E-Devlet Kredi Notu Sorgulama | Ücretsiz

0

Kredi notu, tüketicilerin bireysel finans performansını özetleyen, tüm bankaların ortak bilgi havuzundan oluşturulmuş bilgileri içeren değerlendirmelerden oluşmaktadır. Daha öncesinden tüketiciler, kredi notunu öğrenmek için bankalara komisyon ücreti öderken 2019 yılı itibariyle e-devlet kredi notu sorgulama ile ücretsiz bir şekilde öğrenmek mümkün hale gelmiştir.

kredi notu
E devlet Kredi notu sorgulama

E-devlet uygulaması üzerinden otuz gün içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere kredi performansınızın detayını gösteren kredi notunu öğrenilebilir. Türkiyenin en güvenilir elektronik uygulaması olan e-devlet üzerinden kredi notunu sorgulamak için giriş yapmak ilgili menüleri takip etmek yeterli olacaktır.

E-devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulamak Güvenli mi ?

E devlet sistemi ülkemizin en güvenilir uygulaması olduğundan kredi notunu öğrenmek için tereddüt edilmemelidir. Tüketicilerin bankalardan almak isteyeceği her türlü kredi ve kredi ürünleri için bir referans olması açısından kredi notunun yüksek tutulması önemlidir.

Kredi Notu Hangi Kriterlerden Oluşur?

Kredi notu tüketicinin geçmiş dönemdeki finansal performans verilerinden elde edilmektedir. Tüketicinin başta bankalar olmak üzere diğer ticari iş ve işlemlerindeki birçok kriteri içermektedir. Tüketicinin kredi notunu oluşturan kriterler :

 • Bankalardaki aktif kullanılan hesap sayısı
 • Kullanmış olduğu kredi ürün ve sayısı
 • Düzenli kredi ödeme alışkanlığı
 • Gecikmiş ödeme sayısı
 • Gecikmeye bağlı takibe düşen ödeme sayısı
 • Kredi başvuru sayısı

Kredi notunu oluşturan kriterleri bunlarla sınırlandırmak mümkün olmasa da en çok bu kriterler çevresinde şekillendiği görülmektedir.

Düşük ve Yüksek Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

e devlet keredi notu
E-devlet’ten kredi sorgulaması nasıl yapılır

Tüketiciler için büyük önem taşıyan kredi notu genel olarak belirli bir sayı aralığında ifade edilir. Bu sayı aralığı 1 ile 1900 arasında değişkenlik göstermektedir. Bir tüketicinin kredi notunun oluşması için finansal ürün veya hizmetlerden en az birini kullanmasına bağlıdır. Hiçbir kredi ürün veya hizmetlerini kullanmamış olan bir tüketicinin kredi notu oluşmayacak ve bankalar tarafından bir not belirlenmeyecektir.

Notun oluşturulmasının ilk şartı finansal ürün veya hizmetlerden en az birinin kullanılmasına bağlıdır. Bankalarca oluşan kredi notlarında sayı aralığı yüksek olan kişinin notu yüksek, düşük olan kişinin notu düşük olacaktır. Genel olarak kredi not aralıkları:

 • Çok riskli (1-799)
 • Orta riskli (800-1299)
 • Az riskli (1300-1499)
 • İyi (1500-1699)
 • Çok iyi (1700-1900)

Puanlamalar şeklinde belirlenmektedir. Günümüz tüketicileri için yüksek kredi notuna sahip olmak, finansal işlemlerde dikkatli davranılmasını gerekli kılmaktadır.

Kredi Notunu Düşüren Faktörler nelerdir?

Kredi notunun düşmesine etki eden birden çok faktör bulunmaktadır. Kredi notunun düşmesinin en önemli nedenlerinin başında ödeme alışkanlıklarının istikrarsızlığıdır. Özellikle kredi taksitlerinin geç ödenmesi, birden fazla kredi taksitinin gecikmeye düşmesi, kredili mevduat hesaplarının geciktirilmesi kredi notunu hızlıca düşmesine ve tüketicinin zor durumda kalmasına neden olacaktır.

Düşük Olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun düşük olması her ne kadar tüketici için olumsuz bir durum gibi görünse de detaylı ve doğru bir analizle kredi notunun düşmesini engellemek mümkün. Tüketici, düşük olan kredi notunu yükseltmek için ilk olarak borçlanma durumunu gözden geçirmelidir.

Daha sonra borçlanma durumuna göre ödeme alışkanlıkların düzeltilmesi sağlanmalıdır. Birden fazla kredi ürünü mevcut ise bunların tek bir kredi ile birleştirilmesi gerekir. Böylelikle kredi performansı daha iyi hale gelecek ve kredi notunun yönü pozitife çevrilmiş olacaktır. Daha fazla ne yapabilirim derseniz ”Kredi notu nasıl yükseltilir” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Önceki İçerikİhbar ve İşe Başlatmama Tazminatından Vergi Alınır mı?
Sonraki İçerikWindows 10 Nasıl İndirilir? | Adım Adım Kurulum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz