İşbaşı Eğitim Programından Ayrılmak | İstifa Etmek

47
İşbaşı eğitim programından ayrılma durumu
İşbaşı eğitim programını arıda bırakarak istifa mı etmek istiyorsunuz?

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılırsam Ne Olur?

İşbaşı eğitim programı ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri; ”işbaşı eğitim programından ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir? ” yada ”İşbaşı eğitim programından ayrılırsam bana yada işverene bir zararı, cezası olur mu?” sorularıdır.

Bu gün sizlere bu soruların en net cevaplarını bularak, sizi bu konuda bilgilendireceğiz.

Öncelikle bir kursiyer olarak işbaşı eğitim programını yarıda bırakıp istifa etmek istiyorsanız kimsenin bu konuda size engel olma yetkisinin olmadığı söyleyelim.

Programın her aşamasında programdan ayrılma hakkınız vardır. Kaldı ki yönetmelikte de işbaşı eğitim programından katılımcılar ayrılamaz diye bir ibare de bulunmamaktadır.

Aynı durum işveren için de geçerlidir. Eğer bu program ile çalıştırdığınız kursiyeri beğenmediyseniz yada anlaşamadığınız bir durum olduysa sözleşmeyi fesih etme yetkiniz vardır. 

İşbaşı Eğitim Programından Ayrılırsam Ceza Alır mıyım?

Öncelikle Programın ilk 4 te 1 lik süresi içerisinde istifa ederseniz, size veya işvereninize herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Fakat bu süreyi aşar da istifa ederseniz 1 yıl İŞKUR faaliyetlerden men edilme cezası alırsınız.

Bu cezalar hangi durumlarda devreye girer hem katılımcı hem de işveren açısında inceleyelim.

Katılımcı istifa ederse: Katılımcı geçerli bir neden bildirmeden veya kursun ilk 1/4 lük süresinden sonra işbaşı eğitim programından ayrılırsa 1 yıl İŞKUR faaliyetlerinden men edilir. Kursiyere ödenen para geri alınmaz.

Geçerli bir nedenden kasıt, şehir değişikliği, hastalık ve eğitim durumu gibi nedenlerdir.

İşveren Fesih ederse: Aynı şekilde işveren de geçerli bir neden bildirmeden kursun ilk 1/4 lük süresi içinde katılımcıyı işten çıkarma hakkına sahiptir.  Fakat 4 te 1 lik süreyi aşar ve katılımcıyı programdan çıkarır ise işveren 1 yıl İŞKUR faaliyetlerinden men edilir. Katılımcıya ödenen para geri alınmaz.

İşveren 4 te 1 lik süreden sonra katılımcıyla yollarını ayırmak istiyor ve yasaklanmak istemiyorsa şu yolu izlemelidir: Programın feshinden itibaren 30 gün içerisinden aynı meslekte İŞKUR’a kayıtlı birini sigortalı olarak işe almalıdır. İşe aldığı bu kişiyi kurs yöneticisine bildirmeli ve kursun süresi kadar sigortalı olarak çalıştırmalıdır böylelikle işveren yasaklanmaktan kurtulur.

İşbaşı eğitim Programından İstifa Etmek İçin Hangi Yol İzlenmelidir?

İstifa etmek istiyorsanız boş bir A4 kağıdına durumunuzu anlatan bir dilekçe yazmalı ve sizinle ilgilenen İŞKUR birimine teslim etmelisiniz. 

Sizin için aşağıda örnek bir dilekçe oluşturduk. Dilekçede örnek kişinin işe uygun olmadığını belirttik siz bunu şehir değişikliği yada sağlık sebebi olarak değiştirebilirsiniz.

İşbaşı eğitim programı istifa dilekçe örneği:

iep istifa
İşbaşı eğitim programından ayrılma dilekçesi

Konuyla ilgili sorularınız varsa çekinmeden forum ve yorum bölümünden bize sorabilirsiniz görüşmek üzere….

  >>İlgili Yazı: İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Önceki İçerikİşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Yatar?
Sonraki İçerikOns Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

47 YORUMLAR

 1. Özel bir hastanede iş başı eğitim programı alacağım (3 aylık). Şubat ayı içersinde sağlık bakanlığı atamasında bir yere yerleşme ihtimalim var 3+1 sözleşmeli olarak. Eğer atanırsam programı yarıda bırakabilirmiyim herhangibir sorun olur mu yada cezai yaptırım uygulanır mı?

  • Merhaba,

   Programa katıldığın sırada sigortalı bir işe girerek kurstan ayrılacağın için herhangi bir yasaklılık durumunuz olmaz.

 2. Merhabalar hocam. Ben işkur işbaşı eğitim programı ile işe başladım 3 ay olmak üzereyim. Ancak işyerinin soğuk olması sebebiyle sağlık sorunları yaşıyorum. 1 hafta kadar önce 10 gün işe gitmedim boğaz enfeksiyonu geçirdim. 6 gün rapor kullandım. Sonra 4 gün işe gittim ve şimdi tekrar aynı hastalıktan rahatsızım 2 gündür gidemiyorum. İşkur danışmanına sordum 15 ile 20 günlük rapor alırsam uzun süreli hastalık sebebiyle sözleşmemi feshedeceklerini söyledi. Sizce bu gribal enfeksiyon nedeniyle dediği gibi olur mu

  • Merhaba;

   Programdan bu şekilde ayrılırsanız devamsızlıktan programınız sonlanır. Çalıştığınız günlerin ücretini alırsınız ve 1 yıl işkur hizmetlerinden yasaklanırsanız. Uzun süreli rapor ile ilgili bir yorum yapamayacağım.

 3. Merhaba ben işkur üzerinden şok markette çalışıyorum 3 aylık Bi program 12 günüm kaldı bitmesine ama migros la görüşme yaptım onaylandı o yüzden istifa edeceğim cezai işlem olurmu

 4. A101 e iskururun baslattigi kursiyer olarak girdim fakat cocuguma artik bakacak kimsemin olmadigi dolayisiyla isi biraktim istifami verdim A101 e iskur a da gitmek bunu bildirmem gerekiyor mu

 5. Hocam ben bir tekstil firmasından ayrıldım adım iş kur tarafından yedeklere alınmıştı 2 hafta sonra yedekten asil listeye alınmışım ve bu bana işyeri tarafından bildirilmedi. Devamsızlık sebebiyle işkur tarafından fesh ediliyorum ve 1 buçuk yıl ceza alıyorum. Normalde 1 yıl diye bahsedilirken ben 1 buçuk yıl ceza almışım bunun bir çözümü olabilir mi?

 6. Merhaba işkur iş başı eğitimi ile işe başladım 6. Ayın içindeyim yani son ayım kursu tamamlamadan başka bir yerde sigortalı işe başlarsam kurstan cezai yaptırım ödemeden veya bi işlem olmadan ayrılabilir miyim?

  • Merhaba;
   Normal şartlarda Sigortalı başka bir işe başlayacaksanız bunu bildiren bir dilekçe ve işe giriş bildirgesi ile işkur a müracaat ederseniz bir yasaklanma söz konusu olmuyordu. Fakat siz bu durumu işkur yetkilisiyle görüşseniz daha iyi olur

 7. İŞKUR 3 aylık işbaşı eğitiminden faydalanıyorum . 45 günüm kaldı ama çalışma şartlarından dolayı ayrılmak istiyorum . Cezai yaptırım uygulanır mı . Dilekçeyi işkura verdikten sonra çalıştığım işyerinede dilekçevermeli miyim ? Ve 15 gün ihbar süresi boyunca çalışır mıyım ? Teşekkürler

  • 4 te 1 lik süreyi aştığınız için 1 yıl İŞKUR hizmetlerinden (Kurs programları vs.) men edilme cezası alırsınız. Bunun dışında bir ceza almazsınız. Dilekçeyi kuruma ve işletmeye vermeniz daha iyi olacaktır. İEP programı katılımcılarında ihbar süresi kadar çalışma şartı aranmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz