İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

24
İşbaşı eğitim programından ayrılma durumu
İşbaşı eğitim programını arıda bırakarak istifa mı etmek istiyorsunuz?

İşbaşı Eğitim Programını Yarıda Bırakırsam Ne Olur?

İşbaşı eğitim programı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan işbaşı eğitim programından ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir? yada ”İşbaşı eğitim programından ayrılırsam bana yada işverene bir zararı-cezası olur mu?” sorularıdır. Bu gün sizlerle bu soruların en net cevaplarını bularak sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Öncelikle bir kursiyer olarak işbaşı eğitim programını yarıda bırakıp istifa etmek istiyorsanız kimsenin bu konuda size engel olma yetkisinin olmadığı söyleyelim. Kaldı ki yönetmelikte de işbaşı eğitim programından kursiyerler ayrılamaz diye bir ibare bulunmamaktadır.

Aynı durum işveren için de geçerlidir. Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır.

Fakat programdan ayrılan kursiyer yada programı sonlandırmak isteyen işverene bazı durumlarda 1 yıl işkur faaliyetlerden yararlanamama cezası verilir. Bu cezalar hangi durumlarda devreye girer hem kursiyer hemde işveren açısında inceleyelim.

Kursiyer: Kursiyer geçerli bir neden bildirmeden veya kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra işbaşı eğitim programından ayrılırsa 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. Kursiyere ödenen para geri alınmaz.

Geçerli bir nedenden kasıt şehir değişikliği, hastalık ve eğitim durumu gibi nedenlerdir. Kursun ilk 1/4 lük süresi içerinde kursu burakırsanız da size herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

İşveren: Aynı şekilde işveren de kursiyeri geçerli bir neden bilidirmeden kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra kursiyeri kurstan çıkarır ise işveren 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. İşveren bu durumdan kurtulabilmek için kursun feshinden itibaren 30 gün içerisinden aynı meslekte işkur’a kayıtlı birini sigortalı olarak işe almalıdır. İşe aldığı bu kişiyi kurs yöneticisine bildirir ve kursun süresi kadar igortalı olarak çalıştırırsa işveren yasaklanmaktan kurtulur.

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeden forum ve yorum bölümünden bize sorabilirsiniz görüşmek üzere….

  >>İlgili Yazı: İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

24
Yorum Yap

15 Comment threads
9 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Oktay

İşkur iş başı eğitim programi ile özel sektörde bi işe girdim 22 gün oldu ayı doldurup ciksam 1 aylık maaşimi alabilirmiyim bide belediye ye güvenlik olarak girme ihtimalim var işkurda kaydın olması lazım diyorlar bu eğitimim 3 ay sözleşmesi nasıl bir yol izlerim bu yardimci olursanız sevinirim

Oktay

Şuan İşkur stajyer olarak çalışıyorum 1 ay oldu işten çıkmak istiyorum bi kaç ay sonra belediyeye güvenlik (meslegim) olarak girebilirmiyim bi türlü çözemedim 😕 😕 😕 bilen cevap verirse sevinirim saygılar

Erhan

1 ay geçtiyse muhtemelen işkur hizmetlerinden yasaklanırsınız. Program süreniz 3 ay ise 4 te 1 lik süreyi geçmiş oluyorsunuz. Belediyeye işkur aracılığıyla mı gireceksiniz?

Oktay

Bende aynı durumdayım bi sonuç bulamadım 😕😕

Ezgi

Merhaba acil yazar mısınız ben işkur programından 1 ay sonra çıktım ve 1 yıl cezam bitti. Şimdi başka bir yerde işkurla alıyor. Peki bu yer önceden işkurdan ceza aldığımı görebilir mi??

Kürşat ali

Acil cevaplanacak bir soru iskur egitim programindan ise basladim 2. Haftamdayim isten cikmam gerekiyor mazeretsiz sebepsiz bir sekilde cikarsam 1 yil ceza yermiyim bisi olmazmi

İşbaşı eğitim programından 3 ayı doldurdum şuan çıkış yapsam cezası ne olur ?

Ayfer

Sözleşmede geçen program süresinin tamamladıysanız herhangi bir ceza almazsınız.

Nimet

İşbaşı eğitim programında sadece bir keremi yararlanabiliyorsun yoksa 2018 de programdan çıktım mesala ceza yedim bir yıl 2019 da tekrar işbaşı eğitim programından yararlanabiliyormuyim

Esen

Programdan mazeretsiz ve 4 te 1 lik süreden sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklanıyorsun. 2019 da yasaklılığını tamamalandığın tarihte yeniden başvuru yapabilirsin demek oluyor bu.

Sıla

Aralık ayının 12sinde kursa başladım. Aralık ayının ücreti hala yatmadı. Ocak ayını da tamamlamış bulunmaktayım.

12 Şubat tarihinde işe giriş sebebi ile kurstan ayrılmayı düşünüyorum ama 2 ay kursa devam etmiş olacağım.
Ocak ayının ücretini alabilecek miyim ?

Veya herhangi bir cezai yaptırım uygulanır mı çıkmak istediğim zaman ?

İşbaşı eğitim kursu 1 aylık maaşı alıp çıkış yapsak nisana kadar sürdüğü için nisana kadar işkura para yatırıcak mıyız yeni kanunlara göre?

Aykut

Hayır çalıştığınız günlerin maaşını alır ve ayrılırsınız. Geri br ödeme yapmazsınız

Furkan

2. Ayı tamamlayıp çıkmak istiyorum ama maaşlar 15 inde yatacağı için 30 günlük maaşı yakarlar mı korkuyorum bilgi verir misiniz rica ediyorum ?

cengiz

Programda çalıştığınız gün sayısı kadar maaş alırsınız. Bu nedenle alacağınız maaşta bir kesinti olmaz.

Filiz

Ben 3 aydır işkurdan tekstılde çalişiyorum işkurdan yıne başka bir işyerine farklı bir söktöre geçiş yapabilirmiyim

Dilek

Süre dolmadan işten çıkarsak eğer ve başka bir yere başlarsak o işyeride işkura kayıt yapmamızı istiyorsa o kaydı yaparlar mı veya bir süre beklememiz mi gerekir?

cengiz

Programdan 4 te 1 süre den sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklı olursunuz. Bu durumda yeni işverininiz sizi en erken 1 yıl sonra programa dahil edebilir

Emine

Merhaba işbaşı eğitim Programından istifa ettim ve çalıştığım 1 ay 10 günlük bir zaman var bu gümlerin ücreti istifa verildikten ne kadar süre sonra yatırılıyor öğrenebilirmiyim

kamernur

peki süre dolmadan işten çıktık ve başka bir yere başlıycaz orası işkura kayıt yapmamızı istiyor o kaydı yapıyorlarmı

Dilek

Bunu bende merak ediyorum lütfen cevaplar mısınız?

Burcu

Merhaba ben suanda işbaşı egitim programında özel bir okulda çalışıyorum 28 aralıkta program sona eriyor. Benim sormak istedim program süresi bittiginde işi bırakmak istiyorum. Bu durumda bana veya işverene bir ceza uygulanır mı ve işe devam etmiyecegimi ne zaman bildirmem gerekiyor?

Kayseri’de iş kurda çalışıyordum bi kaç ay sonra eşimin tayını Elazığ iline çıktı mecburi oradan ayrılmak zorunda kaldık iş kurdan ayrıldım şimdi ise iş başvurusu yapıyorum olmuyor ceza yemişim neden böyle oldu neden ceza yemişim mazeret dilekçesi yazdım okadar ne yapmalıyım nasıl düzelir bu iş