İhtiyaç, Konut veya Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

0
kimler kredi kullanabilir
İhtiyaç, konut veya taşıt kredisi nasıl çekilir ve şartları nelerdir?

Bazı durumlarda bankalar gereken şartları taşımadığınızdan size kredi kullandırmaya bilmektedir. Bu yazımızda kredi nasıl alınır, hangi durumlarda kredi alınmaz ve bu olumsuzlukların nasıl atlatılabileceğini inceleyeceğiz…

Günümüzün ihtiyaçları insanları daha çok para kazanmaya itse de ev, araba gibi büyük meblağlar isteyen ihtiyaçlarda kredi çekmek zorunlu bir durum haline gelmektedir. Elinde yeterli miktar olmayan çoğu kişinin kredi başvurusu yaparak bankalardan belirli sürelerde ödemek amacıyla aldıkları kredi kimi zaman çeşitli şartlara uygun olmamasından dolayı verilememektedir. Kredi almak isteyenler için her bankanın kendine göre belirlenmiş kriterleri vardır ve bunlardan biri olmadığında kişiler kredi alamazlar. İşte o kriterlerden en önemlileri…

Kredi Notunuzu Yüksek Tutun!

Kredi başvurusu yapmak isteyenlerin değerlendirileceği kriterlerin başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu kişilerin kredi almadan önce kredi kartları ya da hesap kartları ile yapacakları harcamalar ve düzenli ödemeler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Eğer banka kriterlerine uygun bir kredi notu almak istiyorsanız mutlaka hesap kartınızla ya da kredi kartınızla işlem yapın ve bir süre boyunca ödemelerinizde aksaklığın olmamasına dikkat edin.

Kredi notunuz düşük ise kredi notu nasıl yükseltir başlıklı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Kredi Çekmek için Ne kadar Çalışmış olunmalı?

Banka kredisi icin ne kadar calismis olmali
Bankadan ihtiyaç, konut yada taşıt kredisi çekebilmeniz için ne kadar çalışmış olmalısınız?

Bankalar düzenli işi olmayan yani aldığı krediyi ödeyebilecek imkânı olmayan kişilerin kredi başvurularını değerlendirmeye almaz. Bu nedenle çalışmakta olduğunuz iş alanında 6 aylık bir süre geçirmeniz gerekir. Aksi halde kredi almanız mümkün olmayacaktır.

Kredi Alamıyorsanız Nedenleri Şunlar Olabilir…

neden kredi verilmez
Kredi alamıyorsanız bankanın şartlarını taşımıyor olabilirsiniz
  • Gelir sahibi olduğunuz halde bu geliri belgelemediğiniz de kredi alamazsınız.
  • Önceden almış olduğunuz kredinin ödemesi halen devam ediyorsa ve kredi ödemenizde aksaklıklar varsa yeni alacağınız kredi talebi de olumsuz karşılanacaktır.
  • Kredi kartınız varsa ve toplam kredi ödemelerinizde 4 aylık bir gecikme yaşamışsanız kredi başvurunuz da onaylanmayabilir.
  • Kredi sicilinizde idari ya da yasal bir takip varsa bu nedenle de kredi alamazsınız. Hatta bu nedenden dolayı bankaların ‘’Kara Liste’’ uygulamasında görünebilirsiniz.
  • Eğer birine kefil olmuşsanız ve bu kişi ödemelerini yapmamışsa kefil olduğunuz kişi nedeniyle de kredi talebiniz onaylanmayacaktır.

Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi kullananların dikkat etmesi gereken noktalar
Kredi çektiniz peki nelere dikkat etmelisiniz
  • Kredi çekecekseniz kredi alacağınız bankanın faiz oranları hakkında bilgi almanız gerekir. Faiz oranları ileride ödeyeceğiniz miktarları belirleyeceği için kredi faiz oranları hakkında araştırma yaparak en uygun bankayı seçmelisiniz.
  • Kredi faiz oranları ödeme vadesi arttıkça artacaktır. Bu nedenle 12 aydan daha az vade seçeneği belirlemeniz ödemelerinizde daha az faizle karşılaşmanızı sağlayacaktır.
  • Kredi çekilecek olan miktarın bilinçli bir şekilde düzenlenmesi ödemelerde kolaylık sağlayacağı için kişilerin mutlaka ödeyecekleri tutarlarda vade yapılandırmasına gitmeleri gerekir.

Şartlarım kredi alabilmek için uygun değil diyorsanız para biriktirme yolları yazımız okumanızı tavsiye edebiliriz.

Önceki İçerikEvde Dekoratif Sabun Yaparak Para Kazanma
Sonraki İçerikMüşteriyi Memnun Etme Yolları | Müşteri Kazanma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz