Kredi Notu Sıfır (Düşük) Olanlara Kredi Veren Bankalar

0

Tüketici ihtiyaçlarına yönelik finans kuruluşlarının talep sahibi tüketiciye kredi sunması için kredi notu üzerinden bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi alamama ön yargısı tamamen yanlıştır. Çünkü kredi notu 0 olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır.

dusuk nota kredi
Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

Kredi Notum Neden Düşüyor?

Kredi notunun yüksek olması gibi düşük olması da muhtemel bir durumdur. Çünkü her tüketicinin finansal durumu farklıdır. Kredi notu düşük olan tüketicilerin notunun düşük olmasına sebep şeylerin ne olduğunu hep merak edilmektedir.

Kredi notunun düşük olmasının sebepleri farklı da olsa not değerlendirme kriterleri aynıdır.

Kredi not değerlendirme kriterleri şunlardır:

  • Tüketici tarafında halen kullanılan aktif banka hesapları
  • Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesap borçları
  • Kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı ödemelerindeki gecikmeler
  • Gelirin tüm banka borçlarına oranı
  • Tüketici yeni kredi başvuruları
  • Takibe düşmüş borçlar vb.

Bu kriterlerin kredi notunun düşmesine doğrudan etki edeceği unutulmamalıdır. Güncel kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenmek için E- Devlet Kredi notu sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılacaklar

Kredi notunun ne kadar çok düşük olduğuna bakılmaksızın düşük olan kredi notunu yükseltmenin birçok çözümü var. Düşük kredi notunun bir kader olmadığı gerçeğinden hareketle tüketicilerin düşük notunu hızlıca yükseltmek için yapılacaklar şu şekilde özetlenebilir :

  • Kullanılmayan banka hesap sayısını kapatmak.
  • Birden fazla olan kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı borçlarını tek bir kredi ürünü ile tek bir bankada birleştirmek.
  • Çok zaruri olmadıkça yeni kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesabı başvurusu yapmamak.
  • Kredi taksidi, kredi kartı borçlarını minimum asgari düzeyde ödemek.

Bu hususlarda dikkatli ve istikrarlı olunduğu süre içerisinde düşük olan kredi notunun pozitif yönde yükseldiği görülecektir.

Kredi Notunun Bankalarca Değerlendirilmesi

Düşük kredi notuna kredi
Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar

Tüketicilerin bankalardan kredi ve kredili ürünleri talebi aşamasında bankaların tüketiciye ilişkin en önemli referansı kredi notudur. Çünkü kredi notu tüketicinin finansal işlem kimliği ve güvenilirliğini gösterir.

Birçok tüketicinin kredi notunun düşüklüğü, tüketicinin ihtiyacı olan kredi ürün ve hizmetlerini almasında negatif bir algı oluşturur. Bunun yanlış düşüncenin yersiz olduğunu vurgulamak gerekir. Unutmamak gerekir ki kredi notu 0 olsa bile tüketici için kredi alma durumu hala devam etmektedir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Alma Durumu

Bunun için yapılması gereken ihtiyaç duyulan tutar kadarından biraz fazlasını bankaya teminat göstererek, yeni bir kredi ürünü kullanmaktır. Bu teminat para nakdi olabileceği gibi ev, arsa, iş yeri, araç ipoteği şeklinde de yapılabilmektedir.

Bankaya sunulacak bu teminat ilgili bankanın tüketiciye olan güvenini sağlamış olacaktır. İkinci bir husus bankanın referans alacağı bir kefildir. Bankanın kefil gösterilmesi durumunda ve kefilib güvenilirliğinden emin olunduktan sonra istenilen tutarda kredi ürününe kredi notu 0 olsa dahi sahip olmak mümkün.

Kredi Notu, Kredi Almak İçin Tek Koşul mudur?

Bu sorunun cevabı kocaman bir hayır olacaktır. Çünkü hali hazırda kredi notu 0 olan tüketicilerin kredi ürünlerini aldığı görülmektedir. Kredi notunun 0 olması finansal geçmişi kötü olanlar olarak değerlendirilmelidir.

Bankalar aracılığı ile hiçbir finansal işlem geçmişi olmayan bir tüketicinin kredi notunun oluşmağını dolayısıyla 0 olarak kabul edildiği bilinmektedir. Bu durumda gerek finansal geçmişin kötü olması nedeniyle olsun gerek hiçbir finansal işlem geçmişinin olmamasından kaynaklı olsun 0 kredi notuna birçok banka kredi imkânı tanımaktadır. Bu nedenle kredi ürünleri için kredi notu tek koşul olarak kabul edilemez.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankaların Listesi:

Bir banka listesi oluşturmamız pek uygun olmayacağından buradan bankaları sıralamamız mümkün olmayacak. Fakat yukarıdaki koşulları yerine getirmeniz durumunda bankanız size gereken kolaylığı sağlayacaktır.

Önceki İçerikDolar Endeksi Nedir? Neden Önemlidir?
Sonraki İçerikEn çok Oynanan Borsa Oyunları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz