İŞKUR’ dan Para Alınan Kurs ve Programlar

0
iskur'dan para almak
İŞKUR’ un para verdiği bütün program ve kurslar.

İŞKUR’ dan para almak için ne yapılmalı? İŞKUR’ un düzenlemiş olduğu kurs, program ve yardımlardan her yıl binlerce kişi faydalanmaktadır. Bu programlara nasıl katılınır, şartları nelerdir siz merak eden okurlarımız için sıralayalım.

İŞKUR’ dan Maaş Alınan Programlar ve Kurslar

1İşbaşı Eğitim Programı

Ödenen Maaş: Asgari ücret
Çalışanda Aranılan Şartlar: Son 1 ay işsiz olmak, 17 yaşını doldurmuş olmak, emekli olmamak.
İşverende aranan şartlar: En az iki çalışanı olmak

İşbaşı eğitim programına katılan katılımcılara aylık asgari ücret ödenmektedir. Programa katılmak oldukça basittir. Katılımcıysanız en az 2 çalışanı olan bir işyeri bulup işbaşı eğitim programı için gerekli evrakları toparlayıp herhangi bir İŞKUR’ a başvuru yapmaktır. Bu program hakkında daha çok bilgi için ”İşbaşı eğitim programına nedir nasıl başvuru yapılır.” başlıklı yazımızı okuyunuz.

2Toplum Yararına Program

Ödenen Maaş: Asgari Ücret
Katılımcıda aranılan şartlar: 18 yaşından büyük olmak, emekli olmamak, başvuru sırasında sigortalı bir işte çalışmıyor olmak, öğrenci olmamak.

Bu program işkur un maaş ödemesi yaptığı en çok tercih edilen programlarından biridir. Bu programda katılımcılar devlete ait hastane, belediye, kaymakamlık ve orman gibi kamu binalarında temizlik, fidan dikimi yapmaktadırlar. Haftalık çalışma saatleri 45 saat olup haftada 2 gün izinleri vardır. Programa katılan katılımcılar asgari ücret almaktadırlar. Toplum Yararına Program (TYP)’ a nasıl katılabileceğinizi öğrenmek için bu yazımızı okuyunuz: Toplum Yararına Program Başvuru Şartları

3Mesleki Eğitim Kursları

Ödenen Ücret: Güncel ücret için buraya tıklayın.
Katılımcıda aranılan şartlar: 15 yaşından büyük olmak ve emekli olmamak

İşkur’un cep harçlığı verdiği 2. uygulama ise mesleki eğitim kurslardır. Arıcılık, Ağaç budama, dikiş, Bilgisayarlı muhasebe vs. bu ve benzeri kursları katılmanız durumunda İŞKUR size kursiyer cep harçlığı adı altında bir para ödemesi yapar. Katılacağınız kurs oymacılık gibi geleneksel meslekler sınıfındaysa alacağınız ücret bir miktar artmaktadır.

4İşsizlik Maaşı

Ödenen Maaş: Güncel Maaş bilgisi için buraya tıklayın.
Katılımcıda aranılan şartlar: Son 3 yılda 600 gün sigortalı olmak, İstifa ederek işten ayrılmamak, Son 120 gün kesintisiz çalışmak.

İşsizlik maaşı bir kurs yada program olmasa da İŞKUR’un verdiği maddi destek olduğu için burada paylaşmak istedik. Yukarıda da belirtildiği gibi gereken şartları taşımanız durumunda Asgari ücret bürütünün %40 ila %80 arasında 6 – 10 ay arasında bu destekten faydalanabilirsiniz. Bu destek hakkında daha fazla bilgi için ”İşsizlik maaşı şartları.” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5Sosyal Çalışma Programı – (Üniversite Öğrencileri için Kamuda İş)

Ödenen Maaş: Güncel Maaş bilgisi için buraya tıklayın.
Katılımcıda aranılan şartlar: Yüksek lisans, Doktora ve Açıköğretim hariç tüm yüksek öğretim öğrencileri katılabilir.

Haftalık çalışma süresi 3 gün olan bu programda günlük çalışma saati ise 7,5 tur. Programın amacı üniversite öğrencilerini iş hayatına hazırlamaktır. Program hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/sosyal-calisma-programi/

6Engelliler ve Eski Hükümlüler İçin İş Kurma Hibesi

Ödenen Para Miktarı: Engelliler için En fazla 50.000 TL, Eski hükümlüler için en fazla asgari ücret bürütünün 15 katı.
Katılımcıda aranılan şartlar: Engelliler için en az %40 engelli olmak, Eski Hükümlülerde eski hükümlülük belgesi olmak.

Dezavantajlı guruplara giren engelli ve eski hükümlüler için İŞKUR hibe desteğinde bulunmaktadır. Bu desteğin ayrıntılarını şu sayfamızdan öğrenebilirsiniz: Engelli ve Eski hükümlü destekleri

Önceki İçerikToplum Yararına Program Başvuru ve Şartları
Sonraki İçerikViop Nedir? Viop ile Para Kazanılır Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz