Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nasıl Yapılır?

0

Türkiye’de birçok kullanıcısı bulunan kredi kartları, bazı durumlarda son derece yararlı finansal araçlar olabilmektedir. Ancak gereksiz veya bilinçsiz kullanım sonrasında, kredi kartı borçları büyüyebiliyor. Bu durumda kredi kartı ödeme erteleme nasıl yapılır? Sorusu ortaya çıkmaktadır. Ödeme erteleme işlemlerinde dikkat edilecek bazı noktalarla birlikte, kredi kartı borcunuzu ertelemeli olarak geri ödeyebilme imkânınız olacaktır.

Kredi Kartı Ödeme Erteleme Nedir?

ödeme erteleme
Kredi kartı ödeme erteleme işlemi nasıl yapılır?

Kredi kartı, bilinçli kullanıldığı zaman oldukça yararlı bir ödeme aracı olabilmektedir. Özellikle hızlı ve güvenilir işlemler sunması, nakit para taşıma gereğini ortadan kaldırması nedeniyle Türkiye’de pek çok kredi kartı sahibi müşteri bulunmaktadır.

Ancak gereksiz ve bilinçsiz olarak harcamalar yapıldığında, kredi kartı borçları oldukça büyüyebiliyor. Bu durumda, geri ödenemeyen borçlara banka tarafından faiz işletiliyor ve borcun geri ödemesi bir türlü tamamlanamıyor.

Kredi kartı borçlarının ertelenmesi, kart harcamalarının geri ödenemediği durumlarda tercih edilebilecek bir yöntemdir. Eğer büyük bir harcama yaptıysanız ve bu harcamanın geri ödemesi konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, bankanızla irtibata geçerek kredi kartı borcu erteleme işlemi başlatabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ertelenir?

Kredi kartı borcu erteleme işlemine geçmeden önce, ilk olarak borç bilgilerinizi öğrenmelisiniz. Eğer kartın borcunun tümünü kapatabilecek durumda değilseniz, kartın asgari ödeme tutarlarını ve işletilen faiz oranları inceleyebilirsiniz.

Daha sonraki işlemlerde ise;

 • Kredi kartınızın borcunu erteletmek için bankanıza başvuruda bulunmalısınız.
 • Kredi kartı borcunuzu erteletebilmeniz için, söz konusu borca ilişkin henüz hesap ekstresi kesilmiş olmamalıdır.
 • Bankanızın başvuru yöntemine göre, şubelerden veya internet bankacılığı aracılığıyla bankanıza talebinizi iletebilirsiniz.
 • İnternet bankacılığı işlemlerinde ‘Kart Borcu Erteleme’ başlığı görüyorsanız, işleminizi online olarak yapabilirsiniz.
 • Kart borcunun en azından asgari tutarını ödemelisiniz. Çünkü ödenmeyen borçlara faiz işletilir ve kredi siciliniz ödenmeyen borçlardan ötürü olumsuz etkilenir.
 • Faiz ve vade bilgilerini kontrol ederek başvurunuzu yapmalısınız.

Tüm bu adımları takip ettiğinizde, bankanız kredi kartı borcunuzu erteleme seçeneklerini sizlere sunacaktır.

Kredi Kartı Borcu Erteleme Süresi ve Faiz Oranları

ödeme erteleme
Kredi kartı ödeme erteleme

Bankaların kredi kartlarında sundukları özelliklere göre, kredi kartı borcu erteleme süresi 1-9 ay arasında değişebiliyor. Yani borcun erteleme süresi kampanyalarla ve kredi kartının özellikleriyle birlikte değişkenlik gösterebiliyor.

En fazla erteleme süresine sahip olan bankanın, 9 aylık bir erteleme süresini müşterilerine sunduğu görülüyor. Ayrıca kredi kartı borcu erteleme işlemlerinde bankanın ihtiyaç kredisi kullandırması da söz konusu olabiliyor. Bu durumda 36 aya varan vadelerle kredi kartı borcunuzu geri ödeme imkânınız olabiliyor.

Kredi kartı borcu erteleme işlemlerinde faiz oranları hemen hemen her bankada farklık göstermektedir. Bankanızın kredi kartınıza uyguladığı faiz oranlarını internet bankacılığı, şubeler veya telefon bankacılığı aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Ödeme Ertelemenin Avantajları

Kredi kartı ödeme erteleme işlemlerinin belirli avantajlarını inceleyecek olursak;

 • Nakit sıkıntısı çektiğiniz dönemde borç ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Ödemenin tamamını gerçekleştiremediğiniz durumlarda, asgari tutarı ödeyerek borcunuza faiz işletilmesine engel olursunuz.
 • Farklı kanallar aracılığıyla borç erteleme başvurusu yapabilirsiniz.
 • Borç erteleme işlemleri için bankanızdan ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.
 • Borcunuzu erteleyerek kredi sicilinizi korumuş olursunuz.

Kredi kartı borcu ertelemenin tüm bu avantajları göz önüne alındığında, borç ödemesi yapamadığınız durumlarda bu işleme başvuruda bulunmanız en uygun seçenek olacaktır.

Kredi Kartı Borcunu Ertelerken Kredi Notunun Önemi Var mıdır?

Kredi kartı borcunuzu erteleme işlemlerinde geri ödeme süresi daha kısa olduğundan, genellikle bankalar kredi notuna birinci önceliği vermemektedirler. Fakat kredi kartınızın geciktirilen ödemelerden ötürü kullanıma kapatılması gibi durumlarda, bankanız kredi notunuzu dikkate alabilmektedir. Kredi notunuzu ücretsiz öğrenmek için E-Devlet kredi notu öğrenme yazımızı okuyunuz.

Önceki İçerikMalul Aylığı Hangi Durumlarda Bağlanır?
Sonraki İçerikDeprem Sigortası Nasıl Yapılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz