İşbaşı Eğitim Programı Nedir ve Nasıl Başvurulur?

1344
isbasi egitim programi nedir
İşbaşı Eğitim Programı

İşbaşı eğitim programı(İEP) yeni bir program gibi görünse de yıllardır İşkur tarafından uygulanan bir kurs programıdır. Bu programın bugüne kadar çok fazla duyulmaması İşkur’un gelişimini yeni yeni tamamlaması ve programın önceki uygulamalarında iş veren ve iş arayan için ciddi caydırıcı şartlar içermesinden kaynaklanmaktadır. Yeni gelen düzenlemeler programın hazırlık ve uygulanma aşamasında iş arayan ve iş veren için büyük kolaylıklar getirdi. Bu durum işbaşı eğitim programı’nı İŞKUR kursları arasında en çok tercih edilen program haline getirdi.

Neredeyse Asgari ücret miktarında kursiyer ücreti veren bu program işsizlik maaşına alternatif olarak daha karlıdır, nedeni ise asgari ücretle çalıştığınız bir iş yerinden ayrıldığınızda asgari ücretin bürütünün %40’ı kadar işsizlik maaşı alırken bu program ile bir iş yerinde çalışırsanız hem asgari ücret kadar işkur maaşı hem de yeni bir meslek edinme fırsatı bulursunuz. Bu nedenlerle ilerleyen günlerde yeni bir iş edinmek isteyen işsizlerin kullanacağı bu kurs programının adını sık sık duyacaksınız. Bu yazımızda İŞKUR işbaşı eğitim programı nedir, nasıl başvurulur, ne kadar maaş ödenir, maaş sorgulaması nasıl yapılır gibi sorularınızın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

İşbaşı Eğitim Programı Nedir ?

işbaşı eğitim
İşbaşı eğitim programı nedir nasıl faydalanılır?

Program için kısa bir tanım yaparak bu kısmı atlayacağım çünkü yazımızın devamını okudukça bu kurs programını daha iyi anlayacaksınız. İşinize yarayacak faydalı bilgiler de edinmiş olacaksınız.

İşbaşı eğitim programı(İEP) belli yaş aralıklarında (15 – 70) bulunan kişilerin İŞKUR tarafından tanımlanmış tüm meslek dallarında deneyim kazanmaları için düzenlenen, işi işin başında öğretmeyi hedefleyen bir kurs programıdır.

Örneklersek; Yapabileceğiniz bir mesleğiniz olmadığını, muhasebe mesleğine ilgi duyduğunuzu  ama bu meslekte bugüne kadar hiçbir deneyiminizin olmadığını varsayalım. Deneyiminiz olmadığı için hiçbir muhasebe bürosu da iş başvurunuzu kabul etmiyordur muhtemelen. Çünkü işveren sizi işe alarak hem zaman hem de maddi anlamda kayıp yaşayabileceğini düşünecektir. İşte tam bu noktada devreye İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu işbaşı eğitim programıgiriyor.

Yapmanız gereken işveren ile bir iş  görüşmesi ayarlayarak işverene bu programın işveren ve iş arayan açısından avantajlarından bahsederek işvereni ikna etmek olacaktır. İşverenin programı kabul etmesi durumunda ise işverenle İŞKUR’a başvurarak İŞKUR yetkilisi işveren ve sizin de adınızın geçtiği sözleşme imzalamanız olacaktır. Tabi şartlarınız uyuyorsa…

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Şartları

İşbaşı eğitim programı başvuru şartları
İşbaşı eğitim programına kimler katılabilir?

İEP’e katılabilmenin ve bu programdan işveren olarak faydalanabilmenin bazı şartları vardır. İlk olarak kursiyerlerin şartlarına bir bakalım;

İş arayanlar için Başvuru Şartları;

 • Son 1 ay işsiz olmak
 • Bu programla çalışmak istediğiniz iş yerinde en az 3 ay çalışmamış olmak
 • En az 15 yaşınını doldurmuş olmak
 • İş kurumuna kayıtlı olmak
 • İşverenin 1. veya 2. dereceden kan hısımı veya eşi olmamak
 • Emekli olmamak

İşverenlerde Aranılan Şartlar;

 • En az 2 Sigortalı çalışanınız olması dışında işverenlerden bir şart aranmaz.

Programdan faydalanan işverenlerin yerine getirmesi yükümlülükler

İEP programından faydalanan işverenler aşağıda sıralanan yükümlülükleri yerine getirmek zorundadırlar. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenler işkur faaliyetlerinden 1 yıl boyunca yasaklanırlar.

 1. Programa katılan katılımcıların en az %50 sini program fiili süresi kadar 30 gün içinde istihdam etmek zorunludur.
 2. Program başladığı tarihteki sigortalı eleman sayısı kaç ise programın bittiği tarihteki sigortalı eleman sayısına eşit yada büyük olmalıdır.
 3. Program başladığı aydan sonraki ve program bittikten sonraki ayın 23 ünde hizmet listeleri kurs yöneticisine iletilmelidir.
 4. İşverenler programdan en fazla çalışan elemanlarının %30’u kadar yararlanabilirler.

>>> Programın genel şartları ve hazırlamanız gereken evraklar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

>>> İEP hem çalışanlara hem de iş verenlere büyük fayda sağlamaktadır; İEP ile günde max 7,5 saat haftada en fazla 45 saat çalışırsınız. Maksimum çalışmanız sonucu haftada 1 gün tatil yaparsınız.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Kadar?

İşbaşı eğitim programı maaşı asgeri ücrete yapılan zamla beraber 6 ayda bir güncellenmektedir. Programa katılacaklar için maaş konusunda bilmeleri gereken noktalardan birincisi öğrenciyseniz(açık öğretim dahil) veya işsizlik maaşı alıyorsanız maaşınızda belli oranlarda kesinti olur. Aşağıda bir tablo halinde güncel işbaşı eğitim programı maaşının ne kadar olduğunu görebilirsiniz. Diğer tüm kursiyer ücretlerini İşkur Kursiyer Maaşları sayfamızda bulabilirsiniz.

İş ArayanlarÖğrencilerİşsizlik Maaşı AlanlarBulut Bilişim, Kodlama ve Oyun Geliştirme uz.
201977,07 TL58,27 TL38,85 TL75 TL
202089,4 TL67,05 TL44,7 TL100 TL
Kreş Yardımı2- 5 yaş çocuklu anneler için aylık +400 TL

Önemli Not: 2 – 5 yaş arası çocuğunu kreşe gönderen anneler maaşlarına ek en fazla 1 çocuğu için bu yardımı programa katıldıkları her ay için alırlar.

1 aylık süre içinde  haftanın 1 günü tatil olarak ayda 4 gün tatiliniz vardır tatil olan günlerde size cep harçlığı ödenmez. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs gibi resmi tatiller de tatil günlerine dahildir. Bu günler devam olarak hesaplanmadığı için ay içerisinde bu günlere denk gelirseniz bu günlerde de para alamazsınız. Kurumun size vereceği devam föyün’de bu günleri çarpı yada üstü çizili olarak göreceksiniz

Program Süresi Kaç Aydır? Nasıl Hesaplanır?

Katılacağınız kurs programına göre İEP’in süresi değişmektedir. Kurs süresi son yapılan düzenlemelerle maksimum 3 ay olarak belirlendi. Fakat Ağır ve tehlikeli işler sınıfında ve Bulut Bilişim Oyun geliştirme uzmanı ve kodlama mesleklerinde kurs süreleri uzatıldı.

Ağır ve tehlikeli işlerde: Kursiyerin yapacağı iş ağır ve tehlikeli işler sınıfında ise Halk Eğitim Modülündeki işin öğrenilmesi için gereken süre baz alınarak İEP’in  süresi belirlenecektir. Örneğin torna tesviye için halk eğitim modülündeki süre 6 ay ise iş başı eğitim programının süresi de 6 ay olmak zorundadır.

Bilişim ve İmalat Sektöründe: Bunun Yanında 2018‘de getirilen düzenlemeyle Bilişim ve İmlat sektörlerindeki mesleklerde programa katılan kursiyer için program süresi 6 ay olarak düzenleneceği kararı alınmıştır.

Bulut Bilişim Oyun geliştirme uzmanu ve kodlama: Geleceğin meslekleri olan bu mesleklere yönelik açılacak İEP süresi ise Maksimum 9 ay olacaktır. Ayrıca bu mesleklerde İEP programına katılanlara ödenecek ücret yukarıda verdiğimiz tablodaki gibi daha yüksektir.

Programın süresini etkileyen diğer faktörler ise:

  • İşverenin geçmiş işbaşı eğitim programında kursiyerlerini istihdam edip etmediğine
  • Kaç ay istihdam ettiğine
  • Geçmiş programlarda programlarda sıkıntılı işlemler olup olmadığına (Devam çizelgelerini zamanında göndermek, denetim sırasında kursiyerlerin sıklıkla işyerinde olmaması, İstenilen evrakları zamanında kuruma iletmemesi, kursiyerlerini sözleşmede geçen saat aralıkları dışında çalıştırması)
 • Geçmiş programlarda istihdam artışı olup olmadığına( Kimi işverenin programdan faydalanmak adına geçiçi eleman alıp kurs süreci içerisinde elemanlarını işten çıkarması gibi)

İşbaşı Eğitim Programı Kursa Katılacaklara Ne Gibi Fayda Sağlar?

  • Açılacak olan kursa göre maksimum 1 yıl (320 fiili gün) ve asgari ücet oranında günlük cep harçlığı
  • Yeni bir iş, meslek edinmek isteyenlere kendini yeni bir işte deneme fırsatı
  • Üniversiteliler için okul sonrası ücretli staj avantajı
  • Ağır ve tehlikeli(aşçılık,boyacılık…) işlerde sertifika sahibi olma (Sertifika zorunluluğu olan işlerde kullanabilirsiniz)
  • Kurs bitiminde işverenin sizi kurs süresi kadar işe alma zorunluluğu. Bu sayede kurs süresi kadar sigortalı olarak çalışma fırsatı.

-Sertifika sahibi olmanın önemi 2016 yılından sonra daha da ön plana çıkacaktır. Nedeni ise 2016 yılından itibaren iş yerlerinde sertifikası olmayan eleman çalıştırılması yasaklanacaktır. Bu nedenle çalışırken bir sertifika sahibi olup zamandan ve paradan kazanmış olacaksınız.

-Kurs süresince genel sağlık sigortanız İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bunun dışında herhangi bir sigorta priminiz ödenmez.

DİKKAT: Kurs süresince prime dayalı, emekliliği etkileyen sigorta priminiz  ödenmez!!!

>>İlgili Yazı: Güncel iş fikirlerini incelemek için tıklayın

İşbaşı Eğitim Programın İşverenlere Faydaları

 • Nitelikli eleman yetiştirmekte kullanılan maddi kaybı azaltmakta.
 • Programın işveren için eleman değerlendirmesi yaparken işe alacağı personelin kurs süresince değerlendirme yapmasını ve bu değerlendirme sonucunda istediği eleman olup olmadığı kanaatine varmasına yardımcı olur.
 • İşverenlere hiç bir yükümlülüğü olmayan İEP’in işverene faydalarını detaylı olarak   İşbaşı Eğitim Programının İşverene Faydaları başlığı altında topladık.

  >> İlgili Yazı: İşverenler için Güncel İstihdam Teşvikleri

İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Nasıl Yapılır ?

İşbaşı eğitim programına başvuruda bulunabilmeniz için öncelikle https://goo.gl/ZIaaHV bu adreste belirttiğimiz  temel şartları taşımalısınız. Bu programa katılmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk iş kursiyer olarak çalışacağınız iş yerini tespit etmek olmalıdır. Eğer bu iş yerini siz bulamıyorsanız kurum yetkililerine danışıp portföylerinde programı iş yerlerinde uygulamak isteyen iş yerleri varsa sizi o iş yerlerine yönlendireceklerdir.

İş yerini tespit ettikten sonra kurum yetkilisi size ve iş yerinize hazırlamanız için bir evrak listesi verecektir. Bu listeyi tamamladıktan sonra. Sözleşme imzalanır ve kursunuz başlamış olur. Program başvurusunda hazırlamanız gereken evrak listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hazırlamanız gereken evrak listesi değişebilen yönetmeliğe göre farklılık gösterebilir. Kesin başvuru listesini kurumunuzdan istemenizde fayda vardır.

İşbaşı Eğitim Programı Maaşı Ne Zaman Ödenir ?

İşbaşı eğitim programının emekli maaşı ya da diğer devletin vermiş olduğu maaşlar gibi belli bir yatırılma süresi belirlenmemiştir. Nedeni ise maaş işlemlerinin sizin devam föyünü kuruma iletmenizle başlamasıdır. Maaşlar ne zaman yatar maaş sorgulaması yapılabilecek bir yer var mıdır sorunuza ise ancak şöyle bir cevap verilebilir; Ay sonunda imzaladığınız devam föyün’ün kuruma iletilme süresine ve kurumun yoğunluğuna göre maaşlarınız her ayın 10’u ile 20’si arasında hesabınıza aktarılır. Fakat dediğimiz gibi bu süre kesin değildir kurumun yoğunluğuna ve sizin devam föyü’nü kuruma iletme sürenize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Devam föyü’nüzü ne kadar erken ulaştırırsanız işleminiz o kadar hızlı başlar. Tabi aksilikler olmadığı sürece.

Maaşım yattı mı, işkur maaş sorgulamamı nasıl yabilirim surularına ise Halkbankta adınıza açılan hesaba bankanın size verdiği kartı kullanarak, ATM lerden yada hesabınızı internet ortamına açarak cep telefonuza indireceğiniz uygulama ile interternet şubesini kullanarak öğrenebilir ve sorgulayabilirsiniz cevabını verebiliriz.

Devam Föyü Nasıl Doldurulur ?

devam föyü
İşbaşı eğitim programı devam föyü örneği

Devam föyü nasıl doldurulur diye soranlar için yukarıda size örnek bir devam föyü verdik. Öncelikle mavi tükenmez kalem kullanmaya özen gösterin. Çarpı olan yerlere imzamızı atmıyoruz bu yerler bizim tatil günlerimizdir. Kursiyer imzası olan yere imzaları kursiyerimiz yani örnek olarak verdiğimiz devam föyü’ndeki Ali her gün giriş ve çıkış için imza atacak. Aliden sorumlu olan eğitici Fadıl ise sorumlunun kontrol imzası bölümüne imzasını her gün atacak. Bu şekilde imzaların hepsi tamamlandıktan sonra maaşınızın ödenmesi için devam föyünü kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca yanlış attığınız imzalar için dakstil kullanmayınız.

İşverenlerden gelen sorular

 • İşyerimde kaç kursiyer çalıştırabilirim?

2 ile 10 kişi çalışanınız varsa 1, 11 ve üzeri çalışanınız varsa personel sayınızın 10 da 1 i oranında kursiyer çalıştırabilirsiniz. Bunun dışında kursiyerlerinizin %50 sini istihdam edeceğini taahüt etmeniz durumunda çalışan sayınızın %30 u kadar kursiyer çalıştırabilirsiniz.

 • Kurs programında kursun bitişindeki sayım başlangıçtaki sayımdan düşük olursa ne olur ?

Bu durumun tespit tarihi itibariyle size 1 ay süre tanınır. 1 aylık süre içerisinde sizden kurs başlangıç ve bitiş tarihindeki personel sayısındaki fark kadar kişiyi en az 60 gün istihdam etmeniz ve istihdam ettiğinize dair işe giriş bildirgelerini 1 aylık süre bitiminden itibaren en geç 5 gün içerisinde kuruma ibraz etmeniz istenir.  Eğer bunu yapmazsanız 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden faydalanamazsınız işverene maddi yaptırım uygulanmaz.

 • Üniversite öğrencileri de Zorunlu Stajlarını İşbaşı Eğitim Programı ile Yapabilirler mi ?

Üniversite öğrencileri de artık zorunlu stajlarını işbaşı eğitim programı ile yapabilmektedirler. Bu sayede ücret almadan staj yapan öğrencilerin staj dönemi içinde kendilerine 1404 lira kadar gelir oluşturmuş olacaklar. 

  >>İlgili Yazı: KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği ile Lisans Mezunlarının Maaşlarının Yarısını Ödüyor!

 • Sözleşmelerimi %20 veya %50 istihdam taahüdü ile imzalar ve kurs sonunda bu oranlarda istihdam etmezsem bana ne gibi bir yaptırım uygulanır ?

Bu durumda taahüt yerine getirilmezse varsa devam eden programlar sonlandırılır ve bu programlar için kursiyerlere yapılan ödemeler işverenden  yasal faiziyle tahsil edilir. Ayrıca işveren 12 ay İŞKUR faaliyetlerinden men edilir.

 • Kursiyerlerin devamsızlık yapması ve sağlık raporu alması kaç günle sınırlıdır ?

Kursiyerler programın fiili süresinin %10 u kadar devamsızlık yapabilirler ve en fazla 5 gün sağlık raporu alabilirler. Bu sürelerin geçmesi durumunda devamsızlıktan kalırlar ve kurs iptal edilir.

 • İşbaşı eğitim programı bitince çalışanın sigortası hemen başlatılmalı mı yoksa bir 2 ay sonra başlatılsa da olur mu ?

İstihdam taahüdü verdiyseniz kursiyerinizi kurs bitiminden itibaren en geç 30 gün içinde istihdam etmeniz gerekir. 30 günü geçerseniz 1 yıl yasaklı  duruma düşersiniz.

 >>> Belediyeler, okullar ve diğer kamu kurumlarında düzenlenen toplum yararına çalışma programı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Kursiyerlerden Gelen Sorular

Soru 1: İşbaşı eğitim programına daha önce işkur kurslarından birine katılmış olanlar  katılabilir mi?

Cevap: İşkur’un açmış olduğu herhangi bir kursa yeniden katılmak için geçmesi gereken süresi en son katılmış olduğunuz kursun bitiş tarihinden 3 ay sonrasıdır. 3 ay sonra yeni bir kursa yani İEP’e katılabilirsiniz.

Soru 2: Merhaba ben eşimin abisinin yanında ön muhasebeci olarak işe girmek istiyorum staj programından yararlanabilir miyim ?

Cevap: İşverenle veya vekili ile 1. ve 2. derece kan hısımın yoksa çalışabilirsin. Sorun olmaz(Birinci derece kan hısımı  işverenin ve işveren vekilinin annesi, babası ve çocuklarıdır. ikinci derece kan hısımı ise kişinin kardeşleri, torunları, büyükanne ve büyükbabasını kapsamaktadır.)

Soru 3: İşbaşı eğitim programına 15 yaşını doldurmuş Lise öğrencileri katılabiliyor mu eğer katılabiliyorsa yaz tatili boyunca çalışıp ardından işten ayrılınca bir yükümlülük var mı?

Cevap: 15 yaşını doldurmuş isen katılabilirsin. İşverenin imzalayacağı sözleşmeye göre değişir 3 tür sözleşme mevcut bu imzalanacak sözleşmeye göre bir yükümlülük doğar yada doğmaz. Bu sözleşmeden makalemizde yakın zamanda bahsetmiş olacağım.

Soru 4: Ben Haziran ayında işbasi eğitim programından yararlanmaya başladım Kasım ayının başlarında program süresi bitti ve çalıştığım yer bana 2 aylık sigorta yaptı ben işbaşi eğitim programından tekrar yararlanabilir miyim tekrar yararlanma gibi bir şansım var ise ayni işyerinde mi yoksa farklı bir işyerinden mi yararlanabilirim ?

Cevap: Eğer  Programın bittiyse aynı işyerinde çalışabilmen için 3 ay beklemen gerekir 3 ay sonra bu program ile çalışabilirsin.

Soru 5: Merhabalar ben üniversite öğrencisiyim lise mezunu olarak cafe veya bu tarz mekanlarda bu programı uygulayabilir miyim?

Cevap: İlk okul mezunu olsan da profesör olsan da bahsettiğin programlarda işbaşı eğitim programı ile çalışabilirsin. Bir sorun olmaz.

Soru 6: Merhaba işkur görevlileri ne zaman denetime geliyor acaba ?

Cevap: İşkur denetiminin belli bir süresi yoktur öyle ki adı üstünde bu bir denetleme.

Soru 7: İşsizlik maaşı alanlar İEP ‘e başvuru yapabilirler mi. Başvursalar bile işsizlik maaşları kesilir mi ?

Cevap: İşsizlik maaşı alıyorsanız İEP ‘e de başvuru yapabilirsiniz. Maaşınız da kesilme olmaz aynı anda hem işsizlik maaşı hem de işbaşı eğitim programı maaşı alabilirsin.  Yeni gelen düzenleme ile işsizlik maaşı alanların İEP’e katılmaları durumunda maaşlarında bir kesinte olmamakta. Fakat bu kişilerin İEP maaşları %50 oranında az ödenmektedir. Detaylı bilgi için İŞKUR Kursiyer Ücretleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Soru 8: Öğrenciyim işbaşı eğitim programına katılırsam maaşım ne kadar olur?

Cevap: Örgün eğitim yada açık öğretim öğrencisi iseniz işbaşı eğitim maaşınız yokarıda belirttiğimiz gibi yaklaşık 4’te 1 lik oranında kesintiye uğrar.

>>> İEP hakkında merak ettiklerinizi veya görüşlerinizi FORUM‘u kullanarak bize ve takipçilerimize iletebilirsiniz.

Bizi facebook sayfamızdan takip etmek için buraya tıklayınız

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
1.3K Yorum
Yeniler
Eskiler En çok oy alanlar
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster
Müberra
Müberra
7 ay önce

İşbaşı eğitim programı hangi illerde var?

Erhan öz
Erhan öz
7 ay önce

Sivas’ta işbaşı eğitim programı ne zaman başlar Medicana hastanesi için cv bıraktım onlar arayıp çağırıyorlarmis kursa başvuru yapmamızı istiyorlarmış bir bilginiz var mı

Esin
Esin
7 ay önce

Merhaba ben üniversite mezunuyum işbaşı eğitim programına katılmak istiyorum katılırken hangi diploma istenir yada ben lise diplomamı versem işbaşı eğitim programina katılabilecek miyim ve katilirsam stajyer olarak mi görüneceğim

Serhat
Serhat
1 yıl önce

Ben üniversite öğrencisiyim, bilgisayar programcılığı bölümü okuyorum. Yazılım şirketinde çalışacağım. Patronum zaten üniversitedeki hocam, aynı zamanda şirketide üniversitenin teknoparkında. Çalışma saatleri sıkıntım yok. Öğrenci olarak değilde, işçi olarak başlayamıyor muyum? Bu arada 3 ay sonra mezun olacağım, şimdi öğrenci olarak başlarsam daha sonra normal çalışa ücreti alabilir miyim?

Esen
Esen
Yanıtla  Serhat
1 yıl önce

Eğer öğrenci kaydınız varsa iş arayan olarak başlamanızın mümkünatı yok. Çünkü siz de öğrenci olduğunuzu söylüyorsunuz. Öğrencilik durumunuz bittikten sonra kuruma öğrenciliğinizin bittiğini ibraz ederseniz iş arayan statüsünde maaş alırsınız. Bu ücret 2019 için günlük 77,7 lira dır. Dip not:Programa bilişim sektöründe olan bir iş yerinde başlarsanız program süreniz 6 ay’a uzar. Detay için şu yazıyı inceleyin: https://piyasaanketi.com/iskur-maaslari/

Gülay
Gülay
2 yıl önce

Merhaba işbaşı egitim kurslarına asgari ücretle birlikte zam geldi mi
Iyigunler

Esen
Esen
Yanıtla  Gülay
1 yıl önce

2019 işkur maaşları için https://piyasaanketi.com/iskur-maaslari/ sayfasını ziyaret ediniz

Es es
Es es
2 yıl önce

Merhaba sözleşme ye farklı imza devam föyüne farklı imza atılmasında maaşın yatmama gibi bi durumu söz konusu olur mu ? Bu durumu yaşadım ve gelecek günlerde işkurdan kontrole gelen kişiyle görüşecekmişim .

Esen
Esen
Yanıtla  Es es
1 yıl önce

Evet ne yazıkkı böyle bir durumda maaşı alamayabilirsiniz. Kontrole gelen arkadaşların yaptığı işlemler hakkında bizi de bilgilendirirsenz memnun olurum

Hatice
Hatice
2 yıl önce

Benim ikametkah koyde ben merkezdeki kursiyer haklarindan faydalana bikirmiyim

Kemal
Kemal
Yanıtla  Hatice
1 yıl önce

Programa başvuruda ikametgahın bir önemi yoktur. Türkiyenin herhangi bir iş yerinde çalışabilirsin dostum

yıldırım
yıldırım
2 yıl önce

firma aişkur işbaşı eğitim programından yararlandı.ancak program bittikten sonra istihdam edeceği personelleri farklı bir meslek kodundan istihdam etti.yaklaşık 4 ay bu şekilde gitti.hatayı aralık ayında farkettik aralık ayı için düzelttik bunun herhangi bir yaptırımı olur mu.yasaklı duruma düşer miyiz.?

Kemal
Kemal
Yanıtla  yıldırım
1 yıl önce

Bu durumda bir yaptırım uygulanıp uygulanmıyavağı işkur un insiyatifindedir diye düşünüyorum. Ama benim yorumumu soracak olursanız yaptırım uygulanmamalıdır. Çünkü siz istemeden bir hata yapmışsınız.

Mustafa
Mustafa
2 yıl önce

Şatıs danışmanı Uzan’ı olarak girdim kaç ay sürer

aziz
aziz
2 yıl önce

açık öğretim okuyan bir adamın parasının dörde birini kesmek hangi ahlaka vicdana sığıyor ? Normal bir işçi ile aynı saatla çalışma izin günlerin kullanırken aynı saat çalışan herşeyi bire bir aynı ama adam açıköğretim öğrencisi olduğu için 400 TL parası kesiliyor 1.200 TL alıyor. Ne bu adalet mi şimdi ? Üniversite mi dondurayım ?

Orhan
Orhan
2 yıl önce

1 kasim da iep le ise basladim ocak gibi baska bir is yeri yine iep uzerinden alim yapacak burayi birakip oraya baslasam nasil olur

Nisa
Nisa
2 yıl önce

İEP ile bi etüt merkezinde çalışmaktayım.işverenimin izni üzerine her pazartesi öğleden sonra 14.30 dan sonra işe gitmeme gibi bişey söz konusu olabilir mi .kursum iptal edilir mi

Ahmet can
Ahmet can
2 yıl önce

9 aylık geleceğin mesleği programına katılırsam sigortamı 9 ay boyunca iş kur mu karşılıyor? işkurun ayrıcalıkları herşeyi ile birlikte 9 ay kalıyor mu? iş verenin ödemesi gereken bir şey var mı? iş ararken iş veren bunu merak edicek. teşekkürler.

Eylül
2 yıl önce

Ben universite öğrencisiydim bölümümü bıraktım iskur kursunda 6 ay çalıştım ve param kesildi sonuçta öğrenci sayilirmiyim bence param kesilmemeliydi

ibrahim
ibrahim
2 yıl önce

işkurdan çalışyorum bi fabrikada 3 vardiya sistemi var işkurlu olanlara sabit olması gerekmiyormu?
birde bayram tatillerinde maasda kesinti oluyormu?

şeyma
şeyma
2 yıl önce

merhaba ben işkur kursiyerliğini haziranın 6 sında bitirdim 3 ay sürem dolduktan sonra işkurdan kursiyer olarak değilde normal işkur personeli olarak girmek istiyorum 3 ay mı beklemem lazım 6 mı sürekli farklı cevap veriyorlar hangisi doğru bilemedim yardımcı olurmusunuz

şeyma
şeyma
Yanıtla  Piyasa Anketi
2 yıl önce

teşekkür ederim

Mahmut
Mahmut
2 yıl önce

6 aylık işbaşı eğitim programının 4. aynda programdan ayrılma durumunda yaptırımı var mı?

Esra
Esra
2 yıl önce

Merhabalar, üniversite lisans öğrencisiyim ve zorunlu staj kapsamında yaz stajı yapacağım ve üniversitemiz sigorta primini karşılıyor ve prim işlemleri staj öncesinde yapılıyor yanlış bilmiyorsam. Bu durum herhangi bir srun teşkil eder mi

kübra
kübra
2 yıl önce

Merhabalar, ben bir şirkette bir hafta önce sözleşme imzaladım fakat evime daha yakın bir iş buldum eve o şirkette işkurla alım yapıyor.Şimdi ben önceki imzaladığım sözleşmeyi iptal edersem diğerine girebiliyor muyum ? çalışma günün 1/4 ünde iptal etme hakkımız var sanırım ?

tln
tln
2 yıl önce

cumartesi günleri tam gün olarak mı sayılır?

irem
irem
Yanıtla  Piyasa Anketi
2 yıl önce

haftada 45 saat çalışıyorum pazar izin günün c.teside 13.00 a kadar cumartesi gununun ucreti yarim gunmu yatar .

tln
tln
2 yıl önce

programla birlikte sigorta başlangıcı yapılmasında bir sıkıntı var mı?

Tülin
Tülin
2 yıl önce

Merhaba ben işbaşı eğitim programıyla bi tekstil firmasına başvurdum 2 yaşında bebegim bakım parası için ayrıca bi başvuru yapmam gerekirmi yoksa sistem otomatik görüp ücreti maaşıma mi yansıtacak bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Yasin
Yasin
2 yıl önce

Maaş günlük olarak mı hesaba yatıyor , yoksa aylık olarak mı yatıyor , bide kendi hesabımımız var onu teyip ettirebiliyormuyuz.

Yasin
Yasin
Yanıtla  Piyasa Anketi
2 yıl önce

teşekkür ederim ama tam cevabı alamadım gibi yani günlük 61 tl mi yatıyor hesaba yoksa günlük geldigimiz sayısınca aylık olarakmı 🙂

Ziyaretçi
Ziyaretçi
2 yıl önce

Okulda çalışanlar 15tatile denk gelirse çalışmadığı günlerin ücretini alabiliyor mu?

ipek
ipek
2 yıl önce

1 haziran 2017 tarihinde bir firmada işkurun sağlamış olduğu işbaşı eğitim programından faydalandım. 1 Eylül tarihinde aynı firmada sigortalı olarak aynı firmada aynı pozisyonda çalışmaya devam ettim.
20 aralık tarihinde anlaşmazlıkdan dolayı işten ayrıldım. 2.defa farklı bir firmada işbaşı eğitim programından faydalanabilmem için kaç gün geçmesi gerekir.

Hilal
Hilal
3 yıl önce

Kurs başvuru yapmam için neler gerekli bir işyerine başvuru yapmalimiyim

Gül
Gül
3 yıl önce

2018 de ücretlerde bir artış olacak mı?

Haneul
Haneul
3 yıl önce

3 aylık süre bittikten sonra farklı bir programa katılabilmem için belirli bir süre geçmesi gerekir mi yoksa direk başlayabilir miyim?

Cagla
Cagla
3 yıl önce

Merhabalar iskur egitimi basladiktan sonra egitimden ayrildigimiz takdirde 1 yil boyunca iskur egitiminden yararlanamiyoruz .peki ilk 20 gün zarfinda ciktigimizdada mi ayni sekilde ??

Safiye
Safiye
3 yıl önce

Merhabalar. Ben İşkur işbaşı eğitim programı adı altında özel bir hastanede gece veznesine işe alındım.. bu ayki çalışma saatim tam 244 saat.. hafta sonu 24 saatlik nöbetlerimiz var. Nerede bu İşkur denetimi. Yazıklar olsun böyle denetime ve sisteme.. aynı zamanda açıktan Üniversite okuduğum için bana günlük 40 tl veriyorlar. Öğrenci olmayanlara günlük 54 tl veriliyor.. üniversiteyi açıktan okuyorum ve son senem olduğu için kaydımı sildirmek istemiyorum. Kaydı dondurmak olmuuyormuş. Tam ücret alabilmem için üniversite kaydımı komple sildirmem gerekiyor. Şaka gibi. Aynı yazıyı şimdi Cumhurbaşkanlığına göndereceğim.. hakkımı sonuna kadar savunacağım..

Kursiyer
Kursiyer
3 yıl önce

Ogrencilere neden 40.5 lira onu anlamiyorum herkesle ayni saat calisiyorum ayni yol parasini veriyorum hatta daha fazla calisiyorum ama bana 40.5 lira veriliyor tamamen sacmalik kaydolduguma pisman oldum ..

özlem
özlem
3 yıl önce

merhaba ben iep da 5 agustos 2017 de basladım 3 ay iş kur 3 ay iş yeri çalıştırmak zorunda dedi 1 ay kaldı 1 ay sonra iş veren maaşımı ne kadar yatırmak zorunda sigortamı yapmak zorunda ya hani asgari ücret mi yatıracak?

Bahriye
Bahriye
3 yıl önce

İş kur ile yapılan çalışmalarda işe geliş ve çıkış saatleri kaçtır acaba birde cumartesileri saat kaça kadar çalışılır bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

Mustafa
Mustafa
3 yıl önce

Merhaba,
2016 Mart Ay’ı içerisinde İş-kur Temsilcimiz tarafından eleman alımı yapabileceğimiz söylendi,bununla ilgili olarak araştırmalarımız sonucunda sisteme kayıtlı olan bir kişiyi İş-kur ile paylaşarak eleman alımı için tarafımızdan istenilen evrakları temsilcimize sunduk.
İş-kur iş başı eğitim programlarında istenilen evraklar son 3 Ay’a ait Sgk dökümü en başında yer almaktadır. Gerekli evraklar teslim edildikten sonra iş başı eğitim programımız Nisan Ay’ı ile birlikte başladı.
12 Aylık program içerisinde belirli dönemlerde gerekli denetlemeler yapılarak herhangi bir sorun olmadan programa devamı sağlandı,program süresi içerisinde çalışanımız İş-kur temsilcimiz ile görüşerek evlilikten dolayı 30 günlük gelmeme hakkını kullanacağını ifade ederek şehir dışına tarafımızdan izin almadan çıktı.
Bu süreç içerisinde 1 hafta dönüşünü bekledikten sonra İş-kur temsilcimize bilgisini verdik ve bununla ilgili bizi ziyaret edeceğini ifade etti.
Ziyareti sırasında çalışanımızın böyle bir izin kullanamayacağını ifade ederek sözlerine iş başı eğitim programının başlangıcında bir hata yaptığını ve bu hatanın iki taraf için sorun olacağından dolayı üstünü ört pas ederek konuyu kapatmamızı rica etti.(Programımızın bitmesine 20 gün kalmıştı)
Temsilcimizin bahsettiği hata; İş başı eğitim programına başlarken iş yerimizde görünen 2 Sigortalı çalışanlardan birinin Kanser Tedavisinden dolayı 2016 Yılı içerisinde raporlu olduğundan dolayı çalışan sayılmadığından programdan faydalanmamız gerektiği yönündeydi.
Çalışanımız 15 gün sonunda kendi keyfi ile işe geri gelip başlayacağını iletmesi üzerine iş başı eğitim programının sonlandığını kendisine ilettik, çalışanımız iş-kur binasına giderek temsilcimizin üstüne yürümüş daha sonra da müdür ile tartışarak binadan güvenlik ile çıkartılmıştır.
Müdür bu tartışmadan ötürü konu ile ilgili araştırma başlatmış , iş-kur temsilcimiz kendisinin zorda kalmaması adına firmamıza dava açarak ödenen maaşın iadesini talep etmiştir.
Konu ile ilgili dava da 2. ihtar gelmiş olup son itirazımızı sunmak üzere hazırlık yapmaktayız, konu ile ilgili bir emsal dava var mıdır veya işveren olarak bu konudaki mağduriyetimiz ile ilgili herhangi bir olumlu sonuç mevcut mudur?

Efkan
Efkan
3 yıl önce

Merhaba, Eylül ayında iş başı eğitimim başladı. Çalıştığım yer eğitim parası gelene kadar geri ödemeli olarak maaşımı o ay vermişti, bu arada maaşım 900 lira. İşkur ise günlüğü 54 liradan ayda 1080 lira ücret tanımladı. Şimdi ise çalıştığım yer geri vereceğim 900 lirayı değilde 1080 liranın tamamını istiyor. Ne yapmalıyım?
Birde işi bırakmak istiyorum, işkurun ya da çalıştığım yerin bana bir yaptırımı olur mu?

Yusuf
Yusuf
3 yıl önce

Merhaba. İşbaşı eğitim programına katılan bir eleman öğrenci olması nedeniyle kursu bitirip daha çalışmak istemezse işverenin durumu ne oluyor? Herhangi bir yaptırımı var mı? Kurstan sonra eleman çalışmak istemediği takdirde sigortası yatırılıyor mu?

Leyla
Leyla
3 yıl önce

Merhaba ben ise başı eğitim kursuna yeni başladım ama herhangi bir kart numarası vermediler maaşım nereye yatıyor hiç bir bilgim yok çalıştığım kurumda bir bilgi vermiyor acaba biz mi gidip halk bankasından kartimizi alıyoruz ve bu her gün gelip gidiyoruz ya herhangi bir yere de imza atmiyoruz bir sorun olur mu

Pınar
Pınar
3 yıl önce

Merhaba, ben İEP çervesinde bir firma buldum fakat firma eleman açığı olmadığı için beni ve ya başka bir işsizi istihdam etmek istemiyor. Firmada çalışan ilk İEP’li ben olacağım. Firma sözleşmeyi %20lik istihdam sözüyle yaparsa eğitimim bittikten sonra süreçte yeni birini işe almak zorunda mıdır? Ya da daha fazla kursiyer almak zorunluluğu var mıdır?

Misafir
Misafir
3 yıl önce

Kredi çekmek istediğimiz zaman gelir belgesi isteniyor onu nerden alıcaz? Normalde iş yerinin muhasebesi verir

ipek
ipek
3 yıl önce

ödemelerin net bir tarihi yok galiba ilk ay 14 ünde aldım. ikinci ay 16 sında bu ay hala yatmadı

Melike
Melike
3 yıl önce

Süresi bitmeden işten çıkılırsa ne olur?

misafir
misafir
3 yıl önce

meraba ağustos ayı 3.ayımdı ve bitti. ağustosun 14 ünde üniversiteye kayıt oldum maaş nasıl hesaplanır. tüm ay öğrencimi yoksa 14 üne kadar normal daha sonra öğrenci mi yada tüm ay normal mi

Uğur YAPAK
Uğur YAPAK
3 yıl önce

Merhaba işbaşı eğitim programı ile maaş alıyordum program sürem 25 ağustos da doldu 1 ağustos ile 25 ağustos tarihlerindeki çalışmamın karşılığını işkur yatırırmı 26 ağustos dan itibaren çalıştığım şirkette işe girişim yapıldı bu durum işkurun maaş yatırmasına engelmi devam çizelgesini 25 ağustosda teslim ettim maaş nezaman yatar budurumda

sun
sun
Yanıtla  Uğur YAPAK
3 yıl önce

benimde 17 ağustosta sözleşmem bitti bende maaşı bekliyorum normalde 5ine kadar alırdım mutlaka

esra
esra
3 yıl önce

Merhaba ben işbaşı eğitim programıyla 1 ağustosta işe başladım 5 eylülde işbaşı eğitim devam çizelgesini işkura bıraktım maaşım kaç gün sonra yatar bir bilginiz var mı? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Fatih
Fatih
3 yıl önce

Merhaba ağustos ayı içerisinde 30 ağustos zafer bayramı dolayısıyla çalışmadım ama 31 ağustos arife günü yarım gün çalıştim tam maaş yatıcağını söylediler bu bilgi doğrumudur ?

misafirr
misafirr
3 yıl önce

İşbaşı eğitim çizelgesini her ayın sonunda işkura götürmemiz gerekiyor ama kurban bayramı tatili 10 gün olduğu için 31 ağustos da tatile dahil. 5 eylülde götüreceğim bir sıkıntı olur mu? yardımcı olursanız sevinirim.

Tuğba
Tuğba
3 yıl önce

Merhaba işbaşı eğitim programıyla çalışanlara kurban bayramı tatili 10 gün mü?

mahmut
mahmut
3 yıl önce

merhaba ben bugün işbaşi egitim programı kapsamında işe girdim yanlız götürdügüm evraklarda benden hesap açmamı istemediler maaşi nasıl alıcaz bilgilendirirseniz sevinirim.

Tuğba
Tuğba
3 yıl önce

merhaba ben işbaşı eğitim programıyla işe başladım resmi tatil olan günlerde işe gitmediğim için maaşımda kesinti olur mu?

misafir
misafir
3 yıl önce

5 günlük raporda kesinti yapılıyor mu acaba