Dolar Endeksi Nedir? Neden Önemlidir?

0
Dolar endeksi
Dolar endeksi nedir

Yatırım yapanlara, dolar kuruna dair en nitelikli bilgiyi veren grafik dolar endeksini ifade eder.

Dolar endeksi (USDX), yatırımcıya, finansörlere, uzmanlara ve dolar bazında ticaret yapan kişilere yorum ve veri sunar.Bu veriler, 6 saatlik bir işlem sonucu doların yanı sıra 6 farklı para biriminde de oluşan değişimleri ifade eder. Dolar endeksi nedir? Neden önemlidir? Sorusuna verilecek kısa ve öz cevabı doların yükseliş ve inişlerinin hesaplanması ve fiyat belirlenmesi denilebilmektedir.

Ülkeler kendi para birimleriyle doları karşılaştırarak, paralarının değer kaybını hesaplamakta ve bu doğrultuda hizmet fiyatı belirlemektedir. Dolar endeksi dünyada bulunan ve dolar kadar tiraj yapan diğer para birimleri hakkında da bilgi verir ve bu para birimlerinin değerinden işlem yapar.

Dolar Endeksine Neden İhtiyaç Duyulur?

Dolar dünya genelinde en çok kullanılan ve değişimleri takip edilen para birimidir. Bu para biriminin fiyatı endekste belirtilen miktar olarak kullanılır. Dünyadaki tüm ülkelerde dolarım kullanım hacmi %60 oranındadır. Dolar endeksi dolar fiyatını gösteren bir çizelge iken, piyasaların nabzını tutmak için dolar endeksine ihtiyaç duyulur.

Bu endeks ithalat bakımından önem taşırken, ticari hizmetlerde fiyatların belirlenmesi bakımından son derece önemlidir. Dolar endeksi, yerel olarak hesap yapmak yerine dünyada en çok kullanılan para birimleriyle ortak olarak hesaplanır. Böylelikle doların dünya ülkelerindeki değeri endeks üzerinden öğrenilmiş olur.

Dolar Endeksini Hangi Para Birimleri Belirler?

Dolar endeksi
Dolar endeksini hangi ülke para birimleri belirler

Dolar endeksini belirleyen para birimlerinden biri olan Euro, % 57,6 paya sahiptir. Ancak 1999 yılında Euro para birimi yokken, dolar endeksi üzerinde Alman Markı, Fransız frangı, İtalyan lireti, Hollanda guldeni ile Belçika frangı bulunmaktaydı.

Euro para biriminin ortaya çıkışıyla bu para birimlerinin tamamının oranı toplanarak % 57,6 orana yani Euro’nun dolar endeksi üzerindeki değerini belirlemiştir. Euro’nun dolar endeksine etkisi oldukça büyüktür. Bu para birimi doların yükselmesinde veya düşmesinde önemli bir paya sahiptir.

Dolar endeksini belirleyen diğer para birimleri: İsviçre Frangı, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları ve İsveç Kronu‘dur. Dolar endeksi üzerindeki para birimlerinden Japon Yeni’nin %13,6, İngiliz Sterlini’nin % 11,9,

Kanada Dolarının % 9,1, İsveç Kronu’nun % 4,2 ve İsviçre Frangı’nın % 3,6 ve Euro’nun % 57,6 oranı bulunmaktadır.

Dolar Endeksi Neyi Gösterir?

Dolar endeksi
Dolar endeksi haftalık grafiği

Endeks, fiyat, maliyet, geçmişteki değer gibi kavramları içine alan bir göstergedir. Dolar endeksi, dolardaki değer kaybedişleri, değer kazanışları hakkında bilgi verir. Dolar endeksindeki yükseliş, dolar endeksinde bulunan diğer altı para biriminin değerinde düşüş olması manasına gelir.

Dolar endeksindeki düşüş ise, dolar endeksinde bulunan bu altı para biriminin değerinin yükselmesine sebep olur. Dolar endeksindeki düşüş ve yükselişler hem doların fiyat ve detaylarını hem de İsviçre Frangı, Japon Yeni, İngiliz Sterlini, Kanada Doları, İsveç Kronu ve Euro para birimlerini etkiler.

Dolar Endeksinde Bulunan Diğer Para Birimlerinin Dolar Üzerindeki Etkileri?

Yatırımcılar ve bu konuda uzman olanlar, doların yükseleceğini ya da düşeceğini önceden takip etmektedir. Bu tahmin dolar endeksinde bulunan diğer para birimlerinden anlaşılabilmektedir. Endekste yer alan para birimlerinden herhangi birinin fiyatında yükseliş ya da düşüş olması dolara anında etki edecek, endeksi ve dolar fiyatını farklılaştıracaktır.

Dolar Endeksinin Yatırımcılara Verdiği Tüyolar?

Dolar endeksine etki eden durumlar ülkelerde yaşanan değişimlerdir. Bu değişimler, siyaset ya da ülkeler arasındaki anlaşmaları kapsar. Ülkelerdeki para birimi satış baskısı, para birimi fiyatlarının farklılaşmasına sebep olur ve dolar endeksindeki para birimlerindeki oranlarla direk değişime sebep olur.

İlgili Yazı: Dolar Yükselirse Altın Ne Olur?

Önceki İçerikToplum Yararına Program İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikKredi Notu Sıfır (Düşük) Olanlara Kredi Veren Bankalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz