizden memnun değilsiniz veya işyerinizden ayrılmak için bazı nedenleriniz var. İş yerimden ayrıldıktan sonra İşsizlik maaşına başvurursam işsizlik maaşı alabilir miyim ? İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür veya alacağım işsizlik maaşını hesaplayabileceğim bir program var mıdır? Bunun gibi sorularınızın cevabı için size bu sayfadan yardımcı olmaya çalışacağız.

Yukarıda güncel verileri kullanarak işsizlik maaşı hesaplama programı oluşturduk, bu program ile işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağınızı eğer hak kazandıysanız ne kadar süreyle ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayan başarılı bir program hazırladık. Programın kullanımı ile ilgili incelileri aşağıda başlıklar altında yazdık dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

issizlik maasi sartlari ve hesaplamasi
İşsizlik maaşı hesaplama programı

Son 4 ay ödenen pirim miktarı kısmı nasıl doldurulmalıdır ?

Aşağıdaki resim herkesin E-Devlet’ in sitesine girip hizmet dökümünü alabileceği hizmet dökümünü göstermektedir. Sizde E-devlet’e girip aşağıdaki gibi hizmet dökümünüzü çıkarabilirsiniz. E-devlet ten aldığınız bu hizmet dökümünden on 3 yılda ödenen prim miktarınızı, son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığınızı ve işsizlik maaşı hesaplama programımızda kullanacağınız son 4 ayın prim miktarını buradan öğrenebilirsiniz.Aşağıdaki örnekte mavi olarak yazılan 1,2,3 ve 4. aydaki priminizi yukardaki programımızda belirtilen yere girerek daha doğru bir hesaplama yapmış olacaksınız.

issizlik maasi hesaplama
Bu tablo E-Devlet’e giriş yapılarak 4 A hizmet dökümü bölümünden alınmıştır.

Resimdeki harfler;

A. Kişinin işten çıkış tarihini; Kişinin işten çıkış tarihini belirtir.

B. Kişinin priminin neden eksik yattığının kod değeri; Kişinin ay içerisinde devamsızlık yapması rapor alması veya ücretsiz izin alması gibi durumlarda primi işveren tarafından ödenmez. Ödenmeyen bu günlerin nedenleri sayısal kodlarla belirtilir.

C. Son ay ödenen prim miktarını

D. Eksik günde ödenen prim miktarını ifade eder.

Önemli: Eksik gün nedeniniz Ücretsiz izin, Sağlık durumu gibi nedenlerle olmalıdır aksi taktirde  son 120 gününüz bozulur ve işsizlik maaşı alamazsınız.

Önemli: SGK hizmet dökümü bize bürüt maaşı verir ve biz programımıza hizmed dökümündeki bürüt maaşımızı yazmamız gerekir.

Son 3 yıldaki çalışma süreniz ne anlama gelir ?

Son 3 yıldaki toplam pirim süreniz işsizlik maaşını kaç ay almaya hakkazandığınızda kullanılır. Bu süre

600 günden az ise işsizlik maaşı alamazsınız !

600 – 899   gün arasındaysa 6 Ay

900 – 1079  gün arasındaysa 8 Ay

1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız

Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı ne anlama gelir ?

İşsizlik maaşı hesaplanırken işten ayrılma tarihinden itibaren son 4 ay yani120 gün kesintisiz çalışma şartı aranır. Eğer son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hakkazınırsınız. Son 120 çalışmanın bazı istisnai durumları vardır. Bunlardan biri sağlık raporu dur. Son 120 gün içerisinde raporlu güçirdiğiniz eksik günler varsa raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşıalmanız için engel olmaz bu durumda diğer şartlarınız da uyuyorsa işsizlik maaşı almaya hakkazanırsınız.

İşten çıkış kodu ne anlama gelir ?

İşten çıkış kodu sizin bir işyerilden ayrılırken işverenini tarafından SGK ya ne sebeple işten ayrıldığınızı bildiren koddur. Yaklaşık 30 adet çıkış kodu bulunmaktadır. Bu kodların bazılarında örneğn evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda diğer tüm koşulları sağlasanızda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesap tablomuzda hangi kodlarda işsizlik maaşı alacağınız işlenmiş bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru süresi kaç gün dür ?

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkışınız verdiği tarih itibari ile 1 ay yani 30 gün dür. İşten ayrıldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru süresini geçirirseniz 1 aylık süreyi geçirdiğiniz her gün toplamda kazandığınız işsizlik maaşınızın süresinden düşülür.Örneklersek;

6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız ve siz işten ayrıldıktan 45 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yaparsanız, bu durumda 15 gün geç başvuruda bulunduğunuz için 6 Ay değil 5 ay 15 gün gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı ve programla ilgili kafanıza takılan soruları sayfanın sonundaki veya işsizlik maaşı şartları makalemzin altındaki yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz.

287 YORUMLAR

 1. merhaba arkadaşlar benim sgk pirim hesaplamam son 3 yıl içinde 640 gün çalıştıgım işten hariç sgk pirimim var toplam pirimim 840 beni 2019 11 ocakda işden çıkartılar ve işsizlik maşı almaya hak kazana bilirmiyim

  • Merhaba
   Son 120 gününden bahsetmemişsiz. Son 120 günün de kesintisiz işse alanda bir engel yok gibi görünüyor.

 2. Sigortalı görünüyorum ancak sigorta primim yatırılmadığı takdirde de işsizlik maaşı alabilir miyim ? Sonuçta bu işverenin sorumluluğunda işçinin değil doğru mudur ?

 3. Selamın aleyküm 31.12.2018 aralık ta çıkışım verildi 1300 gün sigortalı günüm var 805 tl işsizlik maaşı 05.02.2019 Şubat’ın 5 inde aldım kaç ay daha işsizlik maaşı alma hakım var ve askeri ücret e malum zam geldi ama işsizlik maaşı 805 tl işsizlik maaşı 1015 tl oldu ama bize 805 tl neden veriliyor…? Bilgi verirseniz sevinirim saygılar

  • Merhaba Asgar ücretin artmasına rğmen maaşım neden artmadı sorusunun cevabını yazar arkadaş şu linklteki https://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-ne-zaman-zamlanir/ yazıda çok iyi açıklamış. Ne kadar daha işsizlik maaşı alırım işkur sitesinde ONLİNE İŞLEMLER>İŞSİZLİK SİGORTASI>İKT/İÖ/KÇÖ Bildirgesi>ÖDEMEPLANI SORGULA adımlarını izleyerek öğrenebilirsiniz.

 4. Merhaba 650 gün çalıştım ve işsizlik maaşımı aldım. Şimdi yeniden işe başladım ama aksi bir durumda yine işsiz kalırsam 600 gün daha doldurmam mı gerekiyor faydalanabilmem için yoksa 120 gün mü orayı anlayamadım cevaplarsanız sevinirim.

  • Anladığım kadarıyla tüm işsizlik maaşı hakkını almışsın. Yeniden işsizlik maaşı alabilmem için ne kadar çalışmama gerekli diye soruyorsun.

   Yeniden işsizlik maaşı almaya hak kazanabilmek için son 3 yılda yeniden 600 gün prim olması gerekir. Yanlız son 3 yıla işsizlik maaşınızın bağlandığı dönemden önceki günleri dahil etmemelisin. Umarım anlatabilmişimdir:)

 5. Merhabalar. Ilk sigortam 2012yilinin haziran ayında staj nedeniyle başlamıştı. 2016 mart ayında ilk işime başladım. Sonrasında farklı yerlere girdim çıktım. Son çalıştığım yerde 10ay çalıştım ve 08.02.2019da çıkarıldm. Toplam günüm 650 falan. Şimdi ben işsizlik maaşı hakedemiyor muyum

 6. merhabalar,
  özel sektörde 6 yıldır ön muhasebeci olarak çalışmaktayım 1 yıllık evliyim. ve pomemi kazanırsam 4-5 aylık bir eğitime alacaklar eğitim sonunda polis memuru olacağız Allahın izniyle. sorum şu : evliyim ve haliyle masraflarımız oluyor. eğitimdeyken işsizlik maaşından yararlanma imkanım var mı? var ise hangi yolu izlemeliyim.?

  cevaplar için teşekkür ederim.

  • Son 3 yılınızı yeterli değil gibi görünüyor ama siz yineden başvuru yapın. Sonucu 1 ay içide telefona geliyor zaten

 7. merhaba,
  2019 – 60 gün ay sonu çıkışım
  2018 – 361 gün
  2017 – 74 gün
  2016 – 366 gün
  2015 – 345 gün,
  işsizlik maaşı alabiliyor muyum ???
  not:2017 ‘de boşluğum var o yüzden kafama takıldı biraz…

  • Son 120 gün hariç son 3 yıl içinde boşluk olması önemli değil. Görünene göre son 3 yılınız 600 günü geçiyor. Diğer şartlarınız da uygunsa işsizlik maaşı alabilirsiniz gibi görünüyor

  • 2019 58 gun
   2018 354 gun
   2017 150 gun
   2016 kasım ayı gırısım 45 gun
   ıssızlık ıcın 2016 yılı kasım ayı sayılıyor mu

 8. Merhabalar, benim biraz karışık bir sorum var. Son 3 ay tek iş yerinden 30 gün ve 4500 tl yatırıldı ve 4. Ay ise 2 farklı işlerinden toplam 35 gün (4500+500) 5000 tl yatırıldı. İşkura göre 4. Ay gün sayısı fazla olduğu için işsizlik maaşı düşük hesapladılar. Bu durumda hesap nasıl olur yardımcı olur musunuz

  • Mert kardeşim senin soru biraz karmaşık geldi bana. Bence 170 i ara bir dilekçe oluştur ve hesaplamanın nasıl yapıldığını öğren.

  • Teşekkür ederim 170 ile görüştüm maaşı düzelttiler. Daha öncesinde maaşı 8 ay hesaplamışlardı zar zor tekrar hesaplayın diyip 10 aya düzeltmişlerdi. Size tavsiyem maaş hakedenler iyi hesaplasın.

 9. merhaba son 3 yılda gün sayımı tamamlıyorum ancak işe giriş çıkışlarım var , arada boşluklarım var. Yani 600 günü hep aynı iş yerinde geçirmedim.
  Yinede hak kazanabiliyor muyum.

  • Son 3 yılınızı aynı iş yerinde tamamlamak zorunda değilsiniz. Son 120 gününüz kesintisiz olduğu sürece diğer günlerde arada boşluklar olması işsizlik maaşı almanıza engel oluşturmaz.

  • Son 120 gün yani 4 ay priminin tam ve kesintisiz olması gerekir. Edevletten hizmet dökümüne bakabilirsin.

 10. merhaba

  24 şubatta 2020 de 4 yıldır çalıştığım işyerinden çıkarıldım.tazminatımı aldım.1 mart 2020 de aynı işyerime girişim oldu.fakat bir ay sonra tekrar çıkışım yapıldı.işsizlik alabilirmiyim.bu arada 24 martta işkura bildirim yaptım.teşekkür ederim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz