İlk Bitcoin Nasıl Üretildi? | Bitcoin Çalışma Mantığı

0

Bitcoin’in Ortaya Çıkış Hikayesi

Bitcoin mantığı nedir
İlk bitcoin nasıl üretildi?

Kripto para birimi olan ilk bitcoin’in nasıl üretildiği ve ve bitcoinin çalışma mantığını merak ediyorsanız  bu yazı sizler için hazırlandı. Kasım 2008’de Satoshi Nakamoto takma isimli bir sistemci  tarafından ortaya atılan “bitcoin” digital para birimi demektir.

Bazı kaynaklar Satoshi Nakamoto isiminde biri olmadığını, Google’da kurulan bir grup ağ sistemcisinin bu piyasayı yarattığını söylüyor. BİT-COİN: Kelime anlamı olarak bit: bilgisayar dilinde 0 ve 1 , coin : madeni para demektir. Bitcoin;  bankalar ve devlet tarafından kontrol altına alınamaması sebebi ile kendine oldukça ilgi çekici bir piyasa yarattı ve yaratmaya da devam ediyor. İlk bitcoin nasıl üretildi yazımızın devamında…

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Nakamoto, ilk genetik blok olarak adlandırılan 50 bitkozu  yayınladı ve küçük gruplarla bu oyunu oynamaya başladı. Sadece algoritmalarla çözülen bir sistem bulmuştu.  Böylece, özel bir yazılım parçasını çalıştırmak için CPU (matematiksel işlemler yardımıyla sonuca ulaştırır) gücünü kullanmaya istekli kullanıcılar- madenci- olarak adlandırılacak ve blok zincirini topluca muhafaza edecek bir ağ oluşturulacaktı. Aynı zamanda yeni para birimi üretmiş olacaklardı. Yazılımı çalıştıran bilgisayarlar, çeşitli işlemlerden gelen verileri içeren geri döndürülemez şifreleme bulmacalarını çözmek için rekabete başladılar. Her bir bulmacayı çözen ilk madenciye 50 yeni bitkoz hediye edilecek ve ilişkili bloklar zincire eklenecekti.

Bitcoin makinesi
Bitcoin üreten bilgisayar

Madencilerin sayısı arttıkça her bulmacanın zorlukları artacak ve bu durum üretimin bir blokaja yaklaşık on dakika devam etmesini sağlayacaktı ve bloklar bölünerek ilerleyecek dolayısıyla çoğalacaktı. Ve her ağa katılan bitcoini çoğaltmış olacaktı. Bitcoin ekonomisinde en önemli nokta bilgisayarların ağ sistemidir. Belirli aralıkla bir algoritma, ağa yeni bir bit yayar: her 10 dakikada 50 bit olmak üzere. Bu otomatiklik parasal kaynağa üçüncü taraflardan giriş yapılmasını engellemek içindir. Fiyat arttıkça ve bitcoin daha popüler hale geldikçe artan rekabet, karların düşmesi anlamına geldiğinden,  bitconerslar bilgisayarlarını daha güçlü hale getirmek için ekran kartları takviye etmeye başladılar.

Bitcoin güvenli mi?

Dolandırıcılığı önlemek için, bitcoin yazılımı her işleme kağıtsız bir kamu defteri tutar. Bitcoinsler bilgisayarınızda kurulabilen “cüzdan” dan, buluttaki merkezi bir hizmete kadar çeşitli yerlerde depolanabilir.

Bitcoin Nerelerde Harcanabilir?

Bu para birimini kabul ettiğini açıklayan her tüccarla, her internet sitesiyle havale yapar gibi bitcoin göndererek alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ve girişimciler PayPal alternatifleri gibi para birimini kullanmayı daha kolay hale getirmek için üzerinde çalışıyorlar. Örneğin; İngiltereli bir kullanıcı kazandığı bitcoinlerle pizza almayı denedi ve başardı. İnternet üzerinden bitcoini pizzacının hesabına gönderdi ve karşılığında bir pizzayı aldı. Yani hayali bir internet parası oluşturuldu, bununla işlem yapmaya başladığımızda artık kağıt paraya ihtiyaç kalmayacak, devlet enflasyonundan ve faizci bankalardan kurtulacak yeni bir sistem başlatacak.

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster