Kredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir ve Nasıl Öğrenilir?

1
kredi notu
Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

Kredi notu; kişilerin geçmişteki finansal durumları neticesinde yapılan analizlerden ortaya çıkarılan sayısal bir veridir. Yani kişilerin maddi açıdan parayı nasıl kullandıkları, ödemelerini nasıl yaptıkları gibi kriterler üzerinden elde edilen bilgiye kredi notu denilmektedir. Mali yönden bir not gibi düşünüldüğünde kişilerin herhangi bir bankaya gittiklerinde kredi kartı alma ya da kredi çekme gibi işlemlerinde etkili olacak olan bu not oldukça önemli bir hal almaktadır. Günümüzde çoğu kişi bankalardan kredi alabilmek adına kredi notunu yükseltmeye çalışmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kişilerin bankalardan alacakları krediler için referans durumunda düşülen notlardan biridir. Bu nedenle herhangi bir bankaya gittiğinizde yapacağınız başvurularda kredi notunuz oldukça belirleyici olacaktır. Kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermenin riskli olduğunu düşünerek kredi vermeyebilir. Böyle bir durumda kredi notu nasıl yükseltilir sorusu aklınıza gelecektir. Eğer ilk kez kredi başvurusu yapacaksanız ve hiçbir banka ile alakanız yoksa şunları yapmalısınız:

Kredi notu yükseltme
Kredi notu nasıl yükseltilir?
  • Herhangi bir bankaya giderek kredi notunuzu oluşturmak adına bir hesap açtırmanız gerekir. Açtırdığınız hesaba zaman içerisinde para yatırmalı ya da maaşınızı bu hesaba yönlendirmelisiniz.
  • Hesabınız üzerinden sürekli para alışverişleri yapmak da kredi notunuzu yükseltecektir. Hatta hesap kartınızla faturalarınızı ödemeniz, çeşitli zamanlarda alışveriş yapmanız sizi aktif gösterecektir.
  • Hesap kartınızı bir süre kullandıktan sonra bankanızdan kredi kartı başvurusu yapın ve yine kredi kartı üzerinden çeşitli ödemeler yapın. Para akışınızı devam ettirin.
  • Kredi kartı kullanırken borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeye dikkat edin. Ayrıca birkaç bankadan da kredi kartı başvurusu yaparak kullanmasanız dahi elinizde borcu olmayan kredi kartları biriktirmiş olun.
kredi notu yukseltme
Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz?

Daha önce banka hesabınız ve kredi kartınız varsa şu işlemleri yapmalısınız:

  • Eğer kredi kartınız varsa mutlaka borçlarınızı kapatın. Çünkü gecikmiş borçlar ve aksamaların yaşandığı borçlar kredi notunuzu düşürecektir.
  • Kredi kartınız üzerinden sürekli olarak para alışverişi yapın. Kartınıza düzenli olarak para yatırın ve internet bankacılığı üzerinden para harcamaları yapın ya da faturalarınızı internet üzerinden ödeyin.
  • Kredi kartlarınızı doğru bir şekilde kullanmaya devam ettiğiniz bir zamanda kredi kartınızın limitini artırma talebinde bulunun. Kredi notu bu sayede artacaktır.
  • Başka bankalardan kredi kartı talebinde bulunun.

Kredi Notu Öğrenme

kredi notu ogrenme
Kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun şartlarını yerine getirdiğinizde 6 ay kadar bir süre içerisinde kredi notunuz 1700-1850 civarı olacaktır. Bu not ise bankaların gözünde oldukça değerlidir.

Kredi notu öğrenme işlemleri ise kredi notunuzu öğrendikten sonra bankalara başvuru yapmanızı sağlayacaktır. Kredi notu öğrenme işlemleri için tek yapmanız gereken internet üzerinden kredi başvurusu yapacağınız bankanın adresine girerek kredi notu sorgulamasında bulunmak olacaktır. Eğer farklı bir şekilde öğrenmek isterseniz yine internet siteleri üzerinden sorgulamada bulunabilirsiniz.

Önceki İçerikMüşteriyi Memnun Etme Yolları | Müşteri Kazanma
Sonraki İçerikGezerek Para Kazanma Yolları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz