Faiz, Döviz Kuru ve Enflasyon Arasında Nasıl Bir Bağlantı Vardır? 

0
Faiz yükselirse dolar yada altın ne olur?
Faiz, döviz ve eflasyon arasında nasıl bir bağlantı vardır

Bir çoğumuzun aklında faiz düşerse dolar ne olur yada eflasyon yükselir faiz ne our gibi sorular dolaşır. İş te bu yazımızda döviz kuru, faiz oranları ve eflasyonun birbiriyle olan bağlantısına değineceğiz.

Aslında burada sadece iki ilişkiler olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki faiz oranları ve döviz kuru arasındaki, diğeri ise faiz oranları ile enflasyon arasındaki ilişkidir. Üçüncü bir ilişki olarak da döviz kuru enflasyon ilişkisine değineceğiniz bu yazımızda.

Faiz Oranı Artarsa Ülke Para Birimi de Değer Kazanır

İlk ilişkide faiz oranları arttığı zaman bir ülkenin para birimi daha değerli olur çünkü insanlar paralarını devlet tahvili veya hazine bonosu gibi yatırım araçlarına yatırdığı zaman daha yüksek faiz elde ederler. Buna göre döviz kuru, yerli para biriminin lehine gelişme gösterir.

Faiz Oranları Azalırsa Enflasyon Oranı Artar (Faiz Oranları Artarsa Enflasyon Oranı Azalır)

İkinci ilişkide yani faiz oranları ile enflasyon oranı arasındaki ilişkide faiz oranı azalırsa yani piyasaya olan para arzı artarsa, bankaların kredi verme kapasitesi artar ve birçok kişi borçlanma yoluna gider. Para arzı, piyasadaki malların toplam değerine karşı bir büyüme gösterdiğinde enflasyon dediğimiz durumla karşılaşırız. Dolayısıyla daha düşük faiz oranları yüksek enflasyonu destekleyen bir durumdur. Eğer faiz oranları artarsa, yerli para birimi değer kazanır ve özellikle yerli para birimini elinde tutanlar bundan iyi bir şekilde yararlanabilir. Ülke para biriminin artması, likiditede azalmaya neden olacaktır. Likiditede gözlemleyebileceğimiz bu azalma enflasyon oranlarında bir azalmaya ve hatta deflasyona bile neden olabilir.

Enflasyon Artarsa Faiz Oranları Artar

Bir önceki paragrafta faiz oranlarındaki düşüşün enflasyon oranındaki artışa neden olacağını belirtmiştik. Eğer enflasyon oranları çok yüksek seviyelere gelirse, enflasyon oranını eski seviyesine indirmek için faiz oranlarının artırılmasına ihtiyaç duyulur.

Ülke Parası Değer Kazanırsa Enflasyon Oranı Düşer

Faiz oranları- döviz kuru ilişkisi ve faiz oranları- enflasyon oranı arasındaki ilişkilere değindiğimize göre, şimdi döviz kuru ile enflasyon oranı arasındaki dolaylı ilişkiye değinebiliriz. Ülke para birimi değer kazandıkça, enflasyon oranları azalacaktır ve hatta bu durum deflasyona bile neden olabilir. Tam tersi durumda yani ülke para birimi değer kaybederse, enflasyon oranları artacaktır. Ülke para biriminin aşırı değer kaybetmesi durumunda hiper enflasyon dediğimiz durumla karşılaşabiliriz.

Yüksek Faiz Oranı ve Yüksek Enflasyon Olan Bir Ülkede Döviz Kuru Ne Olur?

Bu soruya cevap vermek gerçekten çok zordur çünkü sözünü ettiğimiz durum statik bir durumdur fakat şunu söyleyebilirim bir ülkede faiz oranları artarsa, o ülkenin para birimi enflasyon yüksek de olsa düşük de olsa değer kazanmaya başlayacaktır.

Önceki İçerikÇok Kazandıran Fakat Az Bilinen İş Fikirleri 
Sonraki İçerikSatış Sitelerinde Mağaza Açarak Para Kazanın | Online Mağaza Açmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz