Altın Fiyatları Ne Olur?

Aylık atın yorumları | Altın ne olur ?

GRAM ALTIN GRAFİĞİ

 

 

Altın, en güvenilen ve ani değişimlerin az yaşandığı bir yatırım aracıdır. Altın fiyatlarındaki değişim arz ve talebe bağlı olarak gelişmektedir. Altın fiyatlarını etkileyen farklı değişkenler bulunmaktadır. Bu değişkenler kısa ve uzun vadede altın fiyatlarında düşüşlere ya da artışlara neden olabilir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

altın ne olur
Altın fiyatı ne olur ? Altın yorumları ve analizi.

Finans ve bankacılık sistemi güven kazanması ya da güven kaybı altın fiyatlarının değişmesine yol açar. Aynı şekilde dövize ve liraya olan güven de altın fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Bunların yanı sıra Merkez Bankası’nın para politikası kararları altın fiyatlarında düşmesine ya da çıkmasına neden olur. Örneğin, yeni para basılması ya da paranın devalüasyona uğraması gibi… Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında uluslararası politik ve ekonomik süreçlerde bulunmaktadır. Uluslararası ticarette söz sahibi ülkelerden birinde ekonomik kriz yaşanması altın fiyatlarında düşmelere neden olabilmektedir.

Altın tahminleri yaparken bütün bu etkenlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü ekonomik sistem denge üzerinde ilerlemektedir. Denge bozulduğu anda ise altın fiyatlarında değişimler meydana gelmektedir. Bir örnekle açıklamak gerekirse, Merkez Bankasının para likiditesini arttırması, paranın bollaşmasına ve ürün fiyatlarının artmasına yol açacaktır. Bu durumun bir sonucu olarak paranın değerini düşer ve altına olan talep artacaktır.

Altın Fiyatları Kısa Vadede Artar Mı Azalır Mı?

Altın fiyatlarındaki artış, arz ve talebin yükselmesiyle meydana gelir. Fiyatların artışına yol açacak olan ise yukarıda bahsedilen değişkenlerdir. Bu değişkenler göz önüne alındığında kısa dönemde altın fiyatlarında çok belirgin bir değişim söz konusu olmayacaktır. Ancak ülkemizdeki enflasyonun yükselmesi ve döviz kurlarının artış eğilimi göstermesi altına olan talebin azalmasına ve dövize olan talebin artmasına neden olmaktadır. Bu durum ise altın fiyatlarının kısa vadede düşmesini hızlandıracaktır. Öte yandan ABD, Çin ve AB arasında gelişen uluslararası ekonomik anlaşmazlıklarda altın fiyatlarında geri çekilmeyi tetikleyecektir.

Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın için son dönemde pek çok gelişmenin etkisi büyük önem taşıyor. Piyasada gelişen olaylar ve dalgalanmalar neticesinde altın ne olur sorusunun yanıtını merak edenler sayısı bir hayli fazla iken yanıtları ise aslında açıkça ortada denilebilir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

2 YORUMLAR

  1. 4 saatlik gırafiğe baktığımda 2015 doları yakın zamanda görmesi kuvvetli ihtimal. Bu seviyeyi aşarsa yeniden 2080 lere doğru yol alabilir. Görünüm BUY

    Yatırım tavsiyesi değildir.

    • Analiz güzel dolar endexi düşmeye devam ediyor. Gram altında çok olmasa da ONS ta ciddi bir yükseliş beklentisi içerisindeyim.

      Kişisel görüşümdür yatırım tavsiyesi değildir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz