Dolar Yorumları | Doların Fiyatı Ne olur ?

0
son 1 ayda dolar ne olur
Dolar yorumları

Aşağıda bulunan dolar yorumu 03.12.2016 tarihinde yapıldı.

ARALIK AYI İÇİN DOLAR NE OLUR?
Rekor üstüne rekor kıran ABD Dolar, Abd seçimlerinde Trump’ın zaferle ayrılması, Fed faiz toplantısından faiz arttırımı beklentileri ve iç siyasette yaşanan belirsizlikler Dolar’ın ateşini yükseltmiş durumda.

Dolar Beklentisi
Kasım ayında bu gelişmeler yaşanırken Aralık ayı için biraz daha iyimser olabiliriz. Her ne kadar Fed faiz arttırımı beklentisi devam etsede içeride alınacak bazı önlemlerle Dolar’ın biraz olsun gerilemesi bekleniyor. Düşüş trendinde özellikle 3,40 ve 3,41 bandı çok önemli görülmektedir. Bu seviyeyi aşağı yönlü kırması durumunda Dolar’ın 3,30 seviyelerine çekildiğini görebiliriz. Tüm anket ve beklentilerin aksine aşırı bir yükseliş dalgası yaşayan Dolar’da daha iyimser bir hava beklentisi oluştu. Hükümetin Dolar üzerindeki baskıyı azaltıcı bazı tedbirler alması bunda etkili oldu diyebiliriz. Tüm kamu ihale ve sözleşmelerinde Türk Lirası üzerinde anlaşma yapılma kararı ve vatandaş içinde Dolar kullanmayın kampanyasının sonucunun ne olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz. Ancak, yıl sonu beklentilerinin çok düşük seviyelerde olmasını beklememek ve düşüşün sınırlı olacağını söyleyebiliriz.

Dikkat !!: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıda bulunan dolar yorumu 17.10.2016 tarihinde yapıldı.

Dolarda yaşanan hızlı yükseliş ekonomi dünyasını derinden etkilemeye devam ediyor.3.10 seviyelerine çıkarak tüm zamanların rekorunu elde eden ABD Dolarında yaşanan yükseliş birçok sektörde fiyatları etkilemekte ve aynı zamanda yatırımcıları da etkilemektedir.

Artışın Sebepleri;

Dolar, iç ve dış nedenlerden dolayı serbest piyasada yukarı yönde ivmesine devam ediyor. 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte yatırımcılar için güvensiz sayılacak bir ortamın oluşması Doların tarihi rekor kırmasında büyük etki yapmıştır.Dolarda önümüzdeki 1 aylık süreçte yaşanacaklar için Merkez Bankası’nın 20 Ekim tarihli toplantısı belirleyici rol üstlenebilir. Yine de Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi uzak bir ihtimal olarak göründüğü için gidişatı aşağı yönde etkilememesi muhtemel görünüyor.

Yükseliş Sürebilir

Musul’a yapılan askeri müdahale sonrasında Doların yukarı yönde eğiliminin bir süre daha devam etmesi öngörülüyor. Bunun yanı sıra ülke içinde devam eden Başkanlık Sistemi tartışmaları ve konunun halka götürülmesi noktasında yapılan açıklamalar beraberinde referandum beklentisini de getirmiştir. Bu durum da yatırımcıların dikkatli adım atması anlamına gelebilir ve yükselişin devamını sağlayabilir.

Doların gidişatında zaman zaman az da olsa düşüşler yaşanabilir. Bu durum özellikle kısa vadede kazanmak isteyen yatırımcılara fırsat ortaya çıkarabilir. Yine de 1 aylık süreç içerisinde Doların 3.17 bandının üzerinde seyretmesi muhtemel görünüyor. Yurtdışında ki ekonomistlerin açıklamaları da Doların seyrinin yükselişte devam edeceğini gösteriyor.

Ülkemizde Merkez Bankası büyük bir sürprize imza atarak faiz artırımına gitmezse Doların önümüzdeki 1 aylık süreçte tarihi rekorları yenilemesi bekleniyor. Yine de serbest piyasa için günlük olayların ve özellikle siyaset çevresinin açıklamalarının da etkili olduğu düşünülürse kesin yorumda bulunmak yanlış olur. Doların tarihi seviyeyi daha ne kadar yukarı taşıyacağı ekonomi dünyasında merakla bekleniyor.

Dikkat !!: Yatırım tavsiyesi değildir.

Altın Yorumları ve Anketi için Tıklayın

dolar fiyatlari ne ollur
Dolar ilerleyen süreçte ne olur? Dolar yorumları

Aşağıda bulunan dolar yorumu 30.08.2016 tarihinde yapıldı.

15 Temmuz 2016 askeri darbe girişimi gecesi dolar  ani bir yükseliş yaşamış ve tarihi rekoruna kavuşmuştu. Ancak kısa bir süre içerisinde ki Türk milletinin adımları ile dolar Türk Lirası karışışında güç kaybedip eski çizgisine doğru geriledi.

Bu durumu bir süreç olarak görmeliyiz. Çünkü bu durumlar birbirine zincir gibi etki ederek bir sonra ki hamleyi etkileyecektir.

Dolar önümüzde ki 1 ayda ne olur?

Doların en çok sevdiği ortam stres ortamıdır. Bunu asla unutmamalıyız. Bu sıralarda ki yaşanan terör olayları, sadece Türkiye değil özellikle de Avrupa ülkelerinde yaşanması her zaman etkilemektedir. Orta Doğuda yaşanan sıcak gelişmeleri de göz önüne aldığımızda siyasi ve aktif bakımından önümüzde ki günler oldukça hareketli geçecektir. Bu da stres ortamını seven dolar için çıkış fırsatı oluşturacaktır.

Doların şu anki 2.9 seviyelerinden tekrardan 3.0 ve 3.1 seviyelerine bir anda yükselmesi oldukça olası bir durum gibi görünmektedir. Ancak şunu atlamamak gerekmektedir ki Türkiye’de son zamanlarda doğru hamleler yapılarak Dolar’ın Türk Lirası karşısında değer kazanmasına izin verilmemektedir.

Bu yüzden dolar belirli bir süre 2.9 bandını aşmadan kendi sınırında seyir gösterip ardından da büyük bir olasılık ile 3.0 ve belki 3.1 bandını görebilecektir. Ancak dediğimiz gibi bu yükseliş ani durumlarda tepki olarak ortaya çıkıp yükseliş kısa süreceğini öngörmekteyiz.

Dikkat !!: Yatırım tavsiyesi değildir.

Aşağıda bulunan dolar yorumu 30.07.2016 tarihinde yapıldı.

Son yıllarda yatırımcıların birçoğu dolara odaklandı ve gündem dolar. Dolar yorumu yapmak istersek söyleyeceklerimiz; Yaklaşık iki sene gibi bir süre zarfında Amerika ekonomisinin iyiye gittiği yönünde gelen verilerle, piyasalar fiyatlanmaya başladı. Bu durumda doların seyri devamlı değişirken, yatırımcıların bir kısmı kâr sağlamaya çalışıyor, bir kısmı ise zararını kapatmayı.

FED ve Amerika ekonomisi piyasaların gidişatını belirlerken, diğer para birimleri değer kaybetmekte. Önümüzdeki bir aylık sürece bakıldığında, Amerika’dan gelecek işsizlik oranı, tarım dışı istihdam ve ekonomik büyüme rakamları FED’in faiz artırımını doğrudan etkileyecek. FED Başkanı Janet Yellen’in yaptığı açıklamaya göre faiz artırma süreci ekonomik verilerin düzenli bir halde ilerlediği zaman yapılacak. Uzmanların görüşüne göre ise doların ne olacağı önümüzdeki 1 aylık süreçte 2,80-2,90 arası olacağı, yani şu an ki seyrini koruyacağı yönünde. Piyasada dolaşan söylemlere göre, doların 3 lirayı bulunacağı konuşuluyor. Fakat bu durumun çok ekstra bir durum olacağı söylenebilir.

Tüm yatırımcıların yakından takip ettiği ve devamlı değişim gösteren dolar; ülke içi ve dışı tüm jeopolitik gerginliklerin, değişen gündemin ve iş hayatının etkisinde kalırken, gözler piyasayı belirleyen FED ve ABD’nin üzerinde oluyor.

Dikkat !!: Yatırım tavsiyesi değildir.

Önceki İçerikTamamlayıcı Sağlık Sigortası
Sonraki İçerikSosyal Medya Danışmanı Olmak İster Misiniz ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz