Ana Sayfa / İşsizlik Maaşı Hesaplama

2017 İşsizlik Maaşı Hesaplama Programı


Son 4 Ay, Aylık bürüt maaşınızı giriniz


Son 3 yılda toplam kaç gün çalıştınız ?Son 120 gün kesintisiz çalıştınız mı ?İşten çıkış kodunuzu seçiniz


Not: Hesaplama ve işsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorum bölümünden çekinmeden sorabilir ve ayrıca işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler içeren işsizlik maaşı şartları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

Paylaş:
Share

2017 işsizlik Maaşı Hesaplama Programı Nasıl kullanılır ?

İş yerinizden memnun değilsiniz veya işyerinizden ayrılmak için bazı nedenleriniz var. İş yerimden ayrıldıktan sonra İşsizlik maaşına başvurursam işsizlik maaşı alabilir miyim ? İşsizlik maaşına başvuru süresi kaç gündür veya alacağım işsizlik maaşını hesaplayabileceğim bir program var mıdır? Bunun gibi sorularınızın cevabı için size bu sayfadan yardımcı olmaya çalışacağız. Yukarıda güncel verileri kullanarak işsizlik maaşı hesaplama programı oluşturduk, bu program ile işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağınızı eğer hak kazandıysanız ne kadar süreyle ve ne kadar maaş alacağınızı hesaplayan başarılı bir program hazırladık. Programın kullanımı ile ilgili incelileri aşağıda başlıklar altında yazdık dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

issizlik maasi sartlari ve hesaplamasi
2016 İşsizlik maaşı hesaplama programı

Son 4 ay ödenen pirim miktarı kısmı nasıl doldurulmalıdır ?

Aşağıdaki resim herkesin E-Devlet’ in sitesine girip hizmet dökümünü alabileceği hizmet dökümünü göstermektedir. Sizde E-devlet’e girip aşağıdaki gibi hizmet dökümünüzü çıkarabilirsiniz. E-devlet ten aldığınız bu hizmet dökümünden on 3 yılda ödenen prim miktarınızı, son 120 gün kesintisiz çalışıp çalışmadığınızı ve işsizlik maaşı hesaplama programımızda kullanacağınız son 4 ayın prim miktarını buradan öğrenebilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte mavi olarak yazılan 1,2,3 ve 4. aydaki priminizi yukardaki programımızda belirtilen yere girerek daha doğru bir hesaplama yapmış olacaksınız.

issizlik maasi hesaplama
Bu tablo E-Devlet’e giriş yapılarak 4 A hizmet dökümü bölümünden alınmıştır.

Resimdeki harfler;

A. Kişinin işten çıkış tarihini; Kişinin işten çıkış tarihini belirtir.

B. Kişinin priminin neden eksik yattığının kod değeri; Kişinin ay içerisinde devamsızlık yapması rapor alması veya ücretsiz izin alması gibi durumlarda primi işveren tarafından ödenmez. Ödenmeyen bu günlerin nedenleri sayısal kodlarla belirtilir.

C. Son ay ödenen prim miktarını

D. Eksik günde ödenen prim miktarını ifade eder.

Önemli: Eksik gün nedeniniz Ücretsiz izin, Sağlık durumu gibi nedenlerle olmalıdır aksi taktirde  son 120 gününüz bozulur ve işsizlik maaşı alamazsınız.

Önemli: SGK hizmet dökümü bize bürüt maaşı verir ve biz programımıza hizmed dökümündeki bürüt maaşımızı yazmamız gerekir.

Son 3 yıldaki çalışma süreniz ne anlama gelir ?

Son 3 yıldaki toplam pirim süreniz işsizlik maaşını kaç ay almaya hakkazandığınızda kullanılır. Bu süre

600 günden az ise işsizlik maaşı alamazsınız !

600 – 899   gün arasındaysa 6 Ay

900 – 1079  gün arasındaysa 8 Ay

1080 gün ise 10 ay işsizlik maaşı alırsınız

Son 120 gün kesintisiz çalışma şartı ne anlama gelir ?

İşsizlik maaşı hesaplanırken işten ayrılma tarihinden itibaren son 4 ay yani120 gün kesintisiz çalışma şartı aranır. Eğer son 4 ay kesintisiz çalıştıysanız işsizlik maaşı almaya hakkazınırsınız. Son 120 çalışmanın bazı istisnai durumları vardır. Bunlardan biri sağlık raporu dur. Son 120 gün içerisinde raporlu güçirdiğiniz eksik günler varsa raporlu olduğunuz günler işsizlik maaşıalmanız için engel olmaz bu durumda diğer şartlarınız da uyuyorsa işsizlik maaşı almaya hakkazanırsınız.

İşten çıkış kodu ne anlama gelir ?

İşten çıkış kodu sizin bir işyerilden ayrılırken işverenini tarafından SGK ya ne sebeple işten ayrıldığınızı bildiren koddur. Yaklaşık 30 adet çıkış kodu bulunmaktadır. Bu kodların bazılarında örneğn evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda diğer tüm koşulları sağlasanızda işsizlik maaşı alamazsınız. İşsizlik maaşı hesap tablomuzda hangi kodlarda işsizlik maaşı alacağınız işlenmiş bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Başvuru süresi kaç gün dür ?

İşsizlik maaşı için başvuru süresi işten çıkışınız verdiği tarih itibari ile 1 ay yani 30 gün dür. İşten ayrıldıktan sonraki 1 aylık süre içerisinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekmektedir. Başvuru süresini geçirirseniz 1 aylık süreyi geçirdiğiniz her gün toplamda kazandığınız işsizlik maaşınızın süresinden düşülür.Örneklersek;

6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanmışsınız ve siz işten ayrıldıktan 45 gün sonra işsizlik maaşına başvuru yaparsanız, bu durumda 15 gün geç başvuruda bulunduğunuz için 6 Ay değil 5 ay 15 gün gün işsizlik maaşı almaya hak kazanırsınız.

İşsizlik maaşı ve programla ilgili kafanıza takılan soruları sayfanın sonundaki veya işsizlik maaşı şartları makalemzin altındaki yorum bölümünden bize çekinmeden sorabilirsiniz.

160 Yorum

 1. Merhabalar, Ben bu şartların hepsini sagliyorum ve işten ciktim issizlik maasina basvurdurm ve kazandim diyelim. Bu tarihte 01.09.2016 olsun ben hesabima göre 8 ay işsizlik parasi alcam. Peki işsizlik parasi alirken 3. ayda iş buldum bu durumda ne olacak? geriye kalan 5 ayin parasi yanacak mi yada tekrar işsiz kaldigimda alabiliyor muyum?

  • Merhaba Engin;

   Öncelikle güzel bir soru sorduğunu söyleyebilirim.
   Sorunuzun cevabı ise; İşsizlik maaşı aldığınız sırada sigortalı bir işe başladığınız için işsizlik maaşınız işe başladığınız gün itibariyle durdurulur. Geriye kalan işsizlik maaşım ne olur derseniz. Geriye kalan maaşınız; son işinizden çıkarılsanız da istifa etseniz de İŞKUR a yeniden işsizlik maaşı başvurusu yaparak maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edersiniz.

 2. Merhabalar ben fırat. İlk işsizlk maaşımı bugün aldım ama bir sorum olucakdı.benim 4 yıl kesintisiz olarak sigortam ödendi.sigortam asgeri maaş üzerinden yatıyordu.ağustos başında işden çıktım ve ağustos 12 de işsizlik sigortam kabul oldu.ilk maaşımı bugün aldım 457 tl verdiler.ama internet üzerinden baktıgımda ise hep 516 gösterior.yani bana 19 günün parasını mı verdiler ?

  • Merhaba Fırat;

   İşten ayrışından sonra ki 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurduysan. İşsizlik maaşın işten ayrıldığın gün dikkate alınarak her ayın sonunda ödenir. İşten çıkış tarihin Ağustos ayının 6 sı ise sana 24 günlük maaş ödemesi yapılır. Bu nedenle ilk ay eksik alırsın ama sonraki aylarda bu düzelir.

 3. Merhaba ben 2013 yılı ocak ayına kadar (10 ay) işsizlik maaşı aldım. Şimdi bugün 16.09.2016’da işten çıkarılırsam tekrar işsizlik maaşı alır mıyım?

  • Merhaba ;
   Daha Önce işsizlik maaşı aldım yeniden işsizlik maaşı almak istesem nasıl alabilirim demişsiniz.
   İşsizlik maaşınızın bağlandığı tarihe kadarki son 3 yılda yine 600 gün priminiz var ve diğer şartlarınız da uygunsa yeniden işsizlik maaşı alabilirsiniz

 4. Merhaba aralık 2014 yılında işten ayrılıp 8 aylık işsizlik ödeneği Hakkı kazandım.2015 yılında 102 gün sigortalı çalışıp işsizlik maaşımın tamamını aldım.2016 yılı 270 günlük sigortalı çalışıyorum.bu ay sonu ile işten çıkarılmam durumunda tekrar hak kaZanıyormuyum?

 5. Merhaba son 3 yıllık toplam sigortam 610 gün. Son üç aydır da sigortam kesintisiz yattı. Fakat sgk dökümünde puantaj kayıtları yani kısmi süreli çalışan olarak görünüyorum. Sigortam sürekli son 3 yıldır 17 gün üzerinden yattı. Issizlik maaşı alabilirmiyim.

 6. Merhaba
  Yeni bir hak kazanabilmen için işsizlik maaşını aldığın tarihe kadar son 3 yılda yeniden 600 gün primin oluştuysa ve diğer şartların da uyuyorsa alabilirsin

 7. Merhaba serdar;

  Öncelikle kısmi süreli çalışmış olman işsizlik maaşı almana engel değildir. Son 3 yılda 610 günün var bu şartı da taşıyorsun. Son 120 günümde 07 kodu ile puantaj kaydım var demişsin. Son 120 gündeki eksik günler ile ilgili https://piyasaanketi.com/issizlik-maasi-sartlari/ linkteli yazımızda bir bölüm bulunmakta bu bölümü de incelediğinde puantaj kaydının son 120 gün şartını bozmadığını bu nedenle işsizlik maaşı almanda bir engel olmadığını görürsün.

 8. TC Muhammed Kılıc

  öncelıkle cvpladıgınız ıcın cok tsk edıyorum 6 yıldır özel guvenlık gorevlısı olarak calısıyorum sıvılde ısledıgım bır suc nedenıyle guvenlık sube tarafından guvenlık belgem ıptal oldu..belgem ıptal oldugu ıcın sırketım artık guvenlık gorevlısı olarak calıstıralamıyacagıı için haklı sebebten sözlesmemı feshetti ben işsizlik maası alabılırmıyım cvp larsanız cok memnun olurum

  • Merhaba Muhammed;

   İşten çıkış kodun yukardaki uygun kodlar arasında ve diğer şartların da tamam ise yaşadıkların işsizlik maaşı almanda bir engel oluşturmaz

 9. Merhaba 2013 marta kadar sigortam vardı ve şuanda bugün işten çıktım 120 gün primimde tam doldu 2013 marta kadar olan sigortayı sayarlarmi

 10. Merhaba Bilal Bey;

  Bu gün ( 23.10.2016 ) tarihinde işten ayrıldığınızı düşündüğümüzde son 3 yılınız 23.10.2014 tarihine tekamül eder. Bu tarihler arasında 600 günlük sigortanız var ve diğer şartlarınız tamamsa işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 11. Merhaba benim sorumu da cevaplayacaginizi ümit ederek şimdiden teşekkür ederim.ben şuan daha önce ise girdiğimden dolayı yarım kalan maasimi almaktayim,son 1 maasim kaldı.benim öğrenmek istediğim,bu yarım kalan bittikten sonra, 630 prim gunumun işsizliğin de alabilecek miyim? Bunun için tekrar başvuru yapmam gerekiyor mu?

  • Merhaba Neşe;

   Yeniden işsizlik maaşı alabilmen için en son aldığın işsizlik maaşının bağlanma tarihine kadar, son 3 yılında 600 ve üzeri sigorta girişinin olması gerekir. Bu şart ve diğer şartları da taşıyorsan yeniden işsizlik maaşı alabilirsin.

 12. Merhabalar ben 8 sene değişik işlerde sigortalı olarak çalıştım sonrasında bir şirkette 6 senedir kesintisiz olarak çalışmaktayım ilk 2 sene SSK sonrasında şirket ortağı olarak görülüyorum.(Bağkurluyum) Ama sağlık sebebi ile işten ayrılmak zorundayım.İşsizlik maaşına başvuru yapabilir miyim?

  • Kemal bey merhaba;

   İşsizlik maaşınız hesaplanırken son 3 yılda işvereniniz tarafından ödenen sigorta primi dikkate alınır. Sizin son 3 yılınıza baktığımızda BAĞKUR lu olduğunuzu belirtmektesiniz. BAĞKUR’lu olan kişilerden sigorta işsizlik maaşı fon kesintisi yapmadığı için bu kişilere işsizlik maaşı vermemektedir. Bu durumda maaş almanız söz konusu değildir

 13. Ben aynı işyerinden 10/08/2016 da çıkış yaptım 12/08/2016 da aynı işyerine giriş yaptım son 4 aylık almaya hak kazaniomus ben alabiliiyim acaba bilgi verirseniz sevinirim

  • Tolga bey sorunuzu anlayamadım

  • 12.08.2016 da giriş yaptığınıza göre o tarihten itibaren 4 ayınızın aynı işyerinde dolması gerekir. Yani eğer 12.12.2016 tarihinden sonra o işyerinden çıkarsanız ve diğer şartlarınız uygunsa alabilirsiniz.

 14. Selam ben işsizlik ödeneği aldığım 2 ay daha sonra bir işte çalışmaya başladım fakat onlarda deneme süresinde performans beğenmedik diyerek işten çıkarıldım ben simdi tekrar işsizlik ödeneği alabilir miyim ve gene sağlıktan yararlana bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • Recai bey merhaba

   Yeni bir işe başladığınız için işsizlik maaşınız durdurulmuş. Yeniden başvuru yaparak işsizlik maaşı almaya ve genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam edebilirsiniz.
   Ayrıca şunu belirtiyim; Yeni bir işe başlama gibi nedenlerle işsizlik maaşınız dudurulur ve yeniden işten ayrılırsanız maaşınız siz yeniden başvuru yaptığınız tarihte başlar bu nedenle en kısa zamanda başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

   Başvurunuzu internet üzerinden iskur.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz.

  • Teşekkür ederim peki eski almış olduğum ücretmi geçerli yoksa yeniden mi hesaplanır ve ne kadar daha alırım önceki issizlik maaşı 8 ay çıkmıştı 2 almış ve 6 ay kalmıştı tesekkurler

  • Rica ederim;
   Evet eski almış olduğunuz ücret geçerlidir. Aynı ücretin kalan süresini işsiz olduğunuz dönem için almaya devam edersiniz. Dediğiniz gibi 8 ayın 2 ayını kullandıysanız geriye kalan 6 ay lık maaşı alacaksınız.

 15. Merhaba 3 yıl aynı iş yerinde çalıştım ve işten çıktığım gün başka işyerinde çalışmaya başladım ve 15 gün sonra çıkarıldıkları işsizlik maaşı alabilir miyim?

 16. Acemi
  İşsizlik maaşı alabilir miyim?
  Öncelikle iyi akşamlar dilerim

  Birazcık araştırma yaptıktan sonra sizlere de danışmak ve bilgi almak istedim cevap verebilirseniz çok sevinirim

  02.11.2012 yılında özel bir kurumda çalışmaya başladım. Kasım 2015 yılında çalıştığım kuruma yeni bir sorumlu alındı ve şubede en eski çalışan ben olduğum ve işleri genel anlamda bilmem sebebiyle sürekli doğru şekilde yönlendirmelerle kendisine yardımcı olmaya çalıştım.. ancak ilerleyen zamanda 2016 mart ayında sosyolog başka bir bayan arkadaşım daha işe başlayarak toplamda 3 kişi görev yapmaya başladık ben halkla ilişkiler pozisyonunda görev yapmaktaydım… ilerleyen sürede söz konusu sorumlu bayan çalıştığımız ve muhattap olduğumuz insanlarla özel münasebetler gerçekleştirerek şahsımla ilgili kendisini üzdüğümü idda etmiş ve bu konuda bu insanların kendilerine yardımcı olmalarını buna bir çözüm bulmaları konusunda desteklerini hem vatsap mesajları hem de facebook mesajları ile dile getirmiştir… Bunların dışında sözel olarak da pozisyonumu zedeleyici olarak yine irtibatta olduğumuz insanlara aslında benim hiç bir yetkim olmadığını tek yetkili ve sorumlu kişinin kendisi olduğunu her fırsatta belirtmiş.. Ayrıca diğer çalışma arkadaşıma da hem sözel hem fiziklsel bazı zorlamalarda bulunmuş aynı zamanda diğer bayan çalışma arkadaşımızla aramızda duygusal yakınlaşma olduğuna dair asılsız dedikodular çıkararak çalışma hayatımızdaki huzurumuzu kaçırarak insanlara şahsımla ilgili güvensizlik oluşturmuştur… tüm bunları bir üst amirimize haziran ayından beri sözel olarak aktardığımızda kendilerinin igileneceklerini söyleyerek kalıcı olmayan çözümler bulunmaya çalışılarak huzursuzluk tırmandırılmıştır… 07.12.2016 tarihinde bayan çalışma arkadaşım yaşanan fiziksel baskılar sebebi ile haklı olarak noterden iş akdini mobbinge uğradığı ile ilgili fesh etmiştir.. aynı nedenle ben de 14.12.2016 tarihinde aynı şekilde iş akdimi ihbar tazminatımı isteyerek fesh ettim… 16.12.2016 tarihinde yaklaşık 14 günlük çalışma ücretim yatırılmış ancak onun dışında ödeme yapılmadı ve iş çıkışım sgk üzerinden işlenmiştir… 20.12.2016 tarihinde fesih ihbarnameme kurum cevap vererek bazı bahaneler üreterek işe geri dönmemi talep etmiştir.

  . 26.12.2016 tarihinde işsizlik maaşı için başvuruda bulundum size sorum çıkış işlemim 25.madde üzerinden yapılmış bu madde ile işsizlik ödeneğini hak ediyor muyum (diğer tüm şartları taşıyorum son 3 yıl vs vs sgk pirim ödemelerini) bir de tekrar ihbar tazminatımı talep edeceğim alma ihtimalim nedir bu iki soruma yanıt verebilirseniz çok sevinirim

  İyi çalışmalar dilerim…

  • Deniz bey merhaba;
   25 çıkış kodu hesaplama robotumuzdan da anlayacağınız gibi işsizlik maaşı almak için uygun bir kod dur. Kodun açılımı; ”İŞÇİ TARAFINDAN, İŞVERENİN İYİ NİYET VE AHLAK KURALLARINA AYKIRI DAVRANIŞI NEDENİ İLE FESİH” dir. Diğer şartlarınız da işsizlik maaşı almak için uygunsa maaş almanızda sakınca yoktur.

   Alacağınız ihbar veye kıdem tazminatınız var ve bunları alamıyorsanız öncelikle 170′ i aramanızı ve buradan bir şikayet oluşturmanızı öneririm. işveren ödememekte ısrar ederse. Mahkeme yolunu seçmelisiniz. Mahkeme biraz uzun sürebilir ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız paranızın tümünü alırsınız.

 17. Merhaba, ben kasım ayından bu yana işsizlik maaşı alıyorum, asgari ücretin artmasıyla işsizlik ödeneklerine de zam geldi. Önümüzdeki aylarda zamlı ücret mi alırım yoksa belirlenen ücret mi devam ediyor, bununla ilgili hiç bir yerde bilgi bulamadm bilgilendirirseniz sevinirim

  • Merhaba Ali;

   Asgari ücretteki artış; Sadece tavandan işsizlik maaşı alanları ve son 4 ayı yeni asgari ücret (1777 TL) ile ödenen kişileri etkileyecektir.

 18. MERHABA ŞUANA KADAR TOPLAM PRİM GÜN SAYIM 723 VE ACAK 10DA İŞTEN AYRILIYORUM 733 GÜN OLARAKTAN OCAK AYINDA 10GÜNLÜK SİGORTAM YATACAĞINDAN İŞSİZLİK MAAŞIMDA DÜŞÜŞ MÜ OLACAK? NE KDR ALACAĞIM

 19. İşveren zorunlu mesai yaptırıp ve bunun karşılığnı ücret olarak değil de izin olarak veriyorsa , bunu şikayeten istifa edip işkura başvurulursa dikkate alınıp maaş bağlanabilinir mi ?

 20. Merhaba .ben bişey sormak istiyorum. 2015 hazirannında işe basladm. 24 aralık 2016 işten ayrıldım. Simdi son 3 yıl diyorsunuzyaa. Dediğim tarihleri baz alarak kac yılından itibaren olması gerekiyor bu 600 gunun.yani 2013 dahil mii ???lutfeen acill cvp

 21. Merhabalar bişey soracaktım benim 10.01.2017 de iş çıkışım 20 koduyla verilmiş ben bunu bilmiyordum işsizliik ödeneğine başvuru yaptım fakat hak kazanamadım . Durumu patrona anlattım kodun 17 ile düzeltilmesini istedim(ki zaten iş yeri ceza aldı kapattı patron ) henüz yeni ikna edebildim bunu 170 i arayarak anlattım. Yarın dilekçe verip düzelttirecez bu arada 30 gün olan başvuru süresi geçmiş oldu. ben tekrardan işsizlik ödeneğine başvurup hak kazanabilir miyim? Bunu işkura sordum bir kez reddedildiğin için mahkeme yoluyla yada patronun tazminat öderse sadece alabilirsin dediler. Fakat 170 e anlattığımda bana bu düzeltmeden dolayı tekrar başvuru yapıp hak kazanabilirsin dediler. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum teşekkür ederim

  • piyasaanketi

   SGK çıkış kodunu SGK nın sisteminden düzeltirebilirsen(değiştirirsen) işsizlik maaşını alabilirsin. İlk başvurun 30 gün içerisinde olduğu için hakkaybınız olmaz.

 22. NORMAL 2016 – 06 27 927.97 177.88 30.06.2016 23.02.201 NORMAL 2016 – 07 30 1031.07 197.64 31.07.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 08 30 1031.07 197.64 31.08.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 09 22 756.12 144.94 30.09.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 10 11 378.06 72.47 31.10.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 11 30 1031.07 197.64 30.11.2016 23.02.2017
  NORMAL 2016 – 12 11 378.06 72.47 31.12.2016 23.02.2017
  . . . NORMAL 2017 – 01 3 103.11 21.33 31.01.2017 23.02.2017
  NORMAL 2017 – 02 5 171.85 35.55 28.02.2017 23.02.2017

  Merhaba bu ödeme tablosunda eksik ödemeler var bu eksik ödemelerin nedeni sizce ne ola bilir tahminler nedir teşekkürler mail atmanızı Ayrıca rica ederim ozkan-algz@hotmail.com

 23. Merhabalar ..Benim size bir sorum olacak ağustos 1962 doğumlyum nisan 2003 den bu yana emekliyim sadece 2012 yılında 5 aylık gibi bir çalışmamışlığım var.2013 den bu yana sigortam devam ediyordu ama bu ay çıkşım oldu .Ben yaştan emekli olacağım eğere işszlik maaşına baş vurursam diyelimki 8 ay işsizlik maaşı aldım bu benim emeklilik süremi uzatırmı yani etkilermi yoksa yine 58 yaşında yaşdan emekli olabilirmiyim..? karışık oldu galiba teşekkürler.

 24. Merhaba hocam ben bütün şartları kapsiyorum kendi isteğim le işyerinden ayrılmış olsam işsizlik maaşı alabilirmiyiz

  • Çıkış kodunuz 03 yani istifa olarak verilirse işsizlik maaşı alamazsınız

 25. merhaba
  Ayın 10 nunda işten cıkarıldım ve işssizliğe başvurdum.
  Muhtemelen en üst limitten maaşı hakedeceğim.
  Sormak istediğim bu ay sonunda maaşı alırken 20 günlükmü alacağım yoksa ay gelmeden maaşı önce verildiği için 50 günlükmü alacağım.

  • Maşınız bu ay onaylanırsa 20 günlük, gelecek aya onaylanırsa 50 günlük alacaksınız

 26. 2017 14 nisan isten cikarildim 3 yil geriye doğru hesaplasam 2014 14 nisana kadarmi hesaplanir

 27. Merhabalar, ben iş değişikliğim nedeni ile 7 haziran 2017 de istifa ettim. 8 haziran itibarıyla yeni iş yerim arada boşluk olmadan sigortamı giriş yapmış. bu hafta başında 19 haziran’da işi alamadıkları için beni işten çıkarttılar. Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? İşsizlik maaşına hak kazanabilir muyum? Yoksa bir önceki işimden istifa ettiğim için alamıyor muyum? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Bir önceki işinizden ayrılırken son 120 gün şartını bozmadığınız görünüyor. Son işinizden işvereninizin işten çıkardığı için bu şartı da taşıyorsunuz. Geriye son 3 yılda 600 gün çalışma şartı kalıyor, eğer bu şartı da taşıyorsanız işsizlik maaşı almanızda bir engel yoktur.

 28. merhabalar 12.06.2017 de isten cikarildim.10 ay baglanmasi gerekirken 8 ay bagladilar ve 60 lira dusuk hesaplanmis.son 4 ay uzerinden uzerinden hesaplamada isyerinden ayrildigim tarihten mi yoksa onceki aydan geriye 4 ay mi hesaplanior

  • 10 ay maaş alabilmeniz için son 3 yılınızda 1080 gün çalışmış olmanız gerekir. son 3 yılınızda ücretsiz izin yada rapor aldıysanız 10 ay almanız mümkün olmaz. Çünkü bu günleriniz için prim ödenmez. Son 3 yılınızı SGK ya bizzat başvurarak yada E-Devletten inceleyebilirsiniz. Son 4 ayınız işyerinden ayrıldığınız yane çıkışınızın verildiği günden itibaren hesaplamalısınız. Ay ay değil.

 29. Merhaba iş verenim iş çıkış kodumu isitifa diye vermiş.
  Fakat ben isitfa etmedim imza da atmadım. Uyarılarıma rağmen düzeltmiyor.
  işkur sgk ve maliye ye şikayete gittim. kimse yol gösteremedi.
  mahkemeye ver deyip savusturuyorlar. daha hızlı kolay bi merci yokmudur derdimizi anlatmaya

  • 170’i arayarak bir şikayet oluşturun. Daha sonrasında onlar yapmanız gerekenleri size bildirecektir. Şunu da belirtelim işveren kodu değiştirmemekte ısrar ediyorsa bunu sadece mahkeme yoluyla düzelttirebilirsiniz.

 30. Merhaba benden savunma istediler. Savunmam kabul edilmeme durumunda işten çıkartılırsam işssizlik maaşı alabiliyormuyım?

  • İşsizlik maaşı alabilmeniz işvereninizin iş çıkışınızı verirken SGK ya bildirdiği koda bağlıdır. Uygun kodlardan biriyle çıkışınız verilirse maaş alabilirsiniz. İşvereniniz iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı davranışa denk gelen (29) koduyla çıkışınız verirse ne yazık ki maaş alamazsınız.

 31. iyigunler 5 sene calistigim isyerinden saglik nedenleri ile 12.06.2017 gunu tazminatimi alarak isyerinden cikisimi aldim.5inci aydan hastaneden 5gunluk raporum vardi.10 ay baglanmasi gerekirken 8ay maas baglandi.yani rapor almak maas baglanma suresini dusuruyor mu itirqz etsem 10 ay maas baglanir mi. kanunda rapor almak etkilemez dior NoTttt Bazı istisnalar dışında, yalnızca sürekli çalışmanın gerçekleştirildiği bir süreç içerisinde, belli sayıda prim ödemek, şarttır.
  3 No.lu İşsizlik Sigortası Tebliği’nde yer verilen hüküm ile (m.2/son), 120 günün hesabında kesintilerin dikkate alınmayacağı durumlar sınırlı şekilde sayılmıştır.
  (4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun Uygulanmasına İlişkin Tebliğ No: 3
  (Resmi Gazete 30.1.2002, Sayı: 24656)
  Buna göre, hizmet akdinin sona erdiği tarihten önceki son 120 gün içinde, hizmet akdi devam etmekle birlikte, “hastalık, ücretsiz izin, disiplin cezası, gözaltına alınma, hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali, kısmi istihdam, grev, lokavt, genel hayatı etkileyen olaylar, ekonomik kriz, doğal afetler nedeniyle işyerinde faaliyetin durdurulması veya işe ara verilmesi” halinde, prim yatırılmayan bu süreler kesinti sayılmayacaktır.

  • Erkan bey maaş süreniz doğru hesaplanmış siz iki şaartı birbirine karıştırmışsınız. Son 120 gün şartına göre son 120 gününüzde kesintisiz olmaniz gerekir fakat son 120 günde raporlu olmak bu şartı bozmaz.

   10 ay maaş alabilmeniz için son 3 yılınızda 1080 gün prim ödenmiş olması gerekir. Eğer son 3 yılınızda rapor yada ücretsiz izin alırsanız bu günler için işveren prim ödemez. Bu durumda son 3 yılızda 1080 gün priminiz olmadığı için 10 ay maaş alamazsınız. E devletten hizmet listenizi incelerseniz raporlu olduğunuz ayların 30 ar günden ödenmediğini görürsünüz. Umarım anlatabilmişimdir.

 32. MERHABA,
  Ben son işe girdiğim yerde 4 ay 2 gün sigortalı oldum ve 1777,50 tl üzerinden hesaplandı.
  İşsizlik maaşım hesaplanırken son ayıma 2 günün brütü mü baz alınacak yoksa hepsi 30 gün olarak mı baza alınacak?
  Diğer türlü işsizlik maaşım 706 olacakken 500 küsür çıkıyor iki günün brütünü alırsam. Nasıl olur acaba cevap verebilir misiniz?
  teşekkürler..

 33. Merhaba ben 30.06.2017 tarihinde işten ayrıldım ve işsizlik maaşına başvurdum onaylandı ama 24.07.2017 tarihinde işe başlayacağım bu 23 günlük parayı alabilirmiyim yoksa alamazmıyım

  • İşe başladığınız gün maaşınız durdurulur. Bu sürede işsiz kaldığınız günlerin parasını alırsınız.

 34. Merhaba doğum iznine ayrılmadanr 112 günlük prim ödemem var yani 112günlük çalışmışlığım sonrasında doğum iznine ayrıldım iznini bitince işten çıkarıldım işsizlik alabilirmiyim 3 Yılda 600 günüm mevcut

  • Anladığım kadarıyla son iş yerinizde 112 gün çalışıp doğum iznine ayrılmışsınız. Bir önceki işyerinizden ayrılırdığınızda arada boşluk burakamışsanız işsizlik maaşı alamzasınız eğer burakmadan son işyerinizde işe başlamışsanız maaş alabilirsiniz. Raporlu olunan günler son 120 gün şartını etkilemez. Raporlu olduğunuz günler hiç yokmuş gibi düşünüp son 120 gününüzde kesintisiz çalışmışmısınız onu inceleyin. Her ihtimale karşı başvurunuzu yapmayı da unutmayın. özden kaçırmış olduğunuz noktalar olabilir.

 35. Merhaba Kasım 2004-Nisan 2014 arası çalıştım istifa ettim.Tekrar şubat 2016da ise başladım ve ağustos sonu itibariyle çıkarılacağım.Işsizlik maaşı alabilir miyim?Yani,son 3 yıl kriterinin bana gore hesaplanacagi başlangıç tarihi nedir?

  • Haseplamanızı 31 Ağustos 2017 ,ile 31 Ağustos 2015 arasında yapmalısınız bu tarihler arasında 600 gün priminiz varsa son 3 yılda 600 gün prim şartını taşımış olursunuz. Verdiğiniz bilgilere göre maaş almanız mümkün değil. Her okurumuza dediğimiz gibi siz yinede başvurunuzu yapınız.

 36. Merhaba ben işsizlik maaşı başvurusunda bulundum 12 gündür herhangi bir cevap gelmedi nezaman sonuç beliolur

 37. Gülnare Ahmetoğulları

  Merhaba ben 3bucuk ay once dogum yaptim dogumdan once 604 gunum var. 16 hafta rapordan sonra isveren beni isten cikartti. Bu durumda issizlik maasi alabiliyor muyum? Son 120 gun kesintisiz calismis sayiliyor muyum? Raporlu oldugum icin soruyorum

  • Raporlu olduğunuz günler son 120 gün şartınızı bozmaz. Bu nedenle işsizlik maaşı almanıza bir engel görmüyorum.

 38. Merhaba ben son 4 yıldır çalıştığım iş yerinden sağlık problemiyle çıkartmıyorum. Son 3 yılda bakarsak 1100 günden fazla ödemem var lakin son 2 ayda (01.09.2017/01.11.2017) tarihleri arasında sağlık sorunları nedeniyle yaklaşık 10 günlük bir iş gorememezlik raporum var. Sizce nasıl bir işsizlik maaşı alırım. Şimdiden teşekkürler.. .

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Fazıl Bey;

   Son 120 gün içinde raporlu olmanız işsizlik maaşı almanıza engel değildir. Son 3 yılınızda sadece 10 günlük bir rapor kullandıysanız muhtemelen 8 ay işsizlik maaşı alacaksınız. Yukarıdaki işsilik maaşı hesaplama bölümünden ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 39. Merhaba,
  Ben 2016 yılında doğum yaptım ve toplam prim gün sayısı 249 gün görünüyor. (Doğum raporu süresi boyunca ödenmeyen prim gün sayısı 110 gün hariç)
  Şuan da 32 haftalık gebeyim ve doğum iznine 31.10.2017 tarihinde çıkacağım. Doğum tarihi kesin belli olmadığı için doğum rapor bitiş tarihine 28 Şubat 2018 diyebiliriz. 2017 yılı doğum iznine çıkacağım tarihe kadar ödenen prim 300 gün.
  2015 yılı prim gün toplamı 357
  Doğum raporu bitişi sonrası işten ayrılıyorum şirket tasfiye ile kapanıyor. Bu nedenle benim öğrenmek istediğim;
  Doğum izni öncesi 120 gün kesintisiz prim ödemem var (120 gün içerisinde doğum halilik nedeni ile istirahat raporlarım bulunuyor)
  Ancak 6, 8 veya 10 ay işsizlik parası hesaplaması yaparken doğum izni sebebi ile 4 aylık (120 gün) yatırılmayan prim gün sayısını da son 3 yıla dahil ediyor muyuz?

  • Piyasa Anketi

   Sema Hanım merhaba Sorunuza kısaca cevap vermemiziisteseniz;

   Son 3 yıl içerisine ücretsiz izinli, raporlu veya doğum izinli olduğunuz günler de dahildir.

  • Çok teşekkürler..
   Yani son 3 yıl sgk sistemine baktığımda prim yatırılmış günlere istirahatli olduğum ve doğum sebebi ile aldığım rapor günlerini de ekleyip buna göre işsizlik maaşının kaç ay boyunca alabileceğimi hesaplayabilirim.

  • Piyasa Anketi

   Rica ederim, Evet kaç ay alabileceğinizi bu şekilde hesaplamalısınız.

 40. Merhabalar.
  Mevsimlik işci olduğumdan dolayı her yıl iş akdine yani askıya alınıyordum. 5 yıl sonra, bir daha çalışmayı düşünmediğimi bildirdim ve onlarda çıkışımı verdiler.
  Fakat Daha önceden işsizlik maaşı için 170 nolu telefonu aradım. 600 günü doldurup doldurmadığımı primlerimi herseyi öğrendim. fakat 45 gün eksiğim olduğunu söyledi telefondaki beyfendi. sonrasında 2 gün önce
  yine aradığımda 700 gün gözüküyor sistemde dendi. bende dün işkur’a giderek başvurumu yaptım. fakat aklıma takılan bir soru var. hangisine inanmalıyım 1. aramada söylenenlermi yoksa 2. mi ? Aklım karıştı. yardım ederseniz sevinirim.

  • En doğru cevabı e devletten ada SGK ya giderek hizmet dökümü alıp son 3 yılınızı hesaplayarak bulabilirsiniz. İŞKUR’a başvurunuzu yaptıysanız 10 – 15 gün içerisinde sonucu telefonunuza gelecektir.

 41. H.Şafak Emrahoğlu

  MERHABA,3600 GÜN İLE İŞ YERİNDEN AYRILMA SONUCU İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİRMİ?

  • 3600 den işyten ayrılanlar işsizlik maaşı lamazlar. İşsizlik maaşı işinden haklı bir nedenle ayrılıp yeni bir işe hazır olanlara verilmektedir. Siz emeklilik nedeniyle işten ayrılmaktasınız.

 42. Mehmet Çiğdem

  Merhaba
  2016 yılının 10.ayında işten çıkarıldım ve 6 ay işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Çalıştığım yerde ozaman asgari ücret 1300 tl di.Brütrümde 1647 tl.di ona göre bana 653 tl işsizlik maaşı verildi lakin 2 ay aldım 3, ay işe girdiğim için doğal olarak kesildi.Şimdi ise 2 mayıs 2017,de başladığım ama 24 ekim 2017,de işime sonverildiği için işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Lakin zaten sorunda burda başlıyor.Benim burda aldığım brüt maaşım 3077 tl hesaplamalara göre 1200 tl civarı almam gerekirken bana yine 653 tl yi uygun görmüşler.Burda hakkım yenmiş olmuyormu.itiraz ettim ama nafile yasa öyleymiş.Biönceki maaşım olan 653 tl yi sadece 2 ay aldığım ve bitirmediğim için onun üzerinden devam ediyormuşum.Ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum.Sonuçta evliyim ve 2 çoçuk babasıyım ev kira v.s ne zaman iş bulurum onuda bilmiyorum resmen madur edildim.
  Saygılarımla.

  • Size yapılan işlemin ne yazıkki doğru olduğunu söyeyebilirim. İşsizlik maaşı alan kişilerin yeni bir işsizlik maaşı alabilmeleri için eski işsizlik maaşlarının bağlandığı tarihten itibaren son yılında 600 gün prim ödenmiş olması gerekir. Şu an sizin için bu süre tamamlanmadığı için eski işsizlik maaşınızı kaldığı yerden almaya devam edersiniz. Ortada sizin için ne yazıkki bir maduriyet bulunmamakta.

 43. Iyi gunler bir sorum olacaktı suanki çalıştığım isyeri aralik ayinin sonlarinda cikaracak beni ben basvurumu ocak ayinda yapabiliyormuyum issizlik maasi cikarmi bana yildegisikligi oluyor ama sıkıntı olurmu bana.
  3 yilda 790 gunum var ve son 4 ayimda kesinti yok 120 gunum dolu hani benim 30 gun icinde basvurma hakkim var o hakkimi aralikta degilde ocakta kullanirsam olurmu cunku cikisim o ay 2017 aralik sonlari 2018 ocak ayi baslari demek istedigim hakkim olurmu 30 gun basvurudan dolayi. Net bir bilgi verirmisiniz birde aralikta ciktigim icin yeni yilda başvuru yapiyorum zamlimi olur yoksa aralikta cikmissiniz deyip 2017 yilindanmi verirler teşekkürler

  • 30 aşvurusu sireniz vardır bu konuda endişelenmeyin. işsizlik maaşı hesaplaması son 4 ayınızın prim ortalamasının %40’ı olarak hesaplanır. Bu nedenle zamdan etkilenmeniz sözkonusu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share