Kredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?

0

Kredi kartlarınızdan kesilen aidatları geri almak istediğinizde, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak durumu bildirebilirsiniz. Kredi kartlarından aidat alan bütün bankaların müşteri temsilcileri, size olumsuz bir geri dönüş sağlayabilirler. Bu durumda bankanızın genel merkezine telefon edebilirsiniz ya da kredi kartı aidatının geri ödenmesi için, bankanızın genel merkezine iadeli taahhütlü bir yazı gönderebilirsiniz.

Kredi kartı aidatı iadesi almak
Kredi Kartı aidatı nasıl alınır?

Kredi kartlarından son 10 yıl içinde kesilen aidatları geri almanız için göndereceğiniz bu yazı da olumsuz cevaplandırılırsa ne yapacaksınız?

Son yıllarda herkes kredi kartlarından yapılan aidat kesintilerinin, kendilerine ödenmesi için talepte bulunduğu için bir yoğunluk söz konusu oldu. Çözüm olarak da 2004 yılından bu yana aidatların geri ödenmesi için farklı, son 10 yılda yapılan kesintilerin geri alınması için farklı yollar var.

Yapacağınız işlemlerin 1. aşaması bankanızı arayarak bu talebinizi bildirmeniz. Talebinizi oluşturduktan sonra banka size olumlu yada olumsuz bir dönüş yapacaktır. Eğer olumsuz bir dönüş alırsanız 2. aşamaya geçmelisiniz.

Bankanın genel merkezine iadeli taahütlü bir dilekçe ile talebinizi bildirmelisiniz. Başvurunuz yine olumsuz ise 3. aşamaya geçmelisiniz.

Bankanızın genel merkezine iadeli taahhütlü bir yazı gönderdiğiniz halde, olumlu bir yanıt alamasanız ne yapacaksınız? Bu durumda tüketici mahkemelerine başvurma hakkınız var. Başvurularınızı yapmadan önce, Türk borçlar kanununun 146 maddesini ve bu konu ile ilgili usul ve esaslar hakkındaki yönetmeliği de incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak

Bankaların sizden aldığı kredi kartı aidatı ya da yıllık aidat ücretini, bankalardan geri alabilirsiniz. Tüketici mahkemesine başvuru yapmanız halinde, ödediğiniz bu paralar hesabınıza geri yatırılacaktır. Bazı müşteriler, kredi kartı aidatı ödememek isterler. Ödeyip geri almak yerine hiç ödememenin yolunu ararlar. Ancak kredi kartı alırken uzatılan uzun sözleşme içeriğini imzaladığınızda kredi kartı aidatını de ödediğinizi kabul ediyorsunuz. Dayanak da kredi kartı sözleşmesidir.

Kanunlarda da böyle bir düzenleme yok ama siz sözleşme imzaladığınız için, kredi kartı aidatını ödemeyi kabul etmiş oluyorsunuz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için tüketicinin korunması kanunu ( 4 ve 5.madde) incelenmelidir. Banka ile sözleşme yaptığınızda o sözleşmenin bir nüshasını da talep edin. Bu belge, aidatların geri alınması aşamasında tüketici mahkemesine başvurduğunuzda kullanacağınız bir belde olarak da işleri hızlandıracak.

Sonuç olarak kredi kartı aidatını bankanızdan geri almak için, müşteri temsilcileri ile ve/veya genel merkez ile diyaloğa girdiğinizde olumsuz yanıt alırsanız, tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Önceki İçerikDolar alınır mı? 2021 dolar tahminleri
Sonraki İçerikBitcoin Madenciliği Yapmak Halen Mantıklı Mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz