Ana Sayfa / Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın Fiyatları Ne Olur?

Aylık atın yorumları | Altın ne olur ?

Sezgin
(Perşembe, Tem 5. 2018 08:55 PM)
Açıkçası ben fiyatların bu günden itibaren daha da yükseleceğini düşünüyorum.
Engin
(Perşembe, Tem 5. 2018 09:13 PM)
Faiz arttırımı olursa düşüş bekliyorum. Fakat nedense bir önceki faiz arttırımında düşündüğüm olmamıştı
Caner
(Salı, Tem 10. 2018 05:07 PM)
Altın bugün düşüş eğiliminde ons değerinde ciddi bir azalma var. Uzun vadede yükselme olacağını düşünüyorum
Merter
(Salı, Tem 10. 2018 06:22 PM)
Bir miktar param var Dolar mı altın mı hangisi şu aralar karlı olur bir türlü karar veremedim:(

1
Ad:
E-posta:
Kime:  
E-postanız paylaşılmayacak
(ama gereklidir)

Yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altın için son dönemde pek çok gelişmenin etkisi büyük önem taşıyor. Piyasada gelişen olaylar ve dalgalanmalar neticesinde altın ne olur sorusunun yanıtını merak edenler sayısı bir hayli fazla iken yanıtları ise aslında açıkça ortada denilebilir.

 Ortadoğu’daki Gergin Havanın Etkisi

altın ne olur
Altın fiyatı ne olur ? Altın yorumları ve analizi.

Öncelikle ons altın ABD’nin Suriye müdahalesinden sonra başlattığı yükseliş grafiğini ABD’de tarım dışı istihdamın beklentileri karşılamaması ile de sürdürüyor. Suriye konusundaki belirsizlikler ve ABD’nin füzelerle Suriye’yi vurması da oldukça önemli bir etken oluyor. Dolar’daki genel olumlu hava da bu veri akışları ile desteklenirken Ons altının ateşini yükseltiyor.

 Kısa Vade ve Uzun Vadedeki Beklentiler

Ons altın teknik olarak kısa vadeli yükselen kanal içerisindeki hareketini yükselen şekilde devam ettiriyor. 1260 – 1265 destekleri arasındaki tutunma devam ettikçe yükseliş isteği daha da korunacak gibi görünüyor. Ana direnç noktası ise 1272 bölgesinde şu an stabil duruyor.

Altındaki piyasa fiyatlamalarının bir süredir 1261 – 1240 yatay kanalında devam ettiğini izlerken ABD’nin Suriye rejim güçlerine saldırıda bulunması sonucu yatırımcıdaki risk alma iştahı altının hareketlerinin hızlanmasını sağlıyor. Ayrıca yatay kanalın üst bandı konumunda olan 1261 dolar seviyesinin üzerindeki kararlılığın sağlamlaşması altın endeksi için oldukça net görülüyor. Daha önce 27 Şubat tarihinde test edilen 1264 seviyesinin de yükselişin devamı için önemli bir destek olduğunu görmekteyiz. Genel anlamda 1261 üzerindeki fiyatların kalıcılık sergilemesi sonucu 1275 ve yatay kanal formasyonunun temeli olan 1282 seviyesine doğru yükselişin devam etme olasılığı şu an piyasadaki beklentilerin özeti niteliğinde denilebilir.

            Jeopolitik risklerden prim yapan ve doların ateşiyle desteklenen altın piyasası, ABD Başkanı Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi’nin kritik görüşmesinden sonra da ciddi bir hareketlilik sergileyeceği beklentisiyle de merak uyandırıyor. Altın yorumu hakkında en önemli verilerin savaş çanları ve siyasi krizler olduğunu unutmamak yatırımcılar açısından önemlidir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıda bulunan altın yorumu 03.12.2016 tarihinde yapıldı.

ARALIK AYI İÇİN ALTIN NE OLUR?
Yatırımcılar için her zaman güvenli bir liman olan altın imajını sürdürüyor. Özellikle ekim ayı içinde tarihi rekorlar kıran ve 24 ayar gram altının fiyatı 135 Lirayı gören altında biraz olsun durağan bir dönem görüyoruz. Kasım ayı içinde gram altın fiyatlarında 126-127 Lira gibi seviyelere çekilme görülmüştü. Ancak, Abd seçimlerinin etkisi ve Orta Doğu’da devam eden belirsizlikler altını yeniden 130 Lira seviyelere taşıdı. Altın ons fiyatı 1173-1175 Dolar aralığında seyretmeye devam ediyor.
Altın Beklentisi
Yılın son ayına girilirken Altında beklentiler artış yönünde olacak gibi duruyor. Fed’in faiz arttıracağı beklentisi tüm piyasaları beklentiye sokmuş durumdadır. Altın gibi güvenilir yatırım araçlarının kısa vadeli düşüşleri olsada, orta ve uzun vadede her zaman yatırımcısının yüzünü güldürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Aralık ayı içinde beklentilerin yukarı yönlü olduğunu söyleyebiliriz. Altın ons fiyatlarında önemli direnç noktası 1180 dolar seviyesi olacaktır. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılması durumunda doların yeniden 1200 dolar seviyelerini göreceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Aşağı yönlü önemli direnç noktasıda 1160 bandı olacaktır. Bu eşiğin kırılması durumunda 1140 dolar seviyelerine çekilmesi beklenebilir. Özellikle Suriye’deki belirsizlikler, petrol fiyatlarındaki düşüş ve Fed kararlarına paralel olarak altında genel bir yükseliş bekliyoruz. Alım için bu seviyeler uygun olabilir. Ancak, daha garanti davranmak isteyenler için biraz daha düşük seviyesi beklenebilir.

Aşağıda bulunan altın yorumu 08.10.2016 tarihinde yapıldı.

Gerek yatırımcıların gerekse altın almayı ya da satmayı düşünenlerin takip ettiği konulardan olan altın fiyatları, bir aylık dönem içerisinde büyük bir düşüş yaşadı. Bir aylık süreç içerisinde en yüksek satış fiyatı 128 TL olan altın geçtiğimiz dönemlere bakıldığında da düşüşüne devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde 130 TL üzerinden alım satımı yapılan altın 8.10.2016 tarihi itibariyle gramı 123,44 kuruştan satışa sunuldu. Alışı ise 123, 29 olan altın son zamanlarda yaşamış olduğu düşüşlerle birlikte altın almaktan yana olanlar için ufakta olsa karlı görünüyor. Yatırım yapacak olan kişilerin piyasaları dikkatli bir şekilde inceleyerek analizde bulunmaları gerekiyor.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıda bulunan altın yorumu 30.08.2016 tarihinde yapıldı.

Türk halkı tarafından da oldukça ilgi gören ve her zaman güvenli liman olarak tabir edilen altın bu günlerde biraz dalgalı hareket seyrediyor. Kısa süre öncesine kadar altının gram fiyatı 132 Türk Lirasına kadar ulaşmıştı ancak FED yaptığı faiz arttırma konusunda ki açıklamalarından sonra altın üzerinde ki baskı hafiflemeye başladı ve altın fiyatları artık yavaş yavaş gerilemeye başladı.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ile yükselişi adeta zirveye oynadı ancak daha sonra alınan faiz yönünde ki kararlar yükselişi engelledi. Önümüzde ki bir aylık periyoda bakarsaksak ABD yeni başkan adayı için oluşan ortamı Türkiye, Rusya ve İran gibi ülkelerin de Orta Doğuda ki hareketliliğini göz önüne aldığımızda altın fiyatları önümüzde ki bir aylık süreçte de çok fazla yükselmesi beklenmiyor dememiz mümkün.

Önümüzdeki 1 Ay Boyunca Altın Ne olacak?

Altın 1 aylık bu süreçte siyasi gelişmelerin her ne kadar anlık olarak değişiminden etkilense de altının bu süreçte olağandışı bir durum olmadıkça gramı 120 – 125 Türk Lirası olarak seyredeceği düşünülüyor.
Türkiye’nin ve özellikle Rusya’nın Orta Doğuda ki durumu aynı zamanda da ABD’nin terör örgütlerine vereceği destek veya saf değiştirmesi de altının dalgalı bir grafik çizmesine sebep olacaktır.
Bu dönemde altın yatırımcılarının kısa vadeli yatırım düşünmemeleri ve uzun vadede altına yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyoruz.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıda bulunan altın yorumu 30.06.2016 tarihinde yapıldı.

Altın fiyatları günümüzde yükseliş gösteriyor olsa de önümüzdeki günler için trendin hangi yönde olacağını  kestirmek oldukça zor. Temmuz ayında Altın fiyatlarının ne olacağını hangi yönde hareket edeceğini tahmin edebilmek için öncelikle altın fiyatlarına etki eden faktörleri analiz etmeniz gereklidir. Bu faktörlerin durumuna göre tahmin edebilir ve yatırım yapabilirsiniz. Bu faktörler:

1 ) Küresel enflasyon: Enflasyon ülkemizde her zaman var olan olumsuz bir durumdur. Altın fiyatları enflasyon ile doğru orantılı olarak artar veya azalır.

2 ) Küresel Likitide: Likitide  ile altın fiyatı doğru orantılı olduğundan altın fiyatları likitideye göre artar veya azalır.

3 ) Küresel jeopolitik risk: Konum ve sınır komşularınızın durumu her zaman altın fiyatını etkileyen faktörler arasında yer alır.

4 ) Küresel reel faiz oranlar: Reel faiz oranları yüksek ise altın almak risklidir, düşük ise altın alınabilir.

Bu faktörleri temmuz ayı için analiz ettiğimizde yükseliş trendinde olan altın fiyatlarının enflasyon oranının çift haneli rakamlara ulaşması, likitidenin artması, jeopolitik olarak çok riskli bir dönemde olmamız ve reel faiz oranlarının artmasına bağlı olarak yükselişe devam edeceği ve Temmuz ayının son çeyreğinde AB  ve ABD verilerine göre düşüşe geçeceği tahmin edilmektedir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıdaki yorum 12.06.2016 tarihinde yapıldı.

Hem iş dünyasına hem de yatırımcılarına etkilerini sürdüren altın iniş ve çıkışları piyasayı da etkilemekte. Gözlerin piyasada olduğu günlerde altının seyri değişkenlik gösteriyor.

Dünya üzerinde jeopolitik gerginliklerin etkisinde kalan altın fiyatlarının 2015 yılı Haziran ayında düşeceği beklenirken, 3 ay gecikmeli şekilde düşüş yaşamıştı. Bunun sebebi, dünya üzerindeki önemli olaylara dayanmaktadır. Şu anda biraz daha sakinlik yaşayan piyasalar, dünya üzerindeki jeopolitik etkilerinden biraz olsun arınmış durumda. Günümüzde çok fazla fiyatlanabildiği söylenemez. Libya ve Rusya konuları altını destekleyen gelişmeler olmamakla birlikte, zaman zaman teknik bakımdan fiyat düzeltmeleri geliştirilebilir. Bu durum gerçekleşirse, doların bundan gerileme yaşayacağı söylenebilir. Altın fiyatları geçtiğimiz günlerde hızlı bir düşüş yaşadı ve doların etkisinde kaldı. Eğer dolar 2,20’lerde kalırsa şu an gram fiyatı 88 Türk Lirası olan altının seyri önümüzdeki günlerde 85-86 Türk Lirasına kadar inebilir.

Sürekli değişen gündem, jeopolitik gerginlikler ve doların etkisiyle altının iniş-çıkış tahminleri değişebilmektedir.

Dolar hakkındaki güncel yorumumuzu okumak ve anketimize katılarak sonuçları görmek için tıklayın

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıdaki yorum 25.02.2016 tarihinde yapıldı

Şubat ayında büyük bir değer kazanarak 195 TL’yi gören altın fiyatları, Mart ayında yeniden düşüşe geçti. Şubat ayındaki yükselişine bakarak bu ayda oldukça dalgalanma yaşayan altın fiyatlarında en yüksek 192 TL görülürken en düşük 181 TL ile altın fiyatlarındaki bu dalgalanma kendini belli etti. 1-10 Mart tarihleri arasında eski yükselişini koruyan altın Şubat ayından gelen bu yüksek fiyatlara ayın 10’undan sonra bir dur diyerek düşüşler yaşamaya başladı. Gün geçtikçe de düşmeye devam eden altın fiyatlarının Nisan ayının ortalarına kadar düşmeye devam edeceği de söylentiler arasında yer alıyor.

Piyasasında şu sıralar altın fiyatlarının düşmesinden dolayı bir hareketlilik yaşanmaya başladı. 30 Mart 2016 itibariyle ise çeyrek altın fiyatları şöyle:

Alış: 179,09

Satış: 183,57

Yatırım yapmayı düşünenler bu dönemde altın fiyatlarını iyi izlemeli ve piyasa üzerinde doğru tahminlerde bulunmaya çalışmamalılar.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıdaki yorum 25.02.2016 tarihinde yapılmıştır.

Altın fiyatlarındaki yükseliş dur dura bilmiyor. Ocak ayında en yüksek değer olarak 175 TL’den işlem gören çeyrek altın Şubat ayında da kararlı yükselişine devam etti. 8 Şubat’a kadar seyri aynı çizgide devam ederken 8 Şubat’tan sonra atağa geçen altın fiyatları 182 TL’ye çıktı. 11 Şubat’ta 190 TL’ye ulaşan çeyrek altın fiyatları 18 Şubata kadar dalgalanmalar yaşasa da bu dalgalanmalar altın dünyasındaki geçici durumlardandı. Altın düşüyor mu düşüncelerine neden olan bu dalgalanmalar piyasaya hâkim olanlar için normal bir durumdu. 25 Şubat 2016 tarihinde ise çeyrek altın 188-189 TL’den alınırken, 193-194 TL’den satışa sunuluyor. (Fiyatlar gün içerisindeki dalgalanmalar dikkate alınarak iki farklı şekilde yazılmıştır.) Altındaki yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu iken altına yatırım yapacakların ise piyasa üzerindeki dalgalanmaları ve arz talep durumunu inceleyerek işlem yapmaları gerekiyor.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yorum 06.01.2016 tarihinde yapılmıştır.

altın fiyatları
Altın no olur

Son 1 ayda büyük düşüşler yaşayarak herkesi şaşırtan altın fiyatları yaşadığı dalgalanmaları bir kenara bırakarak yükselişe geçti. En düşük 159 TL satışa sahip olan altın geçtiğimiz hafta 160 TL’nin üzerine bir seyir izlemeye başlamıştı. Ancak bugün yükselişinde hız kesmedi ve 172 liradan alıcı buldu. Son bir aylık dönemin en yüksek fiyatına kavuşan altın bu yükselişi ile birlikte dalgalanmasına da son verdi. Gelecek dönemde ise hız kesmeden yükseleceğe benziyor. 06.01.2015 tarihinde altın fiyatları alış 168 satış ise 172 TL olarak kayıtlara geçti. Yatırım yapacak olan kişilerin piyasaları iyi analiz etmesi gerekiyor.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

 

Bu yorum 15.12.2015 tarihinde yapılmıştır.

Dalgalı görüntüsünden bir şey kaybetmeyen altın fiyatları yaşadığı düşüşleri tekrarlıyor. Giderek azalan alış ve satış fiyatları ile birlikte 2 Aralık 2015 tarihinde 158 TL’ye kadar düşen altın bugün 161 TL alış, 165 TL de satış rakamları ile alıcıların karşısına çıktı. Altında yaşanan bu büyük dalgalanmalar ve düşüşler Amerikan Merkez Bankası’ndan gelen söylentilere göre faiz artışından kaynaklanıyor. Son bir aydır 158-166 aralığında ilerleyen altın fiyatları ilerleyen zamanlarda da altın fiyatlarındaki düşüşün habercisi olarak görülüyor. Altın fiyatlarındaki düşüşle birlikte altın satışı yapılan çoğu yerde çeyrek altın patlaması yaşanıyor. Piyasa hareketli gibi görülse de altın fiyatlarındaki bu düşüş yatırımcıları endişelendiriyor. Altına yatırım yapacak olanların ise piyasaları doğru bir şekilde analiz etmesi ve sağlıklı kararlar vermesi gerekiyor.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yorum 18.11.2015 tarihinde yapılmıştır.

Altın fiyatları şaşırtmaya devam ediyor.

Son 5 yılın en düşük değerlerin gören altın Amerikan merkez bankası (FED) in faiz arttırımı söylentilerinin son aylarda güçlenmesi ile dünya genelinde altında ciddi bir düşüşe neden oldu. Fed başkanının 18.11.2015 tarihli açıklamasında da önümüzdeki günlerde faiz arttırım ihtimali %66 olarak değerlendirdi ve bu rakam faiz arttırımına kadar altında düşüşler yaşanacağının göstergesi olarak nitelendirildi.

Geçtiğimiz haftalarda 170 TL üzerinden işlem gören çeyrek altın bugün 161 TL’den satışa sunulurken alış fiyatı ise 157 TL oldu. Altına yatırım yapmayı düşünen yatırımcıların piyasaları takip ederek sağlıklı kararlar almalarını temenni etmekteyiz.

Aşağıda takipçilerimizin önerilerini almak için altın fiyatları konusunda 7 günlük bir anket oluşturduk, anket sonucunu görebilmeniz için bir tahmin yaparak oy vermeniz yeterlidir.  Anketimiz 7 günde bir yenilenmektedir. Bizi takip etmeye devam edin…

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yorum 29.10.2015 tarihinde yapılmıştır.

Altın fiyatları bir haftalık durgunluğunu bugünde bozmayarak dalgalanmasını sürdürüyor. Altındaki dalgalanmaların ise seçimlere bağlı olduğu konusunda çeşitli görüşler var. Seçimlerin bitmesi ile birlikte kendine yeni bir yol çizecek olan altının bugünkü fiyatları ise pek iç açıcı değil. 29 Kasım 2015 tarihinde gün içinde çeyrek altın 174 liradan alış bulurken satışı ise 178 liradan yapıldı. Düşüşe devam etmesi beklenen altınla ilgili olarak yatırım yapacak olanların seçim sonrası işlem yapması daha uygun görülmektedir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bu yorum 30.09.2015 tarihinde yapılmıştır

Önümüzdeki günlerde altın fiyatlarında yeniden bir hareketlilik yaşanacak gibi gözüküyor.Ülkemizdeki birçok neden dolayısıyla ayrıca bayram tatili dönüşü altın fiyatlarında dalgalanmalar gözlendi.Daha 2 ay öncesine kadar altın 150 lira civarında gezinirken bu günlerde 175 lira’yı gördü.ABD Merkez Bankası FED bu ay faiz arttırmını pas geçti bu durumda bu bize yaradı diyebiliriz ayrıca FED türkiyeyi bu süreçte yakından takip edeceğini açıkladı.Ama altın yatırımcıya şu an kesin kar edersin gibi bir güven vermiyor.Bunun başlıca nedeni üst üste 6 hafta düşüş yaşadı bu uzun zamandır görülmeyen bir uzun kayıp süreci oldu.Asıl soru şu bu düşüş sürer mi ve altına yatırım yapmalı mıyız.

Ramazan bayramından bugüne karşımızda 150 lira’dan 175 lira’ya çıkan altın var. Ama onun dışında son 6 haftadır düşüş yaşayan bir altın fiyatıyla da karşı karşıyayız.Bu dalgalanmaların yatırımcıyı olumsuz etkileyeceğini, önümüzdeki 1 Kasım Seçimlerinin de altın fiyatını etkileyeceğini, aynı zamanda dolarında seçimden sonra düşeceğini,  bu durumda dolar düşerse altın fiyatlarının yükseleceğini düşünmekteyim. Bir süre daha altınları yastık altında saklamak yatırımcılar için daha iyi olabilir.
Not: yatırım tavsiyesi değildir

Bu yorum 12.09.2015 tarihinde yapılmıştır

Altının onsunda şuan için için aşağı yönlü bir trend mevcut. Bu trendin bozulması için 1113 dolar seviyeleri üzerinde kalıcı kapanışlar olması gerekmektedir, bu durumda oluşacak olan hedef seviyeler 1122 – 1133 – 1146 şeklinde takip edilebilir. 1113 geçilemezse 1098 – 1092 – 1084 seviyelerine gelme olasılığı yüksektir. Şuan için dip seviyesi 1075 dolar seviyesi ama 17 eylülde yapılacak olan fed toplantısı soncunda bir faiz arttırımı gelmesi durumunda yeni dip seviyeleri oluşacaktır. Bu durumda 1050 – 1060 seviyelerini görebiliriz.

Not: yatırım tavsiyesi değildir.

Paylaş:

Soru Sor / Yorum Yap

avatar
  Subscribe  
Bildir