Ana Sayfa / İşkur / Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

yarım çalışma
Anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Son zamanlarda kadın istihdamının artması, çalışan annelerin ve babaların çocuklarını yanlız burakmaları çocukların ilk gelişim evrelerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Bu durum dikkate alınarak çalışan anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği(YÇÖ) adı altında yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Yeni yasal düzenlemeler ile çalışan anne ve babalar için yarım gün çalışmanın önü açılmıştır. Bu haktan yararlanmak isteyen anne yada babaların diğer yarım günleri ise ücretsiz izinden sayılarak İŞKUR ücretsiz izinden sayılan bu günler için başvuru yapan anne veya babalara yarım çalışma ödeneği adı altında işveren tarafından ödemesi yapılmayan diğer yarım günün maaş ödemesini yapmaktadır. Aynı zamanda SGK da işveren tarafından yarım ödenen sigortanızın diğer yarısını ödemektedir.

6663 sayılı yeni torba yasaya göre, doğum sonrasında analık izninin sona erdiği tarih itibariyle, ayrı olarak süt izni olmaksızın anneye yada babaya ;

  • Birinci doğum gerçekleşmesi durumunda 2 Ay
  • İkinci doğum gerçekleşmesi durumunda 4 Ay
  • Sonrasında olabilecek doğumlarda ise 6 Ay’a kadar haftalık çalıştıkları sürenin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkı verilmiştir.

Eğer ikiz yada üçüz gibi birden çok doğum olursa her bir çocuk için bu süre 30 ar gün, çocuğunuzun engelli doğması halinde ise bu süre 1 yıla kadar uzatılabilecektir. Yarım gün çalışma hakkının kullanılabilmesi için çocuğunuzun sağ ve hayatta olma şartı aranmaktadır.

Belirtilen durumlar için yarım çalışma süresi hakkını kullanan erkek ve kadın işçilere, verilen ücretsiz izin süresine göre  yarım çalışma ödeneği ödeneceği belirlenmiştir. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

yarım çalışma ödeneği
Yarım çalışma ödeneği nasıl alınır ve şartları nelerdir

Yarım çalışma Ödeneğinden faydalanabilmek için 3 temel şartı aynı anda taşımanız gerekmektedir. Bu Şartlar;

  1. Sözü geçen işçiyle alakalı doğum ya da evlat edinme durumlarından önce son üç sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmiş olması
  2. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılmış olması şartının yerine getirilmiş olması bildirilmeli.
  3. Doğum ya da evlat edinme işlemlerinin ardından kullanılan analık izninin de sona ermesi ile birlikte, otuz gün dolmadan yarım çalışma belgesinin doldurulması ve Türkiye İş Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

YÇÖ Ödemesi Yapılmayan Haller;

  • İşsizlik maaşı almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı süresince yarım çalışma ödeneği ödenmez.
  • Yarım çalışma ödeneği, çocuğun hayatını kaybetmesi ve/veya evlatlık halinin ortadan kalkması gibi durumlarda, olayın vuku bulduğu tarihi izleyen tarih itibariyle durdurulur.
  • 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen işçi, bu süre zarfında başka bir işte çalışması halinde, çalıştığı süre için ödenekten yararlanamaz.
  • Yarım çalışma ödeneği alırken, çalıştığı işyerinden ayrılan işçinin ödeneği işten ayrıldığı tarihten itibaren durdurulur. Yeni bir işe girmesi ve yarım çalışma yapması halinde, başlangıçta belirlenen ödeme döneminin bittiği tarihi geçememek üzere kalan hak sahipliğinden yararlanabilir.

Doğum parası | Doğum izni | Süt izni hakkında bilgi için tıklayın

Ne kadar Yarım Çalışma Ödeneği Alırsınız? | YÇÖ Nasıl Hesaplanır ?

Yarım çalışma ödeneği günlük olarak hesaplanır. Hesaplamada asgari ücretin bürütünün 30’a bölünmesiyle günlük asgari ücret bulunur, bu ücretin 15 ile çarpımı size ne kadar yarım çalışma ödeneği alabileceğinizin sonucunu verecektir. Çıkan sonuçtan %3 lük damga vergisi alındığını da hatırlatalım.

Örneklersek; Şubat/2017 de yarım gün çalışıp başvurusunu yapan bir vatandaş. 15 gün lük maaşını İŞKUR dan alır. İŞKUR’ un ödeyeceği maaş ise; Agari ücretin günlük tutarı (57,47) X 15 = 862,08  lira dır. Bu da asgari ücretin bürütünün yarısına denk gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda yarım çalışma ödeneği ne kadar sorusunu güncel olarak cevaplamaktayız.

Yıllar Asgari Ücretin Bürütü Günlük Bürüt( %3 kesintili) Alacağınız YÇÖ Maaşı
2017 1.777,50 TL 57,47 TL 862,08 TL
2016 1.647 TL 53,25 TL 798,79 TL

Yarım Çalışma Ödeneği Başvuru Evrakları

Yarım çalışma ödeneği başvurusu yaparken hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır bu evraklar ve belgeler;

1- Annenin ve çocuğunun kimliği

2- Doğum Sonrası Analık Raporu

3- Yarım Çalışma Belgesi ( Ağaşıdaki PDF butonunu kullanarak bu belgeyi yazdırabilirsiniz)

yarim calisma odenegi basvuru evraklari indirYarım çalışma ödeneğine başvuru yapabilmek için yukarıdaki evrak ve belgeleri hzırlayarak en yakın İŞKUR birimine gitmeniz yeterli olacaktır.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenir ?

yarım çalışma
Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir

Ödenek, çalışılan aydaki prim ve hizmet belgesi ile alakalı olan aydan sonraki döneme ait fondan sağlanır ve ödemeler aylık olarak gerçekleştirilir. Bunun nasıl olacağını bir örnekle açıklayalım;

2016/Temmuz ayında yarım çalışma yapan bir işçi için işveren çalıştırdığı gün kadar ücretini işçiye öder, primlerini  ise Ağustos/2016 da SGK ya aktarır. Yarım çalışma ödeneğini ise İŞKUR Eylül/2016 ayı içinde öder. Sigorta primlerini ise SGK EKİM/2016 da adınıza yatırır.

”Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir.” sorusunu soranlara çalışmaya başladığınız aydan 2 ay sonra ödenir. Dememiz doğru olacaktır. SGK priminin ise 3 ay sonra tam ay olarak sisteme işleneceğiniz söyleyebiliriz.

Not: 1 Başvurularda meydana gelebilecek gecikme durumlarının, nedeni kabul edildiği takdirde, bu süre yarım çalışma ödeneği süresinden çıkarılabilir. İşçiden kaynaklanan bir hatanın tespiti durumunda, maddi zarar çalışanın ücretinden aylık olarak kesilecektir.

Not: 2 506 sayılı kanundaki yirminci madde gereğince, yarım çalışma ödeneği hakkından banka, sigorta ve oda sandıkları bünyesinde çalışan personeller de faydalanabilecektir.

Not: 3 Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirisiniz. Kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

PAYLAŞ:

Share
Paylaş:
Share

Benzer Yazı

Küçükbaş hayvan desteği

300 Koyun Hibe Şartları Nelerdir? | Küçükbaş Hayvan Desteği

Türkiye’de hayvancılık sektöründe büyük oranda gerileme yaşanmıştır. Bu nedenle köylerden şehirlere göçler başladı. Bunun önüne …

Soru Sor / Yorum Yap

42 Yorum - "Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Melda
Ziyaretçi
Melda

Merhaba doğum izni kullandığım işyeri 6 ay ücretsiz kullanmamı istemedi ve doğum sonrası raporum biter bitmez istifamı yazdırdı. Başka bir işyerinde bu yarım gün çalışma hakkına başvuru yapabiliyormuyum?

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Merhaba; 2017 yılı 13 haziranda / 13 ağustos yarım çalışma hakkından yararlandım. maaşım asgari ücretten fazla…. hesaplama yapılırken iş yerinden aldığım brüt maaş üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi yapılıyor?

Ali Cengiz
Ziyaretçi
Ali Cengiz

Yarım çalışma ödeneğinde sizin maaşınızın bir önemi yoktur. Maaş hesaplaması asgari ücret bürütü üzerinden yapılır. Bu yazıyı yazan kişi yukarıda da açıklamış bir bakın.

filiz
Ziyaretçi
filiz

işkur online işlemlerde YÇÖ HAKETMİŞ görünüyor,bu durumda PTT ye gidip alabilir miyim?

Rabia
Ziyaretçi
Rabia

Merhabalar mart 7 de doğum sonrası raporum sona eriyor ama ben farklı raporlarla biraz daha uzatmak istiyorum o raporların bitiminde başvuru yapabilirmiyim yoksa doğum raporum bitmeden başvuruyu yapmam gerekirmi

Tuba
Ziyaretçi

Merhaba yarı zamanlı çalışmaya başladım ücretimin PTT’ye yatıp yatmadığını nerden öğrenebilirim?

NURGÜL
Ziyaretçi
NURGÜL

Merhaba,
Ağustos ayında işkur tarafından ptt ye yatan yarım çalışma ödeneğimi henüz almadım ptt ye gitsem alabilirmiyim.

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Merhaba ben yarim çalışma ödeneğinden yararlanıp yarim gün çalışıyorum ama daha paramı alamadım kasım ayında yarim çalıştım ama sigortam tam yatmış nasıl oluyor acaba

YASEMEN KAYA
Ziyaretçi
YASEMEN KAYA

MERHABA BEN BU YARIM GÜN ÇALIŞMA ( 120,GÜN) ÇALIŞMAYI UZATMAK İSTİYORUM İŞ VERENİM KABULU DAHİLİNDE DEVAM EDERSEM ŞAYET YİNE YARIM MAAŞ VE SGK ÖDEMESİ YAPILIYORMU BEBEGİM 70 AY OLANA KADAR DEVAM ETME DESTEGİ VARMIŞ VE BUNUNLA İLGİLİ TEKRAR BI SÖZLEŞME YAPMAM GEREKLİMİ AYRINTILI BİLGİ VERMENİZİ ACİL OLARAK RİCA EDİYORUM TEŞEKKÜRLER

Sibel kılıç
Ziyaretçi
Sibel kılıç

Ödeneğin bağlanıp bağlanmadığını nereden öğrenebilirim

Seval
Ziyaretçi
Seval

Merhaba. odenegin yattigini nereden sorgulayabilirim ve nereden cekiyoruz acaba.

GÜLER ÇİN
Ziyaretçi
GÜLER ÇİN

Merhaba yarım gün çalışıyorum bu süre zarfında hastalık sebebi ile rapor alırsam işkursan alacağım maaşım kesilir mi yoksa sadece rapor aldığım gün sayısı kadar mı kesinti olur?

Aslı Doğru
Ziyaretçi
Aslı Doğru

Mrb, şu anda yarı zamanlı çalışmaktayım. Ekim ve Kasım ayı olmak üzere 2 ay bu hakkimı kullanacağım. Bu süre dolduktan sonra günlük 1.5 saat olan süt iznimi kullanmaya başlayabilir miyim?

esra
Ziyaretçi

Merhaba, doğum sonrası analık izni+ toplu olarak süt izni+ 6 ay ücretsiz izinimi kullandım. Yarım gün çalışma hakkından faydalanabiliyor mıuyum? özel seltör çalışanıyım, ücretsiz izin süremi uzatma yolum var mıdır? Teşekkürler

Özlem
Ziyaretçi
Özlem

Primi işyeri yarımmı yatırıyor primin yarısını devlet ödüyor diye yazıyor prim konusunda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

23.07.2017 tarihinde yarim çalışmaya başladım acaba ne zaman alabilirim

Yasemin Güneş
Ziyaretçi
Yasemin Güneş

Ben 10.10.2017 de yarım çalışmaya başladım ve aynı günde de başvurdum. Ancak 2 ay sonra hala yatmadı. İş Kuru aradığımda Ocak 5 de yatıcak diyor. Ben anlamıyorum paramızı ne yapıyorlar işletiyorlar mı ben zaten bu paraya muhtaç olmasam çalışmam evladıma kendim bakarım.

ayşeee
Ziyaretçi
ayşeee

10 ocak 2017 de doğum yaptım

ayşeee
Ziyaretçi
ayşeee

Merhaba bir şey sormak istiyorum ben 13 mat 2016 da firma kapandığı için işten çıkarıldım bu yüzden analık izni hakederim olmadı şuan başka bir iş yerne işe başladım başvuru yapmam durumunda kabul edilir mi ?

Özgür
Ziyaretçi
Özgür

PTT ye yatan parayı benim adıma eşim alabilir mi

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

Iki ay sonra yatiyorsa mebla 2 ayın yarim maaşı mi olacak

Esra
Ziyaretçi

ödemeler PTT ye mi oluyor acaba ziraate mi ayın belirli bi günü varmı

Eylem
Ziyaretçi
Eylem

Merhaba ayın son günü PTT şubesinden çekebilirsiniz .ama başvuru ysptıktan 2 ay sonra ödeme yapılmaya başlanıyor

Share