Ana Sayfa / iş Hayatı / İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

İşbaşı Eğitim Programı | İşkur Kursları

İşbaşı eğitim programı yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda 650 lira işsizlik maaşı alırken işbaşı eğitim programı ile bir iş yerinde çalışırsanız hem 1404 TL ücret hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız.

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ?

İşbaşı Eğitim Programı Nedir
İşbaşi eğitim programı yeni bir meslek öğrenmek için büyük bir avantaj dır.

Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça işbaşı eğitim programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı belli yaş aralıklarında (16 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programı giriyor. Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İşkur’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır. Tabi şartlarınız uyuyorsa… Şartlar ve hazırlamanız gereken evraklar için tıklayın

İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları
İşbaşı eğitim programı çalışma koşulları

İşbaşı eğitim programı hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır;

İşbaşı eğitim programı ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 gün çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı eğitim programı kursa katılacaklara ne gibi fayda sağlar ?

 • Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) günde 54 lira cep harçlığı
 • Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
 • Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
 • Ağır ve tehlikeli(aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
 • Kurs bitiminde işverenin sizi kur süresi kadar işe alma zorunluluğu. Bu sayede kurs süresi kadar sigortalı olarak çalışma fırsatı.
 • Kurs süresince Genel Sağlık Sigortası ile sağlık hizmetlerinden yararlanma gibi faydaları bulunmaktadır.

Güncel iş fikirlerini incelemek için tıklayın

Katılacağınız kurs programına göre işbaşı eğitim programınızın süresi değişmektedir. Programın süresi maksimum 1 yıl dır. Bu süre;

 • İşverenin geçmiş işbaşı eğitim programında kursiyerlerini istihdam edip etmediğine
 • Kaç ay istihdam ettiğine
 • Geçmiş programlarda programlarda sıkıntılı işlemler olup olmadığına( Devam çizelgelerini zamanında göndermek, denetim sırasında kursiyerlerin sıklıkla işyerinde olmaması, İstenilen evrakları zamanında kuruma iletmemesi, kursiyerlerini sözleşmede geçen saat aralıkları dışında çalıştırması)
 • Geçmiş programlarda istihdam artışı olup olmadığına( Kimi işverenin programdan faydalanmak adına geçiçi eleman alıp kurs süreci içerisinde elemanlarını işten çıkarması gibi)
 • İşin niteliğine göre Halk Eğitim’in kurs süreleri hesabında kullandığı modül baz alınarak hesaplanır. Örneğin Oda Görevlisi işbaşı eğitim programının süresi yaklaşık 2 Ay iken ağır ve tehlikeli işler kategorisine giren Aşçı Yardımcılığı proğramının süresi yaklaşık 5,5 Ay dır.

-Kursa katıldığınız süre boyunca günde 54 lira cep harçlığı alırsınız. Burada şuna dikkat ediniz, 1 aylık süre içinde  haftanın 1 günü tatil olarak ayda 4 gün tatiliniz vardır tatil olan günlerde size cep harçlığı ödenmez. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs gibi resmi tatiller de tatil günlerine dahildir. Bu günler devam olarak hesaplanmadığı için ay içerisinde bu günlere denk gelirseniz bu günlerde de para alamazsınız. Kurumun size vereceği devam föyün’de bu günleri çarpı olarak göreceksiniz

-Sertifika sahibi olmanın önemi 2016 yılından sonra daha da ön plana çıkacaktır. Nedeni ise 2016 yılından itibaren iş yerlerinde sertifikası olmayan eleman çalıştırılması yasaklanacaktır. Bu nedenle çalışırken bir sertifika sahibi olup zamandan ve paradan kazanmış olacaksınız.

-Kurs süresince genel sağlık sigortanız İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bunun dışında herhangi bir sigorta priminiz ödenmez.

DİKKAT: Kurs süresince prime dayalı, emekliliği etkileyen sigorta priminiz  ödenmez!!!

İşbaşı eğitim programın işverenlere Faydalarıisbasi egitim programi maasi

 • Nitelikli eleman yetiştirmekte kullanılan maddi kaybı azaltmakta.
 • İşbaşı eğitim programı işveren için eleman değerlendirmesi yaparken işe alacağı personelin kurs süresince değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirme sonucunda istediği eleman olup olmadığı kanaatine varmasına yardımcı olur.
 • İşverenlere hiç bir yükümlülüğü olmayan İşbaşı eğitim programının işverene faydalarını detaylı olarak   İşbaşı Eğitim Programının İşverene Faydaları başlığı altında topladık.

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle https://goo.gl/ZIaaHV bu adreste belirttiğimiz  temel şartları taşımalısınız. Bu programa katılmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş kursiyer olarak çalışacağınız iş yerini tespit etmek olmalıdır. Eğer bu iş yerini siz bulamıyorsanız kurum yetkililerine danışıp portföylerinde programı işyerlerinde uygulamak isteyen iş yerleri varsa sizi o iş yerlerine yönlendireceklerdir.

İş yerini tespit ettikten sonra kurum yetkilisi size ve iş yerinize hazırlamanız için bir evrak listesi verecektir. Bu listeyi tamamladıktan sonra. Sözleşme imzalanır ve kursunuz başlamış olur. İşbaşı eğitim programı başvurusunda hazırlamanız gereken evrak listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrak listesi değişebilen yönetmeliğe göre farklılık gösterebilir. Kesin başvuru listesini kurumunuzdan istemenizde fayda vardır.

İsbasi egitim programi basvurusu
Önerilen İçerik İşbaşı Eğitim Programı Gerekli Evrak Listesi
İşbaşı Eğitim Programı Şartları ve Yasal Dayanağı İşsizlerin mesleki İşbaşı Eğitim Programı(İEP) 4857 sayılı Kanun'a ve 5510 sayılı Kanun İşbaşı Eğitim Programından Kimler Yararlanabilir Genel olarak 17 ile 70 ya İEP ' ten yararlanmak için sözleşme düzenlenmesi gerekmektedir. Sözleşmenin imzalanması için İEP'ten (işbaşı eğitim programı) isteğe bağlı staj Devletin sağladığı diğer Hibe,Teşvik,Destek ve Yardımlar...

İşbaşı eğitim programı maaşı ne zaman ödenir ?

İşbaşı eğitim programının emekli maaşı ya da diğer devletin vermiş olduğu maaşlar gibi belli bir yatırılma süresi belirlenmemiştir. Nedeni ise maaş işlemlerinin sizin devam föyünü kuruma iletmenizle başlamasıdır. Maaşlar ne zaman yatar sorunuza ise ancak şöyle bir cevap verilebilir ; Ay sonunda imzaladığınız devam föyün’ün kuruma iletilme süresine ve kurumun yoğunluğuna göre maaşlarınız her ayın 10’u ile 20’si arasında hesabınıza aktarılır. Fakat dediğim gibi bu süre kesin değildir kurumun yoğunluğuna ve sizin devam föyü’nü kuruma iletme sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Devam föyü’nüzü ne kadar erken ulaştırırsanız işleminiz o kadar hızlı başlar. Tabi aksilikler olmadığı sürece.

Devam Föyü Nasıl Doldurulur ?

devam föyü
İşbaşı eğitim programı devam föyü örneği

Devam föyü nasıl doldurulur diye soranlar için yukarıda size örnek bir devam föyü verdik. Öncelikle mavi tükenmez kalem kullanmaya özen gösterin. Çarpı olan yerlere imzamızı atmıyoruz bu yerler bizim tatil günlerimizdir. Kursiyer imzası olan yere imzaları kursiyerimiz yani örnek olarak verdiğimiz devam föyü’ndeki Ali her gün giriş ve çıkış için imza atacak. Aliden sorumlu olan eğitici Fadıl ise sorumlunun kontrol imzası bölümüne imzasını her gün atacak. Bu şekilde imzaların hepsi tamamlandıktan sonra maaşınızın ödenmesi için devam föyünü kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca yanlış attığınız imzalar için dakstil kullanmayınız.

İşverenlerden gelen sorular

 • İşyerimde kaç kursiyer çalıştırabilirim?

2 ile 10 kişi çalışanınız varsa 1, 11 ve üzeri çalışanınız varsa personel sayınızın 10 da 1 i oranında kursiyer çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında kursiyerlerinizin %50 sini istihdam edeceğini taahüt etmeniz durumunda çalışan sayınızın %30 u kadar kursiyer çalıştırabilirsiniz.

 • Kurs programında kursun bitişindeki sayım başlangıçtaki sayımdan düşük olursa ne olur ?

Bu durumun tespit tarihi itibariyle size 1 ay süre tanınır. 1 aylık süre içerisinde sizden kurs başlangıç ve bitiş tarihindeki personel sayısındaki fark kadar kişiyi en az 60 gün istihdam etmeniz ve istihdam ettiğinize dair işe giriş bildirgelerini 1 aylık süre bitiminden itibaren en geç 5 gün içerisinde kuruma ibraz etmeniz istenir.  Eğer bunu yapmazsanız 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden faydalanamazsınız işverene maddi yaptırım uygulanmaz.

 • Üniversite öğrencileri de Zorunlu Stajlarını İşbaşı Eğitim Programı ile Yapabilirler mi ?

Üniversite öğrencileri de artık zorunlu stajlarını işbaşı eğitim programı ile yapabilmektedirler. Bu sayede ücret almadan staj yapan öğrencilerin staj dönemi içinde kendilerine 1404 lira kadar gelir oluşturmuş olacaklar.

KOSGEB nitelikli eleman desteği ile lisans mezunlarının maaşlarının yarısını karşıladığı teşviğin detayları için tıklayınız.

 • Kursiyerim kurs bitiminde istihdam edilmek istemiyor ne yapabilirim?

Bu durumda kuruma kayıtlı işsizlerden herhangi birini istihdam etmeniz gerekir.

 • Sözleşmelerimi %20 veya %50 istihdam taahüdü ile imzalar ve kurs sonunda bu oranlarda istihdam etmezsem bana ne gibi bir yaptırım uygulanır ?

Bu durumda taahüt yerine getirilmezse varsa devam eden programlar sonlandırılır ve bu programlar için kursiyerlere yapılan ödemeler işverenden  yasal faiziyle tahsil edilir. Ayrıca işveren 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden men edilir.

 • Kursiyerlerin devamsızlık yapması ve sağlık raprlu alması kaç günle sınırlıdır ?

Kursiyerler programın fiili süresinin %10 u kadar devamsızlık yapabilirler ve en fazla 5 gün sağlık raporu alabilirler. bu sürelerin geçmesi durumunda devamsızlıktan kalırlar ve kurs iptal edilir.

 • İşbaşı eğitim programı bitince çalışanın sigortası hemen başlatılmalı mı yoksa bir 2 ay sonra başlatılsa da olur mu ?

İstihdam taahüdü verdiyseniz kursiyerinizi kurs bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde istihdam etmeniz gerekir. 30 günü geçerseniz 1 yıl yasaklı  duruma düşersiniz.

Belediyeler, okullar ve diğer kamu kurumlarında düzenlenen toplum yararına çalışma programı hakkında bilgi almak için tıklayın

Kursiyerlerden Gelen Sorular

Soru 1: İşbaşı eğitim programına daha önce işkur kurslarından birine katIlmış olanlar  katılabilir mi?

Cevap: İşkur’un açmış olduğu herhangi bir kura yeniden katılmak için geçmesi gereken süresi en son katılmış olduğunuz kursun bitiş tarihinden 3 ay sonrasıdır. 3 ay sonra yeni bir kursa yani işbaşı eğitim programına katılabilirsiniz.

Soru 2: Merhaba ben eşimin abisinin yanında ön muhasebeci olarak işe girmek istiyorum staj programından yararlanabilir miyim ?

Cevap: İşverenle veya vekili ile 1. ve 2. derece kan hısımın yoksa çalışabilirsin. Sorun olmaz  ( Birinci derece kan hısımı  işverenin ve işveren vekilinin annesi, babası ve çocukları.  ikinci derece kan hısımı ise kişinin kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabasını kapsamaktadır. )

Soru 3: İşbaşı eğitim programına 15 yaşını doldurmuş Lise öğrencileri katılabiliyor mu eğer katılabiliyorsa yaz tatili boyunca çalışıp ardından işten ayrılınca bir yükümlülük var mı?

Cevap: 15 yaşını doldurmuş isen katılabilirsin. İşverenin imzalayacağı sözleşmeye göre değişir 3 tür sözleşme mevcut bu imzalanacak sözleşmeye göre bir yükümlülük doğar yada doğmaz. Bu sözleşmeden makalemizde yakın zamanda bahsetmiş olacağım.

Soru 4: Ben Haziran ayında işbasi eğitim programından yararlanmaya başladım Kasım ayının başlarında program süresi bitti ve çalıştığım yer bana 2 aylık sigorta yaptı ben işbaşi eğitim programından tekrar yararlanabilir miyim tekrar yararlanma gibi bir şansım var ise ayni işyerinde mi yoksa farklı bir işyerinden mi yararlanabilirim ?

Cevap: Sanıyorum 6 ay işbaşı eğitim programı kursuna katılmışsın. Yeni yapılan düzenleme ile program süresi 1 yıla çıkarıldı ve senin bu durumda 6 ay daha işbaşı eğitim programından yararlanma hakkın doğuyor. Eğer  Programın bittiyse aynı işyerinde çalışabilmen için 3 ay beklemen gerekir 3 ay sonra bu program ile çalışabilirsin.

Soru 5: Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programı uygulayabilir miyim?

Cevap: İlk okul mezunu olsan da profesör olsan da bahsettiğin programlarda işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin. Bir sorun olmaz.

Soru 6: Merhaba işkur görevlileri ne zaman denetime geliyor acaba ?

Cevap: İşkur denetiminin belli bir süresi yoktur öyle ki adı üstünde bu bir denetleme.

Soru 7: İşsizlik maaşı alanlar İEP ‘a başvuru yapabilirler mi. Başvursalar bile işsizlik maaşları kesilir mi ?

Cevap: İşsizlik maaşı alıyorsanız İEP ‘ e de başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız da kesilme olmaz aynı anda hem işsizlik maaşı hem de işbaşı eğitim programı maaşı alabilirsin.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için tıklayınız.


Benzer Yazı

işkur kursları

İşkur Kursları | İşkur’un En Çok Tercih Edilen Kursları

İşkur Kursları İş ve İşçi Bulma Kurumu tarafından meslek sahibi olmayan ve meslek edinmek isteyen …

1.214 Yorumlar

 1. akın derinalp

  arkadaslar sizce parayı yerler mi ? parayı bizim verdiğimiz hesaba mı yatırıyorlar yoksa kenidler mi hesap açıp yatırıyorlar bide ben haziranda katıldım internet üzerinden devam çizelgesini doldurmadım bı sıkıntı olur mu danısmanım bişi olmaz dedi lütfen yardım

  • Iş başı egitim programinda ise başlayacağım. Ve geçen hafta gittik bir hafta sıra dönüş yaparız dediler kimse dönüş yapmadı sizene zaman bilgi verildi

 2. maaşlar hala yatmadımı yahu nedir bu işkurun yaptığı yeter ama artık artık ya

 3. akın derinalp

  bana yattı çok şükür adanada yasıyorum mesaj da geld kontrol ettim yatmıs darısı size merak etmeyin yatacak iskur binasına gittim yoğunluk var dediler

 4. banada yattı arkadaşlar bu ay yoğunluk nedenıyle geç yatırılmış ama yeni girişlerde ay sonu yatıyor maaş.

 5. TEMMUZUN 14UNDE YATTI AGUSTOS AYININKI SON GUNE MI YATAR ACABA ? YOKSA AGUSTOSUN 14DE MI YATMIS OLUR ? BİLGİ VERIRSENIZ SEVINIRIM..

 6. Bu program sadece GSS’nı karşılıyor. Ben sigorta primim de yatsın istiyorum. Bunun için ne yapabilirim?

 7. agustosun maası ayın kacında yatar acaba bılgı verırsenız sevınırım..

  • ayın 9 unda tabi bi aksilik olmazsa…ilk girişlerde ay sonu yatar sadece sonra düzene girer..

 8. Ben programa istanbuldan 18 temmuzda katıldım. Devam çizelgesini de 1’inde doldurup verdik. Temmuz maaşı ne zaman yatar ya da ağustos ile birlikte mi yatırılır, bilgisi olan var mı ?

  • agustosa doğru anca yatar ılk gırenlerın bır sı-onrakı ay maas aalbılıyorlar. ayrıca iep programı gercekten gereksız sıgortan yok maas gec yatırılıyor aklın varsa en kısa zamanda cık sıgortalı bır ıste calıs tabı yınede sen bılırsın..

  • Yasemin Kıyı

   Ecrin Hanım ilk ay maaşınız ne zaman yattı

 9. PRİM YATMIYORMUS SADECE GSS KARSILANIYORMUS ODA BOS YANI GIRDIGIME PİŞMAN OLDUM NEYSE IKI AYIM KALDI ZATEN 6 AY HAVAYA GITTI

 10. ben yine aynı iş yerıimde bu kursa devam etmek istiyorum öyle bi şansım varmı yani iş yeri aynı işçiyi alabiliyomu tekrar lütfen cevap…

  • 6 ay sonra tekrardan iep programından yararlanabılırsın tabı ıs yerı hala alırsa iep program uzerınden

 11. Madem maaşlar her ay geç yatıyor, bari resmi tatilleri verseydiniz ne biçim bir programmış katıldığım güne lanet olsun…

 12. kurs bittikten sonra işveren kursiyeri çıkarıyor mu arkadaslar bende bu kurslardan birine katılıcam bu soru kafama takıldı

  • EVET CIKARILIYOR. BEN CIKTIM MESELE BIR HAFTA OLDU BITELI SIMDI İEP PROGRAMINDAN İŞ BAKMIYORUM GEREKSIZ CUNKU SIGORTA YOK PRIM OLARAK SAYILMIYOR YANI

 13. Ağustos ayı maaslari ne zaman yatirilacak!!!!!
  4.ay im bu ne düzensizliktir ya.bizimde harcamalarımz var bu hep böyle mi devam edecek.

 14. arkadaşlar bu hergün imzaladığımız formu ay başında teslim edildikten sonra maaşlar hesaplanıyor . Bu Programdan yararlanan kaç bin insan var. Herkesin ki hesaplandıktan sonra yatırılıyor bu da 1.5 2 haftaya kadar oluyor benim bu ay bitti. en erken 8 de almıştım maaşı boşuna beklemeyin

 15. temmuz ayinin maaslari ne zaman yaticak bilgisi olan varmi

 16. 8 pazartesi yatacak diye biliyorum

 17. temmuz ayının kacında aldıysan o zman kadar cunku tam 1 ay olmus oluyor o zaman hesaplamaya göre tabı bu 🙂 gec yattıgı ıcın hep alıstık zaten hep

 18. Bizim fabrikada adamların bazilarina yattı maaş daha bana yatmadi bü nasıl is ya adamın 2 gün önce maaşı yatmış aynı yerde çalışıyoruz bide

 19. TEMMUZ AYININ MAASLARI AYIN KACINDA YATAR ACABA BİLGİSİ OLAN VARMI ?

 20. TEMMUZ AYININ MASSINI ALAN OLDUMU ACABA ??

 21. haftaya yatarmış

 22. Maasini alan var mi

 23. İŞKUR IEP KATILIMCISINA EVLENME PARASI VERİYORMU BİLGİSİ OLAN VARMI ?

 24. arkadaslar temmuz ayının maasını alanlar varmı 2 gün geçti hala yatmadı ??

 25. TEMMUZ AYININ MAASINI ALAN VARMII ARKADASLARRR ?

 26. ben ayın 1 inde verip 3 ünde maaş aldığımı biliyorum

 27. Temmuz maaşı henüz benimde yatmadı.

 28. temmuz ayı maaş alan varmı ?

 29. Kurban bayraminda arife gunude tatilmi calisirsak para yatirirlarmi

 30. hala yatmadı bu kadar gec almak zorundamıyız maası ??? ne biçim bırsey bu bu ılgısızlıkten ölcekler….

 31. INSANLARI MAGDUR BIRAKMAKTAN BASKA BIR SEY YAPTIGINIZ YOK BİR HAFTA GECTI USTUNDEN HALA YATMADI TEMMUZ AYININ MAASI

 32. tEMMUZ AYININ MAASINI ALAN VARMI ARKADASLAR ?

 33. MAASI ALAN VARMI ?

 34. arkadaşlar byram gunlerı de yansıycak mı maaşlara ?

 35. İnsanları Mağdur Bırakmaktan Başka Yaptıkları Bişey Yok Daha Temmuz Maaşını Almadık Ağustos Ayı Bitti Arıyorum İşkuru Bu ay Sonuna Kadar Kesin Yatar Diyo Ama Bole Olmaz

 36. Arkadaşlar merhaba.7 aylık bir işkur işbaşı programında çalışmaktayım.3’te 1’lik süreyi geçtim ama ben ayrılmak istiyorum.İnternette yönetmeliğe baktığımda ödenen paralar faiziyle katılımcıdan geri alınır diyor.Ama yorumlarda bu belirtilmemekte.Mazeretsiz ayrılmak istiyorum.Bu konu hakkında net bilgisi olan varmı acaba.

 37. Bayramda 9 gun tatil ya ucret yani 450 tl mi kesilecek simdi

  • 9 GUN TATIL DEGIL 4 GUNUN UCRETI KESILECEK IMZA FOYUNDE BAYRAM AYINDA NE KADAR CIZGI VARSA O KADAR KESILECEKTIR YANİ 4 GUNUN UCRETİ KESILECEK ..

 38. ARKADAŞLAR BU PROGRAM YIL SONUNDA BİTİCEK DİYORLAR DOĞRUMUDUR

 39. BAYRAMDAN ÖNCE YATIRSALAR KESKE EN AZINDAN CEBIMIZDE PARA OLUR..

 40. iyi günler bugün işbaşı eğitim programına kayıt oldum. Programın aralık ayına biteceği söylendi. Eğer program uzatılırsa aynı işverenle programa devam edebilir miyim?

  • NORMALDE 6 AYLIK EĞİTİM PROG. OLUR SUBATTA BITMESİ GEREKMIYORMU EGER IS YERIDE ONAR VERILIRSE NEDEN OLMASIN..

  • İşveren işten çıkarırsa şikayet edilirmi yada tazminat davası açılırmı

 41. ne sacma bir şeybe hep madur bırakılıyoruz agustos maasınız yattı mı ha bırde ben stajerlık yaptıgım yerde patronla konuştum bn stajer değilde sizin işçiniz olarak çalışmak ıstıyorm dedım tam dedı kursu bırakcam.

  • BENCEDE BIRAK EGER TAMAM DEDİYSE NORMAL İŞÇİ OLARAK ÇALIS EN AZINDAN PARANAN OLMAZSIN MAGDUR KALMAZSIN ZAMANINDA PARANI ALIRSIN .. BNIMDE SON AYIM ZATEN DAHADA BOYLE İŞ KUR FALAN BOŞ İŞLER..

  • haklısın hep maduruz ya bayram geldı maaslar yatmadı

  • aynen hem iş de pasıt oturduğum yerde doğalgaz sayaç sıfırlama yapıyorum.

  • haklsın aynen

 42. merhabalar bu maas konusu nasıl oluyor nerdeyse 1 aydır iş bası egıtımde kursiyer olarak çalısıyorm yemek yol + maaş işkura sordugumda maas odemesi yapıilmıyor deyip işverene pasladı yani işveren maasi karşılıyor dedi bole birsey olabilrmi?

  • İŞ KUR MAASI KARSILIYOR ÇALIŞTIGIN YER KARSILAMIYOR İŞ KUR TARAFINDAN ALINIYOR MAAŞLAR.. ÇALISTIGIN YERLE ALAKASI YOK

 43. AĞUSTOS AYI MAAŞLARINIZ YATTI MI BENİMKİ HENÜZ YATMADI . RAMAZAN BAYRAMINDAKİ GİBİ GEÇ Mİ YATACAK Kİ

 44. merhaba 19.07.2016 itibari ile işbaşı eğitim programımı 2 ay dolmadan feshettik. başka bir şirketle 19.09.2016 itibari ile sözleşme imzalayabilir miyiz ?

 45. Program bitiminde işveren 2 ay istihdam yapmak zorunda bunu kursiyer istemediği taktirde sonuçları ne olur?

 46. sigorta çıkışım 09.05 itibariyle yapıldı. 09.11 e kadar beklemek zorundamıyım

 47. işkuru arayan maaş ödemesi soran oldumu

 48. Maaslar ne zaman yatacak bilgisi olan varni

 49. BENİMKİ YATMIŞ AZ ÖNCE MESAJ GELDİİ

 50. Yasemin Kılıç

  31 Ağustosta evraklarımı bıraktım İşkura 9 eylül için yatar dediler ve yatan bir şey olmadı üzerine gidip öğrendiğimde ise il müdürlüğünden aldığım cevap bugün saat 2e kadar gelen evrakları ödedik diğerleri ödenmedi oldu ve İŞKUR daki danışmanım ayın 5inde evrakları gönderdiğini söyledi.Saçmalık üstüne saçmalık lanet olsun

 51. Beyzanur Yıldız

  Merhabalar ben işbaşı eğitim programına katılmak istiyorum ama yıl içerisinde haftanın 4 günü okulum var sanırım haftanın 6 günü gitme zorunluluğu oluyormuş katılabilir miyim acaba ? Birde sadece işbaşı eğitim programında mı yoksa normal işkur un eğitim almadan girdiğin stajyer olarak çalıştığın yerlerde de 6 gün çalışmalımıyım

 52. AyşeNur Kılıç

  iyi günler bende işbaşı eğitiminden yararlanıyorum fakat ağustosta çalıştığım param yatmadı bayramda geçmesine rağmen ne yapmam gerek acaba yardımcı olabilirmisinz

 53. Ağustos ayının maaşını aldınız mı?benim yok henüz

 54. BENİM IKI GUN SONRA CUMA GUNU YANI İEP BİTİYOR VE BİRDAHA MI İŞKURA GITMEK KESINLIKLE HAYIR. BU KADAR REZALET OLCCAGINI BENDE BILMIYORSUM NEYSEKI ÖGRENMIS OLDUM..

  AKLINIZ VARSA İEP PROGRAMINA KATILMAK İSTERSENİZ KATILMAYIN TAVSIYE ETMEM..

  • Haklısınız demet hanım iep düşman başına. Siz Ağustos ayı maaşını alabildiniz mi?

 55. bu ayin maaslari ne zaman yaticak bilen var mi arkadaslar

 56. Eylül ayı maaşları ne zaman yatacak bilgisi olan varmı.
  Çok zor durumda bırakıyorlar 🙁

 57. mrb iş kurun 6 aylık para vermsi ve sigorta yatırması paketi devam ediyormu teşekkür ederim .

 58. MAASI YATAN VARMI ARKADASLAR BENIM HENUZ YATMADI NASIL IS YAPIYOR BUNLAR ??

 59. ekim maaşı yatan varmı

 60. Zeliha Elikara

  İEP maaşlarının nasıl çekildiğini söyleyebilir misiniz hiç bir bilgi veren olmadı

 61. arkadaslar bu İEP olayına katılmayın size sölüyorlar ssg maas işkur tarafından verilcek diye ama işkurun size ödedigi sadece GSS ve MAAS ben budurumu fark etmedim sigorta Pİrim günlerim ÖDENMİYORMUŞ 2 ay icinde fark ettim lakin bu duruma dülşmeyin yani iyi araştırın

 62. ARALIK 30 DA BENİM PROGRAM BİTİYOR. PROGRAM BİTİMİNDE İŞKUR EVRAK BELGE FALAN BİR ŞEY İSTİYORLAR MI BİLGİNİZ VAR MI ARKADAŞLAR??

 63. Doğan Taşdemir

  İşkur iş başı eğitiminden girdiğim iş yerini bırakmanın cezası var mı..???

 64. benim programım martta bitiyor bi senelık olarak yapıldı fakat bu sürenın 2017 sonuna kadar uzatıldığını söyleniyor bu konu hakkında bı bılgısı olan varmı ?

 65. aralık ayı maaşı yatmayan var mı arkadaşlar

 66. aralık ayı hala yatmadı

 67. Aralık ayı maaşı ne zamn yatar

 68. arkadaşlar aralık ayı maaşı ne zaman yatıcak bilgisi olan varmı işkur müşteri temscilcesi bu konuda pek bişi söylemiyor

 69. IEP e katilmak isteyen arkadaslar. Iskur sadece saglik sigortanizi karsiliyor ve her ay gittiginiz gun başina 50tl veriyor. Ornegin resmi tatillerde maasiniz kesiliyor. Ilk ay maasiniz bir sonraki ayin 20 ile 25 i hatta belki ay sonunu bile bulabiliyor. Ornegin ocak 1 de basladiniz. Ocak maasiniz subat sonu satiyor. Ziraat banlasindan adiniza bir hesap aciliyor. Maas yattigi zaman cep tlf.unuza mesaj geliyor. Daha sonraki aylar ise maaslar diger ayin 10 ile 15 i arasi yatiyor.

  • Yasemin Kıyı

   Selen Hanım ben şubat 10 da başlıycam bu programa ilk maaş mart sonu mu yatar yani

 70. İşbaşı Eğitim Programı ile çalışmanız işsizlik maaşı almanız için bir hak doğurmaz. Nedeni ise işsizlik maaşı sigortalı olarak çalışan işçilere verilmesidir. Siz sigortalı değil genel sağlık sigortası ile çalışıyorsunuz

 71. 2016 mayıs ayında iş başı eğitim programım fesh edildi. üzerinden 6-7 ay geçti ve sigortam hiç yatmadı işkur binasına gittim tekrar faydalanmak için üzerinden 2 yıl gecmesi lazım dediler kesin bi bilgisi olan var mı bu konu hakkında kimisi 3 ay kimisi 6 ay kimisi 2 yıl gecmesi lazım diyor yardımcı olursanız sevinirim teşerkkürler..

 72. işkur hangi bankayla calısıyor

  • artık Halkbankası oldu, en azından bana söylenen o.
   Bende Şubat 1’de başladım Martın 1’inde evrakları teslim ettim 10 gün süresi var maaşların dediler
   Bakalım benimki ne zaman yatacak?, ilk ayın maaşının yatması uzun sürüyor diyolar inşallah bi güzellik yaparlarda erken yatar.

 73. Maaslar yatmadi hala neden ?

 74. Ocak maaşım yatmadı çok mağdurum ne yapabilirim ?

 75. Ordaki çalışanlar 1 hafta içinde yatar dediler fakat hiçbir ödeme yok

 76. ben işkur üzerinden bir iş yerinde çalıştım biteli tam 1 sene oldu şimdi aynı iş yerinde işkur üzerinden çalışmak istiyorum ama danışman farklı iş yeri olması lazım aynı iş yeri olmaz diyor nasıl oluyor bu iş? 6 ay çalıştım 143 gün yani

 77. Benim telefonuma mesaj geldi halk bankası tarafından hesabımın açıldığının her hangi bir halk bankasından çeke bileceğim yazıyor ama kafama takılan bi soru var ben Şubat, 15 de başladım 1 de evrakları teslim ettim eksik yatmasından korkuyorum

 78. Isegitim programına katılmıştım meslek öğrenmek için bir kuaför salonuna nerdeyse 2 yıl oldu o dönemler 6 ay sürüyordu kurs süresi bana çıkan 3 buçuk ay. Şimdi tekrar aynı yere başvurdum daha önce kursa katıldığım için bana çıkmadı. Peki bu haksızlık değilmi o dönem 6 adı şimdi 1 yıl oldu ve ben 3 buçuk ay çalıştığım için kurs açılmıyor bana ben bu işten hiç bişey anlamadım peki ben ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 79. Şubat 25 te başladım maas ne zaman yatar mart sonu mu?

 80. Maaşlar yatmadi hala ?ne zamana kadar bu böyle sürck.

 81. Raporlu günlerin parası alınıyormu

 82. Merhaba bende iskurdan is basi egitim programina katildim. Fakat bana kayit yapılırken halkbankasindan odeme yapilacak dediler. Hesap acacakmiyim diye sorunca hayir hisey yapmiyacaksin tc ile cekeceksin dedi. Bu dogrumi?

 83. Şubat 1 2017 ‘de iş başı eğitim programıyla iie başladım evrakları göndereli 10günü geçti mart 13 2017 oldu hala maaşdan ne ses var ne soluk var rezil rüsva olduk çok mağduruz halk bankasına yatacak deniyor ama arıyoruz müşteri temsilcisi bey haber bankadan öğrenmek herekiyormuş işden
  fırsat bulupda bankaya da gidemiyoruz ne bok yicez bu nasıl devlet bu nasıl işsizlere sahip çıkmak manyak olduk artık birileri bu işe bi el atsın…

 84. Denetlemeye gelenler katılımcıyı işyerinde 2. 3. gelişlerinde bulamadılar bazen vergi dairesinde bazen dışarda o zaman ne oluyor

 85. sözleşme süresi bitmeden fesih edildi karşılıklı olarak katılımcıya ödenen maaşlar geriye alınıyor mu

 86. İşkur tarafından asıl kursiyer seçilmek nedemektir

 87. Merhabalar , işkur tarafindan düzenlenen iş garantisiz kursa katıldım. 10 ocakta bitti. Bu gün yani 29 martta işbaşı egitimi ile bir fabrikaya girecektim.İşkur tarafından 6 ay dolmadığı için işbaşı eğitimi kapsamından yararlanamadım. Benim sorum şu olacak bu süreler hakkında sitede araştırmamda hiç birşey bulamadım. Süreler konusunda yardımcı olurmusunuz.

  • Piyasa Anketi

   Sizin için bu süreler hakkında bir tablo oluşturup paylaşacağız.

  • açıkögretim dahi okuyandan maaş düşüşü mü yapılıcak 54 tl yerıne 40tl olucagını duydum bunun tespıtı ıcın maas verımını durdurmuslar. insanlar okumasın kör cahil kalsın dıye elınden gelenı yapıyolar .8 5 çalısarak 6 gun çalısarakögrencılık hayatı kalır mı oda cok ayrı bısey. baska ülkeler okusun diye teşvik verir bızımkıler okuyo dıye maaş dususu yapar .nerde bu dünyanın adaletı

 88. 2017 İŞKUR MAAŞI İÇİN HALK BANKASINDAN HESAP AÇMAK ŞARTMI YOKSA BANKADAN ELDEN VERİLİYORMU BEN YENİ KAYIT YAPTIRDIM İŞ KURA 1 AYIM DOLMAK ÜZERE YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 89. arkadaşlar bende bu program kapsamında çalışmak istediğim işyerine teklif götürcem ama resmi tatllerde de para kesiyolar falan dediniz o kötü oldu ve birde bu program kaç ay oluyor?daha işverenle konuşmadım ama iyi bir programmı sizce ?ayda net olarak ne kadar maaş yatıyor ?

 90. halkbank hesap acıyorlar kendileri o hesaba yatırıyolar parayı icirden cekersin ilk ay kartını daha sonra yollarlar

  • MERHABALAR BENİMDE İLK AYIM DOLMAK ÜZERE İŞ BAŞI EĞİTİM PROGRAMINDA PARAYI NE ZAMAN YATIRIYORLAR HEMEN YATIRIYORLAR MI YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  • ayın 14 15 de yatırırlar

 91. İep olarak bir uretim fabrikasinda caliscam ama daha haber gelmedi işkur onaylamasi gerekiyomus . sorum şu bana hesap acilacak gibi bisey soylenmedi bu nasil olacak ne zaman nasil nereye parayi yatiriyorlar gercekten hic anlamadim

 92. merhaba ben bir işe girdim daha 2 hafta bile olmadı. ve bu işten çıkıp işkurun işbaşı egitimine katılmak istiyorum şimdi ben sözleşmemi fesh edersem tekrar işkur için işbaşı egitimi yapabilirmiyim. yardımcı olurmusunuz çünkü şartlar arasında 3 ay işsiz olmanız gerekiyo diye bir şart var ona göre bilgi verirseniz sevinirim.

 93. İep mağduru

  Arkadaslar iep olarak pasta imalatina basladim 5 gun anca calisabildim bildigin köle gibi calistiriyolar iş ogretmeyle alakası yok sakin baslamayin boyle yerlere. 5 gunun ucretini alabilecek miyim nasil alcam yardimci olur musunuz

 94. İskur neden ödemeleri zamanında yatirmiyor neden insanlari mağdur ediyor

 95. Şubatın 1 inde işe başladım martın 13 ünde halkbankasından ödemenizi alabilirsiniz diye mesaj geldi aldım. Mart ayı föyümü nisanın 5 inde elden teslim ettik, halkbankasından hemüz mesaj gelmedi. Bankaya gitmeli miyim? Ne zaman yatar maaşlar

 96. ayın 17si oldu hala maaş yok nasıl bi sistem ya rezillik ya emeğimizle rezil oluyoruz

 97. Bu bilgi dogrumudur aciktan okusak dahi gunluk 54lira olan gunluk ucrret yerine 40lira alicakmisiz bu bilgi dogrumudur bide odemelerin durduruldugunu ogremdim bunun tespiti icin bilgi verirseniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir