Ana Sayfa / İşkur / Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

Paylaş:
Share
yarım çalışma
Anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Son zamanlarda kadın istihdamının artması, çalışan annelerin ve babaların çocuklarını yanlız burakmaları çocukların ilk gelişim evrelerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Bu durum dikkate alınarak çalışan anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği(YÇÖ) adı altında yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Yeni yasal düzenlemeler ile çalışan anne ve babalar için yarım gün çalışmanın önü açılmıştır. Bu haktan yararlanmak isteyen anne yada babaların diğer yarım günleri ise ücretsiz izinden sayılarak İŞKUR ücretsiz izinden sayılan bu günler için başvuru yapan anne veya babalara yarım çalışma ödeneği adı altında işveren tarafından ödemesi yapılmayan diğer yarım günün maaş ödemesini yapmaktadır. Aynı zamanda SGK da işveren tarafından yarım ödenen sigortanızın diğer yarısını ödemektedir.

6663 sayılı yeni torba yasaya göre, doğum sonrasında analık izninin sona erdiği tarih itibariyle, ayrı olarak süt izni olmaksızın anneye yada babaya ;

 • Birinci doğum gerçekleşmesi durumunda 2 Ay
 • İkinci doğum gerçekleşmesi durumunda 4 Ay
 • Sonrasında olabilecek doğumlarda ise 6 Ay’a kadar haftalık çalıştıkları sürenin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkı verilmiştir.

Eğer ikiz yada üçüz gibi birden çok doğum olursa her bir çocuk için bu süre 30 ar gün, çocuğunuzun engelli doğması halinde ise bu süre 1 yıla kadar uzatılabilecektir. Yarım gün çalışma hakkının kullanılabilmesi için çocuğunuzun sağ ve hayatta olma şartı aranmaktadır.

Belirtilen durumlar için yarım çalışma süresi hakkını kullanan erkek ve kadın işçilere, verilen ücretsiz izin süresine göre  yarım çalışma ödeneği ödeneceği belirlenmiştir. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

yarım çalışma ödeneği
Yarım çalışma ödeneği nasıl alınır ve şartları nelerdir

Yarım çalışma Ödeneğinden faydalanabilmek için 3 temel şartı aynı anda taşımanız gerekmektedir. Bu Şartlar;

 1. Sözü geçen işçiyle alakalı doğum ya da evlat edinme durumlarından önce son üç sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmiş olması
 2. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılmış olması şartının yerine getirilmiş olması bildirilmeli.
 3. Doğum ya da evlat edinme işlemlerinin ardından kullanılan analık izninin de sona ermesi ile birlikte, otuz gün dolmadan yarım çalışma belgesinin doldurulması ve Türkiye İş Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

YÇÖ Ödemesi Yapılmayan Haller;

 • İşsizlik maaşı almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı süresince yarım çalışma ödeneği ödenmez.
 • Yarım çalışma ödeneği, çocuğun hayatını kaybetmesi ve/veya evlatlık halinin ortadan kalkması gibi durumlarda, olayın vuku bulduğu tarihi izleyen tarih itibariyle durdurulur.
 • 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen işçi, bu süre zarfında başka bir işte çalışması halinde, çalıştığı süre için ödenekten yararlanamaz.
 • Yarım çalışma ödeneği alırken, çalıştığı işyerinden ayrılan işçinin ödeneği işten ayrıldığı tarihten itibaren durdurulur. Yeni bir işe girmesi ve yarım çalışma yapması halinde, başlangıçta belirlenen ödeme döneminin bittiği tarihi geçememek üzere kalan hak sahipliğinden yararlanabilir.

Doğum parası | Doğum izni | Süt izni hakkında bilgi için tıklayın

Ne kadar Yarım Çalışma Ödeneği Alırsınız? | YÇÖ Nasıl Hesaplanır ?

Yarım çalışma ödeneği günlük olarak hesaplanır. Hesaplamada asgari ücretin bürütünün 30’a bölünmesiyle günlük asgari ücret bulunur, bu ücretin 15 ile çarpımı size ne kadar yarım çalışma ödeneği alabileceğinizin sonucunu verecektir. Çıkan sonuçtan %3 lük damga vergisi alındığını da hatırlatalım.

Örneklersek; Şubat/2017 de yarım gün çalışıp başvurusunu yapan bir vatandaş. 15 gün lük maaşını İŞKUR dan alır. İŞKUR’ un ödeyeceği maaş ise; Agari ücretin günlük tutarı (57,47) X 15 = 862,08  lira dır. Bu da asgari ücretin bürütünün yarısına denk gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda yarım çalışma ödeneği ne kadar sorusunu güncel olarak cevaplamaktayız.

Yıllar Asgari Ücretin Bürütü Günlük Bürüt( %3 kesintili) Alacağınız YÇÖ Maaşı
2017 1.777,50 TL 57,47 TL 862,08 TL
2016 1.647 TL 53,25 TL 798,79 TL

Yarım Çalışma Ödeneği Başvuru Evrakları

Yarım çalışma ödeneği başvurusu yaparken hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır bu evraklar ve belgeler;

1- Annenin ve çocuğunun kimliği

2- Doğum Sonrası Analık Raporu

3- Yarım Çalışma Belgesi ( Ağaşıdaki PDF butonunu kullanarak bu belgeyi yazdırabilirsiniz)

yarim calisma odenegi basvuru evraklari indirYarım çalışma ödeneğine başvuru yapabilmek için yukarıdaki evrak ve belgeleri hzırlayarak en yakın İŞKUR birimine gitmeniz yeterli olacaktır.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenir ?

yarım çalışma
Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir

Ödenek, çalışılan aydaki prim ve hizmet belgesi ile alakalı olan aydan sonraki döneme ait fondan sağlanır ve ödemeler aylık olarak gerçekleştirilir. Bunun nasıl olacağını bir örnekle açıklayalım;

2016/Temmuz ayında yarım çalışma yapan bir işçi için işveren çalıştırdığı gün kadar ücretini işçiye öder, primlerini  ise Ağustos/2016 da SGK ya aktarır. Yarım çalışma ödeneğini ise İŞKUR Eylül/2016 ayı içinde öder. Sigorta primlerini ise SGK EKİM/2016 da adınıza yatırır.

”Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir.” sorusunu soranlara çalışmaya başladığınız aydan 2 ay sonra ödenir. Dememiz doğru olacaktır. SGK priminin ise 3 ay sonra tam ay olarak sisteme işleneceğiniz söyleyebiliriz.

Not: 1 Başvurularda meydana gelebilecek gecikme durumlarının, nedeni kabul edildiği takdirde, bu süre yarım çalışma ödeneği süresinden çıkarılabilir. İşçiden kaynaklanan bir hatanın tespiti durumunda, maddi zarar çalışanın ücretinden aylık olarak kesilecektir.

Not: 2 506 sayılı kanundaki yirminci madde gereğince, yarım çalışma ödeneği hakkından banka, sigorta ve oda sandıkları bünyesinde çalışan personeller de faydalanabilecektir.

Not: 3 Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirisiniz. Kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

Yazımızı Paylaşarak Bizi Ödüllendirmek İster Misiniz?

Share

Benzer Yazı

KOSGEB Hhangi işlere destek veriyor

KOSGEB Hangi İş Fikirlerini Destekliyor? | KOSGEB Örnek İş Fikirleri

KOSGEB Hangi İş Fikirlerine Destek Veriyor? KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelere maddi destekler sunan …

29 Yorum

 1. Merhaba özel sektörde çalışan bir anne adayi da ucretsiz dogum izni aldiginda bu 2 aylik ucretsiz izin döneminde odeme alabiliyor mu acaba
  Ornegin bankada çalışan biri

  • Piyasa Anketi

   Yarım çalışma ödeneği alabilmeniz için analık doğum izninizin bitimi itibariyle yarım gün çalışmanız gerekir. Ücretsiz izin döneminde çalışmadığınızdan yarım çalışma ödeneğinden faydalanamazsınız.

 2. Merhaba ben ozel sektorde calisiyorum yarim gun calisma ile 2 aylik bi sureyle calisiyorum 2 aylik yarim gun calismam ittikten sonra tekrar yarim gun calisma talebinde bulunsam sigortam nasil yatcak birde bu 2 aylik calismamin odenegini nerden aliyoruz ve yatmismi odenek diye nerden kontrol ediyorum.

 3. Yarimgun calism odenegi icin iskura basvuruda bulundun kabul olduguyla ilgili telefonuma msj geldi fakat henuz para hesabima yatmadi bana eksik gun nedeni olarak muhasebe 23 yada 24 bildirecek denmisti ancak e devletten kontrol ettigimde eksik gun nedeni 6 yaziyor yinede tesvikten yararlanabilirmiyim? Bu duzeltilebilir mi?

 4. Kısmi çalışma talebini işverenin reddetme hakkı varmı birde yarı zamanlı çalışan bir annenin işden çıkarılması durumunda hakları nelerdir.Bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkűrler.

  • Evet iş yerinin kabul etmeme hakkı var. Ama bu sürede işten çıkartılırsa yasal bi yükümlülüğü var mı bilemiyorum

 5. ödemeler PTT ye mi oluyor acaba ziraate mi ayın belirli bi günü varmı

  • Merhaba ayın son günü PTT şubesinden çekebilirsiniz .ama başvuru ysptıktan 2 ay sonra ödeme yapılmaya başlanıyor

 6. Iki ay sonra yatiyorsa mebla 2 ayın yarim maaşı mi olacak

 7. PTT ye yatan parayı benim adıma eşim alabilir mi

  • Normal şartlarda eşiniz sizin adına para çekemez. Bu durum ptt nin insiyatifine kalmıştır.

 8. Merhaba bir şey sormak istiyorum ben 13 mat 2016 da firma kapandığı için işten çıkarıldım bu yüzden analık izni hakederim olmadı şuan başka bir iş yerne işe başladım başvuru yapmam durumunda kabul edilir mi ?

  • Piyasa Anketi

   Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmeniz için 30 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekirdi bu nedenle maaş alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

 9. 10 ocak 2017 de doğum yaptım

 10. 23.07.2017 tarihinde yarim çalışmaya başladım acaba ne zaman alabilirim

 11. Primi işyeri yarımmı yatırıyor primin yarısını devlet ödüyor diye yazıyor prim konusunda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Piyasa Anketi

   Şöyle açıklayalım; İşyerinde yarım çalıştığınız günler için işverenininz 15 günlük prim ödemesi yapar. Devlet ise bunu 30 güne tamamalar. bu durumda yarısını işveren yarısını devlet karşılamaış olur. Bu maaş için de aynı şekilde işler.

   Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmeniz için doğum izni bitimi itibariyle işe başlamalı ve işvereninizin 15 günlük prim ödemesi yapması gerekir.

 12. Merhaba, doğum sonrası analık izni+ toplu olarak süt izni+ 6 ay ücretsiz izinimi kullandım. Yarım gün çalışma hakkından faydalanabiliyor mıuyum? özel seltör çalışanıyım, ücretsiz izin süremi uzatma yolum var mıdır? Teşekkürler

 13. Mrb, şu anda yarı zamanlı çalışmaktayım. Ekim ve Kasım ayı olmak üzere 2 ay bu hakkimı kullanacağım. Bu süre dolduktan sonra günlük 1.5 saat olan süt iznimi kullanmaya başlayabilir miyim?

  • Piyasa Anketi

   Aslı hanım merhaba;

   Yarım Çalışma Sonrası süt izni hakkım var mıdır diye sormuşsunuz. Evet yarım çalışma ödeneğiniz bittikten sonra süt izninizi kullanma hakkınız kaldığı yerden devam eder. Bu hakkınızı 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz.

 14. Merhaba yarım gün çalışıyorum bu süre zarfında hastalık sebebi ile rapor alırsam işkursan alacağım maaşım kesilir mi yoksa sadece rapor aldığım gün sayısı kadar mı kesinti olur?

  • Merhaba Güler Hanım;

   Rapor aldığınız günlerin maaşını alamazsınız. Örneğin 1. Çocuk için yarım çalışma ödeneği alıyor ve bu süre içerisnde 5 gün rapor aldıysanız 55 günlük YÇÖ alırsınız.

 15. Merhaba. odenegin yattigini nereden sorgulayabilirim ve nereden cekiyoruz acaba.

  • Merhaba seval Hanım yarımçalışma ödeneği PTT’ ye adınıza yatmaktadır. Sorgulamayı 170 i arayarak yada işkuru arayarak yapabilirsiniz.

 16. Sibel kılıç

  Ödeneğin bağlanıp bağlanmadığını nereden öğrenebilirim

  • Yarım çalışma ödeneğinizi bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilmek için işkur profilinize girdikten sonra ONLİNE İŞLEMLER > TAZMİNAT VE FON > İKT/İÖ/KÇÖ BİLDİRGESİ > ÖDEME PLANI SORGULAMA > ONAYLANMIŞ BİLDİRGE SORGULAMA sekmelerini kullanarak yarım çalışma ödeneğini hak edip hak etmediğinizi sorgulayabilirsiniz. Yakın zamanda yazıöızda bu konuyu detaylıca anlatacağımızı da hatırlatalım.

 17. MERHABA BEN BU YARIM GÜN ÇALIŞMA ( 120,GÜN) ÇALIŞMAYI UZATMAK İSTİYORUM İŞ VERENİM KABULU DAHİLİNDE DEVAM EDERSEM ŞAYET YİNE YARIM MAAŞ VE SGK ÖDEMESİ YAPILIYORMU BEBEGİM 70 AY OLANA KADAR DEVAM ETME DESTEGİ VARMIŞ VE BUNUNLA İLGİLİ TEKRAR BI SÖZLEŞME YAPMAM GEREKLİMİ AYRINTILI BİLGİ VERMENİZİ ACİL OLARAK RİCA EDİYORUM TEŞEKKÜRLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share