Ana Sayfa / iş Hayatı / İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

Paylaş:
Share
isbasi egitim programi nedir
İşbaşı Eğitim Programı sartlari

İşbaşı eğitim programı yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi. Bu durum işbaşı eğitim programını işkur kursları arasında en çok tercih edilen program haline getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda asgari ücretin bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırken işbaşı eğitim programı ile bir iş yerinde çalışırsanız hem asgari ücret kadar işkur maaşı hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız. Bu yazımızda işkur işbaşı eğitim prograramı nedir, nasıl başvurulur, ne kadar maaş ödenir, maaş sorgulaması nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ?

İşbaşı Eğitim Programı Nedir
İşbaşi eğitim programı yeni bir meslek öğrenmek için büyük bir avantaj dır.

Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça işbaşı eğitim programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı belli yaş aralıklarında (16 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programı giriyor.

Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İşkur’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır. Tabi şartlarınız uyuyorsa…

Programın şartları ve hazırlamanız gereken evraklar için tıklayın

İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları
İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları

İşbaşı eğitim programı hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır;

İşbaşı eğitim programı ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 gün çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Kadar?

İşbaşı eğitim programı maaşı asgeri ücrete yapılan zamla beraber 6 ayda bir güncellenmektedir. Programa katılacaklar için maaş konusunda bilmeleri gereken noktalardan birincisi öğrenciyseniz(açık öğretim dahil) veya işsizlik maaşı alıyorsanız maaşınızda belli oranlarda kesinti olur. Aşağıda bir tablo halinde güncel işbaşı eğitim programı maaşının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Diğer tüm kursiyer ücretlerini İşkur Kursiyer Maaşları sayfamızda bulabilirsiniz.

İş Arayanlar Öğrenciler İşsizlik Maaşı Alanlar
2017 İlk 6 Ay Ücreti 54 TL 40,5 TL 27 TL
Son 6 Ay Ücreti  54 TL  40,5 TL  27 TL
2018 İlk 6 Ay Ücreti
Son 6 Ay Ücreti

İşbaşı Eğitim Programı Kursa Katılacaklara Ne Gibi Fayda Sağlar?

 • Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) günde 54 lira cep harçlığı
 • Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
 • Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
 • Ağır ve tehlikeli(aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
 • Kurs bitiminde işverenin sizi kurs süresi kadar işe alma zorunluluğu. Bu sayede kurs süresi kadar sigortalı olarak çalışma fırsatı.
 • Kurs süresince Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinden yararlanma gibi faydaları bulunmaktadır.

Güncel iş fikirlerini incelemek için tıklayın

Katılacağınız kurs programına göre işbaşı eğitim programınızın süresi değişmektedir. Programın süresi maksimum 1 yıl dır. Bu süre;

 • İşverenin geçmiş işbaşı eğitim programında kursiyerlerini istihdam edip etmediğine
 • Kaç ay istihdam ettiğine
 • Geçmiş programlarda programlarda sıkıntılı işlemler olup olmadığına( Devam çizelgelerini zamanında göndermek, denetim sırasında kursiyerlerin sıklıkla işyerinde olmaması, İstenilen evrakları zamanında kuruma iletmemesi, kursiyerlerini sözleşmede geçen saat aralıkları dışında çalıştırması)
 • Geçmiş programlarda istihdam artışı olup olmadığına( Kimi işverenin programdan faydalanmak adına geçiçi eleman alıp kurs süreci içerisinde elemanlarını işten çıkarması gibi)
 • İşin niteliğine göre Halk Eğitim’in kurs süreleri hesabında kullandığı modül baz alınarak hesaplanır. Örneğin Oda Görevlisi işbaşı eğitim programının süresi yaklaşık 2 Ay iken ağır ve tehlikeli işler kategorisine giren Aşçı Yardımcılığı proğramının süresi yaklaşık 5,5 Ay dır.

Önemli Not: Kurs süresi son yapılan düzenlemere göre maksimum 3 ay olarak belirlenmiştir. İstisna olarak bu süre kursiyerin yapacağı iş ağır ve tehlikeli işler sınıfında ise Halk Eğitim Modülündeki işin öğrenilmesi için gereken süre baz alınarak işbaşı eğitim programın süresi belirlenecektir. Örneğin torna tesviye için halk eğitim modülündeki süre 1 yıl ise iş başı eğitim programının süresi de 1 yıl olmak zorundadır.

-Kursa katıldığınız süre boyunca günde 54 lira cep harçlığı alırsınız. Burada şuna dikkat ediniz, 1 aylık süre içinde  haftanın 1 günü tatil olarak ayda 4 gün tatiliniz vardır tatil olan günlerde size cep harçlığı ödenmez. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs gibi resmi tatiller de tatil günlerine dahildir. Bu günler devam olarak hesaplanmadığı için ay içerisinde bu günlere denk gelirseniz bu günlerde de para alamazsınız. Kurumun size vereceği devam föyün’de bu günleri çarpı yada üstü çizili olarak göreceksiniz

-Sertifika sahibi olmanın önemi 2016 yılından sonra daha da ön plana çıkacaktır. Nedeni ise 2016 yılından itibaren iş yerlerinde sertifikası olmayan eleman çalıştırılması yasaklanacaktır. Bu nedenle çalışırken bir sertifika sahibi olup zamandan ve paradan kazanmış olacaksınız.

-Kurs süresince genel sağlık sigortanız İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bunun dışında herhangi bir sigorta priminiz ödenmez.

DİKKAT: Kurs süresince prime dayalı, emekliliği etkileyen sigorta priminiz  ödenmez!!!

İşbaşı Eğitim Programın İşverenlere Faydaları

isbasi egitim programi maasi

 • Nitelikli eleman yetiştirmekte kullanılan maddi kaybı azaltmakta.
 • İşbaşı eğitim programı işveren için eleman değerlendirmesi yaparken işe alacağı personelin kurs süresince değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirme sonucunda istediği eleman olup olmadığı kanaatine varmasına yardımcı olur.
 • İşverenlere hiç bir yükümlülüğü olmayan İşbaşı eğitim programının işverene faydalarını detaylı olarak   İşbaşı Eğitim Programının İşverene Faydaları başlığı altında topladık.

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle https://goo.gl/ZIaaHV bu adreste belirttiğimiz  temel şartları taşımalısınız. Bu programa katılmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş kursiyer olarak çalışacağınız iş yerini tespit etmek olmalıdır. Eğer bu iş yerini siz bulamıyorsanız kurum yetkililerine danışıp portföylerinde programı işyerlerinde uygulamak isteyen iş yerleri varsa sizi o iş yerlerine yönlendireceklerdir.

İş yerini tespit ettikten sonra kurum yetkilisi size ve iş yerinize hazırlamanız için bir evrak listesi verecektir. Bu listeyi tamamladıktan sonra. Sözleşme imzalanır ve kursunuz başlamış olur. İşbaşı eğitim programı başvurusunda hazırlamanız gereken evrak listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrak listesi değişebilen yönetmeliğe göre farklılık gösterebilir. Kesin başvuru listesini kurumunuzdan istemenizde fayda vardır.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Ödenir ?

İşbaşı eğitim programının emekli maaşı ya da diğer devletin vermiş olduğu maaşlar gibi belli bir yatırılma süresi belirlenmemiştir. Nedeni ise maaş işlemlerinin sizin devam föyünü kuruma iletmenizle başlamasıdır. Maaşlar ne zaman yatar maaş sorgulaması yapılabilecek bir yer var mıdır sorunuza ise ancak şöyle bir cevap verilebilir; Ay sonunda imzaladığınız devam föyün’ün kuruma iletilme süresine ve kurumun yoğunluğuna göre maaşlarınız her ayın 10’u ile 20’si arasında hesabınıza aktarılır. Fakat dediğimiz gibi bu süre kesin değildir kurumun yoğunluğuna ve sizin devam föyü’nü kuruma iletme sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Devam föyü’nüzü ne kadar erken ulaştırırsanız işleminiz o kadar hızlı başlar. Tabi aksilikler olmadığı sürece.

Maaşım yattı mı, işkur maaş sorgulamamı nasıl yabilirim surularına ise Halkbankta adınıza açılan hesaba bankanın size verdiği kartı kullanarak, ATM lerden yada hesabınızı internet ortamına açarak cep telefonuza indireceğiniz uygulama ile interternet şubesini kullanarak öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz cevabını verebiliriz.

Devam Föyü Nasıl Doldurulur ?

devam föyü
İşbaşı eğitim programı devam föyü örneği

Devam föyü nasıl doldurulur diye soranlar için yukarıda size örnek bir devam föyü verdik. Öncelikle mavi tükenmez kalem kullanmaya özen gösterin. Çarpı olan yerlere imzamızı atmıyoruz bu yerler bizim tatil günlerimizdir. Kursiyer imzası olan yere imzaları kursiyerimiz yani örnek olarak verdiğimiz devam föyü’ndeki Ali her gün giriş ve çıkış için imza atacak. Aliden sorumlu olan eğitici Fadıl ise sorumlunun kontrol imzası bölümüne imzasını her gün atacak. Bu şekilde imzaların hepsi tamamlandıktan sonra maaşınızın ödenmesi için devam föyünü kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca yanlış attığınız imzalar için dakstil kullanmayınız.

İşverenlerden gelen sorular

 • İşyerimde kaç kursiyer çalıştırabilirim?

2 ile 10 kişi çalışanınız varsa 1, 11 ve üzeri çalışanınız varsa personel sayınızın 10 da 1 i oranında kursiyer çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında kursiyerlerinizin %50 sini istihdam edeceğini taahüt etmeniz durumunda çalışan sayınızın %30 u kadar kursiyer çalıştırabilirsiniz.

 • Kurs programında kursun bitişindeki sayım başlangıçtaki sayımdan düşük olursa ne olur ?

Bu durumun tespit tarihi itibariyle size 1 ay süre tanınır. 1 aylık süre içerisinde sizden kurs başlangıç ve bitiş tarihindeki personel sayısındaki fark kadar kişiyi en az 60 gün istihdam etmeniz ve istihdam ettiğinize dair işe giriş bildirgelerini 1 aylık süre bitiminden itibaren en geç 5 gün içerisinde kuruma ibraz etmeniz istenir.  Eğer bunu yapmazsanız 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden faydalanamazsınız işverene maddi yaptırım uygulanmaz.

 • Üniversite öğrencileri de Zorunlu Stajlarını İşbaşı Eğitim Programı ile Yapabilirler mi ?

Üniversite öğrencileri de artık zorunlu stajlarını işbaşı eğitim programı ile yapabilmektedirler. Bu sayede ücret almadan staj yapan öğrencilerin staj dönemi içinde kendilerine 1404 lira kadar gelir oluşturmuş olacaklar.

KOSGEB nitelikli eleman desteği ile lisans mezunlarının maaşlarının yarısını karşıladığı teşviğin detayları için tıklayınız.

 • Kursiyerim kurs bitiminde istihdam edilmek istemiyor ne yapabilirim?

Bu durumda kuruma kayıtlı işsizlerden herhangi birini kurs süresi kadar istihdam etmeniz gerekir.

 • Sözleşmelerimi %20 veya %50 istihdam taahüdü ile imzalar ve kurs sonunda bu oranlarda istihdam etmezsem bana ne gibi bir yaptırım uygulanır ?

Bu durumda taahüt yerine getirilmezse varsa devam eden programlar sonlandırılır ve bu programlar için kursiyerlere yapılan ödemeler işverenden  yasal faiziyle tahsil edilir. Ayrıca işveren 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden men edilir.

 • Kursiyerlerin devamsızlık yapması ve sağlık raprlu alması kaç günle sınırlıdır ?

Kursiyerler programın fiili süresinin %10 u kadar devamsızlık yapabilirler ve en fazla 5 gün sağlık raporu alabilirler. bu sürelerin geçmesi durumunda devamsızlıktan kalırlar ve kurs iptal edilir.

 • İşbaşı eğitim programı bitince çalışanın sigortası hemen başlatılmalı mı yoksa bir 2 ay sonra başlatılsa da olur mu ?

İstihdam taahüdü verdiyseniz kursiyerinizi kurs bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde istihdam etmeniz gerekir. 30 günü geçerseniz 1 yıl yasaklı  duruma düşersiniz.

Belediyeler, okullar ve diğer kamu kurumlarında düzenlenen toplum yararına çalışma programı hakkında bilgi almak için tıklayın

Kursiyerlerden Gelen Sorular

Soru 1: İşbaşı eğitim programına daha önce işkur kurslarından birine katılmış olanlar  katılabilir mi?

Cevap: İşkur’un açmış olduğu herhangi bir kursa yeniden katılmak için geçmesi gereken süresi en son katılmış olduğunuz kursun bitiş tarihinden 3 ay sonrasıdır. 3 ay sonra yeni bir kursa yani işbaşı eğitim programına katılabilirsiniz.

Soru 2: Merhaba ben eşimin abisinin yanında ön muhasebeci olarak işe girmek istiyorum staj programından yararlanabilir miyim ?

Cevap: İşverenle veya vekili ile 1. ve 2. derece kan hısımın yoksa çalışabilirsin. Sorun olmaz  ( Birinci derece kan hısımı  işverenin ve işveren vekilinin annesi, babası ve çocukları.  ikinci derece kan hısımı ise kişinin kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabasını kapsamaktadır. )

Soru 3: İşbaşı eğitim programına 15 yaşını doldurmuş Lise öğrencileri katılabiliyor mu eğer katılabiliyorsa yaz tatili boyunca çalışıp ardından işten ayrılınca bir yükümlülük var mı?

Cevap: 15 yaşını doldurmuş isen katılabilirsin. İşverenin imzalayacağı sözleşmeye göre değişir 3 tür sözleşme mevcut bu imzalanacak sözleşmeye göre bir yükümlülük doğar yada doğmaz. Bu sözleşmeden makalemizde yakın zamanda bahsetmiş olacağım.

Soru 4: Ben Haziran ayında işbasi eğitim programından yararlanmaya başladım Kasım ayının başlarında program süresi bitti ve çalıştığım yer bana 2 aylık sigorta yaptı ben işbaşi eğitim programından tekrar yararlanabilir miyim tekrar yararlanma gibi bir şansım var ise ayni işyerinde mi yoksa farklı bir işyerinden mi yararlanabilirim ?

Cevap: Sanıyorum 6 ay işbaşı eğitim programı kursuna katılmışsın. Yeni yapılan düzenleme ile program süresi 1 yıla çıkarıldı ve senin bu durumda 6 ay daha işbaşı eğitim programından yararlanma hakkın doğuyor. Eğer  Programın bittiyse aynı işyerinde çalışabilmen için 3 ay beklemen gerekir 3 ay sonra bu program ile çalışabilirsin.

Soru 5: Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programı uygulayabilir miyim?

Cevap: İlk okul mezunu olsan da profesör olsan da bahsettiğin programlarda işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin. Bir sorun olmaz.

Soru 6: Merhaba işkur görevlileri ne zaman denetime geliyor acaba ?

Cevap: İşkur denetiminin belli bir süresi yoktur öyle ki adı üstünde bu bir denetleme.

Soru 7: İşsizlik maaşı alanlar İEP ‘a başvuru yapabilirler mi. Başvursalar bile işsizlik maaşları kesilir mi ?

Cevap: İşsizlik maaşı alıyorsanız İEP ‘ e de başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız da kesilme olmaz aynı anda hem işsizlik maaşı hem de işbaşı eğitim programı maaşı alabilirsin.  Yeni gelen düzenleme ile işsizlik maaşı alanların işbaşı eğitim programına katılmaları durumunda maaşlarında bir kesinte olmamakta. Fakat bu kişilerin işbaşı eğitim programı maaşları %50 oranında az ödenmektedir. Detaylı bilgi için İŞKUR Kursiyer Ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru 8: Öğrenciyim işbaşı eğitim programına katılırsam maaşım ne kadar olur?

Cevap: Örgün eğitim yada açık öğretim öğrencisi iseniz işbaşı eğitim maaşınız yokarıda belirttiğimiz gibi yaklaşık 4’te 1 lik oranında kesintiye uğrar.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için tıklayınız.


Benzer Yazı

İstifa edene işsizik maaşı

İstifa Edenler İşsizlik Maaşı Alabilecek | İşsizlik Maaşı’nın Püf Noktaları

Evet Doğru duydunuz istifa edenler işsizlik maaşı alabilir. Bilindiği üzere şuan ki işsizlik maaşı kanununa …Bunlarada Gözatın1.285 Yorum

 1. Merhabalar. Yarın İşkur da İş Başı Eğitim Programı kapsamında işe gireceğim. Fakat eşim için geçici olarak şahıs şirketini benim üzerimde kurmamız gerekiyor. Sigortalı olarak çalışsaydım yani iep kapsamı değilde normal sigortalı olarak çalışsaydım üzerime açtığım şahıs şirketi sorun olmazmış. fakat iep kapsamında işe başlamamle birlikte bu şahıs şirketini üzerime açmamda sorun olur mu? sonuçta 3. ayın sonunda sigortalı olarak çalışmaya devam edeceğim.

 2. aynı meslekte iki kere işbaşı egitim programından yararlanabilirmiyim aralarında 9 ay var

  • Yönetmelikte buna aykırı bir durum yoktur. Fakat işkur’un insiyatifine burakılmıştır.

 3. AYIN 12 OLDU İŞ BAŞI EĞİTİM URSİYER MAAŞLARI HALA YATMADI. SÖYLENEN HER AYIN 1 İLE 10 ARASINDAYDI.. SİZDE DURUMLAR NEDİR ACABA

 4. Merhaba ben is basi egitim programıyla ise basladim 1 hafta olmadi nasil birakabilirim

  • Programdan ayrilmak istediginizi dilekçe yazarak kuruma iletirseniz gereken islem yapilir.

 5. Programa katılalı 2 hafta oldu ama çıkmak istiyorum. Çalıştığım günlerin parasını alabilir miyim yada erken ayrıldığım için herhangi bir ücret öder miyim ?

  • İşbaşı egitim programından istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz bunun için herhangibir ücret ödemezsiniz. Fakat programınızın ilk 4 te 1 lik süresi dışında kurstan ayrılırsanız önümüzdeki 1 yıl işkurun hiç bir kursuna katılamazsınız. Çalıştıgınız gunlerin parasını alabılirsiniz yanliz işten ayrılmadan önce devam çizelgesindeki çalıştığınız günlerin imzalarını atıp işkura vermeyi unutmayın

 6. Eğitim aldığım sırada boşandım maaşım kesilir mi

 7. maaş için hesap açtırmamız mı gerekıyor hangı bankadan alabiliyoruz maaşı nasıl bir yol izliyoruz bu konuda

  • Maaslar halk bankasina yatmakta. Hesap açmaniza gerek yok. Kimliğinizle bankaya giderek maaşinizi cekebilirsiniz. Hesabınızı banka otomatik açıyor

 8. Resmi tatilerde işkur tatil veriyor ama çalıştıgım kurum gelmemi söylüyor ne yapmam gerekiyor?

  • Normal şartlarda gitmemeniz gerekiyor. Kurs günü dışında işyerinde başınıza birşey gelirse programınız sonlandırılabilir ve size ödenen para işverenden alınabilir. Program dışında gittiğiniz günler için işkur size ödeme de yapmaz.

 9. bu maaşın hepsini işkur mu veriyor yoksa yarısını işverenmi karşılıyor nasıl oluyor ?

  • Tamamını işkur Ödüyor. İşvetren yasal olarak isterse bu maaşa ek asgari ücret bürütünün %50 sini size yatırabiliyor.

 10. bankadan maaşın yatıp yatmadığını şubeye giderek mi öğrenebiliyoruz sadece ? telefon veya int. üzerinden öğrenilemiyor mu

 11. Ayin 17si oldu hala iskur maaslari yatmadi, ciddi problemlere yol aciyor bu durum

  • Aynen öyle. Daha bekliyoruz. İş-kur 10’u gibi mesaj gelir gidip alırsınız maaşınızı demişti hâlâ bekliyorum. Sonuçta ödemeler var yani. Kredi ödeyen biriyim ve banka aramaya başladı ben daha İş-kur’u bekliyorum…

 12. 1.Ben haziranin ortasında basladim calismaya. Hazirandan 10 günüm var. Bu 10 günlük ucretim yatmayacak mi. Isveren ilk girdigin ayin maasini son ay aliyorsun gibi bir sey dedi.

  2.Ayrica maas ne kadar? 1404 lira mi yoksa gunluk 54 liraysa 5 gun çalışıyorum 1080 lira olmus oluyor.

 13. Arkadaşlar 4440400 arayın. Hesabınız açılmıştır zaten. Maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Benim maaşım meğer ayın 12’sinde yatmış. Bankayı arayıp sorunca öğrendim.

 14. siz ne zaman işe başladınız ben haziranda başladım ama hala hesap açılmamış .

 15. merhaba ben işkur eğitimini yeni tamamladım ancak farklı bir sektör için tekrar işkur eğitimi için başlamamda engel yoktur sanırım

 16. İş kurlu olarak 3 ay boyunca çalışcam ancak bu 3 ay içinde izin kullanmak istiyorum ne kadar devamsızlık hakkım mevcut ?

 17. Bir işyerinde işkur kursiyer olarak çalışıyorum.işkur günlük 40.5.ödeme yapıyor ayrıca işverendende maaş alabilirmiyim

  • Yasal olarak asgari ucretin burutunun yarisi kadar(888 lira) ek maaş alabilirsiniz. Isveren bunu bankaya uatirarak size odeyebilir bunun icin isverenden vergi alinmaz. 888 tl nin uzerinde maas alacaksaniz bu el altindan olur ama yasal olmaz.

 18. işkur izinli olduğumuz günlerin parasını da ödüyor mu? yoksa sadece imza attığımız günleri mi ödüyor? cevaplarsanız sevirim

 19. 5 gunluk Rapora ek izin alabilir miyiz

 20. 5 günlük raporda kesinti yapılıyor mu acaba

 21. merhaba ben işbaşı eğitim programıyla işe başladım resmi tatil olan günlerde işe gitmediğim için maaşımda kesinti olur mu?

 22. merhaba ben bugün işbaşi egitim programı kapsamında işe girdim yanlız götürdügüm evraklarda benden hesap açmamı istemediler maaşi nasıl alıcaz bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Hesapnaçmanıza gerek yoktur. Otomatik olarak halkbankasında adınıza yeni bir hesap açılmaktadır.

 23. Merhaba işbaşı eğitim programıyla çalışanlara kurban bayramı tatili 10 gün mü?

  • İşbaşı eğiti programı ile çalışanların tatilleri resmi tatille sınırlıdır. 10 gülük tatil idari izin olarak sadece devlet çalışanlarına verilmiştir

 24. İşbaşı eğitim çizelgesini her ayın sonunda işkura götürmemiz gerekiyor ama kurban bayramı tatili 10 gün olduğu için 31 ağustos da tatile dahil. 5 eylülde götüreceğim bir sıkıntı olur mu? yardımcı olursanız sevinirim.

  • Bir sıkıntı olmaz. Zaten bayram boyunca kurum kapalı olacağından başka bir çareniz olmayacak.

 25. Merhaba ağustos ayı içerisinde 30 ağustos zafer bayramı dolayısıyla çalışmadım ama 31 ağustos arife günü yarım gün çalıştim tam maaş yatıcağını söylediler bu bilgi doğrumudur ?

  • Tam gün maaşı alabilmeniz için günde 5 saat çalışmanız yeterlidir. Bilgi doğrusur.

 26. Merhaba ben işbaşı eğitim programıyla 1 ağustosta işe başladım 5 eylülde işbaşı eğitim devam çizelgesini işkura bıraktım maaşım kaç gün sonra yatar bir bilginiz var mı? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 27. Merhaba işbaşı eğitim programı ile maaş alıyordum program sürem 25 ağustos da doldu 1 ağustos ile 25 ağustos tarihlerindeki çalışmamın karşılığını işkur yatırırmı 26 ağustos dan itibaren çalıştığım şirkette işe girişim yapıldı bu durum işkurun maaş yatırmasına engelmi devam çizelgesini 25 ağustosda teslim ettim maaş nezaman yatar budurumda

  • benimde 17 ağustosta sözleşmem bitti bende maaşı bekliyorum normalde 5ine kadar alırdım mutlaka

 28. meraba ağustos ayı 3.ayımdı ve bitti. ağustosun 14 ünde üniversiteye kayıt oldum maaş nasıl hesaplanır. tüm ay öğrencimi yoksa 14 üne kadar normal daha sonra öğrenci mi yada tüm ay normal mi

  • Merhaba Misafir;

   Ağustos ayının 14 itibariyle maaş hesaplaman öğrenci olarak(kuruma bildirmeniz gerekir) yapılmalıdır. 14 ünden önce normal hesaplanacaktır.

 29. Süresi bitmeden işten çıkılırsa ne olur?

 30. ödemelerin net bir tarihi yok galiba ilk ay 14 ünde aldım. ikinci ay 16 sında bu ay hala yatmadı

 31. Kredi çekmek istediğimiz zaman gelir belgesi isteniyor onu nerden alıcaz? Normalde iş yerinin muhasebesi verir

 32. Merhaba, ben İEP çervesinde bir firma buldum fakat firma eleman açığı olmadığı için beni ve ya başka bir işsizi istihdam etmek istemiyor. Firmada çalışan ilk İEP’li ben olacağım. Firma sözleşmeyi %20lik istihdam sözüyle yaparsa eğitimim bittikten sonra süreçte yeni birini işe almak zorunda mıdır? Ya da daha fazla kursiyer almak zorunluluğu var mıdır?

  • Piyasa Anketi

   İşveren propgram bitiminde kurseyerlerin %50 sini programın fiili günü kadar istihdam etmek zorundadır.

 33. Merhaba ben ise başı eğitim kursuna yeni başladım ama herhangi bir kart numarası vermediler maaşım nereye yatıyor hiç bir bilgim yok çalıştığım kurumda bir bilgi vermiyor acaba biz mi gidip halk bankasından kartimizi alıyoruz ve bu her gün gelip gidiyoruz ya herhangi bir yere de imza atmiyoruz bir sorun olur mu

 34. Merhaba. İşbaşı eğitim programına katılan bir eleman öğrenci olması nedeniyle kursu bitirip daha çalışmak istemezse işverenin durumu ne oluyor? Herhangi bir yaptırımı var mı? Kurstan sonra eleman çalışmak istemediği takdirde sigortası yatırılıyor mu?

  • Piyasa Anketi

   Kursiyer çalışmak istemese de işveren istihdam taahüdünü yerine getirmek zorundadır. Yerine getirmezse 1 yıl işkur programlarından faydalanmak zorundadır. Bu olumsuz durumu ortadan kaldırmak için işveren işkur’a kayıtlı herhangi bir işsizi işe alarak kuruma 30 gün içerisinde bildirmesi yeterlidir. Kursiyer ise bu durumdan hiçbir şekile etkilenmez

 35. Merhaba, Eylül ayında iş başı eğitimim başladı. Çalıştığım yer eğitim parası gelene kadar geri ödemeli olarak maaşımı o ay vermişti, bu arada maaşım 900 lira. İşkur ise günlüğü 54 liradan ayda 1080 lira ücret tanımladı. Şimdi ise çalıştığım yer geri vereceğim 900 lirayı değilde 1080 liranın tamamını istiyor. Ne yapmalıyım?
  Birde işi bırakmak istiyorum, işkurun ya da çalıştığım yerin bana bir yaptırımı olur mu?

 36. Merhaba,
  2016 Mart Ay’ı içerisinde İş-kur Temsilcimiz tarafından eleman alımı yapabileceğimiz söylendi,bununla ilgili olarak araştırmalarımız sonucunda sisteme kayıtlı olan bir kişiyi İş-kur ile paylaşarak eleman alımı için tarafımızdan istenilen evrakları temsilcimize sunduk.
  İş-kur iş başı eğitim programlarında istenilen evraklar son 3 Ay’a ait Sgk dökümü en başında yer almaktadır. Gerekli evraklar teslim edildikten sonra iş başı eğitim programımız Nisan Ay’ı ile birlikte başladı.
  12 Aylık program içerisinde belirli dönemlerde gerekli denetlemeler yapılarak herhangi bir sorun olmadan programa devamı sağlandı,program süresi içerisinde çalışanımız İş-kur temsilcimiz ile görüşerek evlilikten dolayı 30 günlük gelmeme hakkını kullanacağını ifade ederek şehir dışına tarafımızdan izin almadan çıktı.
  Bu süreç içerisinde 1 hafta dönüşünü bekledikten sonra İş-kur temsilcimize bilgisini verdik ve bununla ilgili bizi ziyaret edeceğini ifade etti.
  Ziyareti sırasında çalışanımızın böyle bir izin kullanamayacağını ifade ederek sözlerine iş başı eğitim programının başlangıcında bir hata yaptığını ve bu hatanın iki taraf için sorun olacağından dolayı üstünü ört pas ederek konuyu kapatmamızı rica etti.(Programımızın bitmesine 20 gün kalmıştı)
  Temsilcimizin bahsettiği hata; İş başı eğitim programına başlarken iş yerimizde görünen 2 Sigortalı çalışanlardan birinin Kanser Tedavisinden dolayı 2016 Yılı içerisinde raporlu olduğundan dolayı çalışan sayılmadığından programdan faydalanmamız gerektiği yönündeydi.
  Çalışanımız 15 gün sonunda kendi keyfi ile işe geri gelip başlayacağını iletmesi üzerine iş başı eğitim programının sonlandığını kendisine ilettik, çalışanımız iş-kur binasına giderek temsilcimizin üstüne yürümüş daha sonra da müdür ile tartışarak binadan güvenlik ile çıkartılmıştır.
  Müdür bu tartışmadan ötürü konu ile ilgili araştırma başlatmış , iş-kur temsilcimiz kendisinin zorda kalmaması adına firmamıza dava açarak ödenen maaşın iadesini talep etmiştir.
  Konu ile ilgili dava da 2. ihtar gelmiş olup son itirazımızı sunmak üzere hazırlık yapmaktayız, konu ile ilgili bir emsal dava var mıdır veya işveren olarak bu konudaki mağduriyetimiz ile ilgili herhangi bir olumlu sonuç mevcut mudur?

 37. İş kur ile yapılan çalışmalarda işe geliş ve çıkış saatleri kaçtır acaba birde cumartesileri saat kaça kadar çalışılır bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

  • Piyasa Anketi

   Bahriye hanım merhaba
   Çalışma saatleriniz sözleşmenizde belirtilmiştir. Günlük en az 5 en fazla 7.5 saat çalışabilirsiniz. Sözleşmenizin bir nüshasını işkur yetkilisinden isteyebilirsiniz.

 38. merhaba ben iep da 5 agustos 2017 de basladım 3 ay iş kur 3 ay iş yeri çalıştırmak zorunda dedi 1 ay kaldı 1 ay sonra iş veren maaşımı ne kadar yatırmak zorunda sigortamı yapmak zorunda ya hani asgari ücret mi yatıracak?

  • Kurs bitiminde işveren sizi en az asgari ücret oranında çalıştırmak zorundadır. Bu arada sigortanızın yapılması zorunludur

 39. Ogrencilere neden 40.5 lira onu anlamiyorum herkesle ayni saat calisiyorum ayni yol parasini veriyorum hatta daha fazla calisiyorum ama bana 40.5 lira veriliyor tamamen sacmalik kaydolduguma pisman oldum ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share