Ana Sayfa / iş Hayatı / İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

isbasi egitim programi nedir
İşbaşı Eğitim Programı sartlari

İşbaşı eğitim programı yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi. Bu durum işbaşı eğitim programını işkur kursları arasında en çok tercih edilen program haline getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda asgari ücretin bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırken işbaşı eğitim programı ile bir iş yerinde çalışırsanız hem asgari ücret kadar işkur maaşı hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız. Bu yazımızda işkur işbaşı eğitim prograramı nedir, nasıl başvurulur, ne kadar maaş ödenir, maaş sorgulaması nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ?

İşbaşı Eğitim Programı Nedir
İşbaşi eğitim programı yeni bir meslek öğrenmek için büyük bir avantaj dır.

Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça işbaşı eğitim programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı belli yaş aralıklarında (16 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programı giriyor.

>>>İEP hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İşkur’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır. Tabi şartlarınız uyuyorsa…

Programın şartları ve hazırlamanız gereken evraklar için tıklayın

İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları
İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları

İşbaşı eğitim programı hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır;

İşbaşı eğitim programı ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 gün çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Kadar?

İşbaşı eğitim programı maaşı asgeri ücrete yapılan zamla beraber 6 ayda bir güncellenmektedir. Programa katılacaklar için maaş konusunda bilmeleri gereken noktalardan birincisi öğrenciyseniz(açık öğretim dahil) veya işsizlik maaşı alıyorsanız maaşınızda belli oranlarda kesinti olur. Aşağıda bir tablo halinde güncel işbaşı eğitim programı maaşının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Diğer tüm kursiyer ücretlerini İşkur Kursiyer Maaşları sayfamızda bulabilirsiniz.

İş Arayanlar Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alanlar
2017 İlk 6 Ay Ücreti 54 TL 40,5 TL 27 TL
Son 6 Ay Ücreti  54 TL  40,5 TL  27 TL
2018 İlk 6 Ay Ücreti  61,65 TL  46,23 TL  30,82 TL
Son 6 Ay Ücreti

İşbaşı Eğitim Programı Kursa Katılacaklara Ne Gibi Fayda Sağlar?

 • Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) günde 54 lira cep harçlığı
 • Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
 • Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
 • Ağır ve tehlikeli(aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
 • Kurs bitiminde işverenin sizi kurs süresi kadar işe alma zorunluluğu. Bu sayede kurs süresi kadar sigortalı olarak çalışma fırsatı.
 • Kurs süresince Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinden yararlanma gibi faydaları bulunmaktadır.

Güncel iş fikirlerini incelemek için tıklayın

Katılacağınız kurs programına göre işbaşı eğitim programınızın süresi değişmektedir. Programın süresi maksimum 1 yıl dır. Bu süre;

 • İşverenin geçmiş işbaşı eğitim programında kursiyerlerini istihdam edip etmediğine
 • Kaç ay istihdam ettiğine
 • Geçmiş programlarda programlarda sıkıntılı işlemler olup olmadığına( Devam çizelgelerini zamanında göndermek, denetim sırasında kursiyerlerin sıklıkla işyerinde olmaması, İstenilen evrakları zamanında kuruma iletmemesi, kursiyerlerini sözleşmede geçen saat aralıkları dışında çalıştırması)
 • Geçmiş programlarda istihdam artışı olup olmadığına( Kimi işverenin programdan faydalanmak adına geçiçi eleman alıp kurs süreci içerisinde elemanlarını işten çıkarması gibi)
 • İşin niteliğine göre Halk Eğitim’in kurs süreleri hesabında kullandığı modül baz alınarak hesaplanır. Örneğin Oda Görevlisi işbaşı eğitim programının süresi yaklaşık 2 Ay iken ağır ve tehlikeli işler kategorisine giren Aşçı Yardımcılığı proğramının süresi yaklaşık 5,5 Ay dır.

Önemli Not: Kurs süresi son yapılan düzenlemere göre maksimum 3 ay olarak belirlenmiştir. İstisna olarak bu süre kursiyerin yapacağı iş ağır ve tehlikeli işler sınıfında ise Halk Eğitim Modülündeki işin öğrenilmesi için gereken süre baz alınarak işbaşı eğitim programın süresi belirlenecektir. Örneğin torna tesviye için halk eğitim modülündeki süre 1 yıl ise iş başı eğitim programının süresi de 1 yıl olmak zorundadır.

-Kursa katıldığınız süre boyunca günde 61,65(Öğrenci olmayan yada işsizlik maaşı almayanlar)  lira cep harçlığı alırsınız. Burada şuna dikkat ediniz, 1 aylık süre içinde  haftanın 1 günü tatil olarak ayda 4 gün tatiliniz vardır tatil olan günlerde size cep harçlığı ödenmez. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs gibi resmi tatiller de tatil günlerine dahildir. Bu günler devam olarak hesaplanmadığı için ay içerisinde bu günlere denk gelirseniz bu günlerde de para alamazsınız. Kurumun size vereceği devam föyün’de bu günleri çarpı yada üstü çizili olarak göreceksiniz

-Sertifika sahibi olmanın önemi 2016 yılından sonra daha da ön plana çıkacaktır. Nedeni ise 2016 yılından itibaren iş yerlerinde sertifikası olmayan eleman çalıştırılması yasaklanacaktır. Bu nedenle çalışırken bir sertifika sahibi olup zamandan ve paradan kazanmış olacaksınız.

-Kurs süresince genel sağlık sigortanız İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bunun dışında herhangi bir sigorta priminiz ödenmez.

DİKKAT: Kurs süresince prime dayalı, emekliliği etkileyen sigorta priminiz  ödenmez!!!

İşbaşı Eğitim Programın İşverenlere Faydaları

isbasi egitim programi maasi

 • Nitelikli eleman yetiştirmekte kullanılan maddi kaybı azaltmakta.
 • İşbaşı eğitim programı işveren için eleman değerlendirmesi yaparken işe alacağı personelin kurs süresince değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirme sonucunda istediği eleman olup olmadığı kanaatine varmasına yardımcı olur.
 • İşverenlere hiç bir yükümlülüğü olmayan İşbaşı eğitim programının işverene faydalarını detaylı olarak   İşbaşı Eğitim Programının İşverene Faydaları başlığı altında topladık.

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle https://goo.gl/ZIaaHV bu adreste belirttiğimiz  temel şartları taşımalısınız. Bu programa katılmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş kursiyer olarak çalışacağınız iş yerini tespit etmek olmalıdır. Eğer bu iş yerini siz bulamıyorsanız kurum yetkililerine danışıp portföylerinde programı işyerlerinde uygulamak isteyen iş yerleri varsa sizi o iş yerlerine yönlendireceklerdir.

İş yerini tespit ettikten sonra kurum yetkilisi size ve iş yerinize hazırlamanız için bir evrak listesi verecektir. Bu listeyi tamamladıktan sonra. Sözleşme imzalanır ve kursunuz başlamış olur. İşbaşı eğitim programı başvurusunda hazırlamanız gereken evrak listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrak listesi değişebilen yönetmeliğe göre farklılık gösterebilir. Kesin başvuru listesini kurumunuzdan istemenizde fayda vardır.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Ödenir ?

İşbaşı eğitim programının emekli maaşı ya da diğer devletin vermiş olduğu maaşlar gibi belli bir yatırılma süresi belirlenmemiştir. Nedeni ise maaş işlemlerinin sizin devam föyünü kuruma iletmenizle başlamasıdır. Maaşlar ne zaman yatar maaş sorgulaması yapılabilecek bir yer var mıdır sorunuza ise ancak şöyle bir cevap verilebilir; Ay sonunda imzaladığınız devam föyün’ün kuruma iletilme süresine ve kurumun yoğunluğuna göre maaşlarınız her ayın 10’u ile 20’si arasında hesabınıza aktarılır. Fakat dediğimiz gibi bu süre kesin değildir kurumun yoğunluğuna ve sizin devam föyü’nü kuruma iletme sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Devam föyü’nüzü ne kadar erken ulaştırırsanız işleminiz o kadar hızlı başlar. Tabi aksilikler olmadığı sürece.

Maaşım yattı mı, işkur maaş sorgulamamı nasıl yabilirim surularına ise Halkbankta adınıza açılan hesaba bankanın size verdiği kartı kullanarak, ATM lerden yada hesabınızı internet ortamına açarak cep telefonuza indireceğiniz uygulama ile interternet şubesini kullanarak öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz cevabını verebiliriz.

>>>İEP hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Devam Föyü Nasıl Doldurulur ?

devam föyü
İşbaşı eğitim programı devam föyü örneği

Devam föyü nasıl doldurulur diye soranlar için yukarıda size örnek bir devam föyü verdik. Öncelikle mavi tükenmez kalem kullanmaya özen gösterin. Çarpı olan yerlere imzamızı atmıyoruz bu yerler bizim tatil günlerimizdir. Kursiyer imzası olan yere imzaları kursiyerimiz yani örnek olarak verdiğimiz devam föyü’ndeki Ali her gün giriş ve çıkış için imza atacak. Aliden sorumlu olan eğitici Fadıl ise sorumlunun kontrol imzası bölümüne imzasını her gün atacak. Bu şekilde imzaların hepsi tamamlandıktan sonra maaşınızın ödenmesi için devam föyünü kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca yanlış attığınız imzalar için dakstil kullanmayınız.

İşverenlerden gelen sorular

 • İşyerimde kaç kursiyer çalıştırabilirim?

2 ile 10 kişi çalışanınız varsa 1, 11 ve üzeri çalışanınız varsa personel sayınızın 10 da 1 i oranında kursiyer çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında kursiyerlerinizin %50 sini istihdam edeceğini taahüt etmeniz durumunda çalışan sayınızın %30 u kadar kursiyer çalıştırabilirsiniz.

 • Kurs programında kursun bitişindeki sayım başlangıçtaki sayımdan düşük olursa ne olur ?

Bu durumun tespit tarihi itibariyle size 1 ay süre tanınır. 1 aylık süre içerisinde sizden kurs başlangıç ve bitiş tarihindeki personel sayısındaki fark kadar kişiyi en az 60 gün istihdam etmeniz ve istihdam ettiğinize dair işe giriş bildirgelerini 1 aylık süre bitiminden itibaren en geç 5 gün içerisinde kuruma ibraz etmeniz istenir.  Eğer bunu yapmazsanız 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden faydalanamazsınız işverene maddi yaptırım uygulanmaz.

 • Üniversite öğrencileri de Zorunlu Stajlarını İşbaşı Eğitim Programı ile Yapabilirler mi ?

Üniversite öğrencileri de artık zorunlu stajlarını işbaşı eğitim programı ile yapabilmektedirler. Bu sayede ücret almadan staj yapan öğrencilerin staj dönemi içinde kendilerine 1404 lira kadar gelir oluşturmuş olacaklar.

KOSGEB nitelikli eleman desteği ile lisans mezunlarının maaşlarının yarısını karşıladığı teşviğin detayları için tıklayınız.

 • Kursiyerim kurs bitiminde istihdam edilmek istemiyor ne yapabilirim?

Bu durumda kuruma kayıtlı işsizlerden herhangi birini kurs süresi kadar istihdam etmeniz gerekir.

 • Sözleşmelerimi %20 veya %50 istihdam taahüdü ile imzalar ve kurs sonunda bu oranlarda istihdam etmezsem bana ne gibi bir yaptırım uygulanır ?

Bu durumda taahüt yerine getirilmezse varsa devam eden programlar sonlandırılır ve bu programlar için kursiyerlere yapılan ödemeler işverenden  yasal faiziyle tahsil edilir. Ayrıca işveren 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden men edilir.

 • Kursiyerlerin devamsızlık yapması ve sağlık raprlu alması kaç günle sınırlıdır ?

Kursiyerler programın fiili süresinin %10 u kadar devamsızlık yapabilirler ve en fazla 5 gün sağlık raporu alabilirler. bu sürelerin geçmesi durumunda devamsızlıktan kalırlar ve kurs iptal edilir.

 • İşbaşı eğitim programı bitince çalışanın sigortası hemen başlatılmalı mı yoksa bir 2 ay sonra başlatılsa da olur mu ?

İstihdam taahüdü verdiyseniz kursiyerinizi kurs bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde istihdam etmeniz gerekir. 30 günü geçerseniz 1 yıl yasaklı  duruma düşersiniz.

Belediyeler, okullar ve diğer kamu kurumlarında düzenlenen toplum yararına çalışma programı hakkında bilgi almak için tıklayın

Kursiyerlerden Gelen Sorular

Soru 1: İşbaşı eğitim programına daha önce işkur kurslarından birine katılmış olanlar  katılabilir mi?

Cevap: İşkur’un açmış olduğu herhangi bir kursa yeniden katılmak için geçmesi gereken süresi en son katılmış olduğunuz kursun bitiş tarihinden 3 ay sonrasıdır. 3 ay sonra yeni bir kursa yani işbaşı eğitim programına katılabilirsiniz.

Soru 2: Merhaba ben eşimin abisinin yanında ön muhasebeci olarak işe girmek istiyorum staj programından yararlanabilir miyim ?

Cevap: İşverenle veya vekili ile 1. ve 2. derece kan hısımın yoksa çalışabilirsin. Sorun olmaz  ( Birinci derece kan hısımı  işverenin ve işveren vekilinin annesi, babası ve çocukları.  ikinci derece kan hısımı ise kişinin kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabasını kapsamaktadır. )

Soru 3: İşbaşı eğitim programına 15 yaşını doldurmuş Lise öğrencileri katılabiliyor mu eğer katılabiliyorsa yaz tatili boyunca çalışıp ardından işten ayrılınca bir yükümlülük var mı?

Cevap: 15 yaşını doldurmuş isen katılabilirsin. İşverenin imzalayacağı sözleşmeye göre değişir 3 tür sözleşme mevcut bu imzalanacak sözleşmeye göre bir yükümlülük doğar yada doğmaz. Bu sözleşmeden makalemizde yakın zamanda bahsetmiş olacağım.

Soru 4: Ben Haziran ayında işbasi eğitim programından yararlanmaya başladım Kasım ayının başlarında program süresi bitti ve çalıştığım yer bana 2 aylık sigorta yaptı ben işbaşi eğitim programından tekrar yararlanabilir miyim tekrar yararlanma gibi bir şansım var ise ayni işyerinde mi yoksa farklı bir işyerinden mi yararlanabilirim ?

Cevap: Sanıyorum 6 ay işbaşı eğitim programı kursuna katılmışsın. Yeni yapılan düzenleme ile program süresi 1 yıla çıkarıldı ve senin bu durumda 6 ay daha işbaşı eğitim programından yararlanma hakkın doğuyor. Eğer  Programın bittiyse aynı işyerinde çalışabilmen için 3 ay beklemen gerekir 3 ay sonra bu program ile çalışabilirsin.

Soru 5: Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programı uygulayabilir miyim?

Cevap: İlk okul mezunu olsan da profesör olsan da bahsettiğin programlarda işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin. Bir sorun olmaz.

Soru 6: Merhaba işkur görevlileri ne zaman denetime geliyor acaba ?

Cevap: İşkur denetiminin belli bir süresi yoktur öyle ki adı üstünde bu bir denetleme.

Soru 7: İşsizlik maaşı alanlar İEP ‘a başvuru yapabilirler mi. Başvursalar bile işsizlik maaşları kesilir mi ?

Cevap: İşsizlik maaşı alıyorsanız İEP ‘ e de başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız da kesilme olmaz aynı anda hem işsizlik maaşı hem de işbaşı eğitim programı maaşı alabilirsin.  Yeni gelen düzenleme ile işsizlik maaşı alanların işbaşı eğitim programına katılmaları durumunda maaşlarında bir kesinte olmamakta. Fakat bu kişilerin işbaşı eğitim programı maaşları %50 oranında az ödenmektedir. Detaylı bilgi için İŞKUR Kursiyer Ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru 8: Öğrenciyim işbaşı eğitim programına katılırsam maaşım ne kadar olur?

Cevap: Örgün eğitim yada açık öğretim öğrencisi iseniz işbaşı eğitim maaşınız yokarıda belirttiğimiz gibi yaklaşık 4’te 1 lik oranında kesintiye uğrar.

>>>İEP hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için tıklayınız.

PAYLAŞ:

Share
Paylaş:
Share

Benzer Yazı

Hukuk danışmanlığı

Hukuk Danışmanı Nedir? Hangi Durumlarda Devreye Girer?

Her geçen zaman, yeni iş kolları doğmakta, bu iş kolları da kendi uzmanlık alanları içerisinde …

Soru Sor / Yorum Yap

1295 Yorum - "İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
ipek
Ziyaretçi

1 haziran 2017 tarihinde bir firmada işkurun sağlamış olduğu işbaşı eğitim programından faydalandım. 1 Eylül tarihinde aynı firmada sigortalı olarak aynı firmada aynı pozisyonda çalışmaya devam ettim.
20 aralık tarihinde anlaşmazlıkdan dolayı işten ayrıldım. 2.defa farklı bir firmada işbaşı eğitim programından faydalanabilmem için kaç gün geçmesi gerekir.

Hilal
Ziyaretçi
Hilal

Kurs başvuru yapmam için neler gerekli bir işyerine başvuru yapmalimiyim

Gül
Ziyaretçi

2018 de ücretlerde bir artış olacak mı?

Haneul
Ziyaretçi
Haneul

3 aylık süre bittikten sonra farklı bir programa katılabilmem için belirli bir süre geçmesi gerekir mi yoksa direk başlayabilir miyim?

Cagla
Ziyaretçi
Cagla

Merhabalar iskur egitimi basladiktan sonra egitimden ayrildigimiz takdirde 1 yil boyunca iskur egitiminden yararlanamiyoruz .peki ilk 20 gün zarfinda ciktigimizdada mi ayni sekilde ??

Safiye
Ziyaretçi
Safiye

Merhabalar. Ben İşkur işbaşı eğitim programı adı altında özel bir hastanede gece veznesine işe alındım.. bu ayki çalışma saatim tam 244 saat.. hafta sonu 24 saatlik nöbetlerimiz var. Nerede bu İşkur denetimi. Yazıklar olsun böyle denetime ve sisteme.. aynı zamanda açıktan Üniversite okuduğum için bana günlük 40 tl veriyorlar. Öğrenci olmayanlara günlük 54 tl veriliyor.. üniversiteyi açıktan okuyorum ve son senem olduğu için kaydımı sildirmek istemiyorum. Kaydı dondurmak olmuuyormuş. Tam ücret alabilmem için üniversite kaydımı komple sildirmem gerekiyor. Şaka gibi. Aynı yazıyı şimdi Cumhurbaşkanlığına göndereceğim.. hakkımı sonuna kadar savunacağım..

Kursiyer
Ziyaretçi
Kursiyer

Ogrencilere neden 40.5 lira onu anlamiyorum herkesle ayni saat calisiyorum ayni yol parasini veriyorum hatta daha fazla calisiyorum ama bana 40.5 lira veriliyor tamamen sacmalik kaydolduguma pisman oldum ..

özlem
Ziyaretçi
özlem

merhaba ben iep da 5 agustos 2017 de basladım 3 ay iş kur 3 ay iş yeri çalıştırmak zorunda dedi 1 ay kaldı 1 ay sonra iş veren maaşımı ne kadar yatırmak zorunda sigortamı yapmak zorunda ya hani asgari ücret mi yatıracak?

Bahriye
Ziyaretçi
Bahriye

İş kur ile yapılan çalışmalarda işe geliş ve çıkış saatleri kaçtır acaba birde cumartesileri saat kaça kadar çalışılır bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

Mustafa
Ziyaretçi
Mustafa
Merhaba, 2016 Mart Ay’ı içerisinde İş-kur Temsilcimiz tarafından eleman alımı yapabileceğimiz söylendi,bununla ilgili olarak araştırmalarımız sonucunda sisteme kayıtlı olan bir kişiyi İş-kur ile paylaşarak eleman alımı için tarafımızdan istenilen evrakları temsilcimize sunduk. İş-kur iş başı eğitim programlarında istenilen evraklar son 3 Ay’a ait Sgk dökümü en başında yer almaktadır. Gerekli evraklar teslim edildikten sonra iş başı eğitim programımız Nisan Ay’ı ile birlikte başladı. 12 Aylık program içerisinde belirli dönemlerde gerekli denetlemeler yapılarak herhangi bir sorun olmadan programa devamı sağlandı,program süresi içerisinde çalışanımız İş-kur temsilcimiz ile görüşerek evlilikten dolayı 30 günlük gelmeme hakkını kullanacağını ifade ederek şehir dışına tarafımızdan izin almadan… Read more »
Efkan
Ziyaretçi
Efkan

Merhaba, Eylül ayında iş başı eğitimim başladı. Çalıştığım yer eğitim parası gelene kadar geri ödemeli olarak maaşımı o ay vermişti, bu arada maaşım 900 lira. İşkur ise günlüğü 54 liradan ayda 1080 lira ücret tanımladı. Şimdi ise çalıştığım yer geri vereceğim 900 lirayı değilde 1080 liranın tamamını istiyor. Ne yapmalıyım?
Birde işi bırakmak istiyorum, işkurun ya da çalıştığım yerin bana bir yaptırımı olur mu?

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Merhaba. İşbaşı eğitim programına katılan bir eleman öğrenci olması nedeniyle kursu bitirip daha çalışmak istemezse işverenin durumu ne oluyor? Herhangi bir yaptırımı var mı? Kurstan sonra eleman çalışmak istemediği takdirde sigortası yatırılıyor mu?

Leyla
Ziyaretçi
Leyla

Merhaba ben ise başı eğitim kursuna yeni başladım ama herhangi bir kart numarası vermediler maaşım nereye yatıyor hiç bir bilgim yok çalıştığım kurumda bir bilgi vermiyor acaba biz mi gidip halk bankasından kartimizi alıyoruz ve bu her gün gelip gidiyoruz ya herhangi bir yere de imza atmiyoruz bir sorun olur mu

Pınar
Ziyaretçi
Pınar

Merhaba, ben İEP çervesinde bir firma buldum fakat firma eleman açığı olmadığı için beni ve ya başka bir işsizi istihdam etmek istemiyor. Firmada çalışan ilk İEP’li ben olacağım. Firma sözleşmeyi %20lik istihdam sözüyle yaparsa eğitimim bittikten sonra süreçte yeni birini işe almak zorunda mıdır? Ya da daha fazla kursiyer almak zorunluluğu var mıdır?

Misafir
Ziyaretçi
Misafir

Kredi çekmek istediğimiz zaman gelir belgesi isteniyor onu nerden alıcaz? Normalde iş yerinin muhasebesi verir

ipek
Ziyaretçi

ödemelerin net bir tarihi yok galiba ilk ay 14 ünde aldım. ikinci ay 16 sında bu ay hala yatmadı

Melike
Ziyaretçi
Melike

Süresi bitmeden işten çıkılırsa ne olur?

misafir
Ziyaretçi
misafir

meraba ağustos ayı 3.ayımdı ve bitti. ağustosun 14 ünde üniversiteye kayıt oldum maaş nasıl hesaplanır. tüm ay öğrencimi yoksa 14 üne kadar normal daha sonra öğrenci mi yada tüm ay normal mi

Uğur YAPAK
Ziyaretçi
Uğur YAPAK

Merhaba işbaşı eğitim programı ile maaş alıyordum program sürem 25 ağustos da doldu 1 ağustos ile 25 ağustos tarihlerindeki çalışmamın karşılığını işkur yatırırmı 26 ağustos dan itibaren çalıştığım şirkette işe girişim yapıldı bu durum işkurun maaş yatırmasına engelmi devam çizelgesini 25 ağustosda teslim ettim maaş nezaman yatar budurumda

sun
Ziyaretçi

benimde 17 ağustosta sözleşmem bitti bende maaşı bekliyorum normalde 5ine kadar alırdım mutlaka

esra
Ziyaretçi

Merhaba ben işbaşı eğitim programıyla 1 ağustosta işe başladım 5 eylülde işbaşı eğitim devam çizelgesini işkura bıraktım maaşım kaç gün sonra yatar bir bilginiz var mı? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Share