Bitcoin Madenciliği Yapmak Halen Mantıklı Mı?

0
Bitcoin madencilik
Bitcoin madencilik mantıklı mı?

Kripto para lideri son günlerde değerini arttırmaya devam ederken Bitcoin madenciliği yapmak halen mantıklı mı sorusu akılları kurcalamaya başlamış durumda. Özellikle Bitcoin’in ilk çıktığı yıllarda madencilik ekipmanları çok daha ucuz bir şekilde alınabiliyordu. Ancak şu anda kazanç sağlayabilecek madencilik ekipmanlarını edinmek bütçeleri zorlayabilecek nitelikte.

Ülkemizdeki döviz kurlarını da hesaba katınca bu durumun içinden çıkmanın zor olduğunu söyleyebiliriz. Bu da sorumuzun daha da merak edilmesini ve araştırılmasını sağlayan etmenlerin başında geliyor. Eğer sizler de kripto para madenciliğine sıfırdan başlamak istiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Madencilik Ekipmanlarına Ayrılması Gereken Bütçe Nedir?

Günümüzde sürekli olarak yeni madencilik ekipmanları üretilmektedir. Her bir yeni nesil cihaz da önceki nesle göre çok daha ekonomik ve verimli çalıştığı için yeni başlayan bir kişinin buna göre bir bütçe belirlemesi yararına olacaktır. Bu işten gerçekten para kazanmak isteniyorsa güncel nesilde bir cihaz alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Bunun için de sizlere önerimiz en azından Bitmain S15 veya S17 modelleri ayarında bir cihaz almanızdır. Bu sayede elektrik masraflarının ardından her ay belirli bir miktarda Bitcoin kazanabilirsiniz. Şu anda Bitcoin hatırı sayılır bir değere sahip olduğu için de kazancınızın düşük olmayacağını söylemek mümkündür.

Bitmain S17 pro

Yazımızda örnek verdiğimiz Bitmain S17 modelinin 37 Th gücündeki bir cihazının günümüz dolar kuru ile birlikte fiyatı ortalama 12.750 TL’ye denk gelmekte. Bu cihazı çalıştırmaya başladığınızda ise şu anki madencilik zorluğuyla birlikte size getirisi aylık ortalama 1.250 TL gibi bir sayıya denk geliyor. Kendisini ortalama 10 ay gibi bir sürede amorti etmeyi başaran bu cihaz bölgenin elektrik maliyetine göre bu süreyi daha aza da çekebilir.

Bulut Madencilik;

Ülkemizde kripto paralar daha çok al sat yapılarak bir kazanç kapısına çevrilmekte. Bitcoin madenciliği ise buna oranla hiç gelişmemiş durumda. Buna sebep olarak ise ülkemizdeki elektrik maliyetleri ve cihazların alış fiyatları gösterilebilir. Bu cihazlar yurt dışında üretilip ülkemize getirildiği için ek vergilere tabi tutulmakta.

Bu durum da cihazların fiyatlarında büyük bir artışa sebep olduğu için kimse Bitcoin madenciliğine yönelememekte. Ancak bu durumu umursamayacak bir birikime sahipseniz bile çoğu zaman ülkemiz sınırları içerisinde Bitcoin madenciliği yapmanın size fazla getirisi olmayacaktır. Bunun yerine fiziksel bir cihaz almadan bulut madencilik denilen yöntemle kazanç elde etmeyi deneyebilirsiniz.

bulut bitcoin
Bulut madencilik

Bu yöntemde firmalar sizin yerinize madencilik cihazını çalıştırır ve kendi kesintilerini düştükten sonra kalan tutarı hesabınıza tanımlar. Çok daha zahmetsiz ve ek masraflardan uzak bir yöntem olduğu için evinize veya ofisinize bir madencilik cihazı koymaktan karlı olacaktır.

Önceki İçerikKredi Kartı Aidat İadesi Nasıl Alınır?
Sonraki İçerikFAST ödeme sistemi nedir? | 7/24 para transferi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz