2024 İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Evrakları

425
İşbaşı Eğitim Programı
İşbaşı Eğitim Programı başvuru evrakları ve şartları
İşbaşı eğitim programı başvuru evrakları
İşbaşı eğitim programı başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar

En az beş sigortalı çalışanı olan işletmelerde düzenlenen işbaşı eğitim programına başvuru yapmadan önce hazırlamanız gereken belgeler ve evrakları temin etmeniz size zaman kazandıracaktır.

Aşağıda işverenin ve katılımcının İEP başvurusu sırasında hazırlaması gereken evrakları sıraladık. Bu evraklar siz Online naşvuru yaptığınızda sizden talep edilen temel evraklardır. İllerde bulunan İŞKUR birimleri sizden bu evraklarındışın da belgeler talep edebilirler.

İşverenin Hazırlaması Gereken Evraklar:

 1. TALEP DİLEKÇESİ :    İşbaşı Eğitim Programından faydalanmak istediğinizi belirten kaşeli imzalı bir dilekçe. Dilekçe şablonunu online başvuru ekranından alabilirsiniz.
 2. İŞVEREN BELGESİ :    İşveren Türüne Göre; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, birlik veya oda kaydı belgelerinin aslı veya noter onaylı örneği (Aslı ve 1 adet Fotokopisi)  (işverene kaşe imza yaptırılacak)
 3. İMZA YETKİ BELGESİ :  İşverenin imzasını gösterir belge; Sözleşmeye işveren imza atıyorsa işverenin imza sirküsü, işveren vekili imza atıyor ise vekalatname ve işveren vekilinin imza sirküsü alınacaktır.
 4. ORTAKLIK BELGESİ :     Firmanın ortağının olup olmadığını gösteren belge; Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 5. AYNI VEYA YAKIN MESLEKTE ÇALIŞAN SİGORTALIYA İLİŞKİN BELGE :    Eğitici olarak görevlendirilecek 2 kişinin aynı meslekte işe giriş bildirgeleri ( 1 Asil, 1 Yedek)
 6. DİĞER BELGELER :  Kursiyere ait belgeler; Nüfus cüzdanı fotokopisi, Sağlık raporu, Adli Sicil Kaydı,Diploma fotokopisi(Öğrenci ise okulundan devam zorunluluğu olmadığına dair kaşeli imzalı evrak), İşveren Vergi levhası.
 7. Katılımcının en az temel düzeyde İş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığına dair belge 

Yukarıdakiler işveren tarafından hazırlanması gereken evraklardır. Bu evraklar taratılıp iskur.gov.tr/isveren sayfasında işbaşı eğitim programı başvurusu sayfasından girilip belgeler kısmına yüklenmesi gerekmektedir.

Katılımcının Hazırlaması Gereken Evraklar:

1 : Nüfus cüzdanı fotokopisi

2 : Diploma fotokopisi : Öğrenciyseniz;

    – Açık öğretim öğrencileri (aktif,pasif silik farketmez) : Öğrenci durum belgesi

    – Örgün eğitim öğrencileri (birinci veya ikinci öğretim fark etmez): Okulundan Kaşeli imzalı ders programı veya devam zorunluluğu olmadığına dair kaşeli imzalı evrak

3 : Sağlık raporu. Programa Başlanılacak İş Tehlikeli İşlere Giriyorsa, Tehlikeli İşlerde veya başvurulan meslekte Çalışabilir Sağlık Raporu

4 : Katılımcının en az temel düzeyde İş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığına dair belge 

İşbaşı Eğitim Programı Hakkında Genel Bilgiler

 • PROGRAM EN FAZLA 3 AY SÜRE İLE BAŞLATILIR.(Bilişim imalat sektörlerinde belirlenen mesleklerde süre 6 aydır.)
 • İŞVERENİN EN AZ 5 SİGORTALI ÇALIŞANININ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
 • KATILIMCIYA GÜNLÜK 653,93 TL HARÇLIK VERİLİR.  (Lise ve altı örgün öğrenci 490,45 TL,   İşsizlik Sigortası Alanlar 326,97 TL) HALKBANKASINA YATIRILIR.
 • PROGRAMDA EMEKLİLİĞE YANSIYAN PRİM YATMAZ. GENEL SAĞLIK SİGORTASI YATIRILIR.
 • VASIF GEREKTİRMEYEN (TEMİZLİK GÖREVLİSİ, HAMAL, BEDEN İŞÇİSİ, MEYDANCI, ÇAYCI vb.) MESLEKLERDE PROGRAM DÜZENLENEMEZ.
 • KATILIMCI İŞVERENİN 1. 2 . DERECEDEN AKRABASI ve EŞİ OLAMAZ.
 • EMEKLİ KİŞİLER KATILAMAZ.
 • KATILIMCININ SON 1 AYDA SİGORTASININ VE VERGİ MÜKELLEFLİĞİNİN OLMAMASI GEREKİR.
 • PROGRAM SÜRESİNE VE KONTENJANA KOMİSYON KARAR VERİR.
 • 60 GÜNDEN AZ OLMAMAK ŞARTIYLA PROGRAM SÜRESİNİN 2 KATI KADAR İSTİHDAM TAAHHÜDÜ İSTENİR.

İşbaşı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir

Katılıcı açısından son 1 aydır işsiz olup 17 – 70 yaşları arasında olan herkes işbaşı eğitim programından faydalanabilir. İşveren açısından ise en az 5 çalışanı olan ve son 1 yıldır kendi işletmesinde çalışmayan kişileri bu programdan faydalandırabilirler. Fakat bu şartların bazı istisnai durumları da bulunmaktadır. İşverenin ve iş arayanların sahip olması gereken şartları İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Not: İşbaşı Eğitim Programı başvurusunda istenilen evraklar bulunduğunuz il’ e göre değişiklik gösterebilir. Hazırlamanız gereken kesin evrak listesi için bölgenizde bulunan İŞKUR birimiyle irtibat halinde olmanızda fayda olacaktır.

Aşağıda bulunan yorum bölümünden kafanıza takılanları bize sorabilirsiniz.

Önceki İçerik2024 FED Toplantı Tarihleri (FOMC)

425 YORUMLAR

 1. Merhaba biz işveren olarak bu program kapsamında eleman almak istiyoruz. Bu durumda nasıl bir sıralama ile sürece başlamamız lazım? Çalışanın ve bizim yapmamız gerekenler ilk olarak neler? Çalışanı bulduk. Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor?

 2. Arkadaslar bugun ogrendim bu iep isverenlerin temeli olan adamlari secmelerindeki sebep isi bildiginde bile kisinin ucreti ayni olmasi ben muhasebe uzerine gitmek istiyordum bugun mali musavirin biriyle gorustum adam soyle diyor bugun iep ise baslasam bile sadece 3 ay asgari ucret alacam ondan sonraki sure zarfinda tam bir yetisme olmayinca 3 aydan sonraki ucret asgari ucret olmuyor calisirsan haftalik bazda yani 60 70 gibi sogortasiz tabi tecrube ha deyince olmayacagi icin en az 1 sene bu ucretle calisacan adam yanimda muhasebecinin birini aradi 5 senelik tecrubesi olan birine ucret olarak ne veriyorsun diye sordu adam 1500 tl veriyom dedi yani durum icler acisi iep baya bi eksiklik var hukumet bu konuda dogru ama eksik bir uygulama baslatmis bunun doldurulmasi lazim yoksa kimse bu programla en azindan muhasebe uzerinde hic bilgisi olmayanlar meslek edinemezler sizde baslayacaginiz meslekle ilgili arastirmada bulunun ve calisma kosullarini ve 3 ay sonra alacaginiz ucretle ilgili bilgileri ogrenin

 3. UTR Education Şirketi yurtdışında eğitim konusunda tavsiyeyi verir.
  Uzmanlarımız bütün ilgilendiğiniz hususları size bildirecekler : eğitim bedeli , yurtdışında tıp eğitimi
  , Amerika, Kanada, Avustralya, İngiltere’deki fakülte ve üniversiteler
  . UTR Education kurumu ilgilendiğiniz yurtdışındaki akademileri doğru seçmenizde ve tercih etmenizde
  yardımcı olacak . Şimdi yurtdışındaki kaliteli eğitim, work&travel düşük fiyatlarla
  herkes için erişilebilir. Şirketimiz yurtdışında okumadan mükemmel yararı size
  verecek, bunlar geleceğiniz için kazançlı yatırımlardır .

  Eğitimi tamamladıktan sonra işe alınmasında talep edilen eğitim belgesi verileceksiniz.

  Biz, eğitim piyasasındaki kendimizi kanıtlamış danışmanlık şirketi olup yurtdışında hangi eğitim programı tamamlamanıza ilişkin tavsiyeyi kolaylıkla vereceğiz , yurtdışında çalışma veya seyahatler için hangi
  belgeler gerekli diye tavsiye vereceğiz. Ayrıntılı bilgileri İnternette Türkiye’de öğrenebilirsiniz.

  Tel: +905458801262, +905458801264, +905458340433. Email:
  [email protected] http://utredu.com

 4. Merhaba ben bır ış buldumda galıba 3 ay sonunda cogu fırma elemanını ısten kovuyormus 3 ay cunkı ıskur ucretı odedıgı ıcın galıba calısltırıyorlar sonra malesef gönderiyorlarmış bende bir işe gırıcemde 2 3 ay sonra deneme suresınde sonra ısıme son verıceklerse gıtmek ıstemıyorum sızce başlasammı

 5. Merhaba ben işkur mesleki eğitim kapsamında bir iş yerinde işe başladım ilk üç aylık maaş +sigortamı işkur ödedi 3 ay bitince işyerine sigortamı yaptılar anlaşmada işkur sigortamı işyeride maaşımı ödeyecekti bana ne bankaya nede elden hiç maaş vermediler hep salladılar 1 ay 20 günlük maaşımı alamadım tartıştım ve çıkışımı verdiler.sigortam ödenmiş 1 ay 20 günlük ama maaş yok ne yapabilirim.normal olması gereken nedir bankaya hesabımamı yatırmaları gerekirdi maaşı.ihtarname çektiricem avukata yazdırıp alabilirmiyim maaşımı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz