Ana Sayfa / Genel / İşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi

İşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi

İşbaşı Eğitim Programı Şartları ve Yasal Dayanağı

İşsizlerin mesleki deneyimi arttırmak ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik uygulanan İşbaşı Eğitim Programından(İEP) yüksek öğretim öğrencilerinin de staj kapsamında yararlanmaları amaçlanmıştır.

İşbaşı Eğitim Programı(İEP) 4857 sayılı Kanun’a ve 5510 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi olarak en az iki çalışanı bulunan, İŞKUR’a kayıtlı işyerleri, kamu kurum ve kuruluşlarının payı olan iktisadi teşekküllerde uygulanabilir.

İşbaşı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir

Genel olarak 17 ile 70 yaşları arasında son 6 ay dır işsiz olan herkes İEP ten faydalanabilir fakat bunun bazı istisnai durumları da bulunmaktadır. Hemen aşağıda bulunan İşbaşı eğitim programı şartları kısmında işbaşı eğitim programından kimlerin yararlanabileceğinden detaylı olarak bahsettik.

İEP ‘ ten yararlanmak için sözleşme düzenlenmesi gerekmektedir. Sözleşmenin imzalanması için kuruma şahsen gelmeniz gerekmektedir.

İEP‘ten (işbaşı eğitim programı) isteğe bağlı staj kapsamından da yararlanabilirsiniz. Bu kapsamda staj yapacağınız işletmenin okulunuzun bulunduğu il sınırları içerisinde olması gibi bir zorunluluk da yoktur. Zorunlu stajınızı İŞKUR’un bu faaliyeti ile yapmak istiyorsanız bulunduğunuz ildeki İŞKUR’a müracaat etmeniz yeterlidir.

Devletin sağladığı diğer Hibe,Teşvik,Destek ve Yardımlar için tıklayınız

İşbaşı eğitim programı başvuru evrakları
İşbaşı eğitim programı başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar

İşbaşı Eğitim Programı şartları;

 • En az 2 sigortalı çalışanı olan iş yerlerinde uygulanır.
 • 2-10 çalışana 1, 11 + çalışana % 10 oranında katılımcı verilir. %50 istihdam taahüdü verilirse bu oran %30’a kadar çıkarılabilir.
 • Kontenjanın hepsini tek seferde kullanmak zorunlu değildir. Ayda en fazla 3 sefer İŞKUR’a yeni talepte bulunulabilir.
 • Program en fazla 320 fiili gün uygulanır(Süre kısıtlaması ya da uzatılması kurumun inisiyatifindedir). Program süresinden önce bitirilebilir. 1 yıl yane 320 fiili günü sadece daha önce hiç sigorta girişi olmayan katılımcılar kullanabilir.
 • Program günde en az 5 saat en fazla 8 saat uygulanır.
 • Programın günün hangi saatinde uygulanacağına taraflar karar verir. Haftada bir gün bile uygulanabilir.
 • Katılımcıya günlük 54 TL harçlık verilir. GSS ve İKMH primlerini İŞKUR ödüyor.
 • Özel sektörle ortaklığı bulunan Kamu kurumları (TEDAŞ, AYDEM) dahil bütün  işyerlerinde uygulanır.
 • Kurumun uygun bulması durumunda her meslekte yapılır.
 • Katılımcıyı işyeri kendi de bulabilir. Ancak işverenin veya vekilinin 1. ve 2. Derece kan hısımı (annesi, babası ve çocukları ile kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabası) ile eşi olmayacak.
 • Katılımcının son 6 ayda 1 gün dahi sigortalı olmaması gerekir.
 • Son 3 aydır çalışmayan bütün işsizler katılabilir. Ayrıca 2 ve 4 yıllık üniversite öğrencileri ile açık lise öğrencileri de katılabilir.
 • Sözleşme imzalandığında kaç sigortalı çalışan var ise program bittiğinde de o sayıda çalışan olması gerekir. Eğer bu mümkün olmaz ise 1 ay içerisinde işverene elemanlarını tamamlaması için süre verilir.

Güncel iş fikirleri için tıklayın

Kursiyerde aranan şartlar;

   1.  Kuruma kayıtlı işsiz olmak.
   2. 15 yaşını tamamlamış olmak.
   3.  İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak.
   4.  Emekli olmamak.
   5.  Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde program düzenlenecek işverenin çalışanı olmamak.
   6.  İşverenle 1. veya 2. derece kan hısımı olmamak.
   7.  Son 3 aydır sigortalı olarak bir işte çalışmamış olmak.

İşbaşı Eğitim Programı için gerekli evraklar

İŞVERENİN HAZIRLAMASI GEREKENLER EVRAKLAR

   • Son ay ve geriye dönük 3 ayın SGK tahakkuk ve hizmet listeleri (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı)
   • Firma Yetkilisine ait İmza Sirküleri (Aslı veya noter onaylı örneği)
   • Vergi Levhası Fotokopisi
   • Herhangi Bir Kuruluşa Üye İse Bunu Belgelendirecek.
   • Dilekçe (İşveren Beyanı)(Kurumda Dolduracak.)
   • İşyeri Kaşesi.
   • Yetkili Kişiye Ait Kimlik Fotokopisi
   • İşyerinde Eğitimci Atanacak Kişinin Varsa Eğitici Belgesi ve İşe Giriş Bildirgesi
   • Firma Ön Talep Formu Üst Yazısı( Hazır Formatı Mevcut)
   • Ön Talep Formu (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı)
   • İşveren Taahhütnamesi (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı), (işyerinin çalışan sayısını koruyacağını ve programa başlayacak kişiyi 60 gün istihdam edeceğine dair taahhüt)
   • Ticaret Sicil Gazetesi (Aslı veya noter onaylı örneği) (İlde Şubesinin kuruluşunu gösterir),
   • Evrak takibi yapacak kişiye dair vekaletname ve imza sirküsü (verilen vekaletnamede İŞKUR’la yapılacak iş ve işlemlerin de bulunması şart)
   • Müracaatçı Firma Vakıf ise Vakıf Kuruluş Senedi (Aslı veya noter onaylı örneği)
   • Oda Kayıt Belgesi (Ticaret Odası, Esnaf Odası vb. gibi) (Son 1 yıl içinde alınmış Aslı veya noter onaylı örneği)
   • Faaliyet Belgesi (Son 1 yıl içinde alınmış Aslı veya noter onaylı örneği)

Stajyerin Hazırlaması Gereken Evraklar;

   • Nüfus cüzdanı fotokopisi
   • Diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
   • Vesikalık fotoğraf.
   • Programa Başlanılacak İş Tehlikeli İşlere Giriyorsa, Devlet Hastanesinden Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Sağlık Raporu
   • Zorunlu staj kapsamında başlanacaksa, üniversiteden zorunlu staj yaptıklarına dair belge
   • SGK yada E-Devletten Hizmet Dükümü çıktısı.
İşverenin doldurması gereken başvuru evrağını indirmek için tıklayın

İşbaşı Eğitim Programı başvurusunda istenilen evraklar bulunduğunuz ile göre değişiklik gösterebilir. Hazırlamanız gereken kesin evrak listesini bölgenizde bulunan İşkur birimlerinden isteyiniz. Aşağıda bulunan yorum bölümünden kafanıza takılanları bize sorabilirsiniz.

İşbaşı eğitim programı hakkında hazırladığımız detaylı bilgi için tıklayın.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için tıklayınız.


Benzer Yazı

İşsizlik maaşı hesaplama

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşı belli bir süre sigortalı olarak çalışan vatandaşların belirtilen şartlar altında işten çıkarılmaları halinde …

396 Yorumlar

 1. ben defactoya başvuru yaptım evraklarrı istediler benden evrakları teslim ettim sonra bana işkurun beni arayıp sözleşme imzalatacağını söylediler 10 15 gün içerisinde ararlar dedi defactonun müdürü 20 gün oldu aramadı

 2. merhaba ben ön başvuru yaptım beni bir hafta içinde arayacaklarını söylediler aradan 5 gün geçti ve henüz arayan olmadı programa başlayıp başlayamayacağımı nereden öğrenebilirim

  • Merhaba anıl bey;
   Ön başvuru yaptım derken çalışmak istediğiniz iş yerini belirlediniz de mi başvuru yaptınız ? yoksa sadece ben işbaşı eğitim programından faydalanmak istiyorum diye mi başvuru yaptınız?

 3. Evraklari teslim ettikten sonra iskurdan bizi aramalarini mi beklicez.birde ziraat bankasinda hesabim yok hesap actirmam mi gerekiyo?

  • Merhaba seda hanım;
   Program sözleşme imzalandığı tarih itibari ile başlar. İşvereniniz ve siz evraklarınızı eksiksiz olarak kuruma ilettiyseniz. Sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Henüz sözleşmeyi imzalamadıysanız danışmanınızla iletişime geçiniz ve bu konuda bilgi alınız. İşbaşı eğitim programı maaşları ziraat bankasına yatmaktadır. Ziraat Bankasından Hesap açmalı ve açtığınız hesaba ait cüzdan fotokopisini kuruma iletmelisiniz.

 4. Saglik bilimleri fakultesi Hemsirelik bölümü 3.sinif ogrencisiyim okul saati disi kalan zamanimda ozel hastanede is basi egitim programi kapsaminda ise baslamk istiyorum iskura basvuru yaptim hastaneyle anlastiktan sonra mi evdaklari iskura teslim edecgm

  • Merhaba Fatoş hanım;
   İşkur daki yetkili size sözleşme imzalamanız için bir randevu verecektir. Evraklarınızı sözleşmeyi imzaladığınız zaman teslim edebilirsiniz.

 5. ben çalışacağım yere işkurdan gircem yeni iş yerrine evrakları teslim ettim evrakların işkura gönderileceğini söylediler kontenjan tamamlanınca işkur programa katılanları çağırıp sözleşme attıracağı söylendi gireceğim iş yerini yetkilisini her hafta arıyorum ve kontenjan daha tamamlanmadı işkurdan hala bir geri dönüş yok ama kesin bir geri dönüş olucak diyor daha ne kadar bekletirler

 6. Çalışacağın yer okuduğun bölüme göremi olmalı yoksa okuduğun bölümle alakasızda olabilirmi benim 2 tane kaydım var biri lisans uşak üniversitesi ama oraya gitmeyeceğim ders seçip bıraktım. İkinci üniden adalet okuyorum adaletin öğrenci belgesiylemi başvuracağım. Birde çalışağımız yeri illa belirtmemizmi gerekiyor onlar kendisi bulamazmı?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Oktay bey
   Çalışacağınız işin bölümünüzle alakalı olması gibi bir zorunluluk yoktur.Çalışmak istediğiniz Mesleğin gerektirdiği öğrenim seviyesine göre Herhangi bir diplomayla başvuru yapabilirsiniz. Çalışacağınız yer konusunda ise kurumda çalışanlar size uygun bir yer var ise bildirirler. Fakat yoksa sizin bulmanız gerekecektir

 7. Merhaba

  Ben bi’ ajansta gönüllü bir şekilde staj yapıyorum. Çalıştığım yer çok bir yer, bu belgeleri işkur’a göndermekle uğraşmayabilirler. Sadece ben gerekli belgeleri teslim etsem olur mu? Ya da çalıştığm yer belgeleri kendisi gidip mi teslim etmeleri gerek? Başka bi’ türlü gönderemezler mi?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Seçkin Hanım;
   İşbaşı eğitim programına başlamadan önce 3 taraflı sözleşme imzalanır siz işvereniniz ve işkurumu yetkilisi. Bu nedenle sadece belgeleri kuruma iletmeniz yeterli değildir. Bölgenizde bulunan kurumun çalışma şekli nasıldır bilmiyorum ama bazı yerlerde kurum yetkilisi işyeri ziyareti yaparak sözleşmeyi işyerindede imzalayabiliyor. Bölgenizde bulunan işkur ile görüşmenizde fayda var. umarım yardımcı olmuşumdur

 8. Doğa Yıldız

  Merhaba. Ben 20 yaşındayım ve babam yıllar önce vefat etti. Annem hem kendi adına hem benim adıma babamdan dolayı maaş alıyor. Okulum bittiği an yada sigorta yaptırdığım an maaşım kesileceği söyleniyor. Bende artık sigortalı bir işe ve bu işbaşı eğitim programına katılmak istiyorum. Bu aldığım maaştan sıkıntı yaratırmı acaba? Katılabilirmiyim bu programa?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Doğa;
   Sigorta piriminizin ödendiği veya sizin bağkur gibi pirim ödediginiz gelir saglayan bir faliyette bulunmanız durumunda devletten aldiginiz işsizlik maaşı, yetim aylığı gibi ödenekler durdurulur. Fakat isbaşı eğitim programında pirime dayalı sigortanız kurum tarafından ödenmedigi için aldığız yardım kesilmez. Programa katılabilirsiniz

 9. Merhabalar.Ben bulundugum sehirde isbasi egitim programina basvurmak istiyorum.Bulundugum sehirde iskura gidip basvurmam yeterli midir?Yada iskura gidip ne demeliyim?

  • Merhaba Sümeyra Hanım;
   Takipçilerimizden bu ve buna benzer soruları çokça almaktayız. İşbaşı eğitim programı için belli bir başvuru formu yada yöntemi bulunmamaktadır. Size tavsiyem bilgilenme amaçlı ilk olarak şehrinizde bulunan işkuru ziyaret ediniz. Eğer çalışabileceğiniz size uygun bir kurs programı varsa sizi yönlendireceklerdir. Eğer yoksa iş size düşüyor, yapmanız gereken bu kurstan yararlancağınız bir iş yeri bulup işverenle görüşmeli işverenin şartları kabul etmesi durumunda ise Şehrinizde bulunan işkurla tekrardan irtibata geçip işlemleri başlatmanız daha sağlıklı olacaktır. Yapmanız gerekenleri işkur yetkilisi size anlatacaktır.

 10. Merhaba;
  Özel sektörden ise alındım işkur üzerinden, istedikleri gün işkur başvurusu ve diğer evraklarımı teslim ettim işbaşı için iskuru beklediklerini söylediler 12 gün oldu işkur ne kadar surede evrak teslim yapıyor bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler.

  • Merhaba Gülseren Hanım;
   Evraklarınızı kuruma teslim ettiğinizi ve işlemlerin yapılması için beklediğinizi söylemişsiniz. Evraklarınızın kuruma teslim edilmesi işbaşı eğitim programının başlaması için yeterli değildir. Programın başlaması için sözleşme imzalamanız gerekmektedir. Anladığım kadarıyla kurum yetkilisinin işyerinize gelip sözleşme imzalamasını beklemektesiniz. Bu durum kurum yetkilisi ile ilgili bir durum olduğundan bekleme süreniz hakkında bir şey söyleyemiyorum.

 11. merhaba; ben iki yıllık bir sağlık hizmetleri meslek yüksek okulundan mezunum hemşirelik işbaşı eğitim programına başvurmamda bir sakınca var mıdır ? yoksa hemşirelik mezunu olmak zorunda mıyım ? teşekkürler

  • Merhaba Merve Hanım;

   Katılmak istediğiniz program lisans düzeyinde eğitim gerektiriyorsa ön lisans olduğunuzdan dolayı katılamazsınız. Fakat önlisans düzeyinde hemşirelik(Tekniker hemşire gibi) bölümü varsa, bu bölümünden işbaşı eğitim programından faydalanabilirsiniz. Bunun bir sakıncası yoktur.

 12. merhabalar ben adalet meslek öğrencisiyim halıhazırda devam eden bir proğramım var 29 şubatta bitiyor bitimden sonraki en erken tarihli olarak ne zaman faydalanabilirim

  • Merhaba Harun bey;
   Programdan 2 yıl içerisinde en fazla 6 ay faydalanabilirsiniz. Şu an ki programınız 6 aydan daha kısaysa kurs bitiminde yeni bir programa başlayabilirsiniz.

 13. merhablar bende iskur kurslarina katilmak istiyorum ne yapmaliyim lutfen yardimci olun

 14. Ziraat bankasında hesabım var ama hesap cüzdanım yok cüzdan kayıp değil hiç verilmedi sadece kartın fotokopisi yeterli olur mu?

 15. MRB ÜNİVERSİTE AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİ İŞBAŞI EĞİTİM PROGAMINDAN FAYDALANABİLİR Mİ?

  • İşbaşı eğitim programına başvurabilmek için en az ilkokul mezunu olmak yeterlidir.

 16. Hemşirelik lisans öğrencisiyim bu yaz zorunlu stajım var, Üniversite hastanesinde yapmak zorundayı, bu stajı, üniversite hastanesi stajımı kabul etmekten ayrı olarak bu programa beni dahil eder mi?
  Üniversite bu programa katılmak ister mi?

  • Merhaba Batuhan;
   Eğer bahsettiğin hastane özel bir hastane ise ve bu program koşullarını kabul ederse olmaması için bir neden yok. Bunu hastane yönetimiyle görüşmelisin

 17. merhaba ben daha önce hiç çalışmadım sigorta başlangıcım bile yok bu programdan yararlanabilirmiyim.

  • Merhaba sigortalı olup olmamanız başvuru için engel değildir. Başvurabilirsiniz

 18. Merhaba ben iş başı egitim programından yaralanıyorum ancak bu son ayım ve kurs bitecek ve ben bu iş yerinden ayrılmayı düşünüyorum ne yapmam gerek acaba ?

  • Merhaba ferhat;
   Durumu oncelikle işvereninle görüş. Kurs bitiminde bu işyerinde calışma gibi bir zorunlulugun yoktur. Daha sonra durumu işkura bildirmende fayda var çünkü işvereninin bir yıl içerisinde kursiyerlerinin en az %20 sinin istihdam zorunluluğu var. Sizi istihdam edemiyorsa işkura kayıtlı başka bir kursiyeri istihdam edebilir

 19. İşkur işbaşı programı belediyeye başvursak olur mu acaba ?

  • Merhaba Büşra Belediyelerde bu programdan faydalanman mümkün değil. Belediyenin taşeron firmasında çalışabilirsin.

 20. Muhasebe bürosunda işbaşı eğitim programında yararlanan 1 kisi var ve süresi bittikten sonra 2 ay zorunlu sigortalı göstermek zorun da mıyım ve süresi bittikten sonra yeniden bu programdan yararlana biliyor muyuz ? yani bir başkasını büroya bu programla alabilir miyim ?

  • Merhaba Cüneyt
   Anladığım kadarıyla işverensiniz, Bu programdan yeniden yararlanabilmek istiyorsanız en az 60 gün istihdam etmek zorundasınız. Eğer 2 ay istihdam etmezseniz 1 yıl boyunca programdan faydalanamazsınız. Eğer kursiyeriniz kursu tamamladıysa 60 günlük zorunlu istihdamından sonra, veya 60 günü tamamlamadan erken başlama tahütnamesiyle yeniden bir kurs başlatabilirsiniz.

  • 60 günlük sigortalı olarak çalıştıracağım , bu kursiyeri sigortalı olarak başlattıgım gün bir başka kursiyeri alabiliyor muyum yani 2 ay beklemeden ?

  • Evet erken taahütname vererek alabilirsiniz. Fakat bu konuda işkur yetkilisinin de fikri önemli yetkilinizle görüşmenizi tavsiye ederim

 21. Merhaba ben is kur kapsamında der açtı magazasiyla ilgili evrakları hazırlandıktan sonra mağazaya teslim ettim Sözleşme imzaladım ama benden belli bir süre beklemem gerektiğini söylediler . Surekli magazayi ariyorum bekle diyorlar.2 ay geçti hala arayan yok ne yapmam gerekiyor? Yardim lutfen..

  • Piyasa Anketi

   Merhaba özlem

   Henüz kontenjanları seni almaları için uygun değildir yada başka bir nedeni vardır. Bu konuda birşey söylemem yanlış olur

 22. 5 saat çalışan ile 8 saat çalışan aynı maaşımı alır Teşekkürler

 23. Ben sabah 8 buçuk akşam 6 çalışıyorum peki bu normal mi

 24. 6 aylik calisan bir kursiyer calistigi donem boyunca kac gun ise gelmeyebilir.rapaorlu ve raporsuz

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Tuncay
   Kaç gün devam hakkını 6 ayda çalışacağın gün sayısının %10 unu bularak hesaplayabilirsin. Kursiyerler en fazla 5 gün rapor kullanabilir 5 günü geçerse devamsızlık olarak işlenir

 25. ben 1.5 ay oldu başlayalı. ama iş verenle anlaşamadım
  ilk maasşım aldım bu ayda 12 gün çalıstım eger fes edersek bu parayı ödemek durumunda kalacammı

  • Piyasa Anketi

   Merhaba kemal kursiyer her ne olursa olsun çalıştığı günlerin parasını alır. Çalıştığın günlerin parasını almak senin hakkındır. Eğer bir para iadesi olacaksa bunu işveren yanlış yaptığı bir işlem varsa yapar. Ama senin fesih etmen işverenin hatalı yaptığı bir işlem olmadığı için işveren de para iadesi yapmaz.

 26. Meraba ben kurstan yararlanmak istiyorum istediğimiz zaman basvuru yapabiliyo muyuz . yoksa belirli zamanlarda mi oluyo

 27. Merhaba
  Ben büro yönetimi ön lisans öğrenciyim bu dönem zorunlu stajımı yaptım.
  Yarıyıl tatilinden sonra staj yaptığım yere işbaşı eğitimi programı üzerinden devam edebilir miyim ?

  • Piyasa Anketi

   İşverenin ve senin şartların program şartlarına uyuyorsa yapabilirsin bir sakınca yoktur.

  • ben fabrikada staj yaptığım için işveren olarak mentörümün mü yoksa insan kaynaklarının gerekli belgeleri hazırlaması gerekiyor

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Miraç evrakları kimin hazırlayacağı önemli değil. Ama sözleşmeye imza atma yetkisi olanlar imza sürküsünde adı bulunan kişilerdir.

 28. İşverenim ben bu programa katılacağım fakat işçim bir aydır yanımda çalışıyor danışman gelecek kontrol için ve gerekli belgelerin doldurulması için bi sakıncası var mıdır çalışmasına sigortasız alışmak amacıyla

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Mervan
   Kursiyerin normal şartlarda kurs başlamadan işletmende hiçbir şekilde çalışmaması gerekiyor. Danışman kursiyerini aktif olarak çalıştığını görürse programı başlatmayabilir. Öyle ki sigortasız çalışması da senin için SGK açısından maddi olarak ciddi sorunlar oluşturabilir.

 29. merhaba.
  işbaşı programım 29 subat bitiyor. 1 yıl uzatılma gibi bir durum var acaba o zamana kadar bi sonuc cıkar mı uzama olabilir mi ?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Seyma
   bu konuda daha önce yorumda bulunmuştum. Yönetmelik çıkmadan bir şey söylemek yanlış olur

 30. Merhaba ben kendime bi is yeri buldum gunde 4 saat caliscam bunun icin iskura is basi egitim programina basvurucam isverenim kendisi soyledi.bana ziraat bankasina ne kadar para yaticak acaba 20 lira mi yoksa 38 lirami

  • Piyasa Anketi

   Merhaba secil
   Program şartına göre günde minumum 5 saat çalışman gerekir. 1 Ocaktan itibaren çalıştığın her gün için 50 lira para alırsın

 31. Merhaba
  Öncelikle ben işkur üzerinden işe girdim. Evraklarımı imzaladım ve şuan çalışıyorum. Ama bana giriş çıkışlarım için imza atılcak gibi şeyler söylenmedi 1 ay olucak bu yüzden maaşımı alamıcam sanırım ne yapmam gerekiyor. Yine de maaşımı alabilir miyim imza atmadan. Yardımcı olursanız sevinirim. .

  • Piyasa Anketi

   Anlaşılan imza föylerini size henüz teslim etmemişler. Maaşınızın yatabilmesi için imzaları atıp ay sonunda kuruma göndermeniz gerekir.

 32. Merhaba. Ben üniversite 2. Sinif ogrencisiyim. Ara tatilde bende IEP den yararlanmak istiyorum zorunlu staj yaparken.Isyerini ayarladim. İşyeri ile İşkur arasındaki diyaloğu benim takip etmem gerekiyor mu. Gerekiyorsa bunu iskurdan mi yapmaliyim. Birde stajimin baslamasina 4-5 gün var yetistirebilir miyim?
  Okul stajima bi engeli var mi iep nin?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Fatih
   İşyerini ayarladıysan İŞKUR a gidip programını yürüteceğin personelle ön görüşmeyi yapman daha hızlı sonuç almanı sağlayabilir. İEP in okul stajına bir engeli yoktur. İstersen okul stajını İEP ile yapabilirsin.

 33. Merhaba Muhasebe ve finansal yönetimi bölümü 4. Sinif öğrencisinin bahar doneminde zorunlu stajım var ve iskurun isbasinda egitim programindan yararlanmak istiyorum 3 buçuk ay staj suresi var bittikten sonra eğer staj yaptığım yerde kabul ederse eğer orada calısan olarak devam edebilirmiyim

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Eda
   3,5 aylık zorunlu stajını İEP ile yapabilirsin. Hatta bunu 6 aya kadar çıkarabilirsin bu konuda bir engel yok. Program bittikten sonra da aynı iş yerinde çalışman da bir sakınca yoktur. Öyle ki işveren İEP e katılan katılmcılarının %20 sini istihdam etmek zorunda. Etmez ise 1 yıl işkur faaliyetlerinden muaf olur

 34. ben 657 nin 4-c kapsamında çalışmaktayım.eşim işbaşı eğitim programında kapsamında çalışmakta.benim alacağım eş yardımı ücretimi etkilermi

  • Piyasa Anketi

   Hocam esiniz kirsiyer olarak calismakta. Sgk hizmet dokumunde iskur kursiyeri olara gozukmekte. Bu nedenle es yardiminda bir kesinti olacagini dusunmuyorum. Kesin bilgi icin kurum ile gorusun

 35. Benim çalışmak istediğim yer büyük bir fabrika ve personelden sorumlu kişinin benimle işkura gidip evrakları imzalaması pek mantıklı gelmiyor bu iş farklı şekilde yürümez mi?

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Eray
   İşverenin hiçbir şey ödemeden yeni bir iş gücüne sahip olması bence işverenin İŞKUR a gidip sözleşme imzalaması kadar mantıklı bir şey olamaz.

 36. merhabalar, ziraat hesabım yok benim hesap cüzdan fotokobisini yinede temin etmem gerekiyormu ?
  birde kaç adet vesikalık resim gerekiyor?
  TEŞEKKÜRLER

  • Piyasa Anketi

   Merhaba hesapcüzdan fotokopisi istenilen belgeler arasında geçiyor. Yani getirmek zorundasınız. 1 adet vesikalık isteniyor genelde

 37. Programa katılabilmek için 6 ay içinde sigortalı bir işte çalışmamış olmak gerekiyormuş doğru mu?

  • Piyasa Anketi

   Hayır Eray öyle bir şart yok. Fakat çalıştığın işyerinden ayrılıp yeniden aynı iş yerinde bu programdan faydalanman için son 3 ay o işletmede çalışmıyor olman gerekir

 38. Merhaba;

  Bugun isbasi egitim programim basladi.Saglik sigortasindan 2 ay sonra yararlanabiliyormuşum.normalde babam uzerinden emekli sandigindan bakiliyordum. Hastaneye gitmem gerekiyor.yine babam uzerinden bakilir miyim ?

  • Piyasa Anketi

   Babanızın üzerinden yararlanmaya devam edersiniz. Beklemenize gerek yoktur

 39. Merhaba tam olarak aylık ücret ne kadar ?

 40. Merhaba ben 6 aylık kursiyerlikte normal sigorta olmayacak diye biliyorum. işyeri Genel sağlık sigortasını ödüyorlar.Kursiyerlik süresi içinde kendim sigortamı yatırsam bir sıkıntı olur mu. Sigortamın hemen başlamasını istediğim için soruyorum.teşekkürler.

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Mustafa kursiyerlik süreci içerisinde dediğin gibi sigortan ödenmiyor. sadece genel sağlık sigortan ödeniyor. Onlar ödemiyor ben ödeyim dersen kursunu sonlandırırsın. Sigortanı ödememelisin.

 41. Kolay gelsin öncelikle.
  Biz gittiğimiz herhangi bir işbaşı eğitim programını tamamladıktan sonra buna dair bir belge (… iş hakkında tecrubelidir gibi bir belge) veriyor mu iş kur

 42. Calisacagimiz is yerinde calisma suresi 10 saat ama biz 6 saat calisabiliyormuyuz.

  • Piyasa Anketi

   Merhaba zübeyde işbaşı eğitim programı çalışma saatlerini maksimum ve minumum olarak makale de belirtmişim inceleyebilirsin

 43. Bazı firmalarda iş başı eğitim programı ücreti bi kısmı ödeniyormus geri kalan kısmını ise işveren ödüyormuş bu doğrumu?

  • Piyasa Anketi

   İşverenle anlaşırsanız işkurdan alacağınız harçlık dışında da para alabilirsiniz. Bu durum işverenle sizin aranızda olan bir şey olur

  • İŞKURUN VERMİŞ OLDUĞU NET ÜCRET 1300 TL OZAMAN ?

 44. Ogretmenevinde bu kurstan yararlana biliyor muyuz.

  • Piyasa Anketi

   Merhaba Aykut İşbaşı Eğitim Programına hangi işletmelerin katılabileceğine dair yönetmelik şu şekilde dir ; ”Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler
   işbaşı eğitim programlarından faydalanabilmektedir.” Eğer öğretmen evlerinin katılım payı %50 altı ise katılabilirsiniz

 45. Ben iki hafta once iskurla gorustum ve saglık sigortası sözleşmesini imzaladım. Fakat 2 hafta olmasına ragmen halâ sistemde gözukmüyor ve calıstıgıma ragmen ne bi imza atıyorum ne de baska bisi. Benm saglk sigortami yapyorlar mi yapmiyorlar mi anlamadm ve bn bu sozleşmeyi istedigim zamn fes edebilir miyim lutfen cvp verin

  • Merhaba yaşar,
   Sözleşmeyi istediğin zaman fesh edebilirsin fesh etmen durumunda oluşacak durumlara diğer yorumlarda bahsetmiştim yapılan yorum cevaplarını inceleyebilirsin. Sağlık sigortanın sistemde görünebilmesi için yaklaşık 1 ay beklemen gerekir. Ama çok acil bir durumun varsa işkur personeliyle durumu görüşüp bu konuda yardım istemeni önerebilirim.

 46. denetim yapildiginda isyerinde bulunmazsak ne gibi bir surec islenir detayli bilgi verirmisiniz.

  • Denetim sırasında iş yerinde yoksanız denetimi yapan memur iyi niyetli olmadığınızı anlarsa kursu sonlandırabilir.

 47. devam cizelgesini kac gün iççinde teslim edilecek

  • Aysonunda teslim ederseniz iyi olur. Çünkü ne kadar hızlı teslim ederseniz maaş işlemleriniz o kadar hızlı başlar.

 48. merhaba muhendislik okuyorum ve yazın zorunlu stajım var ve Babamın vefatından dolayı yetim aylığı alıyorum İşbaşı eğitim programına başvursam aylığım kesilir mi

 49. İEP programinin isveren acisindan hicbir dezavantaji yok sanirim, sadece kurs bittikten sonra işveren 2 ay ekstra çalıştırıp yeni bir İEP programi baslatabilir mi? Katlimci icinde primi olmayip gss iskur tarafindan mi yapiliyor? Vekil olarak yarin basvurumuzu yapicaz iki taraf icinde hayirli olur ve kimse magdur olmaz.tesekkurler

  • Merhaba Ercan;
   Evet şu an uygulandığı yöntemlerle işveren açısında hiç bir dezavatajı yoktur aksine tamamiyle avantajdır. 2 Ay istihdam yükümlülüğünü yerine getirirsen yada kurs bitiminde kişi 60 gün kesintisiz çalıştıracağına dair taahüt verirsen. Yeni bir kişiyi bu şekilde çalıştırabilirsin. Gss ödemesi Kurum tarafından yapılıyor. Sizin adınıza hayırlısı olur inş…

 50. Merhaba. Şuan farklı bir ildeyim. Bu ilden iskur basvurumu yaparsam memleketimde işe başlayabilir miyim yoksa hangi ilden başvuru yapıldıysa o ilde tek mi iş başı yapabiliyoruz?

  • Merhaba Fedli;
   İstediğin ilden başvuru yapabilir ve o ilde çalışabilirsin.

 51. Merhaba, Başvurduğum kurumda şu an bir işbaşı eğitim programı yapan kişi var (son günü 16 şubat günü). Kurum son 3 ayda minimum 40 sigortalı çalışanı olan bir kurum. Benim de bu programla kuruma başvurmamda sakıncalı bir durum yok; ki başvurumu da yaptım(20 ocakta). Ben başvurumu yapalı 14 gün oluyor halen herhangi bir işlem başlatılmadı. Sanırım diğer arkadaşın sonlanmasını bekliyorlar. Ancak öyle bir durumda da şartlardan *program başladığı tarihle bittiği tarihteki personel sayısının aynı olması zorunluluğu* koşulu sağlanamamış olacak. çünkü personel sayısında azalma var. Bundan ötürü de benim başvurum olumsuz yanıtlanacak sanırım. Esas mesele şu ki, benim başvuru tarihimden sonra kaç gün içinde bana geri dönüş yapılması gerekiyor? Beni bu şekilde 1 ay bekletip başvurumu ondan sonra değerlendirip, olumsuz dönebilirler mi? Başvuru tarihimden itibaren kaç gün içinde bana olumlu-olumsuz dönülmesi zorunluluğu var? Şimdiden teşekkürler.

  • Gizem Merhaba
   Dediğin gibi başlangıç ve bitiş tarihindeki eleman sayısını koruyamazsa başvurduğun firma yasaklı duruma düşecektir. Firma bana ne zaman dönüş yapacak demişsin. Başvuruda bulunduğun firma özel bir firma, Sana geri dönüş yapmaları firmanın insiyatifine kalmış bir şey. Firma yetkilisiyle yeniden görürsen bir sonuç alabilirsin belki

  • Aslında İşkur’un ne kadar süre içinde dönüş yapma zorunluluğu olduğunu sormuştum. Firma ile anlaştım yoksaki.

  • Merhaba Gizem
   Kurumun belli bir sürede dönüş zorunluluğu süresi yoktur. Kurumla iletişime geçip son durumu öğrenebilirsin.

 52. *6 aylık iEP yararlandık ve süresi biti. Daha sonra başka bir işyerin İEP den yararlana bilirmiyiz??

  • Merhaba ORHAN
   2 yıl sonra yeniden yararlananilirsin. Bir kişi bu programdan 2 yıl içinde en fazla 6 ay yararlanabilir.

 53. İşkur surem bu ayın 19 ında bitiyır beni işe almayacaklar. Fakat işkurun sartları dısında calıstırılıyorum. Bunun ıcın calıstırıldıgım kuruma dava acabılır mıyım? Bu işten cıkarken bana herhangı bır sertifika verilecek mi (acil tıp teknısyenıyım)

 54. Sozlesmeden 3 adet mi olmasi gerekiyor? Birde bana her sayfasina imza ve kase basilcak dendi dogru mudur?

 55. Merhaba kardeşim liseyi bitirmeden bıraktı bir avukatlık bürosunda bu programdan yararlanması mümkün mü?

  • Merhaba Harun
   Programa başvurmak için en az ilk okul mezunu olması yeterli, Abin başvurabilir

 56. Merhaba zorunlu staj kapsamımda faydalanıcam ama diploma veya öğrenci belgeai istenmiş şu an okuyorum o yüzden öğrenci belgesi geçerli oLur mu

 57. merhaba,

  belki daha öncede sorulmuş olabilir şimdiden kusura bakmayın, biz 10 kişi çalışan şirketimize 11. olarak İBE adı altında başvurumuzu yaptık. 11 kişi olmamız bize 2. İBE adı altında personel almamıza hak kazandırır mı? ilk aldığımız elemanın 90 iş günü süresi ve 2 ay şirketimizde çalışma zorumluluğunu beklemek zorundamıyız? birde 🙂 10 kişiden 9-8-7 kişiye düşmemiz ile yeni başlayacak olan başvurumuz etkilenir mi? yardımlarınız için teşekkürler.

  • Merhaba Ercan
   Evet %10 hesabı yaparak ve kesirleri bir üste tamamlarsak 11 kişi için 2 kişi çalıştırabilirsiniz. Yanlız bu ay yayımlanan genelge ile bu oranlarda değişiklik yapıldı. İEP ile alacağınız elemanların %50 sini işealacağınızı taahüt eder ve işe alırsanız işkur size %30 kontenjan hakkı vermekte ve bu durumda 7 çalışan için 2 kursiyer alma hakkınız doğmakta. ilerleyen zamanlarda makalemde bunları detaylıca belirteceğim.

 58. Ben haziran ayinda isbasi egitim programindan yararlanmaya basladim kasim ayinin baslarinda program suresi bitti ve calistigim yer bana 2 aylik sigorta yapti ben is basi egitim programindan tekrar yararlanabilirmiyim tekrar yararlanma gibi bi sansim var ise ayni isyerindemi yoksa farkli bir isyerindenmi yararlanabilirim

  • Merhaba Eren sorunu makalemizin alt kısmında bulunan sizden gelen sorular kısmındayanıtladım inceleyebil
   irsin

 59. Bir sorum olacak bende basvurdum bugun isi de kendim buldum ve sirketin 11 tane calisani var ve iki kisi basliyoruz soyle bir durum var universite zorunlu stajim var bir ay bunu belirtmesemde staj dosyasini doldursam orda veya belirtirsem iskur a maasla ilgili bir ssıkıntı olurmu dusme kesilme gibi tesekkur ederim

 60. Hastanelerde olmuyor mu bu programm?

 61. Başvuru Yapacağım kurumun iş kurda kaydı yoksa başvuru yapabilirmiyim oraya bide başvuru yaptığım iş yeri herhangi bir ücret ödemesi yapacakmı bana

  • Surde Merhaba;
   işyerinin işkura kaydı çok basit bir işlemdir. İşvere bunu işkur.gov.tr adresinden iş arayan kayıt bölümünden yapabilir. Alacağın ücreti az buluyorsan işverenden ek ücret talep edebilirsin. Ama verme zorunluluğu yoktur.

 62. Meraba ben bir haftadir evraklari tamamlamakla ugrasiyorum tek imza surgum eksikdi bugun gittim memur alamiyoruz yeni yonetmelik geldi falan dedi evraklarimi almadi yazik ksc kere gittim gittim hep bi evrak eksik oldugu soyluyorlar asillarini istiyorlardi yeni yonetmelik gelmis bu dogru mu on ay

  • Evet busra doğru;
   Yeni yönetmelik geldi fakat genelge yayımlanmadı. Sözleşmelerde değişiklikler olacak bu nedenle Kurumlar şu an. sözleşme yapmıyorlar. Bu durum uzun sürmez ama

 63. çok sevinçli bir şekilde işkur ile konuştum
  İEP 1 yıla uzaması halen devam edenler için nasıl olacak dedim
  devam etmez çünkü kurs programı 160 iş günü üstünden sözleşme yapıldı herkesi tekrar çagırıp sözleşmeleri yenilemek gerekir
  iş yükünün altından kalkılmaz dedi
  umarım öyle değildir çok üzüldük

 64. Yıldız Çetin

  MERHABA İşkurla yakın zamanda işbaşı eğitim programı hakkında bilgi aldım bana 6 ay sürenin 1 yıla kadar uzatılacağı, stajyer başvurularının alındığını ancak işleme henüz koyulmadığı söylendi. 1 yıla uzatılacak mı? uzatılacaksa başvurularımız ne zaman kabul edilecek?

  • Merhaba Yavuz;
   Bir yıla uzatıldığı bilgisi kesin, Yakın zamanda yeniden sözleşmeler imzalanmaya başlayacaktır

 65. Merhabalar iep ile 3 aydır çalışıyorum ancak 1 yıla uzaması halinde benimde 1 yıl çalışmaya hakkım olacağı söyledindi doğru mudur acaba ?

 66. Merhabalar ben üniversite ogrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programi uygulayabilirmiyim?

 67. Sayın admin hastanede iş başı programıyla başladım 6 aylık bir ay oldu bir yıla uzatılacakmı bizimkinde mevcut çalışanları etkiliyorum ???????? Teşekkürler…

 68. Merhaba
  Benim bulduğum iş yeri kurulalı 1 ay olmuş. Başvuru şartlarında ise şöyle bir madde var.:Son ay ve geriye dönük 3 ayın SGK tahakkuk ve hizmet listeleri (Kaşeli ve Firma Yetkilisince ıslak imzalı)
  sadece o ayın sgk dökümü olmz mı?

  Saygılar. Kolay gelsin

  • Merhaba Murat;
   O belge eğer varsa istenmektedir. Bu şekilde de başvuru yapabilirsiniz.

 69. Merhabalar. Ben 2 yillik universite ogrencisiyim. İskutun bu program kapmasinda gecen hafta calismaya basladim zorunlu stajimi yapmak icin fakat aldigim bir bilgiye gore bu hafta persembe gunu bu iskur gunumuz baslayacakmis. Gittigim isletme fazla saat calistiriyor ve cok yorucu oldugu icin oradan cikip devlete ait olan bir yere girmeyi dusunuyorum yorucu olmamasi icin. Yani iskurun bu programindan cikmak istiyorum. Herhangi bir ceza alirmiyim alirsam ne alirik. Ve cikmak istedigim zaman ne yapmam gerekiyor?

  • Merhaba Enes;
   Programın ilk 4’te 1 lik süreci içerisinde olduğun için kursu burakmanda senin yada işverenin için bir sakınca yoktur. Burakabilirsin…

 70. Merhaba bende iep kapsamında bi işyerinde çalıştım 6 aylik süreyi bitirdim simdi aynı isyerinde arkadaşimda çalışmak istiyor çalışabilirmi aynı isyerinde yoksa aynı bizim gibi isyeride 2 yıl faydalanamiyormu bu çalışma programindan

  • Merhaba selin 2 yıl bekleme işveren için değil kursiyerler içindir. İşveren kurs bitiminden seni veya kuruma kayıtlı başka birini aynı veya benzer bir meslekte 2 ay istihdam ettiyse arkadaşında o işyerinde çalışabilir

 71. merhaba. cep harçlığı olarak 2016 yılı rakamı nedir acaba ??

 72. Merhabalar. Ben 2014 agustos ayından 2015 1 ocağa kadar işkur staj programında özel bir şirkette staj yaptım. Daha sonra baska bir işe girdim ve bir ay once de ordan ayrıldım. Su anda baska bir iş yeriyle görüşüyorum ve bana bir senelik sözleşme öneriyorlar ancak işkurun destegıyle oldugunu soyluyorlar. Ancak şartları işkurun odedıgının üstüne tamamlayıp yetıstırılmek uzere bir eleman olarak alınacagımı soyledıler. Sorum şu ben daha once işkur stajı yaptığım için su an bu şirketle calısma imkanım yok mudur? Bana işin staj gibi olmayacagını yetıstırılmek üzere alınacagımı soyledıler. Yardımcı olabilir misiniz?

  • Merhaba Selin;
   Eski yönetmeliğe göre 2 yıl içerinde program kapsamından en fazla 6 ay faydalanabiliyordun. Ancak 12.02.2016 tarihindeki yönetmelik ile kur süresi 12 Ay’a uzatıldı. Normalde eski yönetmeliğe göre kursa başlama tarihi itibariyle 2 yıl beklemen gerekirdi ama yeni yönetmeliğe göre süre 1 yıla uzatıldığı için 6 ay daha yararlanma hakkın doğmuş olabilir. Bu durum hakkında kesin bilgi için kurum yetkilileriyle görüşmeni tavsiye ediyorum.

 73. ben şu an işkur teşvikli bir iş yerinde çalışmaya başladım yalnız işkurun istediği son ay ve 3 ayın hizmet listesini iş yeri vermedi. sigortadan hizmet dökümü alsan yeterli dedi ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun…

  • Merhaba Yusuf;
   İşverenin biraz duyarsız davranıyor gibi. Herneyse hizmet dökümü alabiliyorsan bu yeterli olur.

 74. MERABALAR…
  BU ISKUR EGİTİMİNDEN YARARLANMAK İÇİN NE KADAR İŞŞİZ OLMAK GEREKİYOR Bİ ŞARTI VARMIDIR

  • Merhaba nurcan;
   Şu kadar işsiz olma gibi bir şart yoktur. Ama bir işyerinde çalışırken aynı işyerinde işten ayrılıp hemen aynı iş yerinde bu programı düzenleyemezsin bunun için 3 ay beklemen gerekir. 3 ay sonra aynı iş yeri ile bu program kapsamında çalışabilirsin.

 75. 27 yasinda lise mezunu ev hanimiyim. Daha once hic calismadim. iskurda da kaydim yok. spor ürünü satan bi is yerinde ise baslamak istiyorum. maasimin devlet tarafından ödenmesi için Benim ve is yerinin yapması gereken şeyler neler? Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. .

  • Leyla hanım merhaba;
   Nasıl başvurulur hangi evraklar hazırlanı gibi sorularınızı makalemizde verdik. Detaylı okursanız aradığınız cevapları bulacağınızı düşünüyorum.

 76. Merhabalar,

  Programa katılabilmek için işverenden istenen şartlarda engelli personel bulundurma şartı gerekiyormu firmamızda 240 civarı personel çalışıyor. Kaç engelli personel çalıştırmamız gerekiyor?

  • Senem Hanım Merhaba;
   Programa katılabilme şartları arasında engelli personel çalıştırma şartı yoktur. Fakat engelli personel çalıştırma konusunda bilgi vermemi isterseniz; 240 personel çalıştırıyorsanız %3 oranında yani 7,2 den 7(buçuklar üste tamamalanır) engelli personel çalıştırma zorunluluğunuz vardır. Unutmayın 50 ve üzeri işyerlerinde ebgelli personel çalıştırmak yasal bir zorunluluktur. Eğer engelli personel bulamıyorum diyorsanız engelli açığınız kapanana kadar heray işkurdan engelli personel talep etmelisiniz. Umarım yardımcı olmuşumdur

 77. istenelen evraklar güncelmi ben ne zaman başvurma imkanım var teşekkürler

  • Evet istenen evraklar güncel. Nerede çalışacağınızı ayarladıysanız istediğiniz zaman başvurabilirsiniz

 78. İşsizlik maaşı alanlar bu iep ten yararlanabilirler mi yoksa
  işsizlik kesilir mi

  • piyasaanketi

   Merhaba Busra;
   İşsizlik maaşı alırken işbaşı eğitim programına katılabilirsin ve maaşın kesilmez.

 79. İyi çalışmalar ben işbaşı eğitim kapsamında işe başlayacağım işveren bana maaş 1300 dedi işkur verecekmiş bildiğim kadarıyla günlük 50 tl işkur veriyor acaba farklı bir anlaşması olabilir mi işyerinin teşekkürler

  • piyasaanketi

   Merhaba Dilek;
   Bahsettiğin kuşullar İşbaşı eğitim programını işaret ediyor. İşkurun buna benzer başka bir programı bulunmamakta

 80. bu yıl inşaat mühendisliği bölümünden mezun oldum ve isteğe bağlı ücretli staj yapmak istiyorum bu eğitim programı 1 yıl mı sürüyor birde günlük 50 lira mı veriliyor.

 81. Mrb işbaşından yararlandık 2 istisdam ettikten sonra çıktık diyelim tekrar bu kişi başka bi iş yerinde ne zaman işbaşı eğtimi alabilir

  • Merhaba;
   Sanırım 2 ay istihdam edildim yeniden işbaşı eğitim programı ile ne zaman çalışabilirim demişsiniz. İki İşbaşı eğitim programı arası bekleme süresi 3 aydır. Kur bitiminden 3 ay sonra başka bir yerde iş işbaşı eğitim programına katılabilirsiniz. Bu durumda 2 ay sigortalı çalıştıktan sonra 1 ay beklemeniz gerekecektir.

 82. lisans mezunuyum.9 martta adana da yayımlanan İEP programlarına başvurdum. sorun şu ki hiç birinden geri dönüş olmadı . ben başvuruyu netten yapıyorum. iş kura girip baktığımda iş başvurularım görünmüyor. ayrıca iş başı eğitim programlarının hiç birinden mülakatla ilgili hiç bir bilgi ulaşmadı bana . başvurularımın hiç biri net bir sonuca ulaştırılmadı. bu sorunu nasıl aşabilirim .

 83. MERHABALAR BUNDAN YARARLANABİLMEK İÇİN ÜNİVERSİTE MEZUNU OLMAK YADA OKUYOR OLMAK ŞARTMI LİSE YETERLİ Mİ ?

 84. Merhabalar ben 70 is gunu olarak zorunlu stajimi yaparken iskurdan yararlaniyorum fakat bu süre dolduktan sonra is verenin bizi iskur disinda 2 ay daha calistirmak zorunda oldugunu duydum dogrumudur?

  • Merhaba sena evet işverenin sözleşmeyi istihdam taahüdü (%20 veya %30 olarak taahüdü verilir) ile imzaladıysa kursa katılanların %20 veya %50 sini istihdam etmek zorunda etmezse işveren 1 yıl yasaklanır.

 85. merhabalar ben kayınvalidemin şirketi üzerinden yararlanmak istiyorum ama size bir soru sormak istiyorum muhasebe elamanı olarak başvurabiliyormuyum rent a carları var yada satıs pazarlaama elamanı olarak mı baslasam ne onerirsiniz hangi kurs daha fazla sürer

  • Merhaba Duygu;
   İşveren 1. ve 2 derece kan hısmın olmadığı sürece başvurmanda sorun yoktur. Kayınvalidenin yanında çalışmanda sorun yoktur. İşyerinde sigortalı çalışan muhasebe elemanı varsa bu meslek te kurs programı açılabilir. Eğer yoksa var olan farklı meslekte de program açılabilir.

 86. 1 aydır iş başı eğitim programında işe başladım yanlız projem hala gündemde yok bunun suç oranı var mı yada bugun ben işten cıksam calıstıgım yer maasamı vermese ne yapabılırım.

 87. Merhabalar ben yeni işten ayrıldım bir gün oldu fakat bugün iskurun isbasi egitim programı kapsamında bir eleman aradığı is ilanını buldum ise başvuru yapmak istiyorum yeni işten çıkmam bir sorun olurmu bir gün önce bile çıkmış olsam.

  • Aymı iş yeri olmadığı sürece sorun olmaz. Aynı iş yeri için 3 ay beklemen gerekir

 88. Merhaba ,
  Örgün öğretimde olmam ve hafta içi derslerimin olması bu programa tamamen engel midir bugün işkur yetkilisi devam derslerimde devam zorunluluğunun olmaması gerektiğini söyledi anlayamadım .

  • Merhaba Murat;
   Devam zorunluluğun olan gönler için ve saatlerde çalışman için uygun değilse program düzenlenemez

 89. ben kendi isteiğimle bölümümle alakası olmayan bir yerde staj yapıcam işkurun stajyerin maaşını verme olayından yararlanabiliyor muyum

 90. Ben fırat Üniversitesi makine Mühendisliği öğrencisiyim. Ikinci sınıfa henüz gecicem. Meslegimi uygulamalı öğrenmeyi çok istiyorum. Bununla ilgili araştırma yaparken iep ile karşılaştım acaba benim ilk ikinci sınıf olmamı sorun ederler mi. Ikinci olarak da daha önceden is kur kaydı olmasi gerekiyor derken üyelik yapsam internet üzerinden o şart gerçekleşmiş olur mu?

  • Merhaba KÜBRA;
   İşbaşı eğitim programına katılan örgün eğitim öğrencilerinin ders programlarına bakılıp karar verilmekte. Ders programın çalışmana engel değilse bahsettiğin makine müh. programında kursa katılabilirsin. İnternet üzerinden işkur a üye olabilirsin üye olmasanda kursa başvuru sırasında üyeliğini yapmaktalar

 91. Merhaba. Bende bu programdan yararlanmak istiyorum ancak yaz stajimi da yapmam gerekiyor. Bu program surecindeyken stajimi yapmak icin bir ay gibi bir sure ara verip daha sora tekrar devam edebilir miyim ?

 92. merhaba ben bu işkur eğitimden yararlanmak istiyorum fakat parton sürekli evraklar yenilenecek diyo bu evraklarla başvursak olur mu yoksa patron beni kandırıyor mu anlamadm yardımcı olursanız sevinirim 🙂

  • Patron seni oyalıyor olabilir 🙂 Evraklarda bir değişiklik yok bunlar geçerli hocam.

 93. bu evraklar güncel mi bunlarla kayıt yaptırsak olur mu şuan 🙂

 94. peki ücretler tam tarihinde yatıyor mu herkes bi ayrı şey söylüyor kesin bi tarih var mı yani

 95. MERHABA BEN DE İŞBALI EĞİTİM PROGRAMI KAPSAMINDA İŞE BAŞLIYCAM FAKAT DİPLOMAMA KAYIP KAYSERİDE YAŞIYORUM DİPLOMAMIN KAYIP OLMASI NE GİBİ BİR SORUN TEŞKIİL EDER

  • İl yada ilçe milli eğitim müdürlüklerinden diploma örneğini alabilirsiniz

 96. Ben iep bi isyerinde 5 ay calistim program bitti. 2 ay calistim sigortami yatirdilar.sonra ciktim. 6 ay gecti aradan simdi calismiyorum.tekrar aymi isyerinde isbasi egitim programindan yararlanabilir miyim.

  • Merhaba İlyas;
   Aynı iş yerinde işbaşı eğitim programı ile çalışma şartı O işyernide son 3 ayda çalışmamış olmandır. Bu durumda çalışabilirsin sorun yok

 97. Merhaba isbasi eğitime katıldım.ama kasiyerlik olarak.vardiya denildi20 gündür 12:15_21:15 calisiyorumiskur istemiyor diyerek topu onlara atiyor.temizlik yaptırılıyor.aksamlari.eğitim düzgün verilmiyor,mağazanın devamlı personel devamsizlik ,sınavları,eğitimleri sık sık oluyor.is yükünü siz düşünün iskurlu olarak üstüme çok geliyorlar.Ne yapabilirim yardimci olurmusunyz

 98. bu programa katılmak için patronun direk işkur a gitmesi gerekiyor mu ? Muhasebeci gidip imzalasa ya da işkur çalışanı gelip şirketten imza alsa oluyor mu ? İnşaat sektöründe iş yoğunluğunda patronun işkura gitmesi çok zor. Hele ki büyük şirketse

  • Merhaba mustafa Sözleşmenin imzalanma yeri kurumdan kuruma değişebiliyor kimi iller bizzat işyerine giderken kimileri kuruma davet ediliyor. işveren yerine Muhasebeci sözleşmeyi imzalayamaz.

 99. merhaba işveren beni işkurdan 1 senelik işe almak istiyor maddeleri okudum sözleşmeyi fesh eden tazminat ödeyecek diyor bu sözleşmeyi 5 ay gibi kısa süreliğine yapabilir miyiz yoksa 1 sene çalışmam şart mı ?

  • Merhaba Ömer;
   Programın ilk 4 te 1 lik süresi dışında geçerli bir neden dışında sözleşmeyi fesh eden kurum tarafından ödenen ücreti faiziyle iade eder. Kursu istediğiniz uzunlukta açabilirsiniz.

 100. merhaba sormak istediğim sey su; sanırım meslek gruplarına gore iş bası egitim programı süreleri değişim gosteriyormus bunun hakkında bilgi verip bu meslek programlarına gore verilen gün listesini paylasabılirmisiniz ?
  tesekkürler,

  • Esra merhaba;
   Bahsettiğin listeyi burada paylaşmam biraz zor, çünkü çok uzun ve detaylı bir liste. Ama bu listeye google ye ” hem modlü ” diye aratırsan ulaşabilirsin.

 101. işkur sitesinde işbaşı eğitim programıyla yetiştirilmek üzere olan ilanları arıyorum ilanlarında şu yaştan şu yaşa kadar diyorlar uygun oluyorum yer olarak ta çok yakın oluyorum arıyorum yaşımı soruyorlar söyleyince ımmm deyip alındı diyorlar yada ilanlarında o yaşı yazmamalarına rağmen biz şu yaşa kadar arıyoruz diyorlar madem o yaşa kadar arıyorsun da neden ilanında o yaşı belirtmiyorsun bu işbaşı eğitim programında yaş sınırı 70 e kadar falan değilmiydi topu topu en fazla 6 ay çalıştırabileceksin sanane benim yaşımdan ki 10 yaşındaki çocuklar benden daha ergen görünüyor gidip yaşımımı küçülteyim ben ne yapayım acaba şikayet etmek istiyorum ben bu işverenleri hakkım varmı acaba

 102. iep kurslarında istediğim kursu işkur sayfasında girdiğimde son başvuru tarihide daha ogün için kursiyer bulunmuştur diyo direk iep kursuna nasıl başvuru yapabilirim.

  • Merhab Aslıhan;
   İşbaşı eğitim programı için Kurs başvuru kısmı reel olarak çalışmamakta. Sana taavsiyem bir iştyeri ile anlaşman ve kursa başlaman olur

 103. merhaba ben ankarada işbaşı eğitim programından 4 aydır faydalanıyorum. kendi işimi kuracağım için çıkışımı vermek zorundayım. işyeri sahibim bnm yerime hemen başka bir kişi istihdam edebilirmi?

  • Merhaba Ali
   İşverenin program başlangıç ve bitiş tarihindeki sayıyı koruma şartını taşımıssa senden hemen sonra yeni bir kursiyer talep edebilir

 104. Mühendislik 2.sınıf öğrencisiyim. 30 gün zorunlu yaz staj yapmam gerekiyor. Bu programdan yararlanabilir miyim ? Bide is yerinin iskur a bagli bir yer mi olmasi gerekiyor? Okul bizim sigortasımızı ödeyecek ama iskur da ödüyormus galiba bunda bir sıkıntı olur mu? Yukarda işveren in de gelmesi gerekiyormus gibi bir yazı okudum anlamadım orayı pek bizle birlikte iskur kurumuna gelmek zorunda mı işveren. Çok tesekkurler.

 105. Ben iskur için bi tekstil firmasıyla anlastım bana gerekli evrakları getir dediler görürdüm bugün aradilar yarın is basi yapmanız gerek dediler. Ama ben oraya değil iskur üzerinden eleman alan başka bir yer ile calismak istiyorum. .. Artık olmazmı.oraya gitmek zorundamıyım??

  • Henüz sözleşmeyi imzalamadıysanız bir sıkıntı olmaz. Sözleşmeyi imzaladıysanız programın 4 te 1 lik süresi içinde burakabilirsiniz

 106. Ben tekstil firmasıyla anlastim iskur üzerinden aliyordu ve ben sen gerekli evrakları getir dediler görürdüm bugün aradilar yarin is basit yapmamı söylediler ama ben. Orayla calismak istemiyorum iskur bünyesinde eleman arayan başka bir is yeriyle calismak istiyorum.evrakları teslim ettim .. Diye. Artik oraya gitmek zorundamıyım?

 107. Tüm şartlara haizim ve iş kura müracaatımı yaptım son aşamaya gelindiğinde iş yerin geçen sene sistemden faydalanmış ancak kurs bitiminde 3 sigortalı işçi kendi isteği ile işten ayrıldığı için bu seneki benim programdan yararlanmama engel teşkil ettiğini beyan ederek sisteme dahil edemeyeceklerini iş-kurdan söylediler geçen seneki kursiyerin kadrosu mühendis miş kurs bitiminde kursiyerle birlikte işten ayrılanların kadrosu ise işçiymiş mühendis kadrosunda bar eksilme olmadığına göre (Bende imalat Mühendisi kadrosundan müracaat ettim) yapılan uygulamada haksızlık yokmu. Ayrıca ben yeni müracaat ediyorum 2016 yılında değişen yönetmelik hükümlerine göre 2015 yılı içindeki uygulamaların şayet varsa hatası beni etkilermi Şu an staja başladım bir aydır iş yeride para ödemiyor staj yapmak için okuluma da bu iş yerini bildirmiştim değiştirme şansımda yok ne yapmalıyım

  • Merhaba Burak;
   Anladığım kadarıyla işyeri istihdam yükümlülüğünü yerine getirmemiş. İstihdam yükümlülğünü yerine getirmeyen ( kurs bitiminde en az 60 gün sigortalı çalıştırma) işyerleri 1 yıl yasaklanırlar.

  • Merhaba simdi iskur tarafindan stajer olarak basvurdum ve ise basladim isyerindende menmun degil ciksam ordan ayni gun icinde baska bir yere basvurabilirmiyim

 108. Merhaba is bankasi is başı eğitimine dahil midir ?

 109. sizden birşey rica edicemm .. biz bunu eksiksiz bir biçimde tamamlarsakk staj bittikten sonra bizlere borç veya dez avantajımız gibi bir sorunla karsılasma riskimiz varmı

 110. Merhaba,

  Turizm Liselerinde okuyan öğrenciler için de geçerli midir bu program.
  İşverenler bu öğrencileri programa dahil edebilirler mi ?

 111. MERHABALAR
  BEN ŞUAN BU PROGRAMDAN YARARLANIYORUM FAKAT 2015 GİRİŞLİYİM BİR YILA UZADI BU BENİ DE ETKİLEYECEK Mİ?

 112. işbaşı eğitim programından faydalanıp işsizlik maaşıda alabiliyomuyuz ?

  TEŞEKKÜRLER

 113. Merhaba bu program fizik tedavi ve rehabilitasyon öğrencileri için de geçerli mi ve kurum bizi stajyer olarak kabul etti diyelim.biz mezun olduktan sonra bizi 2 ay çalıştırmak mı zorunda ?

 114. Merhabalar
  ben 3 aydır işbaşı eğitimden faydalanıyorum.Fakat yeni yasa ile 6 ay olan kurs süreleri 12 aya çıkacakmıs bende yeniden sözleşmemi imzalayacağım 12 aylık yoksa benim 6 ay sonra bitcek mi ?

 115. Meraba memur benim is basi egitimi on ay diye yapmis 12 ay alabilmem icin ne yapmam gerekiyor

 116. Ek5 istege bagli prim yatiranlar bu programdan faydalanabilir mi

 117. merhaba işbaşı eğitim programı ile bir firmada çalışırken mali müşavirlik stajı balatılabilir mi?

 118. Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim ve işbaşı eğitim programı ile bir işyerinde işe başladım. Belgeleri hazırlayıp götürdüm. Son aşamada onay alırken görevli bana okulda devam zorunluluğumun olup olmadığını sordu. Yok dedim ama devam zorunluluğunun olmadığına dair belge istedi. Belirtilen şartlarda asla böyle bir şey görmedim. Hayatımda böyle bir belge de duymadım. Görevli kasten işimi zorlaştırıyor sanırım. Ne yapmalıyım

 119. Merhaba ben bir şirkette muhasebeci olarak işbaşı staji yapıyorum 1 ay sonra kursum bitiyor. Kurs bitiminde beni 2 ay sigorta yapmak zorundalar mi. Eğer böyle se patronlarımin böyle bir bilgisi yok işkur böyle birşey demedi diyorlar. Benim bu konuda ne yapmam lazım. Ve benim kursum bittiğinde yine muhasebe üzerine eleman alınabiliyor mu işkur dan. Teşekkürler.

 120. Sigorta yatırılıyor mu ne şekilde yatırılıyor

 121. 22 kasım 2015 te işten ayrıldım o günden bu güne işsizim iep ten yararlanabilir miyim. 6 ay geçmesi gerekiyor diyorlar öyle bir şey söz konusumu teşekkürler.

  • İşinizden ayrılır ayrılmaz programa başvuru yapabilirsiniz. Başvuracağınız er aynı işyeriyse 3 ay beklemeniz gerekir. Bekleme süresi Aynı işyerine başvurma ve işkur kurs programları arasında geçişte uygulanır

 122. Merhabalar,benim Ssk’ya Genel Sağlık Sigortası kapsamında 2250 küsür falan borcum bulunmakta ve benim merak ettiğim konu ise şu.işbaşı eğitim programına katıldığım takdirde bu borç yüzünden sigorta hizmetlerinden yararlanamaz mıyım acaba?bir de 2012’de gelir testi yaptırmıştım ben ama hala SSK’ya yapılandırma başvurusunda bulunmadım henüz..yani bütün bunlar programa girmeme engel teşkil eder mi teşekkürler..

 123. Merhaba ben bir şirkette muhasebeci olarak işbaşı staji yapıyorum 1 ay sonra kursum bitiyor. Kurs bitiminde beni 2 ay sigorta yapmak zorundalar mi. Eğer böyle se patronlarımin böyle bir bilgisi yok işkur böyle birşey demedi diyorlar. Benim bu konuda ne yapmam lazım. Teşekkürler.

 124. iyi günler. şimdi bu sözleşmeleri yaparken imza yetkisi olan birinin imzalaması gerekiyor. Peki bu ay sonlarında verdiğimiz devam çizelgesi ve haftalık olarak yaptıklarımızı yazdığımız belgeyi de mi imza yetkisi olan birinin imzalaması gerekir? İşletmede çalışanlardan imza yetkisi olmayan biri imzalayamaz mı bu belgeleri? Yardımcı olursanız sevinirim.

 125. işbaşı eğitiminden yararlanacak bir işçi normal başka yerde sgk sı yatıyor yararlanabilirmi

  • İşbaşı eğitim programına katılan birinin SGK sigorta primi ödenmez. Eğer ödenirse kusu sonlandırılır. Kişinin sadece genel sağlık sigortası ödeneri ve bu sigortayı İŞKUR öder

 126. Bende ise alinirken is basi egitim programi dahilinde alindigimi maasimin iskur tarafindan verildigi soylendi 1 ay oldu ama kimse iskurla gorusme yapmadi ben 1 aylik maasimi nasil alabilirim ?

 127. Ben staj yaparken ayni andada bu programi uygulayabilir miyim yada dondurarak ? bu arada staj yapacagm seker fabrikasi galiba bu program kapsaminda para verecek bu bi engel teskil eder mi?

 128. merhaba.eşim 2015 yılında bir iş yerinde 20 günlük bir kurs süresinde işbaşı eğitim programından faydalandı yaklaşık 4 ay sonra iş yerinde sigortalı olarak çalışmaya başladı.ekonomik sebeplerden dolayı eşimi işten çıkartıcaklar peki eşim aynı iş yerinde tekrar işbaşı eğitim programına dahil edilebilir mi

 129. Merhaba iep kapsamında çalıştığım işyerinden istifa ettim isyeri hemen başka birini istihdam edebilirmi

 130. Merhabalr ben iskur sitesinde benim oturduğum civarda isbasi egitim programi kapsamında ilanlar bulamiyorum peki herhangi bi fabrikayla konussam bu program kapsamında çalışmamı kabul eder mi sizce

 131. Kendi bulduğumuz isyerleri iskura kayitli olmak zorunda mi

 132. merhabalar, benim sorum bulduğum iş yerinde aşçı olarak çalışmak istiyorum yalnız işyerinde mutfak ve araç gereçler yok yemeği başka yerde yapıp işçilere temin etmemde sakınca olurmu bu şartlarda iş başı eğitim programından yararlanabilirmiyim ? teşekkürler

 133. işbaşı eğitim programı için gerekli evraklarımızı teslim ettik. Evrakları teslim aldılar ve sözleşmeye kursa başlama tarihi olarak 01.04.2016 Nisan olarak yazdılar. Kursum başladımı noldu? Bundan sonra nasıl bir yol izliyeceğiz bilgilendirirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkürler..

 134. Merabalar ben işkur uzerinden eczanede bir yıllık ise baslayacam daha onceden sigorta baslangicim yok bu süreçte sigorta başlangıci sayılırmi ve prim yatırılıyor mu

 135. İşkurun bize verdiği günlük 50 tl net ücret mi yoksa ssk ücretleri vs de buna dahil mi yani 50 tl doğrudan bize mi veriliyor yoksa üzerinden kesiliyor mu ? birde cumartesi günleri yarım gün olduğu için yarım ücret mi verilir

 136. Son başvuru günü geçmiş İşbaşı Eğitim Programına sonradan katılabilir miyim?

 137. İep kapsaminda sözleşme imzalayıp ise başladıktan 1 2 ay sonra işi kendi isteğimle bırakabilir miyim

 138. İşbaşı eğitim programına katılan biri istediği zaman işi bırakabilir mi? Emeklilik primini isteğe bağlı ödeyebilir mi? Teşekkürler.

 139. başvurumuzun sonucunu ve kabul olup olmadığını nasıl öğrenecegiz bize bilgi nasıl gelecek.teşekkürler

 140. Ben yurtdisinda yasiyorum. Yazin Turkiyeye tasinmayi dusunuyorun diplomali herhangi bir meslegim yok. Iep kursundan faydalanmam mumkunmu acaba?

 141. Milli eğitim bakanlıği çocuk gelışim kursuna gitmekteyim 8 ay surecek olan bu kurs haziranda bitiyor.bu kurs sonunda kreşlerde ana okullarinda yardımcı abla yardimci öğretmen pozisyonlarinda is bulabileceğimizi hatta işkur bağlantılı çalıştıklarını söylediler.bende işbaşı proğramından yararlanbilirmiyim.kursum haziranda bitiyor eğer yararlanbilirsem nezamn başvurabilirim saygılar.

 142. Ben eip bir kursa bavuru yaptim nisanin 11nde basliycak 7nisanda basvuru yaptim suanda 8 nisandayiz haalaa mesaj atmadilar normal mi ? Yani kac saat icinde veya kac gun icinde bana donus yaparlar

 143. Ahmet
  Merhaba; İEP dahilinde kursa katılmayı düşünüyorum.mecburi kurs süresi bittikten sonraki işverenin mecburi 2 aylık çalışma süresinden dolayı,6 ay süreli işsiz kalanların faydalanacağı ,SGK tarafından ödenecek olan 30 aylık prim desteğinden faydalanma imkanı kalkmıyor mu? Burada tezatlık yok mu?

 144. Merhaba, şuan işkur işbaşı proğramından yararlanan ve 4. Ayı doldurmuş biriyim. 2 ay sonra proğram sona erecek. Yalnız sormak istediğim şudur: Her ayın 1-5 arası götürdüğüm dosyalar 1 devam çizelgesi 2 değerlendirme raporu 3 maaş bordrosu 4 çalıştığım kurumun bir önceki ayın sigortalı çalışan tahakkuk listesi 5 üst yazı. Fakat bu kez gittiğimde sigortalı çalışan listesine gerek yok dediler. İlk ve son ay getirseniz yeter dediler ve dosyaların içerisine katmadılar. Normalde param ayın 7’si ile 8’inde yatardı. Bugün 11’i oldu hâlâ yatmadı. İnternet üzerindende gün gün takip edildi. Neden yatmamış olabilir aylık ücret?

 145. merhaba iş başı olarak başladım föye haftalık yapılanları yazılcaktı ben yanllışlıkla 2.haftadan başlıyacağıma 1. haftadan yazmaya başladım işe gitmediğim hafftanında açıklamasını yazdım bir sorun olurmu paramı alabilirmiyiim

 146. Merhaba işbaşı olarak işe başladım ayın 15 de işkurdan forma 20 si olarak yazıldı neyse bugun işkuru aradım evraklarınız kayıt altında dendi onaylancak dendi gün içersinde dönüş yapılmadı busüreç nasıl işliyor kaç gun suruyor işyeri evraklarn kabul edilince gel ben elden para veremem dedi 10 gun boşuna çalıştım evrakları toparladım ne olacağı belli değil şimdi

 147. Merhaba Ayla;
  Kursun başlama tarihi sözleşmeyi imzaladığınız tarih değildir. Kursun başlama tarihini sözleşmenizi ilk sayfasına yazılır eğer sözleşme imzalarken bu tarih boş burakılmışsa ya işverenin evrakları eksiktir yada başka bir aksilik var demektir. Bu tarihten önceki çalışmalarınız için kurum size ödeme yapmaz.

 148. mustafa malkoç

  merhaba iep alan kişi asreti asgari geçim indirimi ücreti alıyormudur?

 149. Merhaba,
  Ben hukuk öğrencisiyim. Bir avukatın yanında çalışmak istiyorum bu iep kapsamında. Tanıdığım bir avukat var. Onun yanında çalışmam için avukatın (işverenin) ne yapması gerekiyor?

 150. Merhaba Bu olay Meslek sahibi olmak isteyenler ve hiç işi olmayanlar yada staj yapmak isteyenler için Güzel bir şey bence Fakat Mevcut mesleği olanları neden bu işe bulaştırıyorlar anlamadım…!!! Bütün iş yerleri bundan faydalanmak Ve Devleti biraz daha çarpmak için eski personelini işten çıkarıyor ve yerine iş kurdan eleman Talep ediyorlar bu kadar paranın içinde bunu bile düşünüyorlar ayıp yani…Bu yüzden işinden çıkarılan bir sürü işçi var evli,bekar fark etmez bu işten çıkarılan insanların suçu nedir peki ? Turizm bakanlığı Böyle mi diyor ? mevcut olan eski personeliniz çıkarın veya işi bilen elemanları çıkarın yerine biz size işçi mi gönderelim diyor ? Bu işten çıkarılan elemanlar ne olacak ?Bu Nasıl bir vicdandır anlamadım.Şimdi herkes bunun peşinde kimi işten çıkarsam da veya zorlayıp işi bıraktır sam da iş kur dan parasız eleman alsam ın Peşinde.Birileri bu konuyla Bir an önce ilgilensin lütfen…Eğer birilerinin işe ihtiyacı varsa,Meslek öğrenmek istiyorsa iş kur devreye girsin ve Gerçekten meslek öğretmek isteyen işyerleriyle irtibata geçsinler.Kimse kimseyi kandırmasın mevcut olan işçiye de kimse dokunmasın Lütfen…Tekrar ediyorum Bu yüzden işten çıkarılan bir sürü personel var biraz duyarlı olalım…Teşekkürler.

 151. Leyla Ozkahraman

  1 ekim 2015 tarihinden beri issizim IEP ile baslayabilecegim bi yer buldum fakat programa gore en az 2 personel istihdam edilmesi gerekiyor diyor bulduğum muhasebe ofisinin çalışan personeli yokmuş benim basvurumdan 1 ay once iki kisi almışlar işe.peki bu durumda 3 aylik istenen hizmet listesi nedeniyle orada baslayamazmiyim

 152. Yapılması gerekenleri makalemizde anlattık inceleyebilirsiniz

 153. İEP e katılanlar asgari geçim inidirimi yada çocuk yardımı gibi ücretler almazlar

 154. Programın fiili 4 te 1 lik süresi içerisinde çıkarsan başka bir yerde başlayabilirsin

 155. Selam
  Ben İş Başı Eğitim Programından yararlanıyorum. Haziran ayında bitiyor program sürem. Fakat bu işyerinde devam etmek istiyorum sigorta ile ilgili işkurun desteği olur mu? Olursa pirimin kaç TL sini karşılayacak?
  Teşekkürler

 156. merhaba ben muhasebe okuyorum yuksek okul iş kurdan iş başı eğitinbe başvurup bir mali müşavirde çalışcam misal aylık maaş nedakar alıcam bildiğime göre asgeri ücret çalıştığım yerde 200 lira yol parası vermekle yükümlümüş doğrumudur yardımcı olursanız sevinirim

 157. 2014 hazıran ayında işkur üzerinden bir kursa gitmiştim günlük 20 tl alıyordum(bu işbaşı eğitimi değildi sanırım 20 tl olduğuna ggöre) ve ayrıldım yarıda bıraktım özel nedenlerden dolayı.o zaman aldığım kağıtta yaptırım süresi olarak 2016 haziran ayı yazmakta

  fakat bu hafta çağrı merkezine mülakata gittim işbaşı eğitim programı olduğunu işkur tarafından eğitim verileceği söylendi ve belgeleri tamamlayıp getirmem söylendi bende belgeleri tamamladım verdim.nasıl başlayacağım eğitime ben bu durumda 2 sene cezam yokmu benim geçmişten dolayı..işyerinede söyleyemiyorum ceza olayını işimden olmayayım diye.zaten araştırsalar görebilirler bu durumu.fakat hala birşey olmadı..acaba ceza durumu yokmu ..teşekkür ederim

 158. Yol parası gibi diğer harcamaları işkur karşılamaz. Ödemen günlük olarak hesaplanır ve çalıştığın her gün için şu an için 50 lira cep harçlığı alırsın

 159. merhaba ben 6 aylık stajımı bitirdim yeni yasaya göre 1 yıla çıktı ondanda yararlanmak istiyorum fakat 2 yılda 320 fili gün var diyorlar 6 ayını doldurdun diyorlar ne zaman sıfırlanır

 160. Bu ay is kur iep evraklarını ayın kacina kadar teslim etmemiz lazım belirli bir tarihi var mi ?

 161. Merhaba , şuan hala üniversitedeyim is yerini simdiden ayarlasam haziranda memlekete gidince orda ki İşkura evrakları teslim etsem hemen başlayabilir miyim ?

 162. Merhaba işkurun gazaltı kaynakçılığı meslek edindirme kursuna katıldım 04.03.2016 tarihinde kursum bitti şimdi işbaşı eğitim programına katılabilirmiyim

 163. Merhaba ben Antalyada yaşıyorum izmirden bir şirketle anlaştık. Ama çalışacağımız yer Ankara polatlıda. Sozleşmeyi polatlı işkurda mı yapmamız gerekiyor. Birde bu işleri şirketin muhasebecisiyle yapabiliyor muyuz. Yoksa patron izmirden gelmeli mi ? İş inşaat denetleme işi

 164. Merhaba Hüseyin Senin şu an için 6 ay daha yararlanma hakkın var 6 ay daha yararlanabilirsin

 165. En kısa zamanda teslim etmen iyi olur. Çünkü ne kadar geç teslim edersen ödemen de okadar geç olur

 166. Merhaba ben İEP ten yararlanmak istiyorum da tam bi bilgi sahibi olamadım 160 fiili gün mü yoksa 320 fiili gün mü yararlanacaz .. ve de alacağımız maaşı günlük olarak hesabıma gönderilecek mi veya aylık olarak her 30 gunün sonunda mi maaşımi alırım? Teşekkürler. ..

 167. Merhaba. Ben 657’ye tabi Devlet Memuruyum. Eşim 2 gün önce İEP kapsamında eğitime başladı. Ben aile yardımı almaya devam edebilirmiyim. Yoksa aile yardımım kesilir mi? Teşekkürler, iyi günler.

 168. Merhaba veysel;
  İşyerini şimdiden ayarlarsan zaman kaybını onler enazından.

 169. Kurs bitiminden sonra 3 ay beklemen gerekir. Daha sonra katılabilirsin.

 170. Kurs süresi işin gerektirdiği süreye göre belirleniyor. Bunun için halkeğitim modülü baz alınıyor. Maaş ödenme zamanı için makalede içerisinde bir başlık açılmış oradan inceleyebilirsin

 171. Merhaba Ergün;
  Eşin sigortalı olmayacağı için aile yardımında bir kesinti olmaz.

 172. Muhammet Nayir

  Ben nisan ayina ait evraklarimi teslim etmedim belirli gün sayısı içersinde teslim şartı var mi ?

 173. Selam. Ben bu iep kapsamında yazın 3 ay bulunduğum şehirde çalışsam, daha sonra okuduğum şehirde başka bir iş verenin yanında kalan süremi çalışabilir miyim bekleme olmadan direk? yoksa işveren değiştiği için beklemem gereken bir süre var mı

 174. merhaba Team-San şirketinde staj yaparsam İEP programından yararlanabilir miyim?

 175. merhaba ben işkurdan faydalanmak istiyorum fakat 12 ay sigorta ve asgari ücret artık yapılamıyormuş. bu doğrumu? ve işkurun onaylanması için işverenle mi il merkezine gidilecek

 176. Mehmet Ali YILDIRIM

  şu an işsizlik maaşı alıyorum. Ancak işe başlama programına başlarsam, işsizlik maaşım kesilirmi acaba.

 177. En kısa zamanda teslim etmen maaş işlemlerinin başlaması için önemlidir.

 178. İşveren değiştiği için beklemen gerekir

 179. Eğer özel bir şirket veya devletle ortaklık payı olan bir kurum yada kuruluşsa çalışmanda sorun olmaz

 180. Esra hanım merhaba;
  Program süresi ile ilgili kısıtlamalar gidlidiği duyumunu bende bir kaç kişiden aldım. Sözleşmenin nerede imzalanacağını danışmanınıza sormalısınız

  • şuan tamamıyla durdurulmuş işkurun vermiş olduğu imkan. peki ne zaman tekrardan açılır

 181. ' “missuruker” '

  Merhabalar. Bugün işbaşı eğitim programı için görüşmeye gittim firma ile birlikte işkura. 13 Mayıs da işbaşı yapacağım. 13 eylüle kadar verilmiş eğitim. 2 ay da taahhütlü. Firma 13 eylülden önce başvurup süreyi uzatmak istese böyle birşey mümkün olabilir mi acaba?

 182. Kac gun suremiz var isbasi egtim programini fes edebilmek icin? Ben gecen ayin 18de basladim ama bazi sorunlar oldugu icin cikmak istiyorum

 183. Kibrista da gecerli mi?

 184. Merhaba…Şuan öğrenciyim. Babam vefat etti ve öğrenci oldugumdan dolayı bana babamdan kalan bir miktar maaş veriliyor. Bu iş başı eğitim programına katılmamı engellermi ? Teşekkür ediyorum..

 185. Bu 50 tllik ücreti işkur ödüyor değil mi ben yanlış anlamadıysam

 186. Kıbrısra işkur olduğunu duymamıştım

 187. Programı istediğin zaman burakabilirsin 1 yıl programlaran men cezası almak istemiyorsan ya programın ilk 4 te 1 lik süresi içerisined istifanı vereceksin. Yada hastalık , şehir değiştirme, işyeri sahibinin program oşullarına uymaması, Askerlk gibi geçerli bir nedenle çıkışını istemelisin.

 188. Iyi gunler ben iskur insan kaynaklari kursuna evrak gonderecektim hangi evraklar nereye gonderilecek acaba.

 189. Merhaba. Yasim 18. Universitede aciktan tibbi sekreterlik tercih edecegim bu yil. Liseyi bitirdim.
  Ben iep hasta danismanligi-tibbi sekreterlikten faydalanmak istiyorum ama bakiyorum da hic mek yok hep iep var?
  Mek kursuna gitmeden iep kursuna gidebilir miyim? Kursta bana pratigin disinda, sozlu bilgiler de verilecek mi?

  Cunku iep isbasi egitim programi ama once biraz en azindan tibbi terimleri ogrenmek icin meslek kursuna gitmem gerektigini dusunmustum.

  Sorum bu yani mek olmadan iep e gidebiliyor muyuz ya da ben ozel sektorde tibbi sekreterlik kursuna gitsem de
  Oyle iepe basvursam olur mu?

 190. Merhaba ben 2015 girişliyim 6 aylık kursum bitti iş verenle anlaşamadık ve işe devam etmeyeceğim bununla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşar mıyız? çalıştırma zorunluluğu var mı?

 191. Merhaba ben de is başı eğitim programından yararlandim .kursum gecen hafta bitti tekrar ne zaman yararlanabilirim

 192. Merhaba ben üniversite öğrencisiyim ve arapca dilini biliyorum acaba Tercümanlık bu programın mesleklerine dahil mi

 193. Merhaba ben askerden yeni gedim ve işsizlik maaşı için başvuru yaptım ve onaylandı şimdide iş başı eğitim programından yararlanmak istiyorum işsizlik maaşım kesilir mi?

 194. yeliz merhabalar ben iş başı eğitim programına katıldım ve asil kursiyer olarak şeçildi mesajı geldi şimdi ne yapmalıyım iş başı eğitim programı günlük çizelgesi biz mi hazırlıyoruz işkur mu göderiyo işverene acil cevap verirseniz sevinirim

 195. işbaşı eğitim programında 4 aydır çalışıyorum iş yerinde işbaşı eğitim programından 12 ay yararlanabilirmiyim uzatıldımı

 196. Bu aşamada beklemeniz gerekiyor. Devam çizelgenizi işkur hazırlıyacak işvereninize yada size teslim edecek.

 197. Merhaba iep süresi en az kaç ay acaba

 198. Yasin Daşbaş

  Ben geçtiğimiz yaz işbaşı eğitim programını yaptım çalıştığım firma da beni zorunlu çalıştırması gerektiği gün sayısınca çalıştırıp sigorta mı yaptı okuldan dolayı ayrıldım..tekrar aynı firmaya iep ile başvura biliyor muyum..? Teşekkür ederim..

 199. Yeniden aynı firmada işbaşı eğitim programına katılma şartı 3 ay beklemektir. Eğerki yasaklı olmadıysan ve son 2 yılda 1 yıl işbaşı eğitim programına katılmadıysan yeniden programdan faydalanabilirsin.

  • sayin admin ayni isyerinde tekrar is basi egitim programi icin iskura gorusmeye gittim kesinlikle ayni is yerinde is basi egitim programi uygulanmaz diyorlar sizin 3 ay bekleme suresi sartini anlattim ne sekilde olursa olsun ayni is yerinde olmaz diyorlar sizden ricam onlarmi yanlis biliyor sizmi yanlis biliyorsunuz eger siz eminseniz tekrar bu bu anlattiklarinizi onlara okutmak istiyorum ben sizin yukardaki soyleginiz sartlara sahibim yasakli degilim 4 bucuk ay satis elemanligi adinda is basi egitim yaptim 4 bucuk ay surdu 31 12 2015 gunu sona erdi iskur ayni is yerinde ayni meslekte is basi egitimi kabul etmiyor sure bir seneye cikti diyorum uzatin diyorum baska bir is yeri bulun diyorlar

 200. Merhaba ben bu yaz stajim icin is basi eğitim programından yararlanicam sirketin önce başvuruda bulunması gerekmiyor mu sirketin buradaki sorumlulukları nedir ? Cevaplarsaniz sevinirim

 201. Merhaba damla hanım aradığınız cevap makalemiz içerisinde mevcut dikkatlice okursanız size yardımcı olmuş olacağımızı düşünüyorum.

 202. Merhabalar, ben üniversite öğrencisiyim ve bu yaz 2 ay işbaşı eğitim programında yer almak istiyorum. Sürenin 2 ay olması mümkün müdür? ve başvuracağım firmada İEP uygulanmaktadır diye afiş gördüm bu durumda firmadan evrak götürmem gerekir mi?

 203. Merhaba. Ben birkaç gün önce bu eğitime başvurmak için işkura gittim ancak bana bu sistemin dondurulduğu söylendi ve başvuru yapamadım doğal olarak. Ama konuşmalara göre devam ediyor sanırım, öyle mi? Ne yapmam gerekiyor?

 204. bana bu sistemin dondurulduğu söylendi. bizzat işkurda, bu yüzden başvuru yapamadım. doğru mu? doğru değilse ne yapmalıyım

 205. mrb benim işbaşım ay sonu bitiyor işyeri devam edip etmiyeceğimi söylemedi halen devam edersem işyerine bi faydası varmı teşvik olarak

 206. Çakir merhaba;
  Son günlerde programala ilgili aşırı yığılmadan ve programın kötüye kullanımından gibi bir çok nedenden dolayı bazı kısıtlamara gittiler. Eğer Yetkili size olmaz diyorsa onun dediğini dikkate almalısınız.

 207. İşyerin program bittikten sonra 6111 sayılı sigorta teşviğinden yararlanarak senin sigortanın yarısını ödeyebilir. detaylı bilgi için; http://piyasaanketi.com/sigorta-pirim-tesvikinden-nasil-faydalanilir/

  • peki beni çıkarırlarmı yoksa devam ettirme zorunluluğu varmı

  • Bu imzaladığınız sözleşmeye bağlı eğer istihdam taahüdü verilen bir sözleşme imzaladıysanız. İşverenin kursiyerlerin belli bir yüzdesini en az 60 gün süreyle işe alma zorunluluğu var. Eğer bu orana karşılık gelecek kursiyeri 6 gün işe almazsa ne olur dersen işveren 1 yıl yasakalnır.

 208. Merhaba benim abimin esinin uzerine olan isyerinde ben calisabilirmiyim

 209. MAAŞLARIMIZ NEDEN HALA YATMADI Bİ AÇIKLAMA YAPARMISINIZ 15 DEN ÖNCE YATAN MAAŞLAR AYIN 22 Sİ OLDU İNSANLARI BU KADAR MAĞDUR ETMEYE NE HAKLARI VAR YA !!

 210. Iskur desteli bir is programindan faydalanmak icin ne kadar suredir sigortasiz olmam gerekiyor. Son alti ay calismiyor olmam zorunlu mu. Basvuruda bu bilgi yer almiyor firma net cevap veremiyor ve ben mart 14 ten beri sigortasizim.

  • Evet Yeni düzenleme ile son 6 ay işsiz (hiç sigorta primin ödenmemiş) olması gerekiyor.

  • Sitesinde oyle bir sey yazmiyor

  • Evet aynen eksik bilgi veriliyor 🙂 ayrıca 6 ay şartı ; Alınacak işçinin işe alımından önceki 6 ay
   sürede işsiz olma şartı, katılımcının İŞKUR projesi kapsamında “işbaşı
   eğitimi programı” nda eğitimde olması nedeniyle otomatikman yerine
   gelmiş olacaktır.

 211. 17 yasindayim yaz icin ise girmek istiyorum katilabilir miyim?

 212. Merhaba, şubat ayında işbaşı eğitim programına başladım o zaman 6 aylık sözleşme yapıldı ağustos ayında bitecek sözleşme.Yeniden aynı programla başlamak istiyorum fakat meslek danışmanı aynı firmada bir daha çalışamazsın diyor.3 ay bekleyip aynı yerde çalışabileceğimizle ilgili yazılar var yorumlarda ama nasıl bir yol izlemeliyim ?

 213. Tuğba Yılmaz

  Merhaba ben iş başı eğitim programına basvurdum yetkili kişilere gorusme yaptım bana sureciniz olumlu ilerliyor sizinle tekrar gorusme yapacağız dediler ama iki ayı geçti bi ses çıkmadı neden aceba bilgi verirmisiniz ne yapmam lazim

 214. karamanda iş başında eğitim programına katılmak istiyorum fakat karaman işkurda ödenek bitmiş konya işkura başvurup karamanda işe girebilirmiyim.

 215. Эркан Гюндэн

  son 6 ayda 1 gün siğorta primim var yararlanmam mümkün değil mi?

 216. Nusret Simsekyakar

  merhaba bende işbaşı eğitim programına katılmak istiyorum ama son 6 ayda sigortalı gçrünmemek gerekiyormuş hala bu şart geçerlimi yani son 6 ayda sigortalı olarak çalıştşysak işbaşı eğitim programına katılamıyoruz..

 217. bu sene universite bitti zorunlu stajımı yapmak icin bugun isbası yaptım biray surecek bende staj parasından yararlanabilirmiyim

 218. Merhaba. Ben Üniversite’den 2013’te mezun oldum. 1 yıl ingilizce kursu ile geçirdim. Sonra 4-5 ay iş arama sürecinden sonra stajyer olarak bir kaç yerde çalıştım. Doğal olarak sigortam yatmadı. Sonrasında askerlik yaptım 2016 mart ayında terhis oldum. Şuan da işsizim. Devletin bize sunduğu işbaşı eğitim programından yararlanabilir miyim? Kuruma kayıtlı işsiz olma şartı mı aranıyor benim için? Bu şekilde anlaşacağım bir firma ile 1 yıl boyunca (1300tl maaş) ile çalışabiliyor muyum? Bu şekilde ben hem tecrübe kazanmış olacağım. Hem de işveren bu süreçte yük altına girmemiş olacak. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  • EN FAZLA 6 AY SURMEKTE OLUYOR İEP PROGRAMI 6 AY BITINCE DAHA SONRADAN ARADAN 3 AY GECMESİ LAZIMKI TEKRARDAN KAYIT OLABILESIN.. 1 YIL İEP PROGRAMI YOK. ARAYLA..

  • Program zaten 6 idi 1 yila cikarilmisti. OHAL sebebiyle mi tekrar 6 aya düstü? Ve suan iskur iep programi acik mi? Sanirim suan dondurulmustu

  • dondurulmadı sadece işe alım süreci uzatıldı

 219. merhaba ben su an kursıyer olarak devam ettigim iş yerinde bana extradan işler yaptırmak istiyolar yatığım işle alakası olmayan işler yani benim şikayet etmen durumum var mıdır hiç bir hak savuna bilirimiyim onu merak ediyorum şimdiden ilginiz için tesekkr ederim… 🙂

 220. Merhaba ben sivasta iskur egitim.programi kapsaminda ise alindim sozlesme imzaladim daha sonra size mesajla.calisma.yeriniz ve saati belirtilecek dendi 2 hafta gecti hala.bir haber cikmadi isvereni arafigimda daha onay gelmedi dendi munkun mu ne kadar surer proje onayi

  • PROJE ONAYI DIYE BIRSEY DUYMADIM GIDIYORSUN SOZLESME IMZALANIYOR ERTESI GUN İŞE CAGIRILIYORSUNUZ.. ÖYLE OLDU BENIM EN AZINDAN

  • ohal nedeniyle süreç uzatıldı 1 ay bile sürebilir işe çağırılman fakat mutlaka aranıcaksın

 221. Arkadaşlar olağan üstü halden dolayı bu programın kapandığı söyledi.İşkur verdi bu bilgiyı. Ama programa yeni kayıt olanlar var anlamadım.

  • bende bu proğramla sözleşme imzaladım kapatılmadı sadece süreç uzatıldı işe alım 3 ay bile sürebiliyor.

 222. Merhabalar programda sgk emeklilik primi ni işkur mu yatırıyor yoksa sadece gss mi ?

 223. devam çizelgesini götürdüğümüzde 3 evrak ( kağıt) istediler . ek 22 ve ek 19 haricinde bi kağıt daha ? bilgisi olan var mı?

 224. İş başı eğitim programına iş yeri bularak gerekli evraklarla birlikte işkura başvurumu tamamladım.iş kur iş yeri hakkında gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra haber verileceğini söylüyor ve daha haber verilmedi.bu genel araştırmaların yapılması için yasal bir süre var mı? Aksi durumda ne yapmak gerekli?

 225. bende başvurdum 2 ay sonra sözleşme imzalamaya çağırıldım şuanda işe başlamak için belirli bir süre beklemem gerekiyor dondurulmadı sadece işe alımlar uzun sürebiliyor

 226. Merhaba arkadaşları İEP ile yakın zamanda çalışmaya başlayacağım,çalışacağım firma cumartesileri çalışmıyor o günün ücreti yatırılcak mı ?

 227. Bir şeyi merak ediyorum bu işkur benim le dalga mı geçiyor acaba 08.09.2016 tarihinde yaptığım bir iş başvurusuna bu gün 04.11.2016 tarihinde mesaj geliyor sisteme giriş yapın diye davet mektubunu açıyorum görüşme tarihi 31.10.2016 günler geri geri gidiyor da benim mi haberim yok sanırım bunlar benim işsizlik maaşı aldığımı düşünüyor 3 kere davete gitmeyince işsizlik maaşı kesiliyormuş benide öyle sanıyorlar herhalde işabı eğitim verenlerin ilanlarına başvuruyorum onlarda da davet ler bu şekilde geliyor gidemiyorum kurs bölümünde kurslara baktığım da son gün açılıyor başvuruyorum bir türlü asil listede olamıyorum hep yedekteyim nasıl asil listede olabilirim kurs son gün hatta kaldırılmasına 1 saat falan kala ilan ediliyor bu kurslara asil olarak başvuranları merak ediyorum nasıl beceriyorlar asil listeye girmeyi bir torpilleri mi var varsa o torpilden bende istiyorum

 228. işkur da ilk kursların başladığı dönemlerde o zaman işbaşı eğitim programları yoktu bir kursa gitmiştim hangi kursa başvurursam günün de kabul ediliyordum sistem daha düzenliydi sonra danışmanın değişti kafasına göre işler yapmaya başladı iş başvurularıma geçmiş görüşme tarihli davet göndermeler başvurmadığım çok özellik arayan ama bende o özelliklerin olmadığı vasıfların olduğu işlere beni başvurmuşum gibi göstermeler o zaman onu bir yere şikayet etmiştim meil üzerinden danışmanım değişmişti şimdi bakıyorum yine değişmiş ama buda aynı eskisi gibi şimdi ben bunu da mı şikayet edeyim milyon kere benim istemediğim bir işe beni göndermeye çalışsa da gitmiycem ha tecrübe aramıyor yetiştirecek giderim ama ilanda öyle bir şey göremiyorum

 229. merhaba, otel zinciri olan bir şirkette iş başvurusunda bulundum. Başvurumda 2 3 görüşme birden yaptım kabul oldum haber bereceğiz dediler… sonra bir daha çağırdılar i.k ile görüşmemde istediğim bölümde açık oldığunu ancak yönetim tarafından sadece bu işkur işbaşı eğitim programı olduğunu söylediler. Biz seninle çalışmak istiyoruz ancak işkur programında asgari ücreti işkur kalan kısmı biz ödeyeceğiz ve genel sigortan ödeniyor onda sorun yok dedi i.k müdürü (genel sigorta sadece hastaneye gittiğimde yararlana biliyormuşum ama primim yatmıyormuş) bunu ben başladıktan 1 hafata sonra öğrendim ve i.k ya gittiğimde zaten orda kadroya alınacaksın 9ay sonra başlayacak byaşın daha ka tamamlarsın primini diyerek beni gönderdi. Olaya geliyorum 30.12.2016 sözleşmem bitmek üzere ik ya kendim gidiyorum ne durumdayız söLeşmem bitiyor diyorum. Evet bizde kadroya gececeklerin işlemlerini yapıyoruz ben işkır çıkışlarını yapıyorum dedi evrakları verdiler imzaladım. Önceki işyerinden çıkış ücretim falan içeriye form doldurmuştum tekrar istediler doldurdum verdim sonra sözleşmem geldi ama benim net aldığım maaşın üzerinde brüt yaıyor %30 çıkardığımda ise asgari ücretten 50 lira fazla … i.k müdürü ile görüşüyorum şimdi bana resmen asgari ücretten devam et diyor 2 üniv bitirdim 30 yaşıma geldim eski bordro sgk dökümü istiyorsun bu nasıl teklif onların berebileceği sıkala buymuş imzalamadım yöneticimle konuştum. Bakalım yarın ne olacak bu konuda ne yapabilirim konu hakkın
  da acil yardım rica ediyorum

 230. 4 yıllık üniversite okuyorum şuan iş başı eğitim proğramında faydalanabilirmiyim ? daha önce hiç ssk lı olarak çalışmadım yani yatırılmış primim yo k

 231. Hüseyin Çelikel

  şuan lise son sınıf öğrencisiyim zorunlu staj yapıyorum ibe de yararlanabilirmiyim

 232. iep e tekrar katılabilmek için sigortasız beklenecek süre 2017 yılı için ne kadar acaba ???

 233. Merhaba 30 Kasım 2016 tarihinden bu yana işsizim. Bir sigorta şirketinde iş başı eğitim programı dahilinde çalışmak ve acentelik açmak için gerekli olan 18 aylık süreyi doldurmak istiyorum. Öncelikle işbaşı eğitim programından yararlanabiliyor muyum? İş başı eğitim programı dahilinde çalıştığım günler 18 aylık deneyim şartım için sigorta hizmet dökümümde resmi olarak görünüyor mu?

 234. Benim tam 1 sene önce işkurdan girmiş olduğum 6 aylık süre bitmişti.143 gün iş başı yaptım.şimdi tekrar aynı iş yerine girmek istiyorum fakat danışman farklı bir iş yeri olması lazım dedi aynı iş olmaz dedi.neden acaba? ayrıca 24ay sonra işkur üyeliğim iptal oluyor tekrar üye olduğumda aynı iş yerine girebilirmiyim?

 235. Merhaba Bir işyeri ile iep kapsamında işçi alımı içn görüştüm ancak işkur tarafından değil bireysel başvurum ile gittim böyle bir teklif de bulundular son 2 yıl dır işsizim işkur a herhangi bir kayıt vs yaptırmam gerekiyor mu yoksa işyerinin istediği evrakları yapmam yeterli oluyor mu

  • Piyasa Anketi

   Merhaba selçuk evrakları hazırlaman yeterli işkur kaydını kurum yapacaktır. Ama ben kaydımı yapmak istiyorum diyorsan iskur.gov.tr adresinden yapabilirsin.

 236. Merhaba. Ben ois başı eğitim programına basvuracagim herhangi bir bankadan hesap açmam gerekiyor mu gerekiyorsa hangi bankadan almalıyım. Rica etsem beni bilgilendirebilir misiniz.

  • Piyasa Anketi

   Hesap açmanıza gerek yok
   işkur sizin TC nizi bankaya iletiyor banka kendi adınıza bir hesap açıyor. Maaşlar halk banhasına yatıyor. Maaşı çekmek için kimliğinizle gitmeniz yeterli.

 237. Merhabalar universie 4. Sinif ogrencisiyim okul stajimi yaptigim yerde is basi programi yapiliyor bana birkac kisi okuldan sigortali oldugun icin olmaz dedi bu konuda bilgi alabilirmiyim ???

 238. Merhaba

  Ben işbaşı eğtim programı dahilinde hastanede kuruluş tarafından kabul edildim.ama bana İŞKUR sizin son 3 ayda sigortanın olup olmadığını konrol ettikten sonra sizinle iletişime geçileceği bilgisi verildi. Bana tam olarak bu süre kaç günlük 2 gün oldu daha bir haber Yok bukadar uzun sürer mi?

 239. Merhaba, iş başı eğitim programına katılmak için işverenin aradığı mesleği yapmak mı gerekiyor yoksa herhangi biri de o işe başvurup o meslek alanında eğitim mi alıyor? Yani işveren iş başı eğitim programı kapsamında iç mimar alacaksa iç mimar diplomasına sahip olmak gerekir mi yoksa herkes başvurabilir mi?

 240. Bu programa başvururken işkura evraklar dışında işe alınacak kişilerin getirilmesi zorunlu mudur?

 241. İşkura gonderilen evraklar kaç gun icinde onaylanir ? Ne zan iş başı yapabiliriz ?

 242. Merhaba açık öğretim orta okul okuyorum benim aylık maaş ne kadar olur acaba iep da yaşım 32

 243. Günlük 54 tl ama emeklilik primi yok.Bunu özel yapsa anlarımda hükümet yapıyor.Vatandaşlarla dalga mı geçiyorsunuz???İnsan emeklilik için çalışıyor!!!

 244. Is basi egitim programi kapsaminda istenilen gerekli evraklar nelerdir

 245. 4aydir kreşte çalışıyorum teşvikten ilk yararlanırsın demişti mer şimdide teşvik 1 aya indirildiğini söyledi ne yapmam gerekir yarım gün çalışıyorum 12.18.30 arası çalışıyorum

 246. Merhaba ben hastanede iş başı programında çalışmak istiyorum suan liseyi dışardan okuyorum sorun olur mu ve hastaneler için ne mezunu olmak gerekiyor.Cevap verirseniz sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir