Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

81
yarım çalışma
Anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Son zamanlarda kadın istihdamının artması, çalışan annelerin ve babaların çocuklarını yalnız bırakmaları çocukların ilk gelişim evrelerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Bu durum dikkate alınarak çalışan anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği (YÇÖ) adı altında yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Yeni yasal düzenlemeler ile çalışan anne ve babalar için yarım gün çalışmanın önü açılmıştır. Bu haktan yararlanmak isteyen anne ya da babaların diğer yarım günleri(toplam 15 gün) ücretsiz izinden sayılmaktadır.

İŞKUR, ücretsiz izinden sayılan bu günler için başvuruda bulunan anne veya babalara yarım çalışma ödeneği adı altında işveren tarafından ödemesi yapılmayan diğer yarım günün maaş ve sigorta ödemesini yapmaktadır. Özetle bu süre zarfında işveren yarı maaş + yarı sigorta, İŞKUR yarı maaş + yarı sigorta ödeyerek bütün tamamlanmaktadır.

6663 sayılı yeni torba yasaya göre, doğum sonrasında analık izninin sona erdiği tarih itibariyle, ayrı olarak süt izni olmaksızın anneye yada babaya ;

 • Birinci doğum gerçekleşmesi durumunda 2 Ay
 • İkinci doğum gerçekleşmesi durumunda 4 Ay
 • Sonrasında olabilecek doğumlarda ise 6 Ay’a kadar haftalık çalıştıkları sürenin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkı verilmiştir.

Eğer ikiz yada üçüz gibi birden çok doğum olursa her bir çocuk için bu süre 30 ar gün, çocuğunuzun engelli doğması halinde ise bu süre 1 yıla kadar uzatılabilecektir. Yarım gün çalışma hakkının kullanılabilmesi için çocuğunuzun sağ ve hayatta olma şartı aranmaktadır.

Belirtilen durumlar için yarım çalışma süresi hakkını kullanan erkek ve kadın işçilere, verilen ücretsiz izin süresine göre  yarım çalışma ödeneği ödeneceği belirlenmiştir. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

yarım çalışma ödeneği
Yarım çalışma ödeneği nasıl alınır ve şartları nelerdir

Yarım çalışma Ödeneğinden faydalanabilmek için 3 temel şartı aynı anda taşımanız gerekmektedir. Bu Şartlar;

 1. Sözü geçen işçiyle alakalı doğum ya da evlat edinme durumlarından önce son üç sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmiş olması
 2. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılmış olması şartının yerine getirilmiş olması bildirilmeli.
 3. Doğum ya da evlat edinme işlemlerinin ardından kullanılan analık izninin de sona ermesi ile birlikte, otuz gün dolmadan yarım çalışma belgesinin doldurulması ve Türkiye İş Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

YÇÖ Ödemesi Yapılmayan Haller;

 • İşsizlik maaşı almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı süresince yarım çalışma ödeneği ödenmez.
 • Yarım çalışma ödeneği, çocuğun hayatını kaybetmesi ve/veya evlatlık halinin ortadan kalkması gibi durumlarda, olayın vuku bulduğu tarihi izleyen tarih itibariyle durdurulur.
 • 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen işçi, bu süre zarfında başka bir işte çalışması halinde, çalıştığı süre için ödenekten yararlanamaz.
 • Yarım çalışma ödeneği alırken, çalıştığı işyerinden ayrılan işçinin ödeneği işten ayrıldığı tarihten itibaren durdurulur. Yeni bir işe girmesi ve yarım çalışma yapması halinde, başlangıçta belirlenen ödeme döneminin bittiği tarihi geçememek üzere kalan hak sahipliğinden yararlanabilir.

Doğum parası | Doğum izni | Süt izni hakkında bilgi için tıklayın

Ne kadar Yarım Çalışma Ödeneği Alırsınız? | YÇÖ Nasıl Hesaplanır ?

Yarım çalışma ödeneği günlük olarak hesaplanır. Hesaplamada asgari ücretin bürütünün 30’a bölünmesiyle günlük asgari ücret bulunur, bu ücretin 15 ile çarpımı size ne kadar yarım çalışma ödeneği alabileceğinizin sonucunu verecektir. Çıkan sonuçtan %3 lük damga vergisi alındığını da hatırlatalım.

Örneklersek; Şubat/2017 de yarım gün çalışıp başvurusunu yapan bir vatandaş. 15 gün lük maaşını İŞKUR dan alır. İŞKUR’ un ödeyeceği maaş ise; Asgari ücretin günlük tutarı (65.61) X 15 = 984,15  lira dır. Bu da asgari ücretin bürütünün yarısına denk gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda yarım çalışma ödeneği ne kadar sorusunu güncel olarak cevaplamaktayız.

Yıllar Asgari Ücretin Bürütü Günlük Bürüt( %3 kesintili) Alacağınız YÇÖ Maaşı
2019 2.558,40 82,72 TL 1240,82 TL
2017 2.029,50 TL 65,61 TL 984,15 TL
2016 1.777,50 TL 57,47 TL 862,08 TL

Yarım Çalışma Ödeneği Başvuru Evrakları

Yarım çalışma ödeneği başvurusu yaparken hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır bu evraklar ve belgeler;

1- Annenin ve çocuğunun kimliği

2- Doğum Sonrası Analık Raporu

3- Yarım Çalışma Belgesi ( Aşağıdaki PDF butonunu kullanarak bu belgeyi yazdırabilirsiniz)

yarim calisma odenegi basvuru evraklari indirYarım çalışma ödeneğine başvuru yapabilmek için yukarıdaki evrak ve belgeleri hazırlayarak en yakın İŞKUR birimine gitmeniz yeterli olacaktır.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenir ?

yarım çalışma
Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir

Ödenek, çalışılan aydaki prim ve hizmet belgesi ile alakalı olan aydan sonraki döneme ait fondan sağlanır ve ödemeler aylık olarak gerçekleştirilir. Bunun nasıl olacağını bir örnekle açıklayalım;

2016/Temmuz ayında yarım çalışma yapan bir işçi için işveren çalıştırdığı gün kadar ücretini işçiye öder, primlerini  ise Ağustos/2016 da SGK ya aktarır. Yarım çalışma ödeneğini ise İŞKUR Eylül/2016 ayı içinde öder. Sigorta primlerini ise SGK EKİM/2016 da adınıza yatırır.

”Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir.” sorusunu soranlara çalışmaya başladığınız aydan 2 ay sonra ödenir. Dememiz doğru olacaktır. SGK priminin ise 3 ay sonra tam ay olarak sisteme işleneceğini söyleyebiliriz.

Not: 1 Başvurularda meydana gelebilecek gecikme durumlarının, nedeni kabul edildiği takdirde, bu süre yarım çalışma ödeneği süresinden çıkarılabilir. İşçiden kaynaklanan bir hatanın tespiti durumunda, maddi zarar çalışanın ücretinden aylık olarak kesilecektir.

Not: 2 506 sayılı kanundaki yirminci madde gereğince, yarım çalışma ödeneği hakkından banka, sigorta ve oda sandıkları bünyesinde çalışan personeller de faydalanabilecektir.

Not: 3 Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

81 YORUMLAR

 1. Merhabalar 24 ocak 2019 başvuru yaptım yarım gün çalışma ödeneği için ne zaman yatar bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Ne yazıkki evet son işsizlik maaşı gibi son 3 yılınızda 600 gün priminizin olma şartı vardır.

  • Evet doğru anlamışsınız ”Analık izni(8hafta) bittikten sonra 30 gün içinde başvurunuzu yapmalısınız

  • Analık doğum izniniz bittikten sonra 30 gün içinde başvurunuzu yaptıysanız. Analık doğum izninizin bittiği tarihten itibaren hakketiğiniz maaşın tamamını alırsınız. 2 ay geçmiş olsa bile.

 2. Merhaba, Hastahane raporda hata yaptığı için 26 gün iznim yandı doğum sonrasında. 45 gün istirahat raporu almak zorunda kaldım.Şimdi işkur bana başvuramazsınız dedi. Mücbir sebep olarak bahsedilen duruma hastalık raporu dahil edilmiyor mu?

  • Bir maduriyet oluşmuş çok üzüldüm adınıza. Yanlız analık izni raporunuz diğer sağlık raporlarından farklı olduğundan ve yarım çalışma ödeneği için analık izni raporunu istendiğinden İŞKUR başvurunuzu kabul etmemiştir diye düşünüyorum.

  • Nimet hanım merhaba yarım çalışma ödeneği başvuru şartları ve başvurmanız için gerekli belgeler yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmış anlmadığınız bir nokta varsa burdan yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırız.

  • Ben zaten yari zamanki çalışıyorum şuanda 2 ay oldu ödeneğin yatıp yatmadigini nerden sorgulayabilirim edevletten bulamadım onu sormuştum,PTT ye gitmeden ogrenilmiyomu

  • lütfen cevap yazarmısınız edevletten nasıl bakılıyo paranın yatıp yatmadığına ben zaten suan yarı zamanlı çalışıyorum

 3. Merhaba ben doğumumu 03.03.2018 de yaptım Doğum iznim gittikten sonra başvurumu yaptım ilk önce onaylanmadı daha sonra onaylandı diye mesaj geldi. E devletten baktığımda 5 ay ödeme görünmekteydi yalnız ilk ödeme 12 gün yanında miktar 00 yazıyordu diğerleri 15 gün miktar yine 00 yazıyordu ve son 3 gün yine 00 şeklindeydi şimdi ilk ödeme gününde de 00 yazıyor ne yapmam lazım anlyamadım acaba biryere para yatmış ve çekmemiş olabilir miyim?

 4. Merhaba, bende yarim calisma icin 03.05.2018de basvuruda bulundum. 16 temmuzda odemeyi alabilirsiniz diye mesaj geldi fakat pttye gittigimde odemeniz bulunmamaktadir diyor iskuru ariyorum ulasilmiyor 170 bilgi vermiyor ne yapmam gerekiyor.

  • Ebru hanım bu konuda işkur size doğru cevabı verecektir. Bir çok nedeni olabilir çünkü, soyadı değişikliği vs.

  • Ebru hanim alabildinz mi parayi ben de ayni sorunu yasiyorum haziranda basladim bu ay almam gerekiyor ama gozukmuyor

  • Ebru Hanım merhaba bend ebaşvurdum 15.12.2018 de bana şubat 11 de onaylandığı mesajı geldi ama işkur tarafından bilgi verilmediği için ben 1,5 aylık ödememi alamıyorum çünkü suçu iş yerine atıyorlar seni 15 gün çalıştırsaydı diyorlar ama bende onay almadan nasıl kendimi 15 gün göstereyim ki değilmi ama şimfi arayıp soruyorum bana verilen cevap devlet seni yarım gün görmemiş ondan diyorlar keske bunu önceden söyleselerdi değil mi ama

 5. Merhaba ben yari zamanlı çalışmadan yararlandim maasim 3.430 iken iskur bana her ay için 1007 TL ödedi bu eksik bir miktar mi anlamadım .iskur sayfamda 3 ay boyunca ayni para vardı .son olarak 7 gün yazıyordu ama simdi 7 gun yerine 0 yaziyor oda yok anlayamadım .

 6. Merhaba benim 20.08.2018 de iznim bitiyor.ve yarım çalışma için başvuruda bulunacağım örneğin işveren 1 ay sonra başlamamı isted yani 20.09.2018 de.peki bu 1 ay içinde ben ücretsiz izinleri olacağım.

 7. Merhabalar iyi günler 3150 tl maas ile ozel sektor de calisiyorum bugun ptt gittigimde 1140 tl odeme yaptiklarini gordumm bu eksikligin nedeni nedir

  • İyi günler Şadiye Hanım; 2018 yılı için yarım çalışma ile 30 günlük çalışma sonucu yukarıdaki tabloda belirttiğimiz gibi 984.15 TL alırsınız. Size muhtemelen 38 Günlük yarım çalışma ödeneği parası yatmış. Yazımızdaki Yarım çalışma ödeneği nasıl hesaplanır kısmına yeniden bir göz gezdirmenizi öneririz.

 8. Merhabalar 22 ekim 2017 de dogum yaptim tum analik.iznimi kullaninca bebegi birakacak yer olmamasindan dolayi 6 ayda ucretsiz izin takep ettim haziran 25 de sona eriyor iskura bir basvuru yapmadim ise baslama zmanimda 24 temmuz bu tarihren once yari zmanli calismaya basvurabilir miyim

  • Yağmur hanım iyi günler Yarım çalışma ödeneğinin şartlarından biri: analık izni raporu bitiminden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaktır. 30 günü aştığınız ger gün yarım çalışma yapabileceğiniz günlerden silinir. Söylediğinize göre 6 ay ücretsiz izin kullanmışsınız. Bu durumda başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır. Tüm takipçilerimize söylediğimiz gibi Siz her ihtimale karşı başvurunuzu yapınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here