İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak – İstifa Etmek

9
İşbaşı eğitim programından ayrılma durumu
İşbaşı eğitim programını arıda bırakarak istifa mı etmek istiyorsunuz?

İşbaşı Eğitim Programını Yarıda Bırakırsam Ne Olur?

İşbaşı eğitim programı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri olan işbaşı eğitim programından ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir? yada ”İşbaşı eğitim programından ayrılırsam bana yada işverene bir zararı-cezası olur mu?” sorularıdır. Bu gün sizlerle bu soruların en net cevaplarını bularak sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Öncelikle bir kursiyer olarak işbaşı eğitim programını yarıda bırakıp istifa etmek istiyorsanız kimsenin bu konuda size engel olma yetkisinin olmadığı söyleyelim. Kaldı ki yönetmelikte de işbaşı eğitim programından kursiyerler ayrılamaz diye bir ibare bulunmamaktadır.

Aynı durum işveren için de geçerlidir. Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır.

Fakat programdan ayrılan kursiyer yada programı sonlandırmak isteyen işverene bazı durumlarda 1 yıl işkur faaliyetlerden yararlanamama cezası verilir. Bu cezalar hangi durumlarda devreye girer hem kursiyer hemde işveren açısında inceleyelim.

Kursiyer: Kursiyer geçerli bir neden bildirmeden veya kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra işbaşı eğitim programından ayrılırsa 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. Kursiyere ödenen para geri alınmaz.

Geçerli bir nedenden kasıt şehir değişikliği, hastalık ve eğitim durumu gibi nedenlerdir. Kursun ilk 1/4 lük süresi içerinde kursu burakırsanız da size herhangi bir cezai işlem uygulanmaz.

İşveren: Aynı şekilde işveren de kursiyeri geçerli bir neden bilidirmeden kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra kursiyeri kurstan çıkarır ise işveren 1 yıl işkur faaliyetlerinden men edilir. İşveren bu durumdan kurtulabilmek için kursun feshinden itibaren 30 gün içerisinden aynı meslekte işkur’a kayıtlı birini sigortalı olarak işe almalıdır. İşe aldığı bu kişiyi kurs yöneticisine bildirir ve kursun süresi kadar igortalı olarak çalıştırırsa işveren yasaklanmaktan kurtulur.

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeden forum ve yorum bölümünden bize sorabilirsiniz görüşmek üzere….

  >>İlgili Yazı: İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

9
Yorum Yap

6 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Filiz

Ben 3 aydır işkurdan tekstılde çalişiyorum işkurdan yıne başka bir işyerine farklı bir söktöre geçiş yapabilirmiyim

Dilek

Süre dolmadan işten çıkarsak eğer ve başka bir yere başlarsak o işyeride işkura kayıt yapmamızı istiyorsa o kaydı yaparlar mı veya bir süre beklememiz mi gerekir?

cengiz

Programdan 4 te 1 süre den sonra ayrılırsanız 1 yıl yasaklı olursunuz. Bu durumda yeni işverininiz sizi en erken 1 yıl sonra programa dahil edebilir

Emine

Merhaba işbaşı eğitim Programından istifa ettim ve çalıştığım 1 ay 10 günlük bir zaman var bu gümlerin ücreti istifa verildikten ne kadar süre sonra yatırılıyor öğrenebilirmiyim

kamernur

peki süre dolmadan işten çıktık ve başka bir yere başlıycaz orası işkura kayıt yapmamızı istiyor o kaydı yapıyorlarmı

Dilek

Bunu bende merak ediyorum lütfen cevaplar mısınız?

Burcu

Merhaba ben suanda işbaşı egitim programında özel bir okulda çalışıyorum 28 aralıkta program sona eriyor. Benim sormak istedim program süresi bittiginde işi bırakmak istiyorum. Bu durumda bana veya işverene bir ceza uygulanır mı ve işe devam etmiyecegimi ne zaman bildirmem gerekiyor?

Kayseri’de iş kurda çalışıyordum bi kaç ay sonra eşimin tayını Elazığ iline çıktı mecburi oradan ayrılmak zorunda kaldık iş kurdan ayrıldım şimdi ise iş başvurusu yapıyorum olmuyor ceza yemişim neden böyle oldu neden ceza yemişim mazeret dilekçesi yazdım okadar ne yapmalıyım nasıl düzelir bu iş