İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

30
İşbaşı eğitim programından ayrılma durumu
İşbaşı eğitim programını arıda bırakarak istifa mı etmek istiyorsunuz?

İşbaşı Eğitim Programını Yarıda Bırakırsam Ne Olur?

İşbaşı eğitim programı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan işbaşı eğitim programından ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir? yada ”İşbaşı eğitim programından ayrılırsam bana yada işverene bir zararı-cezası olur mu?” sorularıdır. Bu gün sizlerle bu soruların en net cevaplarını bularak sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Öncelikle bir kursiyer olarak işbaşı eğitim programını yarıda bırakıp istifa etmek istiyorsanız kimsenin bu konuda size engel olma yetkisinin olmadığı söyleyelim. Kaldı ki yönetmelikte de işbaşı eğitim programından kursiyerler ayrılamaz diye bir ibare bulunmamaktadır.

Aynı durum işveren için de geçerlidir. Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır.

Fakat programdan ayrılan kursiyer yada programı sonlandırmak isteyen işverene bazı durumlarda 1 yıl işkur faaliyetlerden yararlanamama cezası verilir. Bu cezalar hangi durumlarda devreye girer hem kursiyer hemde işveren açısında inceleyelim.

Kursiyer: Kursiyer geçerli bir neden bildirmeden veya kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra işbaşı eğitim programından ayrılırsa 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. Kursiyere ödenen para geri alınmaz.

Geçerli bir nedenden kasıt şehir değişikliği, hastalık ve eğitim durumu gibi nedenlerdir. Kursun ilk 1/4 lük süresi içerinde kursu burakırsanız da size herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

İşveren: Aynı şekilde işveren de kursiyeri geçerli bir neden bilidirmeden kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra kursiyeri kurstan çıkarır ise işveren 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. İşveren bu durumdan kurtulabilmek için kursun feshinden itibaren 30 gün içerisinden aynı meslekte işkur’a kayıtlı birini sigortalı olarak işe almalıdır. İşe aldığı bu kişiyi kurs yöneticisine bildirir ve kursun süresi kadar igortalı olarak çalıştırırsa işveren yasaklanmaktan kurtulur.

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeden forum ve yorum bölümünden bize sorabilirsiniz görüşmek üzere….

  >>İlgili Yazı: İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

30 YORUMLAR

 1. Merhaba

  öncelikle iş yerimizde çalışan kursiyer kendi isteği ile istifa etti. biz bu durumu dilekçe ile işkura bildirdik fakat işkur bu dilekçeyi bildirmemize rağmen iş yerine 1 yıl men cezai işlem uyguladı bu cezai işlem sürecini kaldırabiliyormuyuz yada itiraz etme gibi ihtimalimiz mevcutmudur.

  işten ayrılma gerekçesi iş yükünün ağır olması ve ve işkur destek kapsamında alınan persone mühendis idi masa başı mühendislik istiyormuş beyfendi sebeb gerekçesi budur…

  • Merhaba

   Ayrılan kursiyer yerine 30 gün içinde aynı meslekte yeni bir personelin sigorta girişini yapmanız gerekirdi. Anlaşılan siz bunu yapmamışsınız. Yasağınızın kalkması için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bu koşulları öğrenmek için İŞKUR ile iletişime geçmelisiniz.

 2. İşkur üzerinden şokta kasiyer olarak çalışmıştım temmuzun maaşını ağustosun 8 inde yatırdılar ondan sonra ağustosta üniversite işlerimden dolayı ayrılmak zorunda kaldım içerdede 8 günlük param kaldı dilekçemi yazdım paranı çalıştığın gün boyunca yatırılar demişlerdi ama henüz bi ödeme almadım halkbanktanda mesaj gelmedi paramı yatıtırırlar mı

  • Programınız 6 aylıksa ilk 4 te 1 lik süreyi geçmediğiniz için yasaklanmazsınız.

 3. İşkur iş başı eğitim programi ile özel sektörde bi işe girdim 22 gün oldu ayı doldurup ciksam 1 aylık maaşimi alabilirmiyim bide belediye ye güvenlik olarak girme ihtimalim var işkurda kaydın olması lazım diyorlar bu eğitimim 3 ay sözleşmesi nasıl bir yol izlerim bu yardimci olursanız sevinirim

 4. Şuan İşkur stajyer olarak çalışıyorum 1 ay oldu işten çıkmak istiyorum bi kaç ay sonra belediyeye güvenlik (meslegim) olarak girebilirmiyim bi türlü çözemedim 😕 😕 😕 bilen cevap verirse sevinirim saygılar

  • 1 ay geçtiyse muhtemelen işkur hizmetlerinden yasaklanırsınız. Program süreniz 3 ay ise 4 te 1 lik süreyi geçmiş oluyorsunuz. Belediyeye işkur aracılığıyla mı gireceksiniz?

 5. Merhaba acil yazar mısınız ben işkur programından 1 ay sonra çıktım ve 1 yıl cezam bitti. Şimdi başka bir yerde işkurla alıyor. Peki bu yer önceden işkurdan ceza aldığımı görebilir mi??

 6. Acil cevaplanacak bir soru iskur egitim programindan ise basladim 2. Haftamdayim isten cikmam gerekiyor mazeretsiz sebepsiz bir sekilde cikarsam 1 yil ceza yermiyim bisi olmazmi

 7. İşbaşı eğitim programında sadece bir keremi yararlanabiliyorsun yoksa 2018 de programdan çıktım mesala ceza yedim bir yıl 2019 da tekrar işbaşı eğitim programından yararlanabiliyormuyim

  • Programdan mazeretsiz ve 4 te 1 lik süreden sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklanıyorsun. 2019 da yasaklılığını tamamalandığın tarihte yeniden başvuru yapabilirsin demek oluyor bu.

 8. Aralık ayının 12sinde kursa başladım. Aralık ayının ücreti hala yatmadı. Ocak ayını da tamamlamış bulunmaktayım.

  12 Şubat tarihinde işe giriş sebebi ile kurstan ayrılmayı düşünüyorum ama 2 ay kursa devam etmiş olacağım.
  Ocak ayının ücretini alabilecek miyim ?

  Veya herhangi bir cezai yaptırım uygulanır mı çıkmak istediğim zaman ?

  • Hayır çalıştığınız günlerin maaşını alır ve ayrılırsınız. Geri br ödeme yapmazsınız

 9. 2. Ayı tamamlayıp çıkmak istiyorum ama maaşlar 15 inde yatacağı için 30 günlük maaşı yakarlar mı korkuyorum bilgi verir misiniz rica ediyorum ?

  • Programda çalıştığınız gün sayısı kadar maaş alırsınız. Bu nedenle alacağınız maaşta bir kesinti olmaz.

 10. Süre dolmadan işten çıkarsak eğer ve başka bir yere başlarsak o işyeride işkura kayıt yapmamızı istiyorsa o kaydı yaparlar mı veya bir süre beklememiz mi gerekir?

  • Programdan 4 te 1 süre den sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklı olursunuz. Bu durumda yeni işverininiz sizi en erken 1 yıl sonra programa dahil edebilir

 11. Merhaba işbaşı eğitim Programından istifa ettim ve çalıştığım 1 ay 10 günlük bir zaman var bu gümlerin ücreti istifa verildikten ne kadar süre sonra yatırılıyor öğrenebilirmiyim

 12. Merhaba ben suanda işbaşı egitim programında özel bir okulda çalışıyorum 28 aralıkta program sona eriyor. Benim sormak istedim program süresi bittiginde işi bırakmak istiyorum. Bu durumda bana veya işverene bir ceza uygulanır mı ve işe devam etmiyecegimi ne zaman bildirmem gerekiyor?

 13. Kayseri’de iş kurda çalışıyordum bi kaç ay sonra eşimin tayını Elazığ iline çıktı mecburi oradan ayrılmak zorunda kaldık iş kurdan ayrıldım şimdi ise iş başvurusu yapıyorum olmuyor ceza yemişim neden böyle oldu neden ceza yemişim mazeret dilekçesi yazdım okadar ne yapmalıyım nasıl düzelir bu iş

  • Fatih bey merhaba,

   Öncelikle şehir değişikliği işbaşı eğitiminden ayrılmak için geçerli bir nedendir. İşkur’a bir dilekçe yazarak dilekçenizde ikamet değişikliği yaptığınızı belirtiniz ve yeni ikamet belgenizi dilekçenize ekleyerek yasaklılığınızın kaldırılmasını isteğiniz. Sonucu bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz