Türkiye’de Freelance (Serbest Zamanlı) Çalışabileceğiniz Siteler

2
Freelancer siteleri
Freelance (Serbest Çalışma) yapılabilen siteler

Freelance (serbest zamanlı) çalışma terimi son birkaç yıldır ülkemizde bazı meslek gruplarında yaygın olarak kullanılmaya başladı. Eskiden yarı zamanlı, dönemsel ya da stajyer olarak gerçekleştirilen çalışma zamanı türlerine eklenen freelance çalışma özellikle de grafik tasarım, yazarlık, içerik editörlüğü, asistanlık, programlama ve IT gibi, daha çok bilgisayar ve internet ile halledilebilen, uzaktan yürütülebilen işlerde daha çok tercih edilmektedir.

Bu şekilde birden fazla işi bir arada yürütmek de mümkün olabildiğinden ve sağladığı bazı avantajlardan (özellikle de zaman açısından) dolayı pek çok kişinin tercih ettiği bu sistem bazı dezavantajlar da barındırır. Bu işi yapanlara ise freelancer denilmektedir. Peki, Türkiye’de freelancer çalışabileceğiniz siteler nelerdir? Bu soruya yanıt vermeden önce çok kısa bir şekilde bu işi yapmayı düşünenlere freelance çalışmanın avantaj ve dezavantajlarından da söz etmek istiyoruz.

AVANTAJLARI:

Kendinize uygun dilediğiniz işi seçmekte özgürsünüz. Alacağınız işin üstesinden gelebileceğinizi düşünmüyorsanız reddedebilirsiniz.
Çalışma saatlerinizi ve koşullarınızı, ortamınızı tamamıyla kendi arzunuza göre şekillendirirsiniz. Belli bir mesai saati ve çalışmakta zorunlu tutulan gün sayısı olmadığından daha özgür hareket edebilirsiniz.
Çalışma alanı oldukça geniştir. Uzaktan online çalışmak size birden farklı sektörden farklı açılardan iş sunar ve deneyim sahibi olursunuz.
Belli bir bilgi, deneyim ve saygınlık sonrasında iyi gelir elde edebilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI:

İyi bir gelir elde edene kadar çok çaba harcamanız gerekecektir. Düzenli bir gelir için ya yaptığınız işin çok kazandıran bir sektöre bağlı olması gerekir, ya da çok fazla emek harcamalısınız.
Çok serbest zamanın olması, iş disiplinin sağlanmasında sizi zorlayabilir.
Bazı durumlarda alınan işin yetiştirilmesi için gün içerisinde tam zamanlı bir işte olduğu kadar vakit ayırmanızın gerektiği durumlarla da karşılaşmanız mümkündür.
Sizin gibi çalışan binlerce insan olduğunu unutmayın. Verdiğiniz emeğin kalitesi ve çalışmanızdaki verimlilik düşük ise, işiniz oldukça zor olacaktır.

FREELANCE ÇALIŞILAN SİTELER:

Serbest zamanlı çalışılan internet sitleri Hangileri
Freelancer internet siteleri

İşte Türkiye koşullarında, freelance çalışmak için başvurabileceğiniz ya da iş alabileceğiniz sitelerden bazıları:

UZMAN KİRALA

https://www.uzmankirala.com/ sitesi, belli konularda proje ve içerik üreten kişilerin üye olarak freelance çalışmak isteyenlerin buluştuğu bir platform. Bu platform üzerinden size sunulan teklifler üzerinden belli bir fiyat karşılığında iş alarak proje üretebilir, bu şekilde ek gelir elde edebilirsiniz. Sosyal medyadan içerik üretimine, çeviri yapmaktan proje üretimine, reklam oluşturmaktan grafik tasarımına kadar oldukça geniş bir havuza sahip olan bu sitede şuan 50 bine yakın freelancer görev almaktadır.

PROJE KURDU

Freelance çalışılan siteler listesinde ikinci sırada ise www.projekurdu.com sitesi yer alıyor. Özellikle de tasarım, site yönetimi ve proje üretimi alanlarında Türkiye’nin en geniş atmosferi olan bu sitede de yine üyelikle ilk adımınızı atıyorsunuz. Şuan aktif şekilde 7 bin 500 adet işin yer aldığı sitede bu işlerin toplam bedeli ise 140 bin TL dolayında.

ELEMAN NET

Her ne kadar bir iş ilanı yayınlama sitesi de olsa ve temel amacı iş verenlerle iş arayanları bir araya getirmek olan bir insan kaynakları platformu olan www.eleman.net sitesi, iş arama seçeneklerinde, detaylı aramada çalışma zamanı freelance olan işler arandığında sizlere fazlasıyla seçenek sunan bir site. Kendisi iş vermese de bu freelance çalışmak için arayışı olanlara aracılık hizmeti sürdürmesi işinize yarayabilir.

  >>İlgili Yazı: Kendi İşini Kuracaklara 10 Yeni İş Fikri

İÇERİK BULUTU

“Benim işim yazmak. Başka türlüsünü bilemem” diyenleri aynı çatıda buluşturan www.icerikbulutu.com sadece metin yazarlarına açık olan bir sitedir. Bizzat site tarafından içerik talebi ataması yapılan sitede belli kurallar çerçevesinde yazarlara sunulan içerikler yine belli bir fiyat üzerinden ücretlendirilmektedir. Ayrıca site metin başına ücretlendirmede en yüksek ücreti sunan sitelerin başında yer almasıyla da dikkat çekiyor. Çünkü istenilen içerik kalitesi de en üst düzeydedir! Ancak siteye üye olmak ve testten geçmek ise emek isteyen bir iş!

FREELANCER

Dünyanın belki de en büyük freelance çalışma platformu olan www.freelancer.com sitesi, hizmetlerin alım ve satımının yapıldığı bir mecra olarak karşınızda. Freelance çalışmak için arayışta olanların muhakkak göz atması gereken sitelerden biri olan bu sitede tek bir talebe yüzlerce başvuru bile olabilmektedir. Sistemde var olan değişik türdeki testleri tamamlayarak profilinizi güçlendirebilir, böylece daha fazla dikkat çekebilirsiniz. Bir çok alanda iş ve hizmet talebinin olduğu siteyi inceleyerek kendinizin bu platforma uygun olup olmadığına bakabilirsiniz.

FİVERR

Uzman kirala sitesi gibi birden fazla alanda kendi yetenek ve bilgilerinize göre hizmet sunabileceğiniz bir site olan www.fiverr.com sitesi, dünyanın hemen her tarafından kişinin iş alabileceği bir site konumundadır. Sitede en düşük fiyatlandırma bedeli 5 dolar civarındadır. Yapılan işin kalitesi, içeriği ve süresine göre ise bu fiyat artış gösterir. Fiverr, Freelance çalışılan siteler içerisinde kalitesi yüksek olan sitelerden biridir.

BİONLUK

Tıpkı bir sosyal medya profili gibi, kendinize ait bir profilinizin olduğu www.bionluk.com sitesi de Türkiye genelinde freelancer olarak iş yapanlar için kaliteli hizmet sunan bir platformdur. Sitede en ucuz işin fiyatının 10 TL olması beklide sitenin adının nereden geldiği konusunda da ipucu verebilir. Öncelikle siteye üye olarak adım atıyorsunuz. Sonrasında kendinizi anlatan etkili bir yazıve yine bir resminizle devam ediyorsunuz. Hangi alanlarda ne kadar adet ne tür bir hizmet verebileceğinizi ya da iş yapabileceğinizi “ilana çıkarak” belli bir fiyatla sunuyorsunuz. Ve müşterileriniz sizinle iletişime geçerek sizden o işi ve hizmeti satın alıyor. Hakkınızda yapılan müşteri değerlendirmeleri de kazancının artmasında ya da düşmesinde en büyük rolü oynayan faktör! Site üzerinden, pazarlama, grafik tasarım, metin yazarlığı, reklam yazarlığı, yazılım, data girişi, video çekimi, fotoğraf çekimi gibi geniş bir yelpazede hizmet satışı yapabilirsiniz.

  >> İlgili Yazı: Bionluk Sitesinde Freelance Çalışarak Para Kazanın!

0 0 Oy
İçeriği Değerlendir
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
Yeniler
Eskiler En çok oy alanlar
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Göster