2022 İŞKUR Kursiyer Ücretleri(Maaşları) Ne Kadar Oldu?

20
İşkur kursiyerlere ne kadar ödüyor
İŞKUR kursa katılanlara ne kadar ücret ödüyor?

İş sahalarının ihtiyaç duyduğu ve meslek gruplarında eksikliğini çektiği personeller bulunmakta İŞKUR, işsiz insanların niteliklerini her alanda geliştirerek en iyi şekilde meslek sahibi olması için çabalamaktadır. Kişilere düzenli olarak mesleki eğitim verip, yeterli seviyeye geldiklerinde iş bulabilme imkânı sunulurken, Mesleki eğitim süresince kişiler tamamen bünyeye bağlı olarak belirli günlük kursiyer ücreti almaktadırlar.

Bu yazımızda halk dilinde kimi zaman işkur maaşı, kimi zaman işkur kursiyer ücreti olarak anılma olan ve sizlerin merak ettiği 2022 işkur maaşı ne kadar sorusuna yanıt vereceğiz.

Uygulamalı ve anlatımlı eğitim sonrasında eğitim görülen meslek dalında sertifika verilmektedir. Kursun türüne göre değişmekle beraber en fazla süren kurs süreci, 160 iş günü olarak belirlenmiştir. Kurslar günde en az 5 en fazla ise 8 saat arasında haftada 30 saat olmak üzere eğitim sağlanır.

Bu süreç içerisinde İŞKUR kursiyer maaşı günlük ücret üzerinden değerlendirilmektedir. Meslek sahibi olamayanlara bulunmaz bir kapı açan sistem, eğitim süresince kişilerin zarara girmemeleri için günlük ücret ödeme sistemini uygulamıştır.

İşkur Güncel Kursiyer ve Program Ücretleri ne Kadar ?

İşkur Kurs Ücretleri

2022 yılında İŞKUR kurslara katılanlara ne kadar ödüyor sorusuna ise yanıt birçok şekle göre değişmekte. Günlük zorunlu giderler, 65,44 TL ile 106,34 TL arasında değişkenlik göstermekte. Farklı sigorta primleri de karşılanmakta fakat günlük ücret eğitimin değişikliğine göre farklılık gösterebiliyor.

Aşağıda bir liste oluşturacağız bu listede İŞKUR’un kursiyerlerine vermiş olduğu ücretleri bir tablo ile sizlere aktaracağız;

 

İşbaşı Eğitim Programı

Mesleki Eğitim Kursları

Sanayi Sektöründeki Kurslar

2022 yılı için günlük;

 •  Öğrenciyseniz: 122,69 TL
 •  İşsizlik maaşı(İ.Ö) alıyorsanız: 81,80 TL
 •  Öğreci olmayıp İ.Ö almayanlar: 163,59 TL

65,44 TL

106,34 TL

Diğer İŞKUR maaşları hakkında bilgi almak için İŞKUR maaşları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kurs ücretleri nasıl yatıyor?

İşbaşı eğitim programları da dahil olmak üzere kurs ücretleri, Halk Bankasına yatırılmaktadır.

Hem günlük ücret hem de çalışıyor gibi düzenli yatan bir maaş. Mesleki deneyim kazanmayı sağlayan bu uygulama, İŞKUR kurs ücretleri ödenmesi artısı ile daha çok ilgi görmekte.

işkur kursiyer ücretleri
İşkur kursiyer maaşları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kursiyer ücretleri işkur un adınıza açtığı banka hesaplarına kimliğinizi kullanarak çekebileceğiniz bir yöntemle yatırılmaktadır. Kurs ücretini eksiksiz alabilmek için devam zorunluluğunuz bulunmaktadır.

Kursa gelinmeyen günler için kurs ücretleri ödenmemektedir. Bu arada devamsızlık sürenizin kurs süresinin %10 kadar olduğunu da hatırlatalım.

Hem maddi anlamda çalışıyor gibi destek, hem de mağdur etmemek adına her alanda avantajlı çıkaran eğitim alırken ödeme sistemi. İki unsur birbirinden çok ayrı olarak büyük avantajları da beraberinde getiriyor.

Kursa katılmak için şartlar nelerdir?

İŞKUR kurslarına katılabilmek için çalışan olmamak ve herhangi bir yerde iş yeri sahibi olmamak kaydı ile katılabilmektesiniz.

Ayrıca;

– 15 yaşından büyük bireyler eğitimden faydalanabildiğini,

– Emekli bireyler bu eğitim kapsamına dahil olmadığını, hatırlatmak isteriz.

Bunlar da ilginizi Çekebilir:

İşkur Maaşları | Nasıl Alınır; Ne Zaman Ödenir(Yatar)
İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Önceki İçerikOns Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikFED Toplantı Tarih ve Saatleri 2022

20 YORUMLAR

  • Mezun olmadığınız veya kaydınız silinmediği sürece öğrenci sayılırsınız ne yazık ki. Buna açık öğretim de dahildir.

  • peki okuldan buna dahil belge alınabilir mi? öğrenci sayılmaması için zaten belli bi süre içinde o sınav yapılıcak

  • Farketmiyor hocam her halıkarda öğrencisiniz. Program sırasında mezun olduğunuzu beyan edebilirseniz sizi normal iş arayan olarak değerlendirip başvuru yaptığınız günden itibaren maaşınızı arttırırlar

  • Açıktan okuyorsanız öğrencilik durumunuzun AKTİF veya DONUK olması sıkıntı olmuyor yeterki SİLİK durumda olmasın öğrenci sayılıyorsunuz durumunuzu aol yada maol den öğrenebilirsiniz

 1. merhabalar ben yaklaşık 20 gün önce işkura kayıt oldum ve birkaç gün içinde işe başladım. işe başladığımda liseden mezun olmamıştım şuan okullar kapandığı için mezun olarak görünüyorum. bugün bana asil kursiyer seçildiniz diye mesaj geldi. günlük çalışma ücretim nasıl olacak ve mezuniyet belgemi işkura götürmem gerekiyor mu?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz