Yarım Çalışma Ödeneği | Yarım Çalışma Doğum İzni

67
230
yarım çalışma
Anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği

Yarım Çalışma Ödeneği Nasıl Alınır?

Son zamanlarda kadın istihdamının artması, çalışan annelerin ve babaların çocuklarını yalnız bırakmaları çocukların ilk gelişim evrelerinde olumsuz bir etki yaratmıştır. Bu durum dikkate alınarak çalışan anne ve babalar için yarım çalışma ödeneği (YÇÖ) adı altında yeni düzenlemeler getirilmiştir.

Yeni yasal düzenlemeler ile çalışan anne ve babalar için yarım gün çalışmanın önü açılmıştır. Bu haktan yararlanmak isteyen anne ya da babaların diğer yarım günleri(toplam 15 gün) ücretsiz izinden sayılmaktadır.

İŞKUR, ücretsiz izinden sayılan bu günler için başvuruda bulunan anne veya babalara yarım çalışma ödeneği adı altında işveren tarafından ödemesi yapılmayan diğer yarım günün maaş ve sigorta ödemesini yapmaktadır. Özetle bu süre zarfında işveren yarı maaş + yarı sigorta, İŞKUR yarı maaş + yarı sigorta ödeyerek bütün tamamlanmaktadır.

6663 sayılı yeni torba yasaya göre, doğum sonrasında analık izninin sona erdiği tarih itibariyle, ayrı olarak süt izni olmaksızın anneye yada babaya ;

  • Birinci doğum gerçekleşmesi durumunda 2 Ay
  • İkinci doğum gerçekleşmesi durumunda 4 Ay
  • Sonrasında olabilecek doğumlarda ise 6 Ay’a kadar haftalık çalıştıkları sürenin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilme hakkı verilmiştir.

Eğer ikiz yada üçüz gibi birden çok doğum olursa her bir çocuk için bu süre 30 ar gün, çocuğunuzun engelli doğması halinde ise bu süre 1 yıla kadar uzatılabilecektir. Yarım gün çalışma hakkının kullanılabilmesi için çocuğunuzun sağ ve hayatta olma şartı aranmaktadır.

Belirtilen durumlar için yarım çalışma süresi hakkını kullanan erkek ve kadın işçilere, verilen ücretsiz izin süresine göre  yarım çalışma ödeneği ödeneceği belirlenmiştir. Yarım çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları

yarım çalışma ödeneği
Yarım çalışma ödeneği nasıl alınır ve şartları nelerdir

Yarım çalışma Ödeneğinden faydalanabilmek için 3 temel şartı aynı anda taşımanız gerekmektedir. Bu Şartlar;

  1. Sözü geçen işçiyle alakalı doğum ya da evlat edinme durumlarından önce son üç sene içerisinde minimum 600 gün prim ödenmiş olması
  2. Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar çalışılmış olması şartının yerine getirilmiş olması bildirilmeli.
  3. Doğum ya da evlat edinme işlemlerinin ardından kullanılan analık izninin de sona ermesi ile birlikte, otuz gün dolmadan yarım çalışma belgesinin doldurulması ve Türkiye İş Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

YÇÖ Ödemesi Yapılmayan Haller;

  • İşsizlik maaşı almaya hak kazananlara, bu durumlarının devamı süresince yarım çalışma ödeneği ödenmez.
  • Yarım çalışma ödeneği, çocuğun hayatını kaybetmesi ve/veya evlatlık halinin ortadan kalkması gibi durumlarda, olayın vuku bulduğu tarihi izleyen tarih itibariyle durdurulur.
  • 4857 sayılı Kanunun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilen işçi, bu süre zarfında başka bir işte çalışması halinde, çalıştığı süre için ödenekten yararlanamaz.
  • Yarım çalışma ödeneği alırken, çalıştığı işyerinden ayrılan işçinin ödeneği işten ayrıldığı tarihten itibaren durdurulur. Yeni bir işe girmesi ve yarım çalışma yapması halinde, başlangıçta belirlenen ödeme döneminin bittiği tarihi geçememek üzere kalan hak sahipliğinden yararlanabilir.

Doğum parası | Doğum izni | Süt izni hakkında bilgi için tıklayın

Ne kadar Yarım Çalışma Ödeneği Alırsınız? | YÇÖ Nasıl Hesaplanır ?

Yarım çalışma ödeneği günlük olarak hesaplanır. Hesaplamada asgari ücretin bürütünün 30’a bölünmesiyle günlük asgari ücret bulunur, bu ücretin 15 ile çarpımı size ne kadar yarım çalışma ödeneği alabileceğinizin sonucunu verecektir. Çıkan sonuçtan %3 lük damga vergisi alındığını da hatırlatalım.

Örneklersek; Şubat/2017 de yarım gün çalışıp başvurusunu yapan bir vatandaş. 15 gün lük maaşını İŞKUR dan alır. İŞKUR’ un ödeyeceği maaş ise; Asgari ücretin günlük tutarı (65.61) X 15 = 984,15  lira dır. Bu da asgari ücretin bürütünün yarısına denk gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda yarım çalışma ödeneği ne kadar sorusunu güncel olarak cevaplamaktayız.

Yıllar Asgari Ücretin Bürütü Günlük Bürüt( %3 kesintili) Alacağınız YÇÖ Maaşı
2018 2.029,50 TL 65,61 TL 984,15 TL
2017 1.777,50 TL 57,47 TL 862,08 TL
2016 1.647 TL 53,25 TL 798,79 TL

Yarım Çalışma Ödeneği Başvuru Evrakları

Yarım çalışma ödeneği başvurusu yaparken hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır bu evraklar ve belgeler;

1- Annenin ve çocuğunun kimliği

2- Doğum Sonrası Analık Raporu

3- Yarım Çalışma Belgesi ( Aşağıdaki PDF butonunu kullanarak bu belgeyi yazdırabilirsiniz)

yarim calisma odenegi basvuru evraklari indirYarım çalışma ödeneğine başvuru yapabilmek için yukarıdaki evrak ve belgeleri hazırlayarak en yakın İŞKUR birimine gitmeniz yeterli olacaktır.

Yarım Çalışma Ödeneği Ne Zaman Ödenir ?

yarım çalışma
Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir

Ödenek, çalışılan aydaki prim ve hizmet belgesi ile alakalı olan aydan sonraki döneme ait fondan sağlanır ve ödemeler aylık olarak gerçekleştirilir. Bunun nasıl olacağını bir örnekle açıklayalım;

2016/Temmuz ayında yarım çalışma yapan bir işçi için işveren çalıştırdığı gün kadar ücretini işçiye öder, primlerini  ise Ağustos/2016 da SGK ya aktarır. Yarım çalışma ödeneğini ise İŞKUR Eylül/2016 ayı içinde öder. Sigorta primlerini ise SGK EKİM/2016 da adınıza yatırır.

”Yarım çalışma ödeneği ne zaman ödenir.” sorusunu soranlara çalışmaya başladığınız aydan 2 ay sonra ödenir. Dememiz doğru olacaktır. SGK priminin ise 3 ay sonra tam ay olarak sisteme işleneceğini söyleyebiliriz.

Not: 1 Başvurularda meydana gelebilecek gecikme durumlarının, nedeni kabul edildiği takdirde, bu süre yarım çalışma ödeneği süresinden çıkarılabilir. İşçiden kaynaklanan bir hatanın tespiti durumunda, maddi zarar çalışanın ücretinden aylık olarak kesilecektir.

Not: 2 506 sayılı kanundaki yirminci madde gereğince, yarım çalışma ödeneği hakkından banka, sigorta ve oda sandıkları bünyesinde çalışan personeller de faydalanabilecektir.

Not: 3 Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kısa zamanda size dönüş yapılacaktır.

67
Yorum Yap

avatar
38 Comment threads
29 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
NimetBelinayEbruEbruSerap Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Nimet
Ziyaretçi
Nimet

Lütfen bana da bu ödeneğe nasıl edevletten bakacagimi söyler misiniz

Belinay
Ziyaretçi
Belinay

Merhaba ben doğumumu 03.03.2018 de yaptım Doğum iznim gittikten sonra başvurumu yaptım ilk önce onaylanmadı daha sonra onaylandı diye mesaj geldi. E devletten baktığımda 5 ay ödeme görünmekteydi yalnız ilk ödeme 12 gün yanında miktar 00 yazıyordu diğerleri 15 gün miktar yine 00 yazıyordu ve son 3 gün yine 00 şeklindeydi şimdi ilk ödeme gününde de 00 yazıyor ne yapmam lazım anlyamadım acaba biryere para yatmış ve çekmemiş olabilir miyim?

Ebru
Ziyaretçi
Ebru

Merhaba, bende yarim calisma icin 03.05.2018de basvuruda bulundum. 16 temmuzda odemeyi alabilirsiniz diye mesaj geldi fakat pttye gittigimde odemeniz bulunmamaktadir diyor iskuru ariyorum ulasilmiyor 170 bilgi vermiyor ne yapmam gerekiyor.

Ebru
Ziyaretçi
Ebru

Ebru hanim alabildinz mi parayi ben de ayni sorunu yasiyorum haziranda basladim bu ay almam gerekiyor ama gozukmuyor

Serap
Ziyaretçi
Serap

Merhaba ben yari zamanlı çalışmadan yararlandim maasim 3.430 iken iskur bana her ay için 1007 TL ödedi bu eksik bir miktar mi anlamadım .iskur sayfamda 3 ay boyunca ayni para vardı .son olarak 7 gün yazıyordu ama simdi 7 gun yerine 0 yaziyor oda yok anlayamadım .

Gulcan
Ziyaretçi
Gulcan

Merhaba benim 20.08.2018 de iznim bitiyor.ve yarım çalışma için başvuruda bulunacağım örneğin işveren 1 ay sonra başlamamı isted yani 20.09.2018 de.peki bu 1 ay içinde ben ücretsiz izinleri olacağım.

Hülya dogru
Ziyaretçi
Hülya dogru

Ben yarım çalışma ödenegi alacam baş vuru yaptım ve kabul edildi ama 2 aydır hiç bir ödeme alamadım acaba neden

Şadiye
Ziyaretçi
Şadiye

Merhabalar iyi günler 3150 tl maas ile ozel sektor de calisiyorum bugun ptt gittigimde 1140 tl odeme yaptiklarini gordumm bu eksikligin nedeni nedir

Yagmur
Ziyaretçi
Yagmur

Merhabalar 22 ekim 2017 de dogum yaptim tum analik.iznimi kullaninca bebegi birakacak yer olmamasindan dolayi 6 ayda ucretsiz izin takep ettim haziran 25 de sona eriyor iskura bir basvuru yapmadim ise baslama zmanimda 24 temmuz bu tarihren once yari zmanli calismaya basvurabilir miyim

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Merhabalar ben nisan ayına kadar yarim çalışma ödeneğinden yararlaniyordum şuan işten çıkarılma durumum söz konusu acaba işsizlik maaşından yararlanabiliyormuşum geriye dönük 120 gün şartı kafamı karıştır tesekkurler

Filiz
Ziyaretçi
Filiz

Merhaba yarim çalışma ödeneğinden yararlanıyorum mayıs ayı sigortam yattıktan sonra işten çıkarsam nisan ayına ait son ödenegimi temmuz 1 de alabilirmiyim yoksa son sigorta yattığı halde işten çıktığım için alamazmiyim cevabınız için teşekkür ederim

gülşen
Ziyaretçi
gülşen

peki maaş asgari ücret üzerinden mi yatıyor sadece. işçinin maaşı farklıysa kendi maaşı üzerinden mi değerlendiriliyor

Ahu
Ziyaretçi
Ahu

Merhaba, Doğum sonrası analık iznim 26 Nisan’da sona erdi ve ben sonrasında yıllık iznimin fazlalığından mayıs ayını yıllık iznimi kullanarak şu an işe gitmiyorum. Bu süreç içersinde de yarı zamanlı çalışma için 1 ayım dolmadan 26 mayısa kadar başvurmayı düşünüyorum. O zaman 2. çocuk için olan 120 günü hangi tarihte baştacağız. Doldurmam gereken evraklarda bu tarih aralığını ne yazmam gerekiyor. Çünkü 170 aradığımda başvuru tarihi baz alınır dendi ve kafam karıştı. Yarı zamanlı Ağustos sonuna mı, Eylül sonuna kadar mı kullanabilirim? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

bekirferah
Ziyaretçi
bekirferah

Mrb. İşçi puantaj cetveline esas olmak üzere sigorta pirim günü bir yerde aylık 15 gün olarak yazmışsınız bunun 30 gün olup olmadığı, sosyal hakların 15 gün olup olmadığı, örneğin hafta içi çalışması 3,5 saat olan işçiye hafta tatili olan pazar gününün çalışma saati ücreti olarak 7,5 saat mi 3,5 saat ödeneceğini açık bir şekilde örneğin haziranın 1 inde yarı zamanlı çalışmaya başlayan birinin hesaplamasını anlatırsanız sevinirim.

Leyla
Ziyaretçi
Leyla

Merhabalar suanda 30 haftalık gebeyim 7. Aydan itibaren tam zamanlı çalışma saatlerinde 2 saat önce çıkma hakkım var mi? Dogum iznim bittikten sonra yarın zamanlı çalışma talebim de yarısını iskur karsiliyormus diğer yerisinida iş verenim karşılıyor mu? Tam maasimi alabiliyor muyum? Teşekkür ederim.

Melda
Ziyaretçi
Melda

Merhaba doğum izni kullandığım işyeri 6 ay ücretsiz kullanmamı istemedi ve doğum sonrası raporum biter bitmez istifamı yazdırdı. Başka bir işyerinde bu yarım gün çalışma hakkına başvuru yapabiliyormuyum?

Neslihan
Ziyaretçi
Neslihan

Merhaba; 2017 yılı 13 haziranda / 13 ağustos yarım çalışma hakkından yararlandım. maaşım asgari ücretten fazla…. hesaplama yapılırken iş yerinden aldığım brüt maaş üzerinden mi yoksa asgari ücret üzerinden mi yapılıyor?

Ali Cengiz
Ziyaretçi
Ali Cengiz

Yarım çalışma ödeneğinde sizin maaşınızın bir önemi yoktur. Maaş hesaplaması asgari ücret bürütü üzerinden yapılır. Bu yazıyı yazan kişi yukarıda da açıklamış bir bakın.

filiz
Ziyaretçi
filiz

işkur online işlemlerde YÇÖ HAKETMİŞ görünüyor,bu durumda PTT ye gidip alabilir miyim?

Rabia
Ziyaretçi
Rabia

Merhabalar mart 7 de doğum sonrası raporum sona eriyor ama ben farklı raporlarla biraz daha uzatmak istiyorum o raporların bitiminde başvuru yapabilirmiyim yoksa doğum raporum bitmeden başvuruyu yapmam gerekirmi

Tuba
Ziyaretçi
Tuba

Merhaba yarı zamanlı çalışmaya başladım ücretimin PTT’ye yatıp yatmadığını nerden öğrenebilirim?

NURGÜL
Ziyaretçi
NURGÜL

Merhaba,
Ağustos ayında işkur tarafından ptt ye yatan yarım çalışma ödeneğimi henüz almadım ptt ye gitsem alabilirmiyim.