İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

45
İşbaşı eğitim programından ayrılma durumu
İşbaşı eğitim programını arıda bırakarak istifa mı etmek istiyorsunuz?

İşbaşı Eğitim Programını Yarıda Bırakırsam Ne Olur?

İşbaşı eğitim programı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan işbaşı eğitim programından ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir? yada ”İşbaşı eğitim programından ayrılırsam bana yada işverene bir zararı-cezası olur mu?” sorularıdır. Bu gün sizlerle bu soruların en net cevaplarını bularak sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Öncelikle bir kursiyer olarak işbaşı eğitim programını yarıda bırakıp istifa etmek istiyorsanız kimsenin bu konuda size engel olma yetkisinin olmadığı söyleyelim. Kaldı ki yönetmelikte de işbaşı eğitim programından kursiyerler ayrılamaz diye bir ibare bulunmamaktadır.

Aynı durum işveren için de geçerlidir. Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır.

Fakat programdan ayrılan kursiyer yada programı sonlandırmak isteyen işverene bazı durumlarda 1 yıl işkur faaliyetlerden yararlanamama cezası verilir. Bu cezalar hangi durumlarda devreye girer hem kursiyer hemde işveren açısında inceleyelim.

Kursiyer: Kursiyer geçerli bir neden bildirmeden veya kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra işbaşı eğitim programından ayrılırsa 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. Kursiyere ödenen para geri alınmaz.

Geçerli bir nedenden kasıt şehir değişikliği, hastalık ve eğitim durumu gibi nedenlerdir. Kursun ilk 1/4 lük süresi içerinde kursu burakırsanız da size herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

İşveren: Aynı şekilde işveren de kursiyeri geçerli bir neden bilidirmeden kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra kursiyeri kurstan çıkarır ise işveren 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. İşveren bu durumdan kurtulabilmek için kursun feshinden itibaren 30 gün içerisinden aynı meslekte işkur’a kayıtlı birini sigortalı olarak işe almalıdır. İşe aldığı bu kişiyi kurs yöneticisine bildirir ve kursun süresi kadar igortalı olarak çalıştırırsa işveren yasaklanmaktan kurtulur.

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeden forum ve yorum bölümünden bize sorabilirsiniz görüşmek üzere….

  >>İlgili Yazı: İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

45 YORUMLAR

 1. Merhaba işkur iş başı eğitimi ile işe başladım 6. Ayın içindeyim yani son ayım kursu tamamlamadan başka bir yerde sigortalı işe başlarsam kurstan cezai yaptırım ödemeden veya bi işlem olmadan ayrılabilir miyim?

  • Merhaba;
   Normal şartlarda Sigortalı başka bir işe başlayacaksanız bunu bildiren bir dilekçe ve işe giriş bildirgesi ile işkur a müracaat ederseniz bir yasaklanma söz konusu olmuyordu. Fakat siz bu durumu işkur yetkilisiyle görüşseniz daha iyi olur

 2. Hocam ben bir tekstil firmasından ayrıldım adım iş kur tarafından yedeklere alınmıştı 2 hafta sonra yedekten asil listeye alınmışım ve bu bana işyeri tarafından bildirilmedi. Devamsızlık sebebiyle işkur tarafından fesh ediliyorum ve 1 buçuk yıl ceza alıyorum. Normalde 1 yıl diye bahsedilirken ben 1 buçuk yıl ceza almışım bunun bir çözümü olabilir mi?

 3. A101 e iskururun baslattigi kursiyer olarak girdim fakat cocuguma artik bakacak kimsemin olmadigi dolayisiyla isi biraktim istifami verdim A101 e iskur a da gitmek bunu bildirmem gerekiyor mu

 4. Merhaba ben işkur üzerinden şok markette çalışıyorum 3 aylık Bi program 12 günüm kaldı bitmesine ama migros la görüşme yaptım onaylandı o yüzden istifa edeceğim cezai işlem olurmu

 5. Merhabalar hocam. Ben işkur işbaşı eğitim programı ile işe başladım 3 ay olmak üzereyim. Ancak işyerinin soğuk olması sebebiyle sağlık sorunları yaşıyorum. 1 hafta kadar önce 10 gün işe gitmedim boğaz enfeksiyonu geçirdim. 6 gün rapor kullandım. Sonra 4 gün işe gittim ve şimdi tekrar aynı hastalıktan rahatsızım 2 gündür gidemiyorum. İşkur danışmanına sordum 15 ile 20 günlük rapor alırsam uzun süreli hastalık sebebiyle sözleşmemi feshedeceklerini söyledi. Sizce bu gribal enfeksiyon nedeniyle dediği gibi olur mu

  • Merhaba;

   Programdan bu şekilde ayrılırsanız devamsızlıktan programınız sonlanır. Çalıştığınız günlerin ücretini alırsınız ve 1 yıl işkur hizmetlerinden yasaklanırsanız. Uzun süreli rapor ile ilgili bir yorum yapamayacağım.

 6. Özel bir hastanede iş başı eğitim programı alacağım (3 aylık). Şubat ayı içersinde sağlık bakanlığı atamasında bir yere yerleşme ihtimalim var 3+1 sözleşmeli olarak. Eğer atanırsam programı yarıda bırakabilirmiyim herhangibir sorun olur mu yada cezai yaptırım uygulanır mı?

  • Merhaba,

   Programa katıldığın sırada sigortalı bir işe girerek kurstan ayrılacağın için herhangi bir yasaklılık durumunuz olmaz.

 7. Ben typ okulda temizlik personeli olarak çalışmaya başladım.esimin baskısı yüzünden ayrılmak zorunda kaldım.22 gün çalışma günüm var iki sene ceza aldın diyorlar dogrumudur.bir sene sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.tesekkurle.

  • Fatma hanım merhaba
   Yönetmeliğe göre: “Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz. ”

   Bu durumda 2 yıl yasaklı oluyorsunuz. 2 yıl sonra yeniden başvuru yapabilirsiniz

 8. Merhaba

  öncelikle iş yerimizde çalışan kursiyer kendi isteği ile istifa etti. biz bu durumu dilekçe ile işkura bildirdik fakat işkur bu dilekçeyi bildirmemize rağmen iş yerine 1 yıl men cezai işlem uyguladı bu cezai işlem sürecini kaldırabiliyormuyuz yada itiraz etme gibi ihtimalimiz mevcutmudur.

  işten ayrılma gerekçesi iş yükünün ağır olması ve ve işkur destek kapsamında alınan persone mühendis idi masa başı mühendislik istiyormuş beyfendi sebeb gerekçesi budur…

  • Merhaba

   Ayrılan kursiyer yerine 30 gün içinde aynı meslekte yeni bir personelin sigorta girişini yapmanız gerekirdi. Anlaşılan siz bunu yapmamışsınız. Yasağınızın kalkması için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekir. Bu koşulları öğrenmek için İŞKUR ile iletişime geçmelisiniz.

 9. İşkur üzerinden şokta kasiyer olarak çalışmıştım temmuzun maaşını ağustosun 8 inde yatırdılar ondan sonra ağustosta üniversite işlerimden dolayı ayrılmak zorunda kaldım içerdede 8 günlük param kaldı dilekçemi yazdım paranı çalıştığın gün boyunca yatırılar demişlerdi ama henüz bi ödeme almadım halkbanktanda mesaj gelmedi paramı yatıtırırlar mı

  • Programınız 6 aylıksa ilk 4 te 1 lik süreyi geçmediğiniz için yasaklanmazsınız.

 10. İşkur iş başı eğitim programi ile özel sektörde bi işe girdim 22 gün oldu ayı doldurup ciksam 1 aylık maaşimi alabilirmiyim bide belediye ye güvenlik olarak girme ihtimalim var işkurda kaydın olması lazım diyorlar bu eğitimim 3 ay sözleşmesi nasıl bir yol izlerim bu yardimci olursanız sevinirim

 11. Şuan İşkur stajyer olarak çalışıyorum 1 ay oldu işten çıkmak istiyorum bi kaç ay sonra belediyeye güvenlik (meslegim) olarak girebilirmiyim bi türlü çözemedim 😕 😕 😕 bilen cevap verirse sevinirim saygılar

  • 1 ay geçtiyse muhtemelen işkur hizmetlerinden yasaklanırsınız. Program süreniz 3 ay ise 4 te 1 lik süreyi geçmiş oluyorsunuz. Belediyeye işkur aracılığıyla mı gireceksiniz?

 12. Merhaba acil yazar mısınız ben işkur programından 1 ay sonra çıktım ve 1 yıl cezam bitti. Şimdi başka bir yerde işkurla alıyor. Peki bu yer önceden işkurdan ceza aldığımı görebilir mi??

 13. Acil cevaplanacak bir soru iskur egitim programindan ise basladim 2. Haftamdayim isten cikmam gerekiyor mazeretsiz sebepsiz bir sekilde cikarsam 1 yil ceza yermiyim bisi olmazmi

 14. İşbaşı eğitim programında sadece bir keremi yararlanabiliyorsun yoksa 2018 de programdan çıktım mesala ceza yedim bir yıl 2019 da tekrar işbaşı eğitim programından yararlanabiliyormuyim

  • Programdan mazeretsiz ve 4 te 1 lik süreden sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklanıyorsun. 2019 da yasaklılığını tamamalandığın tarihte yeniden başvuru yapabilirsin demek oluyor bu.

 15. Aralık ayının 12sinde kursa başladım. Aralık ayının ücreti hala yatmadı. Ocak ayını da tamamlamış bulunmaktayım.

  12 Şubat tarihinde işe giriş sebebi ile kurstan ayrılmayı düşünüyorum ama 2 ay kursa devam etmiş olacağım.
  Ocak ayının ücretini alabilecek miyim ?

  Veya herhangi bir cezai yaptırım uygulanır mı çıkmak istediğim zaman ?

  • Hayır çalıştığınız günlerin maaşını alır ve ayrılırsınız. Geri br ödeme yapmazsınız

 16. 2. Ayı tamamlayıp çıkmak istiyorum ama maaşlar 15 inde yatacağı için 30 günlük maaşı yakarlar mı korkuyorum bilgi verir misiniz rica ediyorum ?

  • Programda çalıştığınız gün sayısı kadar maaş alırsınız. Bu nedenle alacağınız maaşta bir kesinti olmaz.

 17. Süre dolmadan işten çıkarsak eğer ve başka bir yere başlarsak o işyeride işkura kayıt yapmamızı istiyorsa o kaydı yaparlar mı veya bir süre beklememiz mi gerekir?

  • Programdan 4 te 1 süre den sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklı olursunuz. Bu durumda yeni işverininiz sizi en erken 1 yıl sonra programa dahil edebilir

 18. Merhaba işbaşı eğitim Programından istifa ettim ve çalıştığım 1 ay 10 günlük bir zaman var bu gümlerin ücreti istifa verildikten ne kadar süre sonra yatırılıyor öğrenebilirmiyim

 19. Merhaba ben suanda işbaşı egitim programında özel bir okulda çalışıyorum 28 aralıkta program sona eriyor. Benim sormak istedim program süresi bittiginde işi bırakmak istiyorum. Bu durumda bana veya işverene bir ceza uygulanır mı ve işe devam etmiyecegimi ne zaman bildirmem gerekiyor?

 20. Kayseri’de iş kurda çalışıyordum bi kaç ay sonra eşimin tayını Elazığ iline çıktı mecburi oradan ayrılmak zorunda kaldık iş kurdan ayrıldım şimdi ise iş başvurusu yapıyorum olmuyor ceza yemişim neden böyle oldu neden ceza yemişim mazeret dilekçesi yazdım okadar ne yapmalıyım nasıl düzelir bu iş

  • Fatih bey merhaba,

   Öncelikle şehir değişikliği işbaşı eğitiminden ayrılmak için geçerli bir nedendir. İşkur’a bir dilekçe yazarak dilekçenizde ikamet değişikliği yaptığınızı belirtiniz ve yeni ikamet belgenizi dilekçenize ekleyerek yasaklılığınızın kaldırılmasını isteğiniz. Sonucu bizimle paylaşırsanız memnun oluruz.

  • İskurdan tavuk fabrikasına girdim 20 gün oldu işe başlayalı ilçeye tasinmamiz gerekiyor ikametkah değişikliğinden faydalanabilirsiniz bı sıkıntı olurmu yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz