Müşteriyi Memnun Etme Yolları | Müşteri Kazanma

0

Bu yazımızda müşterilerinizi kazanabilmek için müşterileri memnun etme yollarından bahsedeceğiz buyurun okuyalım…

İş hayatının her sektöründe çalışmalar ve ya ürünler ne kadar kaliteli ve uygun fiyatlı olursa olsun asıl kazanç getiren şey müşterilerdir. Geçmişten bu yana bakıldığında müşterilerin aslında kazancın odak noktası olduğu ve memnun müşterinin sürekli kazanç getirdiği açıktır. Müşteriyi memnun etmek kazancın kapılarını açacağı için sizde işletmenizde müşteriyi memnun etme yolları deneyerek kazancınızı artırmaya başlayabilirsiniz.

Müşterinizle Gerçekten İlgilenin!

musteteriyi memnun etme
İşyerinize gelen müşteriyi nasıl memnun edebilirsiniz ? Gelen müsterinizi kaçırmamak için bunları mutlaka bilmeniz gerekir

Çoğu işletme müşterilerin çok yoğun olduğundan ve sürekli ilgilenemediklerinden yakınır. Ancak bekletilen ya da güler yüz sunulmayan müşteriler genellikle alışveriş yapmadan dükkândan çıkmayı deneyeceklerdir. Müşteriyle nasıl ilgilenilir diyorsanız kapıdan girdikleri anda ‘’Hoş geldiniz, yardımcı olmamı isterseniz beni adımı söyleyerek çağırabilirsiniz.’’ Şeklinde gayet naif bir karşılama yapabilirsiniz.  İsminizi öğrenmeleri demek aranızda daha kuvvetli bir tanıdıklık ilişkisi kuracaktır. Ayrıca peşinde gezinmek zorunda kalmadan, müşterilerinizi sıkmadan ilgilenmiş olacaksınız.

İşinizi Sevdiğinizi Hissettirin!

Müşteriyi memnun etme yolları aslında sizin isteklerinizden geçiyor. Eğer işine dört elle sarılan ve yaptığı mesleği seven biri olursanız gelen müşterilerde sizdeki bu sevgiyi gördüklerinde olumlu olarak etkileneceklerdir.

Tecrübenizin Olduğunu Gösterin!

Müşteri memnuniyeti
Müşteriyi memnun etmek için tecrübelerinizi ona hissettirin

Müşterilerin isteklerinden biri de gerçekten bilgi sahibi olan bir yerde bulunmaktır. Eğer bilgilerinizi düzgün bir şekilde ifade eder ve eskiden şöyle yapılıyordu, şimdilerde ise bu şekilde yapılmaya başladı diyerek kendinizi geliştirdiğinizi de gösterebilirsiniz.

Açık İletişimden Kaçmayın!

Müşteriyi memnun etmek her zaman kolay değildir. Ancak açık sözlü biri olup gerçekten karşınızdaki kişi ile açık iletişime geçerseniz çalışma hayatında kazanan siz olursunuz. Her zaman sizi arayabileceklerini bilen ve akıllarına takılan sorularda çekinmeden size gelebilen müşteriler edinmeye çalışın.

Müşterilerinizin Taleplerini Dinleyin!

muşteri memnuniyeti nasıl sağlanır
Müşteri kazanmak için onların taleplerini dinleyin

Bazı işletmeler ellerinde müşterilerinin istedikleri ölçülerde ya da sayıda ürün kalmadıklarını söylerler. Ancak Lev’is gibi ünlü bir marka müşterilerinin daha büyük beden kıyafetler istediğini görerek müşterilerine özel kalıplar çıkarmaya başladı. Oldukça faydalı olan bu uygulama aslında her müşteriye değer verildiğini gösterdi.

Ürün Kalitenizi Koruyun!

Müşterilerin memnun olmasını sağlayan en önemli konulardan biri de ürün kalitesidir. Eğer ürünleriniz gerçekten kaliteli ve anlattığınız gibi özelliklere sahipse müşterileriniz artacaktır. Gösterdiğiniz güler yüz ve alaka ile birlikte daha başarılı bir çalışma yapacağınız satışlarda müşterilerinize en iyiyi sunmayı hedefleyin.

Müşterilerinize Garanti Sunun!

Müşteri memnuniyeti nasıl sağlanır
Alışveriş yapan kişiye ona ürünlerinizin kaliteli olduğunu hissettirin.

Garanti deyince aklınıza hemen bir garanti belgesi gelmesin. En büyük işletmeler dahi müşterilerine ürünlerle ilgili bir sorun yaşadıklarında geri iade garantisi ya da ürün bozulduğunda 1 yıllık ücretsiz bakım ve onarım garantisi sunuyor. Sizde müşterilerinize bu şekilde bir ayrıcalık sunabilirsiniz.

Önceki İçerikİhtiyaç, Konut veya Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikKredi Notu Nedir, Nasıl Yükseltilir ve Nasıl Öğrenilir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz