Güzellik Salonu Nasıl Açılır ? | Belgeler ve Şartlar

0

Güzellik salonu nasıl açılır
Güzellik salonu açma şartları ve belgeleri

Hemen hemen herkesin kendi işinin patronu olmak gibi bir hayali vardır. Ancak bir iş kurmak için yetenek ve sermaye olmazsa olmaz şartlardandır. Her kategoride farklı kriterler karşınıza çıkar. Bu alanda güzellik salonu açmak için bazı prosedürleri tamamlamanız gereklidir. Kadınların güzelliğe olan düşkünlükleri gün geçtikçe artıyor. Üniversitelerde bile çeşitli güzellik alanları oluşturulmaya başlandı. Yeterli sermaye ile birlikte bu alanda eğitim alarak kazançlı bir iş kurabilirsiniz.

Güzellik Uzmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Güzellik uzmanlığı belgesi alabilmek için bu bölümde eğitim veren okullardan yada milli eğitim onaylı bir kurstan mezun olmanız gerekir. Okullar; kız meslek veya meslek liselerinin cilt bakımı ve kuaförlük bölümleri.  Kurslar; Milli Eğitim Bakanlığının onay verdiği kurum veya kuruluşlara (Özel kurs birimleri) başvuru yaparak. Bu okul veya kursu tamamladıktan sonra. Güzellik uzmanlığı belgesi veren özel kurs birimlerine başvuru yaparak bu sertifikayı alabilirsiniz.

Sertifika ücreti kursu veren kuruluşlara göre değişiklik göstere bilmektedir. Bu nedenle en iyi eğitimi ve en uygun fiyatı veren kuruluşu araştırmanızı öneririz.

 Güzellik Salonları Ayda Ne Kadar Kazanır?

 Birkaç dakika süren bakım işlemleri bile 50-100 TL arasında değişen fiyatlarda yer alıyor. Güzellik merkezlerinde cilt bakımı, saç bakımı, lazer, epilasyon, liposuction işlemleri yapılabilir. Her türlü işlem için kullanacağınız cihazın parasını iki ay gibi kısa bir süre içinde çıkarabilirsiniz. Kaliteli hizmetler sunduğunuzda aylık 15- 35 bin arasında kazançlar elde edilebilir.

 Güzellik Solunu Açmak İçin İstenen Belgeler

 Güzellik salonu açmak için gerekli eğitimleri aldıktan ve sermaye bulduktan sonra şu belgelere ihtiyacınız olacaktır.

 * Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah senedi

 * iki adet fotoğraf ve tapu fotokopisi

 * Yapı kullanım izin kağıdı ve dükkan kiralık ise kira mukavelesi aslı ya da noter tasdikli sureti

 * Vergi levhası fotokopisi

 * İlgili esnaf odası ya da ticaret odası kaydı fotokopisi

 * meslek dalına göre ustalık belgesi

 * Bağkur ya da sigorta belgesi

 * Çöp konteyner alınacak ve faturası

 * Su aboneliği için kartlı sayaç takılmalı

 * Aynı adrese daha önce verilen açma ruhsatı var ise belediyeye geri iade edilmeli

 * İtfaiyeden yangın önlemi alındığına dair rapor

 * Kimlik bildirimi belgesi fotokopisi

 * Şirket kurulması durumunda imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi fotokopisi

 * Yeni tarihli sabıka kaydı

 Güzellik Salonu Olarak Kullanılan Mekanda Aranan Kriterler

 Güzellik salonu olarak açmak istediğiniz mekan en az 75 m2 kapalı alan olmalıdır. Manikür, pedikür, makyaj ve epilasyon yapılması gereklidir. MEB’e ait okullardan ya da özel kurlardan mezun olunduğuna dair diplomalar ya da sertifikalar hem işyeri sahibi hem de çalışanlara ait olmalıdır.

 Sertifikalı çalışanlar var ise sözleşme akti yapılmalıdır. Kullanılacağınız aletler için dezenfeksiyon aletinin bulunması önemlidir. Bedensel engellilerin kullanabileceği şekilde düzenlenen WC olmalıdır. Kabinleri gösteren krikoler, merkez sağlık ocağından izin alındığına dair belgeler ve güzellik salonu açmak için ustalık belgesi gereklidir.

 Güzellik Salonu Nasıl Açılır?

 Türkiye’de bütün işletmeler ruhsat almak zorundadır. Bu nedenle ilk alınacak evrak işletme ruhsatıdır. Bu ruhsat için işyerinin bulunduğu ilçe belediyesine başvurmanız gereklidir. İstenen belgeler ilçelere göre değişiklik gösterebilir. İlçe belediyesinden getirmeniz gereken tüm belgeleri öğrenebilirsiniz.

 Gerekli evraklar hazırlanmalı ve işletmeniz için en doğru konumu seçerek işe başlamalısınız. Yeni bir iş yeri açmak maliyetli olabilir. Seçtiğiniz lokasyona göre işletmeniz bir ya da iki sene içinde kara geçebilir. Bu nedenle işin maliyet kısmı ve aylık giderler çok iyi hesaplanmalıdır. Bu alanda yeterli sermayeye sahip değilseniz devlet destekli Kosgeb hibe kredi başvurularında bulunabilirsiniz. İşyerinizi açmak için bu krediler kullanılabilir.

 Güzellik Salonu Kosgeb Destekleri

 Kosgeb 96.02 kuaförlük ve diğer güzellik salonları faaliyetleri kodu altında güzellik merkezi açacaklara destek vermektedir. İlk etapta ustalık belgenizin olması gereklidir. Kosgebten destek alabilmek için ise Kosgeb’in açtığı uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmalısınız. Katılımı zorunlu ve ücretsiz olan bu kurslar toplam 32 saatten oluşuyor. Kurs bitiminde katılımcılar sertifikasını alır. Aldığınız bu sertifikayı destek başvurusu yaparken kullanmanız gereklidir.

 Sonrasında destek alabilmek için iş planı hazırlamanı gerekiyor. İş planınız size özgü olmalıdır. Kendi planınızı kendiniz oluşturmanız önemlidir. İş planında detaylı anlatım talep edilir. İlk kısımda kendi özelliklerinizi tanımlarsınız.

 Anlatımların havada kalmaması adına somut bir zeminde desteklenmesi kredi başvurularında olumlu sonuçlanmasını sağlayacaktır. Kendinizi girişimci olarak tanıttıktan sonra işletme ile ilgili bilgileri aktarmaya başlayabilirsiniz. İşletmenin fiziki şartlarının uygun olması ve gerekli izinlerin alındığının belirtilmesi hatta yapacağınız uygulamalardan ve fiyatlandırma politikalarından bile bahsetmeniz avantaj sağlar. Yanınızda çalışacak personelde olması gereken özelliklerden tüm giderlere kadar kalem kalem masraflarınızı belirtin.

 İş planı kurul tarafından incelenir. Karar olumlu olduğunda destekleme ödemesi ile birlikte 150 bin TL kredi verilir. 50 bin TL geri ödemesiz hibe olarak verilen kredide 100 bin TL sıfır faizli kredi şeklinde geri ödenir. Bu tutar ile işletmenin kurulum giderleri, kira, muhasebeci giderleri kullanılabilir.

Önceki İçerikVİOP Hesabı Nasıl Kapatılır?
Sonraki İçerikMasaj Salonu Açmak | Şartlar Ve Belgeler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz